Cootje Tippel blijft verfrissend Jan Heintze speelt op haaienbotten PZC profvoetbal donderdag 12 augustus 1999 31 Maagden domineren profvoetbal Topfitte Deen wil afscheid bij PSV zo lang mogelijk uitstellen Bekende maagden Sterrenbeelden in aantallen Na Co Kerstboom, Co Koffiejuffrouw en Koning Co wordt de trainer- /coach van Willem II nu weer Cootje Tip pel genoemd. Vanwege een barre voet tocht als straf voor de slappe inzet in een oefenwedstrijdje tegen AA Gent. Ludiek en verfrissend is en blijft de aan pak van Co Adriaanse, de grote man ach ter de successen van de Tilburgers die dit seizoen hun debuut maken in de Cham pions League. „En daarin moeten we de tweede ronde halen", aldus Adriaanse. Hooggestemd zijn opnieuw de idealen van de trainer, ook op het prestigieuze Europese kampioenenbal. Zijn elftal mag dan gebukt gaan onder een gebrek aan enige internationale ervaring op dit niveau, het betekent niet dat Adriaanse zijn principes zal verloochenen. De koers van Adriaanse blijft zoals die de afgelo pen twee seizoenen bij Willem II was: at tractief voetbal en een voortdurend op initiatieven gebaseerde speelwijze. Bij de wedstrijden van de Brabanders zal SEIZOEN niemand zich hoeven te vervelen. De afgelopen twee jaar eindigde Willem II in de nationale competitie respectieve lijk als zesde en tweede. Op de plaat singslijst voor de Champions League staan de Tilburgers als zestiende geno teerd. Het houdt vrijwel zeker in dat de Tilburgers worden ondergebracht in een poule met een of twee zogenaamd zware tegenstanders. Willem II verloor op de transfermarkt al leen de Finse verdediger Sami Hyypia, voor veel geld aan Liverpool. Het was de enige speler die Adriaanse, in de eerste plaats vanwege diens kopkracht, liever niet zag vertrekken. De opbrengst (8,6 miljoen gulden) verzachtte het leed voor een deel. Op z'n geheel eigen wijze deed Adriaanse zaken: hij trok Marco Gentile aan, de goedkope en door velen over het hoofd geziene Haagse centrum-verdediger van Volendam. Verder versterkte Willem II zich met Denny Landzaat, Dmitri Shou- kov, Guy Veldman en doelman Casper Nelis. Voor Huub Loeffen (TOP Oss), Ist- van Szeker (MTK Boedapest) en Jukka Koskinen (het Zuid-Koreaanse Cheetahs was in de selectie geen plaats meer. Willem II werkt komend seizoen met een begroting van 16,5 miljoen gulden. Dat is een half miljoen meer dan vorig seizoen. Gijsbert Spierenburg Co Adriaanse werd vorig jaar na de kwa lificatie voor de Champions League door de Willem Il-spelers op de schouders ge nomen. foto Koen Suyk/ANP Afgeserveerd, gekleineerd en in de hoek gezet. PSV kende in de zomer van 1994 geen pardon met Jan Heintze. Na twaalf seizoenen moest de Deen bij een schoonmaakactie in Eindhoven het veld ruimen. Te oud, geen toekomst, zo luidde het bikkelharde oordeel. Vijf jaar later is Heintze, binnenkort 36, terug bij PSV. Topfit en zonder een spoortje rancune. Jan Heintze is goedgeluimd. Het kopje koffie, traditiegetrouw ingeschonken door Harry, ontbeert het gebruikelijke wolkje melk, maar de Deen weigert een nieuw retourtje van PSV's kantinebaas naar de keuken. „Goh, dat had Harry toch moeten weten. Nou ja, dan maar een paar korreltjes suiker. Heintze is terug en 'alles is bij 't ouwe' ge bleven. „Het enige dat me heeft verbaasd is dat er veel meer mensen in het stadion werken. Toen ik wegging, werkten er hooguit vijf personen. Nu zijn dat er veertig, vooral onbekenden in maatkos tuum en met een stropdas om. Maar ach, die leer ik binnenkort ook wel kennen." PSV heeft geen geheimen meer voor Jan Heintze en Jan Heintze heeft geen gehei men meer voor PSV. Voor niemand niet. De verdediger - van 17 augustus 1963 - is topfit. Zeventien jaar topvoetbal bij Kastrup BK, PSV. Bayer Uerdingen en Bayer Leverkusen en 53 interlands voor Denemarken - het is hem niet aan te zien. rnrniimKimmmimMisrmmiimm'ii'i m lyiiiiniii—iiiii hi'ihibiiibiWiihii— eens. „Elke dag drie maaltijden en veel verse groenten. Anders voel ik me slap. En voor mijn enkels en botten gebruik ik verpulverde haaienbotten. Bij Bayer Le verkusen werkte een dokter die naar ver loop van tijd precies wist welke minera len elke speler nodig had. Bij mij kwam hij op haaienbotten. Nou, sinds ik dat ge bruik heb ik ook geen klachten meer. Spelers die wat last hebben van overge wicht, waardoor hun enkels onder zware belasting komen te staan, zouden het ook moeten gebruiken." Gretige uitstraling Bovenal 'scoort' Heintze, 1.70 meter en 66 kilo, met zijn positieve, gretige uit straling. „Soms kun je uit negatieve ont wikkelingen positieve dingen halen. Dat geef ik mijn kinderen mee. Probeer van elke dag te genieten, zeg ik altijd. Vroe ger was ik zelf een driftldkkertje, deed ik maar wat. Nu ik ouder ben, heb ik meer levenservaring en denk na over dingen. D at j e hartstikke blij moet zij n met wat j e heb, dat je een bevoorrechte positie hebt als voetballer. Dat waardeer ik enorm, heeft me zelfs mentaal sterker gemaakt. En daardoor is mijn beleving en enthou siasme de laatste jaren alleen maar gro ter geworden. Misschien is dat wel de re den dat PSV me heeft teruggevraagd. Regelmatig ben ik vorig j aar gaan kijken. Wat me vooral opviel was een gebrek aan respect, plezier en enthousiasme." Het zijn juist die antecedenten in zijn curriculum vitae die PSV in Heintze aan sprak en de basis vormde voor zijn ren tree. In het grootste geniep werd de Deen in oktober vorig jaar al benaderd door PSV. Frans Willemsen, PSV's financiële directeur en zaakwaarnemer van Heint ze, kreeg van voorzitter Harry van Raaij het sein de linkerverdediger te polsen voor een even verrassende als opmerke lijke terugkeer. „Voor jullie, niet voor mij." Grof vuil Vijf jaar eerder belandde Heintze in Eindhoven bij het grof vuil. „Tuurlijk was dat pijnlijk, maar ik zag het aanko men. Het PSV van 1994 had alles gewon nen, inclusief de Eiiropa Cup. Dan krijg je automatisch een moment dat er aan een nieuwe ploeg moet worden gebouwd. Ik had het er moeilijk mee, maar kon het begrijpen dat daarin geen plaats voor mij was. Nu ik terug ben, zie ik dat ook niet als een overwinning, maar puur als waardering. Daarvoor heb ik sinds de eerste contacten een paar mensen moe ten overtuigen, maar dat is in de loop van het seizoen gebeurd. Bayer Leverkusen volde niets liever dan dat ik bleef." Heintze was tijdens zijn vijfjarige ver blijf in Duitsland in Nuenen blijven wo nen. Met oud-clubgenoot Erik Meijer, nu Liverpool, reed hij dagelijks op en neer naar 'de Kohlenpott'. Zijn Nederlandse vrouw en kinderen wensten bij zijn Duit se avontuur niet te verkassen. Bovendien bestiert Heintze in Brabant twee druk kerijen en een handelsbedrijfje.' „Een goede afleiding. Alleen met voetbal bezig zijnis ook niet goed." De Deen zit 'vast' in Noord-Brabant en sluit nu zijn loopbaan af bij PSV, waar hij voor één seizoen te kende. Maar afsluiten, kom er bij Heint ze niet mee aan. „Ik plan tot het einde van dit seizoen. Daarna kijk iklangzaam ver der. Dan is het: ik stop ermee of ik ga door. Mijn afscheid wil ik zo lang mogelijk uit stellen. En als ik dan stop is het mooi ge weest. Lekker met een sigaretje op de bank kijken naar oude video's." Mark Caldenhoven In 1994 werd Jan Heintze door PSV zonder pardon aan de kant gezet. Vijf jaar later is hij zonder rancune terug in Eindhoven. foto Roland de Bruin/GPD „Wat mijn geheim is?" Heintze fronst de wenkbrauwen. „Ik heb geen geheim. Zo lang je geen extreme dingen doet, kun je lang op topniveau blijven spelen." Hij rookt en drinkt, maar dan alleen als Daniël (9), Nathalie (6) en Julian (11 maanden) op bed liggen. „Als ze slapen, steek ik er twee op. Lekker languit op de bank." Hij is topfit, zegt-ie nog maar Verrassend resultaat onderzoek sterrenbeeld beroepsvoetballers Er is werk aan de winkel voor trainers en voetbalscouts. Een toekomstige prof zou niet alleen op basis van voetbalkwaliteiten moeten worden gecontracteerd, maar ook op grond van diens horoscoop. Het Nederlandse profvoetbal heeft be hoefte aan meer actie, meer daadkracht en meer geldingsdrang. Begrippen die voorkomen in de vocabulaire van de ram, de leeuw, de boogschutter en die eigen lijk een beetje vloeken met die van een ty pische maagd. Toch lopen er op de Nederlandse velden liefst 91 voetbalmaagden rond. Vaders en moeder opgelet: iemand die de zon in het teken van de maagd (24 augustus - 23 september) heeft staan, blijkt zelfs een bijna twee keer zo grote kans te maken om profvoetballer te worden, dan ie mand die geboren is in het teken van de stier (22 april - 21 mei) of tweeling (22 mei - 21 juni). Een merkwaardig feit. „Dat is nou niet bepaald wat ik zou ver wachten," spreekt de astrologe Lies Con junct haar verbazing uit. Sport wordt immers in eerste instantie geassocieerd met wilskracht, met doelgerichtheid. „Met vuurtekens dus, terwijl maagden meer dat dienende uitstralen, dienstbaar zijn aan anderen, sterk letten op hygiëne en gezondheid." Apart Opvallend is dat met name de stieren erg slecht scoren. Vooral onder de aanval lers. Er lopen drie keer zo veel leeuwen aan het front als stieren. Maar ook de stier hoeft niet te wanhopen. „Hij is een tikkeltje lui, redelijk relaxed, maar wil toch schitteren", aldus Conjunct. En dus zijn de stieren verreweg in de meerder heid onder de sluitposten, de doelverde- digers. Een categorie apart. Astrologisch gezien zouden zich onder de voetballers eigenlijk veel meer rammen moeten manifesteren. „Ze zijn erg spor tief aangelegd, aanvallend ingesteld en letterlijk en figuurlijk doelgericht," zegt de astrologe. In de eredivisie blij kt echter dat de aanwezigheid van rammen (61) op de Nederlandse weiden beperkt is. In al les middelmaat, van doel tot en met de punt van de aanval. Symptomatisch haast voor het Nederlands voetbal. Nee, de maagden (91), steenbokken (81), weegschalen (77) en leeuwen (77) scoren beduidend hoger. Het kritische, analyti sche, koel berekende en harde werken voeren de boventoon in de eredivisie. „Dat met volle energie doorstoten zit er eigenlijk te weinig in." Hetzelfde geldt voor de frivoliteit. Ook die ligt in de eredivisie blijkbaar niet voor het oprapen. De leeuw, stoer en sterk, domineert onder aanvallers, ter wijl de kritische maagd ruim boven mo daal vertegenwoordigd is onder verdedi gers en middenvelders. Voetbal en astrologie. „Het blijft puzze len met stukjes die niet echt passen," meent astrologe Emily van Corstanje. „Voor een echt helder beeld van de voet ballerij moet van elke speler een aparte horoscoop worden gemaakt. De ascen denten moeten worden bekeken, de pla neten, de huizen, de tekens. Hoe laat is een speler geboren, op welke dag? Al die facetten moeten worden meegewogen." De cijfers staan nochtans recht overeind. Het overgrote merendeel van de eredivi sieprofs is geboren na de zomer. En de verschillen zijn in sommige maanden ex treem. Een echte verklaring voor dit fe nomeen is er eigenlijk niet. Wel wordt door sociologen verondersteld dat de school er iets mee te maken heeft. Er wor den links gelegd naar bijvoorbeeld de ba sisschool. Leergierig Kinderen die in oktober, november wor den geboren, behoren doorgaans tot de oudsten in de klas. Ze zijn wat leergieri ger, wat sneller van begrip en hebben een hoger leertempo. Dit in tegenstelling tot kinderen die in mei, juni zijn geboren, tot de jongsten van de klas behoren en zich wat speelser gedragen. En met name in de sport is het een kwestie van doorbijten en volharden. Het is een keiharde leer school, waarin alleen het echte talent overblijft. Enkel de echte aanhouder wint. Het is misschien watsimpel en wellicht ook naïef om te denken dat de astrologie een grote rol in de voetbalsport speelt. Niet alles staat immers in de sterren ge schreven. Aan de andere kant is het ook niet louter toeval dat de meeste profs aan het eind van een kalenderjaar zijn gebo ren. Eerdere onderzoeken leverden na melijk vergelijkbare resultaten op. De voetbalsport levert dus nog voldoen de voer voor astrologen op. Maar onder tussen staan we in Nederland wel weer met beide voeten op de grond. Voorlopig wordt de eredivisie geregeerd door maagden. Kritische, analytische spelers, met honger naar de bal. Frans Dreissen Sterrenbeeld Datum T D V M A Romeo van Aerde Dordrecht'90 21 september 1967 Ram 21- 3/21- 4 61 7 13 17 24 Raymond Atteveld ADO Den Haag 8 september 1966 Stier 22- 4/21- 5 52 10 18 14 10 Mariano Bombarda Willem II 10 September 1972 Tweelingen 22- 5/21- 6 54 5 15 16 18 Marco Gentile Willem II 24 augustus 1968 Kreeft 22- 6/23- 7 60 8 18 13 21 Dean Gorré Ajax 10 september 1970 Leeuw 24- 7/23- 8 77 7 23 19 28 Richard Knopper Ajax 29 augustus 1977 Maagd 24- 8/23- 9 91 8 34 26 22 Igor Korneev Feyenoord 4 september 1967 Weegschaal 24- 9/23-10 77 6 32 21 18 Yuri Nikiforov PSV 16 september 1970 Schorpioen 24-10/22-11 77 6 28 17 21 Sonny Silooy De Graafschap 29augustus 1963 Boogschutter 23-11/21-12 60 9 19 17 15 Jon Dahl Tomasson Feyenoord 29 augustus 1976 Steenbok 22-12/20- 1 81 6 26 22 27 Ronald Waterreus PSV 25 augustus 1970 Waterman 21- 1/19- 2 64 6 15 24 19 Richard Witschge Ajax 20 september 1969 Vissen 20- 2/20- 3 63 6 23 16 18 T=Totaal; D= Doelmannen; V=Verdedigers; M=Middenvelders; A=AanvalIers. De Graafschap-speler Sonny Silooy is een van 91 voetbalmaagden op de Nederlandse profvelden. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31