Wind verraadt zweren Schop Feyenoord zelf in de Championsleague Nieuwe sensor voor gasanalyse wetenschap en techniek 39 postzegels puzzel zaterdag 7 augustus 1999 Binnenkort zou het wel eens wat lawaaieriger en minder welriekend kunnen worden in de spreekkamer van uw dokter. Oorzaak: bovenmatige winderigheid en belangstelling van de arts voor de daarbij vrijkomende gassen. Dokter laat aan een draadje een sensor tot anushoogte in de losgeknoopte broek zakken en verzoekt de patiënt om even flink te persen. Direct na het gelatene flitst op een computerscherm de uitslag van de gasanalyse te voorschijn. Ah, zegt de dokter, ik zie het al: zweertje. Een team gastro-enterologen (maag-/darmdeskundigen) en natuurkundigen van de universi teit van West-Engeland (UWEN) in Bristol maakte onlangs bekend een sensor te hebben ontwikkeld waarmee maag- en darmgassen rechtstreeks kunnen worden ge analyseerd. Daarmee kan men ontstekingen aan het maag-darm stelsel veel sneller, eenvoudiger en, door geregelde controle, ook eerder lokaliseren dan nu het ge val is. Een van de meest voorkomende ontstekingen aan ons maagdarm stelsel zijn zweren in de maag (ul cus ventriculi - uv) of de twaalf- vingerige darm (ulcus duodeni - üd). Beide categorieën worden aangeduid met de verzamelnaam maagzweren. Op zich vreemd, want ud komt vijfmaal zo vaak voor als uv. Bacterie Vijftien jaar geleden werd overi gens ontdekt dat het overgrote deel van maagzweren (ud uv) veroorzaakt wordt door een bac terie die luistert naar de aandui ding Helicobacter (H.) pilori. Naar schatting 30 procent van de bevol king in Europa en de Verenigde Staten en 80 procent van de men sen in de ontwikkelingslanden dragen H.pilori met zich mee in het maag-darmslijmvlies. „Sindsdien is deze bacterie onder werp van diepgaande studies", zegt dr. David Cowell, hoofd van de afdeling Toegepaste Weten schappen van de UWEN en leider van het onderzoeksteam dat de nieuwe sensor ontwierp. „Waar om er in het ene geval wél en in het andere geval nu juist weer geen zweren ontstaan, is nog lang niet helemaal bekend. Het lijkt er ech ter op dat H.pilori in de beginfase van een maagzweer een zekere sleutelrol speelt. Daarom is die detector zo belangrijk, want daar mee zijn we, via geregelde medi sche controle, in staat het begin stadium te detecteren zonder ingrijpende, tijdrovende en dus dure onderzoeken." Gastroscopie Tot dusverre stuit men min of meer toevallig op de aanwezigheid van een maagzweer, óf de patiënt ver toont al de symptomen (braken, moe, abnormale ontlasting) die een gericht onderzoek rechtvaar digen. Dat onderzoek kan bestaan uit het extern maken van (rönt gen) foto 's van de maag met daarin een contrastvloeistof of uit intern onderzoek met behulp van een zo geheten gastroscopie. „Bij zo'nscopie wordt een buigza me fiberglasslang, de gastroscoop, via de slokdarm naar de maag en Röntgenfoto van een maag, vol met contrastvloeistof. De pij 1 wijst naar een uitstulping, duidend op een zweer. de darmen gebracht", zegt Cowell, „met aan het eind twee lensjes: één om door te kijken, één om mee te verlich ten. En soms ook nog een klein openingetje voor een flexibel draad- grijpertje voor eventue le biopsies. Zo'n onder zoek is best duur, tijdro vend en ook wel belas tend voor de patiënt, hoewel de verhalen er over vaak overdreven zijn. Het is poliklinisch gewoon even slikken met die slang." De sensor biedt echter uitkomst. Het is een mini-kruising tussen een gaschromatograaf (die soor ten gas kan onderscheiden) en een massaspectrograaf (die atomaire en moleculaire deeltjes van elkaar kan onderscheiden). De analyse van 'gastro-gassen' brengt de on- derzoekers op het spoor van de aanwezigheid van H.piloris en/of van een beginnende maagzweer. „Het heeft alles te maken", aldus David Cowell, „met de veranderde gassamenstelling door toedoen van de aanwezigheid van óf die bacterie óf een maagzweer. Onze sensor stelt dat binnen een millise conde na een gelaten wind vast." „Trouwens; winden zijn niet per se nodig voor een verantwoorde analyse. Ook de bij op- boeren vrijkomende gassen verraden de stand van zaken in het maag-/darmstelsel. We doen nu poliklinische proeven met mensen die glazen koude cola te drinken krijgen. Me teen daarna maken ze vijftien diepe kniebui gingen om het 'burp- on-demand' op te roepen." „Daar experimenteren we nu dus mee", zegt David Cowell. „Het klinkt gemiddeld genomen luider dan de doorsnee-wind, maar het stinkt tenminste niet. Anaal of oraal, dat maakt in principe niet zoveel uit." Ben Apeldoorn De echte voetbalfan kan zijn hart ophalen met het spel Fifa 99 voor Playstation. De voetbalspellen voor computer waren tot nu toe vrij eenzijdig geprogrammeerd. Je kon wat rommelen met de opstellingen eventueel de kracht van de tegenstander verzwakken, maar de individuele kwaliteiten kwamen niet aan bod. Een goed voorbeeld hiervan is het spel International Soccer Pro van Konami. Het spel verbeeldt een WK-toernooi en iedere speler is daar min of meer gelijk. Nederland wint er van Duitsland en Marokko kan Brazilië verslaan. De tactiek hiervoor is het Ajax-model van begin jaren '70. Snelle balcirculatie, veel rondspelen, de nadruk op positiespel om vervolgens de verdediging gek te tikken, waarna gescoord kan worden. Dit is natuurlijk uitermate saai op den duur. Ook omdat de commentaarstem slechts één of twee zinnen kan uitspreken, wat bijzonder irritant is. De Fifa-serie, begonnen in 1996, was ook zo opgesteld, maar de 99 versie is beduidend an ders. De speler die gewend is aan het vrij trage Soccer Pro, weet niet wat hem overkomt als hij voor de eerste keer het spel opstart. De snelheid is vele malen hoger, de balcirculatie is supersnel en zelfs al speelt hij met Barcelona tegen De Graafschap; binnen vier minu ten wordt al tegen een 0-6 achter stand aangekeken. Maar als eenmaal de vrij ingewik kelde bediening met alle tackels, trappen en schijnbewegingen on der de knie is, is Fifa 99 een gewel dig spel. Er wordt duidelijk reke ning gehouden met de kracht van de spelers en de teams. Dit maakt het spel ai stukken aantrekkelij ker, al zijn er af en toe foutjes inge slopen. Zo is de Molukse spits van NEC, Bart Latuheru een blonde jongen die eerder in een vikingfilm zou kunnen optreden. Dit is niet erg, want met een verandermodus kunnen haar, huidskleur en outfit aangepast worden, evenals de na men van de spelers. Verstokte Spartanen kunnen zo weer gaan spelen met Bok de Koryer, Piet van der Wolk en Jan van Beveren. Zeeuwse voetbalfans kunnen de naam van Inter Milan veranderen in Arnemuiden, Kloetinge of Hoek, om het zo op te nemen tegen Juventus en Arsenal. Bankieren De decors zijn fraai uitgedoste stadions uit heel Europa. Ook de mogelijkheden zijn legio. Zo kun je in twintig verschillende compe tities, toernooien en interlandont moetingen uitkomen. De Tele- competitie van dit jaar overdoen is mogelijk, evenals een imitatie van de diverse Europacups en het WK in Frankrijk. Ook is er een mana- gementsoptie, wat ongekende mo gelijkheden biedt. Door slim te bankieren, te kopen en verkopen een dreamteam de wei ingestuurd worden met, onder andere, Schmeichel, Raul, Mattheus, Ro- naldo, Litmanen, Romario, Bati- stuta en Hierro. In het begin leuk natuurlijk, maar op de duur ontzettend flauw. Je zet gewoon de vermoeidheid van de spelers uit, haalt de scheidsrech ter uit het veld en schopt vervol gens de beste spelers van je tegen stander het ziekenhuis in, om daarna de hele tijd prijs te schie ten. De PTT-Telecompetitie wordt gewonnen met 102 pimten, 225 doelpunten voor en 14 tegen. En als het tijdens een wedstrijd even tegenzit laat je Ronaldo (die te vinden is onder de naam Calcio bij Inter) een alles verwoestende sprint trekken om vervolgens te scoren. De makers van het spel UEFA Championsleauge hebben hier mee rekening gehouden. Er kan niet lukraak meer gesprint wor den en het spel is beduidend tra ger. De echte voetballiefhebber zal hiermee meer aan zijn trekken ko men. Ook de stadions zijn echter, evenals de spelers. Voor beide spellen is wat te zeggen: UEFA doet meer een appel op het tacti sche vermogen van de speler, ter wijl FIFA het meer moet hebben van de vingervlugheid en slim migheidjes. Jammer is wel dat in beide varian ten puur wordt uitgegaan van de competities van het afgelopen jaar. Populaire clubs die niet op het hoogste niveau hebben geope reerd zoals FC Antwerp, Rapid Wien, Belenenses, Napoli en FC Köln ontbreken. Gezien de vele brieven die bij Sony zijn binnen gekomen, zullen ze wel worden opgenomen in de 2000 versie die, zoals men belooft, alle goede din gen die voetbalsimulatiespellen te bieden hebben in zich zal vereni gen. Ben Oerlemans De volgende voetbalsimulatiespellen voor Sony Playstation zijn in iedere speelgoedzaak ofcd-winkel te koop: International soccer pro. Prijs varieert per winkel, ongeveer veertig gulden Fifa 96, 97, 9S. Prijs varieert per win kel. rond veertig gulden Fifa 99. f 129,95 UEFA Championsleague. f 129,95 De VS hebben weer drie opmer kelijke zegels uitgegeven. Als vijfde in de reeks 'Legends of Hol lywood' verscheen 22 juli een 33 c.-zegel met het portret van Holly- woods top-gangster uit de jaren '30, James Cagney (1899-1966). Evenals voorgaande keren zitten er ook van deze zegel twintig in een velletje, en ook deze keer is de velrand bijzonder informatief. Op de rand staat Cagney namelijk afgebeeld als de enternainer Ge orge M. Cohan in Yankee Doodle Dandy (1942) waarvoor hij een Oscar kreeg. Cagney trad op in meer dan zestig films en hij ont ving de American Film Institute Achievement Award, de Kennedy Center Honor en de US Medal of Freedom, Amerika's hoogste bur gerlijke onderscheiding. Eerder traden Marilyn Monroe, James Dean, Humphrey Bogart en Alfred Hitchcock op in de Holly- wood-reeks. tie die de belangen behartigt van kinderverlammingspatiënten en slachtoffers van verkeersongeluk ken (1995), het aidsfonds (1996), het astma- en allergiefonds (1997) en de kankerbestrijding (1998). Dit jaar zal de opbrengst van de bijslag-zegel naar de Alzheimer- vereniging gaan. De (blauwe) ze gel met een gebroken rode letter 'a' van 4,00 0,50 kr. verschijnt 25 augustus. eigentijdse kunstenaars speciaal voor zegels worden gemaakt. Deel II van de nieuwe reeks ver schijnt 25 augustus: 9,25 kr., Vier kleuren (een hand van een pop penspeler) van Thomas Kluge *1969) en 16,00 kr., Jongen van Li sa Malinovsky (*1957). Een 8,75 kr.-zegel completeert de ze emissiedag. Op de zegel het nieuwe gebouw (De Zwarte Dia mant) van de Koninklijke Biblio theek aan het Kopenhaagse ha venfront, dat in september in gebruik zal worden genomen. In Wenen is van 19 tot 30 juli Unis- pace III gehouden, de derde we reldconferentie over het vreed zaam gebruik van de ruimte (I en II hadden ook in Wenen plaats en wel in 1968 en 1982). De Verenigde Naties hebben op 7 juli voor de vierde keer zegels aan dit thema gewijd. Deze keer drie zegels (0,45 Zw.fr., 33 dollarcent en 3,50 Oos tenrijkse schilling). De zegels zit ten steeds in velletjes van tien stuks met per paar doorlopende beelden. Oplagen: 185.000 velle tjes met de 0,45 fr.-zegel, 200.000 met de dollarcent-zegel en 240.000 met de Oostenrijkse zegel. Een van de andere twee opmerke lijke zegels herdenkt de Goldrush, 150 jaar geleden. Meer dan een kwart miljoen mannen overspoel de toen Californië, waar in 1848 goud was ontdekt. Er werd voor 200 miljoen dollar aan goud ge dolven. De 33 c.-zegel die 18 juni verscheen geeft een prachtig beeld van enkele gouddelvers. De derde zegel (33 c; 16 april) richt het spotlight op Daffy Duck. Eer der werden twee andere grote Warner Bros.'-sterren geëerd, Bugs Bunny (32c, 22 mei 1997) en Sylvester Tweety (32c, 27 april 1998). Al meer dan vijftig jaar geeft De nemarken één bijslag-zegel per jaar uit, waarvan de opbrengst naar een goed doel gaat. De laatste jaren waren dat een hulporganisa- In 1997 sloot Denemarken een schilderijen-reeks af, die dertien jaar had gelopen en in totaal twin tig zegels omvat. In aansluiting daarop begon Denemarken vorig jaar onder de titel 'postzegel kunst' met een nieuwe reeks. Het gaat om schilderstukken die door Eerder verschenen VN-zegels in het kader van van vreedzaam ge bruik van de ruimte op 3 december 1962 (alleen in dollarwaarde), 14 maart 1975 (nu ook in franc- en schilling-waarde) en 11 juni 1982 (idem). In 1874 werd in het Zwitserse Bern op een internationaal postaal con gres de General Postal Union op gericht, nu Universal Postal Union (UPU) genaamd. Het 125- jarig bestaan van de UPU, die nu wereldwijd 189 leden telt, is in de loop van dit jaar al door veel lan den met de uitgifte van een zegel gememoreerd, en er zullen zeker nog vele volgen. De Postadministratie van de Ver enigde Naties sluit zich daar 23 augustus bij aan met de uitgifte van drie blokjes van vier zegels, waarop in het hart de wereldbol, waaromheen vliegtuigen, satellie ten, treinen en schepen cirkelen en daar weer omheen mensen uit al lerlei windstreken. Waarden: 4 x 0,70 Zw.fr. (56.000 blokjes), 4 x 33 c. (63.000 blokjes) en 4 x 6,50 s. (69.500 blokjes). Hero Wit Cryptogram Horizontaal: 5. Napoleon had het liever niet gevonden (8); 6. Tochtig beest? (8); 9. Het opheffen van de militaire dienst (8); 11Dier dat een schrijver ouder maakt (5); 13. Geruchtmakend inde groei (6); 14. Zij is voorbij? (8); 15. Zo lang hetstrektten behoeve van het college (8); 16. Eet gulzig alseen rund! (6); 17. De huid van een kip (3); 18. Een vet tige hond is een viespeuk (9); 19. Geen gezonde drank meer voor de sterren (7); 20. Een vermoeide arts schrijft het zichzelf voor (7). Verticaal: 1. Dokter aan de afwas? (11); 2. Een actiegroep heeft er weinig aan (16); 3. Niet voor de mond van een flap uit (4); 4. Onderin defies zit nog een beetje drank (8); 7. Korte rokjes zijn gebruikelijk in de auto-industrie (8); 8. Het valies van een hond wordt ritueel verbrand (9); 10. Die arbeiders hebben een reden (12); 12. Talent voor de bouw (6); 16. Grappig dier van enorme afmetingen (8). Stuur het ingevulde cryptogram - bij voorkeur per briefkaart - aan: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Uw inzending moet uiterlijk woensdagochtend in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats.De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV.-bon van 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VVV- bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. De winnaar deze week van de VVV-bon van 50,- is Chr. Biommaert, 's Gravenstraat 100 te Clinge. De VW-bonnen van 25,- gaan naar E. Franken, Van Bossestraat 28, Vlissingen; J. van Iren, Sloestraat 38 te Middelburg en M. van Leeuwen, Werckendetstraat 4 te Zierikzee. De prijzen zullen binnenkort worden toegezonden. MARK 875

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39