Wijs en gelouterd terug in Amsterdam I Mario Been is weer thuis profvoetbal Aron Winter: in Nederland word je makkelijker kampioen donderdag 12 augustus 1999 Mocht een buitenlandse speler bij Ajax de Nederlandse les veronachtzamen, één van de vele euvels in het vorige seizoen, dan zegt de nieuwe aanvoerder daar iets van. „Ik zal er zeker op letten dat ze gaan. j Eén uur per week, dat is toch niet te j veel gevraagd?" Aron Winter, een 'jongen van het leven' die respect toonde en ontving in het Italiaanse topvoetbal, over opvoeding en karakter. Zeven jaar geleden, in Amsterdam nog, onderwierpen Aron Winter en zijn vrien din zich aan een stoomcursus Italiaans. Vijf dagen lang, van acht tot vijf uur. Dat gj was de 'basis'. In zijn eerste jaar bij Lazio volgde hij een privé-cursus, en aandach- r| tig luisterde hij naar ploeggenoten en de J teammanager. Nu spreekt Winter vloei- n' end Italiaans. „Zonder je afkomst te ver loochenen moet je ervoor zorgen dat je in een ander land de taal kent en iets van de cultuur opneemt." Hij is 'amicaal en leergierig'. ,,Ik houd van Italië. Het is een mooi land, met zijn stranden, mode, de keuken. Ik ben een jongen van het leven." Lange tijd ook was hij (zeker in Nederlandse ogen) een jongen 'voor de achtergrond'. Toch wist hij van zich af te bijten. „In het begin mochten er maar drie buitenlanders spe len en vier onder contract staan. Dat wa ren allemaal goede voetballers. Boven dien kwam ik in een andere cultuur. In Italië spelen meer egoïsten dan teamspe lers. Je moest voor jezelf opkomen." Mede daardoor acht Winter zich nu rijp voor de aanvoerdersband. „Het is mijn kracht om met j ongens te pratenom ze te helpen. Na dertien jaar op het hoogste ni veau weet ik wat er gebracht moet wor den." In Italië is hij een gereputeerde en gewaardeerde voetballer. Noch Inter- president Moratti noch de nieuwe trainer Lippi wilde Winter kwijt. Maar zij n moe der bleek ernstig ziekWinter wilde terug naar Nederland, naar haar, naar zijn drie zusters. Een maand geleden is zijn moeder over leden. Zoon Aron wil zich weer vestigen in Lelystad. Daar bracht hij, als vijfjari ge uit Paramaribo overgekomen, een groot deel van zijn jeugd door. Daar is het nog rustig voor zijn gezin, zijn vrouw en twee dochters. En daar is hij in de buurt van zijn twee jongere zussen. Ze zijn 29 en 31 jaar oud, maar altijd zal hij hen zijn 'zusjes' noemen. Aron Winter is de enige zoon in het gezin. „Dat heeft mijn karakter gevormd, ja. Mijn moeder hield me voor dat ik als de man in huis mijn zusjes, het gezin, moest beschermen." De relatie tussen zijn ou ders was onbestendig. Zijn vader was 'zo nu en dan weg'. Winter valt hem niet af, maar de opvoeding waaraan hij onder meer zijn standvastigheid en inlevings vermogen (en dus de geslaagde jaren in Italië) dankt - die opvoeding is van zijn moeder. Met genegenheid spreekt hij over haar. Ze onttrok zich weliswaar aan de strenge regels van haar mohammedaanse fami lie, maar ze bracht haar kinderen groot met gevoel voor normen en waarden. De enige zoon kreeg bijbelse namen: Aron Mohammed. Hij is er trots op. „Aron is van Aaron. Waarom die ene a is wegge vallen, weet ik niet. Maar ik vind Aron mooier." „Ik ken de bijbel een beetje. Ik ken het verhaal van de Ark van Noach, en die beesten. Ik weet dat Aaron met Mozes het volk van Israël uit Egypte heeft geleid. De Tien Geboden, de film daarover, vind ik prachtig. We gaan niet naar de kerk of naar de moskee, maar ik geloof wel dat er iets is. Ik heb alleen geen zin om er lang over te praten. Iedereen heeft een ander geloof, met alle tegenstrijdigheden van dien." Hij verwacht oprechtheid. Twee keer voelde Winter zich in de maling genomen door een trainer, door Zoff bij Lazio en door Hodgson bij Inter. Dan laait plots het vuur in hem op en volgt een gecontro leerde uitbarsting. „Ik heb dat van m'n moeder en m'n zusjes. Wat ze denken, zeggen ze ook. Ik heb wat meer tact." Bi] Lazio keerde hij weldra terug in de ploeg. Hodgson werd ontslagen. Werkelijk moeilijk heeft hij hetslechts de eerste drie weken in Italië gehad. „Lazio had nog nooit een donkere speler gehad. Ik kwam met mijn bijbelse namen, in de ogen van een klein groepje mensen, van een joodse club. Hun racisme werd in de pers breed uitgemeten. Na drie weken wendde ik me kwaad tot de pers: 'Mensen die dit vinden, komen waarschijnlijk iets tekort in hun denkwijze. Ik zal him onge lijk op het veld bewijzen'. Daarna heb ik geen last meer gehad. Ik werd zelfs een publiekslievelingetje. En ik ben blij dat ik het heb meegemaakt. Ik heb de weg vrijgemaakt voor donkere jongens bij Lazio." Wijs en gelouterd klinkt de nieuwe aan- SEIZOEN voerder van Ajax. Hij schetst een beeld van 'wild west' in het vorige seizoen bij Inter. Invloedrijke oud-spelers als Maz- zola, Facchetti en Corso die allen hun ex- gen aankopen aandroegen, hun eigen vi sie opdrongen. Gevolg: een grote selectie van 32 vaardige voetballers, geen team. Vier trainers in een jaar en een roemloze negende plaats. Maar denk niet dat Win ters liefde voor Inter erdoor is aangetast. Hij heeft vertrouwen in de nieuwe koers van de club. Hij denkt dat Lippi, die suc cessen vierde met Juventus, nu van presi dent Moratti de ruimte krijgt om zonder al die externe invloeden zijn formule op Inter los te laten. Winter fluit tussen de tanden. „Inter is een instituut. Het is een club met warmte. Je hoeft maar met je vingers te knippen en alles wordt voor je geregeld." .Inter heeft voor altij d een plaats in mij n hart. Toen ik problemen met Hodgson had, hield de president me de hand boven het hoofd. Hij wilde me niet kwijt. Ik was een grote aankoop van Inter geweest. Moratti had een toekomstplaatje voor de club, en daar paste ik in." Op zijn beurt heeft Winter altijd de Itali aanse speelstijl, de mentaliteit en de be leving gerespecteerd. Verdedigend, de structief? „De Italiaanse competitie is veel sterker dan de Nederlandse. De spe lers zijn tactisch weliswaar minder dan Nederlandse voetballers, toch speelt al les zich op een hoger niveau af. Hoog ni veau staat niet alleen voor mooi voetbal. Het is effectief voetbal. Italianen weten hoe gelijk te spelen, hoe de nul te houden, hoe nipt te winnen. Ze zijn keihai'd, ze ge ven niets weg. Kijk hoeveel Italiaanse ploegen de laatste tien jaar in Europa cup-finales stonden. Er zijn een paar mooie ploegen: Lazio, Fiorentina, Par ma. Maar effectief voetbal wordt geac cepteerd door de fans, het past in de cul tuur." Ajax-systeem „Begrijp me goed. Het Ajax-systeem van aanvallend voetbal mag nooit verande ren. Het spel zal altijd Ajax waardig moeten blijven." Maar als trainer Wou ters naar nuances in de speelwijze zoekt, heeft hij de zegen van zijn aanvoerder. „Het is belangrijk dat de verdediging uitgebalanceerd is. Dat is iets anders dan behoudend spelen. Iets meer idealisme, ja. Zo zou je het kunnen noemen." „Het is gezien zijn ervaring niet vreemd dat Wouters daar naar streeft. Kijk naar die andere jongens die hetzelfde consta- teren nu ze trainer zijn géwordén: Rijk aard, Koeman, Gullit. Ze hebben in het buitenland gespeeld, bij grote clubs, in sterke competities. Zij combineren het goede van het buitenland, zeg maar het realisme, met het goede van de Neder landse spelopvatting. Je kunt uiteinde lijk beter slecht spelen en winnen dan goed spelen en verliezen." In de ogen van zijn aanvoerder moet Ajax Aron Winter in actie als aanvoerder van Ajax in het duel met Feyenoord om de Johan Cruijff-sehaal. foto Rob Keeris/GPD over twee, drie jaar weer een elftal heb ben dat ook internationaal overal voor moet kunnen strijden. Ondertussen zou Winter graag Nederlands kampioen worden, al zal het gemis van een Italiaan se titel blijven knagen. „Het is heel moei lijk om Italiaans kampioen te worden. Niet te vergelijken met de Nederlandse situatie. Hier is het veel makkelijker om kampioen te worden." Henk Hoijtink "I ,;j Ras-Feyenoorder wil de absolute top halen als trainer Mario Been debuteert dit seizoen bij Feyenoord als rechterhand van Leo Beenhakker. foto GPD eentje met m'n hand op het hek van de Kuip te bonken. De portier zei: 'Je bent niet goed bij je hoofd. Je bent veel te vroeg'. Ik kon gewoon niet wachten om te beginnen. Die eerste dag, terug in de Kuip, zal ik nooit vergeten. Niks ten nadele van Ex celsior, want daar had ik het ook naar mijn zin. Maar 3000 mensen op de tribu ne bij de eerste training... Excelsior- voorzitter Simon Kelder mocht willen dat hij die elke wedstrijd had. Ik kreeg meteen een heerlijk gevoel. Kwam in de kleedkamer mensen als Gerard Meijer en ome Lou Martens tegen. Mensen die er vijftien jaar eerder ook waren toen ik speler was. Toen kreeg ik echt de gedach te 'Hè, ik ben weer thuis'. Wat me opvalt is dat Feyenoord een ont zettend gretige spelersgroep heeft. Er is nooit gemor als ze een paar ronden extra moeten draven. Niets is deze groep te veel. Er lopen natuurlijk ook aardig wat internationals in en ze weten waarmee ze bezig zijn. Ze hebben op de Coolsingel gestaan en weten waarvoor ze het doen. Vriendenploeg Het Feyenoord waarin ik speelde was ook een vriendenploeg. De goede sfeer vormde de helft van het succes. Het is geen toeval dat al die jongens nu weer bij elkaar spelen in oud-Feyenoord. Ben Wijnstekers, Sjaalc Troost, Wim van Til, Peter Houtman, Michel van de Korput etc. Het hele kliekje is weer bij elkaar. Al die gasten waren destijds bereid vuil werk op te knappen. Tegen mij zeiden ze: 'Mario, je hoeft niet mee te verdedigen, maar dan moet je voorin wel de acties maken waardoor we aan het eind van de wedstrijd de winstpremie in onze zak hebben zitten'. Ik moest mijn werk doen op de helft van de tegenstander. Als ik in m'n eigen zestien kwam, werden ze gek. Want dan probeerde ik daar nog een vent doorzijn benen te spelen. Dus stuurden ze me weg. Achterin was ik dodelijk voor een ploeg. Er was over en weer veel respect, nu nog trouwens. Alleen in het begin heb ik het moeilijk gehad. Dat kwam door een in terview in VI. Ik was met Jong Oranje in Mexico en verslaggever Johan Derksen zei daar tegen mij'Het is voor j ou nu toch tijd dat je een basisplaats krijgt in Feye noord 1'. Was ik het helemaal mee eens. 'Ze hebben die, die en die, maar waarom? Ze hébben mij toch', was mijn antwoord. Toen ik bij Feyenoord terugkwam, heb ik het geweten. Ik moest een paar keer heel hoog springen op de training. Feyenoord betrekt nu oude knakkers weer bij de club. Dat doet. men niet voor de gezelligheid. Ze moeten wel een func tie hebben. Door jongens met een echt Feyenoordhart terug te halen, ontstaat er een geweldige sfeer binnen de club. Daar moeten we munt uit slaan. Het zou prachtig zijn als er van Varkenoord weer zo'n elftal zou komen, dat voor tachtig procent bestaat uit eigen spelers." Marcel van der Kraan Als voetballer zou hij niet alles uit zijn carrière hebben gehaald. Vaker dan hem lief was heeft Mario Been die verhalen moeten aanhoren, s De Rotterdammer wijst op de hoogtepunten van zijn loopbaan en 3zegt: „Ik heb in Feyenoord 1 gespeeld, 'j ik heb in de Serie A gevoetbald en ik :e heb het Nederlands elftal gehaald." 3 Misschien, en dat zal hij beamen, verbleef hij niet lang genoeg aan de lf! top. Wellicht daarom is hij als trainer :j vastbesloten de absolute top te halen, tj „Al is het alleen maar om mijzelf iets Jte bewijzen." En waar zou dat anders moeten gebeuren dan bij Feyenoord? Dit seizoen debuteert hij als assistent-trainer van Leo Beenhakker. „Toen ik bij Feyenoord wegging om in Italië te voetballen, had ik al in mijn hoofd dat ik ooit zou terugkeren in de Kuip. Ik had Feyenoord gewoon in mijn bloed zitten. Toen ik bij Pisa speelde, wil de ik na afloop van elke wedstrijd weten wat Feyenoord had gedaan. Ze zeggen wel eens dat je als F eyenoorder wordt ge- boren, dat geldt voor mij zeker. De eerste j keer dat er een kans was om naar de Kuip terug te gaan, was na tweeënhalf jaar n Italië. Mijn avontuur bij Pisa was voorbij a en ik zei tegen Feyenoord dat ik tot aan het einde van de competitie gratis wilde 3 voetballen. Ze hoefden me geen salaris te a' betalen, want dat kreeg ik nog van Pisa. Gunder Bengtsson en Pim Verbeek wa- gl ren de trainers van Feyenoord, maar ze 8. gingen er niet op in. Jammei', want zo jj; goed ging het in die tijd niet met de club. Omdat Feyenoord nee zei en Roda JC wel het avontuur aandurfde, verhuisde ik naar Limburg en maakte ik in Kerkrade J het seizoen af. Als het aan mij had gelegen was ik veel langer in Italië gebleven. Maar ik liep een zware buikspierblessure op in de tijd dat er slechts drie buitenlanders gecontrac teerd mochten worden. Ik was voor een flinke tijd uitgeschakeld en dat kon de Mario Been in 1986 als speler van Feyenoord. In het duel met Veendam had hij een pijnlijke aanvaring met de bal. Dit seizoen is hij terug in de Kuip. foto ANP club zich niet permitteren. De buitenlan ders moesten natuurlijk wel spelen. Pisa zei dat het een nieuwe buitenlander wil de halen - dat zou Chamot worden - en gaf mij de vrijheid om weer naar Neder land te gaan. Toch kijk ik met plezier terug op het Itali aanse avontuur. Het eerste jaar was fan tastisch. Vooral in de beker maakte ik naam. Ik scoorde zeven goals in dat toer nooi. Het tweede seizoen speelden we in de serie B, dat was een makkie. Het derde seizoen heb ik heel kort gespeeld, daarna kreeg ik die buikblessure. In z'n totaliteit was het een unieke ervaring. Zoveel Ne derlanders speelden er toen nog niet. Ik heb tegen alle grote voetballers uit die jaren gespeeld. Ik heb thuis nog steeds een levensgrote foto aan de muur han gen, waarop ik samen met Maradona voor de wedstrijd op de middenstip sta. Ik was geen aanvoerder, maar hij had me de week ervoor opgebeld en zei: 'Mario, ik wil met jou een keer op de foto. Is dat te regelen?' Toen heb ik maar ja gezegd... Dat zijn dingen die ze me nooit meer af nemen. Ik heb van Italië genoten. Of ik langer bij Feyenoord had moeten blijven voordat ik aan dat buitenlandse avon tuur begon, betwijfel ik. Als speler hoef de ik niet weg bij Feyenoord. Maar er was een controverse tussen Rinus Israel en mij. Opeens was ik het zat en toen ben ik naar het bestuur gestapt. Ik liep naar bo ven en zei: 'Ik wil niet meer onder Israel spelen' en vroeg meteen wat ik moest kosten. Heel brutaal allemaal. De club koos voor Israel. Ik had geen zin om te wachten op een nieuwe trainer, want het zag er niet naar uit dat die er gauw zou komen. Feyenoord noemde een prijs, 1,1 miljoen gulden. In die tijd was dat veel geld. Daarna was het binnenveertien da gen gebeiu'd en zat ik in Pisa. Rinus Israel ben ik daarna nog dikwijls tegengekomen. Tussen ons is er niks haatdragends gebleven. Ik nam destijds een emotionele beslissing omdat ik het zat was. Dat had verder niks met de mens Israel te maken. Ach, ik heb altijd wel meningsverschillen met trainers gehad. De een wilde dat ik meeverdedigde, de ander dat ik aanviel. Ik was ook geen makkelijke jongen. Daarom vind ik het nu zo leuk om met moeilijke jongens om te gaan. Ik pik de lastige klanten er graag uit. Eigenlijk had ik er nooit bij stilgestaan om trainer te worden. Maar op een gege ven moment zag ik als voetballer het ein de naderen. Mijn knie begon zo op te spe len, dat ik niet meer verder kon. Aan een technisch beroep hoefde ik niet te den ken, want ik kan niks met mijn handen. Ik ben toen bij Excelsior met de jeugd be gonnen en vond het meteen prachtig. De baan die ik nu heb is helemaal fantas tisch. De eerste maand stond ik elke dag om ze ven uur op. Astrid, mijn vrouw, vroeg me of ik me niet goed voelde. Ik had nog nooit zo vroeg naast mijn bed gestaan. Op de eerste trainingsdag stond ik in m'n

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29