ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Montenegro tart Servië BiySTO Indië-ganger klaagt kameraden aan na beschrijven martelingen Jakarta stuurt legermacht naar Atjeh Skütsje Grou wint aan de wind VACATURES 4 WEKEN 24° Bioloog in Jena wellicht besmet met ebolavirus Voorwoord Joegoslavische Federatie op losse schroeven Van Buitenen in beklaagdenbank Rondje Zeeland achter de dijken Joris mag nog even kraaien in Rilland Smog teistert Zuidoost-Azië Mexico klopt Brazilianen VOOR 16,00 JA, ik wil: Meteoriet slaat in Weert gat in dak ijzergieterij ZO 3 Zonnige perioden Zonnige perioden en droog. Weinig wind. Maxima rond 24 graden. 242e jaargang no. 184 vrijdag 6 augustus 1999 losse nummers 1,80 Richard Roland Holst schilderde voor de arbeidersbeweging pagina 9 (Advertentie) 2-BIZZY 2-BIZZY Instapper zwart en grijs 36-42 Geldig t/m 7 augustus MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) doorSjoerd Post ASSEN - Vijftig jaar na dato heeft een Indië-veteraan aan gifte gedaan tegen drie Neder landse militairen die volgens hem in het toenmalige Neder- lands-Indië oorlogsmisdaden hebben gepleegd. De 71-jarige ex-politiechef H.M. Oude Egbe- rink baseert zijn aangifte op fragmenten uit liet onlangs ver schenen boek 'Naar eer en ge weten' van luitenant-kolonel b.d. B. Schüssler, nu 73 jaar oud. In het boek beschrijft Schüssler onder meer hoe hij met twee an dere militairen (kapitein Faber en sergeant Vermeer) betrokken is bij het in koelen bloede dood schieten van een gevangen ge nomen Koreaan. Ook vertelt hij hoe gevangenen systematisch werden gemarteld en geeft de auteur aan hoe zijn peloton geen tijd had om krijgsgevangenen te maken en daarom tegenstan ders direct liquideerde. Prins Bernard Het boek van Schüssler is voor zien van een voorwoord van prins Bernhard, die de schrijver kenschetst als 'een eerlijk vol bloed militair'. De oud-politieman Oude Egbe- rink, die zich als oud Indië-gan ger in zijn eer voelt aangetast, stuitte in de bibliotheek toeval lig op het b oek van de omstreden luitenant-kolonel b.d. 'Naar eer en geweten' is enkele maanden geleden in een beperkte oplage verschenen. „Al lezende beving mij een enorme woede. Die man be schrijft pure oorlogsmisdaden die hij met zijn vriendjes tijdens de politionele acties heeft be gaan. En hij durft zichzelf een militair pur sang" te noemen." Citaten Oude Egberink verwijst in de aangifte naar letterlijke citaten uit het boek van Schüssler. Deze vertrekt eind 1947 als vaandrig naar Nederlands-Indië. Het lukt hem daar in contact te ko men met de commandant van het Korps Speciale Troepen, ka pitein Raymond Westerling, bij genaamd de Turk, en hij treedt als reserve-tweede luitenant in dienst bij dit om zijn wreedheid beruchte onderdeel. Zijn commandant is kapitein Faber. Deze man, die in de zo mer van 1947 onderscheiden wordt met de Militaire Willems Orde, blijkt een militair naar Schüsslers hart. 'Op onze acties worden krijgsgevangenen ge maakt. Als ze in onze handen vallen, wacht ze een keiharde ondervraging. Wij bevelen hen bijvoorbeeld een plank met lan ge spijkers boven het hoofd te houden. Daar wordt een kei bo venop gelegd. Dat houdt geen mens lang vol, dus de man heeft de keuze tussen praten en pra ten', staat in het boek. Deze hardvochtigheid is volgens Schüssler nodig omdat de Azia ten anders geen enkel respect voor blanke ondervragers kun nen opbrengen. In de aangifte aan de officier van justitie geeft Oude Egbe rink aan dat Schüssler als pelo tonscommandant verantwoor delijk was voor deze wandaden, ook al zou hij ze zelf niet ge pleegd hebben. Schüssler, woonachtig in Har derwijk, was nog niet op de hoogte van de aangifte. „Ik zit er ook niet mee. Het is verdomde gemakkelijk om achter een bu reau een oordeel te vellen." Hij zegt nog steeds begrip te hebben voor de koelbloedige liquidatie van een Koreaan door Faber en Vermeer omdat deze mannen als krijgsge"vangen waren gemar teld. GPD BERLIJN - Een tweede slacht offer van een onbekend virus is in het Duitse Jena in quarantai ne opgenomen. Het zou gaan om een 40-jarige bioloog uit Thüringen. Artsen vrezen dat de man het ebolavi rus onder de leden heeft. De bioloog heeft in West-Afrika samengewerkt met de Duitser die begin deze week paniek ver oorzaakte. Hij had levensbe dreigende bloedingskoortsen. Het ziekenhuis deelde gister avond mee dat een ebola-test bij de man negatief is uitgevallen, maar dat hij wellicht door een soortgelijk, gevaarlijk virus is geïnfecteerd. In Frankfurt aan de Oder, waar de man vandaan komt, heeft het onbekende virus paniek veroorzaakt. Al honderd mensen uit de kliniek waar de patiënt eerst is behandeld, heb ben om een bloedtest gevraagd. ANP/DPA Paleis Soestdijk, juli 1998 De biografie welke voor U ligt behoeft geen lang voor woord. 'Naar Eer en Geweten' is het verslag van een eerlijk vol bloed militair, soldaat, offi cier. Het is het boeiende le vensverhaal van een ridder MWO, vlieger en bovenal commando, die liever zijn aandacht naar beneden richtte dan naar hen die bo ven hem waren gesteld. Het is een bijzonder interes sant en lezensioaardig boek over, zoals de schrijver zich zelf noemt, 'een omstreden veteraan Bernhard Prins der Nederlanden van orize redactie buitenland PODGORICA - De Joego slavische republiek Mon tenegro wil de federatie met het grotere Servië op heffen en die vervangen door een losser verband van twee afzonderlijke staten. Als Servië het voorstel verwerpt, zal Montenegro een referen dum over volledige onaf hankelijkheid houden. Premier Vujanovic van dë pro- westerse regering van Mon tenegro verklaarde dat de coali tiepartners in de deelstaat het gisteren eens zijn geworden over een vijftien pagina's tellen de notitie. De regeringspartijen stellen voor de federatie van Mon tenegro en Servië om te vormen tot een gemenebest. In het hui dige Joegoslavië wordt Mon tenegro gedomineerd door het veel grotere Servië. Het land zou in de nieuwe opzet veel meer zeggenschap moeten krijgen, een eigen munt en eigen minis teries van Defensie en Buiten landse Zaken. De Mon- tenegrijnse regering heeft Joegoslavië ook een suggestie voor een nieuwe naam gedaan: het Gemenebest van de Staten van Montenegro en Servië. Bedreiging Het plan werd na een vergade ring van vier uur goedgekeurd. Voordat het aan Belgrado wordt voorgelegd, moet het Mon- tenegrijnse parlement nog het groene licht geeft. De Mon- tenegrijnen verwachten dat Belgrado binnen zes weken rea geert, aldus regeringsfunctio narissen in Podgorica. Het voorstel is een directe bedrei ging voor het gezag van de Joe goslavische president Milose vic. Het is niet waarschijnlijk dat Milosevic het voorstel zal aanvaarden. Zeker omdat zijn functie van staatshoofd van Joegoslavië met de feitelijke af schaffing van Joegoslavië over bodig wordt. De Amerikaanse regering zei gisteren dat het de Mon- tenegrijnse regering steunt. Woordvoerder Rubin van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de leiding in Pod gorica er „een weloverwogen en rationele benadering" op na houdt. Wel zei Rubin dat Was hington van mening is dat Mon tenegro binnen de Joegoslavi sche federatie moet blijven. De woordvoerder van Milose vic, Ivica Dacic, wilde nog geen commentaar leveren. Hij zei dat de regeringspartij het voorstel nog niet had ontvangen. De Servische ultranationalist Seselj, een bondgenoot van Milosevic, gaf wel een reactie. Hij noemde het Montenegrijnse voorstel 'onzin' en hij zei dat het Joegoslavische leger zou ingrijpen als Montenegro zich probeert af te scheiden. AFP/AP/DPA De lijdensweg van de Nederlandse Euro-ambtenaar Paul van Buitenen is nog niet ten einde. Hij is onderwerp van onder zoek omdat hij het privé-adres van de inmiddels afgetreden Eurocommissaris Cresson zou hebben doorgespeeld aan een kritisch parlementslid. De informatie werd gebruikt om vriendjespolitiek door Cresson aan te C tonen. w Aan de kust regeert de drukte, maar in het Zeeuwse binnen land is nog volop rust te vinden. Wandelaars, vissers, scouts, ze genieten van het eenzame land schap. Een rondje Zee land, uit het zicht van Q) de zee. Jl. \J RILLAND - Haan Joris mag voorlopig blijven. De Middelburgse rechtbank heeft beslist dat de om streden haan zijn hok in Rilland nog niet hoeft te verlaten. Joris de haan staat in zijn woonplaats al zo'n ander half jaar ter discussie. Omwonenden klaagden steen en been over het ge- kraai van de haan. Burge meester en wethouders van de gemeente Reimers- waal legden daarom een verbod op het houden van hanen in de betreffende achtertuin aan de Bathse- weg in Rilland. Joris moest vertrekken en wel binnen vijf dagen. Eigenares W. J. van de Griek tekende bezwaar aan tegen dat besluit. De gemeente wees het be zwaarschrift af, Van de Griek stapte vervolgens naar de rechter en kreeg gelijk. De rechtbank heeft de afwijzing van het be zwaarschrift vernietigd. Nieuw besluit Het college moet nu op nieuw een besluit over het bezwaarschrift nemen, met inachtneming van de uitspraak van rechter R. C. M. Reinarz. De eis dat de haan binnen vijf dagen van het omstreden perceel moet verdwijnen, wordt geschorst, totdat opnieuw over het bewaar schrift van Van de Griek is beslist. LANGWEER - De bemanning van het skütsje uit Grou werkt hard om aan de wind zeilend hun eerste plaats vast te houden. Ze wonnen uiteindelijk de strijd op de Lang weerder Wielen. Schipper Berend Mink verstevigde zijn leidende positie in het klassement. De race van gisteren begon een uur later dan gepland vanwege overvloedige regen. Het evenement duurt nogtot volgende week. foto Siep van Lingen/GPD JAKARTA - De bosbranden in Indonesië lopen uit de hand. De len van Zuidoost-Azië zijn be dekt met een dikke laag smog. Milieuactivisten waarschuwen voor een herhaling van de pro blemen in 1997, toen bosbran- van onze redactie buitenland JAKARTA - Jakarta zet vanaf deze maand tot januari 2000 11.000 man veiligheidstroepen in Atjeh in, voor de uitvoering van Operatie Rencong II. De In donesische politiechef Roes- manliadi heeft dat woensdag verklaard, meldde persbureau Antara gisteren. De naam van de operatie is afge leid van een traditioneel wapen in Atjeh. In die noordelijke pro vincie werd gisteren voor de tweede dag opeenvolgende dag een algemene staking gehouden uit protest tegen het militaire geweld in de separatistische provincie in de uiterste noord punt van Sumatra. Roesmanhadi heeft het bevel uitgevaardigd dat mensen met wapens 'direct worden neerge schoten'. „Dat geldt voor ieder een in Atjeh die wapens heeft, maar geen Indonesisch uniform draagt en geen persoonsbewijs heeft." Volgens de generaal zal de ope ratie zich concentreren op de ge bieden van Pidie en Noord- en Oost-Atjeh. Dat zijn dezelfde gebieden waar het leger in de af gelopen negen jaar de Beweging Vrij Atjeh poogde te onderdruk ken. Vrij Atjeh vecht voor een onafhankelijke moslimstaat. Patrouille Een patrouille van rond vijftig soldaten en politiemensen doodde gisteren in Pidie zes re bellen van een groep van twaalf die de patrouille aanvielen. Sinds mei zijn in Atjeh door het geweld 211 mensen omgeko men, van wie 167 burgers. De Indonesische politie maakte gisteravond op vreedzame wijze een eind aan de actie van Atje- hers bij de Nederlandse ambas sade in Jakarta. Na overleg verlieten de negen activisten vrijwillig het terrein van de Nederlandse missie. De actievoerders zijn niet aange houden. De Nederlandse ambassade had de Indonesische politie ge vraagd de betogers zo vreed zaam mogelijk van het terrein voor de ambassade te verwijde ren. Volgens Buitenlandse Zaken hebben leden van de ambassa- Het nationale voetbalelftal van Mexico heeft gistermorgen in eigen land de Confederations Cup veroverd. In een spectaculaire 'J A finale versloegen de Mexicanen Brazilië met 4-3. feiten en meningen: 2, binnenland: 3, varia: 4, buitenland: 5, financiën en economie: 6, radio en televisie: 7, kunst cul tuur: 9,10,11 en 12, zeeland: 13,14,15,17,19 en 20, sport: 21, 23 en 24. (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!! destaf die getuige waren van de verwijdering, bevestigd dat de politie 'nauwgezet aan dit ver zoek heeft voldaan'. De ambas sade zal geen juridische stappen tegen de betogers nemen. ANP zie ook pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving h 96,50 Naam: Voorletters: m/v Straat: Plaats: Telefoon: den in de regio ook voor veel luchtvervuiling zorgden. De Japanse regering heeft de In- donesische regering gisteren ihulp toegezegd. Tokio stuurt een team vuurexperts naar Su- Imatra dat de omvang van de bosbranden gaat opnemen. Daarna stelt Japan ook blusma- terieel beschikbaar. Uit satellietbeelden blijkt dat er momenteel twee- tot driehon derd bosbranden zijn op Borneo en Sumatra. De rook hindert het lucht- en scheepvaartverkeer in de regio. In de Straat van Ma- lakka, de drukke waterweg die Singapore en Maleisië van In donesië scheidt, liepen schepen vertragingen op. In Riau, een provincie ten noordwesten van Jakarta die al maanden in de rook van de bos- s branden ligt, was het zicht in de hoofdstad Pekanbaru gisteren ii beperkt tot minder dan twee- I honderd meter, i [|Een krant in Maleisië maakte 0 gisteren bekend dat de Maleisi sche regering heeft besloten _j geen luchtvervuilingsindex j, meer te publiceren, omdat zij bang is daarmee toeristen af te II schrikken. DPA/AP WEERT - Een meteoriet heeft gisteren een gat van twintig bij twintig centimeter geslagen in het dak van een Weertse ijzer gieterij. Dit heeft de Luchtvaartpolitie op Schiphol gisteren bekendge maakt. Op het moment dat de meteoriet insloeg, was alleen de technische dienst aan het werk. Chef-technicus M. Castelijns vond het voorwerp. Hij staat de meteoriet waarschijnlijk af aan de sterrenwacht. ANP Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1