Unilever scoort na herstel Azië Amsterdamse beurs moet plots aan de campingcrash denken PZC Winst Sara Lee/DE groeit door verkoop tabakspoot Wereldwijd wassen met Sunsilk Kroon met rimpels Olieprijs breekt door twintig-dollargrens financiën en economie Stijging nettowinst met negen procent Shell wint gas Toerkmenistan Banencijfer VS voedt rente-angst Rechtszaak om blad Metro Consumentenprijzen in juli stabiel Roxy vlak voor brand in verkoop Bommenwerpers als betaling dagelijkse dingen Schuif aan voor onze spectaculaire opruiming. stoutenbeek zaterdag 7 augustus 1999 van onze redactie economie •UTRECHT - Levensmiddelenconcern Sara Lee/DE (hel vroegere Douwe Egberts) heeft de nettowinst in het boekjaar 1998/99, dat eind juni afliep, fors zien stijgen tot 1,48 miljard. Dat is 53 procent meer dan in het voorgaande boekjaar. Zonder de buitengewone bate van 563 mil joen door de verkoop van de tabakspoot, hoge re financiële baten en een lagere belastingdruk zou de winst ruim 5,5 procent zijn gezakt tot 917 miljoen. Dat maakte het bediijf gisteren bekend. De omzet van de onderneming daalde met een pro cent tot 10,41 miljard. De verkoop van de ta baksonderneming kostte het bedrijf 630 mil joen omzet. Die tegenvaller ving het bedrijf op door de aankoop van andere bedrijven en een stukje autonome groei. Van de 10,41 miljard omzet haalt het levens middelenconcern ongeveer eenvijfde deel uit Nederland. Het bedrijf voert bekende merken als Douwe Egberts, Duyvis, Natrena, Pick wick, Biotex, Ambi-Pur, Badedas, Sanex, Zwitsal en Zendium. Door de aankopen stijgen de resultaten volgend jaar, verwacht de direc tie. ANP van onze redactie economie ROTTERDAM - Unilever (voe ding, wasmiddelen en toiletar tikelen) zag in het afgelopen eerste halfjaar zijn nettowinst van 3,1 miljard gulden stijgen met negen procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. De omzet van 44,9 miljard ging iets (één procent) omhoog en het bedrijfsresultaat groeide met ASJCHABAD - Shell Explora tion heeft gisteren een contract ondertekend met de regering van Toerkmenistan voor de ge zamenlijke aardgaswinning in dat land. i Shell gaat tevens deelnemen in de aanleg van een Trans-Kaspi- schegaspijplijn. Via deze pijplijn moet op ter- mijn jaarlijks zestien miljoen kubieke meter aardgas naar Turkije worden getranspor- teerd, Toerkmenistan wil ook meer aardgas gaan leveren aan Iran en Rusland. ANP eveneens negen procent naar 4,6 miljard gulden. Deze cijfers maakte het concern gisteroch tend bekend. Tweede kwartaal Sinds het tweede kwartaal gaat het beter in Azië, in Noord- Amerika, in Afrika en in het Midden-Oosten. De omzet en winst in Azië namen sterk toe tegen een achtergrond van toe nemende economische groei. In West-Europa groeide de omzet in bescheiden mate. Door de aanhoudende economische cri sis in Rusland bleef de omzet voor Europa als geheel echter gelijk. Over het gehele jaar genomen, zullen de economische omstan digheden nagenoeg onveran derd blijven, verwacht Unilever bestuursvoorzitter Antony Brugmans. „Enige versnelling van de economische groei in West-Europa kan tegenwicht bieden aan een eventuele trage re groei in Noord-Amerika. Het herstel in Oost-Azië zou geneu traliseerd kunnen worden door verdergaande moeilijkheden in Latijns-Amerika en in Oost- Europa", aldus Brugmans. Toch verwacht de bestuurs voorzitter dat de groei van de omzet in de tweede helft van dit jaar tenminste op hetzelfde ni veau zal liggen als in de afgelo pen maanden. Burgmans: „Wij verwachten ook dat de winst marges verder zullen verbete ren." Unilever is nog steeds be zig met de herstructurering van een aantal bedrijven en het ver der terugdringen van het aantal producten in de voeding. Hoe wel de omzet in voedingsmidde len lager was dan vorig jaar, trad er verbetering op naarmate het jaar vorderde. De bedrij ven in huishoudelijke en per soonlijke verzorging in West- Europa deden het opnieuw goed en zagen hun verkopen groeien. Dividend De kaspositie van Unilever was nagenoeg nul. De daling is het gevolg van het speciale divi dend van 13 miljard gulden, dat samen met het normale deel van het slotdividend aan de aan deelhouders werd uitbetaald. Het eigen vermogen nam met 6,2 miljard toe tot 16,6 miljard gulden aan het einde van het halfjaar. De kasstroom uit be drijfsactiviteiten over de eerste helft van het jaar steeg met 1,1 miljard gulden. GPD Unilever maakt de klant met succes warm voor haar shampoos, geurtjes en smeerseltjes. foto G PD door Jeroen Windt ROTTERDAM - Frisse mond, glanzend haar, geurige oksels en schone handen; de mens wil er goed verzorgd bijlopen; Unile ver profiteert. De deodoranten, zeepjes, shampoos en tandpas ta's vinden wereldwijd grif af trek; de winst stijgt. Het is niet alleen de rijke wes terse consument die geld uit geeft aan persoonlijke verzor ging. De omzet van Sunsilk shampoo in India ging met 22 procent omhoog. Ook de Chine zen ontdekten de shampoo, maar gaan vooral voor het genot van Hazel ine huidverzorging. In markten als West-Europa en Noord-Amerika is de hang naar luxe een ontwikkeling waar Unilever op inspeelt. De omzet bij de productgroep persoonlijke verzorging steeg negen procent. Omdat de mar ges goed zijn, ging de bedrijfs winst hier het tweede kwartaal met 59 procent omhoog. Aan het concernresultaat droegen de geurtjes en smeerseltjes dertig procent bijwaar hun aandeel in de omzet zo'n 25 procent is. Deodorant vormt een van de succesnummers. Dove doet het 'erg goed'. Unilever zette het product in de markt in het ver lengde van zeep en douche- schuim die al onder deze naam worden verkocht. „De deodo rant heeft daarmee profijt van een al bestaand merk", aldus een woordvoerder. Hij verklaart het succes mede uit de keus van Unilever zich te concenteren op sterke merken en die steeds ver der uit te bouwen. ANP WASHINGTON - Het aantal nieuwe banen in de Verenigde Staten is harder gegroeid dan verwacht. Volgens gisteren ge publiceerde cijfers van het Amerikaanse ministerie van Ar beid zijn er in juli 310.000 banen bijgekomen. Er was gere kend op een groei van 200.000. Dat kan ertoe leiden dat de Amerikaanse rente binnenkort stijgt. Ook de arbeidskosten zijn omhooggegaan. In juli werd per uur 3,8 procent meer aan loon betaald dan het jaar ervoor. De nieuwe cijfers tonen aan dat de economie in de VS nog steeds op volle toeren draait. Beleggers vrezen dan ook dat het Amerikaanse centralebankenstelsel (de Fed) binnenkort de rente omhoog gaat schroeven. Een hogere rente leidt door gaans tot dalende aandelenkoersen. KRF/ANP AMSTERDAM - De oprichters van het twee maanden oude gratis dagblad Metro slepen eigenaar Metro International voor de rechter. De eigenaar zou financiële afspraken niet zij n nagekomen. In kort geding eisen oprichters Bart Lubbers, Falk Madeja en Tiago Jurgens tegen het symbolische bedrag van vierduizend gulden een aandeel van tien procent in het gratis dagblad. „Dat is onze beloning voor de twee jaar dat we bezig zijn ge weest om de krant in Nederland te introduceren", zegt Jur gens. De afspraak zou zwart op wit zijn vastgelegd. Metro International trekt zich volgens het drietal echter niets aan van de overeenkomst. Metro wil volgens Jurgens 440.000 hebben voor het belang. De eigenaar in Stockholm wil geen commentaar geven. ANP VOORBURG - De consumentenprijzen zijn in juli gemiddeld niet veranderd. Toch waren er behoorlijke schommelingen. Benzine en vakanties stegen in prijs. De jaarlijkse huuraan- passing kostte bewoners 3,1 procent extra huur. Daar tegen over staan forse prijsdalingen van onder meer schoenen, kle ding, verse groenten en aardappelen. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. De inflatie is ten opzichte van een jaar geleden iets gedaald naar 2,1 pro cent. Vorige maand stond de inflatie nog op 2,3 procent. ANP AMSTERDAM - Club Roxy BV, de officiële eigenaar van de Amsterdamse Roxy, was bezig met de verkoop van de disco theek vlak voor deze op 21 juni in vlammen op ging. Na de brand bleef er weinig van de hippe uitgaansgelegenheid over. Het is daarom onduidelijk of de verkoop nog doorgaat, aldus een woordvoerder van de Roxy. De afhandeling van de brand is nog in volle gang. Het Open baar Ministerie onderzoekt of personeel van de discotheek kan worden vervolgd voor brand door schuld. De brand ont stond door vuurwerk dat in de discotheek werd afgestoken tijdens een begrafenisfeest ter nagedachtenis van medeop richter Peter Giele. ANP MOSKOU - Rusland accepteert acht bommenwerpers als be taling van nog openstaande gasrekeningen van Oekraïne. De opperbevelhebber van de Russische luchtmacht, generaal Kornokov maakte gisteren bekend de toestellen voor eind september te verwachten. Het gaat om acht vliegtuigen van het type Tu-160 die volgens de generaal de Russische strategische strijdkrachten aan zienlijk zullen vertrsterken. Rusland heeft er al zeven. Oekraïne heeft in totaal nog een gasrekening bij buurl Rus land uitstaan van 1,8 miljard dollar. De acht Toepolevs moe ten opgeteld ongeveer 200 miljoen dollar opbrengen. AFP Zelden staan we stil bij de oorsprong van handige voorwerpen, die het dagelijks leven vergemakkelijken. Fei ten en weetjes over hoe die alle daagse dingen zijn ontstaan en wie ze heeft uitgevonden. Van daag in de serie 'dagelijkse din gen': de kroonkurk. door Raymond Peil De kroonkurk dankt haar naam aan de Amerikaanse uitvinder, William Painter, die vond dat het stukje metaal met 21 rimpels op de kroon van ko ninginnen en koningen leek. En het waren echt 21 tandjes: proeven met 20 en 22 inkepin gen liepen op niets uit. Painter, van Ierse afkomst, kreeg op 2 februari 1891 octrooinummer 468.258 voorde 151ste gedepo neerde flesafsluiter. Hij werd er steenrijk mee. De kroonkurk is eigenlijk niet te verbeteren, zo bewijzen de meer dan vijftig miljard exem plaren die jaarlijks worden verwaardigd. De dop voor bier en frisdrank kost bijna niets en hij kan gemakkelijk machinaal op de fles worden gezet. Het ding kan ook weer probleem loos van de fles worden verwij derd, koolzuur (prik) ontsnapt niet en de kroonkurk zelf is goed te hergebruiken. Zij bleek niet minder dan een revolutie. De voorloper van de kroon kurk was de 'bottle seal', die veel weg had van zijn succes volle opvolger, maar na langere tijd de fles toch niet luchtdicht afgesloten hield. Het was een rubber plaatje met waterdich te canvas bekleding die op de fles werd gedrukt en bleef ha ken achter de groeven van de flessenhals. Deze flesafsluiter had als nadeel dat na enige tijd de koolzuur toch ontsnapte, terwijl bovendien de smaak van de drank snel minder werd. De Crown Cork van William Painter kende dit bezwaar niet. Desondanks kostte het hem enige moeite om brou wers, flessenmakers en slijters van de grote voordelen van de kroonkurk te overtuigen. Om zijn gelijk te bewijzen liet de uitvinder een groot aantal fles sen bier meevaren als ballast van een groot vrachtschip, dat naar Zuid-Amerika en terug ging. Toen het vaartuig maan den later weer ter bestemming kwam, werden de bierflessen geopend en bleek het gerstenat nog uitstekend te drinken. Dat kwam doordat Painter aan de onderkant van het gekartel de metalen dopje speciaal ge prepareerd papier liet aan brengen. De inhoud van de fles kwam zo niet in contact met het metaal. Later kwam er een dun plaatje echte kurk in, met als volgende vernieuwing een aluminium plaatje om te voor komen dat de drank naar kurk ging smaken. Rond 1970 werd het een plastic binnenkantje, dat pas de laatste jaren geen PVC meer bevat. Fortuin William Painter maakte een fortuin met de Crbwn Cork Seal Company Inc.. die hij op richtte om zijn vinding aan de man te brengen. Het afgelopen jaar boekte deze in vijftig lan den opererende multinational, met 38.500 werknemers, een omzet van bijna achttien mil jard gulden. Behalve functioneel zijn de doppen binnen beperkte kring een fel begeerd verzamelaars object. Volgens de Kozel Sta tistiek, die punten toekent aan de waanzinnige die de meeste kroonkurken in zijn collectie heeft èn uit de meeste landen, heeft de Duitser Günther Of- fermann uit Hamburg (Duits land), de hoogste genoteerde verzameling. Met 85.546 ver schillende doppen uit 173 ver schillende landen. Er is een kleine vereniging van kroonkurkverzamelaars in Nederland ('dit is veel mooier dan flippo's'), die vijf keer per jaar de 'Cap Collector' uitgeeft. Zij organiseert bijeenkomsten van liefhebbers en veilingen. Oude of zeldzame doppen doen tussen de 1,10 en dertien gul den. De verzamelaar let bij voorbeeld ook op de kleine te kentjes op de zijkant van de dop, die aangeven uit welke fa briek hij afkomstig is. Zoals elke trotse eigenaar van een collectie geeft de bierdop- liefhebber de voorkeur aan on beschadigde exemplaren. Dat is merkbaar in de prijzen voor de zeldzamere kroonkurken. 'Postfris' brengen ze de hoog ste prijs op. De droom van elke verzamelaar is dan ook een postpakket van zijn favoriete brouwer met doppen die niet op de fles zijn gezet. Er zijn ook handleidingen in omloop over het openen van (vooral) bierflessen zonder de dop te beschadigen. De meest drastische methode is, het glas kapot slaan en het bier te ver spillen. Speciale dopbescher- mende openers worden er aan geboden. GPD door Frank Hendrickx IV Amsterdamse beurs glijdt J-Jin een vervaarlijk tempo af. ,u; „Angst voor een renteverho- J ging", roepen de analisten in een er ultieme poging om de plotselin- J ge stemmingsomslag te verkla- el ren. Maar misschien waren de e] verwachtingen van beleggers jd wel te hoog opgelopen. De AEX- eD index incasseerde deze week tol een verlies van 17,67 punten tot isij 535,10 punten, een verlies van 3,2 procent. •u-I Het is amper vier weken geleden dat het televisieprogramma Bu Update met vier gere analisten vooruit keek naar de zomer. Het optimisme was troef. „Ik neem een 'calletje' mee in de koffer", liet één van de coryfeeën zich blijmoedig ontvallen. Hij zal op vakantieadres weinig ple zier beleven aan zijn call-optie, e]f. die zoals bekend speculeert op (j(, een koersstijging. De beurs is de afgelopen weken dramatisch gedaald. Op 12 juli sloot de AEX-index nog op 588 punten, inmiddels zijn daar dus :nog maar 535,10 punten van over. Een verlies van bijna ne lgen procent in drie weken tijd, [dat roept herinneringen op aan de campingcrash van vorig jaar. De meeste analisten zijn verrast door de vaart waarmee de Am sterdamse beurs nu terrein ver liest. De belangrijkste reden wordt gevonden in de rente- jangst. Veel alternatieven om de dalingen te verklaren zijn er ook riet. De Europese economie is herstellende. Zo steeg de indu striële productie de afgelopen aj; maanden en is de algemene ver- wachting dat deze tendens zich zal doorzetten. Het duidelijke toegenomen vertrouwen van fa brikanten in juli lijkt er tevens op te wijzen dat de export van het bedrijfsleven zich zal her stellen. De economie in de Ver enigde Staten is nog altijd sterk en ook in rest van de wereld zijn geen financiële brandhaarden. In voorgaande jaren leed de beurs in de zomer immers ver liezen door onheilspellende ont wikkelingen in opkomende markten als Azië, Zuid-Ameri ka en Rusland, maar daar is nu geen sprake van. Spook Het rente-spook is van stal ge haald om de onrust te duiden, want hoe hoger de rente, hoe on aantrekkelijker de aandelen. Toch zijn er ook bij die verkla ring vraagtekens te zetten. Wel iswaar zinspeelde president Duisenbex-g van de Europese Centrale Bank in juli een klein beetje op een renteverhoging, maar dat leek vooral bedoeld om de euro niet verder weg te la- KLM presenteerde dinsdag een lager resultaat. Nederlandse beursgenoteerde bedrijven, zo als de luchtvaartmaatschappij, verrasten de beurs deze week noch in positieve noch in nega tieve zin. foto Ton Borsboom/ANP ten zakken. Het niveau van de inflatie is in Europa nog steeds erg laag. Ook als de economie sterker dan verwacht mocht aantrekken, is er geen sprake van acuut gevaar voor de infla tiecijfers. De werkloosheid is nog altijd hoog en de industrie- en draaien nog lang niet op volle toeren. Een renteverhoging lijkt dan ook overbodig. Als er al een x'enteverhoging komt, lijken de Verenigde Sta ten daarvoor eerst in aanmer king te komen. De Amerikaanse economie draait nu al tijden op volle toei'en en dat roept na ver loop van tijd automatisch de vraag op of er geen sprake is van overvexhitting. De vorige week bekend gemaakte kwartaalcij fers over de groei van de Ameri kaanse economie waren echter lager dan verwacht. Een punt van zox-g blijft echter de loon ontwikkeling. In juli werd per uur 3,8 procent meer aan loon betaald dan het jaar- ervoor. In jxmi was dat nog 3,7 procent. Gistex-en maakte het Ameri kaanse ministerie van Arbeid ook nog eexxs bekend dat er be hoorlijk wat nieuwe banen zijn bijgekomen, namelijk 310.000. Er was gerekend op een groei van 200.000. Beleggers vrezen dan ook dat het Amerikaanse Centralebankenstelsel (FED) de rente omhoog gaat schroe ven. Daarmee kan de economie wat getemperd worden. Een ho gere rent leidt doorgaans tot lagere aandelenkoersen. De spanning kan voortduren tot 24 augustus, als de FED weer ver gadert. Bijstellen Misschien zijn de verwachtin gen de afgelopen maanden gewoon te hoog opgelopen. Analisten hebben de winstver wachting voor veel Nederland se bedi'ij ven fors naar boven bij gesteld met het gevolg dat de koersen ook behoorlijk zijn opgelopen. De halfjaarcijfers die vooralsnog openbaar zijn gemaakt, hebben die verwach tingen niet beschaamd (uitzon deringen als Reed Elsevier daargelaten), maar evenmin overtx-offen. De hoop dat dit in het restant van dit jaar gebeurt is bovendien iets getemperd doordat de euro aan kracht heeft gewoixnen ten opzichte van de dollar. De Amsterdamse beurs is van oudsher zeer gevoelig voor de stand van de Amerikaanse munt, omdat Nederlandse be drijven veel zaken doen met de VS. GPD van onze redactie economie LONDEN - De prijs van ruwe olie is voor het eerst in ruim ze ventien maanden boven de twintig dollar per vat (159 liter) uitgekomen. Op de Londense termijn markt noteerde een vat Brent-olie voor levering in september gisteren even 20,03 dollar. De laatste keer dat de no tering boven de grens van de twintig dollar zat was op 14 no vember 1997. Bij het sluiten van de handel zat de prijs weer net onder die grens. De olieprijs is de laatste tijd ge staag aan het stijgen en zit nu op het dubbele van het prijspeil van begin dit jaar. Deskundigen vexwachten dat olie nog wel duurder zal worden, zeker door dat de OPEC (Organisatie van Olie ExpoxTerende Landen) zich behoorlijk goed houden aan eerdêr gemaakte afspraken om de productie te beperken. In het verleden haalden de pro ductie-afspraken van de OPEC weinig uit om dat diverse leden van de organisatie zich nergens van aantrokken en zo veel mo gelijk geld met hun olie-export wilden binnenhalen. Ditmaal lijken de olielanden in hun stre ven naar een olieprijs van 21 dollar per vat te slagen. Er zijn meer oorzaken aan te wijzen voor de prijsstijging. Zo nemen de voorraden ruwe olie en benzine in de Verenigde Sta ten, de grootste markt, af, ter wijl er juist een grote vraag naar benzine is. Bovendien besloot Rusland eer der deze week de uitvoer van olieproducten te beperken. Rus sisch minister van energie, Ka- lyoezjny, verklaarde dat de be- pex'king in oktober zal worden opgeheven, wanneer de levering van olieproducten aan de boe- xen in het hoge noorden van het land is afgerond. ANP/RTR (Advertentie) Alle zondagen geopend 10I203040% De finale is begonnen.-Laatste kans! Bij Pol Stoutenbeek naderen dc exclusieve opruimings- weken de finale. Wees er daarom snel bij en profiteer ook van hoge kortingen op topmerken als Jori, B&B Italia, Cassina, Leolux, Montis. Gelderland en Interliibke. Pot Stoutenbeek. Njeuwendijk 89. Axel, Zeeuws-Vlaanderen. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio Ie verdieping, Bezoek ons ook op Internet: www.stoutenbeek.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7