Zeeland kan eclips vrij goed zien Anticlimax op het Abdij plein Weinig oogschade Strandgenot met koffie, shag en een dikke trui Provincie mag volgens KNMI niet klagen over bewolking „PZC eclips donderdag 12 augustus 1999 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Tim is vast van plan een groot zandkasteel op het Vlissingse badstrand te ma ken. Ineens bedenkt hij zich dat er vandaag nog iets bijzonders zou gebeuren. „Mam, mam, wanneer is de zonsverduiste ring ook alweer." Het is tien over half één, het hoogtepunt van het natuurverschijnsel is op Walcheren voorbij. „Jammer, jongen het is al gebeurd. Wat had je dan verwacht?", vraagt zijn moeder. „Dat het donker als de nacht zou worden", ant woordt hij. Tim is teleurgesteld. Toch ge beuld er iets vreemds rond half één woensdagmiddag. Het wordt ineens kouder op het strand en ook onwennig stil als de zon voor een groot deel ach ter de maan verdwijnt. Het schemert en er komt een onwe zenlijke gloed over water en zand te liggen. Maar regenwolken schuiven iets te vaak voor zon en maan om een helder beeld te krijgen van de eclips. Jammer, vinden sommigen, die zich uitgebreid geïnstalleerd hebben in strand stoelen. Zij aan zij kijken ze naar het fenomeen, maar blij ven wachten op de echte ver duistering van de zon, die in hun ogen nooit echt komt. Net als Tim zijn ook zij licht teleurge steld, als ze rond enen hun luie stoelen weer inklappen. Zwemtocht Emmy Schellings en Kees Steu- tel missen ook hét moment, maar malen daar niet om. Zij zijn, zoals bijna elke dag, naar het badstrand gegaan voor een zwemtocht van ongeveer een half uur. „Als er géén eclips was geweest, waren we ook rond de ze tijd het water ingegaan" zegt Kees. „Het verschil met andere dagen is dat het vandaag wat donkerder is. Maar we zwem men ook in de winter en ik denk dat zwemmen in de mist heel wat vervelender isomdat je dan je oriëntatiegevoel kwijtraakt. Als het maar niet donkerder wordt dan nu." Donkerder wordt het niet, maar nadat rond half één de meeste brillen zijn afgezet, blijven Mie- ke de Rijke en Mirjam de Jonge uit Breda op nog méér hopenZe kijken om de beurt in een zwarte emmer, halfvol gevuld met wa ter. De zon licht erin op als een sikkel. „Ik vind de zonsverduis tering gewoon prachtig", merkt Mirjam op. „Anderen hadden er misschien meer van verwacht. Maar ik vind het tof dat ik dit hier op het strand in Vlissingen mee kan maken. De eclips kan zonder opsmuk, zoals een zonsverduis teringsbroodje of tromgeroffel. Voor mij is een shagje, koffie en een dikke trui genoeg. Mis schien leef ik nog over 81 j aar als de volgende volledige zonsver duistering in Europa is voor speld. Maar deze hebben we toch mooi meegemaakt." Tilburgs boek vandaag klaar TILBURG - Twaalf schrijvers en evenveel fotografen hebben een deadline. Op verschillende locaties in Tilburg hebben zij de zonsverduistering meegemaakt en vastgelegd. Bij drukkerij Gianotten moet vandaag, een etmaal na de zonsverduistering, een eclipsboek verschijnen. Het is een gekkenhuis bij de uit gever: auteurs leggen de laatste hand aan hun teksten, fotogra fen zijn nog bij het laboratori um. Aan het einde van de avond moeten de persen draaien. Het boek verschijnt in een oplage van duizend exemplaren. Schrijver en initiatiefnemer Ed Schilders spreekt van een prachtige ervaring. „Geweldig. De zon was tegen twaalf uur heel goed waar te nemen en heeft tot hele mooie verhalen geleid. Ik zat zelf op de waterto ren en ik had een prachtig uit zicht. Op de eerste foto's zie je ook hoe groot het verschil in licht was, dat was met eigen ogen niet waar te nemen. Artis tiek verwacht ik heel veel van de inhoud van het boek." ANP door Hans Leber ROTTERDAM - Welgeteld één persoon kwam gistermiddag even binnenwippen in het Rot terdamse Oogziekenhuis. „Maar dat was geen ernstig ge val, die mijnheer zag een vlek voor zijn ogen maar die zal ze ker weer weggaan," aldus oog arts W.H. Beekhuis. Ook in andere academische zie kenhuizen bleef het rustig. Tien mensen meldden zich met klachten, maar daartussen be vond zich niet één ernstig geval van blijvende schade aan het netvlies. Zowel Beekhuis als de Leidse professor J. Keunen gaat er van uit dat zowel de voorlich ting via de media als het slechte weer in grote delen van Neder land de schade hebben beperkt. Keunen: „Maar echt zeker we ten we dat pas over een paar da gen als we wat meer zicht heb ben op de klachten van mensen die in het buitenland naar de eclips hebben gekeken. Maar echt ernstige gevallen hadden zich nu al gemeld, denk ik." Bij schade aan het netvlies door het te lang inbranden van zon nestralen zou er overigens ook amper medische behandeling mogelijk zijn. Keunen en een collega stelden voor de oogart sen in Nederland wel een proto col op. Dat kwam er op neer dat een patiënt die nog maar 0,1 procent van het zicht over had, sowieso zou worden behandeld met een zware prednison-kuur. „We gaan er daarbij van uit dat prednison de schade enigszins kan beperken, maar zeker we ten we het niet Wel druk hadden het gisteren de telefonistes van de verschillen de oogklinieken in het land. Voorafgaand aan de zonsver duistering werd massaal gebeld over de te nemen voorzorgs maatregelen. Nadien luidde vooral de vraag of men zich vol doende had beschermd. Beek huis in Rotterdam: „Mensen vroegen of een cd waar ze door heen hadden gekeken, voldoen de bescherming had geboden. We hebben het gebruik ervan af geraden, omdat we niet wisten wat voor cd's de mensen thuis hadden liggen." GPD Optimale bescherming? lasbrillen- en maskers op het Abdijplein. foto Lex de Meester Het begin van de eclips.... en de maximale zonsverduisteringin Zeeland. foto's Lex de Meester gericht, uiteraard goed be- j schermd door een speciaal brilletje. 5 Tot zijn immense teleurstel- I ling blokkeerden dikke, grij- I ze loolken zijn beeld. On- I troostbaar keerde hij terug naar huis. Maar hij zo u het er niet bij laten zitten, waar schuwde hij een ieder die het J horen wilde. Aangifte zou hij j doen, bij de politie. Dit was geen verduistering, dit wasje I reinste oplichting. door Richard Hoving VLISSINGEN - De zonsver duistering was woensdag overal in Zeeland ondanks de bewol king redelijk te zien. Favoriete plaatsen om het natuurver schijnsel te ondergaan, waren de Walcherse stranden, het eve nemententerrein de Hoge Zoom in Renesse en het Zeeuws- .iVlaamse dorp Sint Anna ter jMuiden. Verspreid over de provincie gin gen mensen rond twaalf uur massaal de straat op om de maan voor de zon te zien schui ven. Vanaf vliegveld Midden- Zeeland bij Arnemuiden ver trokken gisterenmorgen ver schillende toestellen richting [Noord-Frankrijk om de totale eclips te kunnen bewonderen. In Zeeland bedroeg de verduiste ring maximaal 96 procent. Ner- i Chimpansees in Artis zijn niet onder de indruk AMSTERDAM - De chimpan- sees in de Amsterdamse dieren tuin Artis waren niet bijster onder de indruk van de gedeel telijke zonsverduistering. De enige activiteit die ze ontplooi den was het gevolg van het rnas- i" saai toegestroomde publiek. Iets voor half eenop het hoogte punt van de eclips in Amster dam, draaiden de toeschouwers de apen de rug toe om door een zwart brilletje naar de zon te kijken. Het 4-jarige chim panseevrouwtje Amber kon weinig waardering opbrengen voor deze concurrentie. Om de aandacht van het publiek terug te winnen begon zij te klappen. Ook de andere dieren in Artis raakten nauwelijks uit hun evenwicht door de eclips. De Ja panse makaakapen werden wel iets rustiger naarmate het don kerder werd, maar waren ook snel weer in him gebruikelijke ritme. M. Frankenhuis, direc teur van Artis, hield bijna twee uur de olifanten nauwlettend in de gaten. Maar de mensen wa ren meer van slag dan de olifan ten, concludeerde hij. Olifantstier Olifantstier Murugan maakte tegen half een nog wel aanstal ten naar het nachtverblijf te gaan, maar bedacht zich toen het lichter werd. Normaal bonkt het beest aan het eind van de middag een paar keer met zijn tegen de stal als teken dat hij naar binnen wil. Zover kwam het tijdens de eclips niet. In vogelpark Avifauna in Al phen aan den Rijn gingen de struisvogels tijdens de eclips plat op de grond liggen. De peli kanen trokken zich tegen twaalf uur massaal terug op het eiland. «Normaal zwemmen de pelika nen overdag, maar tijdens de hele zonsverduistering hebben ze op het eiland gezeten vertelt een woordvoerster. Druk Veel dierentuinen bestudeerden gisteren het gedrag van de die ren tijdens de zonsverduiste ring. Op de beesten had het weinig effect, op de bezoekers aantallen wel. In alle dierentui nen was het opvallend druk. Ook volgens Staatsbosbeheer reageerden planten en dieren nauwelij ksIn Friesland zag een boswachter wel dat de insecten zich heel rustig gedroegen. Vlo gen ze voor de verduistering nog druk van bloem naar bloem, tij dens het verschij nsel zelf bleven ze roerloos op de bloem zitten zodat ze aan te raken waren. De zereactie komt mogelijk door de plotse temperatuurdaling. ANP Hij kon de spanning nauwe lijks nog aan. Om 12 uur, 25 minuten en 21 seconden pre cies zou de maan voor de zon schuiven. Een spektakel dat je eens in je leven kunt mee maken. De zonsverduiste ring zou het best in Zuid- West-Nederland te zien zijn. In Zeeland dus. Die Tilburger was er speciaal voor naar Vlissingen getreind. Gelegen op het strand volgde hij het natuurverschijnsel nauwlet tend. De ogen strak op de zon gens werd het echt donker Hooguit was sprake van een lichte schemering. In de Zeeuw se hoofdstad werd de maximale zonsverduistering om 12 uur, 25 minuten en 21 seconden bereikt. Bewolking De vrijage tussen de zon en de maan begon veelbelovend. Rond 11.00 uur, de eerste fase van de verduistering in Zeeland, was het slechts licht bewolkt. Naarmate het hoogtepunt van de zonsverduistering dichterbij kwam, nam de bewolking toe. Kort na de middag pakten zich met name boven Walcheren donkere wolken samen. Niet al leen op Walcheren, maar ook el ders in de provincie waren de duizenden eclipskijkers aange wezen op de gaten in het wol kendek. Het einde van de ver duistering werd in Goes met een paar harde vuurwerkknallen gevierd. In het centrum van Middelburg was een drumband op de been. Voor veel eclipskijkers was de bewolking een teleurstelling. Dat het niet echt donker werd, was eveneens een domper op het eclipsfeest. Volgens M. Somers van het KNMI in De Bilt had Zeeland gisteren ondanks de bewolking niet te klagen over het weer. „Net als in andere kustprovincies waren er vol doende gaten in het wolkendek om de eclips te aanschouwen. Elders in het land was het een stuk minder." De temperatuur daalde tijdens de verduistering ongeveer met één graad Celsius. Ziekenhuizen De Zeeuwse ziekenhuizen kre gen direct na afloop van de zonsverduistering welgeteld één verontrustend telefoontje. Op de afdeling oogheelkunde van het Oosterscheldezieken- huis in Goes meldde zich een vrouw die de zon had gefotogra feerd. Volgens een medewerk ster van de afdeling oogheel kunde wilde de vrouw weten of haar gezichtsvermogen daar door was afgenomen. Omdat de beller geen klachten had, werd ze niet doorverwezen naar een specialist. In de dagen voorafgaand aan de verduistering is herhaaldelijk gewaarschuwd om niet in de zon te kijken. Mensen die lang in de zon zouden kijken, liepen het ri sico om tachtig tot negentigpro- cent van hun gezichtsvermogen te verliezen. Ondanks alle waarschuwingen werd in Zeeland volop zonder eclipsbril gekeken. Velen waren er niet in geslaagd om een speci ale bril te bemachtigen. Las- glaasjes en cd-plaatjes dienden als alternatieve oogbescher mers. Op het Abdijplein in Mid delburg gingen de eclipsbrillen een paar minuten voor het begin van verduistering voor tien gul den van de hand. Een dag eerder moest er een rijksdaalder wor den afgerekend. Eclipspubliek rond het standbeeld de 'wolkenmeter' op het Middelburgse Abdijplein. foto Pieter Honhoff In de verte klinkt tromgeroffel. Het komt van de drumband Medicamento, die als ware rat tenvangers van Hameien een stoet van zo'n zestig mensen binnenvoeren. 3. De vertwijfeling Steeds kleiner wordt de zon, naarmate de maan haar tri omftocht over haar tegenhan ger voortzet. Op het Abdijplein zijn nu zeker vierhonderd mensen bijeen. Jong en oud, groot en klein, allemaal komen ze voor hetzelfde. Spreken met elkaar, delen de opwinding. Andere zaken tellen even niet. De eclips kweekt saamhorig heid, Maar toch hangt er een wat on behaaglijk gevoel. Het wol kendek wordt almaar dikker. Ook de duisternis wil maar niet inzetten. Een lichte sche mering geeft het Abdijplein slechts een grauwe indruk. Kinderen schieten moeders aan. Is dit nou alles? De drum band speelt door, maar het en thousiasme van de menigte daalt zienderogen. Slechts één vraag houdt de aanwezigen bezig: Krijgen we nog een zonsverduistering? 4. De teleurstelling Als de wolken sporadisch opengaan, is nog een piepklein streepje zon te zien. Een druk kende, herfstachtige grauw heid hangt over het Abdijp lein. „Waarom heb ik dit brilletje eigenlijk gekocht", zegt een jongeman. „Zonder kun je ook goed kijken. Het is weer typisch Hollands. Weinig zon, veel wolken." De Goese- naar is nauwelijks uitgespro ken of er vallen regendruppels uit de lucht. Dat stelt ook te leur. Het gebeurt op het moment dat de eclips op zijn hoogtepunt is. Verscholen achter het wolken dek is de zon bijna geheel ver slonden door de maan. In Mid delburg merkt de massa het niet. „Is dit nu alles", zegt een meneer met een videocamera. „Ik dacht dat het helemaal donker zou worden." Zijn echtgenote knikt instemmend. Velen hebben dezelfde gedach ten. Niet iedereen is teleurgesteld. Een man in net pak verlaat glimlachend het plein. „Ik snap niet waarom er gezeurd wordt. Ik vond het een prachti ge belevenis. En dit hoort een beetje bij Nederland. Het is hu mor." Rond half één breken de wol ken open. De zon wordt weer langzaam groter. Reden om de brilletjes voor de laatste maal tevoorschijn te halen. Nog één keer kijken de achtergebleven bezoekers naar de zon. Wat is zij toch mooi. foto Lex de Meester door Jasper van der Bliek MIDDELBURG - Het eclips- feest op het Abdijplein in Mid delburg was woensdag meer een bescheiden borrel dan een knalfuif. Tussen de vier- en vijfhonderd toeschouwers ke ken samen naar de zonsver duistering, die voor sommigen helemaal niets om het lijf had. Anderen waren lyrisch. Hoe onderging Middelburg het na tuurverschijnsel? De vier fasen van de eclips. 1. De blijde verwachting Op het Abdijplein is het nog rustig. De eerste aanwezigen I halen hun brilletjes tevoor- I schijn en kijken of er al iets te zien valt. Spreken elkaar aan over de gevaren van in de zon kijken. „Meneer, weet u zeker dat dit werkt?" De heer in kwestie knikt. „Ja, alleen die brilletjes. Ik heb in de krant ge lezen dat kijken door CD's wel schadelijk is." In een winkel aan de Lange Delft vragen enkele toeristen hoopvol om een zonnekijker- tje. De verkoper kan ze niet helpen. „Ik heb er net voor me zelf eentje en dat is het. Pro beert u het eens bij een bx-illen- zaak.Beteuterd verlaten ze de zaak. Twee andere vakantie gangers staan op straat wat te ruziën. De vele richtingbordjes ten spijt, kunnen ze het er niet over eens worden hoe ze naar de Abdij moeten lopen. 2. De spanning De massa op het grote plein groeit met de minuut. Velen hebben gehoor gegeven aan de oproep met zijn allen de unieke gebeurtenis te aanschouwen. Ook media zijn volop aanwe zig. Camera's zoemen en radio verslaggevers intervieuwen. Langzaam wordt de verduiste ring werkelijk zichtbaar. Als de zon zich een moment van de dreigende wolken weet te ont doen, reageert de massa bijna uitzinnig. Iedereen tovert een brilletje tevoorschijn en aan schouwt het gevecht tussen maan en zon. Met honderden tegelijk turen de aanwezigen naar de hemel. Ondanks alle waarschuwingen vooraf zijn er nog steeds mensen die met een CD of filmrolletje oogbescha diging riskeren. Overdrijven kan ook. Enkele grapjassen dragen een laskap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 11