Registratie herriezoekers blijft uit PZC Haat tegen Japan wil niet vervliegen Bodemlagen uit ijs- en steentijd ontdekt bij Aardenburg Visserijdag keert terug onder vlag van Small Sail Vlissingen Domburgse toeristen zwoegen op strand tijdens beachfitness zeeland 20 Kaartensysteem in horeca had er al lang moeten zijn Geen milieustudie bedrijventerrein Goes hectare een MElf in elk geval donderdag 12 augustus 1999 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het wil niet erg vlotten met het plan voor invoe ring van een systeem met gele en rode kaarten om herriezoekers uit cafés, dancings en disco's te kunnen weren. Begin dit jaar lanceerde horecaondernemer J. W. Meerdinkuit Zierikzee van bar-dancing De Steeg het idee. Daarna werd het stil. Ergerniswekkend. vindt Meerdink. „Het duurt allemaal veel te lang. Dat kaartensys teem had er al lang moeten zijn, maar de bal ligt nu bij de ge meente." Meerdink kwam met zijn voor stel omdat hij collega's steeds vaker hoorde klagen over lasti ge bezoekers die 'ongewenst ge drag' vertoonden. Bezoekers die de cafébazen liever kwijt dan rijk zijn. Herrieschoppers ver jagen soms vaste klanten en dat willen de ondernemers niet. Roerig Meerdink houdt de wind er in De Steeg flink onder en dat we ten de mensen die naar de Zie- rikzeese bar-dancing komen. „Ik krijg van de meeste mensen heel positieve reacties op het ge- Ie- en rode-kaartenplan. Lo gisch toch? Iedereen wil per slot- van rekening toch ongestoord van een pilsje kunnen genie ten." Over de effecten van het door hem beoogde registratie systeem is Meerdink optimis tisch. „Mits het juridisch alle maal haalbaar is, maar dat is de gemeente nu aan het uitzoe ken." Horecaman W. Veerhoek, eige naar van drie discotheken en evenzoveel cafés in Renesse, wil niets liever dan de badplaats be vrijden van het hardnekkige imago van 'roerig'. „Maar soms denk ik weieens dat het nog wel vijftig jaar kan duren eer we daar vanaf zijn. Terwijl het in middels alzo'n tien, vijftien jaar geleden is dat het echt weieens roerig in Renesse was." Net als Meerdink wil Veerhoek graag een 'handvat' om herriezoekers uit zijn zaken te weren. Na de dodelijke schietpartij in Gorin- chem riep Veerhoek in januari dit jaar op tot een campagne te gen geweld. „Tot nu toe hebben we daar gewoon domweg nog geen tijd voor gehad. Maar het Geen verbod op versnipperen van afvalhout MIDDELBURG - De provincie Zeeland weigert het versnippe ren van afvalhout te verbieden. Het Ecologisch Kennis Centrum (EKC) uit Sint Oedenrode dringt met een uitspraak van de Raad van State in de hand aan op een verbod. De Raad van State besliste eind augustus vorig jaar al dat de provincie Noord-Brabant alle vergunningen voor het versnip peren van afvalhout moet in trekken. Directeur A van Rooij van het EKC had hier op aange drongen omdat het vaak om ge ïmpregneerd hout gaat dat vrij komt als bouw- en sloopafval. Geïmpregneerd hout bevat kan kerverwekkende stoffen als ko per, chroom en arseen. Volgens Van Rooij bevat een kubieke meter hout voldoende gif om 1,5 miljard liter water te verontrei nigen. Met de uitspraak van de Raad van State in de hand heeft Van Rooij onlangs alle provinciebe sturen in Nederland opgeroe pen om het versnipperen van afvalhout te verbieden. Het ver bod moet voor al het afvalhout gelden omdat geïmpregneerd hout niet te onderscheiden is van ander hout dat vrijkomt. „Een overgeschilderd stuk ge ïmpregneerd hout ziet er echt niet anders uit dan een overge schilderd stuk niet geïmpreg neerd hout." De provincie Zeeland heeft de afgelopen jaren zeven vergun ningen voor het versnipperen van hout uitgegeven. Jaarlijks wordt ongeveer 3000 ton afval hout verwerkt. Volgens M. J. Provoost van de directie Ruim te, Milieu en Water is de provin cie niet van plan om zonder ineer gehoor te geven aan de op roep van Van Rooij. Provoost verwacht wel dat het dagelijks provinciebestuur gezien de uit spraak van de Raad van State het beleid enigszins aanpast. De ambtenaar wilde woensdag niet vooruitlopen op de wijze waar op dit gaat gebeuren. „We bera den ons nog samen met andere provincies." Provoost verwacht binnen een maand meer duide lijkheid. Directeur Van Rooij van het EKC laat weten het er in elk ge val niet bij te laten zitten. Hij is voornemens om alle provincies door de Raad van State tot de orde te laten roepen. Een mede werker van het hoogste rechts college kon gisteren niet zeggen wanneer de zaak tegen het da gelijks provinciebestuur van Zeeland wordt behandeld. „Het gedoe over het versnipperen van afvalhout heeft niet de hoogste prioriteit." blijft nodig en we gaan er ook zeker iets mee doen." Elders in Zeeland verlaagden horeca-on- dememers vorige maand de to lerantiegrens met betrekking tot lastige klanten. In Hulst werd de actie 'Hier gelden regels - Punt uit!' gelanceerd en die sloeg aan. Tientallen posters en stickers met tien gulden ge dragsregels voor horecabezoe- kers werden verspreid en of het daar nu aan lag, aan de publici teit eromheen of aan andere oorzaken: het werd een stuk rustiger in het Hulster uitgaans leven. Demonstraties oude ambachten in St.-Annaland SINT-ANNALAND - Het Streekmuseum voor Tholen en Sint-Phillipsland in Sint-An - naland houdt zaterdag 14 au gustus een demonstratiedag van verschillende ambachten. De bezoekers kunnen onder meer kantklossen, quilten en knïpselkunst bekijken. In wer king zijn de smederijde wagen makerij en de wasserij. In het winkeltje is ouderwets snoep goed te koop. Om de aanleg van de rolsstoellift te bekostigen is er een snuffel-curiositeiten- markt. Ook heeft het museum een schoolboekenmarkt geor ganiseerd. Een registratiesyseem moet er volgens de ondernemers voor zorgen dat het gezellig blijft in het Schouwse uitgaansleven foto Pieter Honhoff door René Hoonhorst EEDE - In de driehoek tussen Eede, Aar denburg en Sint Kruis heeft prehistori- cus H. Jongepier de afgelopen dagen twee gave lagen duizenden jaren oude bodemsoorten gevonden. De twee bo demlagen mt de laatste ijstijd en de daar opvolgende steentijd kunnen tussen ne gen- en twaalfduizend jaar geleden als tijdelijke nederzetting voor mensen heb ben gediend. Jongepier, medwerker van het Archeolo gisch Centrum Zeeland, verrichtte deze week proefboringen in twee boomgaar den. De landbouwers willen op die plaat sen zoetwaterbassins van anderhalve meter diepte aanleggen. En als er wordt gegraven in een als archeologisch inte ressant bekend staand gebied als Aar denburg en omgeving doen provinciale archeologen dan immer een onderzoekje. „Op die manier weten we dat er geen nieuwe verstoringen plaatsvinden en kunnen we de bodemgesteldheid en eventuele vondsten zelf inventariseren- We graven niet zozeer uit nieuwsgierig heid als wel voor het plegen van archeo logische monumentenzorg." Vuurstenen Jongepier vond op beide onderzoeks plaatsen geen resten die duiden op tijde lijke nederzettingen van mensen. Maar hij was wel blij met het aantreffen van niet omgeploegde, duizenden jaren oude bodemlagen. Zo trof hij een stuk gavepo- dzolbodem, een bosbodem uit de steen tijd van zeven- tot negenduizend jaar ge leden en zelfs een bodemlaag allerod, grond die werd-afgezet tijdens de warme fase van de laatste ijstijd zo'n twaalfdui zend jaar geleden, Allerod is in Zeeuws- Vlaanderen slechts één keer eerder vlak onder de oppervlakte aangetroffen: bij de bouw van verzorgingstehuis De Vurs- sche in 1965 in Axel. In Axel werden destijds echter ook vuur stenen aangetroffen, die wezen op men selijke aanwezigheid. Jongepier vond deze keer dus geen be wijzen voor aanwezigheid van prehisto rische voorouders. Maar de opbouw van de bodemlagen, die onder meer ook laat zien dat er water van een meertje of vennetje in de buurt was, maakt de kans daarop wel groot. „Zand- ruggen in de omgeving van water waren voor de mensen die toen leefden zeer aantrekkelijk. Omdat de mensen destijds als nomaden rondtrokken, op zoek naar voedsel, is het aannemelijk dat ze ook in de buurt van Aardenburg zijn geweest als ze ook in Axel kwamen. De proefboringen tussen Eede en Aar denburg waren voor Jongepier 'routine werk'. „Maar podzolgrond wordt bijna nergens in Zeeland zo dicht onder de op pervlakte meer aangetroffen. Meestal is de grond al lang geëgaliseerd of omge ploegd. Het is dus wel leuk dat we hier nog zo'n bodemlaag aantreffen. Maar heel bijzonder, zoals de vondst van gave gebruiksvoorwerpen of jachtwapens, is het ook weer niet." Middelburgers hopen dat land eens schuld aan oorlog erkent door Edith Ramakers MIDDELBURG - Elke oorlog is smerig, omdat het leed niet te overzien is. En daarom moet er altijd naar een politieke oplos sing van problemen worden gezocht. Dat vinden de Mid delburgers Benno Wild en Sam van der Heide. De Indische Ne derlanders worden nog dage lijks herinnerd aan de oorlog in voormalig Nederlands-Indië. „Er is zo'n 55 jaar geleden iets in mijn binnenste geknakt en dat is nooit meer goed geko men", zegt Van der Heide. Dat er nu op last van de minis ter van Binnenlandse Zaken maandag 16 augustus op de ge meentehuizen een vlag moet wapperen ter nagedachtenis aan de Japanse capitulatie in 1945 is voor hen een pleister op de wonde. „Het is een eerste heel, kleine stap die wel een beetje hoop geeft op de officië le erkenning van de Indische gemeenschap en gelijkgestel- den", merkt Wild op. Jarenlang hebben Wild en Van der Heide 'gesoebat om de slachtoffers van de Japanse bezetting in Indonesië te her denken'. „Net zo goed dat de oorlog hier op 5 mei wordt her dacht, moet hier ook de beëin diging van die oorlog in Indië op 15 augustus worden her dacht." Tot hun ongenoegen wordt er niet op 15maar op 16 augustus gevlagd omdat de vijftiende op een zondag valt. Vooral Van der Heide is daar verbitterd over. „De Japanners stopten ook niet met hun gruweldaden op zondag. En het was gruwe lijk. Mijn vader is onthoofd door de Jappen toen ik zeven jaar was en een jaar later is mijn moeder verkracht en ver moord. Ook weer door die Ja panners. Dat vergeet je niet, je leven lang niet. Ik zou het wel •willen vergeten, maar ik weet echt niet hoe." Zijn haat tegen de Japanners zit diep. „De huidige generatie kan er niets aan doen, maar ik hou toch een antipatie tegen alles wat met Japan te maken De Indische Nederlanders Sam van der Heide (links) en Benno Wild vinden het belangrijk dat de Japanse capitulatie wordt herdacht. foto Ruben Oreel heeft." En Wild, die ook raads lid is van de Middelburgse fractie AOV/Unie 55+, vult aan: „Geen enkel volk is ver schoond gebleven van wreed heden, maar het zijn de Jappen die ons veel ellende hebben aangedaan." Als Indische Nederlanders voelden ze zich destijds in In donesië niet thuis of op hun ge mak. „Later, in 1965 toen we naar Nederland verhuisden, waren we dat ook hier niet. Er werden zeker in de beginjaren veel opmerkingen over onze huidskleur gemaakt. We voel den ons gediscrimineerd. We hoorden nergens echt bij en daaruit komt volgens mij het overdreven gevoel van veel In do's voort om zichzelf te willen bewijzen." Verwesterd Dat ervoer Wild aan den lijve toen hij in 1993 voor de eerste keer terugging naar Indonesië. Daar merkte hij dat hij erg ver westerd was. „Ik had een soort verlangen naar het oude Indië, maar vond dat niet helemaal terug zoals ik had gehoopt. Ik vermoedde al dat ik erg verwe sterd was, maar ik moest die bevestiging krijgen. Die reis heeft me geholpen om me hier in Nederland beter thuis te voelen." Hij speelt nu zelfs met de gedachte ooit een reis naar Japan te maken. Iets wat voor Van der Heide onbespreekbaar is. Wild: „Nu denk ik: mis schien moet je juist wel met Ja panners spreken om te verge ten. Al weet ik niet of ik er tegen kan." Ze hopen dat de burgemeester van Middelburg nog een rede voert op 16 augustus. „Maar het zal wel te kort dag zijn. We voeren geen persoonlijke actie, omdat we bang zijn door ande ren voor gek versleten te wor den. We horen nu al zo vaak de opmerking dat we blij moeten zijn hier te wonen, dat we dankbaar moeten zijn." „Weinig mensen kunnen be grijpen hoe groot ons verdriet is dat ons lang geleden in een ver land is aangedaan. We zijn maar lastig voor de Neder landse overheid als we daar over beginnen." Het vlaggen is een eerste aan zet tot officiële erkenning. „Maar we verwachten nu nog clat de Japanse regering in het openbaar haar spijt betuigt en schuld erkent." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse visserijdag gaat haar tweede le ven in. Zij lift zaterdag mee met Small Sail Vlissingen. Op de landtong tussen de eerste en tweede binnenhaven draait tus sen 10.00 en 17.00 uur alles om vis, zijn visserskotters in alle vormen en maten te zien en staan er stalletjes met allerlei visserijattributen. Ook een to nijn van rond de 50 kilo ont breekt niet, evenmin als een zwaardvis, marlijn, inktvis, zonnevis, zeeduivels en schaal en schelpdieren. „Tussen 1987 en 1993 hielden we elk jaar een visserij dag. Maar we zijn ermee gestopt om dat de organisatie in de zomer periode de gemeente Vlissingen en mij te veel tijd kostte", herin nert Koos de Looff, directeur van de gemeentelijke vismijn zich. „Het evenement lag wel goed bij de mensen. Er kwamen elk jaar tussen de 30.000 tot 40.000 bezoekers naar de visse rij dag." De Looff en Rijnie de Witte van de gemeente Wissingen hopen dat de visserijdag met de hulp van Small Sail nieuw leven in geblazen kan worden. Tussen het Eiland en het station moet het maritieme spektakel en de visserij elkaar vinden. „Het is een experiment, maar of het echt als één evenement over komt op de bezoekers, weten we niet. We verwachten wel dat de combinatie beide evenementen goed zal doen." Het thema van de visserijdag is: vis proef eens hoe lekker het is. In de vismijn worden zaterdag verschillende soorten vis, mossels en vissoep gratis uitge deeld. En ook vishal Langoesti- ne heeft de deuren zaterdag geopend. Het is 'meer een bra derieachtig festijn dan dat de bezoeker een idee krijgt hoe het er dagelijks in de vismijn aan toe gaat'. In de Vlissingse vismijn wordt wekelijks gemiddeld 200 ton vis geveild. De gemiddelde weke lijkse omzet van de mijn is 1,3 miljoen gulden, rekent De Looff voor. Praktisch elke donderdag avond komen rond tien uur de eerste boten met hun vangst binnen. Die komt van zes in Vlissingen geregistreerde kot ters, tien in Arnemuiden, 'en nog van een paar Belgen en een Fransman'. Per schip, maar ook per as wor den de schollen en tongetjes de mijn in gebracht. „Per as bete kent, over de weg", verklaart De Looff. „Een Fransman uit Duin kerken rijdt naar Vlissingen omdat hij hier van de handela ren meer geld voor zijn vis krijgt. Ook vanuit Suriname krijgen we wekelijks vis aange boden. Nu even niet, want er wordt daar gestaakt. Maar het zijn bijzondere vissen, als de bo- tervis en de kwi kwi, die het hier goed doen." Koewachts café moet terras sluiten na middernacht KOEWACHT - Klanten van ca fé-pannenkoekenhuis Wilton aan 't Zand in Koewacht mogen na middernacht niet op het ter ras blijven zitten. Een verzoek om voorlopige voorziening van de café-eigenaar om zijn klan ten ook na twaalven buiten te mogen blijven bedienen, is door de Middelburgse bestuursrech ter afgewezen. De raadsman van de cafébaas, R. Kirpestein, weet woensdag nog niet welke motivatie de rechter heeft voor zijn afwij zing. Hij vindt het echter wel jammer dat de rechter op basis van één klacht de gemeente Ax- el gelijk geeft. ,De advocaat is j niet goed ingelicht, stelt de Ax- else burgemeester W. de Graaf. „Er is één klaagster die mede namens een aantal anderen praat." Hij voegt eraan toe dat de uitbater van Wilton nog geen terrasvergunning had, maar in de exploitatievergunning aan gaf dat het café drie avonden van de week om twaalf uur sluit. Een reden te meer om de limiet- tijd voor terrasopening als zeer redelijk te bestempelen, vindt het Axelse college. Het ligt dan ook voor de hand dat een nieuwe aanvraag voor een terrasver gunning voor het Koewachtse café-pannenkoekenhuis door het dagelijks bestuur alleen wordt verleend tot 24.00 uur precies. GOES - Het Goese gemeentebe stuur vindt het niet nodig een milieu-effectrapportage (MER) op te laten stellen voor de uit breiding van bedrijventerrein De Poel H. De verwachte gevol gen voor het milieu zijn daar- bedrijfsterreinen groter dan 150 verplicht is. voor te beperkt. Het college ba seert zich op een advies van het bureau DHV Milieu en Infra structuur BV uit Amersfoort. Bij dergelijke omvangrijke pro jecten moet het bevoegd orgaan, in dit geval het dagelijks ge meentebestuur, bepalen of het noodzakelijk is een MER op te stellen. Plet totale gebied omvat 166 hectare. De richtlijn is dat bij Als het gaat om ten minste 75 hectare dangeldt de plicht om te beoordelen of zo'n rapportage nodig is. door Lukas Fransen DOMBURG - „Het bekken kan telen en uitblazen als je omhoog komt." De deelnemers aan het beachfitness op het strand in Domburg werken zuchtend de buikspieroefeningen af die in- structrice Sidi Wijckmans voor doet. „Haal diep adem en snuif de zeelucht nog eens diep in je longen." Terwijl de deelnemers zich helemaal uitstrekken, kij ken enkele strandgangers ver wonderd toe. Het is al voor het zesde achter eenvolgende j aar dat het beach fitness tijdens de zomermaan den op het Domburgse strand voor paviljoen De Oase wordt georganiseerd. Elke maandag, woensdag en vrijdag van 10.30 tot 113 0 uur melden rond de 2 5 mensen zich met hun handdoek voor een uurtje gratis bewegen onder begeleiding. Omdat de vaste instructrice Miriam Rasenberg op vakantie is, wor den de lessen tijdelijk verzorgd door Sidi Wijckmans. „Het gaat altijd door, ook als het regent. Wat het weer betreft, hebben we dit jaar een fantastische zomer." De fitnessles trekt woensdag morgen 21 deelnemers, voor het merendeel vrouwen. Iedereen probeert de instructrice zo goed mogelijk na te doen. Na een uit gebreide warming-up wordt het tempo opgevoerd. Onder bege leiding van muziek moeten snelle danspassen worden uit gevoerd. De negentienjarige Debby staat Sidi Wijckmans bij dit onderdeel bij en verhoogt het tempo. De deelnemers die de jongedame kunnen volgen, kij ken naar haar; de anderen nemen Sidi Wij ckmans als voor beeld. „Iedereen kan zo mee doen aan de les, ongeacht het conditieniveau", zegt de laatste. Rekoefeningen Na de dansoefeningen, wordt gerekt. De bezwete lijven ver langen naar rust. „Nog één rek- oefening en dan krijgen jullie water", spoort Wijckmans haar gevolg aan. Als ook dat erop zit, storten de meeste deelnemers neer op hun handdoek en doen zich tegoed aan een beker water. „Nog een half uurtje en dan zit het erop. Dus niet weglopen." Na de korte onderbreking wor den de koppen geteld. Nog steeds 21, dus niemand heeft voortijdig de aftocht geblazen. Het laatste half uur worden de spieren losgemaakt met allerlei Stretchoefenïngen. „Stretching is heel belangrijk", zegt Wijck-I mans. „Als mensen met spier pijn naar huis gaan, hebben ze het eigenlijk niet goed gedaan." Gezellig Voor spierpijn is de 65-jarige Jo ke uit Roosendaal, die geen en kele les overslaat, niet bang. „Dit is heerlijk. Ik heb een li chaam dat altijd bewegen moet. Het is al het vierde jaar dat ik meedoe en ik zie elk jaar weer dezelfde mensen terugkomen. Het is niet alleen gezond, maar ook heel gezellig." Terwijl ze de instructrice nadoet en haar neus naar haar linkerknie brengt, praat ze rustig door met haar buurman Willem uit West-Sou burg. Willem krijgt de opdracht hard op het aantal keren af te tellen dat de deelnemers omhoog moe ten komen om hun buikspieren aan te spannen. „Zestien, vijf tien, veertien, der..tien, twaa- aalf, eeeeelf." Uit de manier waarop de Souburger aftelt, wordt duidelijk dat hij het moeilijk heeft. „Hier wordt je niet echt moe van", grijnst Joke naar Willem. Op de vraag waar om hij meedoet, lacht Willem: ,Ik moet meedoenwant ik moet mijn vrouw begeleiden." Om 11.30 uur zit het uurtje strand- fitnessen erop en nemen de deel nemers afscheid van elkaar. Niet voor lang, want de meesten zien elkaar vrijdag weer terug op het Domburgse strand voor de volgende beachfitnessles. Mensen kunnen nog tot en met vrijdag 20 augustus meedoen aan het beachfitness op het Domburgse strand, dat wordt georganiseerd door de VVV-, evenementencommissie 'Dom burg Aktief'. Gedrogeerd achter het stuur AXEL - Een man uit Water- mael-Boitsfort (Frankrijk) werd gisteravond in Axel aan gehouden wegens het in gevaar brengen van het verkeer, het be sturen van een voertuig onder invloed van alcohol en het bezit van verdovende middelen. Hij gedroeg zich op de weg zo vreemd, dat de dienstdoende agenten besloten tot een contro le. Toen de man dat in de gaten kreeg, gooide hij in allerijl de: wiet en hasj die hij bij zich had uit het raampje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 38