PKK laat de wapens zwijgen Suriname eist uitleg over prijsverhoging Taliban verliezen greep op toegang tot Pansjirvallei Euro-klokkenluider nu zelf onderzocht Arabische onderminister in Israël op Buitenlandse Zaken Inferno herdacht buitenland vrijdag 6 augustus 1999 Holbrooke eerste man VS bij de Verenigde Naties Oproep Öcalan opgevolgd I; van onze redactie buitenland ISTANBOEL - De Koerdische Arbeiderspartij (PKK) geeft ge- hoor aan de oproep van haar ge- I. vangen leider Öcalan om de ge wapende strijd op te geven. De PKK trekt zich per 1 september n uit Turkije terug. Dat heeft de leiding van de par- i tij gisteren meegedeeld in een verklaring die in Istanboel werd uitgegeven. De oproep tot het opgeven van de vijftienjarige gewapende strijd, is volgens de PKK 'zonder twijfel een keer punt in de geschiedenis van het Koerdische en Turkse volk'. I Daarnaast eist de PKK dat Tur kije een verantwoordelijke en i correcte houding aanneemt De Turkse regering reageerde terughoudend op de oproep. „De staat zal met niemand en geen enkele organisatie over dit thema onderhandelen", zei de Turkse premier Ecevit. Hij voegde eraan toe dat de 'inspan- I ningen van allen' nodig zijn om j de oorlog te beëindigen, waarin sommige waarnemers een lichte 1 wijziging van zijn standpunt bespeurden. De Amerikaanse staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken Koh, belast met democratie en mensenrechten, riep de Turkse regering op van de gelegenheid gebruik te maken om het Koer dische probleem op te lossen door een politieke dialoog en hervormingen op het gebied van - de mensenrechten. Maar voor veel Turkse media ging het aanbod van de PKK- 5" leider niet ver genoeg. Volgens de Turkse krant Sabah heeft Öcalan zijn rebellen niet opge- roepen de wapens in te leveren, maar tot een tijdelijk staakt- 3p het-vuren en tot terugtrekking uit Turkije. „Eigenlijk betekent de oproep: verzamelt u in Irak of - Iran en wacht op mijn teken", aldus de krant. Öcalan, de ter dood veroordeel- Israël staakt langdurige verhoren op vliegveld TEL AVIV - Het ziet er naar uit dat er binnenkort een eind komt aan de irri tatie wekkende ondervra ging van passagiers op het vliegveld van Tel Aviv. Volgens minister van Openbare Veiligheid Ben- Ami is het systeem onno dig en schaadt het Israëls aanzien in het buitenland. Hij zei dat eerder deze week bij een oriëntatiebe- zoek aan het internatio nale vliegveld Ben- Gurion. Ben-Ami wil ook de uitgebreide paspoort controle afschaffen, maar alleen voor Israëlische passagiers. Het vliegveld van Tel Aviv is al jaren te klein voor de groeiende stroom bezoe kers en stringente veilig heidscontroles zorgen voor extra vertragingen. De versimpeling van de veiligheidsprocedures is eerder dit jaar al aange kondigd door de toenma lige minister van Toeris me Katzav. In antwoord op vragen van buiten landse journalisten zei hij dat Israël de stroom toe risten die wordt verwacht in verband met de viering van het jaar 2000, alleen kan verwerken als de pro cedures op het vliegveld Ben-Gurion worden ver sneld. In de huidige situa tie staat de vertrekhal bij na altijd stampvol passa giers die wachten op him ondervraging door werk studenten van de beveili gingsdienst. Dat betekent op zichzelf al een extra ri sico voor bomaanslagen. Critici van het systeem voeren aan dat sinds de ja ren zeventig de beveili gingstechniek niet heeft stilgestaan. De meeste vliegvelden, zeker die in Israël, zijn nu voorzien van de modernste scan ners. De ondervragingen leiden bovendien in veel gevallen tot irritatie, niet alleen bij buitenlandse toeristen en zakenlieden, maar ook bij hun gasthe ren in Israël. Het komt voor dat beveili gingsagenten midden in de nacht Israëliërs uit bed bellen met de vraag of ze meneer X kennen, die zegt bij hen te gaan logeren. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Commissie is een intern onder zoek gestart naai' haar Neder landse ambtenaar Paul van Buitenen, die vorig jaar diver se fraudezaken binnen het commissieapparaat aan het licht bracht. Het onderzoek heeft plaats op verzoek van de scheidende Franse Eurocom missaris Cresson. Dat heeft Van Buitenen gisteren beves- tigd. Van Buitenen mag in de tus sentijd blijven werken in zijn nieuwe functie bij de dienst beheer gebouwen. Het nieuwe onderzoek komt bovenop een andere interne procedure te gen de zogeheten 'klokkenlui der'. Dit onderzoek, dat eigenlijk was afgerond, is op geschort- De Nederlandse EU-ambte- naar wordt verweten dat hij tegen de regels in het privé- adres van Cresson heeft door gegeven aan de Britse socialis tische Europarlementariër Tappin. Deze gebruikte de in formatie van Van Buitenen in een hoorzitting van een EP- commissie met Cresson, die het middelpunt was van de ve le berichten over fraude bin nen het commissieapparaat Uit de informatie waarover de inmiddels teruggetreden Eu roparlementariër Tappin be schikte, bleek dat Cresson op hetzelfde adres woonde als de Franse tandarts Berthelot. In het EP waren vragen gerezen over het inhuren van Berthelot voor een onderzoek naar aids. De commissie begrotingscon trole van het EP vermoedde dat er sprake was van vriend jespolitiek. Koppen rollen Van Buitenen zegt dat hij met nieuwe onthullingen zal ko men over de zaak-Berthelot. Daardoor zullen ook 'koppen gaan rollen' in de ambtelijke top van de commissie. Voorals nog wil hij over deze zaak ech ter geen mededelingen doen. De Nederlander heeft verder een aantal ziekendagen moe ten terugbetalen aan zijn werkgever, de Europese Com missie. Tijdens ziekteverlof had hij een interview gegeven aan de Oostenrijkse televisie. Daarvoor is hij naar Oosten rijk gereisd. Volgens Van Bui tenen heeft de Commissaris van Landbouw Fischler zich daar zwaar over opgewonden en de zaak aanhanging ge maakt. Van Buitenen zegt dat zowel zijn huisarts als de arbeidsge- neeskundigde dienst van de commissie hem ziek hebben verklaard. „Een derde arts dacht daar later anders over. Maar als ik ziek ben wegens de omstandigheden binnen de commissie wil dat niet zeggen dat ik geen interview kan ge ven." De Nederlander blijft ook bin nen zijn huidige functie door gaan met het vergaren van ge gevens over fraude. ANP Rebellen Soedan wijzen bestand af KHARTOEM - De Soedanese guerrillabeweging SPLA heeft gisteren een plan van de regering voor een staakt-het-vuren voor een periode van twee maanden onmiddellij k van de hand gewezen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken had via de staatsradio het plan nauwelijks bekendgemaakt, of de afwij zing van de SPLA was al binnen. „We zijn niet geïnteresseerd in zo'n alomvattend staakt-het- vuren". verklaarde SPLA-woordvoerder Kwaje vanuit Nai robi in Kenia. „Het voorstel van de regering is een truc, zodat zij ons in het oosten kan afmaken." De regering had de wapenstilstand afgelopen nacht om 12.00 uur willen laten ingaan. Khartoem liet via de verklaring van het ministerie weten dat het bezorgd is over het lijden van mensen in de oorlogszones. RTR/AP Djindjic ontspringt de dans BELGRADO - De Joegoslavische militaire rechtbank waar de rechtszaak wegens ontduiking van de dienstplicht diende tegen oppositieleider Zoran Djindjic. heeft afgezien van rechtsvervolging. Dit heeft Djindjic' Democratische Partij (DS) laten weten. Djindjic vluchtte tijdens de NAVO-bombardementen van de afgelopen lente naar Montenegro. Maar volgens zijn advo caat was zijn adres in Servië niet gewijzigd en heeft hij daar geen oproep voor militaire dienst ontvangen. De DS is verheugd dat de rechtbank een eind heeft gemaakt aan een proces dat 'duidelijk een politiek karakter' had. Djindjic probeert met demonstraties en petities het aftreden te bereiken van president Milosevic. AFP Neonazi's Zweden jagen op homo's STOCKHOLM - Rechts-extremisten in Zweden maken steeds vaker en steeds gewelddadiger jacht op homoseksue len. Tijdens het zomerfestival Gaypride in Stockholm mis handelden skinheads vorige week drie homoseksuele man nen. Politici en politie luiden nu de noodklok. De opschudding ontstond nadat skinheads op de laatste dag van het festival tot bloedens toe tegen het hoofd van een homo schopten, terwijl ze hem aan z'n voeten over straat sleepten. „We moeten nu eindelijk stappen ondernemen", verklaarde de voorzitter van de liberale Centrumpartij in Göteborg, waar de jongste gewelddadigheden zich concentreerden. Rechts-extremisten bekladden onlangs het gebouw van de Centrumpartij met dreigementen, nadat de partij zich uit sprak voor betere bescherming van homoseksuelen. DPA Boze imam laat pastorie slopen ABU DHABI - Een ontslagen imam in de Verenigde Arabische Emiraten heeft met een bulldozer de pastorie naast de moskee met de grond gelij k laten maken. Nabeel Faraj was ontslagen, omdat hij ook in een supermarkt werkte. De imam in de hoofdstad Abu Dhabi was kwaadomdat hij na zestien jaar zijn functie kwijtraakte. De regering had hem be volen zijn bijbaan op te geven, wat Faraj weigerde. Met zijn actie wilde de imam verhinderen dat zijn opvolger de pastorie kon betrekken. Faraj en de bestuurder van de bulldo zer zijn aangehouden. RTR Meningitis-explosie in Roemenië BOEKAREST - In Roemenië is een epidemie van virale me ningitis, hersenvliesontsteking, uitgebroken. Het aantal pa tiënten dat met de ziekte in het ziekenhuis is opgenomen is in een week tijd gestegen van 200 tot 446. Het ministerie van Volksgezondheid meldde gisteren dat de ziekte wordt veroorzaakt door gebrekkige hygiëne. De epide mie concentreert zich op plaatsen waar de overheid het water heeft afgesloten omdat rekeningen niet zijn betaald. AP van onze redactie buitenland ISLAMABAD - De Afghaanse oppositie heeft gisteren de toe gang tot 'haar' Pansjirvallei heroverd op de fundamentalis tische Taliban, die in het groot ste deel van het land de dienst uitmaken. Een woordvoerder van de fun damentalistische islamitische machthebbers en een onafhan kelijke bron hebben het militai re succes van de Taliban beves tigd. De oppositie heeft de plaatsen Gulbahar, Jabal-os- Siraj en Charikar ingenomen. De onverwachte aanval was in gezet door de troepen van oppo sitieleider Ahmed Shah Mas- oed. De troepen van Masoed rukken nu vanuit de vallei op naar de luchthaven Bagram op vijftig kilometer ten noorden van de hoofdstad Kaboel. Masoed voerde een verrassings aanval uit vanuit de vallei, waarin hij dinsdag zijn toe vlucht moest nemen na een suc cesvol offensief van de Taliban. Masoed had de hele Shomali- vlakte ten noorden van Kaboel aan de Taliban moeten laten. Die begonnen onmiddellijk de Tazdjiekse burgers uit de vlakte te verdrijven. Ongeveer 250.000 mensen vluchtten de Pansjir vallei in. De VN-Veiligheidsraad eiste gisteren onmiddelijke beëindi ging van het Taliban-offensief. RTR/AFP/DPA jactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren ingestemd met de benoeming van Richard Holbrooke als nieuwe ambassadeur bij de Verenigde Naties. De diplomaat, die wordt ge zien als de belangrijkste ar chitect van de Bosnische vre desakkoorden van 1995, werd met 81 stemmen voor en zestien stemmen tegen geko zen tot de officiële opvolger van Bill Richardson. Die ver trok in september vorig jaar omdat hij minister van Ener gie werd. In de tussenliggende periode hebben de Verenigde Staten geen permanente vertegen woordiger bij de VN gehad. In juni 1998 droeg president Clinton de beroepsdiplo maat voor om het ambassa deursschap te vervullen. Vier senatoren wisten Holbrookes benoeming echter maanden tegen te houden door de stemming over zijn kandida tuur te traineren. AFP/RTR van onze redactie buitenland PARAMARIBO - Enkele dui zend betogers in Paramaribo zijn gisterochtend toch de straat opgegaan. Ze hadden voor deze demonstratie geen vergunning aangevraagd, zoals de regering had opgedragen. De leiders, onder wie Ronald Hooghart van de ambtenaren- vakcentrale CLO, pleegden wel overleg met de politie. Politie agenten begeleidden de stoet, maar hoefden niet in te grijpen. De betoging verliep vreedzaam. De Surinaamse vakbonden kondigden voor woensdag al massale demonstaties aan. Maar de opkomst viel toen te gen, omdat bonden, bedrijfsle ven en oppositie, die zijn ver enigd in het Gestructureerd Samenwerkingsverband, het oneens waren over de te volgen taktiek om president Wij den bosch in het nauw te brengen. De animo om te demonstreren was gisteren aanmerkelijk gro ter. omdat er een duidelijk doel was. De betogers liepen naar het hoofdkantoor van Telesur, het telecommunicatiebedrijf. De demonstranten eisten daar uit leg over de niet aangekondigde verhoging van telefoonkosten. Uit de bedragen op de rekenin gen, die deze week door Telesur werden verstuurd, blijkt dat de tarieven voor telecommunicatie in sommige gevallen zelfs ver viervoudigd zijn. Het is de laat ste tijd vaker voorgekomen, dat de aanpassing van kosten van levensonderhoud achteraf wor den bekendgemaakt. Zo ont dekten de Sui'inamers woens dag dat er een prijsverhoging voor kookgas van kracht was geworden. Voor de bevolking behoren kookgascylinders tot de eerste levensbehoeften. Voor het Telesur-gebouw wer den telefoonrekeningen in brand gestoken. De directie van het bedrijf reageerde niet op te lefonische oproepen en leuzen van de demonstranten. Voordat de menigte terugliep naar het centrum van de Surinaamse Partij van de Arbeid (SPA), zei Hooghart dat er de komende da gen constant geprotesteerd zal worden tegen de 'wurgende kos ten van levensonderhoud'. ANP/GPD door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Nawaf Masalcha wordt Israëls eerste Arabische onderminister van Buitenland se Zaken. Tot verrassing van de Knesset maakte premier Barak gistermiddag zijn benoeming bekend. Masalcha is lid van de Arbei derspartij en diende als onder minister van Volksgezondheid in de regeringen van Rabin en Peres. Minister van Buitenlandse Za ken Levy liet gisteren weten zeer ingenomen te zijn met de benoeming, die volgens hem een grote symbolische waarde heeft. „Het laat zien dat alle Israëli sche burgers een functie kunnen vervullen in de staatsinstellin gen," verklaarde Levy. Verwij zend naar zijn jarenlange vriendschap met Masalcha zei hij: „Ik twijfel er niet aan dat zijn persoonlijkheid en kundig heid een positief effect zullen hebben voor Israël in binnen- en buitenland." De nieuwe onderminister is 56 jaar geleden geboren in Kafr Kara, een Arabisch dorp in het tegenwoordige Israël. Hij stu deerde aan de Universiteit van Tel Aviv en was jarenlang leraar aan een middelbare school. In de Histadrut, het Israëlische verbond van vakverenigingen, klom hij op tot hoofd van de Arabische sectie. In 1988 kwam hij voor de Arbeiderspartij in de Knesset. De benoeming van Masalcha wordt gezien als een poging van premier Barak tege moet te komen aan critici die hem hebben verweten geen en kele Arabische minister te heb ben benoemd. Woensdag maakte Barak de be noeming bekend van Juli Tamir als minister van Immigratie, naar verluidt om vrouwenorga nisaties tegemoet te komen, die hadden geklaagd over het ge ringe aantal vrouwen in het ka binet. Het Israëlische kabinet van 23 leden telt nu twee vrou wen. Andere nieuwe benoemin gen zijn die van oud stafchef Shachak (Centrum Partij) tot minister van Toerisme, Oron (Meretz) op Landbouw, Matan Vilnai (Arbeiderspartij) op Cul tuur, Wetenschapsbeleid en Sport, en rabbijn Melchior als minister zonder portefeuille. De benoeming van Tamir is binnen de Arbeiderspartij slecht ont vangen, omdat Barak Knesset- lid Dayan heeft gepasseerd. GPD Schietpartij PELHAM - Een 34-jarige man heeft gisteren in het plaatsje Pelham in Alabama in twee kantoorgebouwen drie mensen doodgeschoten. De politiechef van Pelham ver klaarde dat de verdachte op zijn werk het vuur opende en dat hij hetzelfde deed op een kantoor waar hij eerder had gewerkt. De schutter werd na een achtervol ging aangehouden. RTR/AFP de leider van de Koerdische Ar beiderspartij, had zijn partij dinsdag opgeroepen de wapens neer te leggen en de legertroe- pen terug te trekken uit Turkije. AFP/DPA/RTR Advertentie Voor kaas naar Gouda Voor vis naar volendam Voor bonbons naar Antwerpen En dat allemaal met de Rover 200 Eaton De Rover 200 Eaton staat in dacht u bijvoorbeeld van aircon- onze showroom voor u klaar. Het dmoning en metallic lak? Niet is een auto die veel te bieden zo gek dus, als u opnieuw trek heeft. Zo krijgt u voor een meer- krijgt. In een proefrit dit keer. U prijs van fl 2,000,- vele extra's (8j||jSv heeft al een Rover 200 Eaton ter waarde van fl 9-000,-. Wat vffijli vanaf fl 33-990,-. AUTO ACCELL Arnundsenweg 33. Goes, Telefoon 0113 - 245295 GARAGE RIDA TERNEUZEN B.V. Mr. F.J. Haarmanweg 4, Terneuzen. Telefoon 0115 - 613690 HIROSHIMA - Het is vandaag 54 jaar geleden dat de Japanse stad door een atoombom met de grond gelijk werd gemaakt. Daarbij kwamen tussen de honderdduizend en 250.000 mensen om het leven. Gisteren namen leden van de organisatie rond het Vredesmonument een kijkje in een van de panden op het terrein waar het bombardement elk jaar wordt herdacht. Hiroshima beraadt zich over opknapwerkzaamheden op het complex. foto Eriko Sugita/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5