Nieuwland krijgt snel koophuizen Beachfitness Domburg laat toeristen zweten Geen verbod op versnipperen van afvalhout Zeeland Nazomer Festivals zeeland Woningbouw op oude sportvelden -Reconstructie Lekstraat in JSouburg begint na bouwvak Andere kijk op stadhuis Bodemlagen uit ijs- en steentijd ontdekt in buurt Aardenburg 02 t/m 26 sept 1999 donderdag 12 augustus 1999 Hoor Miriam van der Schot nieuw- en sint joosland - Op hel terrein van en bij de voormalige sportvelden in INieuw- en Sint Joosland wor den volgend jaar vijfentwintig koopwoningen van verschillen de prijsklassen gebouwd. Vanaf eind augustus, begin september wordt de toekomstige nieuwe wijk bouwrijp gemaakt. In het bestemmingsplan Nieuw land Kom achter de Schelde- jesoOST-SOUBURG - De herin richting van de Lekstraat in ^e!Oost-Souburg begint dinsdag ro"l7 augustus, meteen na de 'a5bouwvakvakantie. Het ingrij- m_pende project, waarbij de rij- un!baan wordt versmald en geas falteerd, gaat ruim een half jaar ^duren. De Lekstraat is een drukke doorgaande weg en moet daar om volgens richtlijnen van de ^-gemeente Vlissingen geasfal teerd worden. Dit is tevens be vorderlijk voor de bus die door rfe straat komt. 'eljln april al werden de verande- ,a%ingen aangekondigd. Naast het asfalteren van de rijbaan komen -fan weerszijden fietspaden en rïjjrottoirs. Ook worden er snel- fheidsremmende voorwerpen iafe ^Artemis traint "hulpverleners !ncMIDDELBURG - Artemis, buro V'oor vrouwenhulpverlening, oe"houdt vrijdagmiddag 17 sep- g^ember vanaf 14.00 uur een trai- d'tóng voor hulpverleners in com- vepassiemoeheid en secondaire traumatisering. ^Angelina Donk geeft deze trai- eutiing. Van de hulpverlener wordt taïen empathische houding ver- ijwacht. De confrontatie met een ^trauma kan gevolgen hebben Hgjroor de gemoedstoestand van de eepulpverlener. In deze trainig ko- z%en theorie, bewustwording en Vaardigheden aan de orde. Voor Vnlichtingen Artemis, Koude- 'aikerkseweg 133, Middelburg, tel irej)118 - 642979. geplaatst. De versmallingen die er nu zijn voldoen niet en wor den vervangen door plateaus en andere vernauwingen. Er komt een parkeerverbod en de be staande vakken verdwijnen. Een half jaar werkzaamheden op een drukke doorgaande weg als de Lekstraat is behoorlijk lang. Daarom wordt zo veel mo gelijk tegelijkertijd gedaan. Het rioolonderhoud vindt zodoende in dezelfde periode plaats. poortstraat komen acht vrij staande en acht half vrijstaande woningen. Deze kavels worden direct aan particulieren ver kocht. De andere negen wonin gen worden ontwikkeld door een projectontwikkelaar. Wie dat wordt, moet nog door het college van B en W van Middel burg bepaald worden. Daarna worden de rijtjeshuizen ont worpen. Hoeveel de woningen gaan kos ten, is nog onbekend. „Dat hangt voor een deel af van het ontwerp en de grootte van de panden. Maar ik verwacht dat het tussen de 2,5 en 3,5 ton zal liggen", zegt P. van den Broek van de gemeente Middelburg. De komende twintig jaar mogen er in Nieuw- en Sint Joosland vijfenvijftig woningen ge bouwd worden. Die woningen zijn gepland in het gebied ten zuiden van de Scheldepoort- straat en ten oosten van de Sloe- havenstraat. Van dat aantal Het voormalige complex van de voetbalvereniging Nieuw-en Sint Joosland waar 25 koopwoningen zullen verrijzen. Begin volgend jaar wordt begonnen met de bouw. foto Dirk-Jan Gjeltema worden volgend jaar alvast deze vijfentwintig panden gereali seerd. Hoewel nu dus nog maar een deel van de toekomstige wijk gebouwd wordt, gaat al het volledige gebied op de schop om het bouwrijp te maken. „In verband met zaken zoals wateroverlast is besloten om dat in één keer te doen. Volgende week beginnen we met de eerste voorbereidingen en de laatste week van augustus of de eerste week van september vangen de werkzaamheden aan", zegt Van den Broek. Het bouwrijp maken duurt on geveer tot eind december. In het eerste kwartaal van het nieuwe jaar zal begonnen worden met de daadwerkelijke bouw van de woningen. Dat is zo'n anderhalf jaar later dan gepland. Dat komt doordat eerst de bouw van het nieuwe clubhuis en de aan leg van de bijbehorende sport velden aan de Oude Rijksweg gereed moest zijn. Door weers omstandigheden liepen dje werkzaamheden wat vertraging op. Bewoners uit Nieuw- en Sint Joosland pleiten al jaren voor uitbreiding van het aantal wo ningen. Door het geringe aan bod van bestaande ruime wo ningen in de kern zijn al heel wat gezinnen naar Middelburg of elders verhuisd. Mannen gesnapt met speed GOES - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag bij een controle op rijksweg A58 drie mannen uit het oostelijk deel van Noord-Brabant aangehouden. Zij bleken een kleine hoeveelheid speed in hun auto te hebben. De drie kregen elk een boete van 250 gulden. Cel na afpersing met seksval MIDDELBURG - Een 37-jarige man uit Terneuzen moet een jaar de cel in omdat hij twee mannen heeft afgeperst en een derde man heeft mishandeld. Zijn medepleegster, een 32-jarige vrouw uit Terneuzen, heeft van de rechtbank in Middelburg een celstraf van negen maan den plus drie maanden voorwaardelijk gekregen. Het tweetal moet samen aan één van de slachtoffers een scha devergoeding van 120 gulden betalen. De vrouw bood mannen in een kroeg seks tegen betaling aan. Als een man toehapte, nam ze hem mee naar haar huis. Daar wachtte de Terneuzenaar hen op, perste het slachtoffer af en joeg hem weg. De politie had verklaringen van twee slachtof fers. Beide daders zijn verslaafd aan heroïne en cocaïne. Paraglider met motor mag niet MIDDELBURG - Een paraglider waarvan de bestuurder een motor met propellor draagt, een paromoteur, is een officieel vliegtuig. Dat heeft de Middelburgse rechtbank bepaald. Een 33-jarige Dordtenaar die anderhalf jaar geleden zo'n propellormotortje gebruikte om met zijn paraglider op te stij gen, kreeg van de politie een bekeuring zodra hij in een wei land bij Scharendijke was geland. De man liet de zaak voor de rechtbank komen met de gedachte dat een paraglider geen of ficieel vliegtuig was - en dat de bekeuring dus niet terecht was. De rechtbank heeft anders beslist. De 'gezagvoerder' heeft gevlogen met een 'niet-ingeschreven luchtvaartuig': ziedaar een boete van 300 gulden. En: de 'gezagvoerder' is niet geland op een luchtvaartterrein. Nog eens 300 gulden. De Dordte naar vliegt met zijn paromoteur nu alleen nog in België en Frankrijk. Werkstraf voor onzedelijk gedrag MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft, een 45- jarige Terneuzenaar veroordeeld tot een werkstraf van veer tig uur en twee maanden voorwaardelijke celstraf. De rechters achtten bewezen dat de man drie minderjarige jongens onzedelijk heeft benaderd. Hij nam foto's van de gro tendeels ontklede jongens en betastte hen. Gedrogeerd achter het stuur AXEL - Een man uit Watermael-Boitsfort (Frankrijk) werd gisteravond aan de Tractaatweg in Axel aangehouden we gens het in gevaar brengen van het verkeer, het besturen van een voertuig onder invloed van alcohol en het bezit van verdo vende middelen. De Fransman gedroeg zich op de weg zo vreemd, dat de dienstdoende agenten besloten hem aan een controle te onderwerpen. Toen de man dat in de gaten kreeg, gooide hij in allerijl de wiet en hasj die hij bij zich had uit het raampje. Politie bekeurt 240 hardrijders GOES - Drie snelheidscontroles in Goes hebben woensdag bij elkaar 240 bekeuringen opgeleverd. Er werd gecontroleerd op de 's-Gravenpolderseweg, de Westhavendijk en de Ringbaan- West. De hoogste snelheid die werd gemeten was 84 kilometer per uur op de 's-Gravenpolderseweg. Dat is ruim boven de ter plaatse geldende limiet van 50 kilometer per uur. door Lukas Fransen DOMBURG - „Het bekken kan telen en uitblazen als je omhoog komt." De deelnemers aan het beachfitness op het strand in Domburg werken zuchtend de buikspieroefeningen af die in- structrice Sidi Wijckmans voor doet. „Haal diep adem en snuif de zeelucht nog eens diep in je longen." Terwijl de deelnemers zich helemaal uitstrekken, kij ken enkele strandgangers ver wonderd toe. Het is al voor het zesde achter eenvolgende jaar dat het beach fitness tijdens de zomermaan den op het Domburgse strand voor paviljoen De Oase wordt georganiseerd. Elke maandag, woensdag en wij dag van 10.30 tot 113 0 uur melden rond de 2 5 mensen zich met hun handdoek voor een uurtje gratis bewegen onder begeleiding. Omdat de vaste instructrice Miriam Rasenberg op vakantie is, wor den de lessen tijdelijk verzorgd door Sidi Wijckmans. „Het gaat altijd door, ook als het regent. Wat het weer betreft, hebben we dit jaar een fantastische zomer." Vrouwen De fitnessles trekt woensdag morgen 21 deelnemers, voor het merendeel vrouwen. Iedereen probeert de instructrice zo goed mogelijk na te doen. Na een uit gebreide warming-up wordt het tempo opgevoerd. Onder bege leiding van muziek moeten snelle danspassen worden uit gevoerd. De negentienjarige Debby staat Sidi Wijckmans bij dit onderdeel bij en verhoogt het tempo. De deelnemers die de jongedame kunnen volgen, kij ken naar haar; de anderen nemen Sidi Wij ckmans als voor beeld. „Iedereen kan zo mee doen aan de les, ongeacht het conditieniveau", zegt de laatste. Na de dansoefeningen, wordt gerekt. De bezwete lijven ver langen naar rust. „Nog één rek- oefening en dan krijgen jullie water", spoort Wijckmans haar gevolg aan. Als ook dat erop zit, storten de meeste deelnemers neer op hun handdoek en doen zich tegoed aan een beker water. „Nog een half uurtje en dan zit het erop. Dus niet weglopen." Na de korte onderbreking wor den de koppen geteld. Nog steeds 21, dus niemand heeft voortijdig de aftocht geblazen. Het laatste half uur worden de spieren losgemaakt met allerlei Stretchoefeningen. „Stretching is heel belangrijk", zegt Wijck mans. „Als mensen met spier pijn naar huis gaan, hebben ze het eigenlijk niet goed gedaan." Voor spierpij n is de 6 5 -j arige Jo ke uit Roosendaal, die geen en kele les overslaat, niet bang. „Dit is heerlijk. II? heb een li chaam dat altijd bewegen moet. Het is al het vierde jaar dat ik meedoe en ik zie elk jaar weer dezelfde mensen terugkomen. Het is niet alleen gezond, maar ook heel gezellig." Terwijl ze de instructrice nadoet en haar neus naar haar linkerknie brengt, praat ze rustig door met haar buurman Willem uit West-Sou burg. Aftellen Willem krijgt de opdracht hard op het aantal keren af te tellen dat de deelnemers omhoog moe ten komen om hun buikspieren aan te spannen. „Zestien, vijf tien, veertien, der..tien, twaa- aalf, eeeeelfUit de manier waarop de Souburger aftelt, wordt duidelijk dat hij het moeilijk heeft. „Hier wordt je niet echt moe van", grijnst Joke naar Willem. Op de vraag waar om hij meedoet, lacht Willem: ,11? moet meedoen, want ik moet mijn wouw begeleiden." Om 11.30 uur zit het uurtje strand- f itnessen erop en nemen de deel nemers afscheid van elkaar. Niet voor lang, want de meesten zien elkaar wijdag weer terug op het Domburgse strand voor de volgende beachfitnessles. Mensen kunnen nog tot en met vrijdag 20 augustus meedoen aan het beachfitness in Dom burg, dat wordt georganiseerd door de VW- evenementen commissie 'Domburg Aktief'. door René Hoonhorst EEDE - In de driehoek tussen Eede, Aarden burg en Sint Kruis heeft prehistoricus H. Jon- gepier de afgelopen dagen twee gave lagen dui zenden jaren oude bodemsoorten gevonden. De twee bodemlagen uit de laatste ijstijd en de daaropvolgende steentijd kunnen tussen ne gen- en twaalfduizend jaar geleden als tijdelij ke nederzetting voor mensen hebben gediend. Jongepier, medwerker van het Archeologisch Centrum Zeeland, verrichtte deze week proef boringen in twee boomgaarden. De landbou wers willen op die plaatsen zoetwaterbassins van anderhalve meter diepte aanleggen. En als er wordt gegraven in een als archeologisch in teressant bekend staand gebied als Aarden burg en omgeving doen provinciale archeolo gen dan immer een onderzoekje. Jongepier vond op beide onderzoeksplaatsen geen resten die duiden op tijdelijke nederzet tingen van mensen. Maar hij was wel blij met het aantreffen van niet omgeploegde, duizen den jaren oude bodemlagen. Zo trof hij een stuk gave podzolbodem en zelfs een bodem laag allerod, grond die werd afgezet tijdens de warme fase van de laatste ijstijd zo'n twaalf duizend jaar geleden. Allerod is in Zeeuws- Vlaanderen slechts één keer eerder vlak onder de oppervlakte aangetroffen: bij de bouw van verzorgingstehuis De Vurssche in 1965 in Axel. Water Jongepier vond deze keer dus geen bewijzen voor aanwezigheid van prehistorische voorou ders. Maar de opbouw van de bodemlagen, die onder meer ook laat zien dat er water in de buurt was, maakt de kans daarop wel groot. „Zandruggen in de omgeving van water waren voor de mensen die toen leefden zeer aantrek kelijk. Omdat de mensen destijds als nomaden rondtrokken, op zoek naar voedsel, is het aan nemelijk dat ze ook in de buurt van Aarden burg zijn geweest als ze ook in Axel kwamen." Vijfduizendste l bezoeker in streekmuseum DREISCHOR - Het streek- en [landbouwmuseum Goemans- zorg in Dreischor heeft woens dagochtend de vijfduizendste bezoeker van dit jaar verwel komd. In vergelijking met vorig sei zoen heeft Goemanszorg tot dslflusver ruim 1300 bezoekers us"meer getrokken. Het museum n%ordt jaaxiijks door zo'n negen duizend mensen bezocht. En dat üszfeijn, zo constateerde museum- iaIyoorzitter W. P. de Vrieze, aan ballen waarop een 'klein, lokaal eD%iuseum' trots mag zijn. De vijf duizendste bezoeker was me- laivrouw M. A M. Straver uit het ^uidhollandse Nieuwveen. Zij d%ntving voor haar 'prestatie' :er"een mandje met streekproduc ten, s. "«Aanhouding «\'oor wapenbezit e®HULST - Een Hulstenaar is )eDtlinsdag aan de 's Gravenhof- "ttraat in Hulst aangehouden t°loor wapenbezit. Hij bleek 'tweeëndertig patronen bij zich Je-te dragen. Een huiszoeking bij if'de man leverde verder niets op. ids REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J.Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Richard Hoving MIDDELBURG - De provincie Zeeland weigert het versnippe ren van afvalhout te verbieden. Het Ecologisch Kennis Centrum (EKC) uit Sint Oedenrode dringt met een uitspraak van de Raad van State in de hand aan op een verbod. De Raad van State besliste eind augustus vorig jaar al dat de provincie Noord-Brabant alle vergunningen voor het versnip peren van afvalhout moet in trekken. Directeur A van Rooij van het EKC had hier op aange drongen omdat het vaak om ge- impregneerd hout van bouw- en sloopafval. Geïmpregneerd hout bevat kankerverwekkende stoffen als koper, chroom en ar seen. Volgens Van Rooij bevat een kubieke meter hout vol doende gif om 1,5 miljard liter water te verontreinigen. Met de uitspraak van de Raad van State in de hand heeft Van Rooij onlangs alle provinciebe sturen in Nederland opgeroe pen het versnipperen van afvalhout te verbieden. Het ver bod moet voor al het afvalhout gelden, omdat geïmpregneerd hout niet te onderscheiden is van ander hout dat vrijkomt. De provincie Zeeland heeft de afgelopen jaren zeven vergun ningen voor het versnipperen van hout uitgegeven. Jaarlijks wordt ongeveer 3000 ton afval hout verwerkt. Volgens M. J. Provoost van de directie Ruim te, Milieu en Water is de provin cie niet van plan om zonder meer gehoor te geven aan de op roep van Van Rooij. Provoost verwacht wel dat het dagelijks provinciebestuur gezien de uit spraak van de Raad van State het beleid enigszins aanpast. De ambtenaar wilde woensdag niet vooruitlopen op de wijze waar op dit gaat gebeuren. „We bera den ons nog samen met andere provincies." Provoost verwacht binnen een maand meer duide lijkheid. Directeur Van Rooij van het EKC laat weten het er in elk ge val niet bij te laten zitten. Hij is voornemens om alle provincies door de Raad van State tot de orde te laten roepen. Een mede werker van het hoogste rechts college kon gisteren niet zeggen wanneer de zaak tegen het da gelijks provinciebestuur van Zeeland wordt behandeld. „Het gedoe over het versnipperen van afvalhout heeft niet de hoogste prioriteit." Lampionoptocht DOMBURG - De VW-evene- mentencommissie 'Domburg Aktief' brengt donderdag 19 au gustus de jaarlijkse grote lam pionoptocht. Het is de bedoeling dat de deel nemers zich verkleden. De ver lichte stoet start om 20.30 uur vanaf het parkeerterrein aan de Roosjesweg voor een tocht door Domburg. Rond 21.45 uur wor den bij het gemeentehuis prij zen uitgereikt voor de mooiste en origineelste creaties. (Advertentie) 3 weken kunst en vermaak in heel Zeeland bel voor de gratis programmabrochure en kaartverkoop 0118 659 659 TOiaT: '■As 11 \.\v MIDDELBURG - De moderne kermis in de monumentale binnenstad van Middelburg levert soms vreemde contrasten op. De spectaculaire attractie Beach Party swingt heen en weer en gunt inzittenden een heel andere kijk op het statige stadhuis. Het is echter nog maar de vraag of de sensatiezoekers onder deze duizelingwekkende om standigheden wel oog hebben voor het stadhuis. De kermis beleeft vandaag haar laatste dag. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19