Haat tegen Japanners zit diep PZC Middelburger met Mini naar jubileum zeeland donderdag 12 augustus 1999 w 20 Visserij dag keert terug onder vlag van Small Sail Vlissingen De EP: Winkels bij u in de buurt zijn: 's-Gravenzande, EP:Stevens, Vaartplein 8, (0174) 41 55 23. Middelburg, EP:Minet, Segeersstraat 25-27, (0118) 61 30 60. Ooltgensplaat, EP:J. van den Berg, Molendijk 21, (0187) 63 1335. Rotterdam, EP:Pols Kristina Stores, Wolphaertsbocht 51, (010) 429 72 22. Voor meer adressen raadpleeg 0900-3001090 of internet http://www.ep.nl EP:ElectronicPartner Middelburgers hopen dat land eens schuld aan oorlog erkent ElectronicPartner Mobiel bellen zonder abonnement @325E Bosch upside down koel/vriescombinatie Normaal 1249.- EP:Prijs f 1299.- debitel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissing- se visserijdag gaat haar tweede leven in. Zij lift zater dag mee met Small Sail Vlis singen. Op de landtong tus sen de eerste en tweede binnenhaven draait tussen 10.00 en 17.00 uur alles om vis, zijn visserskotters in alle vormen en maten te zien en staan er stalletjes met allerlei visserijattributen. Ook een tonijn van rond de 50 kilo ontbreekt niet, evenmin als een zwaardvis, marlijn, inkt vis, zonnevis, zeeduivels en schaal en schelpdieren. „Tussen 1987 en 1993 hielden we elk jaar een visserijdag. Maar we zijn ermee gestopt omdat de organisatie in de zomerperiode de gemeente Vlissingen en mij te veel tijd kostte", herinnert Koos de Looff, directeur van de ge meentelijke vismijn zich. „Het evenement lag wel goed bij de mensen. Er kwamen elk jaar tussen de 30.000 tot 40.000 bezoekers naar de vis serij dag," De Looff en Rijnie de Witte van de gemeente Vlissingen hopen dat de visserij dag met de hulp van Small Sail nieuw leven ingeblazen kan wor den. Tussen het Eiland en het station moet het maritieme spektakel en de visserij el kaar vinden. „Het is een experiment, maar of het echt als één evenement overkomt op de bezoekers, weten we niet. We verwach ten wel dat de combinatie beide evenementen goed zal doen." Het thema van de visserij dag is: vis proef eens hoe lekker het is. In de vismijn worden I zaterdag verschillende soor ten vis, mossels en vissoep gratis uitgedeeld. En ook vis- I hal Langoestine heeft de deuren zaterdag geopend. Het is 'meer een braderieach tig festijn dan dat de bezoe ker een idee krijgt hoe het er dagelijks in de vismijn aan toe gaat'. In de Vlissingse vismijn wordt wekelijks gemiddeld 200 ton vis geveild. De ge middelde wekelijkse omzet van de mijn is 1,3 miljoen gulden, rekent De Looff voor. Praktisch elke donderdag avond komen rond tien uur de eerste boten met hun vangst binnen. Die komt van zes in Vlissingen geregi streerde kotters, tien in Ar- nemuiden, 'en nog van een paar Belgen en een Frans man'. Per schip, maar ook per as worden de schollen en tonge tjes de mijn in gebracht. „Per as betekent, over de weg", verklaart De Looff. „Een Fransman uit Duinker ken rijdt naar Vlissingen om dat hij hier van de handela ren meer geld voor zijn vis krijgt. Ook vanuit Suriname krij gen we wekelijks vis aange- boden. Nu even niet, want er wordt daar gestaakt. Maar het zijn bijzondere vissen, als de botervis en de kwi kwi, die het hier goed doen." Huib Cornelisse, met zijn vrouw Benthe, voor een van zijn geliefde Mini's. foto Dirk-Jan Gjeltema door Richard Hoving MIDDELBURG - Zijn eerste Mini kocht hij voor de Sloebrug in Vlissingen. Huib Cornelisse (52) noemt het autootje drie jaar later liefkozend zijn tweede vrouw. Onlangs vertrok de Middelbur ger samen met zijn echtgenote Benthe (39) naar Engeland om het veertigjarig bestaan van de Mini te vieren. De Sloebrug ging omhoog en voor hem stond een Mini te wachten met een bordje 'Te koop' tegen de achterruit ge plakt. ,Ik stapte uit en de koop was be klonken", vertelt Huib Corne lisse een paar uur voor het ver trek naar Engeland. Het is niet bij één Mini gebleven. Het wa genpark van Cornelisse telt in middels vier exemplaren. „Een Mini is een kleine, compacte au to waarin je gezien mag wor den", vat de uit de kluiten ge wassen Middelburger zij n liefde voor het autootje samen. Huibs liefde voor de Mini gaat ver, zegt zijn vrouw. „Een auto- tje dat bij de sloper staat gaat hem aan het hart." Het onder houd van zijn vier Mini's doet Cornelisse in zijn vrije tijd. Kleine reparaties voert hij ook zelf uit. Nog meer dan het sleu telen aan zijn autootjes kan hij ontmoetingen met andere Mini- eigenaren waarderen. „Samen ergens afspreken om te gaan toeren en na afloop gezellig na praten in het café. Dat geeft een kiek." Praatje Ook tijdens zijn werk op het veer tussen Vlissingen en Bres- kens laat zijn hobby hem niet los. „Zodra er een Mini aan boord komt, ga ik even een praatje maken met de eigenaar. De reis naar Engeland gaat via Calais en Dover. Eindbestem ming is het plaatsje Gay don ten noorden van Londen. Komend weekend worden daar tussen de zes- en achtduizend Mini-lief- hebbers van over de hele wereld verwacht. Een week later verza melen de Mini's zich op en rond het racecircuit Silverstone. Elk jaar worden ergens in Europa zogenoemde Mini Meetings ge houden, aldus Cornelisse. „Dit jaar wórden allerlei extra acti viteiten gehouden, omdat veer tig jaar geleden de eerste Mini werd gemaakt." Naast Huib en Benthe reizen de komende da gen nog een handvol Zeeuwen af naar het internationale Mini- spektakel. De Middelburgers gaan met een Mini Mayfair uit 1985. Het is Huibs favoriete Mi ni. „Ik noem haar mijn tweede vrouw", zegt hij met een serieus gezicht. De Mayfair voldoet volgens de eigenaar aan alle eisen die ont werper Alec Issigonis in 1959 aan de eerste Mini stelde. Issigo nis wilde een zuinige en prakti sche wagen op de markt bren gen. „Mijn Mayfair rijdt één op zestien en parkeren is nooit echt een groot probleem." Cornelisse weet wat hem de ko mende dagen in Engeland staat te wachten. „Een hoop gezelligheid", zegt hij zonder aarzelen. Over de vier uur naar Calais en de reis door Engeland maakt hij zich weinig zorgen. „Natuurlijk ben je kwetsbaar in een Mini, maar als de hemel naar beneden komt, is iedereen de klos.Benthe ziet de tocht en het verblijf in Engeland met alle vertrouwen tegemoet. „Huib houdt van zijn Mini. Die rijdt voorzichtig." door Edith Ramakers MIDDELBURG - Elke oorlog is smerig, omdat het leed niet te overzien is. En daarom moet er altijd naar een politieke oplos sing van problemen worden ge zocht. Dat vinden de Middel burgers Benno Wild en Sam van der Heide. De Indische Neder landers worden nog dagelijks herinnerd aan de oorlog in voor malig Nederlands-Indië. „Er is zo'n 55 jaar geleden iets in mijn binnenste geknakt en dat is nooit meer goed gekomen", zegt Van der Heide. Dat er nu op last van de minister van Binnenlandse Zaken maan dag 16 augustus op de gemeen tehuizen een vlag moet wappe ren ter nagedachtenis aan de Japanse capitulatie in 1945 is voor hen een pleister op de won de. „Het is een eerste heel, kleine stap die wel een beetje hoop geeft op de officiële erkenning van de Indische gemeenschap en gelijkgestelden", merkt Wild op. Jarenlang hebben Wild en Van der Heide 'gesoebat om de slachtoffers van de Japanse be zetting in Indonesië te herden ken'. „Net zo goed dat de oorlog hier op 5 mei wordt herdacht, moet hier ook de beëindiging van die oorlog in Indië op 15 au gustus worden herdacht." Tot hun ongenoegen wordt er niet op 15, maar op 16 augustus gevlagd omdat de vijftiende op Zomerconcert in Noordwelle NOORDWELLE - In de Corne- liuskerk in Noordwelle geeft zangeres Herien Wieringa za terdag 21 augustus een zomer concert samen met Danielle Markwat (zang), Wim Diepen horst (orgel) en Marije Ploema- cher (viool). Op het programma staan klas sieke, instrumentale muziek, aria's en duetten uit opera's als Thais van Massenet, Xerxes van Handel, Porgy and Bess van Gershwin. Verder wordt er mu ziek gespeeld uit musicals als Chess, The Phantom of the Ope ra, Miss Saigon en The West Si- de Story. Het concert begint om 19.00 uur. Kaarten zijn verkrijg baar aan de kerk. Verwesterd een zondag valt. Vooral Van der Heide is daar verbitterd over. „De Japanners stopten ook niet met hun gruweldaden op zon dag. En het was gruwelijk. Mijn vader is onthoofd door de Jap pen toen ik zeven jaar was en een jaar later is mijn moeder verkracht en vermoord. Ook weer door die Japanners. Dat vergeet je niet, j e leven lang niet. Ik zou het wel willen vergeten, maar ik weet echt niet hoe." Zijn haat tegen de Japanners zit diep. „De huidige generatie kan er niets aan doen, maar ik hou toch een antipatie tegen alles wat met Japan te maken heeft." En Wild, die ook raadslid is van de Middelburgse fractie AOV/Unie 55+, vult aan: „Geen enkel volk is verschoond geble ven van wreedheden, maar het zijn de Jappen die ons veel ellen de hebben aangedaan." Als Indische Nederlanders voel den ze zich destijds in Indonesië niet thuis of op hun gemak..La ter, in 1965 toen we naar Neder land verhuisden, waren we dat ook hier niet. Er werden zeker in de beginjaren veel opmerkingen over onze huidskleur gemaakt. We voelden ons gediscrimi neerd. We hoorden nergens echt bij en daaruit komt volgens mij het overdreven gevoel van veel Indo's voort om zichzelf te wil len bewijzen." sleten te worden. We horen nu al zo vaak de opmerking dat we blij moeten zijn hier te wonen, dankbaar moeten zijn." .Weinig mensen kunnen begrij - pen hoe groot ons verdriet is dat ons lang geleden in een ver land is aangedaan. We zijn maar las tig voor de Nederlandse over heid als we daarover beginnen." Het vlaggen is een eerste aanzet tot officiële erkenning. „Maar we verwachten nu nog dat de Ja panse regering in het openbaar haar spijt betuigt en schuld er kent." Dat ervoer Wild aan den lijve toen hij in 1993 voor de eerste keer terugging naar Indonesië. Daar merkte hij dat hij erg ver westerd was. „Ik had een soort verlangen naar het oude Indië, maar vond dat niet helemaal te rug zoals ik had gehoopt. Ik ver moedde al dat ik erg verwesterd was, maar ik moest die bevesti ging krijgen. Die reis heeft me geholpen om me hier in Neder land beter thuis te voelen." Hij speelt nu zelfs met de gedachte ooit een reis naar Japan te ma ken. Iets wat voor Van der Heide onbespreekbaar is. Wild: „Nu denk ik: misschien moet je juist wel met Japanners spreken om te vergeten. Al weet ik niet of ik er tegen kan." Ze hopen dat de burgemeester van Middelburg nog een rede voert op 16 augus tus. „Maar het zal wel te kort dag zijn. We voeren geen per soonlijke actie, omdat we bang zijn door anderen voor gek ver- De zomer nadert zijn einde. De avonden zijn nog lekker zwoel, maar u merkt dat de dagen steeds korter worden. Het wordt tijd om de aandacht te verleggen naar wat er binnenshuis gebeurt. Als u kijkt wat wij op het gebied van nieuwe apparatuur te bieden hebben, zult u merken, dat deze periode ook zijn leuke kanten heeft. sa Wij begrijpen U! Libertel iZi totaal pakket Bevat een Motorola M 3188 mobiele telefoon met standaard beltegoed van f 60.-. Geen contract en geen nota's achteraf. Bellen en gebeld worden in heel Nederland. Bellen v.a. f 0,25 per min. in de daluren. Normaal f~2997- EP:prijs fJ249.- Actionprijs 402.96 kcv 2604 Netto inhoud van 256 liter. Inhoud vierstenen diepvriesruimte 63 liter. Invriescapaciteit van 7 kilo per 24 uur. Elektronische temperatuurregeling. Automatische ontdooiing. Actionprijs 453.45 Philips CD Twin speler cdr 765 Combinatie van een audio CD-speler en een audio CD-recorder. CD kopiëren met dubbele snelheid. Opnemen van alle analoge bronnen en digitale bronnen met digitale uitgang. Automatische track nummering. Winnaar van de Media Totaal Award 1999. Met afstandsbediening en kwalitatief hoogwaardige audiokabels. Normaal f 1399.- EP:Prijs f 1299.- Bij inruil van uw oude CD-speler! De Indische Nederlanders Sam van der Heide (links) en Benno Wild vinden het belangrijk dat de Japanse capitulatie wordt herdacht. foto Ruben Oreel Action prijs 90.30 Sony Mini hifi set mhc-rxd 8 Muziekvermogen 2 x 100 W. 5 Band equalizer: 15 Preset memory en 5 personal files. Synthesizer tuner met RDS. Programmeerbare 3 CD-wisselaar met ex-change. Dubbel autoreverse cassettedeck met Dolby B. 4-Weg (5 unit) luidsprekers met Quick Edge woofer en HOP. Afstandsbediening. Normaal f 9997- EP: Prijs f £997- Action prijs 362.57 Philips stofzuiger hr 8310 Vermogen 1200 Watt. Geïntegreerde draaitop. Metalen buizen. 5-Filtersysteem. Geïntegreerde handgreep voor meer Normaal f EP:Prijs f U69r= am m Actionprijs 70.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 20