Eclips stelt miljoenen diep teleur eclips Asbestrel ondermijnt moreel KFOR 4 WEKEN Fruitteelt vreest einde door verbod gewasbescherming 19° Profvoetbalbijfage VOOR 16,00 JA, ik wil: Bewolking spelbreker Spanning India-Pakistan loopt op PSV speelt gelijk in Moldavië Oud-president Chin a Sen dood Vraagtekens bij aluminiumfusie 14° NW3 Oe KPN-telecompetitie begint S§S vanavond met een wedstrijd tus- WoIkPTï seizoen ,.H| 1999-2000 sen Sparta en Willem U. Vandaag VVV live I gp r in de PZC een vooruitblik op de Wolkenvelden en enkele opklaringen. nieuwe competitie. Droog, bij middagtemperatuur van 19 - joffl graden. Matige noordwestenwind. pagina 27 t/m 32 De treinen en wegen van en naar ie streken waar de schaduw van le maan het donkerst is ge veest, zaten overvol. Drie grote (Advertentie) FRUITIGE, DROGE RODE SPAANSE WIJN 5.50 nü 6 voor 27.S0 nu 6 voor door Serge Westerdiep LELYSTAD - Ouders van mili tairen in het met kankerver wekkend asbest besmette Ne derlandse legerkamp bij Prizren in Kosovo, bevestigen dat de manschappen ter plekke ernstig gedemotiveerd zijn door de zoveelste asbestaffaire van Defensie. Een deel van de mili tairen zou weigeren nog werk zaamheden te verrichten, om dat ze zich voorgelogen voelen. Het ministerie van Defensie ontkent de werkweigering. Monteur Ben Boske (23) uit Le lystad meldde de werkweige ring gisteravond in een tele foongesprek met zijn vader. Boske kreeg het bevel om con tact op te nemen met het thuis front, nadat zijn vader via de pers melding maakte van de woede over de asbest-affaire bij de militairen in het besmette kamp en bij hun ouders thuis. Ben Boske zou in het laatste te lefoongesprek met zijn vader letterlijk gezegd hebben: ,,De jongens hier verdommen het te werken, het is hier zwaar waar deloos. We zitten gewoon niet meer lekker in ons vel." Defen siewoordvoerder Marcel Buis ontkent vanuit Prizren dat de genisten werk weigeren.Ieder een pikt de problemen hier op z'n eigen manier op. De één wat emotioneler dan de ander." Reacties Boske werd door zijn meerderen aangesproken op het feit dat zijn vader de onvrede over de voorlichting van Defensie naar buiten heeft gebracht. Vader Boske kreeg na de publi citeit uit het hele land reacties van ouders van in Kosovo gele gerde militairen. De telefoon tjes bevestigen dat de militairen ter plekke grote moeite hebben met de manier waarop Defensie omgaat met de asbest-affaire. Omdat het ministerie weigert de namen en telefoonnummers te geven van familieleden van de betrokken militairen, is het voor Boske lastig om de verontruste ouders te organiseren. Hij ver wacht zaterdag, tijdens de zoge noemde regiocontactdagen die Defensie op negen locaties voor het thuisfront houdt, een meer georganiseerde protestbewe ging op te kruinen zetten. Ook de vader van soldaat Tim Jacobs (21), Nijmegenaar Wim Jacobs, hekelt de voorlichting door Defensie en de beperkte communicatiemogelij kheden met het kamp in Prizren. Ja cobs: „Mijn zoon voelt zich als vuil behandeld. Tim wil het liefst gelijk naar huis." De ouders hebben het gevoel dat de mensen bij de informatielijn van Defensie hun vragen niet serieus nemen. Bellen naar Priz ren is onmogelijk. Vanuit het kamp kan wel gebeld worden, maar voor de 850 Nederlandse militairen zijn maar drie open bare telefoons beschikbaar. Dat het Nederlandse geniehulp- bataljon uiterlijk morgen elders in Kosovo wordt onderge bracht, maakt weinig indruk op de betrokken ouders. „Het kwaad is nu al geschied. Die jongens hebben weken aan dat spul blootgestaan", zegt René Boske. Jacobs: „Toen bleek dat Tim naar Kosovo zou gaan heb ik gezegd: Moet je doen, zo'n avontuur. Dan heb je gespreks stof voor tien jaar. Misschien heeft hij nu over tien jaar wel een of andere ziekte...". GPD (Advertentie) Geachte abonnee, Ook onze bezorgers gaan op vakantie. In de maanden juli en augustus wordt uw krant door vervangende be zorgers bezorgd. Het is mogelijk dat u uw krant hierdoor wat later ont vangt. Vanzelfsprekend stellen wij alles in het werk om de bezorging zo ade quaat mogelijk te laten ver lopen. Wij vragen begrip voor deze situatie. De Directie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: PSV heeft woensdag in de eerste wedstrijd van de derde voor ronde voor de Champions League tegen de Moldavische club Zimbru Chisinau gelijkgespeeld. Beide ploegen kwamen niet tot scoren: 0-0. Op 2 5 augustus is in Eindhoven de re turn. De winnaar plaatst zich voor de Champions League. feiten en meningen: 2, binnenland: 3, varia: 4, buitenland: 5, financiën en economie: 6 en 7, radio en televisie: 9, eclips: 11 12 en 13, jong: 14 en 15, zeeland: 17,18,19 en 21, sport: 23,24 en 25, profs: 27,28,29,31 en 32. door Maurits Sep KAPELLE - Na de uientelers waarschuwen nu ook de fruitte lers dat het verbod van enkele gewasbeschermingsmiddelen hun toekomst op het spel zet. Volgens de Nederlandse Fruit telers Organisatie (NFO) zal de concurrentiepositie van de Ne derlandse telers dramatisch verslechteren. Het wordt zo on mogelijk om op een rendabele wijze kwaliteitsfruit te telen, voorspellen zij. Volgens voorzitter A Slabbe- koom van NFO Zeeland vallen op 1 januari 2000 essentiële middelen weg, zonder dat goede alternatieven beschikbaar zijn. „Dat brengt ons in een heel moeilijk parket. De productie zal dalen. In het buitenland zijn die middelen nog wel toege staan. Wij kunnen dan niet meer concurreren." Naar verwachting in 2003 wordt de lij st met toegestane ge wasbeschermingsmiddelen voor heel Europa gelijkgescha keld. Slabbekoom vindt dat Nederland daarop niet vooruit moet lopen. „Wij willen best meewerken aan een milieu vriendelijker teelt, maar dan moet ons wel de tijd worden ge gund. De fruitteelt is één van de moeilijkste agrarische sectoren om dit te realiseren." Nieuwe rassen De sector is ook al enkele jaren bezig nieuwe rassen te kweken en milieuvriendelijker te wer ken. Slabbekoom wijst verder op grote investeringen in een automatisch weerstationsnet werk voor Zeeland. Daarin ko men gegevens samen over blad ontwikkeling, regenval en luchtvochtigheid. Daaruit kan worden afgeleid welke schim mels er groeien en hoe snel dat gaat. Op basis daarvan wordt besloten hoe en hoeveel moet worden gespoten. Als een paar middelen worden verboden, is dat systeem niets meer waard. Daarnaast is geïnvesteerd in ge- integreerde teeltwijzen zoals MilieuBewuste Teelt en Milieu keur. Ook die inspanningen worden volgens NFO tenietge daan. De NFO vindt het onbegrijpe lijk dat essentiële gewasbe schermingsmiddelen als Car- baryl, Delan en Eupareen nu al worden verboden, terwijl de Ivan onze redactie binnenland VLISSINGEN - Voor mil joenen mensen is de zons verduistering gisteren uit gelopen op een grote teleurstelling. Door het islechte weer ter plekke hebben ze er niets of wei nig van gezien. (In Nederland was de bijna-ver- fduistering het best te zien in een strook van Zeeland via Arnhem (en de Achterhoek tot in Twente. 'In Zeeland keken duizenden nnensen door de gaten in het wolkendek naar het natuurver schijnsel. De bewolking was boor velen een domper. De {Zeeuwse ziekenhuizen kregen Seen serieuze meldingen van jeclipskijkers met oogklachten. {Rond half één in de middag (bleef nog een sikkeltje van de feon zichtbaar, terwijl het iets honkerder en kouder werd. In plaatsen als Amsterdam, Utrecht en Leiden was de be- polking zo dicht, dat er van het stukje zon niets of slechts een ïlits te zien was. (Honderden miljoenen Europea nen en Aziaten aanschouwden de laatste zonsverduistering j/an deze eeuw. Ze zagen de zon 'even verdwijnen achter de imaan. Die wierp zijn kortston- d\ge maar nachtelijke schaduw in hoog tempo over een strook 1 land van Cornwall tot de oost- :(kust van India. Bengalen I Het optisch spektakel eindigde in India rond 14.30 uur onze tijd )ij zonsondergang boven de Golf van Bengalen. De volgende :onsverduistering is al in juni ?001 in het zuidoosten van Af ri- :a. Centraal-Europa moet tot 5081 wachten. Je eerste waarnememingen van iet natuurverschijnsel werden [edaan op de Franse eilandjes 5aint-Pierre-et-Miquelon voor k le kust van Newfoundland. Het Cngelse Cornwall had later loor donkere regenwolken te i naken met een verduistering ran het gehele firmament. Je schittering van het randje :on rond de maan was pas vanaf ^oord-Frankrijk duidelijk waarneembaar. Daar hadden ïich net als in een strook België j en Luxemburg miljoenen men- ien, onder wie veel Nederlan- 0 jders. verzameld om naar de ''eclips te kijken. ;.De anderhalf miljoen Britten r- lie zich in Cornwall of op boten 5- pp zee hadden opgesteld, moes- en het doen met een minuutje hcht kort voor de zonsverduis tering. Het weer was op een aan- 3; al plaatsen in Noord-Frankrijk 3; itukken beter met plotseling svijkende bewolking, zoals in i, leims. 1 Verkeerschaos De Surinaamse oud-president Henk Chin a Sen (65) is overle den. Hij was ten tijde van het militaire regime van Bouterse eerst premier en vanaf 13 augustus 1980 president. Anderhalf jaar later stapte hij op, omdat hij het on- eens was met de militaire machthebbers. commissie-Ginjaar nog moet vaststellen welke middelen on misbaar zijn. De NFO wil met andere sectoren de politiek be naderen om die middelen te be houden. GPV-fractievoorzitter Schutte heeft staatssecretaris Faber (Landbouw) en minister Pronk (Milieu) om opheldering gevraagd. Op het strand in Vlissingen zitten eclipskijkers op de eerste rang. foto Ruben Oreel Indiase troepen zijn in verhoog de staat van paraatheid ge bracht na nieuwe spanningen met Pakistan. Volgens India opende Pakistan gisteren het vuur op een aantal van haar he likopters. Islamabad meldde dat binnendringende Indiase vliegtuigen met af- weerraketten werden verjaagd. (Advertentie) Belgisch-Franse grensovergan gen zijn korte tijd gesloten ge weest. De eclips trok via het Zuid-Duitsland en Oostenrijk naar de Karpaten. In Duitsland ging de eclips ge paard met een verkeerschaos. In Stuttgart waren tweehonderd duizend mensen op de been. Ook in de Zuid-Duitse bergen ver hinderde de dichte bewolking het zicht op de zwarte zon. De beste blik op de eclips hadden vooral de Europese televisiekij kers. Die konden door uitzen dingen via vliegtuigen boven de wolken de verduistering zien. Roemenië Het summum van de zonsver duistering was in Roemenië, waar die in Ramnicu Valcea twee minuten en 23 seconden duurde. Het werd er pikdonker. In het Midden-Oosten en Iran hadden de meeste mensen vrij om de zonsverduistering te zien. Het weer was er goed. In India hadden de eclipskijkers en pel grims het echter net zo moeilijk als in West-Europa. Met uitzon dering van enkele streken was India bedekt met dichte regen wolken. GPD/AFP/DPA/ANP NEUNKIRCHEN - De maan verduistert de zon totaal waardoor de corona zichtbaar is in Neunkirchen, Oostenrijk. foto Heinz-Peter Bader/RTR pagina 11Anticlimax op Abdijplein Stoïcijnse chimpansees pagina 12: Ruimtestation blijft heel Grof Geschut in Renesse pagina 13: Hoogtepunt in Hongarije Misser in Kortgene Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De gisteren gepresenteerde fu sie van Pechiney, het Canadese Alcan enhet Zwitserse AluSuis- se kan de Zeeuwse vestiging van Pechiney in de problemen bren gen. Dat verwachten analisten. De drie bedrijven verwachten dat samenwerking ruim een miljard gulden aan kostenbe sparing oplevert. Ze willen vierduizend ba nen schrappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1