Borst erkent privéklinieken Kind krijgt regelmatig voor volwassene bestemd medicijn MEM, PZC Bloemrijke brugblik Verplegers klussen flink bij in vrije tijd Kampeerkabouters Van Dijk ontkent fiat voor bankieren in Zuid-Holland NUMANSDORP VANAVOND TOT 22.00 UUR OPEN! binnenland DNB bekijkt langzaam overboeken banken Behandelingen vergoed indien in samenwerking met ziekenhuis Dieven pinpassen aangehouden Besmette kazen niet in winkels KLM-passagiers missen bagage Burgemeester treedt uit kerk Sperma slechter door pesticiden Politie stuit op nieuw Spaans luchtdrukwapen Zeer beperkte millenniumwacht Leidse Zomerdag op 12 augustus Melasse van DSM Gist stroomt weer in water zaterdag 7 augustus 1999 DEN HAAG - De Neder- landsche Bank (DNB) gaat de verwerkingsduur van overboekingen door banken onderzoeken. Mi nister Zalm van Financi en heeft daartoe opdracht gegeven. Dat is gisteren door het ministerie van Financiën bekend ge maakt. DNB moet speciaal kijken naar de door de banken gehanteerde valuterings- methoden. Banken vertel len sinds april in folders hoe zij valutering gebrui ken om kosten te dekken. Zo willen ze meer helder heid scheppen in het beta lingsverkeer. Doel van het onderzoek is na te gaan in hoeverre de bankfolders daadwerkelijk bijdragen aan die doorzichtigheid. In eerste instantie was Zalm tevreden over het voorlichtingsmateriaal. Maar uit een onderzoek van de Consumentenbond bleek dat overboekingen bij sommige banken enke le dagen langer duren dan de informatie in de folder aangeeft. De organisatie bekriti seerde onder andere de Postbank, die het traagst van alle financiële instel lingen overschrijvingen verwerkt. Hoewel het Consumen tenbond-onderzoek nog niet is afgerond, is Zalm van mening veranderd en wil hij duidelijkheid. Mocht uit het onderzoek blijken dat de nagestreef de doorzichtigheid er niet is, zal DNB adviezen ge ven over hoe het beter kan. De Nederlandse Vereni ging van Banken toonde zich gisteren 'een beetje verbaasd' over de op dracht van Zalm. ,,In een brief aan de Tweede Ka mer was de minister aan vankelijk wel tevreden. Maar uiteraard zullen de banken alle medewerking verlenen aan het onder zoek", aldus een woord voerster. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Minister Borst van Volksgezondheid heeft 43 privé-klinieken, voornamelijk oogziekenhuizen, een vergun ning gegeven om hun werk uit te voeren. Voorwaarde is wel dat de op winst gerichte klinieken nauw samenwerken met regu liere ziekenhuizen in de regio en zij in noodgevallen bedden be schikbaar stellen. Vorig jaar nog was het de bedoe ling privé-klinieken die zieken huiszorg leveren via een nood wet te verbieden. Dit heeft de Raad van State echter verbo den, waarna Borst de bestaande klinieken verplichtte een ver gunning aan te vragen. Zo'n zestig klinieken hebben deze vergunning niet gekregen. De minister is net als een meer derheid van de Tweede Kamer altijd tegenstander geweest van privé-klinieken, uit angst voor een 'tweedeling in de zorg': wel- gestelden die geen zin hebben op de wachtlijst te staan voor een operatie, kunnen voordrin gen door niet naar een gewoon ziekenhuis te gaan maar naar een commerciële instelling. De privé-klinieken die nu een vergunning hebben gekregen, zijn behalve oogziekenhuizen (staaroperaties) ook enkele kli nieken voor huidaandoeningen en behandelcentra voor aller gieën. De klinieken die geen toe stemming hebben gekregen van Borst zijn vooral instellingen voor plastische chirurgie. Nederland kent ruim honderd privé-klinieken. De medisch centra die geen vergunningkrij- gen, hoeven niet dicht. Het ver schil met de klinieken die wel door het ministerie worden er kent, is dat patiënten er hun zorg vergoed krijgen door het ziekenfonds of de AWBZ. Overigens kunnen andere in stellingen, als ze willen, zich nog steeds aanmelden. Er zijn tot nu toe geen aanvragen afge wezen, aldus de woordvoerder. Bij de huidige 43 aanvragers zit ten geen instellingen die nu nog niet operationeel zijn. Behalve het verstrekken van vergunningen, werkt Borst ook aan een wetswijziging die het mogelijk maakt een privé-kli- niek te beginnen. Eerder kon digde oud-staatssecretaris van Volksgezondheid Van der Reij- den aan zo'n medisch centrum te beginnen. GPD/ANP SCHIPLUIDEN - Slimme toeschouwers verzekeren zich vanaf de spoorbrug in Schipluiden van het beste zicht op het varend Corso Waterland dat tot en met 8 augustus wordt gehouden. Zo'n dertig platte Westlandse veiligschuiten doen deze dagen dienst als corsoboot en beelden allerlei onderwerpen uit. foto Koen Verheyden/ANP ROTTERDAM - Dankzij de oplettendheid van een bijna- slachtoff er heeft de poli tie i n Rotterdam drie Franse verdach ten van pinpasdiefstallen aan weten te houden. De politie verdenkt het trio van tientallen diefstallen met een buit van duizenden guldens. De mannen, 21 tot 26 jaar oud, spraken bij pinautomaten mensen aan. De drie wisten met een beleefde babbeltruc de aandacht van hun slachtoffers af te leiden. Daarbij keken ze de pincode af en ontvreemdden ze de pas zonder dat him slachtoffers dat in de gaten hadden. In een aflevering van Opsporing Verzocht kwam de handel wijze van het drietal aan de orde. Die aflevering schoot een Rotterdammer te binnen toen hij stond te pinnen en benaderd werd door drie mannen. Hij liep weg maar noteerde wel het kenteken van de auto. ANP DEN HAAG - Een partij met de gevaarlijke listeriabacterie. besmette Franse kaas is vrijwel zeker niet terechtgekomen op de schappen in de Nederlandse winkels. Dat heeft het minis terie van Volksgezondheid gisteren uitgezocht. Naar nu blijkt is op 26 juli een terughaalactie gevoerd door het handelskantoor waarbij alle kaasimporteurs zijn aange sloten. Door die snelle actie is het zo goed als uitgesloten dat er besmette kazen naar winkels zijn doorgevoerd. De bacterie Listeria monocytogenes kan volgens het ministe rie gevaarlijk zijn, vooral voor zwangere vrouwen. Het gaat om de kaas Petit Munster van het merk Les petits amis. ANP SCHIPHOL - Vele honderden KLM-passagiers zijn gedu peerd geraakt door een gaslek donderdagmiddag op Schip hol. Zij kwamen zonder koffers aan op hun bestemming om dat de bagagekelder onder de E-pier moest worden ontruimd. Werklieden raakten rond twee uur bij boorwerkzaamheden een gaspijp. Op last van de brandweer werd de bagagekelder ontruimd. De afhandeling van koffers heeft volgens de KLM ongeveer een half uur stilgelegen. KLM-passagiers met di verse bestemmingen vertrokken zonder hun bagage. „Door met man en macht te werken hebben we de koffers later alsnog op de plaats van bestemming gekregen", aldus een KLM-woordvoerder. De KLM weet nog niet of de schade zal worden verhaald op de veroorzakers. GPD HEEMSTEDE - Burgemeester N. van den Broek-Laman Trip van Heemstede, is niet langer doopsgezind. Zij heeft haar lid maatschap van deze kerk opgezegd uit boosheid op het be stuur van een doopsgezind verzorgingstehuis. Het verzorgingstehuis De Olijftak is al dicht. Alleen in de aan leunwoningen zijn nog bewoners, die in grote onzekerheid verkeren over hun toekomst. De gemeente wil op de plaats van De Olijftak serviceflats voor senioren realiseren. Maar het overleg hierover tussen beide partijen zit vast. De Heemsteedse burgemeester vindt dat het bestuur van de Gal- lenkampstichting optreedt als projectontwikkelaar en geen oog heeft voor de zorg voor oude mensen. ANP WAGENINGEN - Het sperma van mannen die veel met be strijdingsmiddelen werken, is vijf keer zo slecht van kwaliteit als dat van andere mannen. Dat melden onderzoekers van de Wageningse Universiteit vandaag in het medisch vakblad The Lancet. De onderzoe kers volgden tussen 1991 en 1998 de resultaten van 836 man nen die meewerkten aan een reageerbuisbevruchting. Het be treft fruittelers, bloemenkwekers en een loonwerker. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Jonge kinderen krijgen volgens de Consumen tenbond te vaak medicijnen die eigenlijk voor volwassenen zijn en waarvan onzeker is of ze vei lig genoeg zijn voor kinderen. Dat meldt de Consumenten bond. De bond roept artsen op om ervaringen met het toedie nen van medicijnen bij jonge kinderen beter onderling uit te wisselen en ouders goed voor te lichten. Dat gebeurt volgens de bond onvoldoende, terwijl ge- neesmiddelen die aan kinderen worden voorgeschreven soms helemaal niet toegelaten zijn voor kinderen of voor een ande re kwaal bedoeld zijn. Vaak is toepassing bij kinderen een gok, schrijft de Consumentenbond. Uit een nog niet gepubliceerd onderzoek van het Rotterdamse Sophia-ziekenhuis zou blijken dat negentig procent van de aan jonge kinderen voorgeschreven medicijnen anders wordt ge bruikt dan volgens de registra tie is toegestaan. Twee op de drie geneesmiddelen die aan kinderen wordt toegediend zijn alleen op volwassenen getest. Een studie in vijf Europese zie kenhuizen met kinderafdelin gen komt tot ongeveer vijftig door Henk van Ess UTRECHT - Verpleegkundigen met een vaste baan klussen in vakanties bij in andere zieken huizen, soms zonder dat hun chef dat weet. Operatie-assis tenten, anesthesisten en perso neel van de intensive care ma ken werkweken tot wel meer dan zestig uur. NIJMEGEN - De Nijmeegse po litie heeft gisteren bij drie jon gens uit de wijk Lindenholt een nieuw soort luchtdrukwapen gevonden, dat in Nederland verboden is. De jongens kochten het wapen op vakantie in Span je, waar het volgens hen volop vrij verkrijgbaar is. De jongens van 18 en 19 jaar schoten eerder deze weekmet de luchtdrukwapens op de open bare weg. De politie stelde een onderzoek in. Het luchtdruk wapen, waaruit gekleurde plas ticpatronen komen, is in Spanje in allerlei kleuren te koop. De Nijmegenaren bezaten elk zo'n tienduizend stuks munitie. De politie nam de verboden wa pens in beslag en maakte pro ces-verbaal op. ANP PEN HAAG - Slechts vierhon derd militairen hoeven in de Ne derlandse kazernes paraat te zijn voor civiele hulp en bij stand bij eventuele calamiteiten door uitvallende computers tij dens de jaarwisseling. Dat bevestigde gisteren een woordvoerder van het departe- ment. Eerder zei de legerleiding dat er veel meer militairen pa- raat zouden moeten zijn. ANP Personeel in de operatiekamers van het Beatrix-ziekenhuis in Gorinchem heeft een vierdaagse werkweek van negen uur per dag. Toch klust een aantal assis tenten in de vrije tijd bij in het nabijgelegen ziekenhuis Rivie renland in Tiel. Ook in de Randstad werkt ge specialiseerd personeel bij een ander ziekenhuis in de avond uren, op ATV-dagen, tijdens weekeinden of in vakanties, beaamt secretaris L. Brouwer van de Landelijke Vereniging van Operatie-assistenten. Ze schat dat 'enige tientallen as sistenten' een dubbele baan hebben. „Dat is natuurlijk een heel slechte zaak. Ons werk is zeer specialistisch en vereist een hoge concentratie. Voor dit werk moet je uitgerust zijn." Oorzaak van het bijklussen is een groot tekort aan operatie- personeel. Brouwer: „In 1997 hadden voor heel Nederland vierhonderd assistenten opge leid moeten worden, maar dat werden er vanwege bezuinigin gen maar tweehonderd. Dat wreekt zich nu in alle zieken huizen", aldus Brouwer. Onaanvaardbaar J. de Bie, sectorhoofd klinische zorg van het ziekenhuis in Go rinchem, wist tot gisteren niet eens dat zijn personeel bij een ander werkt. „Ik sta hiervan te kijken. Het is onaanvaardbaar dat onze medewerkers zichzelf over de kop werken." Inmiddels heeft het personeel van de ope ratiekamer aan De Bie gemeld dat het bijklussen niet structu reel zou zijn. Algemeen directeur A Wymen- ga van het Tielse ziekenhuis dat de mensen uit Gorinchem af- (Advertentie) Last minute Leiden Het is nog niet te laat om in september met een studie aan de Universiteit Leiden te beginnen. Kies je nu voor Leiden dan is bet zelfs nog mogelijk om aan de introductiedagen voor nieuwe studenten deel te nemen. Kom naar de Leidse Zomerdag op donderdag 12 augustus: Maak kennis met de Leidse opleidingen en het Leidse studiesysteem Doe een gratis studie- en beroepskeuzetest Studenten vertellen over het Leidse studentenleven, op kamers gaan en Leiden als studentenstad Interresant voor uitgelote studenten geneeskunde Meld je op donderdag 12 augustus tussen 10 en 10.45 uur op slation Leiden Centraal. Meer informatie Bel de Studielijn 0715271111 of kijk op Internet: www.leidenuniv.nl/studiesite/zomerdagen 'i Universiteit Leiden procent 'anders gebruikte of niet-voor-kinderen geregi streerde medicijnen. Volgens het onderzoek houden artsen er te weinig rekening mee dat kinderen geen kleine vol wassenen zijn en anders kunnen reageren op medicijnen. Artsen geven medicijnen voor volwas senen dan in aangepaste sterkte aan kinderen en nemen de risi co's op de koop toe. Vaak is dat de enige mogelijkheid om een kwaal te bestrijden, aldus de Consumentenbond. De bond verbaast zich erover dat artsen de effecten en bij wer kingen onvoldoende noteren en uitwisselen met elkaar. De bond roept de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevor dering van de Geneeskunst op zich daarvoor in te zetten. ANP neemt, zegt dat ook personeel van een ziekenhuis in Nijmegen op hun vrije dag af en toe komt helpen. „We maken dankbaar gebruik gemaakt van het feit dat personeel in andere zieken huizen vrije dagen heeft." De vereniging van ziekenhuizen NVZ vindt dat werknemers ge rust mogen doorwerken bij een ander. „Artsen gaan in hun vrije tijd toch ook naar Mali om te opereren?", aldus een woord voerder. Vakbond AbvaKabo spreekt echter van 'een zeer ge vaarlijke ontwikkeling.' Woordvoerder N. van 't Hooft: „Bijverdienen is misschien aan trekkelijk, maar hoe voelt het personeel zich na een jaar of twee? Wie alsmaar doorwerkt, pleegt roofbouw op het eigen li chaam." Tegen het bijklussen zou juri disch weinig te doen zijn. GPD VLEDDER - Ellen Buik (51) uit Hoorn heeft het deze zomer helemaal voor elkaar. Samen met haar 134 tuinkabouters viert ze vakantie op de camping in het Drentse Vledder. De schoenenverkoopster moet er namelijk niet aan denken om zonder haar collectie dwergen op vakantie te gaan. Het ka boutervolkje heeft de reis gemaakt in een speciaal aanhang- wagentje. „We hebben veel bekijks", vertelt Ellen Buik die op de camping 'de kaboutervrouw' wordt genoemd. „Bomen van kerels gaan door de knieën voor onze kabouters. En als we 's avonds vijftig kaarsjes tussen de kabouters laten branden, weet je niet wat je ziet." foto Bert Wieringa/GPD van onze redactie binnenland DELFT - Melasse van DSM Gist uit Delft is gisteren voor de tweede keer in korte tijd in het oppervlaktewater gestroomd. De stroperige vloeistof was ver mengd met koelwater, dat door een lek in een leiding in de Kers- tanjewetering terechtkwam. Het Hoogheemraadschap van Delfland, de gemeente Delft en DSM Gist zijn direct na de ont dekking van het lek in actie gekomen. Eerst is de leiding af gesloten, daarna is Delfland on middellijk gaan bemalen. De milieuschade valt volgens het hoogheemraadschap mee om- door Maarten Pronk DEN HAAG - Voormalig CDA- Kamerlid C. van Dijk, die de Ce- teco-affaire in Zuid-Holland onderzoekt, ontkent dat hij in zijn functie van minister van Binnenlandse Zaken de provin cie in 1988 toestemming heeft gegeven om te bankieren. „Dat is absoluut onjuist", aldus Van Dijk. „Ik heb alleen toe stemming gegeven om overtol lig kasgeld te financieren. Dat is heel wat anders." Volgens de oud-bewindsman gaat het om een reguliere kas geldregeling. Gedeputeerde staten werden in de regeling van 1988 bevoegd verklaard om 'voor zover hun dit in verband met de stand van geldmarkt en de liquiditeitspositie van de provincie wenselijk voorkomt, gelden kortlopend uit te zetten en aan te trekken welke trans acties per keer en per saldo niet meer mogen bedragen dan 200 miljoen gulden.' Winst Van Dijk: „Het is gewoon een kasgeldbesluit tot het aangaan van leningen als een provincie op bepaalde tijden te veel of te weinig in kas heeft. Bankieren doe je als je geld inleent dat je als provincie niet nodig hebt en dat je dan gaat uitlenen om er winst mee temaken." De voormalig minister van Bin nenlandse Zaken gaat dap ook gewoon door met zijn onder zoek naar de geldhandel van de provincie. „Er is geen enkele aanleiding daarmee te stop pen." Het geldbeleid van Zuid-Hol land is in opspraak gekomen toen bleek dat de provincie op grote schaal belegde in bedrij ven. Door een lening aan het bij na failliete concern Ceteco dreigt nu een strop voor de pro vincie van 47,5 miljoen gulden. Dief Volgens het Zuid-Hollandse PvdA-statenlid Norder heeft de hoogste ambtenaar van de oud bewindsman („Niet Van Dijk zelf") destijds de regeling on dertekend. „Dat is een activiteit die heel veel lagere en regionale overheden doen. Het gaat om geld dat binnenkomt aan subsi dies en dergelijke. Met dat geld wordt, in afwachting van een definitieve bestemming, iets ge daan. Je laat het niet op een re kening met nul procent staan, anders ben je een dief van je ei gen portemonnee." Norder vindt dat Van Dijk ge woon door moet gaan met zijn onderzoek, „Absoluut en met vaart." Eerder zag oud-presi dent van de Rekenkamer Ko ning ervan af het onderzoek te leiden, omdat hij iedere ver dachtmaking van belangenver strengeling wilde voorkomen. Koning is hd van de zelfde poli tieke partij als de bij de Ceteco- affaire betrokken Zuid-Hol landse commissaris van de ko ningin Leemhuis-Stout. GPD Advertentie dat de melasse met koelwater was verdund. De wateren rond Delft raakten vorige week dinsdag sterk ver ontreinigd met duizenden liters melasse uit een gescheurde op slagtank op het terrein van DSM Gist. Talloze vissen von den de dood. Het vervuilde wa ter zorgde zelfs voor massale vissterfte in de Schie en de Nieuwe Maas bij Schiedam en Rotterdam. De gemeenten Delft, Schiedam, Rotterdam en het Hoogheem raadschap Delfland stellen DSM Gist aansprakelijk voor de kosten van het schoonmaken van het vervuilde water. ANP BEPAAL ZELF UW VOORDEEL' Bij aankoop van een complete keuken kiest u bij de Keukenhal zelf wat uw actie isl Gratis montage, of Gratis vaatwasser, of Granieten werkblad voor de helft van de prijs, of Gratis combi-magnetron Numansdorp: Induslriestraat 2a, Tel. (0186) 65 32 44 Vlaardingen: Gerard Burgerlaan 4, Tel. (010) 460 06 70 Delft: Woonboulevard, Leeuwenstein 31, Tel. (015) 285 57 77 Rotterdam: Woonboulevard, Stadionweg 37a, Tel. (010) 4 79 69 11 www.keukenhal.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3