COURAN Westen lauw over chaos Kremlin Bewoners in paniek bij brand AZC Middelburg Yan der Have mag proef met transgene bieten voortzetten Miljarden ten prooi aan eclipskoorts Irakees verdacht van moord op Marianne Vaatstra 4 WEKEN 0 19° 13° f Benzineprijs bereikt historisch hoogtepunt premier Stepasjin maakt na drie maanden plaats voor Poetin iat Rottweilers bijten eigenaar dood Religieuze ruzie in Suriname Eerherstel voor Zeeuws monument Schaker Ragozin wint na zoektocht VOOR 16,00 JA, N 4 Eerst regen Bewolkt en regen. In de loop van de middag wat zon, maar ook een bui. Maximumtemperaturen rond 20 graden. 'n242e jaargang no. 187 ddinsdag 10 augustus 1999 ;|osse nummers 1,80 Oudere werknemer terug op arbeidsmarkt pagina 12 mg 1 dj na van onze redactie binnenland Dj ROTTERDAM - De prijs voor een liter benzine heeft een his torisch hoogtepunt bereikt. Gisteren sneuvelde het record van 8 augustus 1997. Een liter euro ongelood kost sinds giste- ren 2,29, een cent meer dan twee jaar geleden. Het record wordt nog verder overtroffen. Vanaf morgen gaan de benzineprijzen met drie cent per liter omhoog. De prijs van diesel stijgt met één cent. De oorzaak van de verho ging ligt aan de hoge dollar koers en de stijgende olieprij zen. Vrijdag kwam de prijs voor ruwe olie voor het eerst in ruim zeventien maanden bo ven de twintig dollar per vat (159 liter) uit. De prijs is ook af hankelijk van vraag en aanbod en de capaciteit van raffinade rijen. Vanaf morgen betaalt de automobilist voor een liter su per met loodvervanger 2,44, voor euro ongelood ƒ2,32 en super plus ongelood 2,38 De prijs voor diesel komt uit op 1,562 per liter. ANP yan onze redactie buitenland MOSKOU - Westerse re geringen hebben gisteren terughoudend gereageerd iarop het ontslag van de Rus- •edpische premier Stepasjin dten zijn kabinet door presi dent Jeltsin. De president gebenoemde de vrij onhe rkende leider van de Rus sische geheime dienst, larVladimir Poetin, tot waar nemend premier. Jeltsin ,O0ziet Poetin ook als zijn op- Deivolger. PieEnkele uren na de benoeming Beieei Jeltsin in een televisietoe spraak: ,,Ik heb vertrouwen in eesjiem en ik wil dat degenen die oifolgend jaar juli naar de stem- n 60US gaan ook vertrouwen in hem I grebben." Min of meer gelijktij— Lio#ig stelde Poetin zich kandidaat ;e eVoor de presidentsverkiezingen niffan 2000. Volgens Jeltsin staat Poetin garant voor een hervoi- /erfningsgezinde koers als hij pre sident wordt. ruieltsin gaf geen reden voor het ireiontslag van Stepasjin, die de re- vagering slechts drie maanden uileidde. Stepasjin was teleurge steld, maar zei: „de president heeft het recht." Poetin liet we ten geen grote wijzigingen aan te brengen in zijn regering. Het door de communisten gedo mineerde parlement, de Doema, moet nog akkoord gaan met de nominatie van Poetin. Voorzit ter Selezjnov zei gisteren dat het presidium zich vrijdag over de kandidatuur zal buigen. Rampzalig Hoewel bekend is dat de com munisten niets voelen voor Poe tin, is het niet uitgesloten dat hij toch een meerderheid krijgt. Wordt hij namelijk drie keer weggestemd, dan zal Jeltsin de Doema ontbinden. Voor de par tijen zou het rampzalig zijn de verkiezingscampagne in te moeten gaan zonder alle facili teiten waarover zij nu beschik ken. Een woordvoerder van de Ame rikaanse veiligheidsraad, Da vid Leavy, zei dat de Verenigde Staten 'met de Russische rege ring samenwerken op basis van het beleid, niet van persoonlijk heden'. Amerikaanse diploma ten hebben onlangs nog met Poetin te maken gehad, tijdens de onderhandelingen over de rol van de Russische troepen in Kosovo. „Dit is duidelijk een in terne zaak voor de Russische regering"zei de Britse staatsse cretaris van Buitenlandse Za ken Hain. „We kijken uit naar de samenwerking met de nieuwe regering", aldus Hain. Ook het Franse ministerie van Buiten landse Zaken liet weten graag te willen samenwerken. In Moskou reageerden politici kritisch. De koersen op de beurs van Moskou waren gisteren bij de opening ruim elf procent la ger dan vrijdag. Vrijwel alle waarnemers stelden dat de no minatie van Poetin niets met het landsbelang te maken heeft, maar uitsluitend dient om de belangen van Jeltsin veilig te stellen. „Volstrekt krankzinnig", zei ex- vice-premier Boris Nemtsov, eens de kroonprins van Jeltsin. „Een man die in een jaar vier minister-presidenten ontslaat, kan niet helemaal goed bij zijn hoofd zijn", constateerde de Kremlin-pretendent generaal Lebed. Communistenleider Zjoeganov sprak van 'honderd procent waanzin'. „Het is de zwanenzang van dit regime". De Russische bevolking rea geerde overwegend gelaten. Ve len zien zich gesterkt in hun me ning dat de regering zich niets aantrekt van de publieke opi nie. AP/GPD/RTR/AFP zie ook pagina 2 n cbDEN HAAG - Van der Have mag ■^eldproeven doen met genetisch sjjVeranderde suikerbietenplan- n alt en op akkers in Kapelle, Rei- n %erswaal en Tholen. De Raad ey?Van State is akkoord met de mi- T gjieuvergunning die het gentech- sr-Dnologiebedrijf D. J. van der Ha ssle BV heeft gekregen. 323,Zwaargewonden ||bij schietpartij Wegrestaurant i^ZALTBOMMEL - Twee mannen ;oo,hebben gisteravond het vuur /Degeopend in wegrestaurant De j^Lucht aan de A2 bij Zaltbom- ^.r'mel. Na de schietpartij, waarbij er? twee mensen zwaargewond ^"(raakten, vluchtte het duo. O^Later meldden twee mannen .Vs-zich bij de politie in Oss met de am;mededeling dat zij iets met de 0 »zaak te maken hadden. Zij zijn "(gearresteerd. De toedracht en de reden van de schietpartij wa- terf ren onduidelijk. De schutters ^kwamen rond tien over acht het gjvolle restaurant binnen. Tot 6-i schrik van de bezoekers begon- Dijjnen zij te schieten. Onbekend is jPjpf de slachtoffers de schutters lanlkendenANP Voor de veldproeven verstrekte het ministerie van Landbouw vorig jaar een milieuvergun ning, waarmee de komende tien jaar proeven kunnen worden gedaan. Twee particulieren uit Amsterdam, die dergelijke ver gunningverleningen nauwgezet volgen, voerden in juni bij de Raad van State een rechtszaak tegen het ministerie. De tegen standers vinden dat er te weinig bekend is over de risico's van planten die resistent zijn ge maakt tegen ziekteverwekkers en landbouwgif. Zij vrezen dat de resistente ge wassen in de voedselketen be landen. Ook maken ze bezwaar tegen de lange looptijd van de vergunning. Zij stellen dat Van der Have een vrijbrief heeft ge kregen om gedurende zeer lange tij d in ruime zin de biotechnolo gie te bedrijven zonder dat derden daar inzicht in kunnen krijgen. De Raad van State benadrukt dat het alleen nog maar gaat om veldproeven. De meeste bezwa ren van de Amsterdammers richten zich tegen commerciële toepassing van de gemanipu leerde suikerbieten. Dat is ech ter een station verder dan de proeven waarvoor nu toestem ming is gegeven. Een ultra-orthodoxe jood probeerde gisteren in Jeruzalem zijn eclipsbrilletje uit. fotoDaoudMizrahi/EPA Meisje probeert haar eclipsbrilletje uit tijdens een festival rond de zonsverduistering in Cornwall. foto Toby Melville/AP De eclips zal ook in delen van Azië zichtbaar zijn. Tieners in de Indiase stad Bombay bereidden zich er gisteren alvast op voor. foto Savita Kirloskar/RTR Gemeentebestuurders van La Chatre-Langlin, in midden- Frankrijk, bij het bord van het tot hun gemeente behorende ge hucht le Soleil (de zon). foto Daniel Janin/EPA van onze redactie buitenland PARIJS - Ongeveer twee miljard mensen in Europa en het Midden-Oosten willen morgen de maan voor de zon zien schui ven. In het hele gebied waar het natuur verschijnsel wordt verwacht loopt de eclipskoorts hoog op. De zonsverduistering begint in Engeland. De Europese totaliteitszone, waar de eclips volledig is, strekt zich uit van Corn wall, via Noord-Frankrijk, het uiterste zuiden van België en Luxemburg, Zuid- Duitsland, Oostenrijk en Hongarije tot Roemenië. De zone trekt daarna over het noorden van Irak en Iran, Zuid-Pakistan en Midden-India. In het zuidwesten van Engeland, in Cornwall, het gebied waar de zon compleet verduisterd wordt, reke nen campinghouders op een miljoen be zoekers. Net zoals Virton in België heeft Stuttgart zich opgeworpen tot de Duitse hoofdstad van de zonsverduistering. Zo'n half miljoen mensen worden in de Duitse stad getrakteerd op batterijen telescopen, een tentoonstelling en een wetenschappe lijk forum. De bierbrouwerij Calwer Eek brengt zelfs een speciaal eclipsbier op de markt, ondanks de gouden regel onder amateurastronomen dat alcohol het ob serveren van de hemel vertroebelt. De Stuttgartse klokken zullen een speciaal gemaakte symfonie laten horen. In Roemenië, dat de langste totale zons verduistering gaat kennen, is de eclips een economisch geschenk. De toestromende toeristen met hun dollars zijn er van harte welkom. Of alle toeristen onderdak heb ben, is nog maar de vraag, want er is een groot gebrek aan accomodatie en moder ne faciliteiten. Zeer geschikt voor obser vatie door de goede weersverwachtingen is het oosten en zuidoosten van Turkije. Volgens de toeristische diensten zullen daar waarschijnlijk alleen de grootste eclipsfanatici zijn, gezien de strijd tussen het regeringsleger en de PKK. Alle lucht vaartmaatschappijen die op het Iraanse Isfagan vliegen, hebben al maanden gele den verduisteringliefhebbers laten weten dat alle toestellen vol zitten. Maar niet iedereen is enthousiast over de zonsverduistering. Zo vreest de Franse modeontwerper Paco Rabanne op basis van het doemdenken van Nostradamus dat het Russische ruimtestation Mir mor gen naar beneden valt en Parijs vernietigt. ANP/AFP/RTR zie ook pagina 7 _door Edith Ramakers ijktj 2 MIDDELBURG - Een brand in 3 een kamer van het asielzoekers centrum aan de Kruitmolen- laan in Middelburg heeft afgelopen nacht voor grote con sternatie gezorgd. Het vuur greep even na half een om zich heen. Drie bewoners, een man, j vrouw en kind, werden verward en met ademhalingsproblemen en naar het ziekenhuis Walcheren antf inVlissingen gebracht. In het centrum brak paniek uit. Alle bewoners werden geëvacu eerd en stonden tot ongeveer kwart voor twee buiten op het plein. Het grootste probleem was, mede vanwege de taalpro blemen, om de mensen op hun Dii gemak te stellen. Bij aankomst I was de ontreddering onder de bewoners groot. Hamelink: „De een na de ander viel flauw of had wat. Er waren veel emoties. Ge lukkig is het bij een kleine brand gebleven." Het blussen was niet eenvoudig omdat er veel rookontwikkeling was. De mensen hebben volgens de brandweer erger voorkomen, omdat ze zelf waren begonnen met blussen. Dat bevestigt Me- lika, die met een wit gezichtje in de kantine zat. Zij is een van de jonge bewoonsters van het cen trum. „We hadden net met wat kinderen een pyjamafeestje toen we ineens herrie hoorden. Ik ben toen naar de brand ge gaan en heb meegeholpen met blussen. Hoe?Pannen met water gevuld en ik heb hard geroepen zodat iedereen wakker werd. Ik vond het eng, want ik raakte mijn vader kwijt. Die bleef maar bij die brand. Ik ben blij dat het nu voorbij is." In de kantine van het centrum werd koffie en thee geschonken. Directeur J. Burger van het cen trum verwacht vandaag nog veel te moeten doen. „De men sen zijn geschrokken en opge wonden. Het zal nog wel even duren voordat de rust terug is." De brandweer vermoedt dat de naar het ziekenhuis afgevoerde man 'in dronken toestand in slaap is gevallen, terwijl hij rookte in bed'. Eén wand in de slaapkamer was zwartgebla kerd. Commandant van dienst J. Hamelink riep vier ambulan ces op, twee tankautospuiten en een brandweerladder. De scha de van de brand wordt geschat op tienduizend gulden. De rottweilers waartegen een man in het Betuwse gehucht Huihuizen met behulp van borden waarschuwde zijn hemzelf fataal geworden. De dieren hebben hem doodgebeten. Moslims en christenen in Suri name liggen met elkaar over hoop over het lidmaatschap van het land van de Organisatie voor Islamitische Conferenties (OIC). Ondanks de numerieke minderheid van de moslims be sloot het Surinaamse parlement twee jaar geleden aansluiting te zoeken bij de OIC. Volgens de christenen is daarmee 'een vloek over Surina me gehaald'. De provincie Zeeland schonk het monument als dank voor de hulp die de gemeente Amster dam aan Schouwen bood tij dens de watersnoodramp. Maar Amsterdam weet de bank, waarin de wapens van de Schouwse gemeente zijn uitge sneden, niet naar waarde te schatten. Dat vindt antiquair Hendrik Daniel Pfann. Tien jaar geleden heeft het monument voor het laatst een opknapbeurt gehad. Pfann is nu maar zelf begonnen met de restauratie Jevgeni Ragozin heeft gisteren zijn openingspartij van het Hogeschool Zeeland Schaaktoernooi gewonnen. De Rus nam veertig minuten te laat plaats achter het -1 1 bord, omdat hij was verdwaald in Vlissingen. feiten en meningen: 2, binnenland: 3, varia: 4, buitenland: 5, financiën en economie: 6, eclips: 7, radio en televisie: 9, zee land: 11,12,13 en 15, sport: 16 en 17. Brandweerlieden helpen bij de evacuatie van de bewoners. foto Ruben Oreel van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Justitie ver denkt een Iraakse asielzoeker van de moord op de 16-jarige Marianne Vaatstra uit Zwaag- westeinde. De man vertrok twee dagen nadat het slachtoffer met doorgesneden keel in een wei land werd gevonden. De verdachte is uit asielzoe kerscentrum (AZC) De Poel- pleats in Kollum vertrokken met een landgenoot. Een woordvoerder van justitie be nadrukt dat deze tweede per soon geen verdachte is, maar dat de politie hem wel graag wil ho ren als getuige. Justitie heeft inmiddels een in ternationaal signaleringsver zoek uitgevaardigd. Zodra de verdachte is aangehouden, zal zijn DN A-prof iel worden verge leken met het materiaal dat jus titie van de dader heeft. Meteen nadat Marianne Vaatstra bij Veenklooster werd gevonden, gingen in Zwaag- westeinde geruchten dat de da der een asielzoeker was. Aanlei ding was de bedreiging van het slachtoffer door een AZC-be- woner. Hij maakte met zijn hand een snijdend gebaar langs zijn keel. Dorpsgenoten van Marianne haalden verhaal in Kollum, waarop de politie de Mobiele Eenheid als bewaking inzette. De politie spoorde de man op die het dreigement had geuit en concludeerde dat hij niets met de moord op Marianne Vaatstra te maken had. Het duurde uiteindelijk negen weken voordat de politie het AZC in het buurtonderzoek be trok. Justitie, politie en de ge meente Dantumadeel hielden twee persconferenties om de verdachtmakingen aan het adres van de asielzoekers te stoppen. Met weinig resultaat. Aanhoudingen Toen de politie een eerste ver dachte aanhield, een man uit Zwaagwesteinde, geloofden veel dorpsgenoten niet dat hij de dader was. „Iemand de keel doorsnijden, dat doen wij niet", was de algemene reactie. DNA- onderzoek pleitte de eerste ver dachte uiteindelijk vrij. Een tweede verdachte die rond het tijdstip van de moord in de buurt van de Keningswei bij Veenklooster was, werd na een zelfde onderzoek snel vrijgela ten. Justitie zoekt al een tij dlang naar de twee Irakezen, maar aanvankelijk nog niet als ver dachten. Drie weken geleden kreeg justitie echter 'aanvullen de informatie' waaruit blijkt dat één van de twee als verdach te aangemerkt moet worden. Justitie wil niet zeggen waaruit die informatie bestaat en waar die vandaan komt. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Voorletters: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De' PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1