Genieten Hongarije PZC eclips donderdag 12 augustus 1999 13 Nou, we hebben het overleefd tin de lunchpauze naar iSint Anna ter Muiden ANBO-leden vlassen op reisje naar Afrika Paar hoeken verkeerd berekend Cultuur in schaduw van natuur Twee minuten en 22 seconden Vliegtuigen langer in de lucht SCHIPHOL - Sommige luchtreizigers op Schiphol straalden. Wegens het extraatj e dat de zon en de gezagvoerder hen giste ren hadden geboden. Een paar grote vliegtuigen waren tij dens de eclips wat langer in de lucht gebleven dan nodig was om de passagiers mee te laten genieten. Zo rond half een vroegen een aantal piloten aan de verkeers toren op Schiphol of ze voor de landing wat langer in de lucht mochten blijven om reizigers langer van het natuurverschijn sel te laten genieten. Dat mocht. Volgens een woordvoerster heeft de luchtvaart in de regio Schiphol geen hinder van de eclips ondervonden. Wel waren er met name op de routes naar het zuiden meer kleine, recrea tieve toestellen in de lucht dan gebruikelijk. ANP Eclips middel tegen verslaving MOSKOU - De Russische pers heeft iedereen aangeraden zo goed mogelijk van de zonsverduistering te profiteren. Het zou het ideale moment zijn om van slechte gewoontes af te komen. De Russische krant Moskovskaja Pravda zinspeelde hiermee op de neiging van landgenoten iedere keer naar de wodkafles te grijpen. Volgens de krant is afkicken simpel: „Neem tijdens de eclips een wisseldouche, eerst warm, dan koud en dan weer warm, drink een glas met gesmolten ijs en slaap vervolgens op de buik en denk aan de leukste dingen." Een financieel dagblad gaf de Russen wat tips om de eclips te overleven. Het zou het beste moment zijn om alle geldtransac ties te bevriezen en alle afspraken uit te stellen. Reizen met het vliegtuig werd ten zeerste afgeraden, alsmede vakanties in de totaliteitszone van de verduistering. Ook zou het na tuurverschijnsel een golf van agressiviteit onder de mensen veroorzaken. AP Zwarte handel in brilletjes BERLIJN - In Duitsland waren alleen op de zwarte markt nog eclipsbrillen te koop. De eclipsfan moest er wel wat meer voor betalen dan de eerder gebruikelijke drie gulden. Volgens de Duitse krant Bild waren de prijzen op de zwarte markt geste gen tot 5 5 gulden.In totaal zijn er in Duitsland twintig milj oen eclipsbrillen verkocht. In België was ook een zwarte handel in de eclipsbrilletjes ont staan. De oogbeschermers gingen daar voor zo'n dertig gul den van de hand. ANP/AFP Patrouilles boven Irak gaan door ANKARA - Britse en Amerikaanse vliegtuigen patrouilleer den gisteren gewoon in het gebied boven Noord-Irak. Bagdad had de geallieerden gevraagd de vluchten voor een dag op te schorten, opdat astronomen de zonsverduistering in het berg achtige gebied vanaf een observatiepost konden waarnemen. Een woordvoerder van het Amerikaans-Britse bataljon zei gisteren dat de verkenners al in de lucht waren. RTR Roemeense gevangenen achter tv BOEKAREST - De Roemeense gevangenissen waren gisteren wegens de zonsverduistering strenger beveiligd dan normaal. De extra maatregelen golden vooral tijdens de totale verduis tering, die twee minuten en 26 seconden duurde. In een gevangenis met achthonderd gedetineerden in Botosa- ni in het noorden van Roemenië waren er geen eclipsbrillen. De gevangenen moesten de eclips volgen op de televisie. Op hun verzoek om op de binnenplaats naar het astrologisch fe nomeen te mogen kijken, wilde de directie niet ingaan. AFP Straatverlichting bleek overbodig ARNHEM - De straatverlichting die de energiebedrijven in grote delen van Nederland uit voorzorg hadden ontstoken rondom de zonsverduistering, bleek overbodig. Tot die con clusie komen energiebedrijf NUON (Gelderland, Flevoland en Friesland), Remu (Utrecht), Eneco (Zuid-Holland) en PNEM (Brabant en Limburg). Het was nergens zo donker dat verlichting nodig was. NUON besloot tot woede van de eclipsliefhebbers als eerste om in de drie provincies de lantaarns te ontsteken. De lampen hebben twintig minuten gebrand. De straatverlichting had echter geen invloed op de invallende schemering, die veel minder was dan verwacht. Het effect van de niet-complete zonsverduistering is er niet door bedorven, concluderen di verse sterrenwachten achteraf. ANP Eclips kan cricketers niet redden DEVENTER - De nationale cricketploeg van Pakistan heeft gisterochtend tijdens de vriendschappelijke wedstrijd tegen het Nederlands team in Deventer tevergeefs geprobeerd te profiteren van de zonsverduistering. De ploeg keek rond half twaalf tegen een grote achterstand aan en vroeg ten einde raad aan de scheidsrechters het duel eerder te onderbreken wegens de invallende duisternis. De arbiters namen de klacht serieus en hanteerden heuse lichtmeters om te onderzoeken of er nog wel kon worden gespeeld. De test wees uit dat het eerste deel van de wedstiijd pas om twaalf uur zou moeten worden onderbroken. Tijdens de geplande lunch keken spelers van beide ploegen naar het natuurverschijnsel. De wedstrijd ein digde 's middags in een draw. ANP Paus werpt blik omhoog De paus in Castelgandolfo. foto AP ROME - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in verband met de zonsverduistering zijn wekelijkse algemene audiëntie met een uur ingekort. Om kwart over elf maakte het 7 9-jarige hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk een einde aan de cere monie. „Ik sluit nu af, omdat ik weet dat er enkelen van u haast heb ben om de zonsverduistering te zien", zei hij. De paus zelf heeft het natuurverschijnsel vanuit een helikop ter waargenomen die hem naar zijn zomerverblijf Castel gandolfo bracht. Hij keek eerst met zijn blote ogen uit het raam. Na de landing in Castelgandolfo nam hij de verduisterde zon waar door een speciaal soort vierhoekig stuk glas. De paus is volgens zijn medewerkers een groot liefhebber van astrono mische gebeurtenissen. DPA Roemeense dorpen stil BOEKAREST - In veel Roemeense bergdorpen was het giste ren stil op straat. De boeren hadden zich uit angst voor de zonsverduistering in hun huizen opgesloten. Er waren zelfs boeren die de ogen van hun koeien hadden geblinddoekt. Vol gens het Roemeense volksgeloof is de ontmoeting van de maan en de zon een onheilspellend teken. Ook in de hoofdstad Boekarest was wat van bijgeloof te mer ken. Op een sokkel, waar vroeger een standbeeld van Lenin stond, was een strooien pop geplaatst die een weerwolf moet voorstellen en die later in brand werd gestoken. AFP/DPA door Mieke van der Jagt ELLEWOUTSDIJK - De merkwaardige stilte op de zeedijk bij het fort van Elle- woutsdijk werd woensdag, een paar mi nuten voor half een, gebroken door de mu ziek van Dies Le Due. Om de gasten eraan te herinneren dat het een natuurver schijnsel was, waarnaar ze stonden te tu ren door hun lasglaasjes en eclipsbrillen. En om te onderstrepen dat het cultuur was waarvoor ze naar het fort waren gekomen: de presentatie van de brochure met het volledige programma van de elfde afleve ring van de Zeeland Nazomerfestivals. Eventjes trok de eclips meer aandacht dan het programma. Terecht: dat feest duurde maar een paar minuten. En de Nazomer Festivals duren zowat de hele maand sep tember. foto Willem Mieras Eclipsrondvaart door de grachten van Middelburg. foto Lex de Meester door Dick Bosscher MIDDELBURG - „Gisteren pleegden ze hier nog een moord voor zo'n brilletje", zegt Rob Boogaard van de Middelburgse rondvaartmaatschappij. En de passagiers die aan de speciale eclips-rondvaart mee doen, bekijken het kleinood alsof ze zo juist een uiterst waardevol sieraad in han den hebben gekregen. Overal uitverkocht en nu zomaar gratis bij een rondvaart. Maar alleen in de eerste minuten, als de beide boten nog bij de aanlegsteiger lig gen, blijkt het brilletje van nut. Gaande weg neemt de bewolking toe en kan de zonsverduistering moeiteloos met het blote oog worden gevolgd. Al met al dreigt het resultaat wat tegen te gaan vallen en kapitein Boogaard wordt er een beetje baldadig van. Met een ferme druk op de claxon dendert hij een roman tisch stelletje van de eerste brug, die we onderdoor varen. Zijn lyrische beschrij vingen van het smalste huis en de fraaiste geveltjes waaieren uit over het water; de passagiers hebben meer oog voor de eclips, die zo nu en dan waarneembaar is als het dikke wolkendek dat toestaat. De tocht blijkt niet zonder gevaar: naar bo ven kijken en op tijd bukken voor de lage bruggetjes zijn twee handelingen die el kaar niet altijd verdragen. Om tien voor half een, als de eclips bijna op zijn Middelburgse hoogtepunt is, is het opmerkelijk stil op straat. Het is inder daad aardig donker, al is niet duidelijk of de eclips of de zware donderwolken daar voor verantwoordelijk zijn. Langs de wa terkant turen mensen omhoog, op balkons staan complete gezinnen te kijken en op plezierjachten steken ze de duim omhoog. Een merkwaardig soort van saamhorig heidsgevoel steekt de kop op, alsof we met zijn allen getuige zijn van een historische gebeurtenis. Bij de passagiers van de eclips-rondvaart ontlokt het een wat me lige stemming. Velen lijken het gevoel te hebben in de bioscoop op de verkeerde film te worden getrakteerd. Manhaftig Maar de kapitein houdt manhaftig vol en wijst onverdroten op het smalste straatje, waai- de Middelburgse jeugd leert fietsen, op de pakhuizen aan de schaduwzijde en de herenhuizen aan de zonzijde van de gracht en geeft zijn visie op de nieuwbouw van belastingkantoor en rechtbank. Het begint zachtjes te regenen als we tegen kwart voor een aanleggen. De passagiers zijn bij het uitstappen wat stilletjes. Heb ben we zojuist toch wat bijzonders meege maakt? Maar een kleine jongen breekt de ban als hij balorig zegt: „Nou, we hebben het overleefd." ier- door Ali Pankow ZIERIKZEE - Bestuurslid Joh. Hoogstrate van de ANBO-afde- ling Zierikzee kwam bijna woorden te kort om uit te leggen hoe de deelnemers aan de reis naar de eclips in Noord-Frank rijk de zonsverduistering woensdag hebben ervaren. „Het was indrukwekkend, voor veel mensen ook emotioneel. Vooral doordat het in zo'n korte tijd echt donker werd. Het was zeer, zeer bijzonder om te maken." Als voormalig weerkundige trok het hem bijzonder aan de eclips op optimale wijze mee te maken. Hij opperde dan ook het idee als ANBO een speciale reis te organiseren in samenwerking met Reisbureau van Oeveren in Zierikzee. Het plan bleek direct aan te slaan bij de leden, zowel binnen de eigen afdeling als bij groepen elders in Zeeland. Met drie bussen en in totaal 140 deelnemers vertrok het gezel schap woensdagochtend om zes uur richting Noord-Frankrijk. Afgezien van kleine opstoppin- kjes verliep de tocht vlotjes en waren ze al rond half twaalf op de plaats van bestemming bij Noyon in Noord-Frankrijk. Daar deden zich andere zorgen voor: dikke bewolking die het zicht op de zonsverduistering dreigde te onttrekken. „We zijn toen doorgereden naar een mooie picknickplek. Daar trok de lucht helemaal open en heb ben de zonsverduistering voor prima kunnen volgen.", zegt Hoogstrate. Van temperatuurverschil was nauwelijks sprake, volgens Hoogstrate. De meeste indruk maakten de corona op het mo ment dat de maan de zon volle dig afschermde en de volle mi nuut waarin het nachtelijk donker werd. Binnen het gezelschap gingen al stemmen op over een reis naar Afrika, waar over twee jaar de volgende eclips goed te zien is. ,Dat zou misschien een beetje te ver worden. Hoewel, ik zou best willen", zegt Hoogstrate. Het gezelschap combineerde deze tocht naar de zonsverduistering met een bezoek aan het histori sche stadje Arras. Om kwart over drie gistermiddag werd weer koers gezet naar Zeeland. door Rolf Bosboom KORTGENE - P. van Gilst uit Kortgene wilde de zonsverduis tering op een bijzondere manier zichtbaar maken. Volgens het principe van een stuk karton met een gaatje, waarmee je de zon ergens op kunt projecteren, P. van Gilst naast zijn stellage, waarmee hij de eclips wilde pro jecteren op een scherm. Dat mislukte. foto Willem Mieras bouwde hij bij zijn huis aan de Wilhelminastraat een complete stellage. Als de zonnestralen er precies loodrecht op vallen, zou je de eclips op een scherm kun nen volgen. Het was mooi bedacht, maar het werkte helaas niet. „Ergens klopte mijn berekening kenne lijk niet", zegt Van Gilst. „Ik blijf maar piekeren waar het nu fout is gegaan. Kennelijk heb ik toch een paar hoeken verkeerd berekend. Jammer, maar het is nu eenmaal zo." Van Gilst bouwde eerder met succes een zonnewijzer die pre cies de ware zonnetijd voor Kortgene aangeeft. „Omdat ik geïnteresseerd ben in astrono mie wist ik al jaren dat deze zonsverduistering eraan kwam. Ik heb dus echt naar deze dag uitgekeken." Ondanks dat zijn experiment wat anders verliep dan hij had verwacht, heeft hij het machtige natuurverschijnsel niet aan zich voorbij laten gaan. „Ik heb ui teraard gewoon met een bril ge keken." n&oor Hans Gertsen ggSALATONFOELDVAR - Om /a|iwart over twaalf, pakweg een •yhalf uur voor het grote moment 'daar is, wordt het spannend. (Een stevig pak wolken schuift ivoor de zon waar de maan op dat r moment al een aardig stuk uit jgegeten heeft. „Dat gaat niet rojgoed", roept een Nederlandse lve8mateur-astronoom bevreesd. egj,We hebben nog een half uur. lijpet komt heus wel goed", be zweert Cees de Jager na een ken nersblik op de licht bewolkte r Jucht boven het Balatonmeer. stfPe wereldberoemde Utrechtse Hjistronoom (78) krijgt een half dejiur later gelijk. Op het moment jaajdat de zon geheel achter de ,0jnaan schuift, is er in geen vel den of wegen nog een wolkje te zien. De Jager en zijn 38 Neder landse reisgenoten die speciaal voor de zonsverduistering een tiendaagse busreis naar Honga rije hebben geboekt, krijgen )Vtruimschoots waar voor hun iregeid. Precies twee minuten en 5g||wee en twintig seconden lang genieten ze van een de mooiste spektakelstukken van de na- nejuur: een totale zonsverduiste ring onder welhaast ideale ^Jveersomstandigheden. En dat [yj|erwijl het vlak daarvoor nog jard regende. Vanaf een plotsklaps in een die- 0^stronoom Cees de Jager pe schemer gehuld grasveldje aan de rand van het Balaton meer vergaapt het gezelschap zich aan een prachtige stralen krans rond de inktzwarte maan; het enige dat nog aan de zon her innert. Met het blote oog zijn midden op de dag zelfs twee planeten te zien: Venus en Mer- curius. Als toetje is vanaf de zui delijke oever ook nog een prach tige purperen protuberans te zien. „Dat is een soort vuurzuil die 50.000 tot 100.000 kilometer boven het oppervlak van de zon uitkomt", doceert De Jager. De gepensioneerde Utrechtse astronoom beleeft woensdag voor de zesde keer in zijn leven een totale zonsverduistering, maar pas de derde onder ideale weersomstandigheden. Zonder de overweldigende emotie van de eerste keer, een paar jaar ge leden in Brazilië, toen hij na af loop een tijd lang niet kon pra ten vanwege een brok in zijn keel. Maar toch. „Het blijft een geweldig indrukwekkend spek takel", zegt een zichtbaar ont roerde De Jager. Nazaten Dat beaamt ook de absolute 'verduisteringsveteraan' in het gezelschap, de 84-jarige ama teur-astronoom Arie Mak. Arie beleeft zijn tiende verduiste ring, al geeft hij toe dat het in drie gevallen slechts om een ge deeltelijke verduistering ging. Mak beleeft het spektakel dit keer echter op een heel bijzon dere wijze; omgeven door veer tien directe familieleden uit vier verschillende generaties. Arie Mak wilde per se dat zijn naza ten eens met eigen ogen zouden zien waarom hij al sinds zijn prilste jeugd bezeten is van as tronomie. Het was een door slaand succes, zo vertelt de glunderende Mak. „Ze vonden het allemaal in één wooi'd ge weldig." GPD mipoor Lilian Dominicus d#NT ANNA TER MUIDEN - .jgpemengde gevoelens in het Vesten van Zeeuws-Vlaande- ren. Sommigen vinden de bijna rolledige zonsverduistering bi j - lllonder interessant, velen kijken ivel, maar zijn een beetje teleur gesteld en een enkeling blijft be- ariig met waar hij mee bezig was. ens e^Na de tip op Omroep Zeeland is ej,sen handjevol mensen, bijna al pien op de fiets, rond het middag uur samengedromd op het ^Marktplein van Sint Anna ter 3e^Iuiden: het zuidelijkste puntje p^van Zeelandmet de meeste zon- :aujiren. Op het wapen van de p3uurtschap prijken, heel sym bolisch, de afbeeldingen van de bon en de maan. eclipsbrillen en laserglaasjes Vorden tevoorschijn gehaald. De zon breekt gelukkig telkens éven door, zodat het zicht op het öatuurverschijnsel redelijk is. id en Mia van Eig uit Heem- ;de, op vakantie in Draaibrug, lebben hun fietsronde tijdelijk Jnderbroken. „Maar we komen iet speciaal naar dit dorp om le verduistering te zien, hoor, it is puur toeval", relativeert Ook twee dames uit Mid- iurg zijn nogal nuchter over verschijnsel. „Die commotie 'om de eclips is allemaal on- vinden zij. „We waren toch van plan te gaan fietsen aan je overkant. Dus toen we op de p zagen dat Sint Anna ter duiden de meeste kans had op jfeoed zicht, besloten we hier heen te fietsen." 'el apart ten kunstenaarsechtpaar zit op onjklapstoeltjes het natuurver schijnsel te bewonderen. „Dit is Aldoor mij niet de eerste", meldt Jef Innegrave. „Toen ik klein istr as heb ik er één gezien in Brug- - Zfe'" employees van de Ra bobank in Sluis zijn tijdens hun "lunchpauze naar Sint Anna ter ka.Muiden getogen. „Als je leeft en ;ciajjekomt voorbij, dan moet je er]].net hebben gezien", vinden zij. I,Jammer van de wolken. Het sseifas 'eu^> niet spectaculair, j.g^aar wel apart. Het werd op een e ^geven moment best fris, toen jVe hier naar toe reden." ^jln Sluis meldt Floor Lempèreur vod| 'le^ben genoten van de unie- -,oe;ke, aparte sfeer die er heerste. j"stfiiDe stilte was indrukwekkend. 'fa de hele winkelstraat van rof sf°n<Jen mensen te kijken. oor"faar er waren ook mensen die n ojFewoon bleven winkelen. Ik had fwcl willen roepen: mensen, kijk uou omhoog naar wat er ge- Mia van Eig uit Heemstede be landde bij toeval in Sint Anna ter Muiden, waar de eclips voor Zeeuwse begrippen goed te zien was. foto Peter Nicolai beurt. Wel had ik verwacht dat het donkerder zou worden. De twee Brabantse dames Kuij- pers in de Sluise winkelstraat wagen het niet omhoog te kij ken. „We hadden geen brilletje", verklaren ze, „en zonder durf den we niet. We kregen wel een beetje een unheimisch gevoel, dus toen zijn we maar bij de mo len naar binnen gegaan.Ook C. Dresen uit Maastricht heeft niet naar boven gekeken. „Ik zie het allemaal wel vanavond op de te levisie" zegt hij,Er waren toch te veel wolken en ik had geen bril. In Frankrijk moet het veel spectaculairder zijn geweest. Ik merkte wel dat het licht vreem der werd, een raar lichtver schijnsel. Toch was er ook een stel dommeriken dat gewoon zonder speciale bril in de zon zat te kijken. Er was zelfs een Bel gisch paar, dat nog helemaal niet van de zonsverduistering af wist. Ze zagen iedereen omhoog kijken, dus zij deden dat ook. Omstandei-s hebben hen moeten wijzen op de gevaarlijke effec ten. Daar zijn ze erg van ge schrokken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13