I Dood vrouw (77) roept vragen op Retourtje USA: 0,15 Campings en hotels zitten zo goed als vol Minister weigert bijdrage aan extra brandweer tunnel Afgetekende grens Mooie stuurweggetjes met wonderlijke namen in de Zak 1 NU OPEN! Justitie onderzoekt sterfgeval in Terneuzens verpleeghuis Startverbod paarden blijft van kracht Kamperen is het duurst in Zeeland dé\ Xrieiskoffer zeeuwse almanak Tatoeage IN GOES PZC zeeland zaterdag 7 augustus 1999 door Wout Bareman TERNEUZEN - Politie en justi- lie stellen een onderzoek in naar de dood van een 77-jarige bc- woonster van verpleeghuis Ter Schorre in Temeuzen. De vrouw werd vorige week woensdag Iomstreeks half negen 's och- I tends dood in haar bed aange- 1 troffen; ze is vermoedelijk ge il stikt. y Op dezelfde afdeling voor de- - menterende mensen zouden op I hetzelfde tijdstip nog twee men- sen met ademnood zijn aange troffen. Op één van hen - een man - is reanimatie toegepast, _j de andere herstelde zelf. I Plaatsvervangend hoofdofficier I van justitie J. Eland verwacht dat het onderzoek eind volgen de week kan worden afgerond. „We laten nu een oriënterend onderzoek uitvoeren. Eind vol gende week moeten we dan con clusies kunnen trekken. Of het tot een strafzaak komt, valt nu nog niet te zeggen." Na het overlijden van de vrouw is sectie op het lichaam verricht om de doodsoorzaak te achter halen. Waarschijnlijk gaat het om verstikking. De uitslag was vrijdag nog niet bekend. Samenloop Algemeen directeur Th. van Bakel ontkent dat er nog twee bewoners met ademnood wer den aangetroffen; het zou maar om één persoon gaan. Volgens hem is er sprake van 'een trieste samenloop van omstandighe den'. „Er is absoluut geen spra ke van nalatigheid. De verant woordelijke ziekenverzorgster is een gekwalificeerde kracht met veel ervaring. Zoals ik al zeg: het is een trieste samenloop van omstandigheden. De be woonster zat met haar been be kneld in het hek om haar bed. Daardoor is ze waarschijnlijk in moeilijkheden gekomen. Ze stond bekend als heel erg be-, weeglijk. De man die ook pro blemen kreeg, lag op een zacht matras, lag vermoedelijk ver keerd en heeft daardoor adem nood gekregen. Het gaat op die afdeling om mensen - een aantal van hen is bedlegerig - die 's nachts regelmatig in een andere houding moeten worden gelegd om doorliggen te voorkomen. Na die wisselligging is er kenne lijk iets fout gegaan en zijn de mensen doorgerold, zoals wij dat noemen." In Ter Schorre worden 225 men sen verpleegd. Op de bewuste afdeling wonen 32 mensen, 's Nachts is er één ziekenverzorg ster aanwezig. In het recente verleden kon het dienstdoende personeel 's nachts voor assis tentie een beroep doen op een zogenaamde 'zwerfwacht'. Daarnaast was er ook een diensthoofd beschikbaar. De zwerfwacht is echter verdwe nen en het diensthoofd werkt nu op een eigen afdeling. Volgens directeur Van Bakel is de dood van de 77-jarige bewoonster geen gevolg van een te hoge werkdruk. DREISCHOR - Het startverbod voor Schouwse deelnemers aan wedstrijden met paarden blijft voorlopig van kracht. De Provinciale Bond Zeeland van de Koninklijke Nederland se Federatie van Landelijke Rij - verenigingen en Ponyclubs (KNF) heeft het startverbod een week geleden opgelegd. De aan leiding was het uitbreken van de zeer besmettelijke paarden- ziekte rhinopneumonie op ma- GOES - De toeristische accom modaties in Zeeland zijn zo goed als vol. Vooral van de zijde van het Toeristisch Bureau Zee land wordt echter ontkend dat er geen plek meer is op campings of hotels. Zeeland mag koste wat kost niet het imago krijgen dat je er niet meer terecht kunt. Woordvoer ster M. Tempelman houdt het er op dat er nog een zeer beperkt aantal plaatsen is. Maar dat was de momentopname tot en met donderdagavond. „Je kunt niet zeggen dat je Zeeland niet meer in kunt, dat is onzin", vindt Tempelman. Een collega van Tempelman meldde donderdag aan het eind van de middag dat er misschien in Brouwershaven of Breskens nog een plekje te vinden was, maar voor de rest is het 'toch echt wel vol'. Natuurlijk blijft ook bij haar de door haar baas opgelegde slag om de arm. Zo wordt Walcheren 'zo goed als vol' genoemd. Vrijdagmorgen meldde een me dewerkster van de VW Middel burg dat er nog wel plaatsen beschikbaar zijn, maar dat die gelet op het fraaie weer van vrij - dag waarschijnlijk snel vollo pen. Mensen die de hele week hebben gewerkt en vrijdag het mooie weer zien, besluiten op het laatste moment een week einde in Zeeland door te bren gen, is haar ervaring. T rekkersplaatsj e Een indicatie over de drukte in Zeeland vormt vaak de bezet ting in het oosten van de provin cie. De kust loopt meestal het eerst vol. Als ook oostelijk Zee land vol is zegt dat veel over de beschikbare toeristische ac commodaties. Op het eiland Tholen zijn slechts enkele plaatsen voor trekkers beschik baar. Camping Stavenisse is vol. Camping de Krabbenkreek heeft als het moet nog wel een trekkersplaatsje, maar is eigen lijk vol. Exploitant C. Dusink legt uit dat de campings op nege Lisiduna in Burgh-Haam- stede. Schouwse deelnemers hebben zo de Zeeuwse kampi oenschappen in Oostburg moe ten laten voorbijgaan. Dertig paarden in de manege zijn inmiddels besmet, vijf zijn Tholen veel stacaravans met seizoenplaatsen hebben. Dat betekent dat ze nog maar een beperkte ruimte voor trekkers overhebben. In oostelijk Zeeuws-Vlaande- ren hetzelfde liedje. Recreatie centrum de Vogel in Hengstdijk heeft nog wel een plaatsje, maar dat is met pijn en moeite. Het is nu echt lekker druk, volgens Di- neke van den Bos. De VW in Hulst laat weten dat de hotels vol zitten. Al wisselt dat van dag tot dag. Ook de eerste, of voor de vertrekkers de laatste camping van midden-Zeeland, Hof Mai- re in Rilland-Bath, is vol. VLISSINGEN - Zeeland is de duurste binnenlandse kam- peerbestemming. Tarieven voor een nacht, een seizoen- of jaar- plek liggen beduidend boven de prijzen die elders gelden. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Research Insti tuut voor Recreatie en Toerisme (NRIT). Met een gemiddeld dagtarief van 41,52 voor een toeristisch plekje stijgt deze provincie zes tien procent boven het landelijk gemidelde uit. Ook in de afgelo pen twee jaren kwam Zeeland als duurste uit de bus, op enige afstand gevolgd door Flevoland en Noord-Brabant. Het laagste tarief wordt in Groningen ge hanteerd: 31,28. Bij het huren van een seizoen plaats of een jaarplaats voert Zeeland net zo goed de lijst aan. Het gemiddelde tarief voor een seizoenplaats is 2001,=, bijna twintig procent boven het lan delijk gemiddelde. Voor een jaarplaats moet nog eens zeven honderd gulden meer worden neergeteld. Bij de bungalowver- huur vertoeft Zeeland in lagere regionen. er overleden. De veeartsen in het gebied hebben een voorlopig negatief vervoersadvies voor Schouwen-Duiveland afgege ven. De Commissie Besmettelijke Paardenziekten Zeeland heeft dat advies overgenomen. Dat betekent dat Schouwse eige naars wordt aangeraden hun paarden niet over het eiland te vervoeren, en dat ze ook geen wedstrijden buiten de regio mo gen bezoeken. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wei gert als grootaandeelhouder van de NV Westerscheldetunnel mee te betalen aan de veilig heidsdiensten voor de tunnel. Minister T. Netelenbos heeft dat aan de Tweede Kamer laten we ten, tot teleurstelling van com missaris van de koningin W. T. van Gelder. Die vindt dat het ministerie mede verantwoorde lijk is voor de dienstverlening bij rampen in de tunnel. Via de NV zou Netelenbos een goede brandweervoorziening financi eel moeten steunen. De discussie over rampenbe strijding in de tunnel draait om een principieel punt: is de tun nel een normale openbare weg of brengt hij een apart risico met zich mee? Netelenbos vindt dat het een gewone weg is, wat bete kent dat gemeentes (financieel) verantwoordelijk zijn voor vei ligheidsdiensten. Binnen Zee land wordt daar anders over ge dacht. „Trouwens ook door het minis terie van Binnenlandse Zaken, dat wél de bijzondere positie van Zeeland erkent", zegt Van Gelder. „Verhoudingsgewijs kleine gemeenten als Borsele en Temeuzen kunnen zelf geen groot brandweerapparaat voor een tunnel bekostigen." De provincie is ook nog niet be reid mee te betalen. Van Gelder: „Daarover beslissen Gedepu teerde Staten." RILLAND - Duidelijk maken wat mijn en dijn is. Tot hier en niet verder. Dat kan op een harde manier, bijvoorbeeld met prikkel draad. Het kan ook op een wat vrolijker, luchtiger manier. Zoals die in woner aan de Middenhof in de buurt van Rilland heeft gedaan. foto Willem Mieras Het eerste stuk is saai. De Zeeland- brug. Die roept herinneringen op aan de pubertijd, het stappen in Goes en de tochten daar naartoe met het trouwe Zundappje over die altijd win derige brug via het in de herinnering veel te smalle fietspad. Vroeger eindig den die tochten bij cafe's en discothe ken. Nu, 25 jaar later, is een motorfiets het vervoermiddel en het vinden van mooie stuurweggetjes de inzet van de tocht. Mooie weggetjes zijn er volop in de Zak van Zuid-Beveland. Eenmaal Goes voorbij en de snelweg af beland je in een andere wereld. Het geraas van het snelwegverkeer verstomt tot een vaag achtergrondgeluid, 's Heer Abtskerke doemt op. Stil, groen en schijnbaar verlaten. Terwijl een mild zomerre- gentje neerdaalt passeren enkel een paar in zomerkledij gestoken fietsers. Nu vooral niet via de hoofdwegen van kerktoren naar kerktoren rijden, maar zijpaden inslaan. Tussen 's Heer Abts kerke en Nisse ligt de Gerbernesseweg, maar de Groeneweg is veel leuker. Haast is hier uit den boze. Zestig, ze ventig is hard zat want als je harder rijdt mis je veel te veel van het fraaie landschap en wordt het ook een stuk lastiger om de parmantig oversteken de krielhaan met de twee hennetjes in zijn kielzog tijdig te ontwijken. Nisse blijkt al net zo stil als 's Heer Abtskerke. Het dorpsplein is eigenlijk meer een dorpspark. Afgevallen bla deren leggen een bruine zweem over het grote grasveld met de muziektent. De huizenrij langs het grasveld toont bijna louter mooie geveltjes. Prachtig dorpje, zonder meer. De buitenwijken die onbedoeld doorkruist worden op zoek naar de Zwaakweg zijn wat min der. De Zwaakweg loopt over in De Brille- tjesdijk. Tijd voor een pauze. De V4 wordt het zwijgen opgelegd en de zij standaard gaat uit. Helm af en het landschap in je opnemen. In het groen rond de weeltjes aan de voet van de Brilletjesdijk loopt een zwarte hengst. Nieuwsgierig en ai-gwanend bekijkt hij de indringer bij het zilvergrijze tweewielige monstex: De wonderlijkste namen hebben de wegen hier trouwens: de Blazekop, De Hollepoldersedijk en - later tijdens de tocht - de Ruijgendijk en niet te verge ten de Kruipuitsedijk. Na Ovezande, De Brilletjesdijk, één van de prachtige dijkjes waar het in de Zak van Zuid-Beveland van barst. foto Willem Mieras ook niet te versmaden, verschijnt Driewegen in het blikveld. Op een boom hangt een plakkaat: Citybike te koop. Citybike? Je zit hier toch een aardig eind van iets wat in de buurt van een city komt. Aan de andere kant: per fiets zie je nog veel meer van het Zuid-Bevelandse dijkenlandschap. Vanuit Driewegen gaat het via de Ruij gendijk richting Borssele. Dat is een afknapper. Het dorp zelf zal net als alle andere dorpjes hier ongetwijfeld fraai zijn, maar het landschap er omheen is grondig verpest. Het contrast tussen de zojuist bereden met bomen om zoomde dijken en bochtige weggetjes met het strakke hoekige EPZ-gebouw en andere industriële uitingen is gx-oot. Snel rechtsomkeert. Altijd gedacht dat er in Zeeland geen boei-dei'ij schuren met rieten daken zijn. De werkelijkheid is anders. Tus sen de ontelbare fruitteeltbedrijven in de Zak van Zuid-Beveland door kom je op de meest onverwachte plekken schuren met fraai gewelfde rietgedek- te daken tegen. Pittoreske dijkhuisjes zijn er eveneens in overvloed. Een vrouw zit in het zonnetje boontjes te doppen en groet vriendelijk. Gek ge noeg - want dit zijn toch prachtige weggetjes - rijden er weinig motoren. Ook weinig auto's trouwens. Wel trac toren en andere landbouwvoertuigen en ruiters te paard. Met een wijde boog laag in toeren erlangs wordt gewaar deerd, zo leert een blik in de achteruit kijkspiegel. Bij Ellewoutsdijk wordt het vredige landschap ontsierd door graafmachi nes. Natuurlijk! Hier duik je straks de Westei'scheldetunnel in. Handig. Ein delijk vexiost van de wachttijden bij de boot van Kruiningen naar Pex'kpolder, maar wel zonde van Ellewoutsdijk. Verder langs de stoere zeedijk. Bij de mini-camping wordt gezonnebaad, de caravan gewassen en maakt een gezin zich op voor een fietstochtje. Of wel licht een ritje met het stoomtreintje. In Oudelande is een station voor het met veel vakmanschap gerestaureerde en dxridelij k door liefhebbers gekoestex'de stoomlocje. Helaas geen tijd voor een ritje aan boord van dit nostalgische vervoermiddel. Even voorbij Baarland met z'n Hellen- burg-ruïne kruist de museumspoorlijn de Oude Polderdijk richting Kwaden- damme. Nisse lonkt op de borden en de kaait belooft een trekkeiTnuseum. De schaapskooi ook nog niet gezien, en lang niet alle dijkjes zijn verkend. Een blik op het digitale klokje in het dash board leext echter dat de tocht al veel meer tijd heeft ingenomen dan ge pland. Helaas, dan maar via 's Graven polder de snelweg weer op, richting thuishaven Zierikzee. Maar het smeekfpm herhaling. Nisse i 11 (Advertentie) BOUWMAN CADEAU (naast Kijkshop) Zeer verheugd was hij over de hittegolf, die man die op een bureel te Vlissingen het lied van de arbeid zingt. Hij vond er een uitstekende legitimatie in een tikkeltje ondeugend gekleed te ver schijnen. In korte broek en barrevoets. En ja hoor, alle collega's za gen het onmiddellijk: hij heeft een tattoo op zijn enkel. Een atalanta is het. Een sier lijke en veelkleurige admi raalvlinder. Gedreven door afgunst begon de omgeving botte opmerkingen te maken over vlinders die in de buik horen en die nu wel heel diep gezonken waren. De jaloezie mondde aan het eind van de dag zelfs uit in een nieuwe bijnaamPapil- Ion. Hij incasseert de opmerkin gen onverstoorbaar. Als een held. Op sokken. Advertentie INTERNATIONALE TARIEFGEBIEDEN TARIEF* USA ƒ0,15 België, Canada, Denemarken, Duitsland, Frankrijk Luxemburg, Noorwegen, Verenigd Koninkrijk, Zweden ƒ0,20 Overige landen in West-Europa ƒ0,35 Oostelijk Europa, Australië en Nieuw-Zeeland 1,00 Overige landen van de wereld ƒ2,00 NEDERLAND - INTERLOKALE TARIEVEN TARIEF* 08.00 tot 18.00 uur ƒ0,12 18.00 tot 08.00 uur en in het weekend ƒ0,06 NEDERLAND - MOBIEL TARIEF TARIEF* Naar mobiele nummers ƒ0,50 n gelden voor dag en nacht, iclusief BTW; u betaalt per gebelde seconde. Voor een telefonisch USA betaalt u r 0,15 extra abonnei dien heeft

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 11