Harde aanpak illegaal hengelen Brandgevaar bedreigt Schouwse Westhoek Belgen zwemmen helft omzet openluchtbad Sas bij elkaar Terneuzen krijgt winkels erbij en verliest er eentje Hulpverlening vrees! opdrogen geldstroom opvang verslaafden 1 Bezoek aan uilen en vleermuizen Asielzoekers helpen Cadzandse hamburgertent de zomer door zeeland vrijdag 6 augustus 1999 z 16 Terreinbeheerders letten scherper op natuurgebieden Het zwembad in Sas van (lent draait voor de helft op Belgisch bezoek. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - Vlaamse zwemmers kunnen sinds het openluchtzwembad in Zelza- te (België) enkele jaren gele den gesloten werd en op de Meetjeslandse kreken en de vijvers van de Zandberghoeve een zwemverbod geldt, tegen woordig eigenlijk nog alleen maar in 't Sasse Zwembad te recht. Omdat de verwarmde openluchtzwembaden van 't Sasse Zwembad slechts een paar kilometer van de Belgi sche grens verwijderd zijn, komen vele Vlamingen regel matig er hun baantjes trek ken. „Onze klandizie bestaat voor de helft uit Belgen", schat badjuffrouw J. Stam. „De Vlamingen zijn voornamelijk de jongeren in de leeftijd van vijftien tot en met twintig jaar. Ze komen uit Zelzate, Assene de, Bassevelde en Ertvelde, noem het maar op. Ze liggen vaak op zonneweide, aan de achterkant van het instructie zwembad. De Nederlandse gasten zijn voornamelijk ge zinnetjes met kleine kinderen. Zij komen meestal af op het speciaal ingerichte peuter- bad, met allemaal speelattri- buten zoals een fonteintje in de vorm van een paddenstoel, een kleine glijbaan en poppen, die water spuiten als je er op duwt." Op een zomerse dag trekt 't Sasse Zwembad tussen de duizend en de vijftienhonderd badgasten. „Maar als er zoals nu een paar druppels regen vallen, dan zijn het er wel wat minder", zegt Stam. „De Bel gen zijn bij ons overigens bij zonder welkom; we hebben er geen enkel bezwaar tegen dat ze komen. Er heerst geen agressieve sfeer, mede door onze uitstekende bewakers, die de jeugd wel in toom hou den. Alcohol wordt hiér niet verkocht en kratjes bier mo gen niet worden meegenomen Daar ben ik wel blij om. Het is gelukkig een rustig publiek." Jeugd De Belgische jeugd, die giste ren ondanks de enkele buitjes naar het zwembad was geko men, had het in ieder geval prima naar de zin. „Ik kom hier elke dag op de fiets naar toe", zegt Christoph Eregeert (15) uit Zelzate. „Het is zo mervakantie en hier kunnen we de hele dag lekker spelen. Het is een fijn zwembad en in Zelzate hebben we zo iets niet meer." Friet „We eten vaak friet hier", vult zijn vriend Ward Wijngaert (13) aan. Over de kwaliteit van de Nederlandse frieten is hij best tevreden. „Netzo lek ker als in België." Stam betreurt het wel dat de zuiderburen wat slordiger omgaan met hun omgeving. „Ze laten vaker snoeppapier- tjes, blikjes of frietbakjes op de grond slingeren en gooien minder in de prullenbakken", meent ze. „Ik vermoed dat dat komt omdat leraren op Belgi sche scholen strenger optre den. Als de leerlingen vrij zijn, dan denken ze dat alles mag. Ze zeggen wel 'ja mevrouw, nee mevrouw', maar zodra je je omdraait, doen ze het rustig weer. Dat vind ik wel jammer, ja. Maar verder zijn het pi-ima gasten." door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Staatsbosbe heer houdt verscherpt toezicht op illegale visserij in Zeeuws- Vlaanderen. In korte tijd heb ben medewerkers van Staats bosbeheer zeker vijf personen betrapt, die zonder vergunning visten of zich op verboden ter rein bevonden. Met name in de Braakman is er sprake van een toename van ongewenste gas ten. Boswachter Hans van Hage komt de laatste tijd in natuurge bieden steeds vaker mensen te gen die daar niks te zoeken heb ben. In reactie daarop is het optreden van de terreinbeheer ders van Staatbosbeheer harder geworden. De lichtste vergrij pen betreffen het vissen zonder visakte, maar er zijn ook men sen die elke regel aan de laars lappen. „Dit jaar alleen hebben we al vijf echt zware gevallen gepaktIk heb het dan over figu ren die met twee of drie hengels in de weer zijn in een beschermd natuurgebied. Sancties Van onwetendheid of per onge luk betreden van verboden na tuurgebied is volgens Van Hage geen sprake. „Je mag er rustig van uit gaan dat deze mensen zich compleet bewust zijn van hun overtredingen. Personen die moedwillig vissen zonder akte of op een stek waar dat niet mag kunnen rekenen op sanc ties." De boswachters van Staatsbos beheer bezitten opsporingsbe voegdheid en zijn gemachtigd op te treden tegen overtreders. „Ten eerste zijn zwartvissers hun spullen kwijt. Wij nemen hengels, koffers, netten, alles in beslag. Verder hangt de sanctie af van de overtreding." Voor het vissen zonder akte staat een standaard boete. Af hankelijk van de misstap kan de officier van justitie bovendien een straf opleggen. Wanneer ie mand zich op verboden terrein bevindt of zonder vergunning van de verpachter van een water vist kan dat fors in de papieren lopen. Echt verstrekkend kan het wor den als een locatie onder de Na tuurbeschermingswet valt. Een daad die een zware sanctie ver dient, meent Van Hage. „We hebben iemand gepakt die aan vissen was op de plaats waar broedende zilverreigers zitten. Daar liep niet eens een pad, dus zulke figuren sluipen door een broedgebied en verstoren daar mee de hele boel. Dat is een zwa re overtreding." De politie verleent ondersteu ning om hardnekkige figuren aantepakken. „IndeBraakman zijn aangewezen stiltegebieden waar zelfs medewerkers van Staatsbosbeheer niet komen. Als je clan van die lui tegenkomt die geen enkele vergunning op zak hebben, is dat echt geen ver gissing. „Elke visser weet dat je mini maal een visakte nodig hebt, ik dacht dat de spotjes op de tele visie toch wel heel duidelijk wa ren." door Willem van Dam ZIERIKZEE - De brandweer op Schou- wen-Duiveland waarschuwt tegen het gebruik van vuur in de bossen en duinen in de Schouwse Westhoek. Door de ex treem warme zomer zijn de bos- en duin gebieden kurk droog. Daardoor is de kans op brand groot. Eén achteloos weg geworpen sigarettenpeuk kan een lont in een kruitvat zijn, aldus brandweercom mandant E M. J. Pijnenborgh. Ook adviseert de brandweer om in bos en duin geen glaswerk achter te laten. On der de zon leveren ook glasscherven ge vaar op; die kunnen als een soort brand glas het droge hout laten ontvlammen. Brandweercommandant Pijnenborgh noemt de huidige situatie in de Boswach- terij, 't Zeepe en de duinen in de Kop van Schouwen-Duiveland 'risicovol': Loof- en dennenbomen snakken naar een flin ke slok regenwater. Hoewel het in de nacht van woensdag op donderdag stevig heeft geregend, was de hoeveelheid neer slag te gering om aan het brandgevaar in de Westhoek een eind te maken. De afgelopen dagen is de brandweer een aantal malen uitgerukt om brandjes in de kiem te smoren. Pijnenborgh maakt zich vooral zorgen over de manier waarop jongere vertierzoekers in de droge West hoek met vuur omgaan. „Er zijn nogal wat jongeren die in de avonduren met z'n allen het bos intrekken; dan wordt er ge blowd, een neutje gedronken en een kampvuur gemaakt. Ze slepen daar soms halve bomen naar toe", aldus de com mandant. Stookplaatsen De bunkers aan de Moolweg bij Haam stede behoren tot één van de favoriete stookplaatsen. „Slechts één overvliegen de vonk kan een hoop ellende veroorza ken." De brandweer heeft de politie in middels gevraagd extra te patrouilleren. Een bos- of duinbrand in de Westhoek kan, waarschuwt Pijnenborgh, aanzien lijke gevolgen hebben. In het gebied lig gen veel bungalowparken en campings, waarop vele tienduizenden toeristen verblijven. Volgens de brandweercom mandant voldoen die parken en kam peerterreinen allemaal aan de brandvei ligheidsvoorschriften en wordt regelmatig op de naleving daarvan ge controleerd, Bij een extreme brand is het echter nagenoeg onvermijdelijk dat tot ontruiming van recreatieterreinen moet worden overgegaan. Volgens Pijnenborgh is de Schouwen- Duivelandse brandweer voldoende toe gerust om een 'normale' bosbrand te be strijden. Wel kunnen zich problemen voordoen: de moeilijke bereikbaarheid van sommige gebieden én niet overal is voldoende bluswater voorhanden. door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Het winkel aanbod in Terneuzen onder gaat een drastische gedaan teverwisseling. Binnenkort kunnen Terneuzenaren nieu we winkels in hun stad ver wachten, terwijl een enkele verdwijnt of verhuist. In winkelcentrum De Steenen Beer, naast de Hema, vestigt zich eind oktober Kien, een zaak met kleding, schoenen en sportschoenen in het goedkopere segment. Op korte termijn, dat wil zeg gen binnen één a twee maan den, verschijnen drie nieuwe zaken in de Havenstraat, een lingeriezaak, een lampen winkel en de herenmodezaak Jongstijl. Dierenwinkel Dobey Van Oosterhout op de Markt wijkt hoogstwaarschijnlijk uit naar een andere locatie. Waar is nog niet bekend, maar dat het Terneuzen blijft, staat wel vast. „De plek is eigenlijk niet geschikt voor een dierenwinkel", vindt A L. Stoffels, algemeen coördinator van Centrum Management Terneuzen. „Klanten blijven weg omdat ze hun auto er niet kunnen parkeren. Dat is ook wel voor te stellen: met zakken van twintig kilo wil je niet gaan zeulen, natuurlijk." Werknemers Over twee of drie weken wordt het oude pand van de Hema in de Noordstraat in gebruik genomen door een vestiging van Bristol. De ei genaar van de cd-winkel So- nora, Kees Koster, heeft on langs de lTanchisevestiging van de Marskramer in de zelfde straat overgenomen. Giraffe verdwijnt uit het straatbeeld. „Er was te veel van hetzelfde in Terneuzen: Marskramer en Giraffe ho ren allebei bij Blokker. Daar om is besloten één van de vestigingen te sluiten", ver klaart Vivian van der Sijpt, plaatsvervangend bedrijfs leider van Giraffe in de Noordstraat. „De elf werk nemers zijn ondertussen al ingelicht. Twee van de elf hebben een vast contract en daarvoor wordt passend ver vangend werk gezocht. De anderen zijn oproep- en va kantiekrachten." Hoewel het nog minstens een jaar gaat duren, is het nu wel zeker dat woondiscounter Kwantum op de hoek Kenne- dylaan/Verlengde van Steenbergenlaan komt. Het meubelbedrijf Naeye- Verstraten hoopt dit jaar nog haar deuren van de nieuwe showroom te openen op het De Hoop-terrein aan de Ken- nedylaan. „We hebben geko zen voor een strategische in deling. Het wordt een groot inpandig winkelgebeuren, met verschillende hoeken voor verschillende stijlen", zegt N. Naeye-Verstraten hierover. „Er komt een low budget-hoek, een accessoire- boetiek, een aparte keukenshowroom, een wo- ningtextiel-afdeling en zelfs een restaurant. Die laatste exploiteren we niet zelf; dat besteden we uit. Onderhandelingen Er wordt gefluisterd dat de Aldi op de Axelsestraat gaat verhuizen naar het pand in dezelfde straat, waar nu ga- I rage Van Putten gehuisvest is. Wim van Putten van het j bedrijf kan deze geruchten I echter niet bevestigen. „Er zijn onderhandelingen gaan- I de, maar er zijn nog heel wat belemmeringen te overko men. Ik kan er dus weinig over zeggen. We willen graag verhuizen naar Industrieter- I rein De Handelspoort, maar er is nog geen zekerheid.'" Dan is er eventueel nog spra ke van dat Terneuzen het outlet-centrum binnen haar gemeentegrenzen wil halen. Stoffels is daar evenwel pes simistisch over gestemd: „De gesprekken liggen momen teel helemaal stil. Ik weet niet wat de uitkomst gaat. I Het is een race: wie de cup j krijgt, mag hem houden." Optimistischer is hij over de stad Terneuzen. „Terneuzen wordt de stad van de toe komst." door Roelf Reinders VLISSINGEN - De hulp aan verslaafden van harddrugs in Vlissingen staat onder grote druk. Dreigende forse bezuini gingen en onzekerheid over ver lenging van gemeentelijke sub sidies bedreigen de toekomst van de hulpverlening aan de ne gentig heroïneverslaafden in deze stad. Dat zegt directeur R. Haeck van de Stichting Huiskamerproject voor Druggebruikers (HKPD), die in Vlissingen een centrum voor verslaafden aan harddrugs leidt. Volgens Haeck heeft een voorgestelde, landelijke ver deelsleutel van geld voor versla vingszorg in Nederland desa streuze gevolgen voor Zeeland. Dit plan komt erop neer dat Zeeland 1,4 miljoen gulden minder voor de hulp aan ver slaafden krijgt. Zeeland krijgt nu nog ruim 3,5 miljoen gulden. Volgens Haeck is dat een 'in greep die het HKPD op zijn grondvesten doet trillen'. „Mocht dit doorgaan, dan staat de hulpverlening aan harddrug gebruikers in Vlissingen op de tocht", aldus Haeck in het HKPD-jaarverslag. Methadon Haeck ziet de toekomst van het HKPD nog somberder in omdat er onzekerheid is over de verlen ging van subsidies uit andere geldbronnen. Volgens hem stopt aan het eind van dit jaar de hui dige vorm van financiering van methadonverstrekking aan ver slaafden. „Niet duidelijk is wel ke consequenties dit heeft", al dus Haeck. Verder maakt hij zich zorgen over de verlenging van gemeen telijke subsidies voor straat hoekwerk en het begeleid wonen. Haeck: „Voor de versla vingszorg is het belangrijk dat opnieuw middelen beschikbaar- worden gesteld zodat continue ring van de projecten plaats vindt." Volgens de Vlissingse welzijrs ambtenaar T. Thiebosch is c- geen sprake van wijziging vat de financieringsvorm voor d methadonverstrekking, Verde is volgens Thiebosch de tachtig duizend gulden waarmee de ge meente Vlissingen jaarlijks he straathoekwerk van het HKPD subsidieert, structureel. „Da weet Haeck ook. Het HKPII moet wel elk jaar opnieuw eei. aanvraag doen. Wellicht dat w binnenkort tot meerj arena! spraken kunnen komen." Problemen Volgens Haeck hebben afspra; ken met het Zeeuws Consults; tiebureau voor Alcohol e: Drugs (ZCAD) over de verdelin van geld voor aidspreventie fi nanciële problemen opgeleverd Na het vertrek vorig jaar vat een ZCAD-medewerker voo aidspreventie die bij het HKPD was gedetacheerd, hebben d twee hulporganisaties ovf voortzetting van de samenwer king bij aidspreventie gepraal Dat is op niets uitgelopen. D verdeling van geld voor he voorkomen van aids bij ver slaafden pakte voor het HKPI slecht uit, zodat Haeck ver wacht dat de gemeente Vlissin gen moet bijspringen. Het aantal vieze spuiten da verslaafden vorig jaar bij he HKPD voor een schone spui' hebben ingeleverd, is flink ge stegen. Dat waren er 66.500 te gen 39.000 in 1997. Volgen Haeck komt de stijging door d zogenoemde peers. Dat zijr drugsgebruikers die van he HKPD schone spuiten hebbel kregen. Andere verslaafden kunnen ai het HKPD-pand aan de Coosjt Buskenstraat dicht is bij de» peers thuis in ruil voor een ge bruikte spuit gratis een schone nieuwe krijgen. TERNEUZEN - Een gids van Staatsbosbeheergids neemt mensen, vanavond, vrijdag, mee naar de nachtdieren in De Braakman. Hij probeert ze dichter bij vleermuizen en uilen te brengen, zonde: de dieren te verstoren. Deelnemers kunnen zich om 21.30 melden bij de receptie van recreatiecentrum De Braakman. Kinderen mogen zonder begeleiding niet mee. door René Hoonhorst CADZAND - Ze hebben er een paar weken langer op moeten wachten dan gehoopt, maar de ze week konden Ali en Moham med uit Afghanistan dan eindelijk aan het werk in een fastfoodrestaurant in Cadzand. Als bewoners van asielzoekers centrum Hedenesse mogen zij niet in Nederland werken. Maar door het grote tekort aan perso neelstekort in het horecaseizoen konden zij naar veel vijven en zessen toch aan de slag. Werkgevers in de horeca trok ken - in navolging van boeren en tuinders - een kleine twee maanden terug aan de bel. Er is in het hoogseizoen te weinig personeel voorhanden. Het aan tal traditionele vakantiewer kers neemt af en bovendien wil len scholieren en studenten niet de hele zomer werken, maar zelf ook op vakantie. Het was agra riërs enhoreca-ondernemerstot voor kort verboden om perso neel uit niet EG-landen (Polen) en bewoners van asielzoekers centra tijdelijk aan te nemen. Een door de vakorganisatie Ho reca Nederland ondersteund of fensief leek vorige maand ech ter resultaat op te leveren. Als uitbaters van seizoenzaken (etablissementen die in de win ter gesloten zijn) konden aanto nen dat ze geen gekwalificeerd personeel konden vinden, mochten ze onder bepaalde voorwaarden twaalf weken lang één of meer asielzoekers in dienst nemen. Horeca-exploitanten blijMaar niet voor lang, omdat het nogal wat tijd kostte voor de benodig de vergunningen loskwamen. De Cadzandse ondernemer W. Rutte, eigenaar van restaurant én ijssalon La Spezia en ham burgertent BeachBurger, dacht drie weken terug Ali en Moham med al in te kunnen zetten, maar kreeg vorige week een afwijzing inde bus. Verklaringen „De accountantsverklaring dat BeachBurger en de ijssalon sei- zoenbedrijven zijn, voldeed niet. Er moesten verklaringen van de gemeente Oostburg en de Kamer van Koophandel worden overlegd, twee instanties die zich daar helemaal niet mee be zig houden. Gelukkig heeft ves tigingsmanager Faas van het Oostburgse Arbeidsvoorzie ningsbureau een paar telefoon tjes gepleegd en konden de twee asielzoekers alsnog beginnen." De twee jonge Afghanen bak ken hamburgers en friet en doen meer voorkomende werkzaam heden. Pizza's Rutte sluit niet uit dat ze af en toe ook in de pizzeria/ijssalon pizza's zullen bakken en maal tijden uitserveren. „Het zijn twee jongens die van aanpak ken weten. Ze werken uitste kend samen met de andere per soneelsleden en kunnen met iedereen goed overweg." De twee asielzoekers mogen tot en met 3 oktober in de Cadzand se horecazaken werken, maar Rutte sluit niet uit dat ze nog twee weken langer werken om het maximum van twaalf weken bij hem vol te maken. Rutte hoorde gisteren dat de twee Af ghanen de eerste asielzoekers waren, die in een Nederlandse horecagelegenheid aan de slag mochten. Maar een medewerk ster van Croissanterie/IJssalon Geleijnse, die de personeels- nood twee maanden terug we reldkundig maakte, in Renesse laat donderdagavond weten dat in die zaak ook al een tijdje asielzoekers werken. Ali en Mohammed aan het werk in de keuken van Beachburger. foto Peter Nicola i Medewerkers van Staatsbosbeheer treffen steeds vaker hengelaars aan zonder de vereiste visaktes. Ook in natuurgebieden wordt steeds vaker gevist, hoewel dat verboden is. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 36