Vrees voor uittocht patiënten Iepziekte trekt opnieuw spoor door Zeeland Het oude Rome komt in zand tot leven Du Fossé vrijuit in zaak stemfraude Westerschelde kent geen genade voor milieucursisten Psychiatrie België sneller Rapport over h-tje in Spahr blijft geheim Madammen rollen beurs serveerster ^mÊÊmÊÊmmm zeeuwse almanak Mexico PZC MIDDEN vrijdag 6 augustus 1999 door Roelf Reinders KLOETINGE - Het centrum voor geestelijke gezondheids zorg Emergis vreest dat er een uittocht van Zeeuwen met psy chiatrische problemen naar België ontstaat. Vooral Zeeuws- Vlamingen kloppen steeds va ker bij Belgische psychiatrische instellingen aan. De wachtlijs ten zijn daar minder lang dan bij Emergis. [Vice-voorzitter J. Broeken van de raad van bestuur van Emer gis vreest dat nog meer Zeeuwse patiënten naar België gaan als de mogelijkheden om over de grens psychiatrische hulp te zoeken groter worden. Nu nog zijn er beperkingen voor men- isen die in het buitenland hulp willen. Maar als de Nederlandse wachtlijsten erg lang zijn, geven ziektekostenverzekeraars soms toestemming om elders hulp te krijgen. I Het Europese Hof heeft in arres- Iten bepaald dat landsgrenzen |en nationale wetten in principe Igeen belemmering meer mogen zijn om in lidstaten van de Euro pese Unie hulp te zoeken. „Dat betekent nog zeker tien jaar vechten over wat daar nu pre cies instaat", zegt Broeken. Toch is hij bang dat als er een einde komt aan de nog bestaan de beperkingen, de Zeeuwse psychiatrische patiënten Emer gis links laten liggen en voor de snelle hulp in België kiezen. ,Als het gaat om de kwaliteit van de inhoudelijke zorg scha men we ons niet. Wel waar het de snelheid van de aangeboden hulp betreft. Maar eigenlijk be paalt ook snelheid de kwali teit." Broeken zegt dat Emergis na denkt over verbetering van de concurrentiepositie van de Zeeuwse psychiatrie. De instel ling heeft het al wel voor elkaar gekregen patiënten die hulp willen binnen een week te on derzoeken. „De patiënt weet binnen een week waar hij aan toe is", zegt Broeken. „Maar is opname nodig, dan is er een pro bleem, omdat dat niet onmid dellijk kan." Depressies Om de wachtlijsten aan te pak ken, probeert Emergis nieuwe vormen van zorg op te zetten, waarbij opname in het zieken huis niet meer nodig is. „Het aantal bedden is de bottleneck", zegt Broeken. Patiënten moeten zoveel mogelijk ambulante hulp krijgen: hulp thuis of hulp waarbij de patiënt maar heel koi-tbij Emergis hoeft te zijn. Zo begint het centrum binnenkort met semi-ambulante behande ling van mensen met angsten en depressies. De ontwikkeling van nieuwe vormen van zorg om de wacht lijsten te bestrijden, kost vol gens Broeken veel energie en deskundigheid. „We doen veel aan interne scholing. En dat kost geld. Maar we krijgen hier voor niets extra's." Toch komt er volgens hem geld voor de nieu we zorgprogramma's vrij, om dat Emergis efficiënter is gaan werken. door René Hoonhorst ZEEBRUGGE - De twee voor gaande jaren stonden Belgi sche steden en een stukje Vlaamse geschiedenis (de Gul densporenslag) centraal op het strand van Zeebrugge. Dit jaar willen de zandkunstenaars van het Haagse bedrijf Inaxi Holland méér losmaken dan herkenning. Of, zoals project leider Eppo Vogel het stelt, ze willen de bezoekers 'een ver haal vertellen, iets leren'. De sand sculptors, beeldhou wen met zand is een interna tionaal vak, kozen voor een verhaal uit de geschiedenis: 'Veni, vidi, vici - de bloei en de ondergang van het Romeinse Rijk'. Vogel haalt aan dat in Brugge, net als in het nabije Nederlandse Aardenburg, in gebouwen en infrastructuur behoorlijk wat sporen uit de Romeinse tij d zij n terug te vin den. Maar hij geeft direct toe dat het feit dat de Romeinse historie spectaculair is uit te beelden zeker zo belangrijk was. Romulus en Remus en de wolvin, Hannibal en zijn olifanten, wagenrennen en gladiatoren, van de groei tot wereldrijk en het toppunt van beschaving tot bandeloze de cadentie en de totale onder gang. Voldoende drama en romantiek voor een enorm spektakelstuk. En dat is precies wat de zestig zandkunstenaars uit Neder land, Ierland, Spanje, Dene marken en de Verenigde Sta ten maken. Ze gebruiken 5500 kuub zand voor een tachtig meter lang, zestig meter breed en 13,5 meter hoog panorama van de hoogte- en dieptepun ten van de Romeinse geschie denis. Flatgebouw Op het hoogtepunt, zijn hoofd bevindt zich op de hoogte van de vijfde verdieping van een modern flatgebouw, mag kei zer Augustus staan. Augustus was tenslotte de eerste keizer van het Romeinse Rijk. Vogel: „Bovendien wordt het Zands- I doorMaurits Sep MIDDELBURG - Het onder zoek naar de herkomst en het gebruik van de naam van de Middelburgse burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek is klaar, maar over de inhoud van (het rapport wordt nog niets (openbaar gemaakt. JCommissaris van de koningin W. T. van Gelder heeft het rap- 'port naar minister van Binnen landse zaken A Peper gestuurd. "Die is nog op vakantie. ,„De commissaris heeft een tus- jSenadvies uitgebracht aan de minister", laat E. E. van der Hoop, medewerker van het ka- ibinet van de commissaris, we ten. Van der Hoop spreekt van een tussenadvies, omdat het on derzoek naar het declaratiege drag van de burgemeester en jBzijn wethouders nog niet klaar d:is. Huisaccountant Deloitte evTouche van de gemeente Mid- nsdelburg denkt dat onderzoek in enseptember te hebben afgerond. n-Peper had zelf opdracht gege- ;ej ven voor de studie naar de naam ec.Spahr van der Hoek, de eigen- i&handige toevoeging van een h in n-iSpahr door de burgemeester en rijde eventuele juridische gevol- argen daarvan. Van Gelder heeft het Haagse advocatenkantoor a-De Brauw Blaclcstone West- ai broek het onderzoek laten uit- er voeren. Over de inhoud van de b-antwoorden wil Van der Hoop ntgeen mededeling doen. „De mi- lil bister beslist over openbaarma- lijking", zegt hij. ,5 Rechtbank j'c Van der Hoop merkt wel op dat Van Gelder het naamsadvies »d van De Brauw Blackstone West- n- broek heeft overgenomen. „Eén )1- van de vragen was of de naam ie: eensluidend kan worden ge smaakt. Dat kan." Volgens het ai< advocatenkantoor kan de bur- tejgemeester het verschil in spel- ai j ling van zijn naam opheffen napoor bij de rechtbank een ver- itejzoek in te dienen officieel een h te mogen gebruiken in Spahr. Bij de burger! i j ke stand staat hij te boek als Spar van der Hoek. pet advies van Van Gelder is be gin deze week bij Binnenlandse Zaken ontvangen, bevestigt een woordvoerster. Van Gelder zou het op prijs stellen als het rap port openbaar wordt gemaakt, heeft hij eerder in de PZC laten weten. De woordvoerster van Peper gaat er niet vanuit dat het tot publicatie komt. „Het be treft hier een ambtsbericht van be commissaris aan de minister, en ambtsberichten worden nim mer openbaar gemaakt." culptuurfestival in augustus gehouden." Het derde Zands culptuurfestival Zeebrugge is van vrijdag 13 augustus tot en met maandag 13 september dagelijks te bezoeken van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds. De eerste paar dagen kunnen de bezoekers nog zien hoe de beeldhouwers het werk vervolmaken. Elke avond na de schemering kunnen ze zien hoe keizer Nero Rome inbrand steekt. Maar ze mogen op 14 september niet meehelpen aan de ondergang van het Romein se Rijk. Vogel: „Veel te gevaar lijk. Voor je het weet raken mensen bedolven onder me ters keihard aangestampt zand." foto Peter Nicolai door Richard Hoving GOES - De iepziekte slaat dit jaar opnieuw fors toe in Zee land. Boven de Westerschelde moeten minimaal vijfduizend bomen worden gerooid. In Zeeuws-Vlaanderen zijn ruim honderd aangetaste iepen ge teld. De ziekte wordt veroorzaakt door een schimmel die boven gronds wordt verspreid door de iepenspintkever. Ondergronds kunnen iepen elkaar de ziekte doorgeven via vergroeide wor tels. Volgens beleidsmedewer ker A Marinisse van het water schap Zeeuwse Eilanden heeft de iepziekte boven de Wester schelde harder toegeslagen dan vorig jaar. Hij zoekt de oorzaak in het warme weer van de afge lopen weken. De iepenspintke ver gedijt het best bij hoge tem peraturen. Marinisse kon donderdag nog niet zeggen hoeveel bomen er nu ziek zijn. „We zijn volop aan het tellen." In de zomer van 1998 brandmerkte Zeeuwse Eilan den ruim vijfduizend bomen. Het merendeel, ongeveer 4.500, stond op Walcheren en Noord- Beveland. Het waterschap denkt over twee weken een vol ledig beeld te hebben. Het waterschap Zeeuws-Vlaan deren heeft de inventarisatie wel afgerond. Volgens beleids medewerker E van der Meer zij n er dit jaar 110 zieke exemplaren geteld. „Ongeveer net zoveel als vorig jaar." De ziektegevallen zijn verspreid over heel Zeeuws-Vlaanderen te vinden, aldus Van der Meer. Iepen die zijn getroffen door de iepziekte moeten worden ge rooid. Omdat ze veelal langs we gen en op dijken staan vormen ze een gevaar voor het verkeer. Een zieke iep kan binnen twee weken volledig zijn verdord. Voor de gerooide bomen komt nieuwe beplanting in de plaats. Het waterschap Zeeuwse Eilan den verwijdert sinds vorig jaar alleen nog maar bomen met een stamdikte van meer dan twintig centimeter. „Het weghalen van alle zieke iepen is ondoenlijk ge worden", aldus Marinisse. Ingeënt Volgens de beleidsmedewerker van het waterschap zijn boven Zierikzee en in de omgeving van Arnemuiden ook bomen geveld die waren ingeënt tegen de iep ziekte. Dat inenten is een kost bare zaak. Over het algemeen wordt dit middel alleen aange grepen om monumentale, histo risch waardevolle bomen te be schermen. De ziekte velt dit jaar zeker tachtigduizend iepen in heel Nederland, schat een woord voerder van de Bomenstichting in Utrecht. De meeste iepen staan in de kuststreek, omdat de boomsoort ongevoelig is voor zeewind. SLUIS - De politie hield woensdag in Sluis twee 62-jarige dames uit het Belgische Anderlecht aan voor zakkenrollen. De vrouwen maakten de serveerster van een res taurant in Sluis armer door haar werkporte- feuille met inhoud achter over te drukkenD e p orte- f euille werd in de auto van de verdachten terugge vonden. door René Hoonhorst SLUIS - Oud-wethouder J. du Fossé (WD) wordt niet ver volgd voor stemfraude tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in Sluis-Aardenburg vorig jaar. Daarvoor ontbreekt voldoende bewijs. Het Openbaar Ministerie in Middelburg stelt, zoals gemeld, wel strafrechtelijke vervolging in tegen vier andere mensen uit Sluis-Aardenburg vanwege het ronselen van 'stemmen of het vervalsen van handtekeningen op volmachtkaarten. Du Fossé hoort niet bij de ver dachten die worden vervolgd. De oud- wethouder en loco burgemeester is vorig jaar wel als verdachte gehoord. Van dat verhoor is proces-verbaal opge maakt, dat naar de officier van justitie is gestuurd. „Na bestu dering van het proces-verbaal heb ik besloten u niet te vervol gen, wegens het ontbreken van voldoende bewijs dat u zich schuldig zou hebben gemaakt aan een strafbaar feit", schrijft plaatsvervangend hoofdofficier van justitie J. Eland recent in een brief aan Du Fossé. Justitie betreurt dat Du Fossé's naam werd genoemd 'als zijnde één van de verdachten tegen wie vervolging wordt ingesteld'. Eland benadrukt in de brief dat het Openbaar Ministerie geen personalia naar buiten heeft ge bracht. De plaatsvervangend hoofdofficier (tevens persoffi cier van het Middelburgse par ket) blijft die lijn vasthouden, ook al kan openheid genachten uitbannen. Eland bevestigt al leen nogmaals dat er een straf rechtelijk onderzoek ^vanwege stemfraude loopt tegen vier in woners van Sluis-Aardenburg. De officier verwacht dat het nog 'zo'n maand of drie' duurt voor dat de verdachten zich moeten verantwoorden voor de kanton rechter (de vermeende ronse laars) of de politierechter (de vermeende vervalsers). Drie verdachten werden vorig jaar vlak na de verkiezingen al genoemd: twee oud-leden van de partij Dorpsbelangen Toe risme en een zittend raadslid van WD/Gemeentebelangen. Du Fossé maakt zich er niet zo druk om wie de vierde verdachte is. Hij is vooral blij dat zijn naam is gezuiverd. Hoewel mensen uit zijn omgeving hem aanraadden te proberen te ach terhalen wie verdachtmakingen tegen hem hebben geuit om juri- dische stappen te ondernemen', wil Du Fossé niets liever dan de zaak verder laten rusten. Aangegrepen „Dat mijn naam in het geruch tencircuit en in de krant is ge noemd inzake de stemfraude heeft mij en mijn gezin natuur lijk zeer aangegrepen. Maar jus titie heeft in een officieel schrij ven laten weten dat er geen vervolging tegen mij wordt in gesteld, omdat er voor de ver denking geen bewijs is, dus de zaak is voor mij afgedaan." De man die bijna 32 jaar wet houder was, is wel gekrenkt. Steunbetuigingen van veel mensen hebben hem weer goed gedaan. Dat voormalige politie ke tegenstanders hem misschien toch een beetje scheef blijven aankijken, calculeert hij in. „Er is nu eenmaal geen mooier ver maak dan leedvermaak." Dat hadden ze leuk bedacht bij die Vlissingse. bedrijfs kantine. De altijd degelijk saaie ruimte was voor drie dagen feestelijk versierd in zwoele Mexicaanse sferen met sombrero's, plastic guns en afbeeldingen van cowboy achtige mannen met raspige baardjes en reusachtige cac tussen. Nog vóór twaalf uur dromde het kantoorpersoneel de kantine binnen. Wat zou er op het menu staanVan alles exotisch met soms tongbre- kende namen: bocadilla wild west, salade yatotan, taco mexicaine, mexicano's, maïsbroodje sombrero, bul- letsoep en nog veel meer lek kers. Ter vergroting van het vreug- degevoel kwam er zowaar muziek uit de luidsprekers. Alleen jammer dat het nou net een bandje met Italiaanse muziek was. Maar nou lijkt het Italiaans ook wel heel erg veel op het Spaans. Kleine Ivo vind het al lang niet leuk meer. Zeeziek hangt hij met zijn hoofdje over de reling, terwijl hij zijn boterhammen met pindakaas van het ontbijt aan de vissen voert. Zo zijn er donderdag meer. Niet iedereen houdt tijdens de tocht van het grote Green- peace-zeiljacht Albatros de maaltijd binnen. Met een stevige windkracht 6 gaat het er op een klotsende Wester schelde ruig aan toe. Vanuit Middelburg beginnen deze en volgende week tochten met de indruk wekkende honderd jaar oude klipper Albatros. Tot vorig jaar in dienst als vrachtschip en sindsdien geleased door Greenpeace. Doel van de excursie is de deelnemers iets te leren over mi lieu en natuur en over de activiteiten van de organisatie zelf. 's Morgens stipt om half elf monstert een groep van zo'n dertig mensen aan. Veel kindertjes en dito bezorgde ou ders. Een zes man sterke ploeg van Greenpeace, onder aanvoering van lei der Klaas, ontfermt zich deze dag over de deelnemers. Uiteraard eerst een welkomstwoord. „Goed, welkom aan boord. Vandaag gaan we op de Alba- tros een leuke en educatieve dag tege moet. Jullie krijgen workshops over milieu-onderwerpen en daarnaast zal de bemanning jullie vragen te helpen 15 bij het zeilen. Tussendoor is er een lek- ker bakje koffie te krijgen. Was wel even je mok af na gebruik." i Na een zwem vest demonstratie - vei- ligheid voor alles - waarbij de jonge vrijwilliger leek op te lossen in het j oranje gevaarte, kan de reis echt be- 1 gonnen. De Albatros is een imposant schip. i Grote, machtige zeilen op zware, stevi- ',-i ge masten, verschillende dekniveau's ■f, en een authentieke stuurhut. Achter i het roer een even indrukwekkend als markant personage. Kapitein Ton Brouwers is het prototype zeebonk. j Grote, zware baard, lang haar en si- gaar vastgeplakt tussen de lippen. Met aan zekerheid grenzende waarschijn- f lijkheid bevindt zich ergens op het li- 3 chaam een tatoeage van een anker, j „Twintig jaar ben ik al kapitein op de t Albatros", verhaalt Brouwers. „Over 1 al heb ik haar heen gevaren. Engeland Zweden, Finland, noem maar op. Er dat was niet altijd even makkelijk. II. hex-inner me nog een zware storm rich- door Jasper van der Bliek Deelnemers bij het vertrek van de educatieve Greenpeace-tockt; op de Westerschelde troffen ze windkracht 6 en flinke golfslag. foto Ruben O reel ting Noord-Schotland en die keer dat ik in drie dagen naar Noorwegen voer. Hij zegt het terwijl hij grote halen geeft aan het roe-, naar allerlei metertjes kijkt en r ,ar een matroos roept dat een zeil k losser moet. Het oelangrijkste doel van de reis is edi catie. Vijf verschillende work- sb »ps moeten de kinderen en geïnte- rr iseerde volwassen bewuster maken v m milieu en duurzame energie. De rails - geen filtersigaretten in het water vant die vergaan nooit - zijn eveneens van belang. Een tochtje langs de klas jes. Vrijwilliger Marco heeft de zwaarste taak. Aan hem de eer de kleinste kind jes iets bij te brengen over zonne- en windenergie. Eerst wordt een ventila tor met een dieselmotor geactiveerd. „Geloven jullie dat deze ventilator ook op een andere manier kan werken", waagt hij zijn jonge publiek. Nee, den ken de kindjes eensgezind. „Nou, let dan maar eens op." Vervolgens wordt de ventilator op windenergie aange zet. Een stomverbaasd jongetje blijft sceptisch en wil het apparaat zelf vast houden. Pas dan is hij overtuigd. Andere onderwerpen zijn de voedsel keten, walvissen en de jacht op deze dieren, een stoomcursus in zeekaarten lezen en kompassen gebruiken en ver vuiling. In die laatste workshop moe ten de leerlingen een witte jas aan, om op het als een idioot deinende schip in een laboratoriumsfeer te geraken. Het knopen is een ver-haal apart. Een aan tal opvarenden had van tevoren nooit geweten dat touwtjes zo multifunctio neel waren. En dat 'je er zo veel mee fout kan doen. Op een zeiljacht zo groot als de Alba tros is het voor de vier matrozen kei hard werken. Vandaar dat volwasse nen die dachten een dagje te kunnen luieren bedrogen uitkomen. Boots maat Serge heeft dat al snel in de smie zen. „Hé, jij. Kun je de bakstag losma ken?" of „Kom eens hier en trek zo hard mogelijk aan dat touw als ik het zeg." Gedwee en gehoorzaam kwijten de verse zeerotten zich van hun taak. „Al lemaal deel van het programma", ver telt Klaas nog. „We willen dat de groep zich een team voelt en dat ze er morgen nog over praten." Dat de opvarenden zich de reis zullen herinneren, geldt voor sommigen in zeer hoge mate. Want naarmate de wind toeneemt, stroomt de ziekenboeg voller. Maar een aantal 'kotskoekjes' en pilletjes doen wonderen. Iedereen heeft domweg lol, en daar kunnen zelfs een buitje, een woeste, schuimende zee en een defect koffie-apparaat niets aan veranderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13