Het nadeel van douchepret Zomerexpositie brengt beroemde namen Poppen zetten de mens te kijk F Vlissingen viert onafhankelij kheid VLISSINGEN zeeland zaterdag 7 augustus 1999 1 2 Aantal blauwalgen neemt toe Te vaak en te lang kan eczeem veroorzaken kunst cultuur 1900-2000 kenenzijn duidelijk: een flitsen de zakenman in een Armanipak die zich negentig uur per week tweehonderd procent geeft. Al leen het hoofd en het hart zijn weg: er is slechts een holle ruim te als een groot gapend zwart (Advertentie) saaaLL saiL fest« val 13,14,15 augustus RONDVAARTEN - MARITIEME MARKT - BELOODSING OP HISTORISCHE WIJZE -DEMONSTRATIES KONINKLIJKE MARINE O.A. DROPPING PARACHUTISTEN, SAR REDDINGS- OPERATIE, VLIEGDEMONSTRATIE BEZICHTIGING SCHEPEN DIV. OPTREDENS O.A. SHANTYKOREN, BANDS, STREETPARADES ZATERDAG 14 AUGUSTUS VISSERIJDAG IN DE VISMIJN GRATIS VIS PROEVEN van Piet Heijnkade t/m boulevard van 10.00 tot 24.00 uur iniichtingën VVV :M; tel. 0118-412345 VLISSINGEN - Het aantal blauwalgen in het Volkerak- Zoommeer is iets uitgebreid. Onderzoekers van Rijkswater staat constateerden deze week vooral aan de westkant van het meer een ophoping. Ook op andere plaatsen vindt aLgenvorming plaats. De ge meente Bergen op Zoom ont raadt in verband hiermee zwemmen in de Binnenschelde. Door middel van borden wordt de zwemmer afgeraden het wa ter te betreden. Blauwalgen, die groen van kleur zijn, kunnen onder meer maag -en darm klachten veroorzaken. Voor E. Daemen van de afdeling waterkwaliteit van Rijkswater staat. is de kleine uitbreiding geen reden tot paniek. „Zeker niet. De toename nu is vooral een gevolg van de westelijke wind, die er de afgelopen dagen heeft gestaan. Blauwalgen ontstaan normaal gesproken pas in de nazomer, zo rond september. „Dit jaar zijn ze inderdaad vroeger"', beaamt Daemen. „Dus over een week of drie breiden ze zich flink uit. Voor Zeeland is op dit moment alleen het Volkerak-Zoommeer een probleem. Andere wateren blijven vooralsnog gevrijwaard van blauwalgen. In Brabant is de situatie ernstiger. In het ge bied van Bergen op Zoom tot Tilburg zijn wateren aangetast. Bergen op Zoom is de eerste ge meente die een negatief zwem- advi.es geeft. Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. In vertro' 0118-417500 www.bleijenbergbv.nl info@bleijenbergbv.nl gecertificeerd volgens de NEN-IS09002 door Arjan van Westen VLISSINGEN - Dagelijks drie keer douchen. Uit bed naar de douchecabi ne. Daarna op het strand onder de douche of in de winter in de middag pauze een moment van rust onder een warme waterstraal. En 's avonds voor het uitgaan nog even opfrissen. Een ge zonde gewoonte? Nee. Uit onderzoek blijkt dat jongeren overmatig douchen. En als je dat doet, zie je er door de vele rimpels op je dertigste al uit als een hoogbejaarde. Jongeren douchen volgens het. onder zoek van een Duitse producent van sa nitaire producten graag omdat het ook ontspanning biedt. Negen van de tien jongeren doucht één of twee keer per dag. En dan laten ze ook nog een kwar tier het water stromen. „Het komt waarschijnlijk uit hygië nisch oogpunt dat ze zo vaak douchen", vermoedt I. Vermeiden, dermatoloog van het Oosterscheldeziekenhuis te Goes. Maar waarom de jeugd zich zo vaak verschoont, vindt ze niet erg be langrijk. De gevolgen van overmatig douchegebruik, daar gaat het om. Door de zeep droogt de huid uit. En deze wordt dan verminkt door schilfers en kloofvorming. Het water is niet de veroorzaker van de eczemen. Vermeiden: „Nee dat gebeurt een enkele keer bij een bijzondere aller gie. De geparfumeerde shampoos en ze pen zijn de boosdoeners." Hoe vaak moet een mens douchen? „Bij een nor male huid is één keer per dag geen pro bleem", zegt de Goese arts. Geen record meer Te lang douchen: de makers vanhet Gu- iness Book of Records vinden het zo ge vaarlijk dat ze dit onderdeel geschrapt hebben. Zodat niemand op een idee ge bracht wordt. Het vele douchen tast de beschermde vetlaag van de huid aan. Ook S. Molenaar, huidtherapeute ziet steeds meer jongeren met huidproble men. „Door het kalk in het water maar toch vooral door de shampoos", noemt de Vlissingse therapeute. „Dermatolo gisch getest?Dat is allemaal onzin." Meerdere keren op een dag douchen, de specialisten zijn er niet blij mee. Met name jongeren spoelen hun natuurlijke beschermlaag weg. Het is afhankelijk van het werk dat iemand doet en hoe snel men zweet, maar om de dag dou chen is het beste, adviseert Molenaar. Een douchefestijn hoeft het niette wor den. „Twee a vijf minuten, dat is lang genoeg." Een streng advies, maar de complicaties als gevolg van het dou- Lang douchen na een sportwedstrijd of een dagje zonnen op het strand blijkt niet gezond te zijn. foto Dirk-Jan Gjeltema chen zijn er naar. „Douchen is gewoon te lekker geworden", vermoedt de the rapeute. J. van der Peijl, werkneemster bij een winkel voor sanitaire voorzieningen in Terneuzen, kent het onderzoek van de Duitse sanitair producent Grohe. Dat in Nederland de jongeren van douchen houden, gelooft ze wel. Het douchen is de laatste decennia een stuk aangena mer geworden. Vroeger stonden men sen maar even onder de douche. Tegen woordig neemt iedereen volgens Van der Peijl een thermostaat. Met als grote voordeel dat zodra je onder de douche staat, direct warm water hebt. Dat jon geren zo dol op douchen zijn, merkt ze niet gelijk aan de klandizie. Maar dat heeft niets met de liefde voor het dou chen te maken, maar alles met de cent jes. Camping De resultaten van het onderzoek naar douchegewoonten worden ook betwist. Zowel op camping Renesse op Schou- wen-Duiveland als op camping De Wildhof in Retranchement geloven ze niet dat jongeren meer zijn gaan dou chen. „Dan zouden we stinkend rijk worden van de opbrengst van de douchemunt jes," zeggen ze in Renesse. „Ik consta teer geen enkele verschil met het dou chegedrag van ouderen. Er zijn er onder de jeugd bij die douchen veel, maar er zijn er ook die helemaal niet douchen", aldus F. Vriends, eigenaar van camping De Wildhof. K( Stilistisch verfijnder, maar niet minder gruwelijk zijn Chinese prenten van de Bokse ropstand. Toen in het begin van deze eeuw het koloniale Europese beleid in het Verre Oosten voor de plaatselijke bevolking te wreed werd, sloegen de Chine zen terug. Versmelting Twee schilders uit de Cobra groep, Lotti van der Gaag en Corneille, spelen met kleur en expressie. Op twee mini-schil derijen van Lotti spreken pure emoties. Met een paar vegen wordt woede uitgebeeld. Priemende mannenogen en een hand die venijnig uithaalt naar een al even boos kijkend vrouwenge zicht. Een andere prent heeft een duidelijk seksuele ondertoon. In eerste instantie lijkt het als of er een clown is afgebeeld, maar als je langer naar de af beelding kijkt is een mannelijk geslachtsdeel zichtbaar. Solo- seks? Nee, nadere beschouwing wijst uit dat er een vrouw ach ter staat; een vrijend paar, wat met elkaar de liefde bedrijft, maarzo in elkaar verweven zo dat het lijkt dat de man de vrouw wordt, en omgekeerd. Een totale versmelting. Heilig huis Voor Herman Brood is het le ven een circus. Geregeld maakt de zanger/kunstenaar stampei op televisie of op straat en het schilderij wat in Vlissingen hangt toont, heel toepasselijk een circusartiest. Opgetuigd in een operette uniform met een paard op de achtergrond. Bont gekleurd in fel geel, rood en blauw. De Joegoslavische schilder Milenko Divjak ziet zijn kun stenaarschap als iets hogers, goddelijks. Tempels en torens zijn het thema. Hij wil ermee aangeven dat hij een heilig huis is en zijn kunst de mani festatie daarvan. Zijn stijl neigt naar die van Mondriaans Boogie-woogie doeken. De huizen en de straten zijn hier op geometrisch afgebeeld, maar zij bruisen van het leven. Galerie Hannelore Meijaard, Hen drikstraat 8 in Vlissingen is van Vrijdag tot en met Zondag ge opend tussen 14.00 en 17.00 uur. door Ann-Marie Knegt In Vlissingen he.erste op die dag in 1913 een drukte van je welste. Iedereen was bezig met de voorbereidingen voor het grote onafhankelijkheidsfeest. „In de Nieuwstraat werd de laatste hand gelegd aan den rij- zigen obelisk, die in het midden van de straat is opgericht. In de Palingstraat die er zeer vriende lijk uit zal zien, waren heel wat handen bezig aan de voltooiing dereerepoorten." Vlissingen op 7 augustus 1913. De bevolking werd een paar da gen uit de dagelijkse sleur ge trokken, om de onafhankelijk heid van Nederland te vieren. Vlissingen was voordat de Fran sen uit Zeeland wegtrokken, in 1813, een bolwerk van Napole on. Het vertrek van de Fransen dankten de Zeeuwen aan de En gelsen, die het niet makkelijk hebben gehad in Zeeland. Dui zenden soldaten stierven des tijds aan de Zeeuwse koorts of tewel malaria. Toch wist het verzwakte leger de Fransen te verdrijven. Koninklijk bezoek Vlissingen was in 1913 een van de eerste steden die dit feit vier de. De stad verheugde zich op een bezoek van de koninklijke familie. Heel Vlissingen verkeerde in feeststemming, want zaterdag zouden zij de 'Z.K.H. den Sou- vereinen Vorst der Nederlan den' laten zien dat zij echte Oranje-mensen waren. Op za terdag ving het Oranjefeest aan. Uit heel Zeeland stroomden de mensen toe. De tram voerde uit Middelburg bijna continu la dingen belangstellenden aan. De feestelij kheden begonnen door Ben Oerlemans MIDDELBURG - Image is no thing, luidt de eerste helft van een reclamespreuk. We weten wel beter: image is veel, heel veel, zo niet alles voor een aan tal mensen. De Middelburgse fotograaf Peter Toonstra heeft dit haarfijn aangegeven in een twintigtal zwart/witfoto's die tot eind oktober in Café Bommel aan de Middelburgse markt hangen. Het zijn afbeeldingen van etala gepoppen in diverse formaten en gefotografeerd in winkels door de hele provincie heen. Ka rakteristieke. vrolijke, ernstige en ontspannen portretten van plastic mensen. De fotoreeks heet Stilzwijgend. Een terecht gekozen titel, want de,, beelden zeggen meer dan duizend woorden. En, hoewel waarschijnlijk niet zo bedoeld, is ook de benamingpZasrtc men sen bijzonder treffend. Plastic, dat staat voor zinsledigheid, de wegwerpmaatschappij, een in houdsloze buitenkant. Het staat voor Das Leichte zoals de sym bolistische dichter Stephan Ge orge het ooit noemde. De poëet karakteriseerde Das Leichte ooit als dé kwaal waar de mo derne maatschappij aan leed. Alleen de buitenkant telt; voor al niet al te diep in het innerlijk graven. Het leven is slechts een opper door Ben Oerlemans VLISSINGEN - Galerie Han nelore Meijaard heeft tot september een interessante zo merexpositie, waarin diverse artistieke vormen aan bod ko men. Bekende en onbekende schilders, abstracte en concre te kunst, moderne en klassieke schilderijen, beeldhouwwerk. Hoewel de tentoonstelling bij zonder gevarieerd is, zijn alie objecten van hoge kwaliteit. Een andere rode draad is de keur van grote namen: Her man Brood, Corneille, Lotti van der Gaag en de Vlissingse zeeschilder Frans Maas. Van laatstgenoemde hing deze lente al een expositie in het Stedelijk museum in Vlissin gen. Meijaard heeft aan deze collectie extra werken toege voegd. Hierin is de ontwikke ling van de populaire schilder uit de eerste helft van deze eeuw te zien: van een eenvou dige Walcherse man tot een verbitterde bange wereldbur ger. Skeletten Een breekpunt in deze lijn is het bombardement wat hij op Westkapelle heeft meege maakt tijdens de Tweede We reldoorlog. Hij heeft in sombe re kleuren de gevolgen hiervan weergegeven. Boeren die door het water van het ondergelo pen land waden. In Dance Ma cabre vieren drie skeletten op de puinhopen van het dijk- stadje hun triomf. Voor de oorlog, toen alles nog goed was, verbeeldde Maas de wereld vrolijk en helder. Boe- rentafereeltjes uit Walcheren en zeegezichten laten dit zien. Na de bommen was de wereld anders; vormgegeven in een al les verslindende grootstad, met anonieme wolkenkrab bers. druk verkeer en een drei gende gifwolk op de achter grond. Werk van Roger Raveel cool. En het sensitieve meisje kijkt je glazig en hol aan. De 'echte' mensen blijken schijn werelden te zijn. Only image, no thirst, - geen leven. Ikonen Op een schitterende manier heeft Toornstrawellicht zonder dit te bedoelen, de beelden van onze maatschappij gegeven. Door ze uit de alledaagse con text te halen - de etalages waar we dagelijks aan voorbij lopen - wordt pijnlijk duidelijk ge toond wat onze idealen zijn en hoe we door deze ikonen en de reclame gedicteerd en geleefd worden. Want bij een eerste aanblik zijn de mensen Jong, Snel en Wild. Ze lijken te bruisen van het le ven en hun bestaan is er een van opwinding, het snelle geld en superseks. De mannen en vrou wen kijken je uitdagend aan, met als ondertoon 'wacht nog maar even af of je me krijgen kan'. Dit zal uiteraard niet luk ken. Maar er is verlossing: je kunt die ander weliswaar niet krijgen, maar wel het imago ko pen, zelf zo worden als de pop, als het ideaalbeeld. Een spel wordt gespeeld en de koper wordt nadrukkelijk uit genodigd om hieraan mee te doen, om ook Jong, Snel en Wild te zijn. Maar daaronder zit leeg te. Dit wordt het best geïllus treerd door een confectiepop zonder hoofd. Zijn uiterlijke te vlakkige aangelegenheid, waarbij eerste indrukken en vluchtige contacten de enige za ken zijn die tellen. Van een afstand lijken de opna men portretten van echte men sen. Dit wordt benadrukt door de wazige achtergronden van de foto's. Een cowboyfiguur met een hoed op; een nomade uit de woestijn; ongenaakbare vrou wenfiguren. Van een meisjesge zicht is zelfs emotie af te lezen. Maar dichterbij gekomen leun je zien dat alles slechts buitenkant is. De cowboy kijkt strak voor zich uit. De levendige vrouwen die flitsend door het leven lijken te gaan, blijken gevoelloos en fotografie PeterToonstra met een zangvoorstelling door 450 kinderen. Zij zongen over him liefde voor Nederland. Daarna was er een historische optocht te zien met de 'wagen des vredes', de 'wagen der vrij heid', de 'loodsschoener', de- 'Sloep Matrozen 1913', de'Sloep Scheveningse Vissers', een wa gen van het Rode Kruis en de 'Floria Vliegmachine'. Het Con cours Hippique en het Ringrij- den waren uitverkocht. Om vier uur 's middags begon de Canta te, een zangstuk. De Cantate bezong het verleden en de vrij heidsstrijd van de Nederlan ders. Die avond was heel Vlissingen verlicht. Vooral de Boulevard Evertsen vormde een mooi lichtspektakel voor de toe schouwers. Lichtstoet Het hoogtepunt van het hele feest tijdens het Oranje-bezoek was de avondoptocht. Er werd een spectactulaire lichtstoet ge vormd onder de donkere ster renhemel. De lichtstoet was een perfecte bekroning van de feestelijkhe den. Een reuzenslang van licht, honderden kinderen in f eestkle ren met een mooie lampion. Daarna kwamen de praalwa gens terwijl de fanfares voor de muziek zorgden. P< Alle getuigen waren het erover er eens: de lichtstoet was het echtein hoogtepunt van het feest. Ko- ningin Emma was erg onder de D indruk van de ijver waarmee de bl Vlissingers hun stad hadden sc versierd en waarmee de feeste- te lijkheden waren georganiseerd, de Als klap op de vuurpijl was er bc een vuurwerk op de Nieuwe Ei Markt. pc Het heldere weer zorgde voor as een knallend einde van het on-1 la afhankelijkheidsfeest van die ye zaterdag in 1913. P In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 7 AUGUSTUS 1913

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 12