Varkensboeren terecht geweerd PZC Noord-Beveland verdeelt saldo Strijd om geld molen komt voor de rechter Asielzoekers helpen hamburgertent de zomer door Kurkdroog bos in Westhoek brandgevaarlijk Hulpverlening vreest opdrogen geldstroom opvang verslaafden Zonnekracht voor appartementen Letse volksdansers zoeken onderdak zeeland 16 Noord-Beveland vindt intensieve veehouderij onwenselijk Bijeenkomst handelskamer Dijkfestival Westkapelle in ere hersteld Man bedreigt buren met speer vrijdag 6 augustus 1999 door Esme Soesman KATS - De beroepen van twee varkensboeren die vleesvar kensstallen willen bouwen op percelen aan de Noordlangeweg in Kats zijn door de rechtbank in Middelburg ongegrond ver klaard. De varkenshouders stapten naar de rechter, omdat de gemeente Noord-Beveland weigert een bouwvergunning te verlenen. De aanvragers, J. H. J. Wouters uit Sint-Oedenrode en W. Tim mermans uit Aardenburg, wil len naast elkaar stallen neerzet ten aan de Noordlangeweg. Ook diende het tweetal, afzonder lijk, aanvragen in voor de bouw van mestsilo's. Medio 1997 wei gerde de gemeente Noord-Beve land de bouwvergunningen te verstrekken, waarna een be zwaar- en beroepsprocedure volgde. Bestemmingsplan Op 19 juli kwamen beide zaken voor de rechter, die deze week met haar uitspraak de gemeente Noord-Beveland in het gelijk heeft gesteld. Noord-Beveland vindt de vestiging van varkens houderijen op die plaats strijdig met de bestemming en weigert hierop vrijstelling te verlenen in afwachting van een integrale herziening van het bestem mingsplan buitengebied. door Roelf Reinders VLISSINGEN - De hulp aan verslaafden van harddrugs in Vlissingen staat onder grote druk. Dreigende forse bezuini gingen en onzekerheid over ver lenging van gemeentelijke sub sidies bedreigen de toekomst van de hulpverlening aan de ne gentig heroïneverslaafden in deze stad. Dat zegt directeur R. Haeck van de Stichting Huiskamerproject voor Druggebruikers (HKPD), die in Vlissingen een centrum voor verslaafden aan harddrugs leidt. Volgens Haeck heeft een voorgestelde, landelijke ver deelsleutel van geld voor versla vingszorg in Nederland desa streuze gevolgen voor Zeeland. Dit plan komt erop neer dat Zeeland 1,4 miljoen gulden minder voor de hulp aan ver slaafden krijgt. Zeeland krijgt nu nog ruim 3,5 miljoen gulden. Volgens Haeck is dat een 'in greep die het HKPD op zijn grondvesten doet trillen'. „Mocht dit doorgaan, dan staat de hulpverlening aan harddrug gebruikers in Vlissingen op de tocht", aldus Haeck in het HKPD - j aarverslag door Lukas Fransen VLISSINGEN - Het apparte mentencomplex Wilgenhof in Oost-Souburg gaat gebruik ma ken van zonne-energie. Er wordt voor 120.000 gulden een zonneboilerinstallatie ge plaatst die de energie levert voor de 72 appartementen. De gemeente draagt 12.000 gulden bij in de investeringskosten. De gemeente Vlissingen geeft alleen in uitzonderlijke geval len subsidie voor het gebruiken van zonne-energie. „Dat bekij ken we per geval", zegt energie- coödrinator H. J. Tammes van de gemeente Vlissingen. „De Wilgenhof is een projectmatig geval. Daar wordt een grote zonneboiler geplaatst. Het pro ject levert zoveel milieuwinst op, dat het zonde is het niet te la ten doorgaan. We hebben daar om besloten een bijdrage in de kosten te leveren." Vlissingen heeft de provincie gevraagd de helft van het subsidiebedrag te betalen. Vlissingen probeert het gebruik van zonne-energie zoveel moge lijk te stimuleren. Tammes: „We De gemeente is sowieso terug houdend omdat ze nieuwvesti- ging van intensieve veehouderij uit het oogpunt van milieuhygi ëne en toerisme niet wenselijk vindt. Bovendien is de gemeente van mening dat de stallen door hun omvang niet passen in het ka rakteristieke open landschap van de Oud-Noord-Beveland- polder. In het verlengde daar- Haeck ziet de toekomst van het HKPD nog somberder in omdat er onzekerheid is over de verlen ging van subsidies uit andere geldbronnen. Volgens hem stopt aan het eind van dit jaar de hui dige vorm van financiering van methadonverstrekking aan ver slaafden. „Niet duidelijkis wel ke consequenties dit heeft", al dus Haeck. Verder maakt hij zich zorgen over de verlenging van gemeen telijke subsidies voor straat hoekwerk en het begeleid wonen. Haeck: „Voor de versla vingszorg is het belangrijk dat opnieuw middelen beschikbaar worden gesteld zodat continue ring van de projecten plaats vindt." Volgens de Vlissingse welzijns- ambtenaar T. Thiebosch is er geen sprake van wijziging van de financieringsvorm voor de methadonverstrekking. Verder is volgens Thiebosch de tachtig duizend gulden waarmee de ge meente Vlissingen jaarlijks het straathoekwerk van het HKPD subsidieert, structureel. „Dat weet Haeck ook. Het HKPD moet wel elk jaar opnieuw een aanvraag doen. Wellicht dat we binnenkort tot meerjarenaf spraken kunnen komen." hebben in 1997 de actie zonne boiler gehad. Daar hebben ongeveer 124 mensen op inge schreven, waarvan er uiteinde lijk 48 daadwerkelijk zijn over gegaan tot het plaatsen van een zonneboiler." Middelburg heeft deze zomer ook een actie zonne boiler gehouden, waarbij zich meer dan honderd mensen heb ben gemeld om in aanmerking te komen voor een subsidie van duizend gulden. Warmtekracht „We proberen het tegenwoordig zoveel mogelijk projectmatig aan te pakken, dus grootscha lig", zegt Tammes. „Zo hebben we in vijftig nieuwbouwwonin gen in Rosenburg zonneboilers geplaatst.Ook in Wilgenhof wordt zo in één keer in een groot aantal woningen een collectief systeem aangelegd. Voor de nieuwbouwwijk Lammeren- burg is niet gekozen voor zonne- energie, maar voor een warmte krachtinstallatie. De warmte die vrijkomt bij het opwekken van elektriciteit wordt daar be nut voor het opwarmen van wa ter." De Korenaar in Poortvliet. foto Willem Mieras door Esme Soesman POORTVLIET - Jaren na de laatste restauratiewerkzaam heden aan molen de Korenaar in Poortvliet is de strijd om de centen die dat gekost heeft, nog steeds niet gestreden. Ei genaar H. M. Christiaanse zegt dat hij door toedoen van de gemeente Tholen subsidie van de provincie is misgelo pen. Maandag 13 september dient de zaak voor de recht bank in Middelburg. De moleneigenaar kwam in aanmerking voor subsidie van de drie overheden: rijk, pro vincieengemeente. Om echter geld van de provincie Zeeland te kunnen ontvangen, had de aanvraag voor 1 december 1994 binnen moeten zijn. „Christiaanse stelt dat hij de subsidie is misgelopen door nalatigheid van de gemeente, omdat wij een stuk niet door gezonden zouden hebben. Wij bestrij den dat. Als we dat stuk al hadden gehad, hoefden wij dat niet door te sturen", schetst een medewerker van dè gemeente Tholen in het kort de frictie. Christiaanse is sinds 1975 ei genaar van de stellingmolen in Poortvliet. Niet omdat hij molenfan is, zoals hij zelf zegt. De aankoop en het onderhoud dat hij aan de molen pleegt, doet hij uit principiële over tuiging. Ooit zullen, zo leert de bijbel volgens hem, de mo lens weer moeten draaien. De Korenaar kan dat nu al en doet dat af en toe ook. In 1980 voerde de molenaar met zijn zoon herstelwerkzaamheden uit. Het rijk vergoedde het beno digde materiaal. In 1989 wer den het kruiwerk en de vloer van de meelzolder vernieuwd. Nog steeds zijn er dringend restauratiewerkzaamheden nodig, aldus Christiaanse. Van het bestek dat in 1989 klaar lag - ter grootte van 109.000 gulden - is slechts een klein gedeelte van zo'n 45.000 gulden daadwerkelijk uitge voerd. De gemeente Tholen heeft voor twee molens die in haar bezit zijn eveneens werk zaamheden in gedachten. Dit jaar nog krijgt de molen in Sint Philipsland een schilder beurt. Een uitgebreidere res tauratie staat gepland in het jaar 2003. Voor die klus staat 380.000 gulden op de meerja renraming genoteerd. Een ex tern adviesbureau onderzoekt daarnaast welke oplossingen mogelijk zijn voor de verzakte molen in Scherpenisse. Nog niet bekend is op welk termijn er met dit bouwwerk aan de slag gegaan kan worden. van: de welstandscommissie heeft eveneens negatief over de plannen geadviseerd. Bij monde van advocaat J. van Groningen - de varkensboeren hebben dezelfde raadsman - maakten de initiatiefnemers duidelijk hun plannen niet strij dig met het bestemmingsplan te vinden. Zij werden daarin ech ter niet gesteund door de rech ter. Niet alleen de gemeente, ook gedeputeerde staten zijn in het algemeen terughoudend als het om nieuwvestiging van var kenshouderijen gaat - consta teert rechter R. C. M. Reinarz. Totdat het nieuwe planologische beleid duidelijk is, oordeelt Reinarz, is het niet onredelijk dat de gemeente niet aan de bouwaanvragen mee werkt. Megabedrijf Eerder dit jaar vernietigde de Raad van State de al verleende milieuvergunningen van de var kenshouders. De dorpsgemeen schap Kats klopte bij de Raad van State aan om te protesteren tegen de plannen. Zij verdenken de bedrijven ervan zichzelf te presenteren als twee afzonder lijke bedrijven, om aan de eisen van de milieuwetgeving te kun nen voldoen. Feitelijk zou het echter om één megabedrijf gaan. De Raad van State stelde de dorpsgemeenschap in het ge lijk. VLISSINGEN - De Kamer van Koophandel houdt dinsdag 14 september in Vlissingen een bij eenkomst voor Walcherse on dernemers om vragen en wen sen te inventariseren. Er wordt gesproken over alge mene belangen zoals lange wachttijden voor de bruggen, bezidnigingen op het landin richtingsproject en ontwikke lingen in het stadsgewest Vlis- singen/Middelb urg De bijeenkomst vindt plaats in hotel Arion in Vlissingen. De avond wordt om zeven uur inge leid door directeur Rob van Renterghem van de Kamer van Koophandel. WESTKAPELLE - Na afwezig heid van een aantal jaren wordt op vrijdag 13 en zaterdag 14 au gustus opnieuw het Dijkfestival Westkapelle gehouden. Op de eerste dag van het evene ment vindt van 13.00 tot 21.00 uur een ambachtenmarkt plaats. Tevens zijn er op het kerkplein een kindervrijmarkt, een zomermarkt en kunnen kin deren zich tot 17.00 uur laten schminken. Bij de radartoren op het strand begint om 19.00 uur een triatlon. Op de tweede dag van het Dijk festival begint om 18.30 uur op de Markt in Westkapelle de pro vinciale finale van het Vara- Kindersongf estival Vanaf 20.00 uur geeft de Ovum Band een optreden op het Ca- landplein; de band speelt co vers. In de Zuidstraat zijn optredens van Cheeky Blighters en daarna door Flashback die vooral mu ziek uit de j aren zestig en zeven tig speelt. De Grandpa Nick Sessieband treedt om 20.30 en 21.45 uur op de Markt op. door René Hoonhorst CAD ZAND - Ze hebben er een paar weken langer op moeten wachten dan gehoopt, maar de ze week konden Ali en Moham med uit Afghanistan dan eindelijk aan het werk in een fastfoodrestaurant in Cadzand. Als bewoners van asielzoekers centrum Hedenesse mogen zij niet in Nederland werken. Maar door het grote tekort aan perso neelstekort in het horecaseizoen konden zij naar veel vijven en zessen toch aan de slag. Werkgevers in de horeca trok ken - in navolging van boeren en tuinders - een kleine twee maanden terug aan de bel. Er is in het hoogseizoen te weinig personeel voorhanden. Het aan tal traditionele vakantiewer kers neemt af en bovendien wil len scholieren en studenten niet de hele zomer werken, maar zelf ook op vakantie. Het was agra- riërs en horeca-ondernemers tot voor kort verboden om perso neel uit niet EG-landen (Polen) en bewoners van asielzoekers centra tijdelijk aan te nemen. Een door de vakorganisatie Ho reca Nederland ondersteund of fensief leek vorige maand ech ter resultaat op te leveren. Als uitbaters van seizoenzaken (etablissementen die in de win ter gesloten zijn) konden aanto nen dat ze geen gekwalificeerd personeel konden vinden, mochten ze onder bepaalde voorwaarden twaalf weken lang één of meer asielzoekers in dienst nemen. Horeca-exploi- tanten blijMaar niet voor lang, omdat het nogal wat tijd kostte voor de benodigde vergunnin gen loskwamen. De Cadzandse ondernemer W. Rutte, eigenaar van restaurant én ijssalon La Spezia en hamburgertent BeachBurger, dacht drie weken terug Ali en Mohammed al in te kunnen zetten, maar kreeg vori ge week een afwijzing in de bus. „De accountantsverklaring dat BeachBurger en de ijssalon sei- zoenbedrijven zijn, voldeed niet. Er moesten verklaringen van de gemeente Oostburg en de Kamer van Koophandel worden overlegd, twee instanties die zich daar helemaal niet mee be zig houden. Gelukkig heeft ves tigingsmanager Faas van het Oostburgse Arbeidsvoorzie ningsbureau een paar telefoon tjes gepleegd en konden de twee asielzoekers alsnog beginnen." De twee jonge Afghanen bak ken hamburgers en friet en doen meer voorkomende werkzaam heden. Pizza's Rutte sluit niet uit dat ze af en toe ook in de pizzeria/ijssalon pizza's zullen bakken en maal tijden uitserveren. „Het zijn twee jongens die van aanpak ken weten. Ze werken uitste kend samen met de andere per soneelsleden en kunnen met iedereen goed overweg." De twee asielzoekers mogen tot en met 3 oktober in de Cadzand se horecazaken werken, maar Rutte sluit niet uit dat ze nog twee weken langer werken om het maximum van twaalf weken bij hem vol te maken. Rutte hoorde gisteren dat de twee Af ghanen de eerste asielzoekers waren, die in een Nederlandse horecagelegenheid aan de slag mochten. Maar een medewerk ster van Croissanterie/IJssalon Geleijnse, die de personeels- nood. twee maanden terug we reldkundig maakte, in Renesse laat donderdagavond weten dat in die zaak ook al een tijdje asielzoekers werken. door René Schrier WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland heeft het boekjaar 1998 afgesloten met een positief saldo van ruim 580.000 gulden. Het college van Burgemeester en Wethouders heeft een voorstel gemaakt voor de verdeling van dat geld. De commissie Bestuurlijke Zaken en Financiën van Noord-Beve land vergadert woensdag 11 au gustus over dat voorstel. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. Het is de bedoeling van B en W om 100.000 gulden toe te voegen aan een potje ter bestrij ding van de rentekosten van aangekoch te gronden, waarvoor de eerste jaren geen grondexploitatie volgt. Die gronden zijn bijvoor beeld bestemd voor de plannen Kortgene Noord 4, Kamperland l3b en Colijnsplaat Molenweg. Daarnaast wil het college een bedrag van 90.000 gulden vrij maken om te kunnen voldoen aan verplichtingen als gevolg van het vervroegd uittreden van een personeelslid van de vismijn in Colijnsplaat. Een bedrag van i 25.000 gulden is bestemd voor! het opstellen van jaaropgaven sociale zaken 1998. Nog eens: 11.000 gulden is bestemd voor de aanschaf van een nieuw tijd registratiesysteem. Het restant! willen B en W toevoegen aan del bestemmingsreserve dorpsver- nieuwing. Bewegwijzering De commissie moet zich verder uitspreken over een wijziging van de begroting voor he,t; dienstjaar 1999. Er moet 30.000 gulden extra komen voor de be- wegwijzering van fietsroutes op i Noord-Beveland. Ook moet er| een voorbereidingskrediet ko men voor het fietspadenplan1 1999, voor een bedrag vanj 10.000 gulden. B en w hebben voorts kredieten i geraamd voor de voortgang van in totaal 11 bestemmingsplan-! nen in de gemeente met een to taalbedrag van in totaal' 2.140.000 gulden. door René Schrier GOES - De stichting Zeeuwse Klederdracht en de volksdans vereniging Vodago uit Goes zijn wanhopig op zoek naar een gastgezin voor twee jongens uit Letland. De jongens van 10 en 13 jaar maken deel uit van een ensemble uit Riga dat dinsdag 10 augustus in Goes aankomt. In totaal bestaat de groep uit 40 jongeren. Aanvankelij k was voor iedereen onderdak bij een gastgezin ge regeld, maar één gezin meldde zich af in verband met zieken huisopname van een gezinslid. Daarom is de organisatie nu met spoed op zoek naar een ander gastgezin. G. van Damme van de stichting legt uit dat het momenteel extra moeilijk is mensen te vinden in verband met de vakantieperio de. In het algemeen zijn er wel mensen te vinden, vertelt hij. Sommige gastgezinnen zien er echt naar uit om een aantal da gen jongeren uit het buitenland' op te nemen. Maar er vallen er wel eens af door ziekte of va-I kantie. Indien de jongens in een! hotel ondergebracht moeten worden komt de organisatie; voor veel te hoge kosten te staan. Dat is volgens Van Dam me niet mogelijk. Optredens De jongeren uit Riga blijven van 10 tot vrijdag 20 augustus in Zeeland. Ze verzorgen een acht tal optredens in Nederland en België. Voor de gastgezinnen is het belangrijk dat ze aan de maaltijden in het gezin kunnen deelnemen en van een goede, nachtrust kunnen genieten,; Overdag zijn de jongens, mede in verband met de optredens,! vaak op stap. Families die hun huis willen openstellen voor de twee jon gens kunnen contact opnemen j met G. van Damme 0113- 231755 of de secretaris van Vod ago, mevrouw L. Verwei 0113- 216606. Ali en Mohammed aan het werk in de keuken van Beachburger. door Willem van Dam ZIERIKZEE - De brandweer op Schouwen-Duiveland waar schuwt tegen het gebruik van vuur in de bossen en duinen in de Schouwse Westhoek. Door de extreem warme zomer zijn de bos- en duingebieden kurk droog. Daardoor is de kans op brand groot. Eén' achteloos weggeworpen brandende siga rettenpeuk kan een lont in een kruitvat zijn, aldus brandweer commandant F. M. J. Pijnen- borgh. Ook adviseert de brandweer om in bos en duin geen glaswerk achter te laten. Onder de bran dende zon leveren ook glas scherven gevaar op; die kunnen als een soort brandglas het dro ge hout laten ontvlammen. Brandweercommandant Pij- nenborgh noemt de huidige si tuatie in de Boswachterij, 't Zeepe en de duinen in de Kop van Schouwen-Duiveland 'risi covol'. Loof- en dennenbomen snakken naar een flinke slok re genwater. Hoewel het in de nacht vanwoensdag op donder dag stevig heeft geregend, was de hoeveelheid neerslag onvol doende om aan het brandgevaar in de Westhoek een eind te ma ken. De afgelopen dagen is de brand weer een aantal malen uitge rukt om brandjes in de kiem te smoren. Pijnenborgh maakt zich vooral zorgen over de ma- nier waarop jongere vertierzoe- kers in de droge Westhoek met vuur omgaan. „Er zijn nogal wat jongens en meisje die in de avonduren met z'n allen het bos intrekken; dan wordt er ge blowd, een neutje gedronken en ZIERIKZEE - Een 25-jarige man uit Zierikzee heeft gister ochtend enkele van zijn buren bedreigd met een zelfgemaakte speer. Het ging om een slepende bu renruzie, die gisteren rond ne gen uur 's morgens escaleerde. De Zierikzeeënaar daagde en kele mensen uit, sloeg autorui ten van een buurtbewoner in en bedreigde de buren met zijn speer. De politie heeft de man aangehouden en opgesloten. een kampvuur gemaakt. Ze slé-J pen daar soms halve bomen naar toe", aldus de comman-1 dant. Stookplaatsen De bunkers aan de Moolweg bij Haamstede behoren tot één vanj de favoriete stookplaatsen, „Slechts één overvliegende vonk kan een hoop ellende ver oorzaken." De brandweer heeft de politie inmiddels gevraagd extra te patrouilleren. Een bos- of duinbrand in dei Westhoek kan, waarschuwt Pij nenborgh, aanzienlijke gevol gen hebben. In het gebied liggen veel bungalowparken en campings, waarop vele tiendui zenden toeristen verblijven. Volgens de brandweercomman dant voldoen die parken en kampeerterreinen allemaal aan de brandveiligheidsvoorschrif ten en wordt regelmatig op dei naleving daarvan gecontro leerd. Bij een extreme brand is het echter nagenoeg onvermij-| delijk dat tot ontruiming van re creatieterreinen moet wordenj overgegaan. Bluswater Volgens Pijnenborgh is de Schouwen-Duivelandse brand weer in principe voldoende toe gerust om een 'normale' bos brand te bestrijden. Daarbij kunnen zich echter wel proble men voordoen: de moeilijke be reikbaarheid yan sommige gebieden én niet overal is vol doende bluswater voorhanden. „Indien zich een hyper van een bosbrand voordoet, kunnen wij die met onze capactiteit nie! aan. Maar dat kan bijna geen enkel brandweerkorps. Als Veluwe brandt, moet het leger ook worden ingeschakeld." Brandweer en andere betrok ken instanties zullen binnen kort met elkaar overleggen wel ke extra maatregelen kunnen worden getroffen, om het brandgevaar in de bossen en duinen tijdens uitzonderlijk droge weersomstandigheden zoveel mogelijk te beperken. Met het oog op de droogte heb ben vijf gemeenten in Midden- Brabant een algemeen rookver bod ingesteld voor natuurgebie den. Overtreders van dat verbod kunnen een boete van m aximaal vijfduizend gulden of een ge vangenisstraf van drie maan den krijgen. Zo ver is het op Schouwen-Duiveland nog niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 26