Ernest Hemingway leeft nog steeds in Key West 31 Op de rand van de States 32 li?"FMÉ 37 39 PZC zaterdag 7 augustus 1999 vrije tijd Key West Honderd jaar geleden werd Ernest Hemingway geboren. Vooral in Key West genoot hij van het leven, met veel alcohol en vrouwen. Van beide hield hij even veel. De eenzame levensgenieter schreef ooit aan een vriend: ,,Ik leef slechts één keer, en dan wil ik ook op een plek wonen die me interesseert." De snelweg naar de zee noemen de Flo- ridanen him Highway One van Mia mi naar de Keys. Een weg - van brug naar brug, maar liefst 42 in totaal - ogenschijn- lijk naar het einde van de wereld: Key West. Constant deinend in dat Ameri kaanse ritme van maximaal 55 mijl per uur. De Keys ogen vanuit de lucht als een soort snoer van smalle subtropische eilanden tussen de azuurblauwe Atlantische Oce aan en de Golf van Mexico. Een ketting van stukjes grond, soms zo smal, dat je vanaf de weg aan de ene zijde de zon ziet opkomen en haar aan de andere kant ziet ondergaan. Op weg naar West verandert na de be faamde Seven Miles Bridge de omgeving én de sfeer. De bebouwing neemt af en de weg wordt nog slechts omzoomd door een wirwar van mysterieuze mangrove-ei- landjes en veelal kleine jachthaventjes. Tot Key West zelf, waar kauwgumroze taxi's laveren door straten met groene mangobomen en houten huizen in pastel tinten. Corrupt Tot begin deze eeuw wareh de Keys slechts toegankelijk per boot. Veel eiland jes trokken avonturiers aan; het corrupte Cuba lag immers om de hoek. Piraten, smokkelaars, en soms een enkele integere visser. Met name West, het laatste van de dertig Keys-steps, heeft een kleurrijke ge schiedenis, vol heldenverhalen en vissers latijn. Voor de bruggen was er ooit een spoorlijn, die in 1912 werd aangelegd omdat de ma rine een basis in Key West opende. Slechts 23 jaar hielden de rails stand, voordat ze in 1935 voor een groot deel tijdens een or kaan werden verwoest. Nog steeds bepa len vandaag de dag hele stukken voorma lige spoorbrug vanaf Highway 1 als angstaanjagende staketsels het weidse uitzicht naar zee. Anno 1999 is Key West zo gemakkelijk be reikbaar, dat het een toeristische trek pleister is geworden. Een plek van slechts wind, ruimte en zee. Met de geur van dood zeewier, over de kade spoelende golven, wuivende palmen in een harde wind en bloeiende hibiscussen en oleanders in de straten. Takken van majestueuze tropi sche bomen hangen neer en groeien door tot in de grond, alsof het luchtwortels zijn Opvallend is de pittoreske architectuur met het prachtige houtsnijwerk. De mees te onderkomens zijn ooit gemaakt door scheepstimmerlieden. Sommige huizen - hoe Amerikaans! - werden in hun geheel per boot van de Bahama's naar Key West vervoerd. Levensgenieter Toeristen komen tegenwoordig massaal voor water, koraalriffen, glasbodembo- ten, het snorkelen en het duiken. En ook voor de namaak-mondaine feesten in die brutale sfeer van die vroegere bewoner en eenzame levensgenieter Ernst Heming way (1899-1961), die zo nadrukkelijk zijn stempel op de plek met de mooiste zons ondergangen van Amerika legde. De No belprijswinnaar, die er lang woonde, die er ondanks veel drank en mooie vrouwen zijn productiefste jaren kende, 'leeft' nog steeds een beetje in Key West. Niet eens zozeer in het museale Hemingway House, waar nog steeds zijn schommelstoel op de veranda staat, en zeker niet meer in zijn stamcafé Sloppy Joe's Bar, waar tegen woordig het verkeerde soort gasten zich quasi-literair voordoet. Nee, meer in de gewone straat, aan de kust, op een steeds moeilijker te vinden stil terras. Daar krij gen zijn boeken drie dimensies, daar be kruipt je nog het gevoel 'zijn' hoed op te zetten. „God, wat is Key West een fijne plek", schreef Hemingway ooit aan een vriend. „Ik leef slechts één keer, en dan wil ik ook Ernest Hemingway's huis in Key West: Orkaanbestendig en - wat de schrijver belangrijker vond - voorzien van een grote wijnkelder. op een plek wonen die me interesseert." Sterker nog, in vrijwel alle brieven aan bekenden vroeg hij zijn vrienden over te komen naar zijn zo geïsoleerde buiten plaats. De vader van alle reisverhalen als schrijver van een VW-brochure avant la lettre. Wat is er gebeurd met het huis aan de Whi tehead Street waarin Hemingway woon de? Hij koos indertijd voor een stenen huis, in 1851 gebouwd in Spaans kolonia le stijl, dat orkaanbestendig was. Zelfs de laatste woeste aanval der natuur, de or kaan Georges, heeft het Hemingway House doorstaan. Gin-tree Maar wat bij Hemingway de doorslag gaf, was de grote wijnkelder onder het huis. De steen werd ter plekke gewonnen, waardoor een grote wijnkelder vrijkwam. In 1931 schreef hij over zijn aankoop: „Dit wordt een fantastisch huis. Het lijkt op een goede Utrillo en op Miro's boerderij. In de tuin groeien vijgen, kokosnoten, en citroenen in overvloed." En dan, zonder géne zijn drankzucht erkennend: „Ik zou willen dat ik een gin-tree kon planten." Zijn toenmalige vrouw Pauline liet in de tuin een kostbaar zoutwaterzwembad aanleggen. Binnenshuis roepen de voor werpen een echo van herinneringen op aan de vele reizen van Hemingway. Zoals een oud Spaans hek voor het echtelijke bed, een Spaans visserstoeltje, een Mexi caanse kast, kroonluchters en schilderij en. Hemingway had iets met katten. Van Pi casso kreeg hij een stenen kat cadeau, en van een kapitein een bijzondere, zesteni- ge kat. Volgens de schenker zou het dier geluk brengen. Daar was Hemingway ge voelig voor; hij fokte de katten zorgvuldig door. Inmiddels lopen er zo'n zestig rond, die niet langer 'Snowball' worden ge noemd, maar vernoemd zijn naar film sterren en schrijvers, zoals Marilyn Mon roe, Mariene Dietrich en Edgar Allan Poe. In de tuin staat nog immer zijn studio, waar hij onder meer To have and have not en The snows of Kilimanjaro schreef. Hier ontstond het idee om The old man and the sea te schrijven, waarvoor hij later de No belprijs kreeg. In 1939 schrijft Heming way in een brief aan een vriend dat hij het verhaal van een oude visser wil gaan schrijven die in zijn eentje de zee op gaat. Dat hij daarvoor met de oude Carlos mee zal varen om te ei-varen wat hij doet en wat hij denkt tijdens die lange strijd met zijn bootje, uit het zicht van alle andere boten en helemaal alleen op zee. Hemingway schreef slechts 600 tot 700 woorden per dag, in potlood, met de hand, soms op een smoezelig blocnootje op een plakkerig tafeltje in de bar. Zijn vrouw tikte de tekst later uit. Hij was altijd op zoek naar die ene ware zin, die ene ware titel. Hij vervloekte de tijd die het hem kostte voordat hij wist wat de goede titel was. Hij beschouwde schrijven als een ziekte. Het werd voor hem een obsessie om beter te willen schrijven dan een ander ooit had gedaan. Avontuur Wat hem gemakkelijker afging dan schrijven, was avontuur en actie. Dat vond hij volop op zee tussen Key West en Cuba en in de kroegen van Key West. Daar trof hij de vrienden van zijn eigen allooi, bewoners die vanouds gewend waren om alles te doen: van het smokkelen van wa pens tot en met keurige passagiers meene men om uit vissen te gaan. Een van die drink- en zeemaatjes, Cap tain Tony, weet zich nog te herinneren: „De vissers hielden van hun werk en pak ten iedere gelegenheid aan om geld te ver dienen." Hijzelf bracht wapens en men sen naar Cuba en verdiende daar veel geld mee. Jaren later, tijdens de Castro-revolu- tie, handelde hij weer in omgekeerde rich ting: hij bracht wapens, mensen en rum uit Cuba naar de Verenigde Staten. Op de ze trips ging Hemingway met hem mee om te kunnen vissen. Hemingway liet, net als de personages in zijn boeken, graag be De toerisme-industrie maakt nog dankbaar gebruik van de schrijver, die in de jaren dertig in Key West inspiratie opdeed voor 'The old man and the sea'. Captain Tony's Saloon heette in de tijd van Hemingway Sloppy Joe's Bar; van de sfeer van toen is weinig overgebleven. langen samenvallen. Volgens Captain To ny waren er in die tijd geen regels op Key West; het was een stad van gokken en vrouwelijke verleidingen. Dat alles, be nadrukt hij, was de echte reden dat He mingway zo van Key West hield. Zijn ultieme genot was rumdronken thuis ko men en met een vreemd, maar mooi mens zijn eigen vrouw confronteren. Ordinair Dat is allemaal voorbij. Key West is nu een 'ordinaire' toeristenstad, met het He mingway House als museum. Hemingway zelf had het indertijd al aardig voorzien: „Ze proberen de vissers uit hun huizen te krijgenzodat ze daarvoor in de plaats du re appartementen neer kunnen zetten. Ze zullen Key West tot een beauty spot voor toeristen maken." Eigenlijk, vindt Captain Tony, zou de toe rist in de zwarte wijk van Key West, Baha ma Village, moeten gaan kijken. In deze wijk, die toentertijd een slechte naam had, lag Hemingways lievelingsrestau rant, Blue Heaven. Boven waren de pros tituees, beneden kwamen veel homo's, en in de tuin werden bokswedstrijden ge houden. Hemingway zelf, zo wil het ver haal, was geen goede bokser, maar wel een oersterke straatvechter. „Hemingway werd gefascineerd door de mensen in Bahama Village. Hij hield van de gewone man, de zwarten en de vissers. Dat zie je terug in de karakters van zijn boeken. Hij hield niet van mensen met veel geld." Dat was toen. Tegenwoordig kun je in de lommerrijke tuin van Blue Heaven goed en bijna chic eten aan hand beschilderde tafels met levende muziek. De vraag is of Hemingway er nog zou wil len komen. Behalve de zee staat ook de drank cen traal in de boeken en het leven van He mingway, die al sinds zijn vijftiende dronk. Weinig dingen, zo zei hij zelf, had den hem meer plezier gegeven in zijn le ven dan alcohol. Voor hem was het een manier om de sleur van een dag schrijven te doorbreken. Een aantal van Heming way's verhalen is gebaseerd op de verha len die hij in zijn Sloppy Joe hoorde van bareigenaar Joe Russell. In 1932 werd de ze bar om een patio heen gebouwd: de boom staat nog altijd midden in de bar. Tegenwoordig heet de bar Captain Tony's Saloon. Veel beroemdheden kwamen hier ooit drinken en biljarten: Elizabeth Tay lor, Tennessee Williams, Truman Capote en Martha Gellhorn, de latere vrouw van Hemingway. Duizenden van hen lieten een visitekaartje of een bh achter, waar achter inmiddels de muren en het plafond schuilgaan. De sfeer wordt steeds kit scheriger, de muziek steeds luider. Van Hemingway resteert eigenlijk alleen nog maar de poster met die grijze baard. Karin Anema jP lip j j 1 llllw 1 HUB b ¥-V Onze ijsco heeft een lange geschiedenis Zomerfruit is lekkerder op kamertemperatuur Ratten zijn slimme, schone huisdieren Moderne kasten laten hun inhoud zien Hangende badkamer is gemakkelijk schoon te maken Gids voor droomhotels in Italië Opel maakt attractiepark van eigen fabriek Touring is de edelcombi van BMW Koffer voor de reislustige fietser Nieuwe sensor analyseert menselijke gassen Fifa 99 voor Playstation verrast voetballiefhebbers Puzzel en postzegels

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31