Bugs Bunny moet echt leven Rianka schittert op het dambord Lichtslangen, spots, cd's en microfoons Aan de slag in je vakantie (IV) De elfjarige Joeri de Zeeuw uit Bruinisse is één van de vijf leden van Het Drive-in Team „Wij organiseren disco's. Ook stellen we soms onze ap paratuur beschikbaar zo als bijvoorbeeld al bij een musical is gebeurd." Samen met de andere le den, Jango, Jasper, Joh an en Olaf, heeft Joeri heel wat materiaal tot zijn be schikking. „We hebben onder andere spots, lichtslangen, een geluids installatie en microfoons waarmee we zo een disco kunnen geven. Verder hebben we flink wat CD's." Niemand is normaal donderdag 12 augustus 1999 van Absurdistan. Zo denkt ook Wanda Telaat erover. Ze schrijft de professor dat ze steeds te laat op school komt en daarom snel een oplossing voor haar pro bleem wil. Dat had ze net zo goed kunnen laten. De Schroef- jelos' Personenvervoerder waarmee ze een dag of wat daarna van huis gaat. brengt haar in vier dagen de wereld rond.maar dat was niet wat ze wilde. Het apparaat dat de professor voor Wanda in elkaar knutselde kun je eigenhandig bedienen in het mechanische pop-upboek De waanzinnige uitvindingen van Professor Schroefjelos. Het werd bedacht en gemaakt door Iain Smyth van wie eerder 'Het raadsel van het zonnemasker', 'Het raadsel van de piramide', 'Het raadsel van de piraten- schat' en 'Het raadsel van de Joeri de Zeeuw: „Ik praat kaar." Wie de jongens inhuurt, kan rekenen op een disco die goed voorbereid is. „Vantevoren hangen we alle lichten op en testen de CD-speler en de micro foons. Misschien is dat wel het leukst van al. Ik ben ook goed op de hoogte van welke plaatjes er in de top-100 staan. Ik denk dat ik elke dag toch wel even naar TMF kijk." meestal de plaatjes aan el- foto Marijke Folkertsma Tijdens de disco wordt er sfeer geproefd en aan de hand daarvan worden de plaatjes gedraaid. „Ik praat dan meestal de plaatjes aan elkaar. Over de tekst denk ik vooraf niet na; dat zie ik wel ter plaatse. We doen ook wel eens een playbackshow tussendoor. Ik ben dan meestal degene die het woord voert." Disco's van Het drive-in team worden meestal be sloten met een leuke mee zinger-. „We sluiten vaak af met 'We are the cham pions'. Daarna ruimen we een deel van de rommel op. De andere morgen komen we terug om echt alles op te ruimen." De vijf brug klassers zijn voorlopig nog spotgoedkoop in te huren. „Omdat we pas be gonnen zijn kost het nu nog niets. Als we iets be kender zijn willen we er wel wat voor gaan vra gen." Piet Nagtegaal Benjamin Sanderse (14), Grijpskerke „Deze vakantie werk ik bij een fietsenzaak in Zoutelan- de. Helpen met de verhuur, reparaties doen zoals banden plakken en nieuwe banden er op zetten. Dingen die de ge middelde Nederlander niet kan. Ik werk met nog andere jongens, dus het is wel gezel lig. Soms begin ik al vroeg en kan ik 's middags nog naar het strand. Ik verdien vijf gulden per uur, ik weet nog niet wat ik met het geld ga doen, dus zet ik het nu ge woon op de bank. Als de school weer begint, krijg ik vier en een halve gulden zak geld per week, om eens wat lekkers te kopen. Volgend jaar ga ik naar klas 4 gymnasium. Ik kan niet bij zonder veel tijd aan mijn huiswerk besteden, want ik zit ook op voetbal en op mu ziekles. Ik heb nu al zeven jaar pianoles. Het is vaak I ldassieke muziek, maar ik haal ook popmuziek uit de j bieb. Een enkele keer speel ik I wel eens wat van Beethoven, maar dat is nog moeilijk. Ik j speel elke dag op de piano, gewoon omdat ik het leuk j vind. Mijn ouders hoeven nooit tegen me te zeggen dat ik nog moet oefenen. Toch ga ik later liever naar de univer siteit dan naar het conserva- I torium. Op school kom ik nu in de tweede fase, ik heb het profiel natuur en techniek gekozen. Niet omdat ik dat zo heql erg leuk vind, maar je kunt er alle kanten mee op We hebben geen groepjes in de klas, ik behoor verder ook niet tot een bepaalde groep jongeren. Of ik dan gewoon normaal ben? Dat is niemand toch?! Petra de Bil foto Dirk Jan Gjeltema ;beste kwak, 't is hier tof. we plakken er nog maar een paar weekjes aanvast. groetjes van kriep en swing. Met een beetje nadenken kan zelfs de sufste dommerd iets simpels bedenken waarmee je zonder lawaai een spijker in de muur slaat. Veel intelligenter is het daarvoor een apparaat te ontwikkelen dat hetzelfde kan, maar dat gemaakt is van wat vistuig, een bezem, een dot wat ten, werkhandschoenen, een wc-ontstopper, de koplamp van een fiets, een brokje stinkkaas onder een stolp, een goudvis in een aquarium, genoeg touw na tuurlijk en dat hele zootje - met nog wat klein spul - bevestigd op een stoomlocomotief. Win nu de Nietsnut Prijs in een wedstrijd om de nuttigste uit vinding!' schreeuwt de voorpa gina van 'Het Absurde Dag blad'. Onder een kop met koeien van letters vraagt de redactie van de krant (het nieuws van overmorgen eergisteren al) uit vinders iets uit te knobbelen wat de mensheid een stap verder helpt. Twee weken krijgen Wil lie Wortels de tijd, maar volgens Professor Schroefjelos kunnen zijn collega's zich alle moeite besparen. Want als iemand een ongelooflijk nuttige uitvinding kan doen - de briljante, bijzon dere bolleboos zegt het zelf - is hij het wel, de beste uitvinder Russische robijn' verschenen - fantastische pop-upboeken met verborgen antwoorden, raad sels, geheime boodschappen, valkuilen, overal vijanden, en aan het eind een legendarische schat. Maar om nog eens op Wanda's Personenvervoerder terug te komen: het is werkelijk een ding van niks en toch - als ze dat briefje niet geschreven had, zou de professor niet aan het prak- kizeren zijn geslagen en hadden wij nooit zijn krankzinnige ma- chien kunnen bewonderen. Evenmin zijn spectaculaire Ci troenpers, Ketch-uphouder en Geruisloze spijker-slaander. Ze doen wat ze beloven, maar zijn zeker niet wat ze lij ken en voor al onpraktisch. Want wat moet limonadeverkoper Philip Mc- Glas met een apparaat dat met behulp van drie stevige stappers het sap uit citroenen schopt? En wat te zeggen van de constructie die in het beste restaurant van Absurdistan op tilt slaat, waar door de hele tent onder de smur rie raakt? Geen wonder dat na de rampspoed met de Schroef jelos' Geruisloze spijker-slaan der tenslotte iedere Absurdis- taan uitkijkt naar het einde van de gekte. Behalve een grappig verhaal, inventieve pop-upmechanieken en kleine verrassingen tussen door bedacht Iain Smyth ook nog MAF, de robothondachtige assistent van professor Schroef- jelos. Het beest was de allereer ste uitvinding van de snuffelaar en van hen beiden de enige met gezond verstand. Samen met hem kim je vijf echt weten schappelijke experimenteren uitvoeren. Dubbel extra op de laatste bladzijde zijn de Schroefjelos' Doe-het-Zelf- Uitvinding en een decoder voor het ontcijferen van de geheime boodschappen overal in het boek. Vliegers Op hun terrein heel wat deskun diger dan Professor Schroef jelos op het zijne zijn de leden van de 'Zeeuwse Vliegervrien den'. Op 18 en 25 augustus leren ze je 's middags van een tot vijf op het Binnenplein van de Drv- kkery op de Markt in Middel burg een vlieger maken die het gegarandeerd doet. Meedoen kost ƒ3,50 per vlieger. In de winkel hangen al zesentwintig fraaie vliegers, gemaakt door evenzoveel illustratoren van kinderboeken. Het moet hier bij een paar namen blijven, maar als je weet dat de vliegerten toonstelling al de hele wereld is rondgeweest, wist ik wel wat ik zou doen: Friso Henstra, Alfons van Heusden, Wim Hofman, Geerten Ten Bosch... juist, vier Gouden Penseelwinnaars. Jan Smeekens Iain Smyth: De waanzinnige uitvin dingen van Professor Schroefjelos - Uitgeverij Ploegsma, 37,90. Bugs Bunny bungelt vrolijk aan de achteruitkijkspiegel, Tazmanian Devil siert met open muil de sokken van de gesoig neerde zakenman en de schap pen van de speelgoedwinkels zijn volgepropt met paraferna lia van Roadrunner, Daffy Duck, Sylvester en Tvveety. De Looney Tunes zijn overal. En bovendien nog altijd op tv, met him gevleugelde uitspraken als 'What's up doe', 'miep, miep' en 'That's all folks!' De man achter veel van deze tekenfilmlegen des, Chuck Jones, kijkt terug op zijn ruim zestigjarige carrière. „We dachten dat als we elkaar maar aan het lachen zouden krijgen, het publiek vanzelf zou volgen." Chuck Jones wordt binnenkort 87 jaar, maar „leeft nog altijd als in een cartoon." Hij staat aan het hoofd van Chuck Jones En terprises, een onderneming die is gebouwd op de wereldwijde populariteit van tekenfilmfigu ren als Bugs Bunny, Daffy Duck, Elmer Fudd, Roadrunner Wi le E. Coyote, Pepe le Pew, Gos samer en Marvin Martian. De regisseur en bedenker van tallo ze Warner Bros-cartoons schreef ook een aantal boeken. In oktober verschijnt 'Chuck Amuck: The Life and Times of Animated Cartoonist', met een voorwoord van Jones' vriend Steven Spielberg. „Een klein meisje zei ooit tegen me: 'U tekent Bugs Bunny niet, maai- u tekent plaatjes van Bugs Bunny.' Dat was een prachtig compliment, want het betekent dat hij werkelijk tot leven is ge komen", zegt Jones. Chuck Jo nes werd geboren in Spokane, Washington, en groeide op in Hollywood. Hij bezocht het Chouinard Art Institute in Los Angeles (tegenwoordig het Ca- lifornisch Instituut voor de Kunsten). Halverwege de jaren dertig kwam hij in dienst bij de studio's van Leon Schlesinger, die later werden overgenomen door Warner Bros. „Toen al wa ren het vooral jonge mensen die de cartoons verzonnen. Ik was 17 toen ik begon, de 'oude rot in het vak' was Walt Disney, die 29 was. Het is erg belangrijk dat jonge mensen zich voortdurend met het vak blijven bezighou den." Zijn toenmalige baas Schlesin ger stond model voor een van de eerste creaties van Jones: Daffy Duck. „Schlesinger was liever lui dan moe, hij was sporadisch in de studio te vinden. Zij motto was: 'Ik hoef niet aardig te zijn op weg naar de top, want ik ben niet van plan nog naar beneden te komen.' En hij sliste een beet je. Toen we een stem zochten voor Daffy Duck, kregen we plotsklaps een ingeving: Schlesinger! We hadden onze ontslagbrieven al klaarliggen, maar achteraf bleek dat-ie het niet eens had gemerkt. Intuïtie Jones werd wereldberoemd met zijn productie uit 1957 'What's Opera, Doc?', met Elmer Fudd en Bugs Bunny. Hij zou in totaal ruim 300 tekenfilms maken. In 1996 ontving hij een Ere Oscar voor zijn gehele oeuvre. „Na tuurlijk hadden we in het begin geen idee dat onze creaturen le gendarisch zouden worden. We deden maar wat. Als we elkaar in de studio maar aan het lachen konden krijgen, dan zou het pu bliek vanzelf volgen. In die tijd waren er nog geen publiekson derzoeken, we werkten puur op intuïtie." Jones en zijn collega's hadden de strikte opvatting dat ze niet. speciaal voor kinderen teken den en schreven. „Als volwasse nen iets kunnen waarderen, vol gen kinderen vanzelf. Hoe kun je kinderen zelfverzekerd groot brengen, als je ze constant naar beneden schrijft?" De inspiratie voor zijn helden haalde Jones vooral uit zichzelf. Chuck Jones, de man achter achter de Looney Tunes. pioenschap was ze automatisch gekwalificeerd. „We zaten op een camping in Ermelo", zei ze. We hebben in Deventer de trein genomen naar Polen." De reis duurde ruim 24 uur. „Dat was wel vermoeiend. Het kampioenschap vond plaats in het kleine plaatsje Lu- dow Polski. Rianka merkte dat ze in Polen niet zo rijk zijn als in Nederland. „Vooral aan de hui zen kun je zien dat ze arm zijn. Alleen in de steden zie je dat niet." Alle 98 deelnemers en be geleiding overnachtten in een kostschool. „Dat was heel leuk", meent Rianka. Zenuwachtig De 13-jarige Havo-scholiere was voor het begin van het EK wel een beetje zenuwachtig. „Ik verwachtte dat ik laatste zou worden", vertelt ze. Maar Ri anka presteerde veel beter. Ze eindigde gedeeld zesde op dit eerste Europees kampioen schap voor de jeugd. „Daar had ik helemaal geen rekening mee gehouden. Rianka speelde drie keer remise, verloor tweemaal en won twee maal. Ze boekte haar mooiste overwinning op Nederlands kampioene Saskia Veltman. Op het NK speelde ze nog remise te gen haar, waardoor Rianka het zilver kreeg omgehangen. Ondanks haar goede prestaties droomt ze niet van een wereldti tel. Rianka wil gewoon wat par tijtjes dammen, meer niet. Ze oefent alleen op de vrijdag avond op haar club. Thuis damt ze ook weinig partijen. Soms speelt ze een potje tegen haar broertje van elf. Plannen om haar trainingsarbeid op te gaan voeren, heeft ze niet. Rianka be hoort in haar leeftijdscategorie bij de beste zes damsters van Europa, maar blijft met beide benen op de grond staan. Tim Senden „Ik denk dat Coyote en Daffy Duck het dichtst bij mezelf staan. Maar net als met kinde ren, is het eigenlijk onmogelijk om een favoriet aan te wijzen. Ik voel me meer verwant met Daffy Duck dan met Bugs Bimny, om dat Bugs een uitermate sterk karakter heeft. Het heeft ons nogal wat moeite gekost om Bugs sympathiek te houden. Hij moest net als iedereen een paar Mappen in het leven oplopen om geloofwaardig te blijven." Als Mein jochie woonde Jones een paar blokken verwijderd van het kantoor van Charlie Chaplin, die samen met Buster Keaton zijn grote idool was. „Ik stond regelmatig stiekem over de schutting naar Chaplin te loeren en merkte dat-ie keer op keer dingen overnieuw deed. Ik heb daar veel van geleerd. Ik maakte regelmatig zo'n zeven tig tekeningen voordat ik ermee kon leven." „Het draait in de animatie ove rigens niet alleen om mooie te keningen, maar om dingen tot leven te wekken. De fout die veel collega's maakten was dat ze hun figuren realistisch wil- Ze valt van de ene verbazing in de andere. Zowel van het NK als het EK had de 13-jarige Rianka Rentmeester uit 's-Gra- venpolder geen hoge verwach tingen. Tot veler verrassing veroverde ze op het NK voor pu pillen de zilveren medaille. Twee weken geleden werd ze in haar leeftijdscategorie zelfs beste Nederlandse. In het Pool se Ludow Polski eindigde Ri anka op een zesde plek. Toch heeft de Zuid-Nederlands kam pioene geen plannen om het dammen serieuzer aan te gaan pakken. Lange tijd was het onduidelijk of het Europees kampioenschap in Polen wel door kon gaan, om dat de Poolse bond niet vol doende geld had. Pas op 5 juni hoorde Rianka dat ze naar het EK mocht. Door haar tweede plaats op het Nederlands kam- foto Willem Mieras den laten zijn. Zelf streefde ik liever naar geloofwaardigheid. Daar zit een groot verschil in." Wilde hond Jones heeft in zijn beginjaren de lichaamsbouw van mens en dier intensief bestudeerd. „Ik kwam er al vroeg achter dat dieren menselijke eigenschappen heb ben. Zo werd ik voor het eerst op het bestaan van de coyote gewe zen in een boek van Mark Twain, een verslag van een tocht dwars door de Verenigde Sta ten. Hij beschrijft de coyote als een mager, afzichtelijk en ra zendsnel beest, dat eruit ziet alsof het zich continu voor zich zelf schaamt. Ik heb zelf een tijd doorgebracht in Australië, om dat je daar de vreemdste dieren tegenkomt. Van de Australische wilde hond tot de kangoeroe. Er zijn wat mij betreft twee leefre gels voor een cartoonist: veel le zen om ideeën op te doen en het menselijk lichaam minutieus bestuderen. Als je die anatomie onder de knie hebt, kun je die op alle figuren toepassen." Berrit de Lange

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 14