20' Dovemansoren door discodreun We halen het wel weer in PZC 1 Directie Mare wil fabriek overnemen van moederbedrijf Minder Zeeuwen in Vrederust Halsteren N-Beveland kiest route risico-stoffen Boor klaar voor grote werk zeeland vrijdag 6 augustus 1999 17 Meningen verdeeld over instellen lager geluidsniveau door Maurits Sep VLISSINGEN - De directie van Mare Chemicals onderhandelt met moederbedrijf Clariant over overname van de fabriek in Vlissingen-Oost. In een deel van het bedrijf willen directeur J. G. de Looff en adjunct-directeur W. Roos een nieuw chemisch be drijf opzetten. De fabriek waar in nu nog alkaansulfonaat wordt gemaakt voor vloeibare wasmiddelen, moet voorlopig intact blijven om eventuele pro ductieproblemen van Clariant in Duitsland en Frankrijk op te vangen. Het Zwitserse Clariant besloot vorig jaar de productie van grondstoffen voor zeep- en was middelen in Vlissingen-Oost op 1 januari 2000 te beëindigen. Adjunct-directeur Roos beves tigt dat hij en directeur De Looff plannen hebben voor een nieuw chemisch bedrijf in de TAED- fabriek, waar tot april van dit jaar bleekmiddelen werden ge maakt. Het gaat om een klein bedrijf waar hooguit enkele tientallen mensen aan de slag kunnen. Roos vindt het prematuur de plannen nu al te preciseren. ,,We zijn bezig met een haalbaar heidsstudie. Als blijkt dat wat we willen haalbaar is, kan ik meer zeggen." Roos verwacht half september duidelijkheid te kunnen verschaffen. Als de plannen doorgaan, kan de nieu we fabriek op zijn vroegst eind 2000 gaan produceren, voor spelt hij. De tweehoofdige directie on derhandelt met Clariant over overname van het volledige complex, inclusief de alkaan- sulfonaatfabriek. De productie van deze grondstof voor vloei bare wasmiddelen wordt in no vember stilgelegd. Clariant eist desondanks van kandidaat-ko pers dat deze fabriek de eerste twee jaar volledig intact blijft. Het concern wil bij calamiteiten op de fabrieken in Wiesbaden en Lamotte onmiddellijk kunnen uitwijken naar Vlissingen- Oost. Daarom wordt tot op he den gewoon geïnvesteerd in ge bouwen en installaties. Roos benadrukt dat van een doorstart van Mare Chemicals absoluut geen sprake is. „Clari ant verwacht dat de fabrieken in Wiesbaden en Lamotte volle dig aan de vraag kunnen vol doen. Als zich daar echter een calamiteit voordoet, zit men di rect in de problemen. Daarom wil het bedrijf Vlissingen-Oost achter de hand houden. Niet in eigen beheer, maar uitbesteed aan een nieuwe eigenaar. Clari ant wil verder gebruik blijven maken van onze op- en over slagfaciliteiten voor transpor ten naar de Verenigde Staten." Voor het personeel van Mare Chemicals hebben de huidige plannen geen enkel gevolg, voegt Roos daaraan toe. De ontslagaanvraag voor de 75 me dewerkers is inmiddels goedge keurd door Arbeidsvoorzie ning. De plannen voor een nieuwe chemische fabriek zijn nog te onzeker om huidig Mare- personeel een nieuwe baan in het vooruitzicht te kunnen stel len. Voor de op- en overslag van alkaansulfonaat zijn, afhanke lijk van het aantal transporten per jaar, maximaal vijf mensen nodig. Mocht Clariant tijdelijk behoefte hebben aan de produc tie van alkaansulfonaat in Vlis singen-Oost, dan ligt het vol gens Roos voor de hand om Duits of Frans personeel naar Nederland te halen. Verrast F. van der Veen van de CNV Be- drijvenbond is verrast over de plannen van de directie van Mare Chemicals en die van Cla riant. Hij hoopt zo spoedig mo gelijk te worden ingelicht. Hij zou een nieuwe chemische fa briek in Vlissingen-Oost wel toejuichen, gezien de sluiting in de chemiesector van Mare en van de Cokesfabriek in Zeeuws- Vlaanderen. Advertentie Alles voor kantoor op nummer weststrate verpakkingen oostperkweg 20 middelburg lel: (0118) 63 00151 1997 gepland tijdpad i doorRené Schrier en Wout Bareman GOES-Hij lijkt, als altijd, goed gemutst. De dag voor hij vijftig wordt, lijkt niets Tin Buis te de- l renToch waren er gemengde - gevoelens in hem rond. De di- i| recteur van de NV Westerschel- i detunnel is niet erg te spreken ei overdewijzewaarophetproject 3 de laatste tijd in het nieuws e komt. Veiligheid, arbeidstijden, alle mogelijke procedures, ver- traging in het boorproces.het t zint hem allemaal niet. Nee, niet dat hij spijt heeft als geodetisch - (landmeetkundig) ingenieur in e; dit megaproject te zijn gestapt, maar vooraf keek hij er toch an- •I ders tegenaan. i Projectleider geweest bij de i bouw van de Scheldewalradar- I keten, daarvoor vanuit Zierik- j zee nauw betrokken bij de Deltawerken, een niet weg te i'j cijferen baan bij Verkeer en Wa- 1- terstaat in Den Haag en nu op- i! drachtgever van een, zoals dat ig vandaag de dag wordt omschre- [i ven, 'gigaproject' onder de Wes- a terschelde. „Het is een schaal tej groter dan wat ik tot nu heb ge- El daan. De uitdaging - sorry voor Rj het cliché - is enorm. De con st structie, een naamloze vennoot- ifj schap die met twee aandeelhou- t- ders (Rijk en provincie) op eigen ia benen staat en dit tunnelproject s-j tot een goed einde moet bren- B-J gen, is nooit vertoond in Neder- 5ti land. Het is ook een pilot-pro- at; ject; er wordt met argusogen jfj naar gekeken. Het moet een J voorbeeld zijn van hoe dit soort projecten in de toekomst wordt i aangepakt. Ik vind het heerlijk om met een kleine organisatie - inderdaad kort door de bocht vaak - aan zoiets te werken. Snel beslissen, geen ellenlange procedures, dat bevalt me wel. Bij de radarketen hadden we ook zo'n klein clubje. We heb ben het toch allemaal voor el kaar gekregen voor tien procent minder dan begroot." Of hem dat bij de aanleg van de Westerscheldetunnel ook lukt, is zeer de vraag. Het budget is met vijf procent voor de post on voorzien krap. En er zijn, 'tij dens de rit', nogal wat haken en ogen opgedoken, de afgelopen maanden kwam 'de tunnel' niet bepaald positief in het nieuws. Een dodelijk ongeval en ver schillende ongelukken met ge wonden, problemen met de Arbeidsinspectie en de vakbon den, discussies met de hulpver leningsdiensten over de veilig heid. Buis: „Laat ik voorop stellen dat er absoluut geen f ric- 0m '|20m rJOm leom 1 ties zijn tussen ons als opdrachtgever en de aanne merscombinatie over de ar beidsinzet en de veiligheid. Het is weliswaar hun pakkie-an, het ligt vast wie er verantwoorde lijk is, maar op het gebied van de veiligheid bij de bouw zijn er geen twijfels. Ik heb die - ook na dat dodelijk ongeluk - nog steeds niet, want ik weet dat de aandacht voor de veiligheid op de werkvloer enorm groot is. Maar het is al eerder, niet alleen door mij maar ook door de aan nemer gezegd: bij dit soort me- gapi'o j ecten kun j e dodelij ke on gevallen en zware ongelukken nooit uitsluiten." Veiligheid, alles draait in de pu blieke discussie over de Wester scheldetunnel om het veilig heidsaspect. Tin Buis knikt: „Na de rampen in de Mont zij-aanzicht X. fcunneltracé lengte 6,5 Um WEEKBOEK TUNNEL 6 augustus 1999 door Esme Soesman HALSTEREN - Het aantal Zeeuwen dat in het psychia trisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren verblijft, is tanende. In 1998 ging het in totaal om 66 mensen. In 1994 waren dat er nog 116. Die terugloop heeft te maken met de oprichting van Emergis. Alleen Tholen en Sint Philipsland zijn nog aangewe zen op de Noord-Brabantse voorziening. De verkleining van het Zeeuwse - en dat geldt ook voor het Zuid- Hollandse - patiëntenbestand is logisch, zo blijkt uit het jaarver slag van Vrederust over 1998. Het verzorgingsgebied van het ziekenhuis besloeg eerst weste lijk Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland. Nadat er een psychiatrisch ziekenhuis in Zeeland kwam, kregen de al aanwezige Zeeuwse chronische patiënten demogelijkheid om te kiezen tussen beide ziekenhui zen. Van de speciaal hiervoor aangehouden capaciteit in Vre derust wordt langzaamaan steeds minder gebruik gemaakt. Dit wordt voornamelijk veroor zaakt door het overlijden van de Zeeuwse patiënten. Hun plaats wordt over het algemeen niet door Zeeuwen ingenomen. Tholen en Sint Philipsland be horen echter, aldus intern advi seur J. C. J. Wierckx van Vre derust, nog altijd tot het zorggebied van het West-Bra bantse ziekenhuis. Die indeling heeft te maken met de geografi sche ligging van de Thoolse re gio. Alleen voor ambulante zorg zijn Tholenaren aangewezen op de diensten van Emergis. In 1998 maakten 25 mensen uit de gemeente Tholen gebruik van de diensten van Vrederust. Het aantal overige Zeeuwen be droeg 41. Het aantal Zeeuwen, met uitzondering van de regio Tholen, in 1994 bedroeg nog 73. De daling zal zich mettertijd doorzetten, bevestigt Wierckx. „Tegelijkertijd neemt de vraag naar hulp toe, zodat de bezet ting niet afneemt." In 1998 ver bleven er verder drieëntwintig mensen uit Zuid-Holland, 250 uit Noord-Brabant en 8 uit de overige provincies in Vrederust. Het ziekenhuis bestaat dit jaar- negentig jaar. door René Schrier WISSENKERKE - De gemeen teraad van Noord-Beveland moet routes op het eUand aan wijzen voor het vervoer van ge vaarlijke stoffen. Het college van Burgemeester en Wethou ders denkt daarbij aan de grote doorgaande routes op Noord- Beveland. Dat zijn de N57 vanaf Kamperduin naar de storm vloedkering, de N255 vanaf Kamperduin naar de aanslui ting bij de Deltaweg en de weg tussen Goes en Zierikzee voor zover die over Noord-Bevelands grondgebied loopt. Dat is de N256. Dit zal met borden wor den aangegeven. Op zich kan de aanwijzing van de routes als een formaliteit worden gezien. Een onderzoek van een adviesgroep uit Ensche de naar een risico-inventarisa tie wees uit dat het wegtrans port van gevaarlijke stoffen in de provincie Zeeland in de hui dige situatie geen aanleiding geeft tot risico-knelpunten. Toekomstige ontwikkelingen in het transport van gevaarlijke stoffen en infrastructuur en ruimtelijke ontwikkeling nabij transportroutes vragen wel aandacht, volgens de advies groep. De gemeente Noord-Beveland wil op verzoek van de commis saris van de koningin graag voor 1 augustus de knoop door hakken. De kwestie wordt be sproken in een vergadering van de commissie bestuurlijke za ken en financiën van Noord-Be veland, die woensdag 11 augus tus om 19.30 uur vergadert. Brandweer In die vergadering komt ook een voorstel aan de orde om ak koord te gaan met het investe- ringsplan voor de brandweer. Om de geraamde kosten niet te overschrijden moet de verwan- ging van helmen en gelaatstuk ken uitgesteld worden tot volgend jaar. Ook wordt er be spaard op de inruil van een oude hulpverleningsset. Overigens moet Noord-Beveland als ge volg van ARBO-voorschriften een risico-inventarisatie op la ten stellen voor de brandweer. door Jeroen Vlieqenberq VLISSINGEN - Twintigdui zend jongeren hebben volgens cijfers van TNO problemen met het gehoor. De Nationale Hoorstichting waarschuwt dat de patiënten van de oorartsen steeds jonger worden. Onder zoek van het Royal National Institute for Deaf People en University College in Londen toont aan dat 62 procent van de Britse jongeren die discothe ken of concerten bezoeken een gehoorbeschadiging oploopt. M. Spetic, mede-eigenaar van discotheek The Nighttrain in Middelburg: „Wij hebben van begin af aan een decibelmeter, de limiter, in onze discotheek. Die begrenzer is door de gemeente ingesteld om geluidsoverlast te beper ken. Het volume kan niet bo ven de 90 decibel komen, anders slaat de apparatuur au tomatisch af. We horen meestal geen klachten over gehoorbe schadiging. Vaker hoor je men sen vragen of het niet wat har der kan, maar dat doen we dus niet. Ik constateer dus dat men harder geluid gewend is. Daar naast is het bij ons zo dat we geen torens hebben, want de boxen hangen verspreid over de ruimte. Wel is het zo dat bij optredens het geluidsniveau soms wordt overschreden, maar dat komt omdat artiesten in hun contract laten vastleg gen dat ze zelf bepalen hoe hard de versterkers mogen worden afgesteld. Dat is wel eens vervelend. Gezondheids preventie is goed maar ik vind wel dat jongeren de laatste tijd overspoeld worden door de ve le voorlichtingscampagnes over seks, drugs, zinloos ge weld en noem maar op." E. Verhé, eigenaar discotheek De Ploeg in Groede: „Ik heb vijfentwintig jaar in de discotheek gestaan en we heb ben altijd een geluidsbegren zer in onze discotheek gehad. Nu nog steeds, alleen verhuur ik De Ploeg nu. Je kunt zo'n be grenzer maar beter van begin af aan in de zaak plaatsen, want het personeel wil geen ge hoorbeschadiging oplopen." K. van Damme, eigenaar disco theek Kiekieris in 's Heeren- hoek „De trend van keiharde gab- berhouse, waar wij nooit aan hebben meegedaan, is passé. Volgens mij gaat het erom of het geluid eentonig is of dat er variatie is. Ik werk hier al sinds de jaren tachtig en ik loop nog langer rond in het uitgaanscir cuit en ik heb nergens last van. Ik weet zeker dat het geluid hier soms tot 110 decibel komt, maar als dat af en toe gebeurt maakt dat niks uit. Het gaat om de kwaliteit van de installatie. Je moet zorgen voor de juiste balans tussen bastonen, mid dentonen en hoge tonen. Ik ge loof het allemaal niet zo. Vol gens mij is het ook een kwestie van aanleg. Ben je er gevoelig voor of niet. Het heeft toch vaak met ouderdom te maken denk ik. Mijn opa werd stok doof en die heeft zijn leven lang toch echt nooit een discotheek gezien." J.B. Masurel, medewerker Na tionale Hoorstichting: „De meeste begrenzers in dis cotheken hangen altijd achter in de discotheek. Het geluid wordt dus gemeten aan de ran den van de disco. Bovendien zijn de limiters afgesteld op 90 decibel. De arbo-regels schrijven voor dat bij een geluid van 80 deci bel al gehoorbescherming ver plicht is. Het probleem is dat het publiek dicht bij de spea kers staat te dansen. Als je elke dag een paar uur in de disco staat te dansen kun je na een paar maanden echt last krijgen van gehoorbeschadiging. Het gaat niet om het soort muziek, maar om het volume en de hoe veelheid tij d die j e in een disco theek of bij een concert door brengt. Vaak treedt ook de zogenaam de discodip op: het frequentie- gebied dat relevant is voor de spraak wordt aangetast waar door het verstaan van mede klinkers moeilijker wordt. We weten dat het moeilijk is om jongeren op een leuke, aan sprekende manier te bereiken. Toch proberen we het straks in oktober met de Dag van het oor en er is bij alle audiciens een cd (vertragende) papiei-molen maakte hem kriegel. Ambtelij ke molens, dat verhaal. Het be gin van het boorproces valt hem ook tegen. „De start is uiterst moeizaam. Toen ik - eind juni - van vakantie terugkwam, had ik verwacht de achterlichten van de eerste boormachine te zien verdwijnen in dat gat. Da's dus niet gelukt. En zal ik het nog één keer herhalen? Dat halen we tijdens het boren wel in." En verder is en blijft Tin Buis en vrolijke vijftiger-. De jongeren die regelmatig een disco bezoeken lopen een grote kans op gehoorbeschadiging. verschenen met de titel 'Een le ven lang luisteren'. Daarop staan prachtige nummers. Het idee erachter is dat je er nu nog van kunt genieten, maar straks misschien niet meer." Ann-Marie, studente uit Vlis- singen: ,Van de kroeg kun j e al gehoor beschadiging krijgen. De mu ziek in een café staat erg hard, vergelijkbaar met een disco theek. Als je in een disco bij een luidspreker staat tril je weg. Als ik een paar nachten achter elkaar ga stappen heb ik de week erop moeite om mensen te verstaan. Ik ga in Vlissingen wel eens naar Frapo's, De Con current of De Dop. De muziek staat de laatste tijd steeds vaker erg hard. Ik be grijp niet wat daar leuk aan is. Je kimt gewoon geen normaal gesprek meer voeren. Soms ben ik ook schor van het schreeu wen." C. Stolwijk, KNO-arts Ooster- scheldeziekenhuis Goes: „In mijn praktijk merk ik niet zozeer dat de patiënten steeds jonger worden. Maar het komt nogal eens voor dat ik van som mige jongeren een audiogram maak en dan zie je toch dat ze een beetje hoge tonenverlies hebben. Een lichte lawaaibe- schadiging. Niet heel ernstig, maar de schade is wel onher stelbaar. Het probleem is een voudig op te lossen door de be grenzer lager af te stellen. 70 decibel bijvoox-beeld, maar dat is ook al behoorlijk hard. Ik snap niet dat er op dit gebied geen landelijk beleid is dat kan worden doorgevoerd. Het is laksheid. Je kunt allerlei cam-, pagnes voeren, maar van mij foto Lex de Meester mag het stringenter en dwin gender Want j e kunt nog zoveel campagnes verzinnen, de groepsnorm bepaalt wat er gebeurt. Daarnaast zijn er na tuurlijk wel arbo-regels, waar om gelden die niet in discothe ken? Ik vind dit typisch een taak van de GGD's. Ze hebben de moge lijkheid om die taak wettelijk af te dwingen en weten boven dien precies hoe ze met preven tie moeten omgaan. Wat mij betreft is op het gebied van ge zondheid een actiever beleid wel opz'n plaats." Blanc-tunnel en de Tauerntun- nel heeft iedereen het erover. Ik begrijp best dat de hulpdiensten het onderste uit de kan willen en de Kombinatie Middelplaat Westerschelde, de tunnelbou- wei-, heeft ook direct gezegd dat ze wil betalen voor het materieel dat nodig is voor hulp aan haai mensen, maar er moeten na tuurlijk geen brandblussers met gouden randjes worden geëist. Men wil wat spek op het vlees - dat zou ik zelf in zo'n situatie ook vragen - maar het moet niet doorschieten. Een paar weken geleden is er overleg geweest met commissaris Van Gelder als bemiddelaar (erbij gehaald door burgemeester Barbé overi gens, omdat die straks verant woordelijk is). Tja, de vraag is wat de rol van de hulpverlening is en hoever die strekt. Ik ben zelf geneigd te zeggen dat ex- grenzen zijn." Hij begrijpt best dat burge meester Mandos van Borsele en commissaris der koningin Van Gelder zich zorgen maken over de veiligheid in de tunnel - en niet alleen tijdens het bouwpro ces, ook tijdens de exploitatie. „Zij willen heel graag hun Sloe- brandweerkorps voor zowel de fabrieken in het Sloegebied als voor de tunnel. Maar moeten wij daaraan meebetalen? Ik denk het niet. De taak van de hulp diensten in en om de tunnel is geen andere dan op de openbare weg. De tunnelwacht, die wij willen... ook zoiets. Moeten de hulpdiensten die voor hun reke ning nemen? Als ik een openba re inschrijving regel, kan het best zijn dat we in zee gaan met een takeldienst uitTerneuzen of Goes. Wat ik van Van Gelder- niet begrijp is dat hij in een veel te laat stadium verkondigt dat er een soort veiligheids-effect- rapportage moet komen. Is hij vergeten dat we maanden gele den een halve meter boekwer ken over die veiligheid hebben aangeboden aan staatssecreta ris De Vries? Enne... als voor man van Zeeland moet hij ook niet vergeten dat hij ons met dat soort opmerkingen op kosten zou kunnen jagen. Trouwens, hij wakkert ook - ten om-echte - het on veiligheidsgevoel bij de toekomstige tunnelgebruikers aan." Tin Buis heeft het sterke gevoel dat 'zijn' tunnel door die be richtgeving (veiligheid, ar beidsomstandigheden) schade lijdt. Het imago is verslechterd en dat zint hem niet. Net zoals de hele planning. Die liep an ders dan verwacht. Honderd tachtig vergunningen is natuur lijk ook niet niks, maar de hele TERNEUZEN - De eerste boor machine van de Westerschelde tunnel heeft het negen meter lange dichtblok 'geslecht'. Daarna heeft de tunnelboor 48 uur rust gehad. In dat tijdsbe stek is de apparatuur verder bij gesteld. Tunneldirecteur Tin Buis: „Ik heb begrepen dat er toch wat problemen ontstonden bij het doorboren van dat dichtblok, een blok gestabiliseerd Wester scheldezand. Dat is ook wel be grijpelijk als je weet dat de ap paratuur is afgestemd op het boren in slappe grond. Dat dichtblok bleek dus minder slap. Na die stilstand van twee etmalen begint het boren nu pas echt." De 'boortrein' van 200 meter is nu dus vertrokken. Met welke snelheid is nog niet te zeg gen. Maar de topsnelheid wordt straks twaalf meter per dag. En dat 6,6 kilometer ver. De tunnelboor is optimaal afgesteld voor de duik onder de Westerschelde. foto Charles Strijd Tin Buis: „Het imago is verslechterd en de start verloopt uiterst la moeizaam." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17