Studentenkamers schaars Hart Willem van Oranje terug in praalgraf Dertien kandidaten PZC Recherche onderzoekt taxi-oorlog Amsterdam Fijn. fijner, finest OR Zuid-Holland eist programma om vertrouwen na Ceteco-zaak te herstellen melden zich voor exploitatie HSL-Zuid binnenland Justitie aast op collectanten voor Iraniërs Liever elke dag in de trein dan intrekken bij hospita Cohen schort uitzetten Koerden op Moeder eist vergoeding gemeente Duikers mogen goudschat zoeken Duizenden treinreizigers vertraagd Ruzie over Leefbaar Schiedam Schutters restaurant vuurden 37 kogels af Politie schrapt escorte ministers Kamer roept Faber op matje over zwijgen tijdens dioxinedebat donderdag 12 augustus 1999 J)EN IIAAG - De hoofdofficie ren van justitie hebben de op dracht gekregen in te grijpen als het vermoeden bestaat dat de aptichting Solidariteit met jlraan.se Mensen (SIM) zonder vergunning op straat geld inza- emelt. Het ministerie van Justitie racht het 'niet uitgesloten' dat de agIM in het gehele land op on- ©vettige wijze collecteert. «Over de praktijken van de SIM epntstond eind juni enige com- ^notie nadat in de media was ge suggereerd dat deze stichting enanden heeft met de Iraanse hierzetsbeweging Mujaheddin- g$-Kalq. De Binnenlandse Vei- djigheidsdienst (BVD) heeft aan wijzingen dat de Mujaheddin na aan haar verbonden stich tingen in het Westen geld inza- einelt voor de gewapende strijd kin Iran. hMinister Korthals van Justitie lunl in antwoord op vragen uit de 3ffweede Kamer geen mededelin gen in het openbaar doen over )iüe mogelijkheid dat de SIM geld nfloorsluist naar de Mujaheddin. elVel zal de Tweede Kamer bin- gèenkort vertrouwelijk worden eingelicht. >lDe geldinzamelingen door de ■r{>IM zijn de afgelopen tijd ge- dpaard gegaan met verschillende ajncidenten, waarbij de collec- niant op agressieve wijze op astraal collecteerde. GPD "i van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kamertekort is zoals elk jaar groot in de Ne derlandse studentensteden. Veel nieuwe eerstejaars blijken ook kieskeurig te zijn. Hospita's moeten ze niet. „Ze zitten liever elke dag in de trein, dan dat ze bij een vreemde intrekken." De drie niet-commerciële ka merbureaus in Amsterdam kon den deze maand nauwelijks stu denten aan een kamer helpen. Het Amsterdams Steunpunt Wonen (ASW) lukte het vijf stu denten te plaatsen. Zij hadden geluk, want voor elke kamer meldden zich veertig kandida ten. Vorig jaar rond deze tijd wist het ASW nog twintig stu denten onder dak te brengen. De Stichting Jongerenhuisves ting Utrecht (SJHU) krijgt vijf endertig reacties op een goede kamer. In Utrecht zijn in de zo mermaanden meer dan vierdui zend studenten op zoek naar woonruimte. Gisteren had de SJHU drie kamers in de aanbie ding. In Zeist bij een hospita voor 350 gulden, eentje in de stad voor 500 gulden (tot 23 no vember) en eentje van drie bij vier meter voor 450 gulden. C. Kop van de ASW pleit voor de komst van 'voorportaalwonin- gen', tijdelijke onderkomens voor studenten. Kop denkt hier bij aan leegstaande kantoor ruimte of flats in de Bijlmer die niet worden verhuurd. Ook moeten wervingscampagnes duidelijk maken dat kamers verhuren fiscaal interessant is. Kamerweek De commerciële bemiddelaar Rotsvast groep in Utrecht (vijf tien kamers in de aanbieding) ziet niets in dergelijke campag nes. R. Serto:, „Elk jaar blijkt weer dat die campagnes niet helpen. Studenten willen niet meer bij een hospita wonen. Met een stimuleringsmaatregel voor mensen die willen investeren in studentenwoningen zou je wel iets aan het tekort kunnen doen." Volgens een schatting van de SJUH bedraagt het landelijke tekort tussen de 15.000 en 20.000 kamers. Het hbo en de universiteiten verwelkomen dit jaar 140.000 eerstejaars. De na tionale woonbond heeft de laat ste week van augustus uitgeroe pen tot Nationale Kamerweek. De betrouwbaarheid van com merciële bureaus krijgt hierbij speciale aandacht. ANP e- j|an onze redactie binnenland eAMSTERDAM - De politie en nde gemeente Amsterdam zetten irtich in om een einde te maken aan de conflicten tussen de twee etoncurrerende taxicentrales in aiie hoofdstad. „De politie heeft eten rechercheteam van tien dmensen ingezet, in de hoop dat ede guerrilla dan ophoudt", liet Tten gemeentewoordvoerder gis- eiieren weten, at dèirecteur R. Weingarten van rfaxidirekt trok begin deze week g-i>ij de gemeente aan de bel, om edat de intimidatie, de bedrei- njmgen en het klemrijden van ntijn chauffeurs de laatste tijd 2iWeer oplaaien. Hij denkt dat een :i§roepje chauffeurs van Taxi Centrale Amsterdam (TCA) ver antwoordelijk is voor de inci denten. Gisteren sprak Weingarten met waarnemend burgemeester H. Groen. Ze spraken af om samen met de directies van de concur rerende centrales en de politie om de tafel te gaan zitten om zo snel mogelijk een oplossing te vindenDe politie onderzoekt of er strafbare feitenzijn gepleegd. Taxidirekt kampt al sinds de oprichting vorig jaar met het vijandig gedrag van TCA- chauffeurs die de komst van de nieuwe centrale als een bedrei ging zien. Vooral chauffeurs die met een daklicht van Taxidirekt rijden, moeten het ontgelden. Zo spoot een TCA-chauffeur volgens Weingarten vorige week met een spuitbusje met onbekende inhoud door het open raam van zijn Taxidirekt- collegaDe chauffeur en zij n cli ënt deden aangifte. Deze week zond de lokale televisiezender AT5 beelden uit waarbij te ho ren was dat een chauffeur zijn collega adviseerde om een Taxi direkt wagen klem te rijden. Weingarten is blij met de op richting van het rechercheteam. Zijn chauffeurs doen regelmatig aangifte, maar voor zover hem bekend heeft dat nimmer gevol gen gehad. Dat de politie er nu tien rechercheurs op zet, ziet hij als een teken dat de problemen serieus genomen worden. Weingarten heeft gevraagd de licenties van de agressieve chauffeurs in te trekken. ANP Liselot Nieuwenhuyzen-Cruseman uit Maastricht zoekt bij de Universiteit van Amsterdam wanhopig naar onderdak. Binnen twee weken gaan nog eens zevenduizend studenten in Amsterdam op zoek naar een kamer. Het aanbod wordt steeds kleiner. Dat komt mede door de nieuwe Koppelingswet. Wie bij voorbeeld een uitkering geniet en een kamer verhuurt wordt gekort. foto Evert Elzinga/ANP DEN HAAG - Nederland blijkt al een maand lang geen Turkse Koerden het land uit te zetten. Staatssecretaris Cohen van Justitie besloot daartoe na signalen over arrestaties en marte lingen van teruggestuurde Koerden. De opschorting duurt vooralsnog zolang het ministerie van Buitenlandse Zaken de uitzettingen onderzoekt. GroenLinks-Kamerlid Karimi zal Kamervragen stellen. Hij wil onder meer weten of er sprake is van een beleidswijziging. Volgens het ministerie van Justitie is daar echter geen sprake van en gaat het om een tijdelijke opschorting. Lopende het onderzoek worden geen Turkse Koerden uitgezet. ANP ALKMAAR - Janneke Mantel uit Andijk heeft gisteren in kort geding voor de Alkmaarse rechtbank 17.000 gulden van de gemeente Alkmaar geëist. Dit is een voorschot op de kosten die ze heeft gemaakt om haar ontvoerde kinderen terug te vin den. De totale kosten bedragen 25.000 gulden. Mantel verwijt de gemeente Alkmaar dat Macha en Ajoeb zonder haar toestemming op het paspoort van haar ex-man zijn bijgeschreven. Daardoor heeft hij ze mogelijk naar het buitenland meegenomen. De uitspraak is op 19 augustus. ANP LEEUWARDEN - Duikers kunnen rustig verder gaan met het onderzoek naar het wrak van het goudschip Lutine in de Noordzee. De rechtbank bepaalde gisteren dat er geen reden is de monumentenstatus van het scheepswrak op te heffen. Zand- en schelpwinningsbedrijf De Waddenzee eiste maan dag voor de bestuursrechter dat de monumentenstatus opge heven moest worden. Het bedrijf wil graag zand en schelpen winnen bij het wrak. Maar volgens de rechtbank kan het be drijf ook op andere plekken zand en schelpen winnen. De Lutine zonk in 1799. Van het goud dat aan boord zou zijn, is nooit iets teruggevonden. ANP VLAARDINGEN - Duizenden treinreizigers liepen gisteren flinke vertraging op door een kapotte spoorbrug over de ha ven in Vlaardingen en een defecte bovenleiding in Pijnacker. De NS zetten op beide trajecten bussen in. D e brug in Vlaardingen kon sinds 15 uur niet meer dicht. Van dalen hadden blikjes op de steunpunten geplaatst, waardoor de brug enkele centimeters bleef openstaan. Tussen Vlaardingen-Oost en Vlaardingen-Centrum konden geen treinen meer rijden. Honderden reizigers liepen een half uur vertraging op. In Pijnacker trok een tractor om 7.50 uur de bovenleiding ka pot. Het treinverkeer tussen Den Haag en Rotterdam Hof plein lag lang stil. De stremmingen waren om half vij f verhol pen. ANP SCHIEDAM - Wie heeft het meeste recht om de naam Leef baar Schiedam te voeren? Begin september beslist het Cen traal Stembureau in de stad of de naam gaat naar het huidige Gemeentebelangen danwel Platform Schiedam. De leiders van beide politieke partijen hebben de naamsver andering al doorgegeven aan de bevoegde instanties. T. Schoenmakers van Platform Schiedam zegt zich als eerste of ficieel te hebben aangemeld. Maar H. Metaal zegt dat zijn Gemeentebelangen als eerste de betrokken formulieren had aangevraagd. Een ambtenaar zou er vervolgens te lang over hebben gedaan om ze op te sturen. Wie uiteindelijk de naam voeren mag, maakt de meeste kans op de gewenste aansluiting bij Leefbaar Nederland. ANP Het grafmonument van Willem van Oranje hangt in de Nieuwe Kerk in Delft in de takels, voordat het l»ver het kistje wordt geplaatst. foto Jasper Juinen/ANP door Jeroen de Vreede DELFT - Het kistje met het hart van Willem van Oranje is gister morgen teruggeplaatst in het praalgraf in de Nieuwe Kerk in Delft. Rond negen uur is het kistje door burgemeester H. van Oor schot uit de koninklijke graf kelders gehaald en in het praal graf gezet. Vervolgens hebben de restaurateurs de zware sar cofaag opgetakeld en langzaam over het kistje laten zakken. Het kistje werd grotendeels uit het oog onttrokken door een zwarte doek. Op het laatste moment - toen de sarcofaag tien centime ter boven het kistje hing - is de doek weggetrokken door de burgemeester. Het kistje werd op speciaal verzoek' afgedekt om de bijeenkomst een intiem karakter te geven. Bij de bijeen komst trad de Delftse burge meester op als graf commissaris, bij afwezigheid van de directeur van het Koninklijk Huisarchief, B. Woelderink. Het kistje werd 11 februari vo rig jaar ontdekt tijdens de ont manteling van het praalgraf. De ontdekking werd aanvankelijk stilgehouden op verzoek van het Koninklijk Huis. Na de onthul- van onze redactie binnenland DEN HAAG - De onderne mingsraad (OR) van Zuid-Hol land dringt aan op een herstel programma om het vertrouwen in de provincie terug te winnen. De raad meent dat er sprake is van gezichtsverlies als gevolg van de Ceteco-affaire en de ban- 'kiersrol die Zuid-Holland «peelt. jpe OR constateert dat het fi nancieel handelen van de pro vincie voornamelijk via de me dia naar buiten is gekomen. Zuid-Holland werd op die ma aier voortdurend in verlegen heid gebracht. De raad spreekt van een gebrek aan regie en noemt het zorgwekkend dat het provinciaal bestuur niet het heft in handen heeft genomen. De OR is verder 'onaangenaam getroffen' door het onjuiste 'heeld dat is geschetst van de 'ambtenaren en de organisatie, pet verlies aan respect, vertrou wen en gezag belemmert de me dewerkers in hun dagelijks pverk, zo concludeert de raad. De OR is van mening dat het provinciaal bestuur actiever moet reageren op kwesties. De afwachtende houding tijdens het onderzoek naar de affaire wijzen de ambtenaren dan ook af. De ondernemingsraad zegt niet op de hoogte te zijn van de aard en omvang van de bankiers praktijken, die in 1995 werden geïntensiveerd. Met de griffier wil de OR betere afspraken ma ken over het financiële beleid. De raad spreekt geen oordeel uit over de handelwijze van Zuid- Holland. Volgens de OR is dat een zaak van de onderzoeks commissie onder leiding van oud-minister Van Dijk. De bankiersrol van Zuid-Hol land kwam aan het licht toen het handelshuis Ceteco financi ële problemen kreeg. De provin cie heeft voor 47,5 miljoen gul den aan leningen uitstaan bij het bedrijf. Vervolgens bleek Zuid-Holland op grotere schaal te bankieren, waarmee 2,3 mil jard gulden is gemoeid. ANP zie ook pagina 7 van onze redactie binnenland BRUCHEM - De mannen die maandagavond in wegrestau rant De Lucht in Bruchem het vuur op elkaar openden, hebben in totaal 37 kogels afgevuurd. Een 28-jarige man uit Utrecht overleed later op de avond aan schotwonden. Een 24-jarige in woner van Nieuwegein ligt ern stig gewond in een ziekenhuis in Den Bosch. Zijn toestand is vol gens de politie stabiel. De 50-jarige man en zijn 31-ja- rige zoon uit Oss, die zich een uur na het incident bij de politie in him woonplaats meldden, zeggen dat zij de schutters wa ren die het restaurant binnen stapten en het vuur opendenDe politie neemt dat nog niet on omstotelijk aan, aldus een woordvoerder, en doet nog na der onderzoek worden gedaan. Ook zal een aantal gasten uit het restaurant opnieuw worden ge hoord. In De Lucht zaten op het moment van de schietpartij zo'n 500 mensen te eten. Het is volgens de politie en de restauranteigenaar een wonder dat er behalve de twee mannen die onder vuur lagen, niemand ling van de vondst liet de Rijks voorlichtingsdienst onmiddel lijk weten dat het ging om een familieaangelegenheid. Konin gin Beatrix gaf daarom geen toestemming om het kistje te onderzoeken. Pamflet Historici zijn overtuigd van de bijzondere inhoud van het kist je. Zij hebben lange tijd gehoopt het te kunnen onderzoeken. Het bestaan van een pamflet uit 1621 geeft hen de zekerheid dat het kistje inderdaad het hart van de in juli 1584 vermoorde prins bevat. Uit het document blijkt dat bij de bouw van het grafmonument in de Nieuwe Kerk, tussen 1614 en 1623, reeds rekening was gehouden met de komst van het kistje met de bij zondere inhoud. De restaurateurs waren verrast over de plek in het monument waar het kistje werd aangetrof fen en gisteren is teruggezet. In (Advertentie) WHISKY VOORDEEL Ballantine's Scotch Blended Whisky toci 94 99 iW gewond is geraakt. Ook de beide inwoners van Oss zijn onge deerd. Getuigen zeggen dat de mannen uit Utrecht en Nieuwe gein direct een wapen grepen toen de eerste schoten vielen en dat zij zelf ook vele malen heb ben geschoten. De vaderen de zoon uit Oss wor den vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Arnhem. Zij hebben nog geen verklarin gen afgelegd over de aanleiding of het motief voor de schietpar tij. De politie gaat met 23 re chercheurs verder met het on derzoek. ANP de zwarte sarcofaag zit een holle ruimte. Tot nu toe was altijd aangenomen dat de marmeren kern van het monument massief zou zijn. De voorbestemde ruimte in de kern van het monument kan de reden zijn voor de opvallend goede staat waarin de vondst verkeert. Het gaat om een een voudig eikenhouten kistje, tra peziumvormig en vermoedelijk van binnen bekleed met lood. De restaurateurs in de Nieuwe Kerk zijn sinds april bezig met het opbouwen van het monu ment. Stukje voor stukje wor den de schoongespoelde mar meren onderdelen teruggezet. Het bijwonen van de plaatsing was voorbehouden aan een se lecte groep functionarissen en mediavertegenwoordigers, die zich moesten houden aan een strak protocol. Buiten de Nieu we Kerk hielden vier agenten de wacht om bezoekers te weren. Het ging volgens de Rijksvoor lichtingsdienst immers om een persoonlijk eigendom van het Koninklijk Huis. GPD GALL GALL HAARLEM - Ministers krijgen geen politie-es- corte meer om files te om zeilen of om op tijd op een afspraak te komen. Het Korps Landelijke Po litiediensten (KLPD) in Driebergen weigert ver dere medewerking, omdat het privilege volgens de agenten 'niet meer van de ze tijd is'. Alleen als het le ven van de bewindslieden in gevaar is, springen mo toragenten nog bij. In het verleden raakten onder meer de ministers Maij-Weggen, Sorgdrager en Dijkstal in opspraak toen zij begeleiding van motoragenten bestelden om naar een volgende be spreking te snellen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken wa ren deze acties reden tot aanscherping van de in structies voor ministers. Volgens KLPD-voorlich ter J. Bennink is het voor ministers nu echter hele maal uit met de pret. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Dertien vervoers maatschappijen uit binnen- en buitenland willen treinen laten rijden over de HSL-Zuid (Am sterdam-Brussel-Parijs). Zij hebben hun interesse voor bin nenlands en internationaal ver voer gemeld aan minister Nete lenbos (Verkeer). Welke maatschappij uit de bus komt, is nog lang niet duidelijk. Het kabinet beslist dit najaar wanneer de daadwerkelijke aanbesteding plaatsheeft. Bo vendien hangt veel af van de rol van de NS. De Nederlandse Spoorwegen mogen als eerste een bod doen voor het binnen lands vervoer. Als het kabinet dat honoreert, blijft voor de twaalf overige belangstellen den alleen het internationale vervoer over. De dertien maat schappijen, die tot 1 augustus de tijd hadden om zich te laten re gistreren, zijn afkomstig uit Ne derland, België, Frankrijk, Duitsland, Zweden en Enge land. De NS hebben uitstel gevraagd en gekregen voor hun bod op het binnenlands vervoer. Dat bod moet nu op 1 september binnen zijn. Als reden voor het uitstel gaven de Spoorwegen het for muleren van een 'zorgvuldig' bod op. De NS herhalen dat him voornaamste inzet een goede in tegratie van het HSL-spoor en het Nederlandse kernnet (inter city's) is. De Spoorwegen wilden niet aangeven of ze voor het interna tionale vervoer een gezamenlijk bod voorbereiden met het Fran se SNCF en het Belgische NMBS. De drie spoorbedrijven werken al samen in de Thalys, de huidige snelle trein die tussen Amsterdam en Parijs rijdt. Ook Deutsche Bahn maakt deel uit van het samenwerkingsver band. Van de mogelijke Britse kandi daten bevestigde Virgin Trains, van de avonturier-zakenman Richard Branson, haar interesse voor de HSL-lijn. Maar een woordvoerder benadrukte dat de Britten nog geen offerte heb ben uitgebracht. ANP door Koos van Wees DEN HAAG - De oppositiepar tijen CDA en GroenLinks willen van staatssecretaris Faber van Landbouw weten of ze de Ka mer wel juist informeerde tij dens het debat over dioxine in kippenvlees. In dat debat stelde Faber dat ze van onderzoeksin stituut Rikilt-DLO geen infor matie kreeg over de dioxinever vuiling, omdat de Belgische opdrachtgever van het onder zoek dat zou hebben verboden. CDA en GroenLinks wijzen er in schriftelijke wagen op dat Fa ber daarmee een totaal andere versie gaf dan de directeur van Rikilt-DLO gisteren in een lan delijke krant. Volgens directeur Bogers was er geen geheimhou dingsplicht en had zijn bedrijf het ministerie graag geïnfor meerd over de aangetroffen di oxine. Van telefoontjes van het ministerie met het verzoek om meer informatie kon zich niets herinneren. De Belgische opdrachtgever, het veevoerbedrijf De Brabander, had Rikilt toestemming gege ven de bevindingen aan de auto riteiten te melden. Zo belegde Rikilt op 10 mei een bijeen komst voor de Belgische autori teiten. „Het Nederlandse minis terie zou ook welkom zijn geweest"aldus Bogers gisteren. Faber meldde in het overleg met de Kamer, waarin zij zwaar on der vuur kwam te liggen, dat Ri kilt had gesteld: „Wij laten u iets weten, maar het is geheim. Wij mogen u de opdrachtgever niet vermelden. Wij mogen u niet vermelden wat er precies in zat." De Kamerleden Atsma (CDA) en Van der Steenhoven (Groen Links) willen nu van Faber we ten hoe haar uitlatingen zich verhouden tot die van Bogers. Faber wist tijdens het Kamer debat door haar verwij zing naar de onwillige houding van Ri kilt-DLO veel van de kritiek te pareren. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3