Clubs gaan op oude voet verder 28 29 31 32 mm. Eendagsvliegen prikken Feyenoord, Aj'ax en PSV 27 PZC profvoetbal donderdag 12 augustus 1999 Droom of werkelijkheid? Stanley Menzo heft de Europacup boven zijn hoofd en toont hem aan het Ajax- publiek. Ploeggenoot Aron Winter komt met een brede lach aanlopen en neemt het grote gevaarte over van zijn doelman. Je ziet Frank Verlaat denken: „Dat ik dit op mijn leeftijd mag meemaken." Het is de droom van 2000 en de werkelijkheid van 1987. Op 13 mei 1987 klopte Ajax het Oost- Duitse Lokomotiv Leipzig in de Europa cup Il-finale dankzij een doelpunt van Marco van Basten. De vroege twintigers Menzo, Winter en Verlaat stonden alle drie negentig minuten in het veld en ver overden de eerste grote prijs in hun loop baan. Als ervaren dertigers zijn de drie voetballers dit seizoen teruggekeerd op het oude nest. Herenigd met Jan Wouters en Richard Witschge, die twaalf jaar ge leden de successen meevierden. In het kielzog van het Ajax-trio kwamen dit seizoen nog meer 'veteranen' van bui tenlandse avonturen terug in Nederland. De meest in het oog springende transfer was die van Jan Heintze van Bayer Le- verkusen naar PSV. Vijf jaar geleden vonden de Eindhovense beleidsbepalers de Deen te oud, nu hebben ze hem op zijn 35e weer liefdevol in de armen gesloten. Omzwerving Heintzes leeftijdgenoot Theo Snelders is na een langdurig verblijf in Schotland (Aberdeen en Glasgow Rangers) neerge streken bij MVV als opvolger van de naar VfL Bochum veilrokken Rein van Duijn- hoven. Pierre van Hooijdonk (29) maakt bij Vitesse na een ongelukkige omzwer ving in het Verenigd Koninkrijk even eens zijn comeback op de Nederlandse velden. In totaal spelen komend seizoen 79 derti gers in de KPN Telecompetitie. Vorig j aar waren dat er 56. Dat betekent een toena me van maar liefst 41 procent. Landskampioen Feyenoord is een van de pioniers geweest van de trend de 'oudjes' terug te halen naar Nederland. Toen nie mand het vorig jaar meer in Peter van Vossen zag zitten, haalde Leo Beenhak ker hem naar Feyenoord. De Zeeuw bloeide op in Rotterdam en maakte zelfs zijn rentree in het Nederlands elftal. Be halve in de spelersgroep wordt de oude glorie bij Feyenoord ook in de organisa tie van de club betrokken. John Metgod (assistent-trainer), Peter Houtman (sta dionspeaker) en Sjaak Troost (commer- Willem II was vorig seizoen de verrassing van de KPN STelecompetitie. Door een ijzersterke tweede competitiehelft eindigden de Tilburgers op de tweede plaats achter Feyenoord en plaatsten zich daardoor direct voor de Champions League. Die prestatie II was geen toevalstreffer. Zowel Feyenoord (4-1), als PSV (4-2) als Ajax (3-1) werd door de ploeg van Co Adriaanse naar een nederlaag gespeeld. De laatste jaren mengen andere ploegen dan Feyenoord, Ajax en PSV zich steeds meer in de»strijd om de bovenste plaat sen. Behalve Willem II bereikten de afge lopen vijf seizoenen ook FC Twente, Ro- da JC en Vitesse een plaats in de topdrie van de eindrangschikking, maar die ploegen bleken 'eendagsvliegen'. Tot op heden is geen enkele ploeg erin ge slaagd zich permanent te voegen bij Op welke positie eindigden de Welke ploegen kla sseerden ploegen het vaakst zich het vaakst in de topdrie van de Nederlandse competi tie EERSTE TWEEDE DERDE Ajax 32x 17x Ajax 12x Feyenoord 7xPSV PSV 25x lOx PSV lOx Ajax FC Twente Feyenoord 24x 7x Feyenoord 8x PSV 5x Feyenoord FC Twente 8x lx AZ'67 lxDWS Ajax AZ'67 5x FC Twente 3x ADO ADO 3x Willem II AZ'67 DWS lx RodaJC lx Go Ahead Sparta lx AZ'67 Vitesse Go Ahead lx FC Groningen FC Utrecht lx FC Utrecht FC Groningen lx Sparta Roda JC lx Vitesse lx Willem II lx 1999-2000 Selecties KPN- Telecompetitie Zeeuwen in het betaalde voetbal ciële zaken) zijn daarvan voorbeelden. Ook Mario Been hoort in dat rijtje thuis. Via satellietclub Excelsior heeft hij zich inmiddels opgewerkt tot assistent-trai- Dat doet men niet voor de gezelligheid, ner bij Feyenoord. Been: „Feyenoord be- Ze moeten wel een functie hebben. Door trektnu de oude rakkers weer bij de club. jongens met een echt Feyenoord-hart te- Frank Verlaat ging van het Duitse VfB Stuttgart terug naar zijn oude club Ajax. foto Cor Mulder/ANP Neerlands traditionele topploegen. De laatste 35 seizoenen grepen Feyenoord, Ajax en PSV in 34 gevallen de landstitel. Alleen AZ'67 kon die traditie in het sei zoen 1980/1981 doorbreken. In die jaren speelde de Alkmaarse ploeg, met ver maarde namen als Kees Kist, Hugo Ho- venkamp en D avid Loggie zich in zes jaar tijd vijfmaal in de topdrie. Maar daarna zakte de ploeg weg en herstelden de 'Gro te Drie' de pikorde. FC Twente leek in het begin van de jaren zeventig een 'vaste' concurrent te wor den van Feyenoord, Ajax en PSV, maar na drie sterke seizoen 'degradeerde' de Enschedese ploeg, met goaltjesdief Dick van Dijk, weer naar de subtop. Eind ja- ren tachtig had Twente opnieuw een op leving, maar de definitieve sprong naar de top bleef andermaal uit. Negen twintig keer in de laatste 35 jaar vormden twee ploegen van het trio Feye- noord, Ajax en PSV de toptwee. Dertien keer maakte het drietal onderling de volgorde uit van de drie bovenste plaat sen van de ranglijst. Rudy Boogert Patrick Paauwe werd vorig jaar door Feyenoord overgenomen van Fortuna Sittard. rug te halen, ontstaat een geweldige sfeer binnen de club. Daar moeten ze vervol gens munt uit slaan. Het zou prachtig zijn als er weer een elftal zou komen dat voor tachtig procent uit spelers van Var kenoord bestaat." Uittocht In het 'vernedexlandsen' van de spelers groep speelde Feyenoord ook een voor trekkersrol. Vorig seizoen werd de voet balcompetitie geteisterd door een ware uittocht van Nederlanders. De grootste aderlating was het vertrek van acht in ternationals (Numan, Stam, Cocu, Zen den, Jonk, Van Bronckhorst en de broer tjes De Boer) naar het buitenland. Ajax en PSV poogden de leegloop op te vangen door spelers vast te leggen met klinkende namen: Kinkladze, Wamber- to, Nikiforov en Xavier. Maar wat van verre wordt gehaaldis niet altij d lekker der. Feyenoord besefte dat en versterkte zich behalve met Van Vossen ook met Bert Konteiman en Patrick Paauwe. Vanaf de eerste competitiewedstrijd ste vende Feyenoord met de Nederlandse in breng in een rechte streep op het kampi oenschap af, terwijl Ajax en PSV met hun dure buitenlandse aankopen de risee van de competitie werden. Dat de Amster dammers uiteindelijk nog de Amstel Cup veroverden en PSV ternauwernood een Champions League-ticket bemachtigde, veranderde daaraan weinig. Met vijftien punten voorsprong op nummer twee (Willem II), negentien op nummer drie (PSV) en vierentwintig op nummer zes (Ajax) greep Feyenoord in mei de veer tiende landstitel in zijn bestaan. Kaliber Het succesvolle seizoen van Feyenoord lijkt de ogen van de andere ploegen in de KPN Telecompetitie geopend te hebben. Waarom voor veel geld een buitenlandse voetballer kopen, terwijl in eigen land spelers van hetzelfde kaliber rondlopen? De topclubs gooiden het roer om en ko zen de koers van Feyenoord. Ajax ver sterkte zich onder anderen met John Nieuwenburg (Sparta) en Jan van Halst (FC Twente); PSV won de slag om Mark van Bommel (Fortuna Sittard) en haalde diens ploeggenoot Wilfred Bouma terug. Maar ook de andere clubs struinden eerst de Nederlandse markt af, voordat er bui ten de landsgrenzen werd gezocht. De intocht van buitenlandse spelers is daardoor ingedamd. Alleen als een bui tenlandse voetballer een toegevoegde waarde heeft, is hij interessant voor de Nederlandse clubs. In het verleden wa ren dat bijvoorbeeld voetballers als Ro- maiio, Ronaldo enLitmanen. Anno 1999 zijn Cruz, Tomasson, Nilis, Machlas en Laudrup de slagroom op de taart. Talenten Een ander winstpunt is dat de Neder landse ploegen hun talenten dit seizoen hebben behouden. In het verleden kozen verschillende beloftevolle voet-baller al op jonge leeftijd voor een ongewis avon tuur in het buitenland. Kiki Musampa, Nordin Wooter en Eli Louhenapessy ver lieten Ajax bijvoorbeeld al voordat ze als voetballer tot volle wasdom waren gekomen. Ruud van Nistelrooij (PSV) en Jan Ven- negoor of Hesselink (FC Twente) eindig den vorig seizoen respectievelijk als eerste en als derde op de nationale top- scorerslijst. Van Nistelrooij was na zes seizoenen de eerste Nederlander die weer eens de meeste doelpunten maakte op ei gen bodem. De interesse voor het jeugdi ge doeltreffende tweetal zwol van alle kanten aan. De Engelse ponden en Duit se marken vlogen hen om de oren, maar het duo toonde zich honkvast. Waarom? Van Nistelrooij: „Als ik moet kiezen tus sen eer en geld kies ik voor het eerste." Rudy Boogert foto John de Pater Aantal dertigers per club in het seizoen 1999/2000 (tussen haakjes de aantallen van vorig seizoen). Ajax 6 3) AZ 1 1) FC Den Bosch 4 -) Cambuur Leeuwarden 7 (1) Feyenoord 5 (3) Fortuna Sittard 2 1) De Graafschap 8 7) SC Heerenveen 6 2) MVV 6 2) NAC NEC 6 (7) PSV 4 3) RKC Waalwijk 4 5) RodaJC 1(1) Sparta 5(1) FC Twente 3 5) FC Utrecht 1 2) Vitesse 7(7) Willem II 3 1) Totaal 89 (56) NAC is vorig jaar gedegradeerd FC Den Bosch is gepromoveerd Mario Been terug in De Kuip De nieuwe aanvoerder van Ajax Jan Heintze is zonder rancune Astrologie op de velden Jan Poortvliet gelukkig bij Overpelt Alwin Don wil brutaler worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27