agenten Hulst heeft voldoende Varkensboeren mogen niet bouwen op Noord-Beveland PZC Spelcontainer houdt schoffies zoet Cadzand zit dagje stampvol Rhine Princess loopt door waterpiraten vast op Veerse Meer Brugse Julie Ide wordt Miss Zwin zeeland 15 Politiechef Van Opdorp wijt gevoel onveiligheid aan reeks incidenten SMALL SAlL VLISSINGEN Defecte brug ™legt veer lam vrijdag 6 augustus 1999 Roofoverval op erf IJzendijke TERNEUZEN - Een 42-jarige man uit IJzendijke is in de nacht van woensdag op donderdag op het erf van zijn woning door driehem onbekende mannen overvallenHet trio maak te hem met geweld sieraden en enkele duizenden guldens aan contanten afhandig. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Vandalen vernielen auto's SLUIS - De antennes van drie personenauto's van inwoners uit Sluis werden in de nacht van woensdag op donderdag in de Geweldigerstraat vernield. Ook in Cadzand-Bad molesteer den vandalen de auto van een inwoonster van Oosterhoutdie geparkeerd stónd op de Vlamingpolderweg. De buitenspie gels waren stukgeslagen en de voorruit was beschadigd. Fransman gemolesteerd en beroofd TERNEUZEN - Een 18-jarige Fransman is woensdagmiddag in Terneuzen in elkaar geslagen. De jongen liep in de Donze Visserstraat, toen vier onbekende mannen hem aanvielen en hem begonnen te slaan en te schoppen. Zij namen de tas van de Fransman mee, die later leeg werd teruggevonden. EOD vindt geen explosieven VLISSINGEN - Het onderzoek dat de Explosieven Oprui- mings Dienst (EOD) donderdag op het strand in Vlissingen in stelde, heeft niets opgeleverd. Woensdag was op het strand tussen de Nolledijk en Westduin een ontsteker van een gra naat aangetroffen. Naar aanleiding daarvan besloot de EOD tot een onderzoek op de aanwezigheid van andere munitiede- len. De ontsteker is door de opruimingsdienst meegenomen. Dagvaarding als souvenir MIDDELBURG - Twee achttienjarige jongens uit Heerlen zijn in de nacht van woensdag op donderdag in Middelburg aangehouden omdat ze zeven vlaggen hadden gestolen. De jongens namen bij een bouwmaterialenhandel vijf vlaggen weg met een waarde van tweehonderd vijftig gulden per stuk. Bij een garagebedrijf werden twee vlaggen gestolen met een totale waarde van driehonderd gulden. De jongens, die in Zeeland op vakantie waren, wilden de vlaggen als souvenir houden. De eigenaren deden aangifte van diefstal en de vlag gen worden aan hen terug gegeven. Het enige souvenir dat de jongens meekregen was een dagvaarding. Stroomstoring in Vlissingse straten VLISSINGEN - In de Glacisstraat en een deel van Kasteel straat in Vlissingen viel donderdag rond 10 um" 's morgens de stroom uit. Delta Nutsbedrijven is meteen ingeschakeld om het defect te zoeken. Vermoedelijk ging het om een doorge brande laagspanningskabel. Rond twee uur 's middags had den de bewoners weer stroom. Kerncentrale draaide topproductie DEN HAAG - In de kerncentrale Borssele hebben zich vorig jaar tien incidenten voorgedaan die officieel zijn gemeld bij de Kei-nfysische Dienst. Minister J. Pronk van Vrom heeft dit onlangs in een rapportage bekendgemaakt aan de Tweede Kamer. Het betrof beperkte incidenten, zoals een vals alarm van een rookmelder. Pronk meldt dat er geen bijzondere vei ligheidsmaatregelen nodig waren. De kerncentrale Borssele heeft in 1998 uitstekend gedraaid. De fabriek heeft 91 procent van de tijd geproduceerd. Dit is te danken, aldus Pronk, aan het project dat in 1997 is uitgevoerd om de veiligheid van Borssele te optimaliseren. door Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - Een groot passagiersschip met onge veer honderd mensen aan boord is donderdagmiddag op het Veerse Meer aan de grond gelo pen. Dat gebeurde nadat het moest uitwijken voor plezier jachten. Een sleepboot slaagde er drie uur later in het schip vlot te trekken. De Rhine Princess van rederij Europe Cruise Line uit Arnhem kwam uit Veere en was op weg naar de sluizen in de Zand- kreekdam. Ter hoogte van re creatieterrein De Schelphoek moest het schip rond kwart voor twee een onverwachte manoeu vre maken. „Er waren wat jach ten die vlak voor de kop over wilde schieten, waardoor ik moest uitwijken", zegt kapitein D. Vermeulen. Het schip, ruim negentig meter lang, kon een paal nog ternau wernood ontwijken maar het vastlopen was onvermijdelijk, aldus de kapitein. Hij heeft geen goed woord over voor het ge drag van de pleziervaarders. „Er zijn een paar mensen die roekeloos varen en daarmee an deren in gevaar brengen. Geluk kig is er nu niets ernstigs ge- Ondernemers welkom op sessie Handelskamer TERNEUZEN - De Kamer van Koophandel houdt in septem ber in Terneuzen een bijeen komst voor Zeeuws-Vlaamse ondernemers. Na een inleiding van directeur Rob van Renterghem volgt een uiteenzetting over de diensten en producten die de Kamer in huis heeft. Daarna worden eco nomische trends en ontwikke lingen in de regio geschetst, waarbij aandacht wordt be steed aan verkeerssituaties, verbetering van het toeristisch product en ontwikkelingen in binnensteden en dorpskernen. Actuele kwesties als de mogelij ke komst van een fabriekswin kel (outletcentrum) in Sas van Gent of Hulst en de komst van de Westerscheldetunnel staan eveneens op de agenda. In Zeeuws-Vlaanderen staan om 18.00 uur de deuren open in paviljoen Westkant in Terneu zen. De avond begint om 19.00 uur. beurd, maar we zitten wel met de bergingskosten. Degene die het heeft veroorzaakt is met de noorderzon vertrokken." Sleepklus De bergingsbedrijven Polder man uit Hansweert en Multra ship uit Terneuzen kwamen ter plaatse om de sleepklus in de wacht te slepen. Polderman kreeg uiteindelijk de opdracht, omdat het de sterkste boot had. De Bravo (1040 pk) begon om half vijf met het vlottrekken van de Rhine Princess en tien minu ten later was de klus geklaard. Even later kon het schip op ei gen kracht verder. Vermeulen: „Er is in elk geval geen voelbare schade." De passagiers, allemaal Zwit sers en Britten, hebben het inci dent kalm opgevat, volgens de kapitein. „Ze waren toen het ge beurde aan het eten. Ze merkten eerst niet eens dat we vast zaten en dachten dat we al bij de slui zen waren." De Rhine Princess maakt een Holland-België-cruise die een week in beslag neemt, met Am sterdam als vertrek- en eind punt. Onderweg worden onder meer Antwerpen, Gent, Bres- kens, Middelburg, Veere, Dor drecht en Rotterdam aange daan. Gisteravond werd Dordrecht bereikt. (Advertentie) FE SXI VA L 13,14,15 augustus RONDVAARTEN - MARITIEME MARKT - BEL000SING OP HISTORISCHE WIJZE DEMONSTRATIES KONINKLIJKE MARINE O.A. DROPPING PARACHUTISTEN, SAR REDDINGS OPERATIE, VLIEGDEMONSTBATIE «BEZICHTIGING SCHEPEN - DIV. OPTREDENS O.A. SHANTYKOREN, BANDS, STREETPARADES ZATERDAG 14 AUGUSTUS VISSERUDAG IN DE VISMIJN GRATIS VIS PROEVEN van Piet Heijnkade t/m boulevard van 10.00 tot 24.00 uur inlichtingen WV tel 0118 - 412345 door Wilma Valk RETRANCHEMENT - Julie Ide uit Brugge mag zich sinds donderdag Miss Zwin noe men. In het dorpshiuis in Re- tranchement verkoos haar boven drie andere mededin gers. De verkiezing van Miss Zwin werd donderdagavond voor de derde keer gehouden. De vier deelnemende meisjes - Silvia Tas en Kirsten Wee- maer uit Sluis, Marieke Raats uit Gent en Julie Ide - moesten zich voorstellen aan de jury. eerst in vrijetijdskle- ding, daarna in badpak en tenslotte in een chique lange jurk. De jury bestond uit de missen van de voorgaande jaren, wethouder Guido van Daele en voorzitter Carlo van de Plasse. Die stelden de meisjes enkele vragen. Het werd een spannende strijd met enkele moeilijke mo menten voor de jury. De uiteindelijke winnares werd Julie Ide. Zij studeert economie en moderne talen in Brugge. Tweede werd Sil via uit Sluis, met Marieke als derde en Kirsten als vierde op rij. De jury werd geholpen door Rebecca Devisch uit België, die zelf ook aan veel miss-verkiezingen heeft deelgenomen en de leden van de jury met vakkennis ter zij de kon staan. Prijzen Voor de nieuwe miss was er een weekend Londen voor twee personen als prijs. De tweede mag met vriend - of vriendin - een weekeind naar Parijs. Ook voor de andere deelnemende dames waren er dankzij een aantal spon sors prijzen. Organisator John Amys hoopt volgend j aar de verkie zing van Miss Zwin in de winter te houden: „We willen alleen meisjes uit de streek laten deelnemen, een winna res uit bijvoorbeeld Amster dam heeft geen promotionele waarde voor ons. Dit is tot nu toe wonderwel gelukt. We willen dat onze miss repre sentatief is voor de hele streek. We willen haar ook inzetten bij meer promotio nele zaken in Retranche- ment, Sluis en ook over de grens in Heist. Bij tombola's, openingen, winkelacties en andere evenementen mag onze Miss Zwin dan acte de présence geven." Kinderen testen op het schoolplein van de Golfslag alvast de inhoud van despelcontainer, die pas in september in gebruik wordt ge nomen. foto Charles Strijd Voorziening bij Terneuzense school begin september in gebruik door Lilian Dominicus TERNEUZEN - De spelcon tainer Speelneus op het speel plein van de basisschool De Golfslag in de wijk Triniteit van Terneuzen is nog steeds niet in gebruik genomen. Deze met speelgoed gevulde scheepscontainer moet kinde ren uit de buurt buiten school tijd vermaak bieden, in de hoop dat de buurt zo minder last heeft van verveelde bra nieschoppers. De bedoeling van de gemeente Terneuzen en Bewonersplat form Triniteit was om de con tainer medio juni bij wijze van proef op het schoolplein te in troduceren, maar dat is niet gelukt. Start „We zijn later begonnen dan aanvankelijk gedacht", ver klaart Nel Florusse van het Bewonersplatform. „We heb ben er alles aan gedaan om nog vóór de zomervakantie de boel op de rails te hebben, maar dat is helaas niet gelukt. We had den bijvoorbeeld pech dat de firma uit Rotterdam, die de scheepscontainer zou leveren, de verkeerde naam erop had gezet. Het heeft geen zin meer om er dan nu alvast mee te beginnen, dus we wachten tot iedereen terug is van vakantie. Op woensdag 8 september wordt de container officieel in ge bruik genomen." De vernachte problemen tij dens de zomermaanden in de wijk Triniteit blijken mee te vallen. „Het is momenteel stil in de buurt. Veel mensen zijn verhuisd en daarom zijn er ook minder kinderen Ook van de oudere jeugd heb ben de bewoners minder te duchten. „Ze schijnen zich te verplaatsen naar andere wij ken, alhoewel ik dat alleen maar heb horen zeggen. Uit persoonlijke ervaring kan ik hier niet over meepraten", al dus Florusse. foto Peter Nicolai door Barend Pelgrim HULST - Het valt allemaal wel mee met de onveiligheid in Hulst. Dat maakt politiewoord voerder!. van Opdorp op uit het aantal meldingen dat binnen komt bij de politiepost aan de )Absdaalseweg in Hulst. Als __j hoofd van de basiseenheid Oost-Zeeuws-Vlaanderen con stateert hij verder dat de zomer periode tot nu toe bijzonder rustig verloopt en dat het poli tiepersoneel het werk prima ats aankan. Vorige week zei burgemeester A 'oe!Kessen van Hulst echter dat er coeimeer agenten nodig zijn in zijn ^gemeente. Volgens hem is depo- lnHlitie van Hulst sterk onderbezet. '/"Regiochef Van Opdorp wil de igebeurtenissen van de laatste weken en maanden allerminst .-■«afdoen als onbelangrijk, maar I livindt het al bij al nogal meeval- *Ien. „Wat niet wil zeggen dat we klachten niet ernstig nemen, in- Ptegendeel. Maar gezien het beeld is het in Hontenisse en Hulst rustig." §§Er is een vertekend beeld ont- z'lstaan als gevolg van een aantal ^incidenten dat in Hulst heeft ersplaatsgehad. Van Opdorp: „Ze- 'e tycer nu, in de zomermaanden, is ïdfeet hier stukken kalmer. Aan de ?e%ust gebeurt wat meer, maar dat 3 ®lheeft te maken met het kusttoe- tourisme. Dat wordt echter gecom- t ''jpenseerd door de inzet van extra mensen tijdens de vakantie. In twj Doil imtKKUININGEN - De veerdienst nn'van de Provinciale Stoomboot diensten (PSD) tussen Kruinin- rargen en Perkpolder is donder- arodagochtend tweeënhalf uur uit hede vaart geweest. Oorzaak was ^erfeen stroomstoring in de brug, in ^de veerhaven van Kruiningen. )U 'De boot van negen uur was de W£eerste die uitviel; om half twaalf en ton de PSD de dienst hervatten. eruTot lange rijen wachtende voer- tuigen leidde de storing niet. oveOmdat duidelijk was dat de sto- (4-ring niet direct kon worden ver- ir fyiolpen, maakten de meeste be- )l.e'stuurders rechtsomkeert en bij (kozen een alternatieve route Oost-Zeeuws-Vlaanderen kun nen we volledig voldoen aan het meldingenpatroon. Als je puur naar de feiten kijkt, dan is er zo goed als niks aan de hand." De woordvoerder denkt dat er echter een onveiligheidsgevoel leeft en dat daardoor de reacties onder bewoners in Hulst wat heftiger zijn. „Het is een beetje uitvergroot." Inbrekers Als voorbeeld haalt Van Opdorp de beëindigde inbraakgolf in Hulst en omgeving aan. In de cember '98 pakte de politie op korte tijd twee groepen inbre kers op. Na een inbraak in Ter hole werd een clubje Joegosla- ven aangehouden en even daarvoor is in Hulst een clubje jongeren op heterdaad betrapt. Sindsdien is de regio nagenoeg vrij van inbraken. „Dat moet toch de nodige rust geven", meent het hoofd basiseenheid. „Waar we echter mee zitten, zijn twee hele nare gevallen van zin loos geweld, waarbij het inci dent Van Damme (in het cen trum van Hulst zonder aanleiding in elkaar geslagen door een paar man, red.) nogal wat teweeg heeft gebracht. Het zijn twee mishandelingen te veel en er gebeurt wel wat, maar dat zijn 'slechts' enkele feiten. We wachten natuurlijk niet op een geval-Tjoelker. De daders zijn opgepakt, hebben tijdelijk vastgezeten en zullen ongetwij feld veroordeeld worden. Ik be treur dat het nu lijkt of er veel meer aan de hand is." Drugsrunners Waar Van Opdorp zich wel aan stoort in het centrum van Hulst zijn de zogenaamde drugsrun ners, jongelui die ongevraagd mensen op straat aanspreken en informeren of ze drugs wensen. „Dat is echter een breder pro bleem, maar ook dat wil niet zeggen dat het onveilig is in Hulst." Wat betreft de wijkMoerschans onderstreept de politiewoord voerder dat zijn mensen er geen gras over laten groeien. „Op meldingen reageren we direct en elke opmerking wordt geno teerd. Na de zomermaanden maken we in overleg met het ge meentebestuur een inventarisa tie en evaluatie." izoi m b' ?utf ij tj is Leo dei" ani se hoo cm ssir door Esme Soesman we terRATS - De beroepen van twee büjvarkensboeren die vleesvar- zai"kensstallen willen bouwen op e ia (Advertentie) percelen aan de Noordlangeweg in Kats zijn door de rechtbank in Middelburg ongegrond ver klaard. De varkenshouders "stapten naar de rechter, omdat de gemeente Noord-Beveland weigert een bouwvergunning te verlenen. De aanvragers, J. H. J. Wouters uit Sint-Oedenrode en W. Tim mermans uit Aardenburg, wil len naast elkaar stallen neerzet ten aan de Noordlangeweg. Ook diende het tweetal, afzonder lijk, aanvragen in voor de bouw van mestsilo's. Medio 1997 wei gerde de gemeente Noord-Beve land de bouwvergunningen te verstrekken, waarna een be zwaar- en beroepsprocedure volgde. Op 19 juli kwamen beide zaken voor de rechter, die deze week met haar uitspraak de gemeente Noord-Beveland in het gelijk heeft gesteld. Noord-Beveland vindt de vestiging van varkens houderijen op die plaats strijdig met de bestemming en weigert hierop vrijstelling te verlenen in afwachting van een integrale herziening van het bestem mingsplan buitengebied. De gemeente is sowieso terug houdend omdat ze nieuwvesti- ging van intensieve veehouderij uit het oogpunt van milieuhygi ëne en toerisme niet wenselijk vindt. Landschap Bovendien is de gemeente van mening dat de stallen door hun omvang niet passen in het ka rakteristieke open landschap van de Oud-Noord-Beveland- polder. In het verlengde daar van: de welstandscommissie heeft eveneens negatief over de plannen geadviseerd. Bij monde van advocaat J. van Groningen - de varkensboeren hebben dezelfde raadsman - maakten de initiatiefnemers duidelijk hun plannen niet strij- dig met het bestemmingsplan te vinden. Zij werden daarin ech ter niet gesteund door de rech ter. Niet alleen de gemeente, ook Gedeputeerde Staten zijn in het algemeen terughoudend als het om nieuwvestiging van var kenshouderijen gaat - consta teert rechter R. C. M. Reinarz. Totdat het nieuwe planologische beleid duidelijk is, oordeelt Reinarz, is het niet onredelijk dat de gemeente de bouwaanvragen weigert. óe REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Wilma Valk CADZAND - Een paar kleine buien donderdag in de voor middag lokten de mensen uit Cadzand en de verdere regio niet naar het strand, maar naar het centrum, de Maria- straat, voor het dorpsfeest. Ze kwamen niet alleen even kijken, maar bleven de hele dag. Pas om acht uur 's avonds konden de handelaren de ruim honderd kramen opruimen. Veel ondernemers, onder wie visboeren waren al vroeg in de namiddag uitverkocht. Veel bekijks trok vooral de Pierrot, die onverstoorbaar bleef bij alle belangstelling. „Een on gekend succes", noemden de organisatoren, de onderne mers van het dorp Cadzand het twaalfde dorpsfeest. Meer dan tweehonderd be langstellende handelaren hadden zich aangemeld om met hun waar naar Cadzand te komen. Ze werden teleurge steld, omdat de gemeente geen toestemming gaf om meer dan één doorgaande straat af te sluiten. De ondernemers ho pen volgend jaar hun terrein te mogen uitbreiden. „Het was gewoon fantastisch, de hele dag was het dorp stamp vol mensen"aldus Johan Jan sen, één van de organisatoren. Cadzand was donderdag stampvol. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35