Outletcentrum past bij Hulst Duizelingwekkende Beach Party Bodemlagen uit ijs- en steentijd ontdekt in buurt Aardenburg PZC Waterpret hoogtepunt vakantieweek Terras Koewachts café mag niet open zijn na middernacht Zeeland Nazomer Festivals zeeland donderdag 12 augustus 1999 z 19 Cel na afpersing met sekstruc Paraglider met motor mag niet Werkstraf voor onzedelijk gedrag Hulstenaar betrapt met patronen Automobilist gewond in Breskens Gedrogeerd achter het stuur Ontwikkelaar ziet vestingstad en winkels eikaars aantrekkelijkheid versterken Trio met speed Rondleiding in Sas van Gent 02 t/m 26 sept 1999 MIDDELBURG - De moderne kermis in de monumentale binnenstad van Middel burg levert soms vreemde contrasten op. De spectaculaire attractie Beach Party swingt heen en weer en gunt inzittenden een heel andere kijk op het statige stad huis. Het is echter nog maar de vraag of de sensatiezoekers onder deze duizeling wekkende omstandigheden wel oog heb ben voor het stadhuis. De kermis beleeft vandaag haar laatste dag. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Een 37-jarige man uit Terneuzen moet een jaar de cel in omdat hij twee mannen heeft afgeperst en een derde man heeft mishandeld. Zijn medepleegster, een 32-jarige vrouw uit Terneuzen, heeft van de rechtbank in Middelburg een celstraf van negen maan den plus drie maanden voorwaardelijk gekregen. Het tweetal moet samen aan één van de slachtoffers een scha devergoeding van 120 gulden betalen. De vrouw bood mannen in een kroeg seks tegen betaling aan. Als een man toehapte, nam ze hem mee naar haar huis. Daar wachtte de Terneuzenaar hen op, perste het slachtoffer af en joeg hem weg. De politie had verklaringen van twee slachtof fers. Beide daders zijn verslaafd aan heroïne en cocaïne. MIDDELBURG - Een paraglider waarvan de bestuurder een motor met propellor draagt, een paromoteur, is een officieel vliegtuig. Dat heeft de Middelburgse rechtbank bepaald. Een 33-jarige Dordtenaar die anderhalf jaar geleden zo'n propellormotortje gebruikte om met zijn paraglider op te stij gen, kreeg van de politie een bekeuring zodra hij in een wei land bij Scharendij ke was gelandDe man liet de zaak voor de rechtbank komen met de gedachte dat een paraglider geen of ficieel vliegtuig was - en dat de bekeuring dus niet terecht was. De rechtbank heeft anders beslist. De 'gezagvoerder' heeft gevlogen met een 'niet-ingeschreven luchtvaartuig'; ziedaar een boete van 300 gulden. En: de 'gezagvoerder' is niet geland op een luchtvaartterrein. Nog eens 300 gulden. De Dordte naar vliegt met zijn paromoteur nu alleen nog in België en Frankrijk. MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft een 45- jarige Terneuzenaar veroordeeld tot een werkstraf van veer tig uur en twee maanden voorwaardelijke celstraf. De rechters achtten bewezen dat de man drie minderjarige jongens onzedelijk heeft benaderd. Hij nam foto's van de gro tendeels ontklede jongens en betastte hen. Twee weken gele den was tegen de man 120 uur dienstverlening en drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. HULST - Een Hulstenaar is dinsdag aan de 's Gravenhof- straat in Hulst aangehouden voor wapenbezit. Hij bleek tweeëndertig patronen bij zich te dragen. Een huiszoeking bij de man leverde verder niets op. BRESKENS - Een inzittende van een Duitse personenauto moest dinsdagavond na een aanrijding in Breskens onder zocht worden in het ziekenhuis. De automobilist uit Duits land reed over de Grote Kade, maar verleende geen voorrang aan een Amsterdamse, die over de Dorpsstraat reed. AXEL - Een man uit Watermael-Boitsfort (Frankrijk) werd gisteravond aan de Tractaatweg in Axel aangehouden we gens het in gevaar brengen van het verkeer, het besturen van een voertuig onder invloed van alcohol en het bezit van verdo vende middelen. De Fransman gedroeg zich op de weg zo vreemd, dat de dienstdoende agenten besloten hem aan een controle te onderwerpen. Toen de man dat in de gaten kreeg, gooide hij in allerijl de wiet en hasj die hij bij zich had uit het raampje. door Barend Pelgrim HULST - Een Outlet Village in Hulst zal vanaf de aanvangsfase 800.000 en na voltooiing tot 1,3 miljoen bezoekers per jaar trek ken. Dat verwacht projectont wikkelaar Trammell Crow Ne derland. Voor Hulst betekent de ontwikkeling van een dergelijk project een financiële impuls van bijna 100 miljoen gulden en de creatie van ongeveer 440 ar beidsplaatsen. Wel moet er in Hulst meer uitwisseling komen tussen de klandizie van Morres en de binnenstad. Verder heeft het vestingstadje volgens de mensen van Trammell een 'grootse' attractie voor kinde ren nodig om het zogenaamde funshoppen te compleet te ma ken. Met de opzet van een zestal win kelclusters, zowel binnen als buiten de vesting, mikt Tram mell op een comsumentenpu- bliek van Dordrecht tot het zui den van Brussel en van Tilburg tot de kust boven Brugge, een achterland met in totaal 5,5 mil joen mensen. De dochteronder neming van de Amerikaanse I multinational heeft zijn oog op Hulst laten vallen vanwege de al bestaande winkeltraditie in het grensplaatsje. Een andere reden is de aanwezigheid van Morres. Er dient echter grondig gesleu teld te worden aan Hulst als product, wil men tot het gewen ste effect - veel bezoekers - ko men. „De vestingstad en Morres trekken beiden veel mensen", constateert projectleider P. Palm. „Maar het vreemde is dat er geen uitwisseling is tussen die twee koopstromen. Met andere woorden: Hulst biedt geen toe ristisch recreatief totaalpro- dukt. Er bestaan nog legio mogelijkheden om winkelen, verblijf, vermaak, bezoek, dus GOES - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag bij een controle op rijksweg A58 drie mannen uit het oostelijk deel van Noord-Brabant aange- houden. Zij bleken een kleine 1 hoeveelheid speed in hun auto te j hebben. De drie kregen elk een boete van 250 gulden. de bestaande kansen uit te bou wen. Het huidige aanbod is on volledig." De vastgoedontwik kelaar en -exploitant Trammell Crow voorziet in Hulst een ver binding tussen vestingstad en het daarbuiten gelegen winkel aanbod. Vermaak in combinatie met winkelen heeft de toe komst. Een ontbrekende scha kel is 'entertainment' voor de jeugd en daarom wil Trammell een voorziening onder de naam Kid's World, met onder andere professionele kinderopvang, at tracties, een verkeerstuin met skelters, speeltoestellen en eventueel speelgoedwinkels. Bovendien schermt Morres reeds met plannen voor een 'funtertainmentpark' langs de Rijksweg N60. Als het aan Trammell ligt wordt bovendien in de toekomst nog een link ge legd met een tuincentrum ten westen van Hulst alwaar The Great Outdoor moet verrijzen. Een complex met niet alleen al les op het gebied van natuur en outdoorsport maar ook met mo- deltuinen en groenarchitectuur, plus vakantieonderkomens. Uitstraling De Outletvillage moet door middel van negentiende-eeuw- se stationsarchitectuur de nodi ge uitstraling krijgen. Met een lint van paviljoens, beginnend in de binnenstad en eindigend in de buui-t van Morres, wil Tram mell een atmosfeer oproepen van nostalgie, kwaliteit en rei zen. De nadruk van de winkels ligt op de kledingbranche, met 'klassiek, casual- en leisure wear' van bekende confectie- en sportmerken. Elke winkelgroep of paviljoen heeft één grote trekker met ongeveer duizend vierkante meter vloeroppervlak en is omringd door kleinere units van 150 tot vijfhonderd vierkante meter. Palm hekelt de term dumppaleis voor zijn pro- dukt: „Wij beogen iets wat ca chet uitstraalt, ambiance. Een fabriekshal mist die hoogwaar digheid. Wij werken met namen uit de detailhandelswereldwe- reld die kwaliteit vertegen woordigen. Die willen niet in zo'n hal. Dat is de tegenzet die Trammell Crow doet, zonder commentaar te geven op Goes en Sas van Gent. Maar laat dui delijk wezen: wij steken onze nek uit met dit plan. Trammell- woordvoerder Palm hekelt de opstelling van minister Pronk in de Outletproblematiek en meent dat de wetgeving op grootschalige detailhandel ach ter loopt op de praktijk. „De overheid hoort te onderkennen dat de outletfactory of -village de realiteit is, in plaats van hard nee te roepen. Ze kunnen dit ge geven beter oppakken en kijken wat de beste manieren en loca ties zijn." Ook vindt Palm dat er in de Outlet-discussie tot nu toe weinig aandacht uitgaat naar consument en kledingmerken. „Ik constateer dat er alleen wordt gelet op de meningen van de lokale, provinciale en natio nale overheid, de regionale mid denstand en de nationale belan genorganisatie MKB. Ik lees of hoor nergens dat een Outlet Vil lage in Hulst leuk en interessant is voor de klant, of dat er onder de kledingmerken behoefte be staat aan dergelijke verkoop punten. Die kledingbedrijven willen met een outlet ergens zit ten waar ze geen eigen dealers voor het hoofd stoten. Nike, om een voorbeeld te noemen, gaat zijn eigen kernaktiviteit - de re guliere sportzaak - echt niet be concurreren." I door René Hoonhorst EEDE - In de driehoek tussen Eede, Aardenburg en Sint Kruis heeft prehistoricusH. Jongepier de afgelopen dagen twee gave lagen duizenden jaren oude bo- demsoorten gevonden. De twee j bodemlagen uit de laatste ijstijd en de daaropvolgende steentijd I kunnen tussen negen- en twaalfduizend jaar geleden als tijdelijke nederzetting voor mensen hebben gediend. Jongepier, medwerker van het Archeologisch Centrum Zee land, verrichtte deze week proefboringen in twee boom gaarden. De landbouwers wil len op die plaatsen zoetwater bassins van anderhalve meter diepte aanleggen. En als er wordt gegraven in een als arche- ologisch interessant bekend staand gebied als Aardenburg en omgeving doen provinciale archeologen dan immer een on derzoekje. „Op die manier REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN I Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:(0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet I http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl weten we dat er geen nieuwe verstoringen plaatsvinden en kunnen we de bodemgesteld heid en eventuele vondsten zelf inventariseren. We graven niet zoZfeer uit nieuwsgierigheid als wel voor het plegen van archeo logische monumentenzorg." Vuurstenen Jongepier vond op beide onder zoeksplaatsen geen resten die duiden op tijdelijke nederzet tingen van mensen. Maar hij was wel blij met het aantreffen van niet omgeploegde, duizen den jaren oude bodemlagen. Zo trof hij een stuk gave podzolbo- dem, een bosbodem uit de steen tijd van zeven- tot negendui zend jaar geleden en zelfs een bodemlaag allerod, grond die werd afgezet tijdens de warme fase van de laatste ijstijd zo'n twaalfduizend jaar geleden. Al lerod is in Zeeuws-Vlaanderen slechts één keer eerder vlak on der de oppervlakte aangetrof fen: bij de bouw van verzor gingstehuis De Vurssche in 19 6 5 in Axel. In Axel werden destijds echter ook vuurstenen aangetroffen, die wezen op menselijke aanwe zigheid. Water Jongepier vond deze keer dus geen bewijzen voor aanwezig heid van prehistorische voorou ders. Maar de opbouw van de bodem lagen, die onder meer ook laat zien dat er water van een meer tje of vennetje in de buurt was, maakt de kans daarop wel groot. „Zandruggen in de omgeving van water waren voor de men sen die toen leefden zeer aan trekkelijk. Omdat de mensen destijds als nomaden rondtrok ken, op zoek naar voedsel, is het aannemelijk dat ze ook in de buurt van Aardenburg zijn ge weest als ze ook in Axel kwa men." De proefboringen tussen Eede en Aardenburg waren voor Jon gepier 'routinewerk'. „Maar po- dzolgrond wordt bijna nergens in Zeeland zo dicht onder de op pervlakte meer aangetroffen. Meestal is de grond al lang ge ëgaliseerd of omgeploegd. Het is dus wel leuk dat we hier nog zo'n bodemlaag aantreffen. Maar heel bijzonder, zoals de vondst van gave gebruiksvoor werpen of jachtwapens, is het ook weer niet." door Edy de Witte door René Hoonhorst KOEWACHT - Klanten van ca fé-pannenkoekenhuis Wilton aan 't Zand in Koewacht mogen na middernacht niet op het ter ras blijven zitten. Een verzoek om voorlopige voorziening van de café-eigenaar om zijn klan ten ook na twaalven buiten te mogen blijven bedienen, is door de Middelburgse bestuursrech ter afgewezen. De raadsman van de cafébaas, R. Kirpestein, weet woensdag nog niet welke motivatie de rechter heeft voor zijn afwij zing. Hij vindt het echter wel jammer dat de rechter op basis van één klacht de gemeente Ax el gelijk geeft. „Zo ver ik weet, heeft slechts één omwonende er moeite mee dat het terras ook na middernacht wordt gebruikt. En dan is het nogal een forse maatregel om direct een verbod uit te vaardigen." De advocaat is niet goed ingelicht, stelt de Axelse burgemeester W. de Graaf. „Er is één klaagster die mede namens een aantal ande ren praat. Zowel bij de gemeen te als bij de politie zijn klachten van verschillende omwonenden binnengekomen. 't Zand ligt in het buitengebied van Koewacht. „Geluiden dra gen daar veel verder dan tussen gebouwen in de stad. Vandaar dat mensen die een eindje weg wonen ook nog ovelast kunnen ondervinden. Om dan eerlijk met de belangen van alle men sen om te gaan, stellen we een termijn aan de tijd dat het terras open mag zijn. We hoeven niet direct een sluitingstijd op te leg gen, mensen kunnen na twaal ven him borrel gewoon binnen drinken", legt de burgemeester uit. De Graaf voegt eraan toe dat de uitbater van Wilton nog geen terrasvergunning had, maar in de exploitatievergun ning aangaf dat het café drie avonden van de week om twaalf uur sluit. Een reden te meer om de limiet- tijd voor terrasopening als zeer redelijk te bestempelen, vindt het Axelse college. Het ligt dan ook voor de hand dat een nieuwe aanvraag voor een terrasver- gunning voor het Koewachtse café-pannenkoekenhuis door het dagelijks bestuur alleen wordt verleend tot 24.00 uur precies. SAS VAN GENT - De WV Sas van Gent verzorgt tot eind sep tember wekelijks een rondlei ding door de oude kern van Sas van Gent. Verschillende bezienswaardig heden, waaronder het onder aards gangenstelsen en de ma quette van Sas van Gent rond 1750, worden bezocht onder de deskundige leiding van een gids. De anderhalf uur durende rondleiding start iedere zater dag om 11.00 uur vanuit Brasse rie d'Ouwe Brug aan de Oostka de. Meer informatie is te verkrijgen bij het plaatselijke VW-kantoor op het Keizer Ka- relplein. Advertentie 3 weken kunst en vermaak in heel Zeeland bel voor de gratis programmabrochure en kaartverkoop 0118 659 659 ■vsrivfbV. HULST - Basketballen in het schuimbad, lopen door de waaierfontein en vanaf de wa terglijbaan in een bad plon zen. Zo'n vijfhonderd kinde ren uit de hele gemeente vermaakten zich woensdag middag op het buitencentrum 't Jagertje in Hulst met ver schillende waterspelletjes. De vakantieweekdeelnemers uit de buitenkernen waren voor het waterfeest met bussen naar 't Jagertje vervoerd. De vrijwillige brandweer van Hulst droeg in het kader van haar driehonderdjarig be staan ook een steentje bij aan de jeugdvakantieweek. En na de verduistering verleende ook de zon medewerking aan het spuitgastenfeest. Het weer was goed genoeg om de zwem- kleding aan te trekken. Naast waterspelletjes legden de kinderen in groepjes drie spelroutes in het bos af. Ande re programmaonderdelen wa ren een kelnerrace, dammen bouwen en spijkerbroek han gen. Het geloei van de brand weersirene kondigde het wis selen van de spelletjes aan. Op de nabijgelegen Zandput mochten de kinderen een rondvaart maken met de brandweerboot. Voorzien van reddingvesten stapten telkens vijf kinderen in de zodiac. „Wel een beetje eng", vond de achtjarige Sabrina uit Hei kant. „Als de boot optrekt lijkt het net of hij steigert." Haar vriendin Jessica had er, bla zend op het fluitje aan het red- dingvest, duidelijk plezier in. ,Voor de boot doet het wel eens deugd dat er flink mee gevaren wordt", zei een van de brand weermannen. foto's Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43