Mir laat Frankrijk links liggen Voncq wordt niet echt donker Grof Geschut rockt in de maanschaduw Kijken met bril van baas Neckermann Baby's ter wereld tijdens eclips eclips Voorspelling van Paco Rabanne komt niet uit Blinden genieten in Apeldoorn donderdag 12 augustus 1999 door Rerié Hoonhorst SINT-JANSTEEN - Het eclips- brilletje werkt uitstekend. Nec- kermann-medewerkers in Sint- Jansteen zien woensdagmiddag steeds grotere happen uit de zon verdwijnen. Net na twaalven is een perfect eerste-kwartiersmaantje te zien. Afhankelijk van het soort Neckertnann-personeel met brilletjes van de baas. foto Charles Strijd brilletje is de 'maan' (het ge deelte van de zon dat nog niet door de maan wordt bedekt) geel, blauw of groen. Op de valreep zijn alle 850 werknemers van de Necker- mann-vestigingen in Zeeuws- Vlaanderen (Sint-Jansteen, Terneuzen en Vogelwaarde) voorzien van eclipsbrilletjes. Het leek algemeen directeur R. van den Berg een aardig idee. „En dat is het ook, hij had er al leen wel wat eerder mee mogen komen", zegt directiesecreta resse J. Hendriks lachend, nét voor het hoogtepunt van de zonsverduistering. Samen met haar collega L. van de Staay en met de hulp van vele telefonistes slaagde ze er echter nog in om vanaf adressen in het hele land, 'de verste komen uit het Veluwse Elburg', brilletjes naar Zeeuws- Vlaanderen te halen. Platte dak De geste van de directie, die het personeel ook een kwartier lan ger lunchpauze gunt, wordt ge waardeerd. Dat heeft Hendriks van vele kanten gehoord en de inkopers J. Schulte en R. Kindt beamen het. „Het is toch mooi om zo'n natuurverschijnsel te aanschouwen, vooral omdat we het normaal gesproken nooit meer meemaken." De inkopers staan op het platte dak naast hun afdeling naar de langzaam verdwijnende en vervolgens weer verschijnende zon te kij ken. Andere personeelsleden kijken gewoon door het raam van hun afdeling, maar de grootste groep medewerkers - enkele tientallen - verzamelt zich op de patio bij de kantine. van onze redactie buitenland PARIJS - Bij de ingang van het Chateau de Vincennes hangt een notitie voor de toeristen. „Op instructie van het ministerie zijn alle rondleidingen tussen 11.00 en 15.00 uur wegens vei ligheidsoverwegingen afge last." Getekend: „De directie." Op deze 11e augustus is het Chateau de Vincennes in Oost- Parijs een riskante plek, althans voor de volgelingen van Paco Rabanne. Want in zijn laatste boek voorspelt deze messias dat het kasteel tijdens de zonsver duistering door radioactieve brokstukken van het Russische ruimtestation Mir getroffen zal worden. Heel Parijs zal vervol gens worden verwoest, alsmede een deel van Zuid-Frankrijk. Rabanne, een modeontwerper die ooit Brigitte Bardot en Jane Fonda kleedde, was met zijn boek (le Feu du Ciel) maanden lang een van de best verkopende auteurs van Frankrijk. Maar of ook de directie van het kasteel, dat er met zijn negen torens en donjon toch solide oogt, in de profetie gelooft? Grap Pierre, een wacht, grijnst breed. „Het personeel hier beschouwt het boek van Rabanne meer als een grap", zegt hij. „De afgelas ting van de rondleidingen heeft x meer te maken met de zonsver duistering. De directie wil het niet op haar geweten hebben dat bezoekers bij een rondleiding zonder beschermende bril om hoog kijken en blind worden. APELDOORN - Door hun visu ele handicap lieten ze zich niet uit het veld slaan: gisteren geno ten ook de blinde en slechtzien de bewoners van blindeninsti tuut Het Loo Erf in Apeldoorn van de gedeeltelijke zonsver duistering. Volgens M. Kortman, als zien therapeute verbonden aan Het Loo Erf, leefde de zonsverduis tering wel degelijk onder de veertig bewoners, ook al kun nen die maar in beperkte mate zien. In de studieruimte van het insti tuut stelde de leiding vijftien computers in op de Internet-site die het verloop van de zonsver duistering liet zien. Zo konden de slechtziende bewoners de eclips van de zon volgen. De blinden kregen een uitleg van de begeleiding; die vertelden 'op beeldende wijze' wat op de site te lezen staat. Buiten konden de bewoners an dere gevolgen van de zonsver duistering voelen, zoals het plotselinge dalen van de tempe ratuur. De visuele handicap van de be woners maakte een eclipsbril overigens niet overbodig. De ogen van slechtzienden en blin den, zo vertelt Kortman, zijn juist extra gevoelig voor de zon. „We moeten er op letten dat nie mand in het wilde weg de hemel in kijkt. Het gezichtsvermogen dat onze bewoners nog hebben, willen ze graag behouden." GPD De directieleden zijn niet de eni ge lieden die de profetie met een zak zout hebben genomen. „Normaliter zie je hier een en kele toerist rondlopen", zegt Brigitte, een werkneemster op het kasteel. „Kijk nu eens." Ze maakt een weids gebaar naar de honderden mensen die zich heb - ben genesteld op het immense grasveld dat ligt ingeklemd tus sen de donjon, de kerk en een aantal middeleeuwse muren. „Ik woon hier vijf minuten van daan", legt een van hen uit, een student. „Je kunt hier de zons verduistering beter zien dan in Parijs, waar het uitzicht wordt belemmerd door hoge gebou wen. Maar ik geef toe: ik ben ook hier gekomen om te zien of Paco Rabanne gelijk krijgt." Maar als de maan zijn arbeid heeft verricht, en een waterig zonnetje achter de wolken van daan kruipt, is van het ruimte station nog steeds geen spoor te bekennen. „Het is schandelijk, wat die Rabanne ons heeft ge flikt", zegt Anne-Marie, een an dere bezoeker, bijna teleurge steld. „Hij heeft de angst van veel mensen voor het jaar 2000 genadeloos uitgebuit." Het Russische ruimtestation Mir is dus niet volgens de voor spelling van Rabanne op Parijs gevallen, maar heeft wel voor het eerst de schaduw van de maan vanuit de ruimte gezien. Een namaak-Mir ligt in het Franse Samatan als reactie op de voorspelling dat het ruimtestation op aarde zou neerstorten en daarmee het einde van de wereld zou inluiden. foto Christophe Ena/AP door Margreet van den Broek RENESSE - „De zon is ver duisterd; ik sta in de schaduw van de maan." Toepasselijker kon het bijna niet, het ope ningsnummer van het eclips concert dat Grof Geschut gaf in Renesse. Hoewel het leek alsof het optreden al lang van te voren speciaal was geboekt, was het min of meer toevallig dat deze band er woensdag stond. Eigenlijk had Grof Geschut in juni een Katerkoncert willen geven, op de dag na het grote Beachpopfestival. Maar het lukte de organisatoren van Westerschouwen Aktief niet om een vergunning voor het optreden te bemachtigen. Er werd naarstig gezocht naar een alternatieve datum. Bij orga nisator Mariska Dijke ging een lampje branden. „De zonsver duistering leek een mooie gele genheid en de band was ook meteen enthousiast", zegt Dij ke. En dat openingsnummer, dat leek ervoor gemaakt. Het Met de rug naar het podium bekijkt deze concertbezoeker in Re- nesse de zonsverduistering. foto Pieter Honhoff idee voor het concert In De Schaduw Van De Maan was ge boren en deze keer was de ver gunning geen probleem. Rond half twaalf stromen de terrasjes aan de Hogezoom vol met voornamelijk toeristen, die onder het genot van een glaasje de eclips willen bekij ken. In Renesse lijkt de ver duistering niet te worden beschouwd als een indruk wekkend natuurverschijnsel. Eerder als een factor die de ge zelligheid vergroot. Een bijna strakblauwe hemel dient als perfect decor voor het ballet van zon en maan. Een ober voert zijn eigen rondedans op. Ijverig voorziet hij zijn gasten van koffie en bier. De zon keurt hij geen blik waardig. „Vorig jaar heb ik het op Aruba al ge zien. Daar was het helemaal donker; dat is toch wel wat an ders hoor." Run Om twaalf uur onstaat er in eens een run. Zouden fans een handtekening willen verove ren van de leden van Grof Ge schut, die net zijn gestopt met him soundcheckNee, het blijkt te gaan om een voor raadje van de laatste eclips- brillen, die de organisatoren op de kop hebben weten te tik ken. Ze gaan grif van de hand en in een mum van tijd zijn bij na alle hoofden op straat naar de zon gedraaid. Iedereen staat nog met de rug naar het podium, om het hoog tepunt van de verduistering niet te hoeven missen. Maar ei genlijk glijdt dat moment on gemerkt voorbij. Het licht is wel wat minder fel, en de scha duwen zijn langer. Maar het overgebleven reepje zon geeft nog volop licht. De tempera tuur is wel wat gedaald. Om 12.30 uur springen de vier leden van de band op het podi um. De hoofden draaien rich ting podium waar het nummer 'In de schaduw van de maan' wordt ingezet. Als het laatste akkoord klinkt, relativeert zangeres Leonie van der Klein de eclipsmanie. „We hadden gedacht dat het nu helemaal donker zou zijn. Maar dat schijnt vanavond pas te gebeu ren." De organisatoren hadden vooraf maatregelen getroffen voor een onverwacht grote op komst. Dat uiteindelijk zo'n tweehonderd mensen het con cert bijwoonden, is echter geen teleurstelling. Dijke: „Daar hadden we toch wel een beetje op gerekend. En de grootste vakantiedrukte in Renesse is eigenlijk alweer voorbij. We zijn tevreden zo. door René Schrier VONCQ - Het is woensdag 11 augustus 1999 in Noord-Frank rijk. De dag van de Zwarte Zon. Honderdduizenden mensen zijn naar de 120 kilometer brede strook in Noord-Frankrijk ge komen om er de volledige zons verduistering te zien. Frankrijk is er trots op. Dé eclips van de eeuw. Het uitzichtpunt Point Panora- mique in het Noord-Franse ge hucht Voncq is rond 10.00 uur woensdagmorgen een waar ver zamelpunt. Enkele honderden mensen hebben zich daar geïn stalleerd met eclipsbrilletjes en fototoestellen. Er heerst een uit gelaten sfeer. Medewerkers van de streek-VW maken van de gelegenheid gebruik om ieder een een folder in de hand te drukken. Er is veel bewolking, maar de hemel laat ook blauwe stukken zien. 11.12 uur: mensen roepen be- wonderend 'ah' en er klinkt ap plaus. De maan neemt het eerste kleine hapje zon weg. Vanaf nu moet het steeds donkerder wor den. 11.15 uur: een grote wolk schuift voor de zon. Het is voor lopig even uit met de pret. Zelfs met het blote oog is de zon niet te zien. 11.22 uur: de bewolking wordt weer wat dunner. Duidelijk is - met een speciaal brilletj e - dat er rechtsboven een flinke hap uit de zon weg is. Het beeld is niet lang zichtbaar, omdat een wolk het zicht weer belemmert. 11.35 uur: het wordt nog niet echt donker. Als het al wat som berder wordt, is het van de drei gende wolken die nog steeds de eclips-happening dreigen te verstoren. Een Fransman haalt opgewekt een fles rosé uit een koelbox in zijn auto. Eclips of niet, er zijn een paar dingen in het leven van een Fransman die niet uit het ritme raken. Het pa noramische uitzichtpunt veran dert langzaam in een enorme picknick-plaats. 11.55 uur: het begint frisser te worden. De zon ziet er uit als de maan. De vorm van een mooie sikkel. 12.00 uur: het dagelijks leven gaat gewoon door. In de kerkto ren van Voncq luiden de klok ken. Een wielertoerist van de toerclub Wageningen komt bij het uitzichtpunt aan. Ook een zogenaamde eclips-jager ver schijnt ten tonele. Dat is iemand die verschillende totale zons verduisteringen heeft meege maakt. Er zijn er wel die er zo veel mogelijk willen zien en daarvoor de hele wereld over reizen. Deze liefhebber heeft een shirt van vorig jaar aan, van de eclips op de Antillen. 12.11 uur: het wordt spannend. De zonsverduistering is hier voorzien om 12.26 uur, maar nu komt er wel een heel grote wolk aanzetten. Als die nog maar op tijd weg is. 12.16 uur: de spanning stijgt. Het wachten is op de beroemde schaduw die - zo willen de ver halen - met enorme snelheid al les in het donker zet. 12.20 uur: het ücht verandert. Kleuren worden anders. Wordt het al donker in de verte?, wil ie dereen weten. 12.21 uur: het is gek, maar de be wolking breekt. Het klaart dui delijk op. 12.24 uur: nu is duidelijk een heel vreemd licht te zien. Kleu ren worden wat zachter. 12.25 uur: in de verte krijgt de horizon een zwarte donkere gloed. Het wordt nu ook bij ons snel donker, maar de voortsnel lende schaduw ontbreekt. 12.26 uur: de totale zonsver duistering is daar. Je weet niet waar je eerst moet kijken. Het grootste wonder is misschien nog wel dat alle wolken zijn ver dwenen. De lucht is gewoon hel der. Meteorologen zullen er wel een verklaring voor hebben die ongetwijfeld te maken heeft met temperatuursverschillen. Aan de lucht verschijnt een ster links van zon en maan. Het zou de planeet Venus moeten zijn. Dui delijk zijn ook de zogenaamde Parels van Baily te zien, de laat AMSTERDAM - Zinedine, die gisteren in Amsterdam wet geboren, heeft er alles aangedaan om de eclips mee te makej De geboorte van het jongetje werd eigenlijk pas over een wee verwacht. Maar Zinedine kwam vlak voor het hoogtepur van de eclips in het Slotervaartziekenhuis met een keizersne de op de wereld. De nieuwe burger weegt 2700 gram en hij en zijn moeder ma: ken het volgens een vroedvrouw van het ziekenhuis goed. Zijf* ouders waren niet erg onder de indruk van het feit dat zij ee; 1 eclipsbaby kregen. De vreugde om de geboorte van hun bla i kende zoon was te groot, daar kon geen zonsverduistering meer bij. In het zuiden van Oostenrijk is op het moment van de eclipj^ ook een baby geboren. De baby kwam ter wereld toen duizew I den toeschouwers in het centrum van Gi^az voor de volledia I eclips applaudisseerden. Het ziekenhuis in Feldbach waar dl; I heuglijke gebeurtenis plaatsvond, wil geen gegevens over d|J identiteit van het kind en de moeder kwijt. In het ziekenhuis van de Hongaarse plaats Veszprem, tachtil kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Boedapest, heef een vrouw gisteren op het moment van de totale zonsverduisf!^ tering haar negende kind ter wereld gebracht. Maria Frietf bracht haar baby Simon Adrian volgens het staatspersbureaP^ MTI om 12.46 uur ter wereld, toen de eclips compleet wasrv Veszprem ligt binnen de strook waar de totale verduistert]#3' in Hongarije plaatsvond. AP/ANP/AFP P£ (Eei De drie kosmonauten die vanuit het ruimtestation de zonsver duistering volgden, waren de eersten die het bijzondere na tuurverschijnsel konden waar nemen. De twee Russen en een Frans man filmden de enorme scha duw die over de aarde zeilde. GPD/AFP Volgende verduistering veel langer RIJSWIJK - Wie niet genoeg heeft aan de omstreeks twee mi8° nuten die de zonsverduistering duurt of teleurgesteld is ovtfn het grauwe wolkendek, krijgt over minder dan twee jaar eejr ruime herkansing. De eclips van 21 juni 2001 in zuidelijP' Afrika zal maar liefst vijf minuten duren en de kans op een orf" bewolkte lucht is groot. Pe In de eerste tien jaar van het komende millennium zijn er P' totaal acht totale zonsverduisteringen. De langste verduistfP1 ring van de 21e eeuw zal plaatsvinden op 22 juli 2009: zes mij38 nuten en 39 seconden. Daarvoor moeten de belangstellende^11' wel naar de Indiase stad Benares, Nepal of ChinaWie een jaa^a later naar Chili en Argentinië reist, krijgt minder waar vocF zijn geld. Dan duurt de verduistering amper een minuut. ANfe git Beurshandelaren het dak op AMSTERDAM - Ook de Amsterdamse effectenbeurs ont kwam woensdag niet aan de eclipshype. Tussen kwart ov< twaalf en half een bevond het merendeel van de handelare zich niet op de beursvloer, maar op het dak van het beursgf bouw. „Het dak was buitengewoon bevolkt", aldus een woordvoer der. Dat gold overigens ook voor de omringende gebouwen het Beursplein, waar het eclipsturen ook troef was. De lege beursvloer had nauwelijks invloed op de handel. „De eclii speelt geen enkele rol", stelt een handelaar. „De beurs nodij toch al enkele dagen niet uit tot grote activiteit." ANP Duitse waaghals raakt gewond LUDWIGSHAFEN - Een 24-jarige student die de zonsvei duistering beter wilde zien, is gisteren gewondgeraakt doi een elektrische schok. De jongeman was in de buurt van Lu( wigshafen in het westen van het land op een elektriciteit! mast geklommen. Hij dacht dat hij vanaf de mast de eclip beter zou kunnen zien. De waaghals raakte de elektriciteits kabels van twintigduizend volt aan, hierbij blesseerde hij zij handen ernstig. AFP u Files bij Rotterdam Airport ROTTERDAM - De honger naar een volledig verduisterde zoi^s' heeft gisteren voor grote drukte gezorgd op Rotterdam Ah port. Zestig toestellen kozen tussen zeven en half elf hei luchtruim om in Noord-Frankrijk de totale eclips te kunne! bewonderen. „Het was één grote file", aldus een woordvoer der van de luchtverkeersleiding. Aan het einde van de midda/ T verwacht hij minder drukte bij de terugkomst. „Die zal g( X spreider verlopen. Hoewel 'inboundverkeer' natuurlijk w weer meer werk betekent dan 'outboundvluchten'." Eni| t tijd geleden had de nationale luchtverkeersleiding bestuu;O ders van toestellen die niet uitsluitend op instrumenten kor' den vliegen, opgeroepen zoveel mogelijk het luchtruim te miS°l den. Ze zouden in moeilijkheden kunnen komen als het alt donker zou worden. Achteraf bleek de oproep niet nodi|p ,Het zicht was goed"aldus de Rotterdamse luchtverkeerslerei ding. ANP p ren Zonder nachtbrevet niet de lucht iiiül wel BOULOGNE-SUR-MER - Piloten die geen nachtbrevet het?fs ben en geen vluchtplan hebben ingediend, mochten gisterer^ niet de lucht in. Dat heeft de Franse luchtvaartdien! besloten. Daarmee wilden de Fransen voorkomen dat elkra brevethouder met een vliegtuigje opstijgt. Het verbod gel$en voor Frankrijk alleen voor de dag van de zonsverduistering.®11 Alle luchthavens in de zogheten totaliteitszone, waar de veiFr duistering volledig was, waren in Frankrijk gesloten. Op <fja meeste, veelal niet meer dan een enkele stripstonden volgerr de luchtverkeersautoriteiten te veel privévliegtuigen gepa|an keerd. Zo stond de nietige strip van Saint-Valéry-en-Cailre vlakbij Le Havre vol. Op het iets grotere vliegveld van Le Tourul quet stonden dertig kleine toestellen. De luchtvaartleidirl0' had sportvliegers uit Groot-Brittannië, Duitsland en Neder™ land uit de lucht gehaald om ongelukken te voorkomen. AFP Sterrenwachten tevreden ste druppels zonlicht die via de pokdalige maandrand de aarde nog bereiken. Op het moment dat het allerlaatste zonlicht ver dwijnt, is duidelijk de zoge naamde diamantring zichtbaar. Overal klinkt applaus. Mensen zijn ontroerd. Toch is het niet echt pikdonker. Dat is eigenlijk wel een teleurstelling. De wol ken in het westen krijgen mooie lichte kleuren. Omdat er zo veel te zien is, vliegen de twee eclips minuten om. 12.28 uur: de eerste zonnestra len komen er al weer aan. Nu is de wereld mooi gekleurd. Zach te tinten overheersen, te verge lijken met najaarszonnetje. Dat alles duurt maar even. Het licht verandert snel. Plet lijkt alsof de zon al weer aan een stralend blauwe lucht staat, maar een blik door de kijker leert dat de zon een nageltje groot is. 12.35 uur: iedereen pakt zijn spulletjes weer in. Het is voor bij. Bezoekers van de SpaceExpo in Noordwijk houden de zonsi verduistering nauwlettend in de gaten. foto Cor Mulder/ANj°° DEN HAAG - De sterrenwachten in Nederland pikten giste ren een graantje mee van het enthousiasme rond de eclips. Zi openden de deuren in het kader van de eclips. In totaal kwe men ruim vierduizend mensen op het evenement af. Het Publiekscentrum voor Sterrenkunde in het Twentse Lat trop trok 1500 belangstellenden. Ze kwamen af op het specia le programma met onder meer een live-verslag op een schern lezingen en een tentoonstelling over de zon. De sterrenwacht Quasar in Hoeven (NB) verwelkomde tussel de vier- en vijfhonderd mensen. De bezoekers werden getrakt teerd op rechtstreekse verslagen van medewerkers die nF Duitsland en Hongarije de eclips bekeken. Ondanks de bewolking tijdens het hoogtepunt van de vei duistering, was de SpaceExpo in Noordwijk tevreden met toeloop van mensen. Er kwamen 1400 mensen opdagen vo< lezingen en een speciaal ligconcert van new age-pianist Coi Bais. Daarnaast konden belangstellenden de zonsverduiste ring volgen op verscheidene schermen. Het Planetron in D wingeloo ontving eveneens een grote grot liefhebbers. De sterrenwacht toonde de hele dag videovoorj stellingen. Mensen zonder eclipsbrilletje konden de zon o!'^ een scherm in de gaten houden. Ook stonden er telescope Enkele sterrenwachten waren gesloten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 12