School Renesse krijgt lokaal Zonnekracht voor appartementen PZC Strijd om subsidie molen Poortvliet voor rechter Meer geld voor podium 't Beest Waterpiraten laten schip aan de grond lopen Asielzoekers helper eettent zomer door zeeland 16 Binnen afzienbare tijd eind aan ruimtenood 't StaepeVof Defecte brug legt veer lam vrijdag 6 augustus 1999 door Ali Pankow RENESSE - Openbare basis school 't Staepel'of in Renesse krijgt er een permanent lokaal bij„Dat is hard nodig ook, want we zijn al een heel schooljaar aan het improviseren met de be schikbare ruimte om alle leer lingen een plekje te geven", zegt directeur P. F. J. Stal. Die situa tie duurt in het nieuwe seizoen nog even voort, want de uitbrei ding van de school zal naar ver wachting pas rond de kerstva kantie gereed zijn. De kosten van het karwei bedragen onge veer vier ton. Het leerlingenaantal bij obs 't Staepel'of is de afgelopen jaren aanzienlijk gestegen. Lange tijd lag dat rond de honderd, voor het nieuwe schooljaar staan er 145 leerlingen genoteerd. Om te voorkomen dat de school uit zijn jasje groeide, werd in februari vorig jaar al een aanvraag voor de bouw van een extra lokaal in gediend. Volgens Stal heeft de hele proce dure, vanaf aanvraag tot aan de beslissing dat er kon worden ge bouwd, niet eens zo lang ge duurd. Voor onderwijsteam en leerlingen kan die extra klas ruimte er echter niet snel genoeg staan. De school beschikt nu over vier lokalen en een ge meenschapsruimte. De direc teur geeft aan dat met het huidige leerlingenaantal ge makkelijk zes groepen gefor meerd kunnen worden, maar dat strookt niet met de rijksnor men. 't Staepel'of moet het zien te rooien met vijf lokalen en dus vijf groepen. Aan combinatie klassen valt niet te ontkomen. De combigroep 7/8 kreeghet af gelopen schooljaar in de och tenduren een plekje in 'de kuil'. Dat is de aanduiding voor de ge meenschapsruimte. 's Middags moest er worden verhuisd naar een echt lokaal en veranderde ook de samenstelling van de groep. Volgens de directeur bracht dat nogal wat onrust te weeg. Ook bij de start van het nieuwe seizoen worden de twee hoogste groepen weer in 'de kuil' gehuisvest. Door een ande re indeling van groepen hoeft er echter niet meer 's middags in tern verhuisd te worden. Fietsenhok Het nieuwe lokaal komt op de plaats van het oude fietsenhok, dat inmiddels tegen de vlakte ligt. De extra klas wordt tegen de school aangebouwd. Een kleine corridor zorgt voor de verbinding en in die gang kun nen enkele computers en een deel van de mediatheek worden ondergebracht. Ook het fietsenhok wordt nieuw gebouwd, maar krijgt een ander plekje op het schoolplein. Er gaat een stukje van het speelter rein verloren. Stal verwacht dat er nog genoeg ruimte overblijft, maar mochten er problemen ontstaan, dan overweegt hij ge spreide pauzes in te voeren. Het fietsenhok bij obs 't Staepel'of is inmiddels gesloopt om plaats te maken voor een extra lokaal. foto Marijke Folkertsma KRUININGEN - De veerdienst van de Provinciale Stoomboot diensten (PSD) tussen Kruinin- gen en Perkp older is donder dagochtend tweeënhalf uur uit de vaart geweest. Oorzaak was een stroomstoring in de brug, in de veerhaven van Kruiningen. De boot van negen uur was de eerste die uitviel; om half twaalf kon de PSD de dienst hervatten. Tot lange rijen wachtende voer tuigen leidde de storing niet. Omdat duidelijk was dat de sto ring niet direct kon worden ver holpen, maakten de meeste be stuurders rechtsomkeert en kozen een alternatieve route. door Esme Soesman POORTVLIET - Jaren na de laatste restauratiewerkzaam heden aan molen de Korenaar in Poortvliet is de strijd om de centen die dat gekost heeft, nog steeds niet gestreden. Ei genaar H. M. Christiaanse ver wijt de gemeente Tholen door haar toedoen subsidie van de provincie te zijn misgelopen. Maandag 13 september dient de zaak voor de rechtbank in Middelburg. De moleneigenaar kwam in aanmerking voor subsidie van de drie overheden: rijk, pro vincie en gemeente. Om echter geld van de provincie Zeeland te kunnen ontvangen, had de aanvraag voor 1 december 1994 binnen moeten zijn. „Christiaanse stelt dat hij de subsidie is misgelopen door nalatigheid van de gemeente, omdat wij een stuk niet door gezonden zouden hebben. Wij bestrijden dat. Als we dat stuk al hadden gehad, hoefden wij dat niet door te sturen", schetst een medewerker van de ge meente Tholen in het kort de frictie. Christiaanse is sinds 1975 ei genaar van de stellingmolen in Poortvliet. Niet omdat hij mo lenfan is, zoals hij zelf zegt. Onderhoud De aankoop en het onderhoud dat hij aan de molen pleegt, doet hij uit principiële overtui ging. Ooit zullen, zo leert de bijbel volgens hem, de molens weer moeten draaien. De Ko renaar kan dat nu al en doet dat af en toe ook. In 1980 voer de de molenaar met zijn zoon herstelwerkzaamheden uit. Het rijk vergoedde het beno digde materiaal. In 1989 wer den het kruiwerk en de vloer van de meelzolder vernieuwd. Nog steeds zijn er dringend restauratiewerkzaamheden nodig, aldus Christiaanse. Van het bestek dat in 1989 klaarlag - ter grootte van 109.000 gul den - is slechts een klein ge deelte van zo'n 45.000 gulden daadwerkelijk uitgevoerd. De gemeente Tholen heeft voor twee molens die in haar bezit zijn eveneens werkzaamheden in gedachten. Dit jaar nog krijgt de molen in Sint Philips- land een schilderbeurt. Een uitgebreidere restauratie staat gepland in het jaar 2003. Voor die klus staat 380.000 gulden op de meerjarenraming geno teerd. Een extern adviesbureau on derzoekt daarnaast welke op lossingen er mogelijk zijn voor de verzakte molen in Scherpe- nisse. Nog niet bekend is op welk termijn er met dit bouw werk aan de slag gegaan kan worden. door Rolf Bosboom GOES - Podium 't Beest in Goes gaal op zoek naar een breder publiek, zonder af breuk te doen aan het eigen karakter. Daarmee komt het tegelijk tegemoet aan de wens van het gemeentebe stuur, dat enigszins verlegen is met het (tijdelijk) ontbre ken van een schouwburg en een bioscoop in de stad. Ter ondersteuning hebben B en W deze week besloten een eenmalige bijdrage van 60.000 gulden beschikbaar te stellen. Het bestuur van 't Beest denkt zelf, samen met de vrij willigers al enige tij d na over de toekomst van het podium. Er wordt volgens voorzitter A Feijtel in geen geval ge tornd aan de drie pijlers van 't Beest: kwaliteit, verrassing en kweekvijver. „Die houden we echt over eind, maar we willen kijken of we door een aanvulling, een verbreding, iets meer mensen binnen kunnen ha len." Dat geldt voor alle vier de elementen in het aanbod: film, theater, muziek en kin- dertoneel. Vermaak Feijtel benadrukt dat 't Beest nooit een commerciële in stelling zal worden die 'voor spelbaar vermaak' biedt. „We gaan op zoek naar men sen die we naar onze mening nu te weinig in 't Beest aan treffen. Dat zijn mensen die wel degelijk culturele be langstelling hebben, maar voor wie het etiket cultuur er niet in hoofdletters op hoeft te staan. We moeten hun in elk geval de gelegenheid bie den om van ons aanbod te proeven." Films Het proces is al voorzichtig in gang gezet. Op cinemagebied biedt 't Beest al niet meer al leen de films voor fijnproe vers, maar ook verantwoorde kassuccessen zoals Left Lug gage en Karakter. „We scha men ons er allesbehalve voor dat we dan drie of vijf avon den achter elkaar zijn uitver kocht." Het is ook de bedoe ling vaker films te vertonen. Het project Berichten van de Straat, dat medio juni werd uitgevoerd, beschouwt Feij tel als een goed voorbeeld van hoe theater met 'artistie ke kwaliteit' voor een brede re groep toegankelijk kan worden gemaakt. Op mu ziekgebied denkt hij aan de danceparty's. „Dat zijn geen gewone disco's, maar dans feesten met elke keer een an der heel eigen karakter." Als het gaat om kindertoneel wil 't Beest meer inspelen op de wensen van de scholen. Proeve De eerste echte proeve van de verbreding van de program mering wil het podium in het naj aar afleggen met het festi val 't Beest Beweegt. De in vulling daarvan is nog niet bekend. Het thema is in elk geval beweging en het plezier dat daarmee gepaard kan gaan. De titel van het festival heeft ook een tweede beteke nis. Feijtel: „We laten zien dat 't Beest zelf ook in bewe ging is." Van een ingrijpende omslag zal bij het Goese podium geen sprake zijn, aldus Feij tel. „Het is een heel geleide lijk proces. Onze staf bezet ting wordt ook niet uitge breid en met 60.000 gulden I kun je nu eenmaal geen rare i capriolen uithalen." De zes- I tig tot tachtig vrijwilligers zijn volgens de voorzitter ge motiveerd om mee te werken. „We moeten nog zien in hoe- verre het in de praktijk mo- gelijk is om bijvoorbeeld meer voorstellingen te geven, maar iedereen heeft er in elk geval heel veel zin." De Goese wethouder I C.R.M.M. Linssen (CDA cultuur) is blij dat het be stuur van 't Beest de wens j van de gemeente heeft opge- pikt. „We willen daarom een i eenmalige financiële injectie geven, zodat 't Beest deze uit daging verder kan uitwer- j ken." Het podium krijgt de bij drage van de gemeente on der de voorwaarde dat het te zijner tijd de gemeente meer inzicht geeft in de precieze invulling. Vlissingen vreest voor toekomst verslaafdenzorg VLISSINGEN - De hulp aan verslaafden van harddrugs in Vlissingen staat onder grote druk. Dreigende forse bezuini gingen en onzekerheid over ver lenging van gemeentelijke sub sidies bedreigen de toekomst van de hulpverlening aan de ne gentig heroïneverslaafden in deze stad. Dat zegt directeur R. Haeck van de Stichting Huiskamerproject voor Druggebruikers (HKPD), die in Vlissingen een centrum voor verslaafden aan harddrugs leidt. Volgens Haeck heeft een voorgestelde, landelijke ver deelsleutel van geld voor versla vingszorg in Nederland desa streuze gevolgen voor Zeeland. Dit plan komt erop neer dat Zeeland 1,4 miljoen gulden minder voor de hulp aan ver slaafden krijgt. Zeeland krijgt nu nog ruim 3,5 miljoen gulden. Volgens Haeck is dat een 'in greep die het HKPD op zijn grondvesten doet trillen'. „Mocht dit doorgaan, dan staat de hulpverlening aan harddrug gebruikers in Vlissingen op de tocht", aldus Haeck in het HKPD - j aarverslag Haeck ziet de toekomst van het HKPD nog somberder in omdat er onzekerheid is over de verlen ging van subsidies uit andere geldbronnen. Volgens hem stopt aan het eind van dit jaar de hui dige vorm van financiering van methadonverstrekking aan ver slaafden. „Niet duidelijk is wel ke consequenties dit heeft", al dus Haeck. Verder maakt hij zich zorgen over de verlenging van gemeen telijke subsidies voor straat hoekwerk en het begeleid wonen.Volgens de Vlissingse welzij nsambtenaar T. Thie- bosch is er geen sprake van wijziging van de financierings- vorm voor de methadonver strekking. Verder is volgens Thiebosch de tachtigduizend gulden waarmee de gemeente Vlissingen jaarlijks het straat hoekwerk van het HKPD subsi dieert, structureel. „Dat weet Haeck ook. Het HKPD moet wel elk jaar opnieuw een aanvraag doen. Wellicht dat we binnen kort tot meerjarenafspraken kunnen komen Volgens Haeck hebben afspra ken met het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) over de verdeling van geld voor aidspreventie fi nanciële problemen opgeleverd. De verdeling van geld voor het voorkomen van aids bij ver slaafden pakte voor het HKPD slecht uit, zodat Haeck ver wacht dat de gemeente Vlissin gen moet bijspringen. Sleepboot Bravo trekt de vastgelopen Rhine Princess vlot. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - Een groot passagiersschip met on geveer honderd mensen aan boord is donderdagmiddag op het Veerse Meer aan de grond gelopen. Dat gebeurde nadat het moest uitwijken voor ple zierjachten. Een sleepboot slaagde er drie uur later in het schip vlot te trekken. De Rhine Princess van rederij Europe Cruise Line uit Arn hem kwam uit Veere en was op weg naar de sluizen in de Zandkreekdam. Ter hoogte van recreatieterrein De Schelphoek moest het schip rond kwart voor twee een on verwachte manoeuvre maken. „Er waren wat jachten die vlak voor de kop over wilde schie ten, waardoor ik moest uitwij ken", zegt kapitein D. Vermeu len. Het schipruim negentig meter lang, kon een paal nog ternau wernood ontwijken maar het vastlopen was onvermijdelijk, aldus de kapitein. Hij heeft geen goed woord over voor het gedrag van de pleziervaarders. „Er zijn een paar mensen die roekeloos varen en daarmee anderen in gevaar brengen. Gelukkig is er nu niets ernstigs gebeurd, maar we zitten wel met de bergingskosten. Dege ne die het heeft veroorzaakt is met de noorderzon vertrok ken." De bergingsbedrijven Polder man uit Hansweert en Multra ship uit Terneuzen kwamen ter plaatse om de sleepklus in de wacht te slepen. Polderman kreeg uiteindelijk de opdracht, omdat het de sterkste boot had. Dë Bravo (1040 pk) begon om half vijf met het vlottrekken van de Rhine Princess en tien minuten later was de klus ge klaard. Even later kon het schip op eigen kracht verder. Vermeulen: „Er is in elk geval geen voelbare schade." De passagiers, allemaal Zwit sers en Britten, hebben het in cident kalm opgevat, volgens de kapitein. „Ze waren toen het gebeurde aan het eten. Ze merkten eerst niet eens dat we vast zaten en dachten dat we al bij de sluizen waren." De Rhine Princess maakt een Holland-België-cruise die een week in beslag neemt, met Am sterdam als vertrek- en eind punt. Onderweg worden onder meer Antwerpen, Gent, Bres- kens, Middelburg, Veere, Dor drecht en Rotterdam aange daan. Gisteravond werd Dordrecht bereikt. door Lukas Fransen VLISSINGEN - Het appartementen complex Wilgenhof in Oost-Souburg gaat gebruik maken van zonne-energie. Er wordt voor 120.000 gulden een zonne boilerinstallatie geplaatst die de energie levert voor de 72 appartementen. De ge meente draagt 12.000 gulden bij in de in vesteringskosten. De gemeente Vlissingen geeft alleen in uitzonderlijke gevallen subsidie voor het gebruiken van zonne-energie. „Dat be kijken we per geval", zegt energiecoöd- rinator H. J. Tammes van de gemeente Vlissingen,De Wilgenhof is een project matig geval. Daar wordt een grote zon neboiler geplaatst. Het project levert zo veel milieuwinst op, dat het zonde is het niet te laten doorgaan. We hebben daar om besloten een bijdrage in de kosten te leveren." Vlissingen heeft de provincie gevraagd de helft vanhet subsidiebedrag te betalen. Project Vlissingen probeert het gebruik van zon ne-energie zoveel mogelijk te stimule ren. Tammes: „We hebben in 1997 de ac tie zonneboiler gehad. Daar hebben ongeveer 124 mensen op ingeschreven, waarvan er uiteindelijk 48 daadwerke lijk zijn overgegaan tot het plaatsen van een zonneboiler." Middelburg heeft deze zomer ook een actie zonneboiler gehou den, waarbij zich meer dan honderd mensen hebben gemeld om in aanmer king te komen voor een subsidie van dui zend gulden. „We proberen het tegenwoordig zoveel mogelijk projectmatig aan te pakken, dus grootschalig", zegt Tammes. „Zo hebben we in vijftig nieuwbouwwonin gen in Rosenburg zonneboilers ge plaatst. Ook in Wilgenhof wordt zo in één keer in een groot aantal woningen een collectief systeem aangelegd. InLamme- renburg is niet gekozen voor zonne-ener gie, maar voor een warmtekrachtinstal latie. De warmte die vrijkomt bij het door René Hoonhorst CADZAND - Ze hebben er een paar weken langer op moeten wachten dan gehoopt, maar de ze week konden Ali en Moham med uit Afghanistan dan eindelijk aan het werk in een fastfoodrestaurant in Cadzand. Als bewoners van asielzoekers centrum Hedenesse mogen zij niet in Nederland werken. Maar door het grote tekort aan perso neelstekort in het horecaseizoen konden zij naar veel vijven en zessen toch aan de slag. Werkgevers in de horeca trok ken - in navolging van boeren en tuinders - een kleine twee maanden terug aan de bel. Er is in het hoogseizoen te weinig personeel voorhanden. Het aan tal traditionele vakantiewer kers neemt af en bovendien wil len scholieren en studenten niet de hele zomer werken, maar zelf ook op vakantie. Het was agra riërs en horeca-ondernemers tot voor kort verboden om perso neel uit niet EG-landen (Polen) en bewoners van asielzoekers centra tijdelijk aan te nemen. Een door de vakorganisatie Ho reca Nederland ondersteund of fensief leek vorige maand ech ter resultaat op te leveren. Vergunningen Als uitbaters van seizoenzaken (etablissementen die in de win ter gesloten zijn) konden aanto nen dat ze geen gekwalificeerd personeel konden vinden, mochten ze onder bepaalde voorwaarden twaalf weken lang één of meer asielzoekers in dienst nemen. Horeca-exploi- tanten blij. Maar niet voor lang, omdat het nogal wat tijd kostte voor de benodigde vergunnin gen loskwamen. De Cadzandse ondernemer W. Rutte, eigenaar van restaurant én ijssalon La Spezia en hamburgertec BeachBurger, dacht drie weke terug Ali en Mohammed al in: kunnen zetten, maar kreeg vor ge week een afwijzing in de bu; „De accountantsverklaring df. BeachBurger en de ijssalon sei zoenbedrijven zijn, voldet niet. Er moesten verklaring^ van de gemeente Oostburg end Kamer van Koophandel worde overlegd, twee instanties di zich daar helemaal niet mee be. zig houden. Gelukkig heeft ves tigingsmanager Faas van ht Oostburgse Arbeidsvoorzie ningsbureau een paar telefooc. tjes gepleegd en konden de twe asielzoekers alsnog beginnen. De twee jonge Afghanen bak ken hamburgers en friet en doe meer voorkomende werkzaara heden. Pizza's Rutte sluit niet uit dat ze af 0 toe ook in de pizzeria/ijssalo; pizza's zullen bakken en maal; tijden uitserveren. „Het zi]S twee jongens die van aanpak ken weten. Ze werken uitste kend samen met de andere pen soneelsleden en kunnen me iedereen goed overweg." De twee asielzoekers mogen tc en met 3 oktober in de Cadzand se horecazaken werken, mad Rutte sluit niet uit dat ze no twee weken langer werken o: het maximum van twaalf weke; bij hem vol te maken. Rut: hoorde gisteren dat de twee Af ghanen de eerste asielzoeker waren, die in een Nederlands horecagelegenheid aan de sla; mochten. Maar een medewerk ster van Croissanterie/IJssalo" Geleijnse, die de personeel» nood twee maanden terug Wfj reldkundig maakte, in Renes: laat donderdagavond weten da in die zaak ook al een tijdj; asielzoekers werken. opwekken van elektriciteit wordt daar benut voor het opwarmen van water." „Wij hebben uiteindelijk wel gekozen voor zonne-energie", vertelt L. A Provi- ly, secretaris van de Vereniging van Eige naren van Wilgenhof„Daarvoor hadden we drie redenen. Op de eerste plaats wa ren we op zoek naar een manier om het gasverbruik terug te dringen. Op de tweede plaats keken we daarbij naar het milieuaspect en de derde reden was dat we hoorden dat er een subsidiemogelijk heid was." Inmiddels liggen de eerste zonnepanelen al op het dak van de resi dentie. Verwacht wordt dat de werk zaamheden aan het einde van de maand gereed zijn. Ali en Mohammed aan het werk in de k in Beachburger. foto Peter Nicol(

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 30