Friezen juichen voor boppeslag PZC varia 4 PC van Franeker is het Wimbledon van de kaatsspelers Dierentuinen bekijken gedrag bewoners bij zonsverduistering Heer Bommel en de Pasmunt puzzel recept Garnalenkroketten £t Stk at 3 Ët het weer vrijdag 6 augustus 1999 Qfiena heeft zijn palio, Franeker heep de PC. Plaatselijke O gekte waar een buitenstaander niets van begrijpt. Over de boppeslag en de kening op sokken, ofwel: een dag tussen de balletjesmeppers. door Dick Hofland Het publiek sist. Stilte, stilte. Een jongen in voetbalteuue jongleert zenuwachtig met een soort golfballetje. Aan de over kant van het veld, zo groot als pakweg zes tennisbanen, staan twee andere jongens gespannen voorover gebogen. Ze hebben een prothese aan hun rechter hand. Dan neemt de jongen met het balletje een aanloop. Met de blote rechterhand slaat hij het onderhands naar de anderen. Keihard, maar hij vertrekt geen spier. De voorste speler aan de overkant geeft het balletje met zijn leren handschoentje zo'n geweldige hengst, dat het on zichtbaar over de tribime ver dwijnt. Het publiek schreeuwt en klapt. De jongen wordt be sprongen door twee anderen in dezelfde outfit. Ze juichen. De boppeslag heeft het 'm gedaan, ze hebben gewonnen. Dit is de PC van Franeker. Plaatselijke gekte waar een bui tenstaander niets van begrijpt. Middenin het stadje ligt een grasveldje, er omheen staan tri bunes en tenten met bovenop vlaggen en wapens. Het decor lijkt weggelopen uit de Middel eeuwen, zeker als de blik valt op een kleine witte puntteni, waar in een vaandel staat en zes heren zitten in jacquet, met vest, wit overhemd, grijze das en hoed. Achter hen dames in het lang ook met hoed. Zijn deze mensen niet goed snik? Het is ruim der tig graden. Sokken De Permanente Commissie is heel goed bij het hoofd. De tra ditie wil hei zo en niet anders. De PC organiseert elk jaar dit evenement met dezelfde naam. Ooit bedoeld om het lagere volk een leuk vermaak te bieden, wat nog altijd blijkt uit de toespraak die de voorzitter 's ochtends om acht uur in het nabijgelegen ca fé houdt. Een uur lang, in het Fries, waarbij hij hoger staat dan de deelnemers. Twaalf uur kijken de spelers weer tegen hem opbij de huldiging van het winnende partuur. Eén speler van dit driemanschap mag zich tevens kaatskonrng noemen. Geen 'kening op sokken' meer, zoals nog wel de titel van de kaatsmusical luidt (ook op cd verkrijgbaar), en die verwijst naar de negentiende eeuw toen de helden nog op sokken speel den. Jiskefet Op het veld lopen zes jongens dingen te doen, die de bijna tien duizend mensen soms tot groot enthousiasme brengen. Toch doet het bovenal vermoeden dat Jiskefet hier een perfecte paro die in de serie onbegrijpelijke sporten heeft bedacht. Aan een soort telegraafpaal hangen hal tertjes, rood en wit, bordjes met le of 2e, bordjes met 'half spel' en bordjes met 'heel spel'. Soms lijkt het op honkbal, dan weer op tennis. „Mooie kaats, hele- mooie-kaats jongen", roept een toeschouwer als iemand het balletje over de zijlijn slaat. De man is kenner. Hij komt elk jaar, maar vindt dat er maar geen nieuwe talenten komen. Niet tot zijn verbazing ziet hij hetzelfde partuur winnen als vorig jaar. Toch geniet hij. Met een maat heeft hij alvast wat biertjes ge nomen. „Wel eerst even gegeten, anders wordt het een rotzooitje met die warmte. En vanavond lekker door tot het licht wordt. Morgen toch een snipperdag." De middenstand, van de Loem- pia-Vietnamees tot Henkies Haringkar, kan massaal een maand op vakantie van de om zet op deze ene dag. Zeker dit keer, bij de tropische tempera turen, is de PC eten en drinken voor de bezoekers. „Ik heb het zo naar mijn zin", zegt de eigenaar van het aanpa lende café, waar het bier ook rij - kelijk over de vloer vloeit. Be volkt door publiek in korte broek. Veel tattoos. Maar nooit rotzooi, er zijn geen kaatshooli- gans. En in het programmablad een oproep of het publiek zich in het belang der kaatssport ge heel buiten kwesties wil hou den. Geen gezeur dus over beslissingen van de scheids rechters en geen hi-ha-hondelul vanaf de tribunes. „Begrijp jij dat nou, hij heeft het hele jaar geen bal geraakt en nou staat-ie toch in dat team", zegt iemand langs de kant. Het zijn de frustraties die altijd weer opspelen. De PC wordt vooraf gegaan door kongsi's, ge heime ontmoetingen, onver wachte transfers. Amper 24 uur voor aanvang verschijnen soms ineens geheel nieuwe parturen op het programma. Iedereen maakt zelf uit met wie hij speelt, coaches bestaan niet. „Het is haat en nijd, maar tijdens het toernooi maakt niemand zich daar meer druk over", weet een toeschouwer, die opmerkt dat zeker 'de helft van wat hier zit' het hele jaar nog geen kaatsbal heeft gezien. Gaat het niet om. De PC is de pa lio van het noorden. Lopen in Siena ogenschijnlijk gezonde Italianen dagenlang krankzin nig over straat als hun wijk de paardenrace op de piazza heeft gewonnen, de Friezen in de vier hoek Leeuwarden-Sneek-Har- lingen-Franeker worden ineens nationalistisch bij de PC. Twee keer zingen ze het Fries volks lied. Ze spreken alleen Fries. Het gaat over prizen en luppels, over Rinse en Auke, Sibbe en Sjirk. Anonieme helden. Chris met zijn rode kuif en twee oor ringetjes. Johan Okkinga, Sake Porte, Auke van der Graaf. Vo rig jaar gewonnen, nu weer, ook al was het 'in poepetoer'. Ooit gehoord van deze inwoners van Arum, Winssum en Berlikum? In Franeker dromen ze er nog weken van. GPD van onze redactie binnenland Voor verschillende dierentui nen in Nederland is de zons verduistering komende woens dag een mooie gelegenheid om het gedrag van hun populatie te onderzoeken. Er is immers wei nig bekend over de reactie van exotische dieren op natuurlijke schemering overdag. „Een groep van circa tien vrij willigers bekijkt volgende week dinsdag - een dag eerder - diver se dieren in Artis zoals apen, go rilla's, olifanten, antilopen, ze bra's, gnoes, maar ook bijen", zegt woordvoerster M. Dresmé van Artis in Amsterdam. ..Die zelfde mensen gaan woensdag weer terug naar de dieren en kij - ken tijdens de zonsverduiste ring of hun gedrag afwijkt van dat van een dag eerder. Hun be vindingen worden vastgelegd en kunnen als onderzoeksmate riaal dienen." Het is volgens haar erg interes sant om te kijken hoe dieren rea geren op een natuurverschijnsel als totale zonsverduistering. „En nu hebben we voor het eerst die gelegenheid, al is het maar een paar minuten." Bezoekers van Safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek worden woens dag gevraagd mee te kij ken naar eventueel afwijkend gedrag van alle dieren in het park. „Gidsen vertellen wat onze die ren normaal gesproken doen bij daglicht en dan kunnen bezoe kers kijken of die houding af wijkt tijdens de zonsverduiste ring. We verwachten geen echt grote verschillen, maar je weet het maar nooit", vertelt Safari parkwoordvoerder G. Lukken. Met het oog op de komende zonsverduistering op 11 augus tus waarschuwen kerkelijke sektendeskundigen voor zoge noemde eindtijdprofeten. Die verbreiden een klimaat van angst en verheffen bovendien een vlucht uit de wereld tot een programma. Om psychologi sche redenen zijn mensen tij dens een ongewoon natuurver schijnsel ontvankelijk voor onheilvolle verwachtingen, zegt de protestantse centrale voor le vensbeschouwelijke vragen in Berlijn. In tijden van grote onzekerhe den wordt duisternis midden op de dag als bedreigend ervaren. Ook in de astrologie en esoterie worden magische verwachtin gen en duisterse prognoses met een zonsverduistering in ver band gebracht. De centrale ad viseert de mensen zo nuchter als mogelijk met het natuurver schijnsel om te gaan. Ligconcert Bezoekers van de Space Expo in Noordwijk kunnen woensdag deelnemen aan een ligconcert in de tuin van de expo. De bezoekers kunnen dan op een matje luisteren naar de new-agepianist Coen Bais, die het natuurverschijnsel tot een kwartier na de maximale be dekking begeleidt. Ondertussen zijn Belgische eclipsfans hun ogen nog steeds niet zeker. Gisteren werd be kend dat de Belgische overheid 4500 eclipsbrillen van het Ne derlandse bedrijf Magnificent Design uit de handel neemt. De ministers Aelvoet van Volksge zondheid en Demotte van Eco nomische Zaken namen giste ren dit besluit omdat de brillen volgens hen onvoldoende be scherming bieden om zonder gevaar naar de zonsverduiste ring te ki)ken.ANP/EPD/Belga Hij betrad het krakende tentje en knikte gemoedelijk. „Goedenavond", sprak hij. „Controle. Alles in orde?" „Probeer maar, meneertje", zei de ondernemer. „De muntjes zijn weer mooi, hoor." Hij lachte onaangenaam, doch zonder zich hieraan te storen nader de de politiechef een van de apparaten en stak er een munt in. Maar voor het eerst rinkelden er geen bellen - en ook spoten er geen mun ten meer uit de gleuf omhoog. Met groeiende ontstemming rukte de ambtenaar aan de kruk, stompte op het chroomwerk, trapte tegen het voetstuk en rammelde hij de machine door elkander, zodat de gehele onderneming schudde. „Dit klopt niet!" riep hij ten slotte toornig. „Dit is onwettig gok- werk! Gokautomaten! Op heterdaad!" (Advertentie) Elke dag vakantie op uw TV! Het dagelijkse reis programma van D-reizen op SBS 6. Bel nu: aKlfeï1 Uitzendingen van maandag t/m n ttS^EsfT vrijdag rond 13.00 uur en in het weekend rond 17.00 uur. 7 dagen per week geopend! NUal van 08.00 - 22.00 uur Ull^NkELSj Of GA NAAR (Of BCl) ÉN VAN ONZE 0-REIZEN VAKANTIEWINKELS (ZIE VOOR TEL.NUMMERS SBS-TEXT PAC. SOI Of GOUDEN GIDS) Doorloper Horizontaal: 1. Dans, modderdruppel; 2. vouw, vreemde munt; 3. houding, gymnastiektoestel; 4. belemmering, sullig persoon; 5. on gevuld, mondeling; 6. voordat, volksoverlevering; 7. welwillend, hoofddeksel; 8. zangstem, binnenkort; 9. schermwapen, nakome ling; 10. deel v.h. oor, ontroering; 11. wijs raadgever, Griekse godin; 12. effen, toegankelijk; 13. wijnsoort, kantoorschrijver. Verticaal: 1Naaldboom, schaapkameel, vaartuig; 2. laan, kleur, dus (Latijn); 3. droge turfstof, verharde huid, huidzwelling; 4. vermetel, tam, huisdier; 5. houding, sieraad, drank; 6. wapen, sprong, plezier; 7. deel, grond, plakband; 8. vlaktemaat, oorlogsvliegtuig, inhouds maat; 9. hijswerktuig, verdieping, bouwland. Oplossing donderdag Barak, baron, kluif, stoof, barok, draf, email, blaag, kroot, hiaat, fabel, laan, palet, toorn. Het citaat is van Mohammed: „Geef de werkman zijn loon voor zijn zweet opgedroogd Vooruitzichten weer zaterdag zondag maandag dinsdag max. 23° 23° 21° 21 o min. 18° 15° 15° 14° wind NO 3 NW 3 NW 4 NW 5 Zon vrijdag onder 21.25 zaterdag op 6.17 Maan rijdag onder 16.43 zaterdag op 1.55 D Toonder Studio's Nautisch bericht Er staat een zuidoostenwind, kracht 3. Het zicht is goed. De tempe ratuur van het kustwater bedraagt 21 graden. In de ochtend kan ei wat grondmist voorkomen. De kans op onweer is klein. Waterstanden VRIJDAG Hoogwater 6 AUGUSTUS Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten uur cm 09.45 185 10.05 206 10.56 241 09.50 144 Z'zee/Colijnsplaat 11.00 145 Stellendam Buitep 09.58 139 Wemeldinge 11.10 165 Krammersl. West 11.15 158 uur cm 22.16 180 22.35 202 23.31 234 22.20 138 23.25 138 22.32 128 23.35 158 23.30 152 uur 03.30 03.56 04.56 03.35 04.35 03.40 04.40 04.30 „Maak je niet zo boos, meneertje", suste de grijsaard. Hij was opge staan en trad sluipend op de commissaris toe. „Kijk," kraste hij, „dit is ongeveer wat u gewoonlijk wint, niet waar? Zo'n buideltje vol, hè? Neem maar mee, hoor, dat is voor u! "Zo sprekende duwde hi j de ander een prettig rinkelende geldzak in de handen en deed toen een pasje terug om de uitwerking gade te slaan. Een ogenblik stond de commissaris als door de donder getroffen. „M-maar d-dit is om-omkoop... omkoping", stamelde hij met be vende lippen - en het leek even of hij de buidel wilde wegwerpen. Doch toen drukte hij de pet in de ogen en ging heen, zonder nog een woord te zeggen. ZATERDAG 7 AUGUSTUS Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Laag water cm uur c 184 16.06 1<" 192 16.19 15 216 17.16 18 148 16.05 11 153 17.05 12 103 16.26 06 166 17.15 13 163 17.00 12 Laag water uur cm uur cm 10.56 180 23.26 184 11.16 202 23.48 208 12.11 236 ----- 10.55 139 23.30 141 12.15 140 11.12 134 23.41 133 12.25 159 --. 12.20 154 uur 04.40 05.02 05.55 04.40 05.40 04.46 05.50 05.40 cm uur 175 17.16 15 184 17.35 20818.36 16 139 17.15 11 145 18.20 12 097 17.15 0? 158 18.25 13 153 18.20 12- L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O lichte sneeuw ma matige sneeuw 1 zware sneeuw «J lichte regen vV hagel matige regen zware regen Isobaar 1 Europa: Afkoeling Hans Belterman De bewering dat je voor de lekkerste garnalenkroketten bij onze zuiderburen het beste terecht kunt, is niet altijd waar. In Rotterdam koop je bij een bekende vis- en delicatessenhandel garnalenkroketten waarvan ik meen dat ze iedere vergelijking met de Belgische garnalenkroketten met glans kunnen doorstaan. Nietiedereen is het daarmee eens, want in Amsterdam zou je garnalencroquetten kunnen kopen die nog lekkerder zijn dan die in Rotterdam. Zelf geef ik de voorkeur aan de garnalenkroketten uit Rotterdam, Maar nóg liever maak ik ze zelf, want die smaken mij het allerbeste. Hierbij moet Ik echter wel aantekenen dat ik er geen bouillon voor gebruik, zoals wel is voorgeschreven, die getrokken is van de schildjes van de garnalen. Dat levert mij, voor 6 stuks, eerlijk gezegd wat al te veel werk op, want dan moet je uitgaan van ongepelde gekookte garnalen, En dat pellen gaat mij niet altijd even goed af. Ik heb daarvoor een alternatief gevonden in de vorm van Visfond uit een potje en tomatenbouillon van een tablet. Voor6-8stuks: 200 - 250 gram verse gepelde Hollandse garnalen; 1,5 dl visfond, uit potje; helft van ta blet voor tomatenbouillon (Grand' Italia); 45 gram boter; 40 gram bloem (gezeefd); 2 eetl. fijngehakte (platte) peterselie; zout; witte peper uit de molen; mespuntje cayen nepeper of scherpe paprikapoeder; 1 ei, losgeroerd met 1 theel. water; paneermeel; (zonnebloem)olie voor het frituren. Kijk de garnalen na op ongerechtigheden. Spoel de schaaldieren in ruim koud water en laat ze daarna in een vergiet uitlekken en zo veel mogelijk opdrogen (plaats vergiet op een tochtige plek), Hak of snijd de hel ft van de garnalen in kleine stukjes. Breng visfond en 1 deciliter water aan de kook. Laat de (kleinste) helft van een tablet voor tomatenbouillon erin oplossen. Laat de bouillon afkoelen. Verhit een pan met dikke bodem en laat de boter erin smelten. Wacht tot het schuim van de boter begint weg te trekken. Roer de bloem er door en blijf zo lang roeren tot een vrij gladde massa is verkregen. Temper de warmtebron en laat de nu verkregen roux, onder regelmatig roeren en omscheppen, in enkele minuten gaar worden. Schenkde bouillon bij de rouxen breng alles, onder voortdurend roeren, aan de kook. Blijf zo lang roeren tot een volkomen gladde en vrij dikke saus is verkregen. Laat de saus enkele minuten zachtjes pruttelen. Proefde sausen voeg naareigensmaaken in zicht wat zout, peperen cayennepeper (beslist zeer weinig) toe. Roer daarna de fijnge hakte garnalen en de peterselie er door. Neem de pan van de warmtebron en roer er vervolgens de rest van de garnalen door. Schep de massa op een groot koud bord en strijk het oppervlak glad af. Laat alles koud worden. Leg er een beboterd velletje vetvrij papier of folie op. Plaats het bord 3 uur in de koelkast om de salpicon (zo heet dat in de keukentaal) volledig op te laten stijven. Vorm van de salpicon 6 grote of 8 kleinere kroketten. Haal ze door het losgeroerde ei en wentel ze door het paneermeel. Laat de gepaneerde kroketten ten minste 15 minuten (langer mag dus ook) in de koelkast rusten. Verhit de olie tot ca, 180°C. Bak de croquetten, niet meer dan 3- 4 stuks tegelijk, rond om goudbruin en uiteraard ook lekker knapperig. Tip: geef er sneetjes licht geroosterd (wit)brood bij en zet er een schaaltje met dicht ge zouten) boteren eventueel een dito schaaltje met fijne Franse mosterd bij. I' Noordwest-fcuropa lijkt het te gaan afkoelen en de zon üoet een stapje terug. Buien en bewolking nemen het voortouw. Ook de tem peratuur doet een flinke aderlating in vergelijking met begin deze 1 week. Op de Britse eilanden komen veel buien voor met lokaal veel regen. Ook in Scandinavië en Denemarken komen enkele buitjes voor met over het algemeen niet veel regen, al kan een enkele pittige} bui lokaal wat meer regen in de regenmeter achterlaten. Het wordt nog 24 graden in Midden-Engeland,10 graden in Noord-Scandinavié; tot 23 graden in het zuiden van Scandinavië. In de Benelux en Duits land kan een enkel buitje vallen, maar zonnige momenten hebben d; overhand. Het noorden van Polen, Wit-Rusland, de Baltische Staten en Rusland krijgt voornamelijk zon, maar enkele onweersbuien zul- len zeker ook voorkomen. De temperatuur loopter uiteen van 25 tot 29 graden. Op een enkele plek kan de 30 graden nog gehaald wor den. Dooreen hogedrukgebied boven Roemenië schijnt daar flink de zon. Ook de omliggende landen profiteren hiervan. De zon laat het kwik gemakkelijk oplopen tot 33 34 graden. Op de Balkan en in de landen rond de Middellandse Zee schijnt de zon nog steeds volop, en wordt het warm met maximumtemperaturen rond 32 graden. Ook in Spanje wordt het warm, maar later valt er een onweersbui, i foto Jan de Vries/GPD Het winnende partituur Johan Okkinga en Auke van der Graaf (rechts) in actie tijdens de PC van Franeker. Eindelijk viel er weer eens regen, Door: Margot Ribberii] dat gebeurde gisterenochtend vroeg. Hiermee werd de warme, kleffe lucht uit onze omgeving verdreven. De komende dagen blijft het kwik op een vrij hoog niveau. Overdag wordt het 23 a 24 graden. Morgen zitten we tussen twee storingen in en blijft het droog. Vanaf zaterdag neemt de kans op buien toe. Vandaag ziet er weer heel aardig uit. De dag begint meteen beetje grondmist. Daarna is er zon. Vanmiddag ontstaan er stapelwolken, maar het buienstadium zullen ze niet bereiken. In onze provincie komt de wind uit het zuidoosten, maar stelt weinig voor. Op het water komt amper een windkracht 3 uit de bus. Hoewel de hitte is verdreven, kan het kwik in de luchtsoort die vandaag over ons land stroomt, oplopen naar 23 a 24 graden. Vanavond neemt de wind enigszins toe en ook de bewolking. Tegen het eind van de avond en komende nacht kan er opnieuw wat regen vallen, maar grote hoe veelheden worden niet verwacht. De temperatuur daalt komende nachttot 18 graden. Morgen is er meer bewolking dan zonneschijn. Bovendien is de atmosfeer onstabiel en Droog .24' vallen er regelmatig buien Er is een kleine kans op on weer. De wind is nog steeds aflandig en de temperatuur loopt ondanks het gebrek aan zonneschijn op naar 23 gra den. Het wordt dus weer een beetje broeierig. Op zondag is er wat meer zon, maar ook dan kan er een bui vallen. Volgende week draait de wind naar de noordhoek en wordt er duidelijk frissere lucht aan gevoerd. Omdat het zeewater warm is blijft het kwik hier in Zeeland vrij hoog, overdag wordt het 21 graden. Zeeland; Aangenaam zomerweer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4