Camping te snel met uitbreiding Jeugdig talent brengt Letse folklore Wereldburgh kent geen verliezers PZC Politici verdeeld over afschafffen raadscommissies Zeeland Nazomer Festivals zeeland donderdag 12 augustus 1999 s 19 Gemeente dreigt Zierikzeese kampeerboer Kloet met forse dwangsom 02 t/m 26 sept 1999 Vijfduizendste gast streekmuseum DREISCHOR - Het streek- en landbouwmuseum Goemans- zorg in Dreischor heeft woensdagochtend de vijfduizendste bezoeker van dit jaar verwelkomd. In vergelijking met vorig seizoen heeft Goemanszorg tot dusver ruim 1300 bezoekers meer getrokken. Het museum wordt jaarlijks door zo'n ne genduizend mensen bezocht. En dat zijn, zo constateerde mu seumvoorzitter W. P. de Vrieze, aantallen waarop een 'klein, lokaal museum' trots mag zijn. De vijfduizendste bezoeker was mevrouw M.AM. Straver uit het Zuidhollandse Nieuw- veen. Zij ontving voor haar 'prestatie' een mandje met streek producten. Paraglider met motor mag niet MIDDELBURG - Een paraglider waarvan de bestuurder een motor met propellor draagt, een paromoteur, is een officieel vliegtuig. Dat heeft de Middelburgse rechtbank bepaald. Een 33-jarige Dordtenaar die anderhalf jaar geleden zo'n propellormotortje gebruikte om met zijn paraglider op te stij gen, kreeg van de politie een bekeuring zodra hij in een wei land bij Scharendijke was geland. De man liet de zaak voor de rechtbank komen met de gedachte dat een paraglider geen of ficieel vliegtuig was - en dat de bekeuring dus niet terecht was. De rechtbank heeft anders beslist. De 'gezagvoerder' heeft gevlogen met een 'niet-ingeschreven luchtvaartuig'; ziedaar een boete van 300 gulden. En: de 'gezagvoerder' is niet geland op een luchtvaartterrein. Nog eens 300 gulden. De Dordte naar vliegt met zijn paromoteur nu alleen nog in België en Frankrijk. Cel na afpersing met seksval MIDDELBLTRG - Een 37-jarige man uit Terneuzen moet een jaar de cel in omdat hij twee mannen heeft afgeperst en een derde man heeft mishandeld. Zijn medepleegster, een 32-jarige vrouw uit Terneuzen, heeft van de rechtbank in Middelburg een celstraf van negen maan den plus drie maanden voorwaardelijk gekregen. Het tweetal moet samen aan één van de slachtoffers een scha devergoeding van 120 gulden betalen. De vrouw bood mannen in een kroeg seks tegen betaling aan. Als een man toehapte, nam ze hem mee naar haar huis. Daar wachtte de Terneuzenaar hen op, perste het slachtoffer af en joeg hem weg. De politie had verklaringen van twee slachtof fers. Beide daders zijn verslaafd aan heroïne en cocaïne. Werkstraf voor onzedelijk gedrag MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft een 45- jarige Terneuzenaar veroordeeld tot een werkstraf van veer tig uur en twee maanden voorwaardelijke celstraf. De rechters achtten bewezen dat de man drie minderjarige jongens onzedelijk heeft benaderd. Hij nam foto's van de gro tendeels ontklede jongens en betastte hen. Mannen gesnapt met speed GOES - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag bij een controle op rijksweg A58 drie mannen uit het oostelijk deel van Noord-Brabant aangehouden. Zij bleken een kleine hoeveelheid speed in hun auto te hebben. De drie kregen elk een boete van 250 gulden. Politie bekeurt 240 hardrijders GOES - Drie snelheidscontroles in Goes hebben woensdag bij elkaar 240 bekeuringen opgeleverd. Er werd gecontroleerd op de 's-Gravenpolderseweg, de Westhavendijk en de Ringbaan- West. door Willem van Dam MIDDELBURG - De Zierikzee se kampeerboer M. Kloet ligt [opnieuw overhoop met de ge meente. Woensdag stonden bei- de partijen voor de rechter we- 1 derom tegenover elkaar. Inzet van het nieuwe conflict: de ge meente Schouwen-Duiveland I vindt dat Kloet zo'n vijftien ca- ravans en tenten te veel op zijn minicamping aan het Eerste Weegje heeft toegelaten. Die moet hij, vindt de gemeente, on middellijk laten verwijderen. Kloet is dat vooralsnog niet van plan en loopt daardoor het risi co dat hij een aanzienlijke dwangsom moet bètalen. Die kan oplopen tot ongeveer 2.500 gulden per dag. Gisteren diende de kwestie voor de arrondissementsrechtbank (sector bestuursrecht) in Mid delburg. Rechtbankpresident nu: T. Damsteegt doet vandaag, donderdag, uitspraak. Noodzakelijk Kloet probeert al een reeks van jaren (sinds 1990) om gemeente lijke toestemming te krijgen voor uitbreiding van zijn cam ping. Zijn eerste plannen voor zagen in een uitbreiding tot 125 plaatsen. Volgens landbouwer Kloet is dat noodzakelijk omdat de situatie in de agrarische sec tor ('het water staat tot de lip pen') hem dwingt naar aanvul lende middelen van bestaan te zoeken. Na langslepende onderhande lingen en soms hoogoplopende discussies leek vorig jaar einde lijk een eind te komen aan de ja renlange durende kwestie. Ten gemeentehuize werd besloten dat Kloet zijn camping mag uit breiden: van vijftien naar vijftig standplaatsen. De planologische procedures die dat mogelijk moeten maken, zijn echter nog lang niet afge rond. Kloet - hij baseert zich op gewekte verwachtingen - nam daarop echter alvast een voor schotje en liet dit seizoen onge veer vijftien caravans en tenten meer op zijn terrein toe dan for meel is toegestaan. Voor de Middelbuigse recht bank verklaarde de minicam- pinghouder dat hij volkomen ter goeder trouw heeft gehan deld. Kloet ging ervan uit dat de gemeente niet moeilijk zou doen. Hij noemde de sancties die hem nu boven het hoofd hangen 'onredelijk en onevenredig zwaar'. Op het gemeentehuis wordt daar geheel anders over ge dacht. De raadsman van de ge meente Schouwen-Duiveland, mr. U. T. Hoekstra, huldigt het standpunt dat de kampeerboer 'wel heel erg ver voor de muziek uit is gaan lopen'. Kloet had in derdaad de toezegging op zak dat hij het aantal standplaatsen mocht vergroten, maar hij wist tevens dat uitbreiding zeker dit jaar nog niet aan de orde kon zijn. In een gesprek met verant woordelijk wethouder C. W. Veerhoek was hem duide lijk te verstaan gegeven, dat de benodigde bestemmingsplan wijziging in het gunstigste geval in april van het volgend j aar kan worden vastgesteld. Daarom rest er, aldus de raadsman van de gemeente Schouwen-Duive land, slechts één conclusie: Kloet is veel te voorbarig ge weest, wist dat zijn uitbreiding nog lang niet in kannen en krui ken is en dient derhalve een aan tal kampeerders van zijn terrein weg te sturen. door Ali Pankow RENESSE - Humoren dansple zier zijn de pijlers in de choreo grafieën van Imants Magone en Janis Marcinkevics van het en semble Dzirkstelite uit Letland. Deze folkloristische muziek-en dansgroep gaf woensdagavond voor veel belangstellenden een optreden voor de Jacobuskerkin Renesse. De leden van de groep vertoeven gedurende hun verblijf in deze provincie bij gastgezinnen in Goes en omstreken. Het ensem ble Dzirkstelite bestaat uit jeugdige dansers in de leeftijd van 10 tot 19 jaar. De beide cho reografen zijn verbonden aan een dansschool in Riga, waar 250 kinderen een nationale dan sopleiding volgen. Na een wat plechtige openingsdans door de jongste leden van de groep, spatte woensdagavond in Re- nesse op het podium voor de kerk plots het dansplezier eraf. In veel folkloristische dansen bleken moderne dansinvloeden te zijn verweven en tal van speelse grapjes. Zo werden er in één van de dansen veel herken bare elementen ten tonele ge voerd, zoals over de knie leggen, beentje lichten en kaasje wegen. Ook in de folkloristische kos tuum zaten speelse elementen verwerkt, zoals gedrapeerde spencers en haarlinten. Naast speelsheid was er ook veel disci pline in de wijze waarop de vaak moeilijke dansen met hoog tem po en veel sprongen werden uit gevoerd. De dansgroep werd begeleid door een eigen muziekgroep, die naast viool, fluit en accordeon ook typisch Letse instrumenten bespeelde als kokie, duivel- trommel en trejedeksnis. Dzirkselite treedt dinsdag 17 augustus ook nog op tijdens de zomeractiviteitendag op het Havenplein in Zierikzee en op donderdag 19 augustus tijdens de Ringpromotiondag in Haam stede om 12.00 uur, 13.30 uur en 15.00 uur in de Noordstraat. foto Pieter Honnhof Zomerconcert in Noordwelle NOORD WELLE - In de Corne- liuskerk in Noordwelle geeft zangeres Herien Wieringa za terdag 21 augustus een zomer concert samen met Daniëlle Markwat (zang), Wim Diepen- horst (orgel) en Marije Ploema- cher (viool). Op het programma staan klas- sieke, instrumentale muziek, aria's en duetten uit opera's als Thais van Massenet, Xerxes van Handel, Porgy and Bess van Gershwin. Het concert begint om 19.00 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar aan de kerk. Artemis traint hulpverleners MIDDELBURG - Artemis, buro voor vrouwenhulpverlening, houdt 17 september om 14.00 uur een training voor hulpverle ners in compassiemoeheid en secondaire traumatisering. Angelina Donk geeft deze trai ning. Van de hulpverlener wordt een empathische houding ver wacht. De confrontatie met een trauma kan gevolgen hebben voor de gemoedstoestand van de hulpverlener. Voor inlichtingen Artemis, Koudekerkseweg 133, Middelburg, tel 0118 - 642979. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Opgewonden drommen de kinderen bijeen om te horen wie de mooiste hut van Wereldburgh heeft gebouwd. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De tienjarige Mohammed uit Somalië was woens dagmiddag best een beetje zenuwach tig. De prijs voor het beste bouwwerk in huttendorp Wereldburgh bij het Asiel zoekerscentrum (AZC) in Burgh- Haamstede zou weldra bekend worden gemaakt. Mohammed had samen met de achtjarige Caro uit Irak enorm z'n best gedaan, dus rekende hij hen tot de kanshebbers. Hij kon zijn teleurstelling dan ook nau- welij ks verbergen toen die hele prij suit- reiking wérd afgedaan met een variant die alleen volwassenen maar kunnen bedenken: er werden geen specifieke winnaars aangewezen. De grote men sen vonden alle hutten even mooi en dus kregen alle kinderen een stuiterballetje als prijs. Niet alle deelnemers waren even blij met deze oplossing. De meesten wilden immers best de uitdaging van een wed strijd aangaan. Spijkers Mohammed en Caro hadden heel hard aan hun hut gewerkt. Helemaal tevre den waren ze zelf overigens niet over het eindresultaat. ,,We hadden best nog meer willen timmeren, maar af en toe waren burgemeester Nikola en zijn hel per Diler er niet en dan waren er ook te weinig spijkers", luidde hun kritiek. Ze gingen er prat op dat ze alles wat er stond, wel zelf hadden gebouwd. Zon der hulp van een moeder, zoals bij 'die meiden' naast hen. De hut van die vrouwelij ke buren zag er overigens bijna Hollands 'gezellig' uit. Met een tuinhekje er omheen en met plantjes op de schutting. Plaatsvervangend directeur D. Teerds van het AZC in Burgh-Haamstede zei zeer tevreden te zijn over het verloop van Wereldburgh. Het idee voor dit pro- ject werd door bewoners van het AZC geopperd. „In voorgaande j aren werd er tijdens de vakantieweken weieens wat kattekwaad uitgehaald, nu is er geen enkel probleem geweest", prees Teerds. Zij bedankte bewoner A Nikola uit Joe goslavië die zich in zijn functie als bur gemeester van Wereldburgh drie weken lang enorm heeft ingezet voor het hut tendorp. Teerds was ook tevreden over de medewerking van vele ouders bij het serveren van limonade, oliebollen en pannenkoeken aan al die noeste bou wers. Mislukt Wat niet gelukt is bij dit project is inte gratie met kinderen uit Burgh-Haam stede. Geen enkel autochtoontje uit deze kern meldde zich om mee te doen met het huttendorp. Ter afsluiting van het fes tijn worden alle hutten vandaag, don derdag, gesloopt en doen de asielzoe kertjes mee met een kinderspelmiddag in Kerkwerve. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - 'Prima idee, ze ker proberen' zegt de een. 'Niet doen. Slecht voor de democra tie', roept een ander. Het voor stel van D66'er J. van der Veer en CDA'er N. P. de Danschutter om op Schouwen-Duiveland - in navolging van de gemeente Bor- sele - de gemeentelijke advies commissies af te schaffen roept bij de Schouwse politici ge mengde gevoelens op. Van der Veer en De Danschutter vinden dat de Schouwse raads vergaderingen veel te saai zijn. Dat komt volgens hen omdat al le voorstellen al uit en te na be sproken zijn in adviescommis sies. Him advies: afschaffen die commissies. Dan worden de raadsvergaderingen weer span nend. In de gemeente Borsele werden de commissies een jaar of vijf, zes geleden afgeschaft en in de praktijk bevalt dat volgens gemeentevoorlichterM. de Jong prima. Voor WD-gemeenteraadslid H. Coomans hoeft het allemaal niet. „De commissies zijn span nend. In een raadsvergadering gaat het alleen nog om de finale beslissing." Coomans ziet niets in afschaffen van de commis sies. „Tijdens commissieverga deringen hebben de burgers veel meer in- en meespreekmoge- lijkheden dan bij de raad. Collega-raadslid C. Legemaate (CDA) denkt er anders over. Hij vind het een goed idee. „Ik ge neer me nu weieens tijdens raadsvergaderingen. Daar ko men mensen in de gedachte dat er stevig gediscussieerd zal wor den en dan wordt er met een ha merslag beslist. "I PvdA'er A van den Berge om schrijft het idee van De Dan schutter en Van der Veer als 'een bruikbare optie'. „Ik sta wel open voor dit soort vernieuwin gen en ik denk dat we dit zeker moeten proberen." Hij wel van mening dat éls de commissies worden afgeschaft, dat niet ten koste mag gaan van de inspraak voor de burger. Schorsingen J. Roukema (RPF) ziet schrap pen van de commissies absoluut niet zitten. „Als alle discussies die nu in de commissies gevoerd worden straks in de raad moe ten, voorzie ik eindeloze raads vergaderingen met schorsing na schorsing. Ik zie de commissie vergaderingen zelf als voorbe reiding op de gemeenteraads vergadering." SGP/GPV-gemeenteraadslid P. van der Meiden staat voorals nog sceptisch tegen het idee van Van der Veer en De Danschutter. ,Ik weet nog niet of dit hét mid del is. Natuurlijk, de raadsver gadering is nu drie keer niks, maar voor mij is het vraag of je door alle commissies te schrap pen de kwaliteit van de besluit vorming bevordert. Ook voor R. Geluk (D66) staat nogniet vast of het idee van haar partijgenoot en diens CDA-col- lega het ei van Columbus is. „Maar ik vind het wel heel goed dat ze de discussie aanzwenge len. Hier moet zeker over ge praat worden." De fractie GroenLinks was niet voor com mentaar bereikbaar. Advertentie 3 weken kunst en vermaak in heel Zeeland bel voor de gratis programmabrochure en kaartverkoop 0118 659 659

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37