Westhoek zeer brandgevaarlijk PZC Dringen en kruipen bij de Heinenoordtunnel Dijkfestival in ere hersteld Muziek op het water moet stoffig imago korpsen wegspoelen Campinghouders vliegen elkaar in de haren over eigen weggetje zeeland 15 Brandweer ontraadt gebruik van vuur in bossen en duinen VLISSINGEN vrijdag 6 augustus 1999 Roofoverval op erf IJzendijke TERNEUZEN - Een 42-jarige man uit IJzendijke is in de nacht van woensdag op donderdag op het erf van zijn woning door drie, hem onbekende mannen overvallen. Het trio maak te hem met geweld sieraden en enkele duizenden guldens aan contanten afhandig. Van de daders ontbreekt ieder spoor. EOD vindt geen explosieven VLISSINGEN - Het onderzoek dat de Explosieven Oprui - mings Dienst (EOD) donderdag op het strand in Vlissingen in stelde, heeft niets opgeleverd. Woensdag was op het strand tussen de Nolledijk en Westduin een ontsteker van een gra naat aangetroffen. Naar aanleiding daarvan besloot de EOD tot een onderzoek op de aanwezigheid van andere munitiede- len. De ontsteker is door de opruimingsdienst meegenomen. Dagvaarding als souvenir MIDDELBURG - Twee achttienjarige jongens uit Heerlen zijn in de nacht van woensdag op donderdag in Middelburg aangehouden omdat ze zeven vlaggen hadden gestolen. De jongens namen bij een bouwmaterialenhandel vijf vlaggen weg met een waarde van tweehonderdvijftig gulden per stuk. Bij een garagebedrijf werden twee vlaggen gestolen met een totale waarde van driehonderd gulden. De jongens, die in Zeeland op vakantie waren, wilden de vlaggen als souvenir houden. De eigenaren deden aangifte van diefstal en de vlag gen worden aan hen terug gegeven. De enige souvenir die de jongens meekregen, was een dagvaarding. Stroomstoring in Vlissingse straten VLISSINGEN - In de Glacisstraat en een deel van Kasteel straat in Vlissingen viel donderdag rond 10 uur 's morgens de stroom uit. Delta Nutsbedrijven is meteen ingeschakeld om het defect te zoeken. Vermoedelijk ging het om een doorge brande laagspanningskabel. Rond twee uur 's middags had den de bewoners weer stroom. Kerncentrale draaide topproductie DEN HAAG - In de kerncentrale Borssele hebben zich vorig jaar tien incidenten voorgedaan die officieel zijn gemeld bij de Kernfysische Dienst. Minister J. Pronk van Vrom heeft dit onlangs in een rapportage bekendgemaakt aan de Tweede Kamer. Het betrof beperkte incidenten, zoals een vals alarm van een rookmelder. Pronk meldt dat er geen bijzondere vei ligheidsmaatregelen nodig waren. De kerncentrale Borssele heeft in 199 8 uitstekend gedraaid. De fabriek heeft 91 procent van de tijd geproduceerd. Dit is te danken, aldus Pronk, aan het project dat in 1997 is uitgevoerd om de veiligheid van Borssele te optimaliseren. Vandalen vernielen auto's SLUIS - De antennes van drie personenauto's van inwoners uit Sluis werden in de nacht van woensdag op donderdag in de Geweldigerstraat vernield. Ook in Cadzand-Bad molesteer den vandalen de auto van een inwoonster van Oosterhout, die geparkeerd stond op de Vlamingpolderweg. De buitenspie gels waren stukgeslagen en de voorruit was beschadigd. Fransman gemolesteerd en beroofd TERNEUZEN - Een 18-jarige Fransman is woensdagmiddag in Terneuzen fn elkaar geslagen. De jongen liep op de Donze Visserstraat, toen vier onbekende mannen hem aanvielen en hem begonnen te slaan en te schoppen. Zij namen de tas van de Fransman mee, die later leeg werd teruggevonden. door Ali Pankow OUWERKERK - Anton de Bruijn in Ouwerkerk betreurt het stoffige imago waar plaatse lijke muziekverenigingen vaak mee kampen. De meeste korp sen komen immers veel verder dan alleen hoempapa. Wat hem betreft gaat Brassband Apollo uit Brouwershaven dat zaterdag 4 september weer eens bewijzen tijdens het Brouwers havenconcert. Een' bijzonder muziekspektakel vanaf het wa ter, zodat alle stof kan worden afgespoeld. De Bruijn is initiator van het Brouwers-havenconcert. Hij houdt van muziek en heeft als voormalig inspecteur van de rijkspolitie te water nog steeds affiniteit met het maritieme we reldje. ,,A1 heb ik zelf jaren niet meer gevaren hoor." Kleinschalig Genietend van het Amstei'dam- se Prinsengrachtconcert op te levisie ontsproot bij hem het plan op Schouwen-Duiveland iets vergelijkbaars op touw te zetten, uiteraard wel kleiner. ,,In een gebied met zoveel water moesten daar toch mogelijkhe den voor zijn." Bij Apollo, de brassband waar hij al jaren lid van is, viel zijn idee in een goede aarde. Er werd een comité gevormd dat zich voor het vergaren van de finan ciën wilde inzetten. Dat bleek aanvankelijk niet mee te vallen. Op de 450 sponsorbrieven die uitgingen, kwamen slechts zes reacties. Individuele benadering bleek beter te werken. Vooral de Brouwse middenstand was be reid in de bus te blazen. Ook de gemeente Schouwen-Duive land steunde het initiatief. Ook PPT Post en vooral de Stichting Renesse maaktem een royaal gebaar. Ook werden er sponsors gevonden voor het drukken van affiches en programmaboekjes en voor aanleg van de 'gróte pon ton waarop het spektakel moet plaatsvinden. Afsluiting Anton de Bruijn is dik tevreden dat het concert er echt komt. De datum van zaterdag 4 septem ber is bewust gekozen. Zo kan het evenement een soort afslui ting van het watersportseizoen vormen. De ponton wordt in de bocht voor het Tonnenmagazijn aan de ingang van de haven ge legd. Er worden twee podia op gebouwd. Het publiek kan zich aan de wal voor het Tonnenma gazijn nestelen. Hij benadrukt dat alles gratis is, zelfs het pro grammaboekje. Het programma krijgt om 19.00 uur een feestelijke start met het oplaten van ballonnen. Daarna maken de kinderen onder lei ding van drumband Apollo een lampionoptocht. Leden van de Watersportvereniging Brou wershaven doen mee aan de gondelvaart. De verlichte sche pen'komen rond kwart voor ne gen in de haven aan. Om 21.00 uur opent wethouder van cultuur P. W. Berrevoets- Ringelberg het muzikale ge deelte van de avond. Brassband Apollo geeft twee optredens. Tussentijds verzorgt een duik- ploeg van de brandweer een lu dieke demonstratie. Twee zan geressen, Annette Raaijen en Jacqueline Everwijn zingen evergreens uit de periode tussen de jaren veertig en zestig. Het Bruinisser Visserskoor geeft acte de présence en een pittige uitsmijter is toebedeeld aan de formatie Crosshead and the Southside Horns. Filmma ker Erik de Bruijn en zoon van de initiatiefnemer zong vroeger vaak bij deze groep. Voor deze gelegenheid herneemt hij die passie even en geeft hij in Brou wershaven een gastoptreden. (Advertentie) smaLL SAIL F E ST VA i_ 13,14,15 augustus RONDVAARTEN - MARITIEME MARKT BEL00DSING OP HISTORISCHE WIJZE DEMONSTRATIES KONINKLIJKE MARINE O.A. DROPPING PARACHUTISTEN. SAR REDDINGS OPERATIE, VLIEGDEMONSTRATIE «BEZICHTIGING SCHEPEN DIV. OPTREDENS O.A. SHANTYKOREN, BANDS. STREETPARADES ZATERDAG 14 AUGUSTUS VISSERUDAG IN DE VISMIJN GRATIS VIS PROEVEN van Piet Heijnkade t/m boulevard van 10.00 tot 24.00 uur inlichtingen WV tel. 0118 - 412345 ij door Ali Pankow RENESSE - Een ruzie tussen de eigenaren van de campings Wil- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl helminahoeve en Eureka in Re- nesse over het gebruik van een eigen weg is zo hoog opgelopen, dat de rechter eraan te pas moet komen. Over een week volgt de uitspraak in het kort geding. President W. P. M. ter Berg van de arrondissementsrechtbank in Middelburg bekeek donder dagmiddag de situatie in Renes se om zich een goed oordeel te kunnen vormen. De zaak werd hem 's ochtends tijdens de zit ting niet duidelijk. ,Het is mij n weg en daar hebben ze af te blijven", was de mening van campinghoudster W. Bode van de Wilhelminahoeve, die het kort geding aanspande. Zij is inderdaad eigenaresse van de betreffende weg, maar is tevens verplicht tot zogeheten erf dienstbaarheid aan de overige bewoners aan deze route. Dat wil zeggen dat die mensen ge bruik mogen maken van de weg. Jarenlang ging het goed, maai de eigenaren A Verseput en zijn zoon H. A Verseput van cam ping Eureka achten zich nu in hun rechten geschaad. Gevaar De problemen ontstonden na dat Bode in juni dit jaar een deel van haar weg verbreedde, weg markering aanbracht en de slagboom op de T-splitsing met de Hoogenboomlaan verwijder de. Volgens vader en zoon Verse put ontstond daardoor een on verantwoorde situatie. De verbrede weg zou uitnodigen tot veel hogere snelheden, wat vooral gevaar opleverde voor de gasten bij de drie uitritten van hun camping. De familie Verseput streek bij die uitritten de wegmarkering met pek weer weg en plaatste het waarschuwingsbord 'nade ring voorrangskruising' bij de grootste uitrit van Eureka. Dat eigenhandig optreden schoot bij Bode in het verkeerde keelgat en zij besloot eenkort geding aan te spannen tegen vader en zoon Verseput, tevens haar voormali ge zwager en neef. Bloembakken Bode liet zich donderdag tij dens de zitting bijstaan door H. van Pijkeren. De belangen van de familie Verseput werden behar tigd door W. M. Beiloo. Hij gaf te kennen dat de eigenaren van Eureka de wegmarkering wel weer willen aanbrengen en het waarschuwingsbord willen ver wijderen, onder voorwaarde dat er hier en daar snelheidsrem mersin de vorm van bloembak ken op de weg worden geplaatst. Volgens Van Pijkeren is daar geen enkele aanleiding toe, om dat er niet eens hard gereden kan worden op deze route vol bochten. Hij meent dat bloem bakken de situatie alleen maar gevaarlijker maken. Na het aanhoren van alle argu menten besloot mr. Ten Berg donderdagmiddag eerst zelf maar eens een kijkje te gaan ne men in Renesse en de zitting ter plekke voort te zetten. Dat leid de tot een wandeling langs beide campings in een beladen sfeer met veel gedebatteer over en weer. De rechter doet donderdag 12 augustus om 14.00 uur uit spraak. De meeste automobilisten geven gehoor aan het advies van Rijkswaterstaat om de Hoeksche Waard te mij den zolang er aan de Heinenoordtuniiel wordt gewerkt. foto Marijke Folkertsma Het bezoek van rechter Ten Berg in het kort geding tussen de campingeigenaren van Wilhelminahoeve en Eureka leidde tot veel gedebatteer over en weer. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Veel automobi listen op Schouwen-Duive land die in deze weken richting Randstad willen of moeten, staan elke ochtend voor de keus tussen een flink stuk omrijden of ten minste een half uur in de file staan. Door werkzaamheden aan de Heinenoordtunnel is voor het verkeer in de richting Rotter dam slechts één rijstrook be schikbaar. Het is dagelijks worstelen om door de smalle corridor te komen. In tegenovergestelde richting, valt het mee. Vanuit de Rand stad naar het zuiden zijn twee rijbanen beschikbaar. „Voor het Hellegatsplein moet je de keus hebben gemaakt. Het is van belang de filemeldingen goed in de gaten te houden", zegt J. Kip uit Oosterland. Hij 'forenst' al jaren naar zijn werk in Rotterdam. Vooral op maandagochtend is het drin gen voor de Heinenoordtun nel. „Vijf kilometer file betekent vijftig minuten op onthoud. Omrijden over de Moerdijk kost een half uur ex tra. Het is dus een kwestie van afwegen", aldus Kip. Hij maakt daarbij dankbaar ge bruik van de filemeldingen via Radio Rijnmond of Neder land I. 's Avonds terug heeft Kip nog gëen problemen gehad met fi les. „Ik vraag me af waarom ze de rijstroken eigenlijk niet wisselend openstellen, dus 's ochtends twee banen open voor het grotere verkeersaan bod vanuit het zuiden en 's avonds andersom." Barriers „Dat kan niet", zegt project leider A de Groot van Rijks waterstaat. „We gebruiken voor de veiligheid betonnen barriers. Het is geen doen om die 's ochtends en 's avonds te verplaatsen. Dat zou veel te veel tijd kosten." De Groot licht toe dat het werk aan de Heinenoordtunnel uit drie on derdelen bestaat. Bij de aan leg van een extra rijbaan ligt hét werk drie dagen voor op schema. De renovatie van be staande tunneldelen verloopt exact volgens de planning en dat geldt ook voor de nieuwe verkeersafslag die tegelijker tijd in opdracht van de ge meente Barendrecht wordt aangelegd. Het ziet ernaar uit dat het hele karwei zoals vooraf aangekondigd op maandag 16 augustus om zes uur 's ochtends gereed zal zijn. Onder het motto 'Met uw me dewerking houden we de files 't kortst' adviseert Rijkswa terstaat alternatieve routes om de Hoeksche Waard heen te nemen. Volgens de project- door Willem van Dam ZIERIKZEE - De brandweer op Schouwen-Duiveland waar schuwt tegen het gebruik van vuur in de bossen en duinen in de Schouwse Westhoek. Door de extreem warme zomer zijn de bos- en duingebieden kurk droog. Daardoor is de kans op brand groot. Eén achteloos weggeworpen brandende siga rettenpeuk kan een lont in een kruitvat zijn, aldus brandweer commandant F. M. J. Pijnen- borgh. Ook adviseert de brandweer om in bos en duin geen glaswerk achter te laten. Onder de bran dende zon leveren ook glas scherven gevaar op; die kunnen als een soort brandglas het dro ge hout laten ontvlammen. Brandweercommandant Pij— nenborgh noemt de huidige si tuatie in de Boswachterij, 't Zeepe en de duinen in de Kop van Schouwen-Duiveland 'risi covol'. Loof- en dennenbomen snakken naar een flinke slok re genwater. Hoewel het in de nacht van woensdag op donder- dag stevig heeft geregend, was I' de hoeveelheid neerslag onvol- I: doende om aan het brandgevaar in de Westhoek een eind te ma- I ken. 1 De afgelopen dagen is de brand- j weer een aantal malen uitge rukt om brandjes in de kiem te smoren. Pijnenborgh maakt zich vooral zorgen over de ma- De Zeepeduinen zijn een favoriet plekje om een vuurtje te stoken. nier waarop jongere vertierzoe- kers in de droge Westhoek met vuur omgaan. „Er zijn nogal wat jongens en meisje die in de avonduren met z'n allen het bos intrekken; dan wordt er ge blowd, een neutje gedronken en een kampvuur gemaakt. Ze sle pen daar soms halve bomen naar toe", aldus de comman dant. De bunkers aan de Moolweg bij Haamstede behoren tot één van de favoriete stookplaatsen. „Slechts één overvliegende vonk kan een hoop ellende ver oorzaken." De brandweer heeft de politie inmiddels gevraagd extra te patrouilleren. Een bos- of duinbrand in de Westhoek kan, waarschuwt Pij nenborgh, aanzienlijke gevol gen hebben. In het gebied liggen veel bungalowparken en campings, waarop vele tiendui zenden toeristen verblijven. Volgens de brandweercomman dant voldoen die parken en kampeerterreinen allemaal aan de brandveiligheidsvoorschrif ten en wordt regelmatig op de naleving daaiwan gecontro leerd. Bij een extreme brand is het echter nagenoeg onvermij delijk dat tot ontruiming van re creatieterreinen moet worden overgegaan. Volgens Pijnenborgh is de Schouwen-Duivelandse brand weer in principe voldoende toe gerust om een 'normale' bos brand te bestrijden. Daarbij kunnen zich echter wel proble men voordoen: de moeilijke be reikbaarheid van sommige gebieden én niet overal is vol doende bluswater voorhanden. „Indien zich een hyper van een bosbrand voordoet, kunnen wij die met onze capactiteit niet aan. Maar dat kan bijna geen enkel brandweerkorps. Als de Veluwe brandt, moet het leger ook worden ingeschakeld." Brandweer en andere betrok ken instanties zullen binnen kort met elkaar overleggen wel ke extra maatregelen kunnen worden getroffen, om het brandgevaar in de bossen en duinen tijdens uitzonderlijk droge weerstomstandigheden zoveel mogelijk te beperken. Rookverbod Met het oog op de droogte heb ben vijf gemeenten in Midden- Brabant een algemeen rookver bod ingesteld voor natuurgebie den binnen hun grenzen. Over treders van dat verbod kunnen een boete van maximaal vijf foto Marijke Folkertsma duizend gulden of een gevange nisstraf van drie maanden krij gen. Zo ver is het op Schouwen- Duiveland nog niet. Pijnen borgh acht het echter niet uitge sloten, dat invoering van een dergelijk verbod - als de om standigheden dat vereisen - in de toekomst op Schouwen-Dui veland navolging krijgt. Man bedreigt buren met speer ZIERIKZEE - Een 25-jarige man uit Zierikzee heeft gister ochtend enkele van zijn buren bedreigd met een zelfgemaakte speer. Het ging om een slepende bu renruzie, die gisteren rond ne gen uur 's morgens escaleerde. De Zierikzeeënaar daagde en kele mensen uit, sloeg autorui ten van een buurtbewoner in en bedreigde de buren met zijn speer. De politie heeft de man aangehouden en opgesloten. WESTKAPELLE - Na afwezigheid van een aan tal jaren wordt op vrijdag 13 en zaterdag 14 au gustus opnieuw het Dijkfestival Westkapelle ge houden. Op de eerste dag van het evenement vindt van 13.00 tot 21.00 uur een ambachtenmarkt plaats. Tevens zijn er op het kerkplein een kindervrij markt, een zomermarkt en kunnen kinderen zich tot 17.00 uur laten schminken. Bij de radartoren op het strand begint om 19.00 uur een triatlon. Op de tweede dag van het Dijkfestival begint om 18.30 uur op de Markt de provinciale finale van het Vara-Kindersongfestival. Vanaf 20.00 uur speelt de Ovum Band covers op het Calandplein. In de Zuidstraat zij n optredens van Cheeky Bligh ters en daama door Flashback die vooral muziek uit de jaren zestig en zeventig speelt. De Grandpa Nick Sessieband treedt om 20.30 en 21.45 uur op de Markt op. leider nemen de meeste weg gebruikers die adviezen ter harte. Auto's met caravans vanuit Midden-Nederland worden op weg naar hun vakantiebe stemming in Zeeland omge leid via Bergen op Zoom of Breda. „Daarmee wordt voor komen dat die combinaties van auto's met caravans door de rijbaanverlegging bij de Heinenoordtunnel veel slin gerbewegingen moeten ma ken", zegt De Groot. De reis duurt daardoor wel ruim een half uur langer, maar de route is aanzienlijk veiliger, meent hij. Vluchtstrook Advertentie öe'\al De bussen van openbaar ver voersbedrijf Connexxion mo gen gebruik maken van de vluchtstrook langs de A29 én ondervinden nauwelijks op onthoud door de werkzaam heden aan de tunnel. Rianne de Waal uit Zierikzee is daar zeer tevreden over. Ze rijdt al ongeveer tien jaar heen en weer voor haar baan bij de Riagg in Rotterdam-Zuid. Ze geeft de voorkeur aan carpoo len, maar in deze période dat de Heinenoordtunnel over hoop ligt, nemen zij en haar medepassagiers de bus. „We hebben zo helemaal geen last van oponthoud", is Kun erva ring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29