fifïitïl! Nieuw Tsjetsjenië dreigt in Russisch Dagestan Onderzoek naar blauwe asbest Prizren 4 WEKEN Duitse politie pakt twee spionnen op Duw- en trekwerk in Kosovo Auto's en motoren in Middelburg in de as J2V FOTO VERSCHOORE Herfkens krijgt onder uit de zak Arafat schikt in Feyenoord wint supercup VOOR 16,00 JA, ik wil: Trio gewond na klappen met hamer en hout PZC Rembrandts voor een prikje Personeel opwerkingsfabriek in de VS radioactief besmet Aanval Moskou op islamitische guerrilla's in deelrepubliek Vorstin schrapt herdenking dood Diana 1 17« Buien Eerst af en toe zon, later enkele buien, mogelijk met onweer. Matige zuidwestenwind. Temperatuur 21 graden. 242e jaargang no. 186 maandag 9 augustus 1999 losse nummers 1,80 1 UUR FOTOSERVICE MiddelburgHulstTemeuzenZierikzee Een 'jufje'. 'Een bezoedeling van Nederland'. Vice-president Radhakishun van Suriname was afgelopen weekeinde niet bepaald vriendelijk voor mi nister Herfkens van Ontwik kelingssamenwerking. Steen des aanstoots voor Radhakis hun is Herfkens' weigering Ne deiiandse ontwikke lingsmiljoenen vrij te geven. De Palestijnse president Arafat is dit weekeinde akkoord ge gaan met het voorstel van de Is raëlische premier Barak om de uitvoering van het Wye-ak- koord nog even uit te stellen. Volgens deze overeenkomst zou Israël snel beginnen met het ontruimen van een deel van het bezette gebied op de Westelijke Jordaanoe- ver. Feyenoord is klaar voor de nieu we competitie. Ajax nog lang niet. De Rotterdamse lands kampioen versloeg Ajax in de eigen Arena met 3-2 en haal de de eerste prijs van het seizoen binnen: de Johan Cruijff- schaal. Patrick Paauwe scoorde in de slotfase uit een prachtige vrije trap de winnende goal. radio en televisie: 2, binnenland: 3, varia: 4, buitenland: 5, zeeland: 7,9 en 11, sport: 13,14,15,16,17 en 18. door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - De Duitse politie heeft twee mannen gearresteerd die ervan worden verdacht dat zij militaire geheimen hebben verraden aan Rusland. Een van hen was een ingenieur bij een dochteronderneming van vlieg tuigfabrikant DASA De ander, een zakenman, werd op de luchthaven van Hannover inge rekend op het moment dat hij op het vliegtuig naar Moskou wilde stappen. De beslissende tip over de spio nage zou de politie hebben ge kregen van een ex-geheim agent van de Stasi, de geheime dienst van de voormalige DDR. De mannen worden ervan be schuldigd dat zij aan Moskou geheimen over DASA-anti- tankraketten hebben verkocht, aldus de federale politie giste ren in Karlsruhe. Aanvankelijk werd gevreesd dat zij ook gevoe lige informatie hadden verra den over de Eurofighter, een nog in ontwikkeling zijnd jacht vliegtuig. DASA verklaarde echter dat de ingenieur niet be trokken was bij de bouw van dit hypermoderne toestel. Straffen De affaire dreigt ook een poli tiek staartje te krijgen. De voor zitter van de Bondsdagcommis sie voor de geheime diensten, de sociaal-democraat Penner, heeft de regering opgeroepen Rusland desnoods met econo mische sancties te straffen. „Het kan niet zo zijn dat wij miljar den in dat land pompen ep in ruil daarvoor bedankt worden met spionage", aldus Penner, die vreest dat het nu ontdekte geval nog maar 'het topje van de ijsberg' is. Duitsland is een favoriet doel wit van industriële spionnen. In een recente studie wordt de schade voor het bedri j f sleven op ruim veertig miljard mark (45 miljard gulden) geschat. De Verenigde Staten zouden het meeste spioneren; die houden telefoon- en faxlij nen van hun Europese bondgenoten perma nent in de gaten. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 SINT ANNALAND - Bij een vechtpartij op de Ring in .Sint Annaland zijn zaterdagavond laat drie inwoners van de ge meente Tholen van 15 en 17 jaar gewond geraakt. Twee van hen werden met een hamer op het hoofd geslagen; de derde kreeg klappen met een stuk hout. Ze zijn behandeld in het ziekenhuis in Bergen op Zoom. De politie hield drie da ders aan, alle uit Steenbergen en in de leeftijd van 19 tot 21 jaar. Een vierde verdachte wordt nog gezocht. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De 32 000002 van onze redactie binnenland DEDEMSVAART - Een be zoeker van de bekende boe kenmarkt in Deventer, die vorige week werd gehouden, blijkt daar voor 50 twee et sen van Rembrandt op de kop te hebben getikt. De koper, die anoniem wil blijven, legde op de grootste boekenmarkt van Europa vijftig gulden neer voor een doos met boeken en enkele tekeningen. Bij een uitzen ding van de regionale televi sie bleek vervolgens om wer ken van Rembrandt te gaan. De meester etste zijn moeder en De Barmhartige Samari taan. Een taxateur schatte de waarde van de etsen op zo'n dertigduizend gulden. In de doos zat ook een gravure van Antonie van Rijk. De eige naar was totaal verbijsterd door de ontdekking. „Ik ga even op het terras wat drin ken", stamelde hij. GPD (Advertentie) Geachte abonnee, Ook onze bezorgers gaan op vakantie. In de maanden juli en augustus wordt uw krant door vervangende be zorgers bezorgd. Het is mogelijk dat u uw krant hierdoor wat later ont vangt. Vanzelfsprekend stellen wij alles in het werk om de bezorging zo ade quaat mogelijk te laten ver lopen. Wij vragen begrip voor deze situatie. De Directie WÊ^ÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ foto Jan Snoey KOSOVSKA MITROVICA - Franse KFOR-soldaten verzeild in duw- en trekwerk met Albanese Kosovaren. Laatstgenoemden eisten dit weekeinde toegang tot de noordelijke wijken van Kos- ovska Mitrovica. De Fransen verhinderden dat, tot groot onge noegen van de Albanezen die de KFOR-militairen van partijdig heid betichtten. De vredesmacht heeft een deel van haar good will bij de Albanese Kosovaren verspeeld. KFOR-generaal Jack son zei gisteren dat de leiding van het U£K de controle over radi cale Kosovaren is kwijgeraakt. foto Sergei Cfiirikov/EPA zie ook pagina 5 door Lukas Fransen MIDDELBURG - Op het Zus terplein in Middelburg zijn in de nacht van zaterdag op zon dag drie auto's, twee motoren en twee bromfietsen door brand vernield. De politie ver moedt dat de brand is ontstaan doordat een van de motoren in brand is gestoken. De schade wordt geschat op honderd twintigduizend gulden. Rond twintig over vier kreeg de brandweer een melding binnen van een brand op het Zuster plein. De brandweer, die met twee tankautospuiten uitruk te, was zes minuten later ter plaatse. In een van de branden de auto's zat een LPG-tank, die door de hitte bezweek. „Daar door is een steekvlam van wel twintig meter hoog ontstaan", zegt officier van dienst K. J. Hamelink van de stadsgewes telijke brandweer. „De brand veroorzaakte ook kortsluiting in een auto met dieselolie als brandstof, waardoor deze spontaan startte." Explosiegevaar De brandweer heeft gasmetin- gen verricht vanwege mogelijk explosiegevaar. Hamelink: „Toen we die metingen hielden was alle brandstof al ver brand. "Nadat de politie een onderzoek had ingesteld, zijn de verbrande voertuigen afge voerd en is het terrein schoon gemaakt. De brand richtte een grote ravage aan op het Zusterplein in Middelburg. door Hans Hoogendijk MOSKOU - Russische mi litairen zijn dit weekeinde slaags geraakt met hon derden islamitische strij ders in Dagestan, een Kaukasische deelrepu bliek van Rusland. De gu errilla's, die drie dorpen innamen, zouden uit de opstandige deelrepubliek Tsjetsjenië komen. Helikopters van het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken voerden aanvallen uit op stellingen van de strijders. De Russen bereiden een groot scheeps offensief voor. De rege ring van Dagestan heeft oud militairen opgeroepen de wa pens op te nemen. Duizenden burgers zijn gevlucht. Bij ge vechten met de guerrilla's zou den gisteren vier Dagestaanse militairen zijn gedood en vijf tien gewond. De Russische premier Stepasjin brak gisteren een dienstreis af om zich in Dagestan op de hoog te te stellen van de toestand. Daarna vloog hij terug naar Moskou om president Jeltsin te informeren. Ook de Russische stafchef en de commandant van de eenheden van Binnenlandse Zaken zijn in het gebied. Stepasjin noemde de guerrilla's misdadigers. „Het zijn bandie ten en bandieten moeten wor den bestreden. Sommigen in ons land zijn na de oorlog in Tsje- van onze redactie buitenland WASHINGTON - Duizenden iverknemers van een uranium- rerrijkingsfabriek in de Ameri kaanse staat Kentucky zijn van af de jaren vijftig besmet geraakt met radioactief materi aal. Volgens de Washington Post verden ze zonder dat ze dat zelf wisten, blootgesteld. De werknemers waren betrok- ten bij een experiment om arandstof te.recyclen, die was gebruikt om de reactor draaien- le te houden. Ze hadden geen LONDEN - De Britse koningin Elizabeth heeft besloten dit jaar »een officiële koninklijke her denking te houden van de dood fan prinses Diana. Op 31 augus tus is het twee jaar geleden dat ie prinses bij een auto-ongeluk )m het leven kwam. Vórig jaar nog werd Diana offi- heel herdacht op het Windsor- iandgoed Balmoral in Schot land. Dit jaar zullen leden van iet koninklijk huis de prinses privé herdenken. Volgens de Sunday Times wil Elizabeth liermee de wens van Diana's zo len William en Harry volgen. Die hebben gevraagd hun moe ier in vrede te laten rusten. Draaf Spencer, Diana's broer, sou geschokt zijn door het be sluit van de koningin. Hij zou nu fan plan zijn William en Harry rit te nodigen voor een familie- lerdenkingsdienst. ANP tsjenië bang verantwoordelijk heid op zich te nemen. Ik niet." Als minister van Binnenlandse Zaken eiste Stepasjin tijdens de oorlog in Tsjetsjenië hard optre den tegen de opstandelingen. Gezag Tsjetsjenië verklaarde zich in 1996, na het einde van de strijd, onafhankelijk. Moskou heeft die zelfstandigheid niet erkend, maar oefent geen enkel gezag meer uit in het verdeel de gebied De gematigde Tsjetsjeense pre sident Maschadov heeft veel van zijn macht verloren. Zijn 'veldcommandanten' Basajev en Radoejev zijn feitelijk de baas. De twee willen met mili ties op de Kaukasus een islami tische republiek vormen. Onder de guerrilla's zijn ook strijders die het wahhabisme aanhangen. Dat is een strenge stroming uit de Islam, afkom stig uit Saoedi-Arabië. Wahha- bisten zouden ook actief zijn in het Indiase deel van Kashmir, waar moslims zich van India inzicht in de risico's en kregen die ook niet te horen. Vanuit de fabriek in Paducah lekte er ra dioactief materiaal weg naar sloten, een natuurpark en put ten die privé-eigendom waren. De werknemers raakten besmet op de werkvloer, in kleedhokjes en zelfs in cafetaria's. Een aan tal van hen kreeg in de jaren tachtig kanker. De Washington Post heeft met (oud-)werkne- mers gesproken en baseert zich verder op processtukken en do cumentatie van de fabriek. De krant zegt bewijzen te hebben dat het probleem tot in de jaren negentig speelde. ANP/RTR van onze redactie binnenland DEN HAAG - Defensie stelt een nieuw onderzoek in naar de ver ontreiniging met blauwe asbest in het KFOR-kamp in Prizren. Een deel van de 850 Nederland se militairen heeft mogelijk kankerverwekkende asbestve zels binnengekregen bij het op waaien van stof in het kurkdro ge Kosovo. De zeer gevaarlijke blauwe as best die deze week is gemeten in het kamp van het Nederlandse geniehulpbataljon zat in stof- monsters. Bij een eerder onder zoek van Defensie in Prizren werd geen blauwe asbest gevon den. Bataljonscommandant kolonel Gijsbers heeft na het ontdekken van de blauwe asbest in de lucht strenge maatregelen genomen. Het kamp wordt met sproeien voortdurend nat gehouden. Alle 850 militairen moeten verplicht een beschermende stofkap dra gen. Bovendien wordt het kam pement in Prizren zo snel moge lijk opgebroken. Bij de kwartiermakers van De fensie werken sinds enige tijd specialisten die letten op de aanwezigheid van asbest en an dere gezondheidsbedreigende stoffen. Het kamp van het genie- hulpbataljon is ook gecontro leerd. LTit onderzoek van een verdacht gebouwtje op het vliegveld bleek dit onderkomen verontreinigd te zijn met de minder gevaarlijke witte asbest in gebonden vorm. Het gebouw tje werd geruimd. Niet zo nauw De militaire vakbond AFMP meldde echter in haar tijd schrift Oplinie dat niet altijd zo nauw met de veiligheidsvoor schriften wordt omgegaan. Zo zouden voertuigen met hoge snelheid door het gebied zijn ge reden waar stapvoets rijden het gebod was. Defensie bevestigt dat twee of drie keer een heli kopter bij een landingspoging veel stof deed opwaaien terwijl helikopterlandingen daar uit drukkelijk verboden waren. Mede daardoor ontstond onrust onder het personeel. Defensie besloot alsnog een aantal exter ne specialisten naar Prizren te sturen. Die troffen 3,5 tot 5 keer de toegestane hoeveelheid van het veel gevaarlijker kanker verwekkende blauwe asbest aan. Defensie staat voor een raadsel en gaat bekijken waarom tij dens de eerste metingen dit as best niet is getraceerd. Mogelijk is de blauwe asbest afkomstig uit steenslag die onlangs naar het kamp is gebracht. Een specialist van het Acade misch Medisch Centrum in Am sterdam relativeerde gisteren het gezondheidsrisico: „De mi litairen hebben ongeveer net zo veel risico gelopen op kanker als iemand die één sigaret rookt." Staatssecretaris Van Hoof wil dat alle militairen op het kamp in Prizren een aantekening krijgen in hun medisch dossier GPD/ANP trachten af te schei den, en in Oezbekis tan, waar ze worden beschuldigd van het plegen van aansla gen op president Karimov. Guerrillabaas Basajev zou al sinds zaterdag in Dagestan zijn en samen met de Jordaniër Khattab de acties van de islami tische strijders coördineren. Tsjetsjeense functionarissen spraken tegen dat bendes uit hun land Dagestan binnen wa ren getrokken. Volgens hen gaat het om een intern Dagestaans probleem. Een functionaris in de Tsjetsjeense hoofdstad Groz ny zei dat door de Russische ac tie in de Kaukasus 'een militair conflict op zeer grote schaal' kan ontstaan. GPD/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1