Opvang verslaafden op de tocht Genieten van folklore in Zoutelande Domburg in tropische sferen Kurkdroog bos in Westhoek brandgevaarlij k zeeland vrijdag 6 augustus 1999 w 16 Meer geld voor Goes' podium 't Beest Asielzoekers helpen VUssingse hulpverlening vreest opdrogen geldstroom eettent zomer door GOES - Podium 't Beest in Goes gaat op zoeknaareenbrederpu- bliek, zonder afbreuk te doen aan het eigen karakter. Daar mee komt het tegelijk tegemoet aan de wens van het gemeente bestuur, dat enigszins verlegen is met het (tijdelijk) ontbreken van een schouwburg en een bio scoop in de stad. Ter ondersteu ning hebben B en W deze week besloten een eenmalige bijdrage van 60.000 gulden beschikbaar te stellen. Het bestuur van 't Beest denkt zelf, samen met de vrijwilligers, al enige tijd na over de toekomst van het podium. Er wordt vol gens voorzitter A Feijtel in geen geval getornd aan de drie pijlers van 't Beest: kwaliteit, verras sing en kweekvijver. „Die hou den we echt overeind, maar we willen kijken of we door een aanvulling, een verbreding, iets meer mensen binnen kunnen halen." Dat geldt voor alle vier de elementen in het aanbod: film, theater, muziek en kinder toneel. Feijtel benadrukt dat 't Beest nooit een commerciële instel ling zal worden die 'voorspel baar vermaak' biedt. „We gaan op zoek naar mensen die we naar onze mening nu te weinig in 't Beest aantreffen. Dat zijn mensen die wel degelijk cultu rele belangstelling hebben, maar voor wie het etiket cultuur er niet in hoofdletters op hoeft te staan. We moeten hun in elk geval de gelegenheid bieden om van ons aanbod te proeven." Het proces is al voorzichtig in gang gezet. Op cinemagebied biedt 't Beest al niet meer alleen de films voor fijnproevers, maar ook verantwoorde kassuccessen zoals Left Luggage en Karakter. „We schamen ons er allesbehal ve voor dat we dan drie of vijf avonden achter elkaar zijn uit verkocht." Het is ook de bedoe ling vaker films te vertonen. Het project Berichten van de Straat, dat medio juni werd uit gevoerd, beschouwt Feijtel als een goed voorbeeld van hoe the ater met 'artistieke kwaliteit' voor een bredere groep toegan kelijk kan worden gemaakt. Op muziekgebied denkt hij aan de danceparty's. „Dat zijn geen ge wone disco's, maar dansfeesten rnet elke keer een ander heel ei gen karakter." Als het gaat om kindertoneel wil 't Beest meer inspelen op de wensen van de scholen. door Willem van Dam ZIERIKZEE - De brandweer op Schouwen-Duiveland waar schuwt tegen het gebruik van vuur in de bossen en duinen in de Schouwse Westhoek. Door de extreem warme zomer zijn de bos- en duingebieden kurk droog. Daardoor is de kans op brand groot. Eén achteloos weggeworpen brandende siga rettenpeuk kan een lont in een kruitvat zijn, aldus brandweer commandant F. M. J. Pijnen borgh-. Ook adviseert de brandweer om in bos en duin geen glaswerk achter te laten. Onder de bran dende zon leveren ook glas scherven gevaar op; die kunnen als een soort brandglas het dro ge hout laten ontvlammen. Brandweercommandant Pij- nenborgh noemt de huidige si tuatie in de Boswachterij, 't Zeepe en de duinen in de Kop van Schouwen-Duiveland 'risi covol'. Loof- en dennenbomen snakken naar een flinke slok re genwater. Hoewel het in de nacht van woensdag op donder dag stevig heeft geregend, was de hoeveelheid neerslag onvol doende om aan het brandgevaar in de Westhoek een eind te ma ken. De afgelopen dagen is de brand weer een aantal malen uitge rukt om brandjes in de kiem te smoren. Pijnenborgh maakt zich vooral zorgen over de ma nier waarop jongere vertierzoe kers in de droge Westhoek met vuur omgaan. „Er zijn nogal wat jongens en meisje die in de avonduren met z'n allen het bos intrekken; dan wordt er ge blowd, een neutje gedronken en een kampvuur gemaakt. Ze sle pen daar soms halve bomen naar toe", aldus de comman dant. Stookplaatsen De bunkers aan de Mooi weg bij Haamstede behoren tot één van de favoriete stookplaatsen. „Slechts één overvliegende vonk kan een hoop ellende ver oorzaken." De brandweer heeft de politie inmiddels gevraagd extra te patrouilleren. Een bos- of duinbrand in de Westhoek kan, waarschuwt Pij- nenborgh, aanzienlijke gevol-l gen hebbenIn het gebied liggen1 veel bungalowparken en, campings, waarop vele tiendui- zénden toeristen verblijven. Volgens de brandweercomman dant voldoen die parken en kampeerterreinen allemaal aan de brandveiligheidsvoorschrif-| ten en wordt regelmatig op de, naleving daarvan gecontro leerd. Bij een extreme brand is het echter nagenoeg onvermij delijk dat tot ontruiming van re- creatieterreinen moet worden j overgegaan. Bluswater Volgens Pijnenborgh is de Schouwen-Duivelandse brand weer in principe voldoende toe gerust om een 'normale' bos brand te bestrijden. Daarbij kunnen zich echter wel proble men voordoen: de moeilijke be reikbaarheid van sommige gebieden én niet overal is vol doende bluswater voorhanden. „Indien zich een hyper van een bosbrand voordoet, kunnen wij die met onze capactiteit niet aan. Maar dat kan bijna geen enkel brandweerkorps. Als de Veluwe brandt, moet het leger: ook worden ingeschakeld." Brandweer en andere betrok ken instanties zullen binnen kort met elkaar overleggen wel ke extra maatregelen kunnen! worden getroffen, om heil brandgevaar in de bossen eni duinen tijdens uitzonderlijk! droge weerstomstandighedeni zoveel mogelijk te beperken. Rookverbod Met het oog op de droogte heb-! ben vijf gemeenten in Midden-j Brabant een algemeen rookver bod ingesteld voor natuurgebied den binnen hun grenzen. Over treders van dat verbod kunnen een boete van maximaal vijf duizend gulden of een gevange nisstraf van drie maanden krij gen. Zo ver is het op Schouwen-Dui veland nog niet. Pijnenborgh1, acht het echter niet uitgesloten,, dat invoering van een dergelijk, verbod - als de omstandigheden; dat vereisen - in de toekomst op. Schouwen-Duiveland navol ging krijgt. De kameel bij de kerk in Domburg bleek een echte publiekstrekker: de kinderen stonden in de rij om hem te aaien. foto Ruben O reel door Lukas Fransen DOMBURG - Een Caribische brassband luidde donder dagmiddag met swingende muziek het Caribisch feest in Domburg in. Op de exotische markt werden verschil lende koopwaren uit verre landen te koop aangeboden. De tropische geuren en vrolijke muziekklanken vulden de straten van de oude badplaats. De badgasten keken raar op toen de Caribische muzi kanten en dansers met hun swingende muziek het strand betraden. Het duurde echter niet lang voor jong en oud zich liet meeslepen en de heupen los gooide op de vrolijke klanken. In het centrum van Domburg was in middels de exotische markt van start gegaan. Al schui felend trok de mensenmassa langs kraampjes met hout snijwerk, sieraden en kleurige kleden en tropische gerechten. Op het grasveld voor de kerk stond een kameel. De kin deren stonden in de rij bij het trapje om het dier even over de bol te aaien. De echte durfals konden een ritj e op zijn rug maken. De kameel liet alle aandacht gelaten over zich heenko men en kauwde onverstoord verder. In de avonduren werd het publiek vermaakt door een streetparade die door de straten Domburg trok. De Cocadinhas speelden met vuur en toonden him le nigheid met een limboshow. Ali en Mohammed aan het werk in de keuken van Beachburger. Tin foto Peter Nieolaj moe door Roelf Reinders VLISSINGEN - De hulp aan verslaafden van harddrugs in Vlissingen staat onder grote druk. Dreigende forse bezuini gingen en onzekerheid over ver lenging van gemeentelijke sub sidies bedreigen de toekomst van de hulpverlening aan de ne gentig heroïneverslaafden in deze stad. Dat zegt directeur R. Haeck van de Stichting Huiskamerproject voor Druggebruikers (HKPD), die in Vlissingen een centrum voor verslaafden aan harddrugs leidt. Volgens Haeck heeft een voorgestelde, landelijke ver deelsleutel van geld voor versla vingszorg in Nederland desa streuze gevolgen voor Zeeland. Dit plan komt erop neer dat Zeeland 1,4 miljoen gulden minder voor de hulp aan ver slaafden krijgt. Zeeland krijgt nunogruim 3,5 miljoen gulden. Volgens Haeck is dat een 'in greep die het HKPD op zijn grondvesten doet trillen', „Mocht dit doorgaan, dan staat de hulpverlening aan harddrug- gebruikers in Vlissingen op de tocht", aldus Haeck in het HKPD-j aaiwerslag. Methadon Haeck ziet de toekomst van het HKPD nog somberder in omdat er onzekerheid is over de verlen ging van subsidies uit andere geldbronnen. Volgens hem stopt aan het eind van dit j aar de hui dige vorm van financiering van methadonverstrekking aan ver slaafden. „Niet duidelijk is wel ke consequenties dit heeft", al dus Haeck. Verder maakt hij zich zorgen over de verlenging van gemeen telijke subsidies voor straat hoekwerk en het begeleid wonen. Haeck: „Voor de versla vingszorg is het belangrijk dat opnieuw middelen beschikbaar worden gesteld zodat continue ring van de projecten plaats vindt." Volgens de VUssingse welzijns- ambtenaar T. Thiebosch is er geen sprake van wijziging van de financieringsvorm voor de methadonverstrekking. Verder is volgens Thiebosch de tachtig duizend gulden waarmee de ge meente Vlissingen jaarlijks hét straathoekwerk van het HKPD subsidieert, structureel. „Dat weet Haeck ook. Het HKPD moet wel elk jaar opnieuw een aanvraag doen. Wellicht dat we binnenkort tot meerjarenaf spraken kunnen komen. Volgens Haeck hebben afspra ken met het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) over de verdeling van geld voor aidspreventie fi nanciële problemen opgeleverd. Na het vertrek vorig jaar van een ZCAD-medewerker voor aidspreventie die bij het HKPD was gedetacheerd, hebben de twee hulporganisaties over voortzetting van de samenwer king bij aidspreventie gepraat. Dat is op niets uitgelopen. De verdeling van geld voor het voorkomen van aids bij ver slaafden pakte voor het HKPD slecht uit, zodat Haeck ver wacht dat de gemeente Vlissin gen moet bijspringen. Het aantal vieze spuiten dat verslaafden vorig jaar bij het HKPD voor een schone spuit hebben ingeleverd, is flink ge stegen. Dat waren er 66,500 te gen 39.000 in 1997. Volgens Haeck komt de stijging door de zogenoemde peers. Dat zijn drugsgebruikers die van het HKPD schone spuiten hebben kregen. Andere verslaafden kunnen als het HKPD-pand aan de Coosje Buskenstraat dicht is bij deze peers thuis in ruil voor een ge bruikte spuit gratis een schone, nieuwe krijgen. zijn werk. Een looporkest zorg de tot in de avonduren voor een vrolijke noot. Lout Vos werd donderdag in Zoutelande dé grote winnaar van het ringrijden. Hij werd winnaar van het dag klassement met 24 van de 25 ringen, winnaar van de eerste beker door als enige van de 28 deelnemers alle vijf ringen te steken en tot slot winnaar van de pollepel. Diana Wisse miste haar laatste ring en werd tweede in het dag klassement met 23 ringen. De gedeelde derde plaats was voor Ranni Wisse en Chris Provoost met 22 ringen. DeHenk Verwey- prijs werd eveneens gewonnen door Lout Vos na een lange kamp met Johnny Wisse. Sjezen In Domburg reden dinsdag vijf tien sjezencombinaties 17 ron den waarbij drie ringen per ron de gestoken konden worden. Het in groten getale opgekomen publiek zag tijdens spannende wedstrijd Diny Krijger en Krijn Faasse voor het derde achter eenvolgende jaar zegevieren in Domburg. Diny en Krijn scoorden maxi maal met 51 ringen. De tweede plaats was voor Matty en Rinus Moens met 50 ringen. Petra Coppoolse en Peter Cijsouw werden derde met 48 gestoken ringen na kamp met Natasja Jobse en Jan Maranus en het koppel Tamara de Jonge en Wim Maljaars. Dit laatste koppel won wel de beker voor de Dom- burgse koppels. De mooist versierde sjees was van Matty en Rinus Moens. Jo en Wim van.de Velde werden twee de. door René Hoonhorst CADZAND - Ze hebben er een paar weken langer op moeten wachten dan gehoopt, maar de ze week konden Ali en Moham med uit Afghanistan dan eindelijk aan het werk in een fastfoodrestaurant in Cadzand. Als bewoners van asielzoekers centrum Hedenesse mogen zij niet in Nederland werken. Maar door het grote tekort aan perso neelstekort in het horecaseizoen konden zij naar veel vijven en zessen toch aan de slag. Werkgevers in de horeca trok ken - in navolging van boeren en tuinders - een kleine twee maanden terug aan de bel. Er is in het hoogseizoen te weinig personeel voorhanden. Het aan tal traditionele vakantiewer kers neemt af en bovendien wil len scholieren en studenten niet de hele zomer werken, maar zelf ook op vakantie. Het was agra riërs en horeca-ondernemers tot voor kort verboden om perso neel uit niet EG-landen (Polen) en bewoners van asielzoekers centra tijdelijk aan te nemen. Een door de vakorganisatie Ho reca Nederland ondersteund of fensief leek vorige maand ech ter resultaat op te leveren. Vergunningen Als uitbaters van seizoenzaken (etablissementen die in de win ter gesloten zijn) konden aanto nen dat ze geen gekwalificeerd personeel konden vinden, mochten ze onder bepaalde voorwaarden twaalf weken lang één of meer asielzoekers in dienst nemen. Horeca-exploi- tanten blijMaar niet voor lang, omdat het nogal wat tijd kostte voor de benodigde vergunnin gen loskwamen. De Cadzandse ondernemer W. Rutte, eigenaar van restaurant én ijssalon La Spezia en hamburgertentj BeachBurger, dacht drie weker terug Ali en Mohammed al in te kunnen zetten, maar kreeg vori ge week een afwijzing in de bus, „De accountantsverklaring dal; BeachBurger en de ijssalon sei- zoenbedrijven zijn, voldeed! niet. Er moesten verklaringen van de gemeente Oostburg en de; Kamer van Koophandel wordeni overlegd, twee instanties die; zich daar helemaal niet mee be zig houden. Gelukkig heeft ves tigingsmanager Faas van hel Oostburgse Arbeidsvoorzie ningsbureau een paar telefoon tjes gepleegd en konden de twee asielzoekers alsnog beginnen: De twee jonge Afghanen bak ken hamburgers en friet en doei meer voorkomende werkzaam heden. Pizza's Rutte sluit niet uit dat ze af ei toe ook in de pizzeria/ij ssalon pizza's zullen bakken en maal tijden uitserveren. „Het zijn twee jongens die van aanpak ken weten. Ze werken uitste kend samen met de andere per soneelsleden en kunnen mei iedereen goed overweg." De twee asielzoekers mogen tol en met 3 oktober in de Cadzand se horecazaken werken, maai Rutte sluit niet uit dat ze nog twee weken langer werken om het maximum van twaalf weken bij hem vol te maken. Rutte hoorde gisteren dat de twee Af ghanen de eerste asielzoekers waren, die in een Nederlandse horecagelegenheid aan de slag mochten. Maar een medewerk ster van Croissanterie/IJssalon Geleijnse, die de personeels- nood twee maanden terug we reldkundig maakte, in Renesse laat donderdagavond weten dat in die zaak ook al een asielzoekers werken. door Lukas Franse en Sjaak Janse ZOUTELANDE - In Zoutelan de is gisteren voor de vijftiende keer de Folkloristische evene mentendag gehouden. Het pu bliek kwam in groten getale af op de diverse attracties in de Langstraat en rondom de kerk, die de hele dag duurden tot laat in de avond. Ringrijdersvereniging de Zandruiters hield in originele Walcherse klederdracht een wedstrijd ringrijden. Achter de vele kraampjes demonstreerden vakheden diverse oude am bachten, zoals vlasbewerken, kantklossen, babbelaars bak ken en klompen en poppen ma ken. Een hoefsmid liet zien hoe een Zeeuws paard wordt besla gen en een imker vertel(de over Een ringrij der laat in volle galop zien hoe de ring moet worden gestoken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 16