Ruiters boos op B en W Oostburg Haat tegen Japan wil niet vervliegen PZC Zorgstichtingen Zeeuws-Vlaanderen klaar voor fusie Eerste schop voor Euregiotuinen eind augustus grond in Domburgse toeristen zwoegen op strand tijdens beachfitness zeeland Gemeente eist dat stoeterij aantal paarden de deur uit doet Geen milieustudie bedrijventerrein Goes donderdag 12 augustus 1999 z 20 door Conny van Gremberghe OOSTBURG - Burgemeester en wethouders van de gemeente Oostburg eisen dat de familie Corijn, die aan de Oude Stad in Oostburg een stoeterij uitbaat, niet meer dan vijftien paarden stalt. Staan er tegen februari volgend jaar toch meer gestald, dan zal de gemeente niet schro men om ze onder bestuurs dwang te laten verwijderen. Te vens kan de familie dan rekenen op strafvervolging wegens het niet naleven van de hinderwet vergunning. De Corijns zitten nu in zak en as en vrezen dat hun bedrijf door de gemeentelijke ingreep tenon- der gaat. Ook een groep van paardenliefhebbers (ouders en kinderen) die bij Corijn rijles nemen of him paard stallen vindt dat de gemeente Oostburg de regels nu plotsklaps wel erg streng wil naleven. „Jarenlang wordt getolereerd dat de familie een aantal paardjes meer in de stallen heeft staan dan die vijf tien, wordt alles gewoon ge doogd en dan komen ze opeens met zo'n bevel op de proppen. Bij veel gebruikers - en zeker bij de 25 kinderen die op de stoete rij veel vertier vinden - heeft de stellingname van de gemeente kwaad bloed gezet. Zij zullen straks hun paard elders moet stallen of met hun hobby moe ten stoppen. Ik begrijp dit niet", zegt K. van Boven namens de gebruikersgroep. Varkensboeren De Corijns begrijpen het ook niet en vinden dat het er aardig op begint te lijken dat de ge meente Oostburg - nu gebleken is dat ze de grote varkensboeren niet kunnen beteugelen - zich heeft gefixeerd op andere, klei ne bedrijven. „We hebben al een paar keer geprobeerd om in ge sprek te komen met de gemeen te, maar er wordt botweg ge steld: regeltjes zijn regeltjes. Met pijn in het hart heb ik nu een bord opgehangen waarop ik een aantal van onze paarden te koop aanbied. Ja, want je kunt maar moeilijk tegen de mensen die hun paard bij ons stallen zeg gen: jij moet weg en jij niet", zegt Ina Corijn. Een oplossing zou zijn dat de ge meente een nieuwe aanvraag van de Corijns voor een aange paste hinderwetvergunning ho noreert: daarin wordt ruimte gevraagd voor dertig in plaats van vijftien paarden. De familie heeft de aanvraag al opgesteld, maai- ze moet nog op de post. Burgemeester G. Noordewier van Oostburg acht de kans klein dat de gemeente een verruiming van de stoeterij Corijn toestaat. „Het probleem is dat de familie Corijn een bedrijf exploiteert dat midden tussen de bebou wing zit. In het verleden heb ik hen er al op gewezen dat die si tuering ongunstig was." Nooit gedoogd „De familie heeft vergunning voor vijftien dieren", verklaart Noordewier. „Meer hebben wij er nooit gedoogd. Het is wel eens voorgekomen dat er meer dan het dubbele van dat aantal die ren in de stal stond en dat kan daar gewoon niet. Dat is de fa milie ook kenbaar gemaakt. Ze maken een business in een wijk waar het echt niet kan. Willen ze meer dieren, dan zullen ze toch ergens anders moeten gaan zit ten", aldus Noordewier. De gebruikersgroep is nu van plan om de gemeenteraad in te schakelen om de in hun ogen be staande gedoogsituatie gelega liseerd te krijgen. Noordewier heeft daar alle begrip voor, maar hij benadrukt: „Van gedogen is geen sprake geweest. We hebben de Corijns vanaf het begin ge zegd wat ze mochten en wat niet en daar hebben ze zich niet aan gehouden." Te paard bij Corijn aan de Oude Stad in Oostburg foto Peter Nicolai door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De besturen en directies hebben elkaar gevonden: drie zorginstel lingen in Zeeuws-Vlaanderen zijn klaar voor de fusie. Het gaat om de Zeeuwse Stichting voor Sociaal Pedagogische Welzijnszorg, de stichting Voorzieningen voor Gehandicapten in Midden- Zeeuws-Vlaanderen en de stichting De Sterre. De drie instellingen hebben in de afgelo pen maanden samen fusievoorstellen be dacht. Ze gaan eind dit jaar op in een nieuwe zorgstichting. Oorspronkelijk had die fusie al deze zomer zijn beslag moeten krijgen, maar dat bleek te kort dag. Met name het personeel van de in stellingen toonde zich dit voorjaar be zorgd over de effecten van de fusievoor stellen. De medewerkers vreesden voor de kwaliteit van de zorg, vooral in de dagverblijven, de organisatieopzet van de nieuwe instelling en de arbeidsvoor waarden bij het samengaan. Daarom moest er nog heel wat worden bijgeschaafd aan de fusievoorstellen. De besturen en directieleden denken nu dat een voorstel aan de ondernemmgs- en cliëntenraden kan worden voorgelegd waar alle betrokkenen trots op kunnen zijn. De contouren van de organisatie- opzet zijn duidelijk: er komt een Raad van Toezicht met acht leden en oud-dijk graaf K. J. A baron Collot d'Escury uit Kloosterzande als onafhankelijk voor zitter. Voorts komt er een tweekoppige directie en een managementteam van drie 'clustermanagers' en het hoofd per soneelszaken. De clustermanagers rege len de voorzieningen voor het werk en de dagbesteding in de instellingen. De bijzonderheden van de fusie zij n vast gelegd in het rapport 'Naar een gezamen lijk aanbod van zorg, wonen en dagbe steding in Zeeuws-Vlaanderen'. Dat rapport en het sociaal plan zijn voorge legd aan de ondernemings- en cliënten raden, die er een advies over kunnen geven. Overigens heeft de fusie geen ge volgen voor het aantal personeelsleden; wel zullen mensen andere functies krij gen en worden geconfronteerd met een gewijzigd salaris. De naam van de nieuwe instelling is nog niet bekend. Op de oproep van de stich tingsbesturen aan het personeel om na men aan te dragen kwamen ruim zestig voorstellen binnen. Daaruit is een selec tie gemaakt en momenteel zoekt de Ka mer van Koophandel uit welke namen voor gebruik in aanmerking kunnen ko men. Binnenkort heeft de definitieve se lectie plaats. door Conny van Gremberghe OOSTBURG - De Euregiotui nen in Oostburg worden pas in de loop van 2002 opengesteld voor het publiek. De aanleg van de toeristisch-educatieve tui nen begint op dinsdag 24 augus tus. De stichting Euregiotuinen heeft tot 2002 nodig om de di verse tuincomplexen aan te leg gen, voorzieningen te bouwen en het beheersapparaat op po ten te zetten. Op papier heeft de stichting de plannen voor het project hele maal rond. Verder zijn afspra ken gemaakt met andere partijen over samenwerkings verbanden en opleidingstrajec ten. Zo is met Dethon Groen overeengekomen dat de Eure giotuinen worden gebruikt voor de scholing van aankomende hoveniers van het werkvoorzie ningschap. Voorts is een samen werkingsverband gesloten met de Nekla Tuinen in Polen. Eure giotuinen en Nekla Tuinen gaan onder meer samen programma's verzorgen voor tentoonstellin gen en een uitwisseling op toe ristisch en educatief vlak opzet ten. Thematuinen De stichting heeft inmiddels di recteur A van der Hoef van het Zeeuws Biologisch Museum be reid gevonden om de leiding over het project op zich te ne men. Eind augustus wordt be gonnen met de voorbereidingen voor de aanleg van de eerste fase van het tuinencomplex, dat uit eindelijk een oppervlak zal in nemen van dertien hectare. Ongeveer acht hectare wordt in gericht met voorzieningen als thematuinen en waterpartijen. Het resterende deel wordt voor uitbreidingen achter de hand gehouden en zal voorlopig de functie grasland/parkland schap krijgen. Het is de bedoe ling dat eerst een reeks histori sche tuinen wordt aangelegd, waarin de toekomstige bezoe kers op chronologische wijze door de Europese tuingeschie- denis worden geleid. Deze tui nen worden aangevuld met hedendaagse thematuinen, waarin allerlei inrichtingsele menten worden getoond. Cen traal op het perceel verrijst voorts een hoofdgebouw met een restaurant, een ontvangst- /presentatieruimte, een winkel, enkele zalen en een kassencom plex. Impuls De stichting legt het tuinencen- trum niet alleen aan om de toe risten te gerieven. Het complex richt zich weliswaar op de dag recreant, maar moet ook een plaats verwerven als natuure- ducatief centrum. De Euregio tuinen wordt ook een opleidingscentrum en een pro motieplaats van regionale (bio logisch geteelde) producten. Voorts gaat de stichting ervan uit dat de tuinen een beduiden de economische impuls zullen geven aan de regio West- Zeeuws-Vlaanderen. Tegen de tijd dat de eei'ste bezoekers hun opwachting maken zullen er in het complex veertig tot vijftig mensen werk vinden. De Eure giotuinen kosten zo'n 8,5 mil joen gulden kosten; 3,3 miljoen gulden aan subsidies is toege zegd, de rest wordt gefinancierd door het bedrijfsleven, Oost- burg en de stichting zelve. Streekmuseum op Schouwen haalt 5000ste gast binnen DREISCHOR - Het streek- enj landbouwmuseum Goemans- zorg in Dreischor heeft woens dagochtend de vijfduizendste bezoeker van dit jaar verwel komd. In vergelijking met vorig seizoen heeft Goemanszorg tol dusver ruim 1300 bezoekers meer getrokken. Het museum wordt jaarlijks door zo'n negenduizend mensen bezocht. En dat zijn, zo consta teerde museumvoorzitter W. E de Vrieze, aantallen waarop een 'klein, lokaal museum' trots mag zijn. De vijfduizendste bezoeker was mevrouw M. A M. Straver uit het Zuidhollandse Nieuwveen. Zij ontving voor haar 'prestatie' een mandje met streekproduc ten. Geen verbod op versnipperen van afvalhout MIDDELBURG - De provincie Zeeland weigert het versnippe ren van afvalhout te verbieden. Het Ecologisch Kennis Centrum (EKC) uit Sint Oedenrode dringt met een uitspraak van de Raad van State in de hand aan op een verbod. De Raad van State besliste eind augustus vorig jaar al dat de provincie Noord-Brabant alle vergunningen voor het versnip peren van afvalhout moet in trekken. Directeur A van Rooij van het EKC had hier op aange drongen omdat het vaak om ge- impregneerd hout gaat dat vrij komt als bouw- en sloopafval. Geïmpregneerd hout bevat kan kerverwekkende stoffen als ko- per, chroom en arseen. Volgens Van Rooij bevat een kubieke meter hout voldoende gif om 1,5 miljard liter water te verontrei nigen. Met de uitspraak van de Raad van State in de hand heeft Van Rooij onlangs alle provinciebe sturen in Nederland opgeroe pen om het versnipperen van afvalhout te verbieden. Het ver bod moet voor al het afvalhout gelden omdat geïmpregneerd hout niet te onderscheiden is van ander hout dat vrijkomt. „Een overgeschilderd stuk ge ïmpregneerd hout ziet er echt niet anders uit dan een overge schilderd stuk niet geïmpreg neerd hout." De provincie Zeeland heeft de afgelopen jaren zeven vergun ningen voor het versnipperen van hout uitgegeven. Jaarlijks wordt ongeveer 3000 ton afval hout verwerkt. Volgens M. J. Provoost van de directie Ruim te, Milieu en Water is de provin cie niet van plan om zonder meer gehoor te geven aan de op roep van Van Rooij. Provoost verwacht wel dat het dagelijks provinciebestuur gezien de uit spraak van de Raad van State het beleid enigszins aanpast. De ambtenaar wilde woensdag niet vooruitlopen op de wijze waar op dit gaat gebeuren. „We bera den ons nog samen met andere provincies." Provoost verwacht binnen een maand meer duide lijkheid. Directeur Van Rooij van het EKC laat weten het er in elk ge val niet bij te laten zitten. Hij is voornemens om alle provincies door de Raad van State tot de orde te laten roepen. Een mede werker van het hoogste rechts college kon gisteren niet zeggen wanneer de zaak tegen het da gelijks provinciebestuur van Zeeland wordt behandeld. „Het gedoe over het versnipperen van afvalhout heeft niet de hoogste prioriteit." Middelburgers hopen dat land eens schuld aan oorlog erkent door Edith Ramakers MIDDELBURG - Elke oorlog is smerig, omdat het leed niet te overzien is. En daarom moet er altijd naar een politieke oplos sing van problemen worden gezocht. Dat vinden de Mid delburgers Benno Wild en Sam van der Heide. De Indische Ne derlanders worden nog dage lijks herinnerd aan deoorlogin voormalig Nederlands-Indië. „Er is zo'n 55 jaar geleden iets in mijn binnenste geknakt en dat is nooit meer goed geko men", zegt Van der Heide. Dat er nu op last van de minis ter van Binnenlandse Zaken maandag 16 augustus op de ge meentehuizen een vlag moet wapperen ter nagedachtenis aan de Japanse capitulatie in 1945 is voor hen een pleister op de wonde. „Het is een eerste heel, kleine stap die wel een beetje hoop geeft op de officië le erkenning van de Indische gemeenschap en gelijkgestel- den", merkt Wild op. Jarenlang hebben Wild en Van der Heide 'gesoebat om de slachtoffers van de Japanse bezetting in Indonesië te her denken'. „Net zo goed dat de oorlog hier op 5 mei wordt her dacht, moet hier ook de beëin diging van die oorlog in Indië op 15 augustus worden her dacht." Tot hun ongenoegen wordt er niet op 15maar op 16 augustus gevlagd omdat de vijftiende op een zondag valt. Vooral Van der Heide is daar verbitterd over. „De Japanners stopten ook niet met hun gruweldaden op zondag. En het was gruwe lijk. Mijn vader is onthoofd door de Jappen toen ik zeven jaar was en een jaar later is mijn moeder verkracht en ver moord. Ook weer door die Ja panners. Dat vergeet je niet, je leven lang niet. Ik zou het wel willen vergeten, maar ik weet echt niet hoe." Zijn haat tegen de Japanners zit diep. „De huidige generatie kan er niets aan doen, maar ik hou toch een antipatie tegen alles wat met Japan te maken De Indische Nederlanders Sam van der Heide (links) en Benno Wild vinden het belangrijk dat de Japanse capitulatie wordt herdacht. foto Ruben Oreel heeft." En Wild, die ook raads lid is van de Middelburgse fractie AO V/Unie 55+, vult aan: „Geen enkel volk is ver schoond gebleven van wreed heden, maar het zijn de Jappen die ons veel ellende hebben Als Indische Nederlanders voelden ze zich destijds in In donesië niet thuis of op hun ge mak. „Later, in 1965 toen we naar Nederland verhuisden, waren we dat ook hier niet. Er werden zeker in de beginjaren veel opmerkingen over onze huidskleur gemaakt. We voel den ons gediscrimineerd. We hoorden nergens echt bij en daaruit komt volgens mij het overdreven gevoel van veel In do's voort om zichzelf te willen bewijzen." Verwesterd Dat ervoer Wild aan den lijve toen hij in 1993 voor de eerste keer terugging naar Indonesië. Daar merkte hij dat hij erg ver westerd was. „Ik had een soort verlangen naar het oude Indië, maar vond dat niet helemaal terug zoals ik had gehoopt. Ik vermoedde al dat ik erg verwe sterd was, maar ik moest die bevestiging krijgen. Die reis heeft me geholpen om me hier in Nederland beter thuis te voelen.Hij speelt nu zelfs met de gedachte ooit een reis naar Japan te maken. Iets wat voor Van der Heide onbespreekbaar is. Wild: „Nu denk ik: mis schien moet je juist wel met Ja panners spreken om te verge ten. Al weet ik niet of'ik er tegen kan." Ze hopen dat de burgemeester van Middelburg nog een rede voert op 16 augustus. „Maar het zal wel te kort dag zijn. We voeren geen persoonlijke actie, omdat we bang zijn door ande ren voor gek versleten te wor den. We horen nu al zo vaak de opmerking dat we blij moeten zijn hier te wonen, dat we dankbaar moeten zijn." „Weinig mensen kunnen be grijpen hoe groot ons verdriet is dat ons lang geleden in een ver land is aangedaan. We zijn maar lastig voor de Neder landse overheid ais we daar over beginnen." Het vlaggen is een eerste aan zet tot officiële erkenning. „Maar we verwachten nu nog dat de Japanse regering in het openbaar haar spijt betuigt en schuld erkent." GOES - Het Goese gemeentebe stuur vindt het niet nodig een milieu-effectrapportage (MER) op te laten stellen voor de uit breiding van bedrijventerrein De Poel n. De verwachte gevol gen voor het milieu zijn daar- voor te beperkt. Het college ba seert zich op een advies van het bureau DHV Milieu en Infra structuur BV uit Amersfoort. Bij dergelijke omvangrijke pro- noodzakelijk is een MER op te jecten moet het bevoegd orgaan, stellen. in dit geval het dagelijks ge- Het totale gebied omvat 166 meentebestuur, bepalen of het hectare. De richtlijn is dat bij bedrijfsterreinen groter dan 150 hectare een MER in elk geval verplicht is. Als het gaat om ten minste 75 hectare dan geldt de plicht om te beoordelen of zo'n rapportage nodig is. door Lukas Fransen DOMBURG - „Het bekken kan telen en uitblazen als je omhoog komt." De deelnemers aan het beachfitness op het strand in Domburg werken zuchtend de buikspieroefeningen af die in- structrice Sidi Wijckmans voor doet. „Haal diep adem en snuif de zeelucht nog eens diep in je longen." Terwijl de deelnemers zich helemaal uitstrekken, kij ken enkele strandgangers ver wonderd toe. Het is al voor het zesde achter eenvolgende jaar dat het beach fitness tijdens de zomermaan den op het Domburgse strand voor paviljoen De Oase wordt georganiseerd. Elke maandag, woensdag en vrijdag van 10.30 tot 11.30 uur melden rond de 25 mensen zich met hun handdoek voor een uurtje gratis bewegen onder begeleiding. Omdat de vaste instructrice Miriam Rasenberg op vakantie is, wor den de lessen tijdelijk verzorgd door Sidi Wijckmans. „Het gaat altijd door, ook als het regent. Wat het weer betreft, hebben we dit jaar een fantastische zomer." De fitnessles trekt woensdag morgen 21 deelnemers, voor het merendeel vrouwen. Iedereen probeert de instructrice zo goed mogelijk na te doen. Na een uit gebreide warming-up wordt het tempo opgevoerd. Onder bege leiding van muziek moeten snelle danspassen worden uit gevoerd. De negentienjarige Debby staat Sidi Wijckmans bij dit onderdeel bij en verhoogt het tempo. De deelnemers die de jongedame kunnen volgen, kij ken naar haar; de anderen nemen Sidi Wijckmans als voor beeld. „Iedereen kan zo mee doen aan de les, ongeacht het conditieniveau", zegt de laatste. Rekoefeningen Na de dansoefeningen, wordt gerekt. De bezwete lijven ver langen naar rust. „Nog één rek- oefening en dan krijgen jullie water", spoort Wijckmans haar gevolg aan. Als ook dat erop zit, storten de meeste deelnemers neer op hun handdoek en doen zich tegoed aan een beker water. „Nog een half uurtje en dan zit het erop. Dus niet weglopen." Na de korte onderbreking wor den de koppen geteld. Nog steeds 21, dus niemand heeft voortijdig de aftocht geblazen. Het laatste half uur worden de spieren losgemaakt met allerlei Stretchoefeningen. „Stretching is heel belangrijk", zegt Wijck mans. „Als mensen met spier pijn naar huis gaan, hebben ze het eigenlijk niet goed gedaan." Gezellig Voor spierpijn is de 6 5 -j arige Jo- ke uit Roosendaal, die geen en kele les overslaat, niet bang. „Dit is heerlijk. Ik heb een li chaam dat altijd bewegen moet. Het is al het vierde jaar dat ik meedoe en ik zie elk jaar weer dezelfde mensen terugkomen. Het is niet alleen gezond, maar ook heel gezellig." Terwijl ze de instructrice nadoet en haar neus naar haar linkerknie brengt, praat ze rustig door met haar buurman Willem uit West-Sou burg. Willem krijgt de opdracht hard op het aantal keren af te tellen dat de deelnemers omhoog moe ten komen om hun buikspieren aan te spannen. „Zestien, vijf tien, veertien, der..tien, twaa- aalf, eeeeelf." Uit de manier waarop de Souburger aftelt, wordt duidelijk dat hij het moeilijk heeft. „Hier wordt je niet echt moe van", grijnst Joke naar Willem. Op de vraag waar om hij meedoet, lacht Willem: ,Ik moet meedoen, want ik moet mijn vrouw begeleiden." Om 11.30 uur zit het uurtje strand- f itnessen erop en nemen de deel nemers afscheid van elkaar. Niet voor lang, want de meesten zien elkaar vrijdag weer terug op het Domburgse strand voor de volgende beachfitnessles. Mensen kunnen nog tot en met vrijdag 20 augustus meedoen aan het beachfitness op het Domburgse strand, dat wordt georganiseerd door de VW- evenementencommissie 'Dom burg Aktief'. Artemis traint hulpverleners MIDDELBURG - Artemis, buro voor vrouwenhulpverlening, houdt vrijdagmiddag 17 sep tember vanaf 14.00 uur een trai ning voor hulpverleners in com- passiemoeheid en secondaire traumatisering. Angelina Donk geeft deze trai ning. Van de hulpverlener wordt een empathische houding ver wacht. In deze trainig komen theorie, bewustwording en vaardigheden aan de orde. Voor inlichtingen Artemis, Koude- kerkseweg 133, Middelburg, tel 0118-642979.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 44