Slapen als een paus Je moet wel gek van eilanden zijn PZC Gids voor luxe hotels in Italië Een dagje Helgoland Nationale jammarkt in Neede toerisme 33 zaterdag 7 augustus 1999 Villa's van Venetiaanse kooplui, villa's waar Michelangelo nog de hand in heeft gehad, het stulpje van miljardair Paul Getty, voormalige eigendommen van de Medici's, eeuwenoude kloosters, een villa die ooit nog aan een paus heeft toebehoord: het zijn niet de minste adressen waar Luc Quisenaerts heeft doorgebracht voor zijn boek Droomhotels in Italië. Het fraai vormgegeven werk geeft toegang tot de elegantste en soms ook fascinerendste hotels in Italië. Maar daarmee heeft de voormalige touroperator, die op veertigjarige leeftijd besloot de wereld rond te trekken (niet met de rugzak, maar met een lederen reiskoffer zijn dromen nog lang niet verwezenlijkt. De komende jaren blijft hij als luxe zwerver rondtrekken voor uitgaven over Spanje Portugal, Noord-Amerika, Afrika, De Indische Oceaan, Het Verre Oosten, Mexico en de Caraïben. Ieder mens droomt wel eens van luxe, al zal dat voor de één een diner zijn in een toprestaurant uit de Michelingids en voor de ander een handtas van Prada. Met het verschijnen van Droomhotels in Italië is het aantal wensen op ons persoonlijke verlanglijstje flink toegenomen. Met 36 om precies te zijn, want zelfs de sobere luxe in hotel Raya op Stromboli, met wit te kalkstenen muren, rotan meubels en hier en daar een pi-imitief beeldhouw werk, beantwoordt - bescheiden als we zijn - aan onze ideeën over een droomva kantie. In zijn Italië-boekgunt de Vlaamse publi cist Luc Quisenaerts ons een blik in enkele van de meest tot de verbeelding spreken de gastenverblijven. De drempel van sommige van die luxe-oorden is hoog, maar dankzij de prachtige stillevens van zijn vaste team fotografen kun je als lezer meegenieten van de idyllische charme en grandeur. Hemelbed Wa teennachtineensuitemeteen verguld hemelbed, een roomwitte marmeren bad kamer en een trapje dat naar een roze marmeren badkuip leidt, moet kosten? We hebben geen flauw idee, want hoe uitge breid de praktische informatie achter in het boek ook is, prijzen komen we niet te gen. Niet omdat Quisenaerts daarmee de droom zou kunnen verstoren, maar, zegt hij „omdat de prijs voor een overnachting snel achterhaald is en afbreuk kan doen aan de blijvende waarde van het boek." Dat wil niet zeggen dat er uitsluitend pe perdure hotels worden beschreven. Bij navraag blijkt dat enkele onderkomens rond de 300 gulden per kamer per nacht kosten, zoals Torre di Bellosguardo in Florence, San Domenico Palace in Taor- mina, Villa Marguerita in Venetië en Bor- go San Felice in Siena. En als ook dat bo ven het vakantiebudget is, kun je altijd wegdromen bij een hapje of een drankje in zo'n pleisterplaats voor de happy few. Met zijn landenserie lijkt de Belg vooral zijn eigen droom te hebben verwezenlijkt. Op zijn veertigste besloot de uit Lier af komstige touroperator zijn handelsfonds van autocarreizen te verkopen en de we reld rond te trekken. Niet met de rugzak, zoals zoveel in een midlife-crisis verwik kelde leeftijdgenoten, maar met een lede ren reiskoffer. Sindsdien trekt hij als een luxe zwerver langs 's werelds fraaiste ho- Quisisana: pure luxe in hartje Capri. zegt de samensteller. Hoteleigenaren blij ken tegenwoordig zelf contact op te ne men, want het aantal reserveringen is ex plosief gestegen. Vooral nu de gidsen, die aanvankelijk alleen in de hotels werden aangeboden, ook in de betere boekhandel worden verkocht. Quisenaerts: „Droom hotels spreekt blijkbaar een deelpubliek aan van mensen die het ene jaar naar de Provence gaan en het jaar daarop in Toscane willen verblijven." Waar Quisenaerts van profiteert is de nog steeds groeiende belangstelling voor kor te vakanties. Daarop inhakend is naast Droomhotels het eerste deel van 'Te gast in... de Provence' verschenen. Volgende maand komt ook 'Impressies uit: Antwer pen' uit met ruime aandacht voor de his torie van de stad, maar ook voor hotels en restaurants. De globetrottende Belg heeft het zo druk, dat hij het tekstschrijven, zo als hij zegt, „soms in onderaanneming" moet geven. Secuur De meeste tijd is hij kwijt aan research voor zijn boeken, het onderhouden van contacten met hotels en het maken van de uiteindelijke selectie; voor elk boek moet een keuze worden gemaakt uit meer dan honderd hotels. Quisenaerts heeft vrijwel alle accommodaties bezocht, al zegt hij niet overal te hebben geslapen. „Voor mijn boek over Spanje probeer ik in vier, vijf dagen Andalusië te doen. Om geen tijd te verliezen ben ik heel goed voorbereid en is elk deel van de dag gepland. Soms rijd ik wel duizend kilometer per dag in mijn huurautootje. Als er 's avonds een kamer vrij blijkt te zijn in een hotel blijf ik een nachtje slapen, maar dat moet dan wel passen in mijn programma. Er is heel veel te zien, aldus Quisenaerts: „Honderd kilometer de bergen in, op zoek naar een hotel, is geen uitzondering. Kom ik terecht op een prachtige plek, dan geeft dat een geweldige kick. Maar het komt ook voor dat een hotel dat als zeer mooi wordt omschreven in een folder, op een druk kruispunt blijkt te liggen. Daarom wil ik overal zelf zijn geweest. Medelijden hoeven we niet met hem te hebben, want het reizen zit hem nu een maal in het bloed: „Een paar weken gele den ben ik op Bali en Lombok geweest voor wat bedoeld was als privé-vakantie met de familie. Maar ook dat werd weer een scouting trip. In totaal heb ik twintig hotels gevonden die zo in een boek kun nen. Als me zoiets overkomt, dan ben ik erg in mijn nopjes. Ellen Scholtens Luc Quisenaerts: Droomhotels in Italië - Uitge verij Terra Zutphen, f 99,-. Medici-suite in La Posta Vecchia. tels. Zijn doel is het samenstellen van een serie van tenminste 25 'remarquabele' boeken; een eigenzinnige selectie van sfeerrijke, architecturaal boeiende en ka raktervolle hotels. Droomhotels in Italië is volgens het Qui- senaers-concept vooral een kijkboek. Het tekstaandeel blijft beperkt tot het geven van beknopte achtergrondinformatie over de hotels en hun vroegere en huidige eigenaars. Verhalen over het historisch erfgoed in Italië worden echter afgewis seld met gedetailleerde beschrijvingen van gastronomisch verantwoorde maal tijden en sappige anekdotes. Voordat er ook maar één letter geschreven wordt over II Pellicano in Porte Ercole, wordt een Britse piloot opgevoerd die een routinevlucht maakt zoals hij er al zoveel had gemaakt. Het toestel van Michael Graham raakt echter in de problemen en staat op het punt neer te storten in het Afrikaanse oerwoud. „Michael had geen tijd om na te denken of om het risico te be rekenen... hij sprong. Zonder parachute, zonder iets, behalve de hoop dat het dich te gebladerte zijn val zou stuiten." Het eind van het verhaal is dat Michael Graham veilig de grond bereikt, dat de Amerikaanse Patsy Daszei over zijn bele venissen leest en het tweetal elkaar bij toeval ontmoet op een rotsige kaap in Ca- lifornië, Pellican Point geheten. De rest is 'history': hun liefde leeft voort in II Pelli cano, het hotel dat het stel dertig jaar ge leden liet bouwen op een rotsige kaap met een schitterend uitzicht op zee en Corsica. Romantischer kan (bijna) niet. Of toch, als we we lezen over Quisenaerts' verblijf in vijfsterrenhotel Santa Caterina toen zijnrotanstoel „bijna leek te zweven op de warme, van bloemengeur vervulde lucht, hoog boven de blauwe Middellandse Zee." Het terras lag volgens hem in een verkoelende schaduw. Mijlenver schitter de de kustlijn van Amalfi in de zon en de hitte „leek op te stijgen uit het water." Exclusiviteit Dat de deuren van 's werelds mooiste ho tels voor hem wijd open staan, is een pret tige bijkomstigheid. De gastvrijheid die hij ontvangt, blijkt echter iets van de laat ste tijd te zijn,want in het begin dacht ie dereen dat ik de zoveelste hotelgids zou gaan maken." Quisenaerts, markante kop die enige ge lijkenis vertoont met (een jonge) Toon Hermans, liet zich niet ontmoedigen en Uitzicht op Venetië vanuit hotel Europa en Regina. begon zijn eigen uitgeverijDoor exclusi viteit te beloven (het eerste boek ver scheen in een beperkte oplage) gingen de door hem benaderde hoteliers één voor één overstag. Vooral omdat nu eens niet het eeuwige kransje vijfsterrenhotels werd opgezocht, maar een voormalige watermolen, een abdij of zo'n typisch Provengaals huis, een mas. „Van deze werkwijze plukken we nu de vruchten", Een dagje Helgoland: wandelen op een klif op ruim zestig meter boven de Noordzeespiegel, vogels kijken, belastingvrij winkelen en vis eten. Het kan allemaal net in de drie en een half uur tussen aankomst en afvaart van de snelle catamaranveerboot. Naar een Duitse rots vanuit de Eemshaven. Ongeveer zeven uren op zee voor een ongewone dagtocht. Ruim zestienhonderd mensen en zeven koeien wonen op Helgoland, dat on geveer 170 kilometer van de Nederlandse en ruim 50 kilometer van de Duitse kust als een baken in de Noordzee ligt. En vo gels, heel veel zeevogels. Drieteenmeeu- wen, zeekoeten, jan-van-genten en pape gaaiduikers. Ze nestelen bij duizenden in de rode rotswanden. Helgoland is het kleinste beschermde natuurgebied ter wereld. Verder is er weinig te bewonderen op de nagenoeg boom-, auto- en fietsloze rode rots, die bij Duitsers vooral geliefd is als kuuroord en belastingvrij koopjespara dijs. Het eiland is zowel per boot als vlieg tuig te bereiken vanaf bijna alle Duitse Waddeneilanden en vanuit grote haven plaatsen als Bremen, Hamburg, Cuxha- ven, Bremerhaven en Wilhelmshaven. En sinds kort ook vanuit de Eemshaven, via" Borkum. Vier Duitse veerbootrederijen - waaron der AG Ems die vanuit de Groninger in dustriehaven op Borkum vaart - hebben afgelopen winter gezamenlijk in het Au stralische Freemantle een hogesnelheids- catamaran laten bouwen. Ongeveer 21 miljoen gulden kost deze knalrode snel- boot, die met 450 mensen aan boord met 40 knopen (75 kilometer per uur) over de Noordzee scheert. Thuishaven Deze dubbeldeks 'Cat No. 1- die Norder- ney als thuishaven heeft - vaart 's zomers elke donderdag van de Eemshaven naar Helgoland. Vertrek 's morgens om kwart voor negen, even afmeren op Borkum en de aankomst op Helgoland is rond het middaguur. Terugreis stipt om half vier en dan vanaf Borkum met de 'gewone' veer boot het laatste stukje (50 minuten) terug Dagtrip Helgoland: ongeveer zeven uren o naar de Groninger kust, kwart over zeven 's avonds weer aan wal. Zijn de Duitse eilanden vergeleken bij on ze Waddeneilanden toch al niet echt ge zellig, Helgoland heeft vrijwel niets wat de kwalificaties pittoresk en schilderach tig verdient. Alleen de veelkleurige hou ten visserschuurtjes, de 'Hummerbuden' (kreeftbarakken) bij de verder sfeerloze haven en aan het begin van het dorp, zijn zee voor een ongewone excursie. het fotograferen waard. Verder is de be bouwing niet anders dan in ieder ander gemiddeld Duits dorp van na de oorlog. Want de huidige nederzetting op Helgo land is pas in de jaren vijftig gebouwd. En daarmee komen we op een mogelijke tweede reden - na de natuur - voor een be zoek: de merkwaardige geschiedenis. Be schreven in vele dikke boeken en hand zaam samengevat door Nederlands bekendste lijder aan insulafilie (eiland ziekte), Boudewijn Büch, in zijn boeken 'Eilanden' en 'Eenzaam'. Prachtige ruil Een greep uit de rijke historie: uitgere kend tijdens het Engelse bewind in de vo rige eeuw werd in 1841 op Helgoland een van de meest verafschuwde volksliederen ter wereld gecomponeerd: 'Das Lied der DeutschenDe dichter Hof mann vonFal- lersleben heeft er een standbeeld aan overgehouden op het dorpsplein. In 1890 mocht Duitsland het eiland terug hebben en dat leidde tot een prachtige ruil met allerlei Germaanse stukjes grondge bied in Afrika: de Engelsen kregen het Oost-Afrikaanse sultanaat Witu, een lap je Somalië en het protectoraat van de Zanzibareilandjes. En Duitsland kreeg van de Engelsen als bonus een honderden kilometers lange reep Afrika tussen Na mibië en de Zambezirivier. Belangrijker voor de hedendaagse bezoe ker is dat dit Helgoland Verdrag er voor zorgde dat het eiland de status van vrij- handelspost te allen tijde mocht behou den. De rookwaren, drank, cosmetica en souvenirs, die zelfs op luchthavens niet meer belastingvrij kunnen worden ge kocht, zijn hier anno 1999 dus nog steeds winkel na winkel 'zollf rei' aan te te schaf fen. Reden drie, nu de Butterfahrten zijn afgeschaft. De Tweede Wereldoorlog betekende bijna het einde van Helgoland. De rots diende als een belangrijk strategisch punt voor de Duitsers en na de capitulatie vierden de geallieerden hun frustraties bot op de ze onneembare vesting: in april 1945 bombardeerden ze het eiland twee dagen lang vanuit de lucht. De kraters zijn nu nog te zien. Springstof De drieduizend bewoners werden gede porteerd en twee jaar later werden alle bunkers, grotten en andere gaten in de rots volgestopt met 6700 ton springstof. De grootste niet-nucleaire ontploffing al ler tijden (ongeveer een derde van de kracht van de atoombom op Hiroshima) kon de steenklomp echter niet wegvagen. Pas in 1952 kreeg Duitsland het eiland te rug en mocht de wederopbouw beginnen. Roel Snijder Dagtocht Eemshaven-Helgoland, elke donder dag tot en met 26 augustus. Prijzen: 88,- per persoon, familiekaart twee volwassenen en tioee kinderen 250.-. Reserveren is noodzake lijk: tel. 0596-516.0S4. Wel eens paardenbloemblaad- jesgelei of knoflookjam ge proefd? Of een vorkje Jamaica stoofpot met tropische vruchten ge prikt? Het zijn enkele van de verras sende culinaire creaties op de Na tionale Jammarkt in het Gelderse dorp Neede (tussen Borculo en Haaksbergen). Voor de ware zoetekauw verandert Neede op woensdag 18 augustus in een smulparadijs. Meer dan hon derd kramen, volgestouwd met fruitproducten, zijn er te vinden op de enige Jammarkt die ons land rijk is. Maar ook liefhebbers van iets pittigers komen er volop aan hun trekken. Wat te denken van bijvoor beeld adembenemende knoflook- marmelade, spirituele Franse wijn confiture of kruidige chutneys? Eigenlijk ligt het niet voor de hand dat uitgerekend Neede zich presen teert als jamgemeente. Uitgestrekte boomgaarden, zoals in de Betuwe, zijn er in geen velden of wegen te be kennen. Die werden al in de jaren dertig gerooid. Sommigen willen in het kader van de plattelandsver nieuwing de fruitteelt nieuw leven inblazen; maar concrete plannen moeten nog wortel schieten. Toch heeft het Gelderse dorp een ii rij ke j amhistorievertelt gemeente- voorlichter Arjan vanFaassen. Ooit stond er de beroemde jamfabriek van de Tuinbouw Maatschappij Gelderland. In de gloriejaren werk ten er 160 mensen. De merken 'Su- perba' en 'Supra', met het kenmer kende oranje-witte blokjesetiket, werden over heel de wereld geëx porteerd. Maar de hoge transport kosten nekten het Needse bedrijf. In 1931 sloot de fabriekspoort voor goed. Weggehoond Het gemeentebestuur van Neede vond in dat rijke jamverleden een kapstok voor een Nationale Jam- markt. Van Faassen: „Het idee werd weggehoond. Maar we hebben doorgezet. De eerste markt, in 1991, telde twintig kramen. Die trokken meteen al 15.000 bezoekers. De stand van jamfabriek Heinz bij voorbeeld was binnen twee uur door zijn hele voorraad heen." De laatste jaren lokt de Jammarkt 40.000 smulpapen uit heel het land. Die komen als vliegen af op de jams en op de ambachtelijk gemaakte ge lei, vruchtensappen, siropen, limo nades. De 9e editie van de zoete markt telt ruim honderd kramen. De gemeen- tevoorlichter vindt dat wel zo'n beetje het maximum. „Anders wordt het té uitgebreid en daarvoor is ons dorpscentrum te klein." Van Faassen juicht het toe, dat ongeveer de helft van de kramen wordt be mand door hobbyisten. „Dat is de charme van de Jammarkt; je vindt er kramen van grote jamf abri eken en importeursmaar ook van part i - culieren die op een campingtafeltje tien potjes zelfgemaakte jam verko pen. Daar zitten soms verrassende creaties tussen. Bijvoorbeeld spe culaasjam, of paardenbloemblaad- jesgelei." Internationaal Inmiddels is het Gelderse jampara dijs tot over de landsgrenzen bekend. Ook dit jaar komen er am- bachtelijke jammakers uit Frank- 3 rijk en Engeland naar de Achter hoek. ,De Engelsen staan verbaasd over wat ze hier zien. Ze komen toch uit hét jamland van de wereld. Maar zelfs daar bestaat niet zo'n grote i markt, hooguit een paar kleinere fairs in de dorpen." Het Engelse aanbod op de Jam markt bestaat onder meer uit re- lishes, mincemeat, mint jelly en le- moncurd, een gelei met eieren. Ook diverse importeurs zorgen voor een internationaal tintje. Zij bieden traditionele fruitproducten aan uit Schotland, Duitsland, België, De nemarken en derde-wereldlanden. Volgens Van Faassen neemt de be langstelling voor het zelf maken van jam toe. Hij leidt dat onder meer af uit de grote animo die op de Jammarkt bestaat voor stands met geleisuikers, pectine, inmaakbeno- digdheden, receptenbundels, kook boeken en keukengerei. Voorlichting De Jammarkt is ook een bron van informatie. De Pomologische Ver eniging geeft voorlichting over ou de en bijzondere fruitrassen. Een imkerij doet mee onder met motto 'Geen bijen, geen jam'. Ook het Wijngaardeniersgilde is present. Een culinair journaliste fungeert afs vraagbaak en geeft adviezen voor het inmaken van fruit. Colle ga-jamgemeente Tiel stuurt een corsowagen en twee Fruitambassa- drices om reclame te maken voor het befaamde Fruitcorso in Tiel (op 11 september). Aad Struijs De jammarkt in Neede Gelderland) is woensdag 18 augustus open van 11 tot 18 uur. Lekker met jam is de titel van het eigen receptenboekje van de Nationale Jam markt. Het bevat de beste en bijzonder ste inzendingen van een jamrecepten- wedstrijd. Er staan niet alleen recepten in voor een groot aantal jams, confitures en marmelades, maar ook voor gerech ten, gebak en toetjes met jam. Het boekje (ISBN 90-804398-1-9) is op de Jam markt te koop voor 9,95. Het kan ook ivorden besteld door f 12,75 over te ma ken op giro 83.87.16 van de gemeente I Neede, onder vermelding van 'jamboek- j je'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33