Ziekenhuis fuseert met thuiszorg Pure ontspanning in de stilte van de natuur Brandweerman bekent aansteken drie grote branden Z-Vlaamse samenwerking Wie niet rechts is, moet slim zijn eiskoffer Zeeuwse ambtenaren voorbeeldig met naleven rookverbod zeeuwse almanak Vroege vogel zeeland door Arjan van Westen jTERNEUZEN - De ziekenhuis- groep en de thuiszorgorganisa tie voor Zeeuws-Vlaanderen fuseren begin 2000. Vrijwel te gelijkertijd begint het zieken huis een huisartsenpost en kli niek in de locatie te Oostburg. Het ziekenhuis zoekt bewust sa menwerking in de eigen regio, [vandaar het samengaan met jthuiszorg. Voor de directeur van de ziekenhuisgroep Zeeuws- !Vlaanderen, G. Ramaekers, heeft dat voorrang boven de tot standkoming van één Zeeuwse ziekenhuisorganisatie. tiDe fusie gaat geen banen kos ten", zegt Ramaekers. Ook al verd wi j nen er op sommige plek ken functies, er ontstaan vol gens hem ook weer nieuwe banen door het samengaan. De directeur verwacht dat de fusie over een half jaar rond is. Beide instellingen werken nu al nauw samen. „Wij beginnen hier in Zeeuws-Vlaanderen met de praktijk, de zorg, daarna {volgt de structuur." Op de lange irmijn moet er één directie ko- ien. In het huidige klimaat is lat tussen de fusiepartners vol- ;ens Ramaekers goed bespreek- iaar. Maar hoe we dat gaan loen staat nog allerminst vast." ij ziet grote voordelen voor het lersoneel van beide organisa ties. Zo kan personeel dat eens Swat anders wil, over en weer jeens een kijkje nemen. Ook voor parttime-werken biedt de fusie meer mogelijkheden. Ook de 'cliënten varen er wel bijbetere afstemming tussen ziekenhuis |en thuiszorg. Ramaekers zegt dat de fusie mede een gevolg is van de grote behoefte aan trans mural zorg. Er moeten steeds meer mensen buiten het zieken huis worden geholpen. „Dat houdt in dat wij in feite minder bedden willen." Samen met de thuiszorg heeft het ziekenhuis nu een diatbetesproject en een project individuele thuiszorg voor orthopedische patiënten. Het doel is de opnametijd in het ziekenhuis te verkorten. De samenwerking in de eigen regio krijgt van Ramaekers voorrang boven die met de twee Zeeuwse ziekenhuizen in Vlis- singen en Goes/Zierikzee. De contacten zijn er, maar vergaan de samenwerking stuit volgens de directeur op praktische be zwaren. ,,Ik zie niet zo snel in woners van Zeeuws-Vlaande ren massaal naar het ziekenhuis Walcheren gaan of vanuit Goes naar ons komen." Bovendien heeft het ziekenhuis al goede contacten in Gent en Brugge en de verwachting is dat die verder worden uitgediept. Kennis De fusie is andermaal een bun deling van medische kennis in Zeeuws-Vlaanderen. De sa menwerking met huisartsen gaat eraan vooraf. „De huisart sen worden directer bij het zie kenhuis betrokken. Zo moeten begin januari de huisartsenpost en kliniek in het Antoniuszie- kenhuis in Oostburg, waarin al le elf huisartsen praktijken uit Zeeuws-Vlaanderen in de avond-, nacht- en weekend diensten samenwerken, een feit zijn", meldt Ramaekers. door Roelf Reinders VLISSINGEN - Dat je als linkshandige negen jaar kor ter leeft dan een rechtshandige is een fabeltje. Maar ben je een linkshandige militair, dan wordt het al linker. Uit Engels onderzoek blijkt dat linkshan- digen tijdens oorlogshande lingen eerder sneuvelen dan rechtshandigen. Dat zou te maken hebben met 'rechts handige' uitrustingen en trai ningen. En dat is wel met meer dingen zo, vertelt René Bosch - niet linkshandig. Bosch heeft met anderen - wél linkshandig - in Deventer de eerste Nederland se linkshandigenwinkel opge zet. Op internet. Daar kun je spullen kopen die het leven van de linkshandige moeten vergemakkelijken. Een links handig nagelschaartje (a 39,90) of gebaksvorkje voor 6,95. Ze zijn een publiciteits- campagnetje begonnen, om dat het morgen, vrijdag, Inter- nationale Linkshandigendag is. Om aandacht te vragen voor de problemen van linkshandi- gen. Knippen Problemen? De Middelburgse A Huizing - linkshandig - doet alles links. Knippen niet, dat heeft ze onbewust rechts aan geleerd, denkt ze. Maar pro blemen? Ja, toch. Op school mocht ze nooit vulpennen van haar vriendinnetjes lenen. „Die duwde ik allemaal in de vernieling. Rechtshandigen schrijven trekkend, niet du wend." Huizing heeft nog nooit van de Linkshandigen dag gehoord. Wel dat linkshandigen intelligenter zouden zijn. Bosch van de linkshandigen- shop kan in ieder geval een rij tje beroemde linkshandigen opsommen dat het een eind ge schopt heeft. Picasso, Ein stein, Jimmy Hendrix. „Meestal zijn het de creatieve- lingen die links zijn." Maar verder hebben linkshandigen het maar wat moeilijk, pro beert Bosch duidelijk te ma ken. Veterstrikken. ..Dat leer je op de kleuterschool rechts. Maar als je links bent, lukt dat niet." Of computeren met een toetsenborden met het nume rieke deel rechts. „Moet je dus steeds kruisen met je linker hand als je met cijfers werkt. Linkshandigen moeten meer halsbrekende toeren uithalen, hebben dus eerder kans op RSI." Linkshandige gitaristen balen foto Pieter Honhoff ook. Ze zijn er wel, linkshan dige gitaren, maar dan is er heel weinig keus. Gitaren- maker S. Zwier uit Vlissin- gen maakt ze dan voor je. Ze kosten wel het dubbele van een rechtshandige 'fabrieks'. Dus minimaal 1200 gulden. Een kwart van de gitaren die Zwier maakt, is voor linkshandigen. Hij heeft het wel eens gehoord, dat linkshandigen beter kunnen spelen. „Ik weet het niet hoor. Maar ze zijn wel wat inven tiever, ze moeten meer zoe ken." R. Beumer van een Vlissings naaiwinkeltje verkoopt geen linkshandige scharen. Als ze nou haar zaak zouden platlo pen met vragen of ze ze ook heeft, zou ze het doen.Bij H. Huyssen van een Vlissingse gereedschapswinkel zijn linkshandige scharen te be stellen, „Maar er zijn ook ge woon tweehandige scharen. Eigenlijk is alles al univer seel te gebruiken." (Advertentie) BOEKHANDEL FANOY in september verschijnt de totaal herziene Dikke van Dale prijs 299,- na verschijnen 339,- reserveer nu uw exemplaar tel. 0118 -886884 DRVKKERY afd. muziek een vleugje opera in de kerk: Pergolesi Stabat Mater, Barbara Bonney en Andreas Scholl exclusieve aanbieding 29,95 vandaag vanaf 17.00 uur in onze Brasserie Paëlla uit Zeeland f 17,50 reserveren gewenst Zomerspelen in de DRVKKERY in de maand augustus elke dinsdag damdag elke woensdag vliegerdag elke donderdag schaakdag elke vrijdag computerspeldag zaterdag 14 augustus 14.30 - 16.30 uur Handsome Sometimes speelt de betere, bekende popsongs in onze Brasserie o.a.: |Lomi Lomi Hawaïaanse salade 15,00 Galerie TUBE tentoonstellingen hedendaagse kunst Kunst Aan De Markt mumaamÊÈmm door Mieke van der Jagt Van bovenop, op het kruintje van de (lijk, lijken het nietige prutspop petjes: de mannen met hun hengels. Maar eenmaal op gelijke hoogte, als ook nog een wolk voor de zon weg schuift, verandert het beeld ineens. Nu lijkt de Westerschelde bij Baarland plotseling veel smaller dan hij in wer kelijkheid is. Alsof je hem zo kunt overzwemmen, alsof je de schepen, die bijna aan de overkant varen, kimt aan raken. Daar heb je weer een wolk. Een snelle kou trekt door de kleren. De vissers hebben schijnbaar nergens last van: poloshirtje aan, petje op. De een heeft een zonnebril, sandalen en de ander toch maar laarzen, de waxjas over de viskist. Gedurende het halfuur dat we langs de dijk bij Scheldeoord in Baarland kuieren, haalt niemand een vis van betekenis op. Wat bezielt een mens om de hele dag te gaan zitten wachten op iets wat misschien nooit komt? En de mannen bij Baarland, veelal campinggasten.van Scheldeoord, zijn niet de enigen. Verderop, een eind in de richting van Borssele, zitten weer an deren. Ze lijken wel mijlpalen, steeds zo'n anderhalve kilometer uit elkaar. Zijn het zonderlingen? Mensen die lie ver contacten met anderen mijden, niks met elkaar te maken willen heb ben? Integendeel. Het blijken gezellige kletsers, die elkaar regelmatig van hun wederwaren op de hoogte houden. Maten Ram van Gerven ('Ram van Ramon, verder zonder betekenis') weet precies te vertellen wat zijn buurman van een eind verderop allemaal al heeft gevan gen. „Nog niet veel. Ik ook niet trou wens. Ik weet ook wat hij op zijn boter hammen heeft en wat hij vanavond gaat eten.' De buurman blijkt vanoch tend met Ram in één auto uit Tilburg te zijn komen rijden. Ze zijn 'maten van het werk'. Bij een groot constructiebe drijf werken ze in dezelfde ploeg en rij den ze elke dag in hetzelfde busje naar het werk. Maar nu is het vakantie en vissen doen ze al jaren met z'n tweeën. Altijd in Zeeland en de laatste vijf jaar alleen nog in de Westerschelde. Ram praat met veel waardering over zijn maat. Totdat die komt aanlopen, nieuwsgierig wat er allemaal wordt besproken met een vreemde. Als hij foto Willem Mieras binnen gehoorsafstand is, slaat de toon om. „Tja, geen wonder dat we ver uit elkaar zitten. Die vent zie ik hele dagen, om nou ook nog bij het vissen tegen zo'n lelijke ouwe kop aan te kij ken. Hij denkt dat hij daar meer vangt. Laat maar lekker zitten hoorHadie Kees, ik zag je helemaal niet aanko men!" Kees Nagelmakers is met zijn 42 jaar tien jaar ouder dan Ram. „Ik heb ook tien j aar meer viservaring, die j on- gen kan veel van mij leren." Natuur Het vissen met de werphengel is voor de Tilburgers, zo leren we als de per formance is beëindigd, 'pure ontspan ning'. Ook als de zon niet schijnt en ze in oliepakken staan te blauwbekken. „Het heeft met de stilte te maken en ook wel een beetje met de natuur"zegt Kees. „Niet dat wij nou van die na- tuurfreaks zijn, maar je probeert toch de tekens die de natuur geeft, te verta len in je eigen voordeel. Soms vissen we in Zeeuws-Vlaanderen op de dijk, in de buurt van Walsoorden, meestal staan we hier. We laten het van de wind afhangen maai- als je hier staat en je vangt niks, denk je altijd dat je beter naar de overkant had kunnen gaan." Wat ze vangen, nemen ze meestal mee naar huis. Soms is het veel, gaat er een deel in de diepvries en soms is het de moeite van het schoonmaken niet waard. „We zijn een paar keer met een sportvisboot meegeweest, de Ooster- schelde op. Hoopjes vis vingen we toen, maar Kees wordt zeeziek. Doen we dus niet meer." Ram moet snel gaan ophalen want de top van z'n hengel geeft aan dat hij beet heeft. Dat de top van een hengel kan liegen dat het ge drukt staat, bewijst de lege onderlijn even later na veel woest gedraai aan het molentje. Onthaasting Kees sukkelt maar weer eens terug naar zijn hengel. De stilte maakt zich weer meestervanhetkoppel, van de le ge leefnetten, van de dijk van de Wes terschelde en van de Dow-moskeeën aan de overkant. Op ons platte gat in het gras maakt een gevoel van onthaasting zich van ons meester. Een paar meeuwen leggen ac centjes op de stilte. Het gebonk (een schip, een fabriek, de tunnelboorders in de verte?) doet mee en heel langzaam dringt zich een gedachte op: Ik wou dat ik een hengel had en een emmertje pie ren! Baarland door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Achter een ge sloten deur en met het raam open mag er in het gemeente huis van Kapelle nog worden gerookt. Noodlijdende ambte naren in Vlissingen zoeken hun toevlucht tot de kelder onder het stadhuis. En in Wissenkerke moeten ze in de kantine onder een afzuiginstallatie plaatsne men. Roken lijkt een randver schijnsel geworden in de Zeeuwse gemeentehuizen. Een geheel ander beeld doemt op uit een landelijk onderzoek onder ruim honderd gemeenten. De Inspectie Gezondheidsbe scherming heeft de vinger aan de pols gehouden. Het resultaat mag er zijn: de helft van de 110 onderzochte gemeenten voert het verbod slecht uit. Twaalf procent heeft zelfs het rookver bod niet opgevolgd. Of daar Zeeuwse gemeenten tussen zit ten, weet een voorlichter niet te melden. De gegevens zijn niet uitgesplitst. Jammer, maar een belronde is snel gemaakt met nog slechts zeventien Zeeuwse gemeenten. De uitkomst: Zee land is gezagsgetrouw, ook wat betreft het rookverbod. „Al wordt wel eens gesmokkeld", bekent een medewerkster van de gemeente Hulst. Werkkamers Maar ook in Hulst geldt onver kort een rookverbod in alle openbare ruimten, waar het pu bliek zo kan binnenlopen. Niet één Zeeuwse gemeente heeft zich aan dat gebod onttrokken. Met werkkamers ligt dat an ders. Veel ambtenaren zijn er, a la de reclame van de tabaksin dustrie, samen uitgekomen. „Bij ons is afgesproken niet in de werkkamers te roken", laat een rookster weten, die werk zaam is bij de gemeente Sluis- Aardenburg, „en ik vind het zelf heerlijk. Je rookt veel minder. Het stinkt minder. En als ik wil roken, ga ik gewoon naar boven, naar de kantineruimte." Voorlichter F. Bakx van de ge meente Tholen paft rustig door op zijn werk. „Ik heb een eigen kamer, daarom kan het. Maar als ik met een brandende sigaret door het gemeentehuis loop, krijg ik direct commentaar. Zo van: hé, maak dat ding uit! De sociale controle is hier groot." Stoppen Het rookverbod mag (landelijk) niet even strikt worden nage leefd, het heeft zeker ambtena ren aangezet te stoppen met roken. J. van Velzen van de ge meente Reimerswaal heeft het met eigen ogen gezien: „Wij hebben een aparte rookkamer. Kort na de afkondiging van het rookverbod zaten daar zeer re gelmatig mensen te roken. Nu zit er zelden iemand." Bakx heeft cijfers die deze in druk volledig staven, althans voor de gemeente Tholen. „Ik werk vijfentwintig jaar bij de gemeente. Toen ik hier begon, rookten 34 van de 38 ambtena ren. Nu hebben wij 125 mede werkers en elf rokers." De Inspectie Gezondheidsbe scherming wil verder, zeker ge zien de slechte onderzoeksre sultaten. Zij gaat overleggen met de Vereniging van Neder landse Gemeenten en de Stich ting Volksgezondheid en Roken. Met als inzet: betere naleving en handhaving van het verbod. „Hoe willen ze dat doen?", vraagt B. Smulders van de ge meente Vlissingen zich af. „Er staan geen sancties op overtre dingen. Niet dat wij ooit proble men hebben gehad met rokers. Af en toe komt er iemand met een sigaret binnenlopen. Af en toe een incidentje, dat is alles. Hoe anders was het dertig jaar geleden. Smulders herin nert zich dat de gemeente op re cepties sigaren presenteerde met het gemeentewapen van VLissingen op het sigarebandje. „Dat zijn nu collectors items." door Jacques Cats VLISSINGEN - De van tenmin ste drie brandstichtingen ver dachte Vlissingse brandweer man heeft voor miljoenen guldens schade aangericht. Dat blijkt uit de eerste verhoren. Nader onderzoek moet aanto nen of de 21-jarige man bij nog meer branden betrokken is ge weest. Morgen, vrijdag wordt hij voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. De vrijwilliger bij de stadsge westelijke brandweer van Mid delburg en Vlissingen heeft be kend op 11 juni brand te hebben gesticht bij wasserij Edelweiss en Koopcentrum Groenendijk in Vlissingen. Zeven dagen later sloeg hij toe in Koudekerke, waar het voormalig hotel Wal- cheren in vlammen opging. Ongeloof Bij de stadsgewestelijke brand weer is met ongeloof gereageerd op de arrestatie van de 21- jari ge vrijwilliger. „Het was wel de laatste waar je zoiets van zou veiwachten. Je hebt er van die rauwdouwers bij die onder het motto 'wat vuur, waar vuur' al tijd als eerste op de auto zitten. Die jongen was niet zo. Hij was netjes en serieus", stelt een van de collega's verbijsterd vast. Eerder dit voorjaar bekende een lid van de uitruhpost in Westka- pelle samen met anderen brand jes te hebben gesticht en vernie lingen te hebben aangericht. Eén van de branden verwoestte het oorlogsgedenkteken in de duinen. Hij wordt deze herfst berecht. Het bestuur van de stadsgewes telijke brandweer heeft met het naar buiten brengen van de be trokkenheid van een lid van brandweer bij brandstichtin gen dezelfde lijn gevolgd als de gemeente Veere deed in de situa tie rond de Westkappelaar. Dat is gebeurd om andere leden van het korps van alle blaam te zui veren. Door op deze wijze ope ning van zaken te geven kon de imagoschade voor de brand weer worden beperkt, meldt commandant A Willemstein. De meeste energie is gestoken in het korps zelf. Willemstein: „Wij hebben daar met de mensen uit voering over gesproken. Het is niet niks als er zoiets in het korps gebeurt Ook de beschul digde brandweerman heeft in die extra aandacht gedeeld. „Omdat er sprake is van een persoonlijk drama hebben wij als werkgever de taak te zorgen voor begeleiding waar dat mo gelijk is." De aanvankelijke schorsing van de vrijwilliger uit Westkapelle is inmiddels omgezet in ontslag. De gebeurtenissen in Westka pelle hebben de commandant geen aanleiding gegeven het be leid bij te stellen. „Het ging hier om een incident. Er zat geen structuur in". Nu echter over weegt de brandweercomman dant in de gemeente Veere van dit onderwerp een extra aan dachtspunt te maken in het overleg met de stadsgewestelij ke brandweer. Die jonge collega op dat dy namische Vlissingse kantoor heeft wat moeite met op staan. De begintijden mogen dan tamelijk flexibel zijn, hij voelt de blikken van collega's 's ochtends prikken als hij met een vrolijk 'goede mor gen allemaal' de burelen be treedt. Blikken die zeggen: dat werd tijd man. Dus besloot hij die ochtend dat het anders moest. Fris ge schoren, de natte haren ach terover en ruikend naar de meest heerlijke douchegeur tjes, kwam hij lekker vroeg het kantoor binnen. Dat nog nauwelijks swingde omdat er bijna nog niemand was. Z'n collega die tegenover hem zit - en normaal als de kippen erbij - maakte later met grote ogen van verbazing z'n entree. „Wat ben jij vroeg! En ik dacht nog dat je auto kapotwas."Hoezo?wilde de eenmalig vroege vogel we ten. „Ik zag netje auto op de parkeerplaats. En dacht, die is gisteren lopend naar huis gegaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17