Zonnekracht voor Wilgenhof Trots van Zeeland bijna verdwenen PZC Waterpiraten op Veerse Meer laten Rhine Princess aan de grond lopen Ziekenhuis scherpt rookverbod aan zeeland vrijdag 6 augustus 1999 w 1 5 Gemeente betaalt mee aan project milieuvriendelijke boilers VLISSINGEN Dijkfestival Westkapelle in ere hersteld Bijeenkomst handelskamer Defecte brug legt veer lam doorLukas Fransen VLISSINGEN - Het apparte mentencomplex Wilgenhof in Oost-Souburg gaat gebruik ma ken van zonne-energie. Er wordt voor 120.000 gulden een zonneboilerinstallatie ge plaatst die de energie levert voor de 72 appartementen. De gemeente draagt 12.000 gulden bij in de investeringskosten. De gemeente Vlissingen geeft alleen in uitzonderlijke geval len subsidie voor het gebruiken van zonne-energie. „Dat bekij ken we per geval", zegt energie- coödrinator H. J. Tammes van ïljde gemeente Vlissingen. „De ?t'Wilgenhof is een projectmatig stgeval. Daar wordt een grote L-zonneboiler geplaatst. Het pro- ïtject levert zoveel milieuwinst op, dat het zonde is het niet te la- i-ten doorgaan. We hebben daar- 2tom besloten een bijdrage in de 5-kosten te leveren." Vlissingen itfaeeft de provincie gevraagd de et helft van het subsidiebedrag te 3-betalen. ?- Vlissingen probeert het gebruik ar van zonne-energie zoveel moge- iijlijk te stimuleren. Tammes: „We t-hebben in 1997 de actie zonne- r-boiler gehad. Daar hebben rel Advertentie smaLL SAIL F= E S T I V/V 13,14,15 augustus RONDVAARTEN MARITIEME MARKT BE100DSING OP HISTORISCHE WIJZE DEMONSTRATIES KONINKLIJKE MARINE O.A. DROPPING PARACHUTISTEN. SAR REDDINGS OPERATIE, VLIEGDEMONSTRATIE - BEZICHTIGING SCffiPEN DIV. OPTREDENS O.A. SHANTYKOREN, BANDS. STREETPARADES ZATERDAG 14 AUGUSTUS VISSERIJDAG IN DE VISMIJN I GRATIS VIS PROEVEN van Piet Heijnkade t/m boulevard van 10.00 tol 24.00 uur inlichtingen VW tel. 0118 - 412345 ^er- REDACTIE neii MIDDEN-ZEELAIMD lüc Voorstad 22 !C1S" Postbus 31 4460 AA GOES ivo- Tel: (0113) 273000 ij« Fax:(0113)273030 be- e-mail: redgoes@pzc.nl >oe. te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman LSte- t.Zc ïoel oer- Hl] te Vlissingen: niej :>ua-. L.Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl ongeveer 124 mensen op inge schreven, waarvan er uiteinde lijk 48 daadwerkelijk zijn over gegaan tot het plaatsen van een zonneboiler." Middelburg heeft deze zomer ook een actie zonne boiler gehouden, waarbij zich meer dan honderd mensen heb ben gemeld om in aanmerking te komen voor een subsidie van duizend gulden. „We proberen het tegenwoordig zoveel mogelijk projectmatig aan te pakken, dus grootscha lig". zegt Tammes. „Zo hebben we in vijftig nieuwbouwwonin gen in Rosenburg zonneboilers geplaatst. Ook in Wilgenhof wordt zo in één keer in een groot aantal woningen een collectief systeem aangelegd. Voor de nieuwbouwwijk Lammeren- bui-gis niet gekozen voor zonne- energie, maar voor een warmte krachtinstallatie. De warmte die vrijkomt bij het opwekken van elektriciteit wordt daar be nut voor het opwarmen van wa ter." „Wij hebben uiteindelijk wel gekozen voor zonne-energie", vertelt L. A Provily, secretaris van de Vereniging van Eigena ren van Wilgenhof. „Daarvoor hadden we drie redenen. Op de eerste plaats waren we op zoek naar een manier om het gasver bruik terug te dringen. Op de tweede plaats keken we daarbij naar het milieuaspect en de der de reden was dat we hoorden dat er een subsidiemogelijkheid was." Verwacht wordt dat de werkzaamheden aan het einde van de maand gereed zijn. kvESTKAPELLE - Na afwezig- leid van een aantal jaren wordt tu-'P vrijdag 13 en zaterdag 14 au- fd-[ustus opnieuw het Dijkfestival i deVestkapelle gehouden, uil ^an)p de eerste dag van het evene- :ijnaent vindt van 13.00 tot 21.00 veriur een ambachtenmarkt 81-ilaats. Tevens zijn er op het au-:erkplein een kindervrijmarkt, en zomermarkt en kunnen kin ieren zich tot 17.00 uur laten dechminken. Bij de radartoren op delet strand begint om 19.00 uur enen triatlon. ,jks)p de tweede dag van het Dijk- lie-estival begint om 18.30 uur op ite-e Markt in Westkapelle de pro- inciale finale van het Vara- rerhndersongfestival. Zi'anaf 20.00 uur geeft de Ovum iisiand een optreden op het Ca- lier^ndplein; de band speelt co rners. de-a de Zuidstraat zijn optredens an Cheeky Blighters en daarna /er-oor Flashback die vooral mu- iin-iek uit de jaren zestig en zeven- an-ig speelt. )e Grandpa Nick Sessieband reedt om 20.30 en 21.45 uur op e Markt op. be- Sleepboot Bravo trekt de vastgelopen Rhine Princess vlot. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - Een groot passagiersschip met ongeveer honderd mensen aan boord is donder dagmiddag op het Veerse Meer aan de grond gelopen. Dat gebeurde nadat het moest uitwi jken voor plezier jachten. Een sleepboot slaagde er drie uur later in het schip vlot te trekken. De Rhine Princess van rederij Europe Cruise Line uit Arnhem kwam uit Veere en was op weg naar de sluizen in de Zandkreekdam. Ter hoogte van recreatieterrein De Schelphoek moest het schip rond kwart voor twee een onverwachte manoeuvre maken. „Er waren wat jachten die vlak voor de kop over wilde schieten, waardoor ik moest uitwijken", zegt kapitein D. Ver meulen. Het schip, ruim negentig meter lang, kon een paal nog ternauwernood ontwijken maar het vastlopen was onvermij delij k, aldus de kapitei nHij heeft geen goed woord over voor het. gedrag van de pleziervaarders. „Er zijn een paar mensen die roekeloos varen en daar mee anderen in gevaar brengen. Gelukkig is er nu niets ernstigs gebeurd, maar we zitten wel met de ber- gingskosten. Degene die het heeft veroorzaakt is met de noorderzon vertrokken." Sleepklus De bergingsbedrijven Polderman uit Hansweert en Multraship uit Terneuzen kwamen ter plaatse om de sleepklus in de wacht te slepen. Poldex-man kreeg uit eindelijk de opdracht, omdat het de sterkste boot had. De Bravo (1040 pk) begon om half vijf met het vlot- trekken van de Rhine Princess en tien minuten later was de klus geklaard. Even later kon het schip op ei gen kracht verder. Vermeulen: „Er is in elk geval geen voelbare schade." De passagiers, allemaal Zwitsers en Britten, hebben het incident kalm opgevat, volgens de kapitein. „Ze waren toen het gebeurde aan het eten. Ze merkten eerst niet eens dat we vast zaten en dachten dat we al bij de sluizen waren." De Rhine Princess maakt een Holland-België-cruise die een week in beslag neemt, met Amsterdam als ver trek- en eindpunt. Ondex-weg worden onder meer Antwerpen, Gent, Breskens, Middelburg, Veere, Dor drecht en Rotterdam aangedaan. Gisteravond werd Dordrecht bereikt. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Nog even en van de oude elektriciteitscen trale in Vlissingen is niets meer te zien. De stroomfabriek aan het Kanaal door Walcheren, waar ooit heel Zeeland reuze trots op was, wordt in rap tempo gesloopt. Na vijftig jaar moet er een technopark verrijzen. De gemeente Vlissingen begint in het najaar al met de aanleg van wegen en andere voorzieningen. Aan het slot van de twintigste eeuw het einde van een tijdperk. De Centrale Zeeland, zoals de officiële naam luidde, was nodig om de hele provincie vanuit één plek van stroom te voordien. Tot dan gebeurde dat door een oude elektriciteitsfabx-iek uit 1923 bij Westdorpe en door een stokoude centrale uit 1910 aan de Vlis- singse Koningsweg. Even werd er aan gedacht om meteen ge bruik te maken van de aller- nieuwste technieken, met name kernenergie. Dat was begin ja- ren vijftig echter nog geen voor commerciële toepassing bewe zen techniek. Dus toch maar gekozen voor de vertrouwde kolenketel. Het ar- chitectenburau Rothuizen en 't Hooft uit Middelburg maakte het ontwerp. In oktober 1950 sloeg gedeputeerde AJ. van der Weel de eerste paal. Het zat tij dens de bouw bepaald niet mee. In Korea brak een oorlog uit. Die veroox-zaakte overal ter we reld materiaalgebrek. Gevolg: vertraging bij de bouw van de centx-ale én hogere kosten. Ook de watersnoodramp zorgde voor ernstige problemen. De kelders van de centrale liepen onder. Op zich geen x-eden voor paniek. Maar in de kelders wa ren in afwachting van hun in stallatie, de nieuwe generatoren neergezet. Ze stonden vijftig uur in het zoute water en kon den meteen terug naar de fa briek. Weer extra kosten en een vertraging van acht tot tien maanden. Geheimzinnigheid Na drieënhalf jaar bouwen en monteren kon de centrale in mei 1954 eindelijk stroom gaan pro duceren. Dat werd met enige ge heimzinnigheid omringd. Geen infoimatie naar de media en het personeel van de Provinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaat schappij (PZEM) kreeg te horen dat een bezoek aan de centrale Roofoverval op erf IJzendijke TERNEUZEN - Een 42-jarige man uit IJzendijke is in de nacht van woensdag op donderdag op het erf van zijn woning door drie, hem onbekende mannen overvallen. Het trio maak te hem met geweld sieraden en enkele dixizenden guldens aan contanten afhandig. Van de daders ontbreekt ieder spoor. EOD vindt geen explosieven VLISSINGEN - Het onderzoek dat de Explosieven Oprui- mings Dienst (EODdonderdag op het strand in Vlissingen in stelde, heeft niets opgeleverd. Woensdag was op het strand tussen de Nolledijk en Westduin een ontsteker van een gra naat aangetroffen. Naar aanleiding daarvan besloot de EOD tot een onderzoek op de aanwezigheid van andere munitiede- len. De ontsteker is door de opruimingsdienst meegenomen. Souvenirjagers schieten bok MIDDELBURG - Twee achttienjarige jongens uit Heerlen zijn in de nacht van woensdag op donderdag in Middelburg aangehouden omdat ze zeven vlaggen hadden gestolen. De jongens namen bij een bouwmaterialenhandel vijf vlaggen weg met een waarde van tweehonderdvijftig gxxlden per stuk. Bij een garagebedrijf werden twee vlaggen gestolen met een totale waarde van driehonderd gulden. De jongens, die in Zeeland op vakantie waren, wilden de vlaggen als souvenir houden. De eigenaren deden aangifte van diefstal en de vlag gen worden aan hen terug gegeven. De enige souvenir die de jongens meekregen, was een dagvaarding. Stroomstoring in Vlissingse straten VLISSINGEN - In de Glacisstraat en een deel van Kasteel straat in Vlissingen viel donderdag rond 10 uxxr 's morgens de stroom xiit. Delta Nutsbedrijven is meteen ingeschakeld om het defect te zoeken. Vermoedelijk ging het om een doorge brande laagspanningskabel. Rond twee uxir 's middags had den de bewoners weer stroom. Kerncentrale draaide topproductie DEN HAAG - In de kerncentrale Borssele hebben zich vorig jaar tien incidenten voorgedaan die officieel zijn gemeld bij de Kernfysische Dienst. Minister J. Pronk van Vrom heeft dit onlangs in een rapportage bekendgemaakt aan de Tweede Kamer. Het betrof beperkte incidenten, zoals een vals alarm van een rookmelder. Pronk meldt dat er geen bijzondere vei ligheidsmaatregelen nodig wai-en. De kerncentrale Borssele heeft in 1998 uitstekend gedraaid. De fabriekheeft 91 procent van de tijd geproduceerd. Dit is te danken, aldus Pronk, aan het project dat in 1997 is uitgevoerd om de veiligheid van Borssele te optimaliseren. Vandalen vernielen auto's SLUIS - De antennes van drie personenauto's van inwoners uit Sluis werden in de nacht van woensdag op donderdag in de Geweldigerstraat vernield. Ook in Cadzand-Bad molesteer den vandalen de auto van een inwoonster van Oosterhout, die geparkeerd stond op de Vlamingpolderweg. De buitenspie gels waren stukgeslagen en de vooxruit was beschadigd. Fransman gemolesteerd en beroofd TERNEUZEN-Een 18-jarige Fransman is woensdagmiddag in Terneuzen xn elkaar geslagen. De jongen liep op de Donze Visserstraat, toen vier onbekende mannen hem aanvielen en hem begonnen te slaan en te schoppen. Zij namen de tas van de Fransman mee, die later leeg werd teruggevonden. De oude elektriciteitscentrale is door de slopers inmiddels veranderd in een geraanxte. dat nog weinig waardigheid uitstraalt. foto Ruben Oreel voorshands niet op prijs werd gesteld. Het wachten was op de officiële opening door de minis ter van Economische Zaken J. Zijlstra. Die deed dat 1 oktober 1954. Bij die gelegenheid ver tolkte commissaris van de ko ningin jhr. AF.C. de Casembroot de trotse gevoelens van het volk. „De Centrale Zeeland vormt een nieuwe bijdrage tot de wel vaart van onze provincie. Im mers, welvaart is heden on denkbaar zonder behoorlijke energievoorziening." Hij verze kerde dat de PZEM zou blijven streven naar economisch rede lijke tarieven. Daaraan leverde de centrale niet meteen een bij drage. Er was gerekend op 25,2 miljoen gulden bouwkosten; het wei-den door alle ontwikkelin gen 47,2 miljoen gulden. Na de ingebruikname bleek al ras dat de capaciteit van 48 me gawatt aan de krappe kant was. Eind 1955 besloot het bestuur van de PZEM de fabriek uit te breiden met 33 megawatt. Om dat de steenkoolprijzen hoog bleven, viel als brandstof de keus op olie. De twee olietanks kwamen op de plaats, van het oude NS-station. Oriëntatiepunten In oktober 1958 draaide de nieuwe opwekeenheid mee.In 1963 besloot de PZEM opnieuw tot xiitbreiding, nu met een pro ductie-eenheid van 75 mega watt. De vijf korte schoorstenen werden vervangen door één van 125 meter; onder meer om ver vuiling in de omgeving te voor komen. De Lange Jan en de Scheldekranen waren niet meer de enige oriëntatiepunten op Walcheren. In oktober 1965 kwam de uit breiding gereed. Op dat moment diende de industriële ontwikke ling zich aan, met als gevolg een forse stijging van het stroom verbruik. In afwachting van voox-zieningen in het Sloege- bied, besloot de PZEM tot een nieuwe uitbreiding van de Vlis singse centx-ale met 75 mega watt (en een tweede hoge schoorsteen)). Die laatste uit breiding werd in rap tempo ver wezenlijkt. Niet in fraai metsel werk - dat vergde 1.400.000 stenen en kostte teveel tijd - maar een staalconstructie afge dekt met plastic platen. In okto ber 1968 was het kaxwei klaar en daarmee ook de Centrale door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De directie van het Streekziekenhuis Walche ren in Vlissingen wil de regels voor het rookverbod binnen het ziekenhuis aanscherpen. Bij goedkeuring van het plan zal er per 1 oktober van dit jaar op nog maar een paar plaatsen gerookt mogen worden. In het ziekenhuis geldt al sinds enkele jaren een rookverbod. Dat ver-bod houdt in dat er ner gens gerookt mag worden be halve in de daarvoor aangewe zen ruimten. Ook in een deel van de bedrijfskantine mag op be paalde uren van de dag een siga ret of sigaar worden opgesto ken. „De regels omtrent het rookver bod zijn inmiddels weer een beetje in vergetelheid geraakt. Bovendien vervagen die nog sneller doordat er telkens nieu we medewerkers komen. Dan merk je toch dat er langzamer hand weer, al dan niet stiekem, gerookt wordt op andere plek ken en dat kan brandgevaar op leveren. Daarom is dit nieuwe plan vooral bedoeld om weer eens de puntjes op de i te zetten. Maar het gaat niet om een dras tische wijziging", zegt L. F. Wa terman van de ondernemings raad. Of de ondernemingsraad met het voorstel akkoord gaat, is nog onbekend. „Natuurlijk zijn hier altijd tegenstanders van, maar nogmaals, het gaat niet om een hele grote verandering. In sep tember heeft de ondernemings raad de volgende vergadering. Als wij er dan mee instemmen, zal het per 1 oktober ingaan." VLISSINGEN - De Kamer van Koophandel houdt dinsdag 14 september in Vlissingen een bij eenkomst voor Walcherse on dernemers om vragen en wen sen te inventariseren. Er wordt gesproken over alge mene belangen zoals lange wachttijden voor de bruggen, bezuinigingen op het landin richtingsproject en ontwikke lingen in het stadsgewest Vlis- singen/Middelburg. De bijeenkomst vindt plaats in hotel Arion in Vlissingen. De avond wordt om 19 uur ingeleid door directeur Rob van Ren- terghem van de Kamer van Koophandel. Daarna worden producten en diensten* die de KvK in huis heeft, gepresen teerd. Zaken zoals pex-soneel, uitbreiding van de onderne ming, grensoverschrijdend za kendoen en bedrijfsoverdracht staan op de agenda. Tevens laat de kamer de econo mische trends en ontwikkelin gen in de regio Walcheren zien. Aandachtspunten zoals verbe tering van het toeristisch pro- dukt en de ontwikkelingen in de binnensteden en dorpskernen komen eveneens uitgebreid aan bod. Na de pauze is gelegenheid voor discussie over de activitei ten en standpunten van de KvK. De bijeenkomst wordt om streeks 21 uur afgerond. Deel nemers dienen zich van te vox-en aan te melden bij de Kamer van Koophandel. Advertentie Zeeland. Verder uitbreiden was, onder meer wegens gebrek aan koelwater; niet meer mogelijk. Pas toen kon de centrale uit 1910 aan de Koningsweg wor den opgeruimd. Halverwege de jaren zeventig raakte de rol van de Centrale Zeeland langzamerhand uitge speeld. Het opwekken van stroom kostte meer dan in nieu we centrales. Er werden enkele stoomketels gesloopt en vanaf 1980 fungeerde de fabriek als reservecentrale. Om op te kun nen starten werd een Duitse stoomlocomotief geïnstalleerd. Op 1 juni 1987 ging de centrale met vervroegd pensioen, in 1989 begon het eerste sloopwerk. De twee hoge schoorstenen sneu velden in november 1990. Tien jaar later is alles verdwenen. KRUININGEN - De veerboot tussen Kruiningen en Perkpol- der is donderdagochtend twee ënhalf uur uit de vaart geweest door een stroomstoring in de brug in de veerhaven van Krui ningen. De boot van negen uur was de eerste die uitviel; om half twaalf kon de PSD de dienst hervatten. Tot lange rijen wachtende voer tuigen leidde de storing niet. Omdat duidelijk was dat de sto ring niet direct kon worden ver holpen, maakten de meeste be stuurders rechtsomkeert. de\a9e<

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15