De Poel II tast omgeving niet aan Haat tegen Japan wil niet vervliegen PZC Goes wil uitbreiding bedrijventerrein zonder milieu-effectrapport Noord-Be velandse zeeland ,20 Bodemlagen uit ijs- en steentijd bij Aardenburg Kindervakantieweek gehandicapten Goes zoekt vrijwilligers Recyfeed Nieuwdorp voelt zich gesterkt door uitblijven van klachten Visserijdag terug onder vlag Small Sail donderdag 12 augustus 1999 Bedrijventerrein De Poel II rukt op. Uitbreiding van het industriegebied zal volgens het gemeentebestuur van Goes nauwelijks gevolgen hebben voor het milieu. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Het Goese gemeentebe stuur vindt het niet nodig een milieu-effectrapportage (MEK) op te laten stellen voor de uit breiding van bedrijventerrein De Poel n. De verwachte gevol gen voor het milieu zijn daar voor te beperkt. Het college ba seert zich op een advies van het bureau DHV Milieu en Infra structuur BV uit Amersfoort. Met het oog op de snelle groei van De Poel II loopt er een pro cedure voor een bestemmings plan voor het gebied tussen - ruwweg - de A58, de A256, de Anthony Fokkerstraat en de museumspoorlijn. De inspraak termijn over het voorontwerp van het bestemmingsplan is me dio juni afgesloten. Bij dergelijke omvangrijke pro jecten moet het bevoegd orgaan, in dit geval het dagelijks ge meentebestuur, bepalen of het noodzakelijk is een MER op te stellen. Het totale gebied omvat 166 hectare. De richtlijn is dat bij bedrijfsterreinen groter dan 150 hectare een MER in elk ge val verplicht is. Als het gaai om ten minste 75 hectare dan geldt de plicht om te beoordelen of zo'n rapportage nodig is. DHV heeft vastgesteld welke delen van De Poel II daarbij moeten worden meegeteld. Het bureau komt tot de conclusie dat het meest noordelijke deel (26,5 hectare), dat binnen het bestaande bestemmingsplan valt, buiten beschouwing moet worden gelaten. Ook het meeste oostelijke deel van De Poel H, dat niet in het voorontwerp-be stemmingsplan is opgenomen, rekent DHV niet mee. Daarmee valt nog eens 29 hectare af. Uiteindelijk blijft er 111 hectare over die voor een eventuele MER van belang zijn. Omdat dat meer dan 75 hectare is, is het Goese college verplicht te be oordelen of een MER nodig is. Duurzaam DHV stelt vast dat het bedrij venterrein duurzaam wordt ontwikkeld en dat de karakte ristieke overgang van de natte poelgronden naar de hoger en droger gelegen kreekrug, waar nu de tramspoorlijn loopt, niet alleen wordt behouden maar juist wordt versterkt. Ook komt er een watersysteem waarbij het Geen verbod op versnipperen van afvalhout MIDDELBURG - De provincie Zeeland weigert het versnippe ren van afvalhout te verbieden. Het Ecologisch Kennis Centrum (EKC) uit Sint Oedenrode dringt met een uitspraak van de Raad van State in de hand aan op een verbod. De Raad van State besliste eind augustus vorig jaar al dat de provincie Noord-Brabant alle vergunningen voor het versnip peren van afvalhout moet in trekken. Directeur A van Rooij van het EKC had hier op aange drongen omdat het vaak om ge ïmpregneerd hout gaat dat vrij komt als bouw- en sloopafval. Geïmpregneerd hout bevat kan kerverwekkende stoffen als ko per, chroom en arseen. Volgens Van Rooij bevat een kubieke meter hout voldoende gif om 1,5 miljard liter water te verontrei nigen. Met de uitspraak van de Raad van State in de hand heeft Van Rooij onlangs alle provinciebe sturen in Nederland opgeroe pen om het versnipperen van afvalhout te verbieden. Het ver bod moet voor al het afvalhout gelden omdat geïmpregneerd hout niet te onderscheiden is van ander hout dat vrijkomt. „Een overgeschilderd stuk ge ïmpregneerd hout ziet er echt niet anders uit dan een overge schilderd stuk niet geïmpreg neerd hout." De provincie Zeeland heeft de afgelopen jaren zeven vergun ningen voor het versnipperen van hout uitgegeven. Jaarlijks wordt ongeveer 3000 ton afval hout verwerkt. Volgens M. J. Provoost van de directie Ruim te, Milieu en Water is de provin cie niet van plan om zonder meer gehoor te geven aan de op roep van Van Rooij. Provoost verwacht wel dat het dagelijks provinciebestuur gezien de uit spraak van de Raad van State het beleid enigszins aanpast. De ambtenaar wilde woensdag niet vooruitlopen op de wijze waar op dit gaat gebeuren. „We bera den ons nog samen met andere provincies." Provoost verwacht binnen een maand meer duide lijkheid. Directeur Van Rooij van het EKC laat weten het er in elk ge val niet bij te laten zitten. Hij is voornemens om alle provincies door de Raad van State tot de orde te laten roepen. Een mede werker van het hoogste rechts college kon gisteren niet zeggen wanneer de zaak tegen het da gelijks provinciebestuur van Zeeland wordt behandeld. „Het gedoe over het versnipperen van afvalhout heeft niet de hoogste prioriteit." water in het gebied zelf wordt vastgehouden en regen- en ri oolwater gescheiden blijven. Verder is het streven het holbol- le landschap - dat herinnert aan de zoutwinning in de Middel eeuwen - tussen De Poel II en de toekomstige wijken Ouverture en Aria zo min mogelijk aan te tasten. Dat geldt ook voor de groene buffer tussen het bedrij- door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse visserij dag gaat haar tweede le ven in. Zij lift zaterdag mee met Small Sail Vlissingen. Op de landtong tussen de eerste en tweede binnenhaven draait tussen 10.00 en 17.00 uur alles venterrein en Overzuid. Het ge bied Sinoutskerke en het Poel- bos liggen volgens DHV te ver vaij.Be Poel II om nadelen te on dervinden. Het bureau beschouwt de ver dere ontwikkeling van De Poel II - na de delen I, HI en IV - als 'een logisch geheel'. De vesti ging van nieuwe bedrijven zal weliswaar extra verkeer aan- om vis, zijn visserskotters in alle vormen en maten te zien en staan er stalletjes met allerlei visserijattributen. Ook een to nijn van rond de 50 kilo ont breekt niet, evenmin als een trekken, maar dat zorgt niet voor extra overlast voor de be woonde delen van Goes. DHV constateert ook dat aan de rand van Poel II, langs de A58, geen buitenopslag zal plaatsvinden. Elders in het gebied is dat wel denkbaar, maar daarbij worden maatregelen getroffen om te voorkomen dat het oppervlak tewater vervuild raakt. zwaardvis, marlijn, inktvis, zonnevis, zeeduivels en schaal en schelpdieren. „Tussen 1987 en 1993 hielden we elk jaar een visserijdag. Maar we zijn ermee gestopt om- DHV concludeert dat een MER 'niet noodzakelijk' is, aangezien er geen 'belangrijke nadelige milieugevolgen' zijn te ver wachten door de uitbreiding van De Poel II. De weinige scha delijke effecten die er zijn wor den bovendien bij de inrichting van het gebied 'grotendeels ge compenseerd'. B en W hebben op grond van dat dat de organisatie in de zomer periode de gemeente Vlissingen en mij te veel tijd kostte", herin nert Koos de Looff, directeur van de gemeentelijke vismijn zich. „Het evenement lag wel advies besloten geen MER op te stellen. Die beslissing en het DHV-rap- port liggen vanaf vandaag, don derdag, tot en met 23 september ter inzage op het stadskantoor in Goes. In diezelfde periode kan ook be zwaar tegen het besluit worden aangetekend bij het gemeente bestuur. goed bij de mensen. Er kwamen elk jaar tussen de 30.000 tot 40.000 bezoekers naar de visse rij dag.Het thema van de visse- rijdag is: vis proef eens hoe lek ker het is. In de vismijn worden zaterdag verschillende soorten vis, mossels en vissoep gratis uitgedeeld. door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Verdeeld was de commissie bestuurlijke zaken en financiën van de ge meente Noord-Beveland woensdagavond alleen over de verdeling van de bijna zes ton die over is na afsluiting van het boekjaar 1998. Van de ruim 3,5 ton die burge meester en wethouders graag in het potje dorpsvernieuwing willen stoppen, zien C. A P. Schippers (WD) en P. Moll (CDA) liever 1 of 1,5 tongereserr- veerd om het op handen zijnde organisatieonderzoek binnen de gemeente te betalen. Volgens A C. G. Oudshoorn (Noord-Be- velands Belang) en A G. van der Maas (SGP) is dorpsvernieu wing dermate belangrijk dat er niet op beknibbeld kan worden. „Als we het geld nu niet voor het organisatieonderzoek reserve ren, dan moet het straks uit de algemene reserve komen en die door René Hoonhorst EEDE - In de driehoek tussen Eede, Aardenburg en Sint Kruis heeft prehistoricus H. Jongepier de afgelopen dagen twee gave lagen duizenden jaren oude bo demsoorten gevonden. De twee bodemlagen uit de laatste ijstijd en de daaropvolgende steentijd kunnen tussen negen- en twaalfduizend jaar geleden als tijdelijke nederzetting voor mensen hebben gediend. Jongepier, medwerker van het Archeologisch Centrum Zee land, verrichtte deze week proefboringen in twee boom gaarden. De landbouwers wil len op die plaatsen zoetwater- bassins van anderhalve meter diepte aanleggen. En als er wordt gegraven in een als arche ologisch interessant bekend staand gebied als Aardenburg en omgeving doen provinciale archeologen dan immer een on derzoekje. Jongepier vond op beide onder zoeksplaatsen geen resten die duiden op tijdelijke nederzet tingen van mensen. Maar hij door Paula van Riet DEN HAAG - Het afvalverwer- kende veevoerbedrijf Recyfeed BV was deze week bij de Raad van State om zijn milieuvergun ning te verdedigen. De omwo nenden in Nieuwdorp die de procedure hadden aangespan nen, waren niet aanwezig. Ook bleken er geen concrete klach ten van overlast te zijn binnen gekomen bij de provincie in de twee jaar dat het bedrijf inmid dels operationeel is. Boeren vut Nieuwdorp vonden dat zij te weinig beschermd werden voor overlast van Recy feed en tekenden in 1996 hoger beroep aan tegen de milieuver gunning. De omwonende boe ren lieten in een eerder stadium weten dat zij in de toekomst hin der van het bedrijf verwachten. „Er is door de vergunningverle ner onvoldoende onderzoek verricht naar de milieueffecten van het bedrijf voor de directe omgeving, zoals stank, geluid, eventuele besmettingsbron door schimmels enz. naar de omgeving en op onze bedrij ven", aldus de bezwaarmakers in hun beroepschrift. Eerder wees een college van de Afdeling Bestuursrechtspraak een verzoek om een voorlopige voorziening af. Recyfeed verwerkt afval van in dustriële keukens tot varkens- en ander veevoer. Het bedrijf is inmiddels twee jaar operatio neel in het Sloegebiedin Nieuw dorp, na een proefopstelling elders. „De locatie op het indu strieterrein is uit milieuhygië nisch oogpunt juist zeer aan- vaardbaar. Het gaat hier om een relatief schone activiteit, wat Werkstraf voor fotograferen van minderjarigen MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft een 45- jarige Terneuzenaar veroor deeld tot een werkstraf van veertig uur en twee maanden voorwaardelijke celstraf. De rechters achtten bewezen dat de man drie minderjarige jongens onzedelijk heeft bena derd. Hij nam f oto's van de gro tendeels ontklede jongens en betastte hen. Twee weken gele den was tegen de man 120 uur dienstverlening en drie maan den voorwaardelijke gevange nisstraf geëist. is leeg", lichtte Moll zijn keuze toe. Voor het onderzoek - waarmee straks allerlei bestuurlijke en ambtelijke knelpunten in de ge meentelijke organisatie moeten worden aangepakt - is inmid dels bij vier onderzoeksbureaus een offerte aangevraagd. Zodra die offertes binnen zijn, zal de commissie bestuurlijke zaken en financiën om een krediet ge vraagd worden. Bekijken „Pas dan weten we ook hoeveel zo'n onderzoek gaat kosten", zei Van der Maas,En pas dan kun nen we bekijken waar dat geld vandaan moet komen.Dat kon wethouder J. M. Meulenberg, vanwege vakanties voor een avond voorzitter van de com missie, alleen maar beamen. Zij heeft dorpsvernieuwing in haar portefeuille. De PvdA was gis teravond niet vei*tegenwoor- digd. was wel blij met het aantreffen van niet omgeploegde, duizen den jaren oude bodemlagen. Zo trof hij een stuk gave podzolbo- dem en zelfs een bodemlaag al tered, grond die werd afgezet tijdens de warme fase van de laatste ijstijd zo'n twaalfdui- i zend jaar geleden. Allerod is in Zeeuws-Vlaanderen slechts één keer eerder vlak onder de op- I pervlakte aangetroffen: bij de bouw van verzorgingstehuis De Vurssche in 1965 in Axel. Jongepier vond deze keer dus geen bewijzen voor aanwezig heid van prehistorische voorou ders. Maar de opbouw van de bodemlagen, die onder meer ook laat zien dat er water in de buurt was, maakt de kans daar op wel groot. „Zandruggen in de omgeving van water waren voor de men sen die toen leefden zeer aan trekkelijk. Omdat de mensen destijds als nomaden rondtrok ken, op zoek naar voedsel, is het aannemelijk dat ze ook in de buurt van Aardenburg zijn ge weest als ze ook in Axel kwa men." niet van alle andere bedrijven in het Sloegebied gezegd kan wor den", aldus mr. J. M. van Koeve- rïnge-Dekker namens Recy feed. Eigen belang Volgens haar zijn er na de be zwaren van omwonenden uitge breidere voorschriften in de uiteindelijke vergunning geko men, waar het bedrijf overigens geen moeite mee heeft. „Het is bijvoorbeeld in het eigen belang van Recyfeed om ongedierte te bestrijden", vervolgde ze. Het bedrijf zegt geen onaan vaardbare stank- of geluids overlast te geven voor omwo nenden. De dichtsbijzijnde woning ligt op vierhonderd me ter afstand. Recyfeed beroept zich op een schone staat van dienst. De vergunningverlener, Gede puteerde Staten van Zeeland, verklaarde dat de bezwaren van de omwonenden vooral van al- gemene aard zijn. Volgens de vertegenwoordigers van de pro vincie zijn de bezwaren weer legd tijdens de schorsingsproce dure in 1997. Wel merkte een lid van het zittende college op dat er geen normen waren opgeno men over geluid 's nachts, wat een onvolkomenheid in de ver gunning zou kunnen zijn. De provincie heeft overigens geen concrete klachten binnen ge kregen van omwonenden sinds het bedrijf in werking is. Gedrogeerd achter stuur AXEL - Een man uit Wa- termael-Boitsfort (Frankrijk) is gisteravond aan de Tractaatweg in Axel aangehouden nadat politieagenten argwaan kregen door zijn rijstijl. De Fransman gedroeg zich op de weg zo vreemd, dat de agenten besloten hem aan een controle te onderwerpen. Toen de man dat in de gaten kreeg, gooide hij in allerijl de wiet en hasj die hij bij zich had uit het raampje. Hij kreeg een proces-verbaal wegens het in gevaar brengen van het verkeer, het besturen van een voer tuig onder invloed van al cohol en het bezit van ver dovende middelen. door Ingrid Huibers GOES - Het Sociaal Pedagogisch Dienstverleningscentrum (SPD) in Middelburg zoekt nog zeker vijf vrij willigers voor een vakantieweek voor kinderen met een verstandelijke handi cap in Goes. Een groepje van ongeveer vijftien thuiswonende kinderen in de leeftijd van zes tot en met 20 jaar wordt van maandag 16 tot en met vrijdag 20 augustus in buurthuis De Pit in Goes- Zuid opgevangen. „Daar draaien onze kinderen het pro gramma van de gewone kindervakan tieweek van Goes-Zuid mee", vertelt organisator Gerard Oosterling van het SPD. „Het leuke is, dat er dan alle ruimte is voor ontmoetingen tussen de verschillende groepen kinderen." Behalve een vakantieweek in Goes, or ganiseert het SPD ook al een aantal ja ren een tweetal vakantieweken voor kinderen met een verstandelijke handi cap in Middelburg. Oosterling: „Daar is het nooit een probleem om aan vrijwil ligers te komen, maar in Goes op de een of andere manier wel." Omdat de kinderen erg veel begeleiding vragen, is er in totaal wel een groep van zo'n tien vrijwilligers nodig. Een man of vijf is er inmiddels beschikbaar. „Eén op één, of één op twee is ideaal", geeft Oosterling aan. „Vooral met uitstapjes naar bijvoorbeeld de speeltuin, heb je veel mensen nodig." De kinderen gaan volgende week hut ten bouwen, een sport- en spelcircuit doorlopen, een toneelstukje instude ren, meedoen aan een karaokeshow en onder leiding van de brandweer met water spelen. Vrijwilligers kunnen zich alsnog bij het SPD in Middelburg melden. Middelburgers hopen dat land eens schuld aan oorlog erkent door Edith Ramakers MIDDELBURG - Elke oorlog is smerig, omdat het leed niet te overzien is. En daarom moet er altijd naar een politieke oplos sing van problemen worden gezocht. Dat vinden de Mid delburgers Benno Wild en Sam van der Heide. De Indische Ne derlanders worden nog dage lijks herinnerd aan de oorlog in voormalig Nederlands-Indië. „Er is zo'n 55 jaar geleden iets in mijn binnenste geknakt en dat is nooit meer goed geko men", zegt Van der Heide. Dat er nu op last van de minis ter van Binnenlandse Zaken maandag 16 augustus op de ge meentehuizen een vlag moet wapperen ter nagedachtenis aan de Japanse capitulatie in 1945 is voor hen een pleister op de wonde. „Het is een eerste heel, kleine stap die wel een beetje hoop geeft op de officië le erkenning van de Indische gemeenschap en gelijkgestel- den", merkt Wild op. Jarenlang hebben Wild en Van der Heide 'gesoebat om de slachtoffers van de Japanse bezetting in Indonesië te her denken'. „Net zo goed dat de oorlog hier op 5 mei wordt her dacht, moet hier ook de beëin diging van die oorlog in Indië op 15 augustus worden her dacht." Tot hun ongenoegen wordt er niet op 15, maar op 16 augustus gevlagd omdat de vijftiende op een zondag valt. Vooral Van der Heide is daar verbitterd over. „De Japanners stopten ook niet met hun gruweldaden op zondag. En het was gruwe lijk. Mijn vader is onthoofd door de Jappen toen ik zeven jaar was en een jaar later is mijn moeder verkracht en ver moord. Ook weer door die Ja panners. Dat vergeet je niet, je leven lang niet. Ik zou het wel willen vergeten, maar ik weet echt niet hoe." Zijn haat tegen de Japanners zit diep. „De huidige generatie kan er niets aan doen, maar ik hou toch een antipatie tegen De Indische Nederlanders Sam van der Heide (links) en Benno Wild vinden het belangrijk dat de Japanse capitulatie wordt herdacht. foto Ruben Oreel allés wat met Japan te maken heeft." En Wild, die ook raads lid is van de Middelburgse fractie AOV/Unie 55+, vult aan: „Geen enkel volk is ver schoond gebleven van wreed heden, maar het zijn de Jappen die ons veel ellende hebben aangedaan." Als Indische Nederlanders voelden ze zich destijds in In donesië niet thuis of op hun ge mak. „Later, in 1965 toen we naar Nederland verhuisden, waren we dat ook hier niet. Er werden zeker in de beginjaren veel opmerkingen over onze huidskleur gemaakt. We voel den ons gediscrimineerd. We hoorden nergens echt bij en daaruit komt volgens mij het overdreven gevoel van veel In do's voort om zichzelf te willen bewijzen." Verwesterd Dat ervoer Wild aan den lijve toen hij in 1993 voor de eerste keer terugging naar Indonesië. Daar merkte hij dat hij erg ver westerd was. „Ik had een soort verlangen naar het oude Indië, maar vond dat niet helemaal terug zoals ik had gehoopt. Ik vermoedde al dat ik erg verwe sterd was, maar ik moest die bevestiging krijgen. Die reis heeft me geholpen om me hier in Nederland beter thuis te voelen." Hij speelt nu zelfs met de gedachte ooit een reis naar Japan te maken. Iets wat voor Van der Heide onbespreekbaar is. Wild: „Nu denk ik: mis schien moet je juist wel met Ja- panners spreken om te verge ten. Al weet ik niet of ik er tegen kan." Ze hopen dat de burgemeester van Middelburg nog een rede voert op 16 augustus. „Maar het zal wel te kort dag zijn. We voeren geen persoonlijke actie, omdat we bang zijn door ande ren voor gek versleten te wor den. We horen nu al zo vaak de opmerking dat we blij moeten zijn hier te wonen, dat we dankbaar moeten zijn." „Weinig mensen kunnen be grijpen hoe groot ons verdriet is dat ons lang geleden in een ver land is aangedaan. We zijn maar lastig voor de Neder landse overheid als we daar over beginnen." Het vlaggen is een eerste aan zet tot officiële erkenning. „Maar we verwachten nu nog dat de Japanse regering in het openbaar haar spijt betuigt en schuld erkent."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 34