Grens aan toerisme N-Beveland Outletcentrum hoort niet in de polder PZC PZC College Goes fout met kapvergunning Zeeland Nazomer Festivals zeeland 19 Merendeel fracties bevreesd voor ongebreidelde toename Mannen gesnapt met speed Cel na afpersing met seksval Paraglider met motor mag niet Vijfduizendste gast streekmuseum Aanhanger weg uit loods Politie bekeurt 240 hardrijders Demonstraties oude ambachten in St.-Annaland Misty Jazz speelt in Goes Artemis traint hulpverleners 02 t/m 26 sept1999 donderdag 12 augustus 1999 doorlngrid Huibers WISSENKERKE - Hoewel toe risme één van de belangrijkste peilers van de Noord-Beveland- se economie is, kan het aantal recreatieverblijven op het ei land niet veel verder meer groei en. Alleen uitbreiding die de kwaliteit verbetert, mag nog. Dat vindt het grootste deel van de raadsfracties. De partijen hebben allemaal, als voorzetje voor een toekomstige lange-ter- mijnvisie, hun eigen ideeën op papier gezet. Het gaat om een project waar al sinds 1996 aan gewerkt wordt. Eind dat jaar keurde de ge meenteraad een structuur schets goed en ging het stuk de inspraak in. Meer dan dertig re acties kwamen bij de gemeente binnen. Voordat echter de puntjes op de 1 gezet konden worden en de schets in een echte visie getrans formeerd kon worden, moest er m allerijl aan de herziening van het bestemmingsplan Landelijk Gebied worden gewerkt. Dit om een dreigende i nvasie van inten sieve veehouderijen op het ei land te voorkomen. Teruggefloten Toen burgemeester en wethou ders begin april de draad van de structuurvisie weer op wilden pakken, werden zij door de commissie ruimtelijke orde ning, economie en recreatie te- I ruggefloten. De beleidsuit gangspunten waren verouderd, zo vonden de commissieleden en dus moet er een heel nieuw stuk komen. Een felle discussie over de rol van landbouw en toerisme lijkt in ieder geval onvermijdelijk. Zo stelt het CDA bijvoorbeeld, dat de landbouw alle mogelijk heden moet krijgen om zich ver der te ontwikkelen. Ook de WD meent dat 'inspelen op nieuwe landbouw(productie)methoden niet te voorkomen zal zijn'. De SGP spreekt van 'niet te veel be lemmering in de agrarische ont- I plooiing'. Minicampings |De fractie van Noord-Beve- lands Belang (NBB) kiest op I haar beurt ondubbelzinnig voor I de recreatie, waarbij de partij van mening is dat bijvoorbeeld Een deel van de fracties in de gemeenteraad van Noord-Beveland vindt dat het aantal recreatieverblijven niet mag stijgen. Er moet volgens hen meer ruimte komen voor de uitbreiding van landbouw. foto Willem Mieras minicampings - nu nog voorbe houden aan agrariërs - ook op 'niet-agarische terreinen' ge vestigd zouden mogen worden. Iets wat door geen van de andere partijen onderschreven wordt. Ook moet alle ruimte die het provinciale streekplan voor re creatie laat, volgens het NBB benut worden. Het CDA ziet voorlopig alleen in Kats nog ruimte voor 'natuurrecreatie' en in Colijnsplaat voor bungalows in de Paardekuup en recreatie- appartementen op de oude ha ven. De SGP waarschuwt juist voor een 'ongebreidelde groei van het aantal appartementen'. De PvdA-fractie laat voorlopig in het midden in hoeverre de re- creatie op het eiland mag groei en; de WD ziet alleen heil in 'kwalitatieve groei'. Overigens wil het NBB niet op de afronding van de nieuwe structuurvisie wachten met het scheppen van een planologisch kader voor allerlei plannen die al lang noodgedwongen op de plank liggen. Aan versnelde planologische procedures wil de provincie bij gebrek aan een lange-termijnvisie niet mee werken. Om uit deze impasse te geraken, wil het NBB zo snel mogelijk zogenoemde recrea tie-concentratiegebieden aan wijzen. Ook over woningbouw is het laatste woord nog niet gezegd. De PvdA vindt, dat in alle dor pen woningbouwplannen moe ten komen, zowel binnen als buiten de bestaande dorpsker nen. Nee, zeggen de SGP en WD, vooral Kortgene en Kam perland als 'dragende kernen' moeten van nieuwe woningen worden voorzien. Het NBB wil vooral nieuwe woningen in Geersdijk en Kats, omdat een aantal voorzieningen in deze dorpen dreigt uit te sterven. Donderdag 7 oktober gaat het (op Noord-Beveland inmiddels welbekende) adviesbureau Rot huizen van Doorn 't Hoofd met de raadsleden rond de tafel om te ldj ken welke richting het op moet. GOES - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag bij een controle op rijksweg A58 drie mannen uit het oostelijk deel van Noord-Brabant aangehouden. Zij bleken een kleine hoeveelheid speed in hun auto te hebben. De drie kregen elk een boete van 250 gulden. MIDDELBURG - Een 37-jarige man uit Terneuzen moet een jaar de cel in omdat hij twee mannen heeft afgeperst en een derde man heeft mishandeld. Zijn medepleegster, een 32-jarige vrouw uit Terneuzen, heeft van de rechtbank in Middelburg een celstraf van negen maan den plus drie maanden voorwaardelijk gekregen. Het tweetal moet samen aan één van de slachtoffers een scha devergoeding van 120 gulden betalen. De vrouw bood mannen in een kroeg seks tegen betaling aan. Als een man toehapte, nam ze hem mee naar haar huis. Daar wachtte de Temeuzenaar hen op. perste het slachtoffer af en joeg hem weg. De politie had verklaringen van twee slachtof fers. Beide daders zijn verslaafd aan heroïne en cocaïne. MIDDELBURG - Een paraglider waarvan de bestuurder een motor met propellor draagt, een paromoteur, is een officieel vliegtuig. Dat heeft de Middelburgse rechtbank bepaald. Een 33-jarige Dordtenaar die anderhalf jaar geleden zo'n propellormotortje gebruikte om met zijn paraglider op te stij gen, kreeg van de politie een bekeuring zodra hij in een wei land bij Scharendijke was geland. De man liet de zaak voor de rechtbank komen met de gedachte dat een paraglider geen of ficieel vliegtuig was - en dat de bekeuring dus niet terecht was. De rechtbank heeft anders beslist. De 'gezagvoerder' heeft gevlogen met een 'niet-ingeschreven luchtvaartuig': ziedaar een boete van 300 gulden. En: de 'gezagvoerder' is niet geland op een luchtvaartterrein. Nog eens 300 gulden. De Dordte naar vliegt met zijn paromoteur nu alleen nog in België en Frankrijk. DREISCHORHet streek- en landbouwmuseum Goemans- zorg in Dreischor heeft woensdagochtend de vijfduizendste bezoeker van dit jaar verwelkomd. In vergelijking met vorig seizoen heeft Goemanszorg tot dusver ruim 1300 bezoekers meer getrokken. Het museum wordt jaarlijks door zo'n ne genduizend mensen bezocht. En dat zijn, zo constateerde mu seumvoorzitter W. P. de Vrieze, aantallen waarop een 'klein, lokaal museum' trots mag zijn. De vijfduizendste bezoeker was mevrouw M. A M. Straver uit het Zuidhollandse Nieuw- veen. Zij ontving voor haar 'prestatie' een mandje met streek producten. POORTVLIET - Bij een inbraak in eenloods aan de Langeweg in Poortvliet werd in de nacht van dinsdag op woensdag onder meer een aanhangwagen gestolen. Het kenteken hiervan is YD-47-LR. GOES - Drie snelheidscontroles in Goes hebben woensdagbij elkaar 240 bekeuringen opgeleverd. Er werd gecontroleerd op de 's-Gravenpolderseweg, de Westhavendijk en de Ringbaan- West. De hoogste snelheid die werd gemeten was 84 kilometer per uur op de 's-Gravenpolderseweg. Dat is ruim boven de ter plaatse geldende limiet van 50 kilometer per uur. SINT-ANNALAND - Het i Streekmuseum voor Tholen en Sint-Phillipsland in Sint-An- naland houdt zaterdag 14 au- gustus een demonstratiedag van verschillende ambachten. De bezoekers kunnen onder meer kantklossen, quilten en jknipselkunst bekijken. In wer- Iking zijn de smederij, de wagen makerij en de wasserij. In het winkeltje is ouderwets snoep goed te koop. Om de aanleg van de rolsstoellift te bekostigen is er een snuffel-curiositeiten- markt. Ook is er een schoolboe- kenmarkt georganiseerd. GOES - De band Misty Jazz treedt morgen, vrijdag, op in het TMNGHBK in Goes. Misty Jazz bestaat uit aanko mende muziekstudenten die een eigen draai geven aan jazzklas- siekers van onder anderen Miles Davis en John Coltrane. Het op treden begint om 20.00 uur. Het TMNGHBK is gevestigd in de voormalige Prins van Oranje in de Nieuwstraat. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van derJagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Na de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Duitsland en Italië lijken de Factory Outletcentra (FOC) nu ook in Nederland vaste voet aan wal te gaan krijgen. Diverse projectontwikke laars lopen al geruime tijd met dollartekens in de ogen, omdat ze ingehuurd zijn om voor veelal Amerikaanse concerns op zoek te gaan naar geschikte locaties in den lande. door Coriny van Gremberghe TERNEUZEN - Inmiddels zijn er plannen voor fabriekswin kels ontwikkeld in Lelystad (Stable International), Goes en Roermond (BAA McArthur Glen), Hulst (Trammel Crow) en Sas van Gent (Innovast). In Roermond en Lelystad zijn de analyse plannenmakers het verst gevor derd, maar of deze gemeenten het meest geschikt zijn voor de vestiging van dit nieuw soort mega winkelbedrijf valt te be twijfelen. Minister Pronk (Vrom) heeft in juni het dagelijks bestuur van Lelystad al laten weten de vesti ging van een FOC in die ge meente niet toe te juichen. Inte gendeel. Pronk beschouwt de fabriekwinkels als een nieuwe verschijningsvorm van groot schalige detailhandel met een bovenregionaal verzorgend ka rakter en zou ze - als ze er toch komen - het liefst zien in de buurt van grote stedelijke knooppunten, waar ze kunnen aansluiten op bestaande detail handelsconcentraties, die bo vendien goed bereikbaar zijn via weg en spoor. Voor dat standpunt valt iets te zeggen. In de Verenigde Staten, waar de fabriekswinkels hun oorsprong vinden, liggen de echt grote outletcentra vrijwel allemaal dichtbij grote steden of de belangrijkste toeristische attracties. Los Angeles, Orlan do en Las Vegas zijn ware fa briekswinkelparadijzen. Met centra met meer dan honderd winkels, een vloeroppervlak van 30.000 tot 70.000 vierkante meter en bezoekersaantallen die oplopen tot vijf tot acht mil Een Factory Outletcentrum ziet eruit als een gewoon winkelcentrum. joen per jaar. De fabriekswinkels in de Ver enigde Staten, waar van ouds her overtollige voorraden of lichtbeschadigde waren hun weg naar de consument vonden, hebben het stadium van grote uitverkoopgraaibak allang achter de rug. Het merendeel van de grote centra van Belz, Prime en Horizon heeft zich de voorbije vijftien jaar ontwik keld tot ware recreatieve attrac ties. De FOC's genereren gezamen lijk een omzet van zo'n 13 mil jard dollar, dat is een behoorlijk bedrag, maar nog altijd slechts twee procent van de totale de tailhandelsomzet in de States. In Engeland, waar inmiddels foto Rixt Albertsma/GPD een kleine dertig fabriekswin kelcentra gerealiseerd zijn, wij ken die cij fers weinig af. De Nationale Winkelraad (waarin ruim veertigduizend winkeliers zijn vertegenwoor digd) vreest echter dat de komst van enkele FOC's in Nederland een veel groter negatief effect op neringdoenden zal hebben dan de cijfers aangeven. Nederlan ders gaan met de komst van de fabriekswinkels niet meer uit geven aan kleding, dus alles wat wordt besteed in een FOC komt niet in andere kassa's terecht. Een beduidend aantal winke liers zal de omzetdaling niet overleven, stelt de raad simpel weg. Gemeenten, zo werd vorige week tijdens een persconferen tie gezegd, moeten dan ook hun oren niet laten hangen naar pro jectontwikkelaars die de outlet centra willen binnenhalen. De winkelraad gaat daarmee overigens voorbij aan het be lang van de consument en die kan met één of enkele centra in dit land zeker zijn voordeel doen. De fabriekswinkels in de Verenigde Staten en Engeland zijn uitgegroeid tot aantrekke lijke winkelcentra waar merk fabrikanten (Levi's, Nike, Ree bok, Esprit, Oshkosh, Black& Decker, Calvin Klein etc.) een eigen winkel hebben. Winkels, waar producten met productie foutjes, restvoorraden, maar ook reguliere voorraden tegen prijzen aan de man gebracht worden die 25 tot 75 procent la ger liggen dan in de gewone winkels. In de centra worden vaak ook nog wat horecavesti- gingen ondergebracht om het winkelend publiek van een nat je en een droogje te voorzien. Voor de betere merken (en die zijn voor het welslagen van een outletcentrum onontbeerlijk) hebben de centra verschillende functies. Het zijn plekken waar ze het merk op aantrekkelijke wijze kunnen presenteren en het zijn gelegenheden waarmee ze con trole kunnen houden op de ver koop van hun handelsover schotten en -voorraden. De spijkerbroekmakers van Levi's en de schoenenboeren van Nike zien hun producten liever ver kocht worden via de fabrieks winkels dan dat ze ze ontwaren in de graaibakken van de uit verkoop van de detailhandel in een gewone winkelstraat. Na de zomervakantie wordt van het Zeeuwse provinciebestuur verwacht dat het beslist over het verlenen van planologische me dewerking van de plannen in Sas van Gent (en/of Goes). Het Sasse gemeentebestuur gaat er voorlopig van uit dat dit besluit voor Sas positief zal uitvallen. Gelet echter op ontwikkelingen elders valt te betwijfelen of Sas, Hulst, Goes en Lelystad) wel de meest gunstige vestigingsplaat sen zijn voor dit nieuwe detail handelsfenomeen. Minister Pronk doet er goed aan om op korte termijn met landelijke re gelgeving te komen. door Rolf Bosboom GOES - Het college van burge meester en wethouders van Goes is in de fout gegaan bij het verlenen, aan de gemeente zelf, van een kapvergunning voor twee platanen aan de Bergweg. Volgens president R. C. M. Reinarz van de Middelburgse rechtbank is de aanvraag ten onrechte niet schriftelijk inge diend en blijkt nergens dat B en W formeel hebben beslist op de aanvraag. Daarmee handelden zij in strijd met de Algemene Wet Bestuursrecht. De uit spraak van de rechtbankpresi dent heeft echter geen gevolgen voor de vergunning. De twee platanen mogen vooralsnog dan ook worden gekapt. De gemeente wil beide bomen rooien om in het plantsoen nabij de kruising van de Bergweg met de Kamperfoeliestraat een ska- tebaan te realiseren. Het echt paar Luijt-Verheij, dat er in de buurt woont, is daartegen in het geweer gekomen, omdat het vreest dat het woongenot in de buurt door de jongerenontmoe tingsplaats verder wordt aange tast. Aangezien er geen ander besluit is om formeel aan te vechten, heeft de familie bezwaar aange tekend tegen de kapvergunning voor de twee platanen. Het col lege heeft dat protest afgewe zen. Inmiddels loopt er een be roepsprocedure bij de rechtbank. Om te voorkomen dat de bomen tegen de vlakte gaan voordat er een uitspraak is, vroeg het echtpaar de rechter de kapvergunning te schorsen. Dat verzoek is vorige week dins dag afgewezen. Uit de motivatie van de recht bankpresident, die altijd pas enkele dagen later bekend wordt, blijkt dat zij het met de advocaat van de familie eens is dat het college niet de juiste weg heeft bewandeld bij het verle nen van de kapvergunning aan de gemeente. Alleen de publica tie in Het Nieuwsblad van de mededeling dat de kapvergun ning is verleend volstaat niet, consateert Reinarz. Toch is dat voor haar geen reden om een voorlopige voorziening te tref fen, aangezien de gemeente het belang van het echtpaar Luijt in de bezwaarschriftenprocedure alsnog heeft afgewogen. De president onderschrijft ver der het standpunt van de ge meente dat de twee platanen niet bepalend zijn voor het straatbeeld. „De beide bomen maken deel uit van een plant soen bestaande uit 22 bomen. Na de aanleg van de skateplek zal bovendien een grote es wor den bijgeplaatst. De visuele ge volgen van dit alles zijn betrek kelijk." Bovendien, zo schrijft zij, is allerminst zeker dat het echtpaar direct uitzicht heeft op de platanen. De gemeente Goes wil de skate- baan in het najaar aanleggen. MIDDELBURG - Artemis, buro voor vrouwenhulpverlening in Middelburg, geeft hulpverle ners trainingen over compassie- moeheid en secondaire trauma tisering. Vrijdag 17 september vanaf 14 uur komen theorie, bewustwor ding en vaardigheden aan de or de. Inlichtingen: telefoonnum mer 0118-642979. Advertentie 3 weken kunst en vermaak in heel Zeeland bel voor de gratis programmabrochure en kaartverkoop 0118 659 659

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33