Oude elan zichtbaar bij Oranje McGwire over magische grens Vriesekoop zoekt afleiding bij WK Keepersprobleem PSY Spelers van toekomst bereiken halve finale sport zaterdag 7 augustus 1999 17 Volleyballers in finale Görtzen heeft hardste serve door Henk Stouwdam SYDENY - Peter Blangé hoeft zelfs niet te spelen om het Ne derlands volleybalteam weer met vertrouwen te laten spelen. De spelverdeler hield het giste ren maar anderhalve set vol, omdat hij stijf stond van de spierpijn. Desondanks vocht Oranje zich met 3-2 (18-25, 25- 21, 21-25, 25-21, 15-13) langs het taaie team van de Verenigde Staten. In Sydney keert het ou de elan van de volleyballers langzaam maar zeker terug. Met twee overwinningen weet Nederland zich al verzekerd van de finale in het pre-olympisch toernooi. En dat betekent op nieuw een wedstrijd onder druk, iets dat het team hard no dig heeft om op het oude niveau terug te kunnen keren. De eind strijd werd veiliggesteld na we derom een moeizame overwin ning, maar wel één waaraan de spelers een goed gevoel over hielden. En dat gevoel was de laatste maanden ver te zoeken. Alleen de aanwezigheid alleen SYDNEY - Guido Görtzen is voorlopig de speler met de hard ste service van het pre-olympi- sche toernooi in Sydney. Die kennis dankt hij aan de ra darcamera's, waarvan er achter elke serveerlij n één staat opge steld. De snelheid van elke (goe de) serve wordt digitaal weerge ven. De aanvaller van Oranje liet gisteren een topsnelheid re gistreren van 110 kilometer per uur. De Limburger neemt met 108 km/u ook de tweede plaats in van die - overigens officieuze - competitie. Bij de vrouwen is Elles Leferink kampioen serve ren. Zij kwam tot 81 km/u. GPD al van Blangé blijkt genoeg voor de mentale en sportieve omme keer, want zijn rol tegen de Ver enigde Staten bleef beperkt. De eerste set verloor Oranje, zodat de regisseur van de overwinning in feite Misha Latuhihin heet. En het moet gezegd, de spelver deler die tijdens de World Lea gue zwaar onder vuur lag, nam in Sydney het roer wederom voortreffelijk over. De verdienste van Blangé is dat hij natuurlijk gezag uitstraalt, het vertrouwen heeft als spel verdeler, maar vooral in het veld de rust bewaart. Blangé voelt dat zelf ook. „De stress slaat niet meer toe als het tegenzit, terwijl ik heb begrepen dat dat de afge lopen maanden juist vaak ge beurde. Maar mijn rol moet ook niet worden overschat, want je ziet dat het team met Latuhihin ook goed draait. Nee, ik kan be slist nog geen wedstrijd uitspe len. Man, werkelijk alles doet me zeer. Bij elke beweging voel ik de spieren." Vrouwen Het Nederlandse vrouwenteam verloorkansloosmet3-l (25-21, 15-21, 12-21, 12-21) van China en moet morgen van rivaal Italië winnen om zich voor de finale te plaatsen. Oranje begon over donderend, want in de eerste set speelde het foutloos en werd China verrassend verslagen. Die meevaller werkt echter ver lammend in plaats van stimule rend. De speelsters moesten wennen aan het idee dat zelfs China te kloppen is. Toen de nummer twee van het laatste WK het tempo vervolgens ver hoogde, de blokkering verbe terde en fanatieker verdedigde, was het snel gebeurd met de Ne derlandse vrouwen. In de drie volgende sets was er bijna geen doorkomen meer aan. Neder land werd even duidelijk ge maakt, dat er sprake is van een groot klasseverschil. GPD Maradona opnieuw in opspraak BUENOS AIRES - Diego Maradona is opnieuw in opspraak geraakt. Volgens de rechtbank van Buenos Aires is de voor malig stervoetballer de vader van een driejarig meisje. Het kind is het gevolg van een buitenechtelijke relatie die Mara dona met een 21-jarige Argentijnse onderhield. Het is al de tweede keer dat Maradona, getrouwd met Claudia Villafane, een kind bij een andere vrouw verwekt. Zo woont de dertienjarige Sinagra Diego Maradona junior bij zijn moe der in Italië. Maradona is geen onbekende bij justitie. Hij werd eerder al veroordeeld voor het gebruik van cocaïne en het schieten op journalisten. SID Mogelijke fusie clubs in Sheffield SHEFFIELD - De voetbalclubs Sheffield United en Sheffield Wednesday gaan waarschijnlijk fuseren. De twee formaties beginnen hierover binnenkort gesprekken. De clubs hebben veel verlies geleden in de Engelse competitie. Samen hebben ze een tekort van ruim vijftig miljoen gulden. Volgens John Turman, de voorzitter van Sheffield United, heeft een fusie alleen maar voordelen. Hij verwacht dat de clubs samen bij de wedstrijden zo'n 35.000 toeschouwers kunnen trekken. Bij Sheffield Wednesday spelen de oud- PSV'ers Wim Jonk en Gilles de Bilde en ex-Ajacied Gerald Si- bon. AFP WK-finale in Yokohama TOKIO - De finale van het wereldkampioenschap voetbal in 2002 wordt gespeeld in het stadion van Yokohama. Het voet baltheater van de havenstad, die ongeveer dertig kilometer ten zuiden van Tokio ligt, biedt plaats aan ruim 70.000 toe schouwers. De Japanse hoofdstad Tokio krijgt eenhalve finale van het ze ventiende WK-voetbal dat Japan en Zuid-Korea samen orga niseren. Korea kreeg al eerder de openingswedstrijd toegewe zen. SID Koreanen oefenen tegen elkaar SEOUL - Het heeft 46 jaar geduurd, maar op 12 augustus is het zover. Dan spelen de nationale voetbalteams van Noord- Korea en Zuid-Korea voor de eerste keer een vriendschappe lijke wedstrijd tegen elkaar. Het duel vindt plaats in het stadi on van de Noord-Koreaanse stad Pyongyang. De bedoeling is dat volgend j aar in het Z uid-Koreaanse Seoul wordt gevoet bald. De eerste oefenwedstrijd tussen heidelanden is zo'n drie jaar voor de aftrap van het wereldkampioenschap voetbal in 2002 in Zuid-Korea en Japan. Zuid-Korea heeft al vaak aangeven Noord-Korea in de organisatie van het mondiale voetbaltoer nooi te willen betrekken. RTR Rellen rond succes Vietnam HANOI - Feestelijkheden rond de recente successen van de nationale voetbalploeg van Vietnam hebben aan vier mensen het leven gekost. Volgens verschillende media in Azië zijn ook nog eens 150 mensen gewond geraakt. De voetbalploeg van Vietnam neemt op dit moment deel aan de Aziatische Spelen in Brunei. Na overwinningen op Myan mar (voorheen Birma), Laos en Thailand gaan voetbalsup porters in Vietnam massaal de straat op. Dit leidt tot rellen met de politie. De meeste ongeregeldheden doen zich voor tij dens illegale motorraces die voetbalfans houden. Wanneer de politie een einde wil maken aan de snelheidsraces worden ze met stenen bekogeld. De politie heeft inmiddels 151 motoren in beslag genomen. De vier doden en 150 gewonden zijn niet alleen tijdens rellen rond de motorraces gevallen. Uitzinnige voetbalfans hebben ook veel verkeersongelukken veroorzaakt. RTR Mark McGwire kijkt zijn bal na, die voor de vijfhonderste keer in zijn carrière in een keer buiten het veld belandt. foto Bill Boyce/AP van onze sportredactie ST. LOUIS - Mark McGwire heeft zich als zestiende honkballer bij de 500-home- run-club geschaard. De speler van de St. Louis Cardinals liet tijdens de wedstrijd tegen San Diego Padres zijn 500e en 501e homerun uit zijn loopbaan noteren. Van de zestien leden van de 50 0-homerun-club kan Mc Gwire bogen op het beste gemiddelde. Hij be reikte de mijlpaal in slechts 5487 slag beurten. Het oude record stond op naam van Babe Ruth. Plij sloeg zijn 500e home run tijdens de 5801e slagbeurt. RTR Voormalig toptafeltennisster kan zich nog verschrikkelijk kwaad maken Eerste WK-titel voor Ma/Zhang EINDHOVEN - De als negende geplaatsten Lin Ma en Y'ing Yang hebben vrijdag in Eindho ven bij de WK tafeltennis de eer ste titel veroverd, die in het ge mengd dubbelspel. De twee Chinezen wonnen in de finale van hun ongeplaatste landge noten Zhe Feng en Jin Sun: 21- 15 21-19 9-21 21-15. Ma en Yang verrasten vooral in de halve finales, door de als eer ste geplaatste Chinezen Liquin Wang en Nan Wang in vijf games uit te schakelen. Lin Ma viel donderdag in het enkelspel al op. Toen versloeg hij verrassend de nummer een van de wereld en de plaatsingslijst, de Wit-Rus Vladimir Samsonov. ANP Titelverdediger Waldner naar halve eindstrijd EINDHOVEN - Titelverdediger Jan-Ove Waldner heeft vrijdag tijdens de WK tafeltennis in Eindhoven de halve finales be reikt. De Zweed, als vijfde ge plaatst, won van de als derde in geschaalde Chinees Lingui Kong: 22-20 13-21 21-18 19- 2121-15. Beide spelers troffen elkaar de afgelopen vijf jaar inclusief de zepartij acht maal, waarvan de Zweedse tweevoudig wereld kampioen en olympisch kampi oen van 1992 er zeven won. Ook de Chinees Lin Ma (9) ging door naar de halve eindstrijd, ten koste van de Zuid-Koreaan Taek-soo Kim (7): 21-13 21-18 21-8. Waldners landgenoot Jör- genPersson (8) was kansloos te gen de als tweede geplaatste Chinees Guoliang Liu: 21-7 21- 1021-15. Die'moet het in de hal ve eindstrijd opnemen tegen de Oostenrijker Werner Schlager (15). Hij versloeg verrassend de als vierde geplaatste Kroaat Goran Primorac: 21-18 19-21 17-21 21-11 21-14. Bij de wouwen sneuvelde de als tweede geplaatste Chinese Ju Li in de kwartfinale. Haar landge note Yining Zhang (12) bleek duidelijk te sterk: 21-13 21-10 21-13. De ongeplaatste Chinese Nan Li bereikte de laatste vier ten koste van landgenote Hui Wang (15) (21-23 21-12 21-18 21-18). Bij de beste vier in het vrouwenenkelspel zit slechts één niet-Chinese: de Zuid-Ko- reaanse Ji Hye Ryu. Zij versloeg dein Duitsland wonende Chine se Jing Tian-Zörner met 18-21 21-17 21-16 21-9. De laatste halve finaliste is de als eerste ge plaatste Nan Wang, die Jing Chen uit Taiwan versloeg: 21-17 21-15 21-12. ANP HUELVA - Een week voor het duel in de voorronde van de Champions League tegen Zim- bru uit Moldavië weet PS V-trai ner Gerets nog niet welke kee per hij op het doel kan zetten. Terwijl PSV in Spanje verblijft, zit de beoogde eerste doelman Kralj met een knieblessure thuis. Tijdens het trainings kamp in Huelva maken beide andere keepers ook geen fitte indruk. Zo moest Ronald Water reus zich donderdag na de eerste helft van een wedstrijd tegen Malaga laten vervangen. Hij had te veel last van een ontste king aan de prostaat. Lodewijks keepte noodgedwongen de tweede helft van het duel. Hij was echter aan de kant gebleven wegens een liesblessure. Vervol gens keepte Waterreus gister avond 90 minuten in het duel met Recreativo Huelva, on danks zijn blessure. ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - Mariano Za- baleta heeft voor het tweede achtereenvolgende jaar de hal ve finales van de Grolsch Open bereikt. In 1998 stapte de jonge Argentijnse tennisser de top- 100 van de wereldranglijst bin nen. Nu staat hij op het punt de barrière van de top-20 te nemen. De concurrentie in Amsterdam is jong, sterk en gretig. Met Za- baleta-Lapentti en Safin-El Aynaoui zijn de halve finales van de Grolsch Open bezet met drie begin-twintigers en ie mand die werd verkozen tot de speler met de beste comeback van het jaar (El Aynaoui). De kans dat een van deze vier de komende jaren een wereldtop per wordt, is niet gering. „Waar om zou ik dat niet zijn", vroeg Zabaleta zich gisteren af. Met 66 overwinningen en slechts één nederlaag bij de junioren leek hij er vier jaar geleden^al rijp voor. Lichameljke ongemakken voorkwamen een snelle door braak. Nu is hij fysiek in een be tere conditie. Veel beter in elk geval dan vorig jaar. toen de masseur uren doende was zijn spieren weer op orde te brengen na de verloren halve finale tegen Magnus Norman. Aan de overwinning in de kwartfinale op Magnus Gus- tafsson kwam gisteren nauwe lijks een zweetdruppel te pas, hoewel een achterstand van 2-5 moest worden ingelopen: 7-6 (7- 3) 6-3. De Zweed, die na ernstige rugproblemen met een eigen fy siotherapeut reist, had geen antwoord op Zabaleta's service, die de meter tot 206 km/u deed uitslaan. Een verbazingwek kende prestatie, want de Argen tijn heeft als gevolg van een langdurige schouderblessure van twee jaar geleden zijn ach- terzwaai zo zeer verkort dat er nauwelijks iets van is overge bleven. Over de vraag hoe hij dat voor elkaar heeft gekregen, was Zabaleta even kort als dui delijk: „Een eigen conditie-trai ner en dan maar oefenen." Het resulteerde dit seizoen al in finaleplaatsen in Hamburg en Sankt Pölten. Beide malen was het Rios die hem van de eindze ge afhield, zodat zijn erelijst was dat betreft beperkt is geble ven tot één: Bogota 1998. Lapentti Toevalligerwijs is dat ook het enige toernooi dat Nicolas La pentti tot dusverre op zijn naam heeft staan. De man uit Ecuador is kwetsbaar, zoals Hicham Arazi anderhalve set lang aan toonde. De linkshandige speler uit Marokko bestookte de back hand van zijn tegenstander met zoveel effect dat de toeschou wers het druk hadden met het verzamelen van de ballen, die Lapentti richting tribunes stuurde. Arazi vergat echter in de tweede set één van de zeven breekpun ten te benutten. Het vrat zo aan hem, dat bij 5-5 één dubieuze beslissing van de scheidsrechter voldoende was om zijn concen tratie te breken. Lapentti pakte de tweede set en de partij: 2-6 7- 5 6-3. De speler uit Ecuador liet in de derde set enkele hoog- standj es zien die zelden zij n ver toond op de banen van het Am- stelpark.ANP Stormloop op duels Willem II TILBURG - De voetballers van Willem II spelen hun thuiswed strijden komend seizoen voor een uitverkocht stadion. De club heeft alleen voor de be zoekende club nog een tribune vak gereserveerd. De rest van de in totaal 14.700 plaatsen zijn vergeven. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat het Willem li-stadion is uitverkocht. ANP door Koen de Vries EINDHOVEN - Bettine Vriesekoop, hoogzwanger, ziet er goed uit. Met haar gebruinde gezicht en haar dikke buik, lijkt ze redelijk ontspannen in de we reld te staan. Het tegendeel is waar. Ze maakt een moeilijke periode door na het plotseling overlijden van haar le venspartner Hans van Wissen, enkele maanden geleden. Maar Vriesekoop heeft geleerd mechanismen in te bou wen om het leven leefbaar te houden. Eén ervan is om met de buitenwereld zo weinig mogelijk over die verschrikke lijke gebeurtenis te praten. Dankzij die mechanismen is ze waar schijnlijk present op het WK in Eindho ven. De beste Nederlandse tafeltennis ser ooit mag dan in een diep dal zitten, ze heeft toch de kracht gevonden om het topevenement van haar geliefde sport te bezoeken. „Ik doe hier wat dingetjes voor verschillende mensen. Maar als het niet zo was geweest, was ik toch ge komen. Als een WK tafeltennis in Ne derland is, blijf ik niet in mijn eentje thuiszitten." In de aanloop van het titeltoernooi hielp Vriesekoop met het werven van sponsors. Tijdens het toernooi fungeert ze als het gezicht van de NTTB, de Nederlandse Tafel Tennis BondZe ont vangt mensen, maakt zich verdienste lijk als tolk (Chinees-Nederlands, Ne derlands-Chinees) en ze behartigt sponsorbelangen van de Duitse firma Joola. Wordt ze vaak aangesproken in Eindhoven? „Toen ik nog speelde, kon ik zeggen dat ik geen tijd had, omdat ik me moest voorbereiden op een wed strijd. Dat excuus heb ik natuurlijk niet meer. Gelukkig valt het nogal mee en als ik geen zin heb, loop ik gewoon door." De tafeltennis-carrière van Vriesekoop is definitief verleden tijd. De afgelopen jaren keerde ze herhaaldelijk terug op haar schreden. Vorig seizoen was ze nog deelneemster aan het EK in dezelfde sporthal. Dat ze echt is gestopt heeft natuurlijk met haar zwangerschap te maken ((in oktober verwacht ze haar baby), maar er is ook een sportieve re den. „Ik vond dat ik bij een EK nog wat had te zoeken. Maar dit is een WK, mét de Aziaten. En die zijn zo sterk. Voor een WK moet je in absolute topvorm zijn. Het is echt voorbij, 't Is raar, maar nu ik hier ben, voel ik niet de minste aandrang." Gevoelens Op een ander vlak worstelt Vriesekoop wel met tegenstrijdige gevoelens. Het Nederlandse tafeltennis is volgens haar op sterven na dood. Moet ze er iets aan doen of moet ze zich terugtrekken uit het wereldje? Haar gevoel zegt dat ze de handen uit de mouwen moet steken, haar verstand zegt dat ze het niet moet doen. „Ik vraag me af waarom ik me hier steeds weer kwaad over maak. Als er echter niets gebeurt, stelt het tafel tennis in Nederland over vijf jaar niets meer voor." „Vroeger, in mijn tijd, zorgden de Ne derlandse mannen en vrouwen collec tief voor successen op EK's en WK's. Nu staat iedereen achter twee spelers die nog niet veel gewonnen hebben. Daar maakt men zich druk om. Men doet als of het Nederlandse tafeltennis iets voorstelt. Dat is niet zo. Wij hebben vroeger veel gepresteerd. Daarmee heeft de bond niets gedaan. Wanneer Heister en Keen stoppen, is er helemaal niets meer." Deboosheid is nu van haar gezicht te le zen. „Ik mocht vroeger nooit wat zeg gen, want dan was er een conflict. Trin- ko Keen krijgt nu alles voor elkaar. Hij krijgt coach na coach. In het belang van het tafeltennis is dat zeker niet. Laat er nu eindelijk eens een coach komen die er voor alle leden van de selectie is." Beleid Het drukst maakt Vriesekoop zich over het beleid van de NTTB, ook ten op zichte van haar.,Er is geen visie. De ene keer doen ze dit, de andere keer dat. Ze moeten de juiste mensen vragen. In an dere landen worden topspelers die stoppen meteen in het technisch kader opgenomen. Mij hebben ze nooit ge vraagd. Het is helemaal niet omdat ik zo graag wil, de kans is zelfs groot dat ik nee zeg wanneer ze me bellen. Maar ze hebben me nooit gevraagd. Dat is toch volstrekt belachelijk? Er zijn in Neder land maar heel weinig mensen die we ten wat tafeltennis op topniveau bete kent. Mensen die weten wat er nodig is om de top te bereiken. Dat daar geen ge bruik van wordt gemaakt, daar heb ik geen woorden voor." Bettine Vriesekoop moet verder. Naai de stand van Joola in het promodorp. Haar nieuwe kledinglijn promoten. Ze staat op en lacht weer. Maar je ziet het haar denken: 'waarom maak ik me nou weer zo kwaad?' Bettine Vriesekoop: „Als er niets gebeurt, stelt het tafeltennis in Nederland over vijf jaar niets meer voor." fotaRoland de Bruin/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17