Banken wisten van loonfraude Al te royale hypotheken ter discussie PZC Jongeren douchen zich de rimpels op hun vel Instituut ontwikkelt nieuwe manier mijndetectie Politiebond voelt zich gepasseerd bij studie geweld Testapen binnenland Waarschuwing tegen diskettes Interpay Ondernemers de sigaar door belastingplan SP laakt ronselarij Dokter verwijst vooral naar ziekenhuis in de buurt vrijdag 6 augustus 1999 i door Henk van Ess ;en Jos Steehouder i UTRECHT - Nederlandse ban ken hebben zich niets aange trokken van waarschuwingen tegen een ernstig lek in het elek tronisch betalingsverkeer. Uit gerekend hun eigen branche organisatie, de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB), rapporteerde al een half jaar ge leden over de fraudegevoelig heid van salarisbetalingen per diskette via Interpay. Dat is de Utrechtse organisatie die het betalingsverkeer tussen de banken regelt. De veilig heidsdienst van de NVB be schreef in februari per brief alle banken een fraudegeval waar bij diskettes waren gekraakt en ondernemers hun geld opeens naar verkeerde bankrekeningen zagen verdwijnen. Juist na deze waarschuwing werden nog eens honderd dis kettes gekraakt, zo blijkt nu. De banken zijn daarbij voor enige l miljoenen guldens opgelicht. Op de diskettes van de onderne mers stonden betalingsop drachten voor salaiissen aan het personeel. Die blijken veelal Verwerkt te zijn met het popu laire boekhoudprogramma Exact. Dat programma zet de informatie voor de bankgiro centrale echter onversleuteld op j diskette. De fraudeurs wisten de post met diskettes te openen en konden I via een eigen exemplaar van Exact de betalingen gemakke lijk wijzigen. Ze lieten het geld van de ondernemer overboeken naar een eigen rekening. Mo menteel loopt er bij banken een proef waarbij diskettes alsnog versleuteld aangeleverd wor den. Lijst i Het is de bedoeling dat in okto- I ber alle banken met dit veel vei liger systeem gaan werken. De opgelichte banken blijken de transacties onvoldoende gecon troleerd te hebben. Van de on dernemer krijgen ze een lijst van het totaal van de betalingen per diskette. DEN HAAG - Het nieuwe belas tingstelsel pakt ongunstig uit voor ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf. De optel som van winstbelasting en divi dendbelasting komt vanaf 2001 hoger uit dan nu het geval is. De Tweede-Kamerfractie van de WD heeft hier problemen mee. Volgens WD-Kamerlid De Vries is het niet acceptabel dat ondernemers in het nieuwe be- (lastingregime voor hogere las ten komen te staan. De Vries: „De ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf zorgen bij uitstek voor onze werkgelegen heid. In het nieuwe stelsel moet dat ondernemerschap juist ge stimuleerd worden." Het gaat De Vries om onderne mers die hun bedrijf in een BV hebben ondergebracht en die een 'aanmerkelijk belang' be- zitten, dat wil zeggen minimaal vijf procent van de aandelen in het bedrijf. Als zij het dividend op de aandelen willen onttrek ken aan de BV, dan betalen ze nu (25 procent dividendbelasting. In het nieuwe stelsel gaat dat naar dertig procent. 'Ook ondernemers die hun BV /verkopen en winst maken op de aandelen die ze van de hand idoen, worden geconfronteerd (Riet een belastingtarief dat «Stijgt van 25 naar dertig pro cent. ;De WD stelt voor het oude ta rief te handhaven. De optelsom van de belasting op winst en di vidend komt dan dicht in de buurt van het hoogste tarief van de inkomstenbelasting. Dat zal in het nieuwe belastingstelsel (ongeveer 52 procent bedragen; nu is dat nog zestig procent. Staatssecretaris van Financiën I Vermeend kwam kleine bedrij ven onlangs tegemoet met een i verlaging van de vennoot schapsbelasting over de eerste 150.000 gulden winst. GPD Maar individuele transacties werden niet nagetrokken, on danks de waarschuwing van de NVB. Met name banken in de vier grote steden hebben niet goed opgelet. De politie in Utrecht heeft in middels twintig verdachten aangehouden, onder meer drugsverslaafden die als 'kat vanger' het geld voor de frau deurs incasseerden. Directeur H. Blocks van de NVB betreurt dat niet alle banken de waarschuwing serieus hebben genomen. Maar hij benadrukt dat de fraudeurs 'beslist niet dom' waren. „Elke diskette gaat vergezeld met een formulier waarop een controle-getal staat. De dieven zijn zó te werk gegaan, dat on danks het gerommel met de dis kettes het controle-getal het zelfde is gebleven." Blocks zegt bovendien dat heel wat banken wél bijtijds maatre gelen hebben genomen. Zo mochten diskettes niet meer per post verstuurd worden maar werden ze bij de balie van de bank ingeleverd. GPD door Nico Hvlkema DEN HAAG - Jong Nederland doucht zich de rimpels. Uit een onderzoek van sanitairprodu- cent Grohe blijkt dat één op de drie jongeren minimaal een kwartier onder de douchekraan staat per douchebeurt. Negen van de tien jon geren doucht een of twee keer per dag. Ouderen doen het iets rustiger aan. Van hen doucht slechts 14 procent lang en gaat drie kwart elke dag een keer of vaker spoelen. De douchers van vijftig jaar en ouder maken gebruik van de douche omdat ze - weinig ver rassend - verwachten daar schoner onderuit te komen. Maar jongeren menen dat de dou chekraan ook ontspanning biedt. Grohe heeft het onderzoek gehouden om inzicht te krijgen in het drink watergebruik van de Nederlander. De douche komt als grootste waterverbruiker uit de bus. Per dag gebruikt de gemiddelde Ne derlander 120 liter drinkwater, zo blijkt uit cij fers van de ovei'koepelende organisatie van waterleidingbedrijven Wevin. Dertig procent gaat op aan het douchen. Nederlanders worden een proper volkje. Naast het vele sproeien, wassen ze nog tien keer per dag de handen. Douchen dient 's ochtends te gebeuren ter opfrissing en als wasbeurt, meent zeventig procent van de ondervraagden. Een minderheid (veertien procent) denkt echt wak ker te worden van de waterstraal. Mannen douchen vaker dan vrouwen na bijvoorbeeld sport of werk. Het is niet alleen maar vreugde onder de dou chekop. Mannen ergeren zich groen en geel aan te slappe douchestralen, vrouwen aan wisse lende temperaturen en ingewikkelde tempera- tuurinstéHêrs. Dat laatste zou nog wel eens een flinke spaarpost kunnen worden. Eerder on derzoek heeft aangetoond dat met het instellen van de juiste temperatuur gemiddeld vier liter water wordt verspild. GPD APELDOORN - De 9-jarige Iris Smedema was gisteren een van de honderd gelukkige kinderen die het nieuwe buitenverblijf van de orang-oetangs in de Apenheul in Apel doorn mochten testen. Direct na de officiële opening door de Commissaris van de Koningin van Gelderland, Kamminga, werden de kinderen als heuse testapen in het nieuwe buitenverblijf losgelaten. foto Martin Hollering/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De leningen die mensen afsluiten omdat ze een huis willen kopen, zijn soms veel te hoog, vindt de VVD. De partij wil dat de hoogte van hy potheken wordt beperkt. An ders worden de risico's voor de huizenkopers te groot. Het liberale Kamerlid Hofstra vindt dat minister Zalm van Fi nanciën en staatssecretaris Remkes van Volkshuisvesting zo spoedig mogelijk met de ban ken moeten gaan praten. Hof stra pleit in eerste instantie voor zelfregulering. De banken moe ten zich houden aan de regels die ze voor zichzelf hebben ge steld, meent hij. Volgens die re gels moeten banken voorkomen dat woningbezitters met te hoge lasten komen te zitten. Bovengrens Nu wordt de norm van drieën eenhalf keer het bruto jaarinko men als bovengrens voor een hy pothecaire lening vaak ver overschreden. Hofstra vindt dat de regering de banken nog eens moet wijzen op de risico's voor de huizenkopers. Als dat niet helpt, denkt hij aan wettelijke regels. Hoe die eruit zouden moeten zien, wil Hofstra nog niet zeg gen. „Laat Zalm en Remkes eerst maar eens met de banken praten en verslag uitbrengen aan de Kamer. Dan zien we wel weer verder." Volgens directeur H. van Her wijnen van de Vereniging Eigen Huis komen de extreem hoge hypotheekleningen al minder voor dan voorheen. Ook zegt hij dat sommige banken al waar schuwingen op him offertes zet ten als huizenkopers een hogere lening willen afsluiten dan de norm van drieëneenhalf keer het bruto jaarinkomen. „Maar te hoge hypotheeklenin gen komen nog steeds voor. Dus het is goed dat daar iets aan wordt gedaan." Van Herwijnen vindt overigens dat de waar schuwingen van banken aan huizenkopers niet altijd nage volgd hoeven te worden. De si tuaties verschillen namelij k van persoon tot persoon, zegt hij. „Een hoge lening kan best ac ceptabel zijn. Als een jong stel met beiden een goede baan en een grote erfenis op komst een hoge hypotheeklening wil af sluiten, is er niets aan de hand." Minister Zalm en staatssecreta ris Remkes konden gistermid dag niet reageren op het voor stel van de WD omdat ze op vakantie waren. Remkes heeft overigens al vaker gewaar schuwd voor te hoge leningen. Hij vindt echter de verantwoor delijkheid in eerste instantie bij de huizenkopers zelf liggen. ANP DEN HAAG - Jonge militairen tijdens hun opleiding op de hei. Volgens de Socialistische Par tij worden werkloze jongeren gedwongen te solliciteren bij de landmacht. Aan de minis ters van Defensie en Sociale Zaken vroeg fractievoorzitter Marijnissen gisteren welke mogelijkheden ze hebben een baan bij Defensie te weigeren. Normaliter kunnen werklozen op him uitkering worden ge kort, maar het leger is geen ge wone werkgever, vindt de SP. Daarom zou de sanctie voor jongeren die weigeren te rea geren op vacatures in de krijgsmacht niet moeten gel den. foto Cor Mulder/ANP door Alphons Huiskes Het internationaal onderzoeks- en onderwijsin stituut ITC in Enschede heeft een nieuwe metho de ontwikkeld om vanuit de lucht landmijnen op te sporen. De methode is veiliger, sneller en veel goedkoper dan de middelen die tot nu toe ge bruikt worden. Zo hoeven mensen niet het veld in om erachter te komen waar mijnen liggen. Bij de nieuwe methode wordt gebruik gemaakt van optische infrarood sensoren, vanaf vliegtui gen en satellieten. Volgens de onderzoekers is het systeem betrouwbaar en zowel in staat com plete mijnenvelden te lokaliseren als ook indivi duele mijnen detecteren. Dat laatste maakt de methode ook geschikt voor toepassing in bij voorbeeld Kosovo. De in Enschede ontwikkelde detectiemethode is eerst getest in België. Daar plaatste het leger op diverse plaatsen onklaar gemaakte landmijnen voor het project. Deze anti-tank- en anti-perso neelsmijnen waren op verschillende dieptes be graven in een oefengebied waar ook veel andere metaaldelen waren. Alle mijnenvelden zijn ge lokaliseerd en twee derde van de mijnen werd gedetecteerd. Na aanpassing van de procedure en de analyse werd 99 procent van de mijnen ge vonden. Mozambique Na dit succes werd onder leiding van het ITC een vliegtuig met sensoren gemobiliseerd om de kennis toe te passen in het deels met mijnen be zaaide Mozambique. Gebleken is dat in relatief jonge mijnenvelden, zoals in het proefgebied in België individuele mijnen gevonden kunnen worden. Deze metho de is daardoor erg actueel voor gebieden als bij voorbeeld Kosovo. In landen als Angola, Mo zambique en Afghanistan waar relatief oude velden liggen kan de methode gebruikt worden om de locatie en begrenzing te bepalen. De resultaten van het onderzoek naar mijnende- tectie vanuit de lucht worden bekend gemaakt tijdens een internationaal symposium, dat van 16 tot 20 augustus in Enschede wordt gehouden. GPD Bellen belangrijker dan gewonde AMSTERDAM - Een automobilist in Amsterdam vond het te lefoontje dat hij al rijdend pleegde, belangrijker dan het leven van een zwaargewonde man uit Schagen. De man weigerde opzij te gaan toen de politie met spoed een ambulance naar het ziekenhuis moest begeleiden. De auto mobilist is aangehouden en stevig beboet. Vlak na de Coentunnel reed de man op de linkerbaan van de AIO in Amsterdam. De politie en ambulance reden met gie rende sirenes achter de man, die rustig zat te telefoneren in zijn auto. Hij haalde zijn schouders op voor de politie. De 44- jarige Schagenaar was gewond geraakt toen hij stikstof in ademde bij de Honig-fabriek in Koog aan de Zaan. GPD Duo spoorbrug op voor abseilen Z ALTBOMMEL - Een 20-jarige man uit Dordrecht en zijn 28- jarige vriend uit Arkel gebruikten woensdagavond de spoor brug bij Zaltbommel gebruikt als abseil-object. Abseilen is een bergsport waarbij mensen aan een touw glijdend en zich afzettend tegen een wand afdalen. Treinmachinisten schrokken zich wild toen zij de mannen in eens naast de brug zagen. Die liepen ook op de rails om hun touwen te zekeren. Enkele machinisten stopten om te waar schuwen. Toen dat niet hielp, waarschuwden de Nederlandse Spoorwegen de politie. De politie trof de mannen met hun bergsportspullen bij de brug aan. Ze kregen elk een bekeuring van honderd gulden, omdat zij het treinverkeer in gevaar hebben gebracht. ANP Dode vrouw in auto aangetroffen NOORDWIJK - Een twintigjarige vrouw uit Zwijndrecht is donderdagochtend dood aangetroffen voor het politiebureau aan de Duinwetering in Noordwijk. Het slachtoffer zat in een personenauto en is vermoedelijk doodgeschoten. De politie werd gewaarschuwd door twee mannen van wie er een haar echtgenoot bleek te zijn. Deze man van 36 jaar van wie de woonplaats nog onbekend is, was vergezeld van zijn broer, een 39-jarige Noordwijker. De mannen zijn direct aangehouden en in verzekering ge steld. Een vijftienkoppig politieteam houdt zich bezig met het onderzoek. ANP Hittegolf is ten einde DE BILT - De hittegolf is voorbij. Gisteren kwam de thermo meter in De Bilt net niet aan de 25 graden Celsius die de hitte golf met nog een dag had kunnen verlengen. Het weerinsti- tuut KNMI mat een maximumtemperatuur van 24,7 graden Celsius. Het KNMI spreekt van een hittegolf als de temperatuur in De Bilt ten minste vijf dagen achtereen 25 graden of hoger is ge weest, waarvan drie dagen met temperaturen van minstens 3 0 graden. Nederland beleefde sinds maandag 12.11 uur een hittegolf. De thermometer bereikte op dat moment voor de derde maal de 30 graden. Het was de 32e hittegolf van deze eeuw. ANP Babyboom blijkt wassen neus BILTHOVEN - Het aantal millenniumbaby's zal reuze mee vallen. Er komt geen babyboom op of rond 1 januari 2000. Dat blijkt uit een steekproef van de Koninklijke Nederlandse Or ganisatie van Verloskundigen (KNOV). Bezorgd over een eventuele millenniumboom was de KNOV met de steekproef gestart. Acties om exact op 1 januari 2000 een kind te krijgen, vonden bij de verloskundigen weinig bij val. In maart had de KNOV nog gewaarschuwd dat de kwaliteit van de zorgverlening door een millenniumboom wel eens voor langere tijd in gevaar zou kunnen komen. ANP door Margit Kranenburg DEN HAAG - Routine over heerst bij het verwijsgedrag van huisartsen. Ze verwijzen hun patiënten vooral door naar zie kenhuizen in de buurt en naar specialisten die ze kennen. Dit concludeert de Consumen tenbond op basis van eigen on derzoek. Terwijl patiënten zelf kunnen kiezen in welk zieken huis ze behandeld willen wor den en door welke specialist, gaan ze meestal toch af op het advies van hun huisarts. Die blijkt niet altijd goed op de hoogte van wachtlijsten en be handelingsmethoden in ver schillende ziekenhuizen. De Consumentenbond legde 500 huisartsen in de provincie Utrecht een serie vragen voor. Uit het onderzoek, dat vooruit loopt op een eerste grote, verge lijkende test van ziekenhuizen, blijkt verder dat de communica tie tussen huisartsen en specia listen gebrekkig is. De zieken huizen geven nauwelijks infor matie over wachtlijsten en over geneesmiddelengebruik. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Nederland se Politiebond (NPB) voelt zich gepasseerd door het ministerie van Binnenlandse Zaken, om dat hij buiten de begeleidings commissie van het onderzoek 'Politiewerk in gevaarsituaties' is gehouden. Dat heeft voorzitter H. van Duijn de grootste vakorganisa tie voor politiemensen gisteren gezegd. De NPB zal haar onvre de volgende week tijdens een overleg op het departement naar voren brengen. Van Duijn: „Wij hebben juist aangedron gen op dit onderzoek." Het rapport, opgesteld door we tenschappers van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, is vori ge maand aangeboden aan minister Peper. De onderzoe kers concluderen onder meer dat de politie onvoldoende is voorbereid op geweld, vooral door gebrek aan training, dat het de politie ontbreekt aan strategieën om geweld te be strijden, dat het haar aan leiding ontbreekt en dat er on duidelijkheid bestaat over be voegdheden. Van Duijn onderschrijft het heersende gebrek aan training. „Dat roepen wij al jaren. In dit rapport lijkt het erop dat het be grip training is verheven tot een soort evangelische boodschap, terwijl er toch echt meer aan de hand is." Van Duijn vindt het merkwaar dig dat 'de hele discussie over pepperspray' niet is terug te vinden in het rapport, terwijl dit middel volgend jaar in twee po litieregio's op proef wordt inge zet. Van Duijn: „Het rapport propageert wel de lange wapen stok, waar wij op zichzelf niets tegen hebben, maar waarbij wel bedacht moet worden dat dit wapen nogal eens blijvende schade kan veroorzaken, zoals gebroken ledematen. Pepper spray doet dat niet. Waarom is dat door de onderzoekers niet tegen elkaar afgewogen?" Al met al beoordeelt Van Duijn het rapport als onevenwichtig en eenzijdig. Volgens hem heeft het ministerie de onderzoeksop dracht versmald en zich te veel geconcentreerd op geweld tegen de politie en daarbij het feno meen geweld tegen burgers ten onrechte buiten beschouwing gelaten. ANP Sprayen tegen de snelheidscontrole ZWAMMERDAM - Door het groeiend aantal snelheidscon troles komen steeds meer pro ducten op de markt die de pak kans moeten verkleinen. Sinds kort levert het bedrijf DWL uit Zwammerdam een Canadese 'spray die op de kentekenplaat aangebracht moet worden. De zogenoemde Photo-Fog zou ervoor zorgen dat het flitslicht van de politie wordt gereflec teerd waardoor de foto overbe licht en dus onleesbaar wordt. Het opzettelijk onleesbaar ma ken van kentekens is in Neder land strafbaar. Toch zijn er vol gens DWL al zo'n 2500 flacons aan de man gebracht. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3