Enquête over kassen Sirjansland PZC PZC Grappen, grollen en hard werken Ambulancedienst is blok aan been van ziekenhuizen zeeland 13 Dorpsraad peilt mening onder bevolking over uitbreiding glastuinbouw Lee Towers luidt festival feestelijk in Nauwelijks werk voor asielzoekers Geen straf voor ingooien ruiten Rijverbod en boete voor drankrit Fietsers tegen het asfalt Kettingbotsinkje bij Goes Concert organist Brouwershaven gaat niet door Team Meeuwen wint toernooi beachvoetvolley zaterdag 31 juli 1999 door Willem van Dam SIRJANSLAND - De dorpsraad van Sirjansland begint binnen kort met een enquête om de me ning van de dorpsbevolking te peilen over de voorgenomen uit breiding van de glastuinbouw in en rond het dorp. De dorpsraad heeft onder de inwoners van Sirjansland een brief verspreid, waarin de enquête wordt aan gekondigd. Glastuinbouw is al geruime tijd een omstreden onderwerp in het dorp. Veel bewoners verzetten zich tegen de vestiging van nieuwe glastuinbouwbedrijven rondom Sirjansland. Zij vrezen overlast door het licht en aan tasting van het open polderge bied en ze maken zich zorgen over toenemende verkeersover last. Recent nog (eind j uni) hield de dorpsraad een speciale ver gadering die volledig was ge wijd aan de kassenbouw. Tij dens die bijeenkomst werd uit de woorden van wethouder C. W. Veerhoek (hij behartigt onder meer de portefeuilles ruimtelijke ordening en land bouw) duidelijk, dat het dage lijks gemeentebestuur voort wil gaan op de ingeslagen weg; de gemeente houdt vast aan een uitbreiding van het kassenge- bied tot ongeveer veertig hecta re. Veerhoek kondigde toen aan dat de provinciale planologische commissie (PPC) vermoedelijk in augustus die plannen van een positief advies zal voorzien. In middels zijn al vergunningen verstrekt voor de bouw van 20,4 hectare. Veel inwoners van Sir jansland vinden dat meer dan voldoende en verzetten zich te gen de voorgenomen verdubbe ling. Brief Zij weten zich daarin gerugge- steund door de Vereniging van Stad en Lande, de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- land en de Bewonersvereniging Grevelingenhout in Bruinisse. Die stuurden enkele maanden geleden een brief aan de vaste kamercommissie voor Land bouw, Natuur en Visserij (LNV), de ministers van LNV en VROM en de inspecteur Ruimtelijke Ordening, waarin zij protes- Vlissingen - Onder het toeziend oog van honderden bezoekers is vrijdagavond op het Bellamy- park in Vlissingen het Horeca Muziekfestival 1999 begonnen. Tien achtereenvolgende avon den zijn er optredens van be kende en minder bekende muzi- kanten.Door het uitgebreide scala aan muzikanten is het een festival voor een breed publiek. The Original Showband uit Groningen beet om 20.30 uur het spits af. Na de Groningse groep werd de avond afgesloten door de enige echte Lee Towers. Op zaterdag zijn G-String en Killer Queen, met Queen-co- vers, aan de beurt. De Dop Band en Facelift betreden zondag 1 augustus het podium. De daar op volgende dagen komen Frag ment en de Jan Rijbroekband en op woensdag de Stormtroopers en Racoon. Na The Clarcks op donderdag en Va-Va-voom op vrijdag draait het volgende week zaterdag om Ierse folkmu ziek met als klapstuk de Whis key Priest. Zondag 8 augustus wordt het festival afgesloten met Abba Gold en The Show- busters. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl teerden tegen de uitbreiding van het aantal glastuinbouwbe drijven. De organisaties menen dat de plannen haaks staan op de idee- en om glastuinbouw in Zeeland te concentreren, waarvoor drie locaties zijn aangewezen: de Bathpolders bij Rilland, het Sloegebied en' de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone. Tegen die achtergrond, zo redeneren de Vereniging van Stad en Lande, de natuur- en vogelwacht en de bewonersvereniging, is het niet juist om rondom Sirjansland een complex van veertig hectare toe te staan. Want daarmee zou het totale areaal aan glas in de oostelijke punt van Schouwen- Duiveland in totaal op 5 9 hecta re komen. Volgens voorzitter D. M. Schorer van de planologi sche commissie van Stad en Lande is er vanuit Den Haag nog geen reactie op de brief ge komen. „Maar wij koesteren enige hoop dat onze brief de mensen aan het denken heeft gezet." De dorpsraad van Sirjansland heeft nog geen standpunt inge nomen over de glastuinbouw- problematiek. Alvorens tot een oordeel te komen, wil de dorps raad eerst de bevolking raad plegen. Dat gebeurt binnenkort aan de hand van een enquête. Secretaris R. J. Ruysschaert van de dorpsraad gaat ervan uit dat de enquête-formulieren in de loop van augustus worden ver spreid. Ruysschaert zei vrijdag, dat de dorpsraad een zo objectief mo gelijke peiling nastreeft. Daar om wordt het onderzoek opge zet in nauwe samenwerking met de Zeeuwse welzijnsorganisatie Scoop. Recreatieteam SRAW al tien jaar actief in Westerschouwen De recreatiewerkers van de SRAW aan het ontbijt. De start van weer een dag anderen vermaken. door Piet Kleemans RENESSE - Ga er maar aan staan. Elke dag weer op pad om anderen te vermaken, jezelf een breuk sjouwen met allerlei attributen, toch een brede glimlach op het gelaat houden en dan 's avonds niet lui ach terover leunen maar het pro gramma van de volgende dag bespreken. De mensen van de Stichting Recreatie Activitei ten Westerschouwen (SRAW) doen het al tien jaar. En met succes, daar zijn ze van over tuigd. „Renesse is weer ge woon gezellig geworden", zegt SRAW'er Niels Bos. Het is druk 's ochtends vroeg in het hoofdkwartier van de SRAW'ers. Er wordt ontbeten en opgeruimd, maar niet nadat van het ontwaken gewoonte getrouw een happening is ge maakt. Bos: „Vanochtend heb ben we met z'n allen staan steppen - aerobics - in de huis kamer. Maar ik ben ook wei eens gehuld in een hoelarokje en met een gek hoedje op ie mand wakker gaan maken. Zo gaat dat bij onze wekdienst." Het SRAW-nest, gevestigd in het voormalige gemeentehuis van Westerschouwen in Burgh-Haamstede, heeft de sfeer van een studentenhuis. Lege bierkratjes en kratjes frisdrank in de hoek, een mini- stereotoren die luide muziek uitbraakt. Hét verschil met een studentenhuis is dat het er in het SRAW-zenuwcentrum - hoewel het op het eerste ge zicht chaotisch overkomt - goed georganiseerd toegaat. De een wast af, de ander ruimt op en een derde zoekt alvast de spullen voor het eerstkomende evenement bij elkaar. Typetje Claudia Thyssen zit gehuld in clownspak achter een toiletta feltje. Ze schminkt kleurige cirkeltjes op haar wangen. Zij moet die dag met de Dinosau rus-ballenbak naar het evene mententerrein aan de Hoge- zoom in Renesse en de ervaring heeft geleerd dat als je er een 'typetje' naast zet het publiek eerder naar de attractie toe komt. Claudia: „We delen bij voorbeeld ook ballonnen uit en bij de ballenbak maken we ook een spelletje van het inpakken. Die ballen zitten in een grote tas. Eruit is makkelijk, maar probeer ze maar eens daar te rug in te krijgen. Dan vragen we de kinderen of ze daarbij willen helpen en dan maken we er ook meteen een wedstrijdje van. Het record 'ballen-terug- in-de-zak' staat nu op 29 mi nuten. Straks kijken of we dat kunnen verbeteren." Terwijl Claudia verder gaat met schminken zoekt Niels Bos samen met Miranda van den Berk de spullen bij elkaar en laadt de auto in. Geen oude rammelbak zoals vroeger, maar een nagelnieuwe spon sor-auto. Tekenend voor de ont wikkeling die de SRAW de laatste jaren heeft doorge maakt volgens Bos. „Voorheen reden we met privé-auto's en dat waren vaak niet de j ongste. Dan wist je nooit of ze het wel zouden doen. Dit werkt veel prettiger." Ook de kwaliteit van het verdere materiaal waar de recreatie-werkers de be schikking over hebben is beter geworden. Geen gehannes meer met wankele stellages en onwillig (tent)doek. Ondertussen maakt een ander recreatie-team zich op voor een dagje waterspelen op het strand, hetgeen een aanhang wagen vol materiaal noodza kelijk maakt. Eenmaal aange komen bij de Brouwersdam is het wachten op de 'ophaalser- vice', verzorgd door de strand tenthouder bij wiens nering het team die dag neerstrijkt. Een gebaar van waardering dat door de SRAW'ers zeer op prijs wordt gesteld, want een hoop gesjouw zou het anders wel zijn. Hetgeen niet weg neemt dat er toch een dik half uur hard werk nodig is om alles op te bouwen. Toneel Op het evenemententerrein in het centrum van Renesse is in middels de ballenbak in vol be drijf. SRAW'ster Claudia Thyssen werft enthousiast klanten, en niet zonder succes. fotoPieterHonhoff Het werk lijkt haar op het lijf geschreven. De 19-jarige pro beerde van kindsaf aan al an deren te vermaken met grap pen en grollen. „Ik sta graag in het middelpunt van de belang stelling", bekent ze. „Vanaf mijn negende doe ik al aan to neel en ik vind het ontzettend leuk om met kinderen te wer ken. Dat laatste geldt ook voor collega Miranda van den Berk. Lachende kinderge zichtjes en tevreden toekijken de ouders, daar gaat het hen om. Het belangrijkste bij het SRAW-werk zijn en blijven die mensen die het uitvoeren. „Daar staat of valt het mee", weet Niels Bos uit ervaring. „Iemand die chagrijnig bij zo'n attractie staat, dat werkt niet. Dit is meer dan gewoon vakan tiewerk. Bij de selectie kijken we ook heel goed naar waarom mensen dit werk willen doen. Iemand die zoiets heeft van 'Het lijkt me wel wat en het is ook een beetje vakantie' moet dit werk niet doen. Hier is meer voor nodig." GOES - Horeca-ondernemers lopen niet warm voor de rege ling om asielzoekers voor tijdelijk werk in te zetten. De uitba ter van een pizzeria/ijssalon in Cadzand is de enige die een vergunning heeft aangevraagd en gekregen om twee asielzoe kers in dienst te nemen. Volgens een woordvoerster van Arbeidsvoorziening Zeeland blijken horeca-ondernemers na uitleg van de regeling geen belangstelling meer te hebben. Asielzoekers mogen alleen seizoensgebonden arbeid doen, bijvoorbeeld op een terras dat alleen in de zomer geopend is. De ondernemers zieh de inzet van asielzoekers op terrassen volgens Arbeidsvoorziening echter niet zitten, omdat ze vaak de Nederlandse taal niet vol doende machtig zijn of niet snel genoeg met Nederlands geld om kunnen gaan. ANP TERNEUZEN - Een 45-jarige man uit Aardenburg is vrijdag door de Terneuzense politierechter ontslagen van rechtsver volging. De Aardenburger kon het ingooien van vijf ruiten van zijn huurwoning in zijn voormalige woonplaats Westdor- pe in juni 1997 niet worden toegerekend. Zowel de politie rechter als de officier van justitie ging af op het rapport van een psychiater. De gedragsdeskundige concludeerde dat de man regelmatig in de war is en tijdens het incident niet toere keningsvatbaar moet zijn geweest. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 52-jarige drankrijder uit Breskens veroordeeld tot negen maanden rij-ontzegging en 1500 gulden boete. De man bleek 14 april vorig j aar in zijn woonplaats niet meer in staat om aan een blaastest te voldoen. Hij had tegenover de politie ver klaard drie glazen wijn en zeven glazen oude jenever in ver schillende cafés te hebben gedronken. Uit de bloedproef volg de een score van 1,85 milligram, bijna vier keer zoveel dan toegestaan. Officier van justitie D. van der Bel wees op het fors aantal on gelukken in West-Zeeuws-Vlaanderen, waarbij vaak drank inhetspelis. HEIKANT - Een 5 6-jarige fietser uit het Belgische Meerdonk kwam donderdag lelijk ten val toen hij op de Vylainlaan in Heikant moest uitwijken voor een auto. Hij raakte drie voor tanden kwijt, liep verwondingen aan zijn gezicht en een ge kneusd been op en klaagde over pijn in de schouder. Over zijn hele lichaam had hij schaafwonden. Tijdens een fietstochtje over het Magereind in Hoofdplaat kwam een man ten val omdat zijn driejarig zoontje, dat in het kinderzitj e aan het stuur zat, met zijn voetje tussen de spaken terechtkwam. De man sloeg over de kop, maar liep slechts schaafwonden op. Na behandeling werd hij per ambulance overgebracht naar zijn vakantieadres in Hoofdplaat. Het j on- getje kwam met de schrik vrij. Een 44-jarige man uit Sluiskil moest de donderdagnacht in het ziekenhuis doorbrengen nadat hij met zijn fiets ten val was gekomen op de Provincialeweg 252 in zijn woonplaats. Hij liep een hoofdwond en diverse schaafwonden op. GOES - Drie auto's waren vrijdag rond het middaguur be trokkenbij een kettingbotsing op de Deltaweg, ter hoogte van het viaduct over de spoorlijn bij GoesEen van de bestuurders had niet in de gaten dat achter het viaduct een file stond rich ting Zierikzee en botste op de laatste wagen, die vervolgens een andere auto raakte. De drie wagens moesten worden weg- getakeld. Niemand raakte gewond. foto Pieter Honhoff door Arjan van Westen GOES - De Ambulancedienst Schouwen-Duiveland is een fi nanciële last voor de Stichting Oosterschelde Ziekenhuizen. De dienst boekt grote verliezen. Dat blijkt uit het jaarverslag 1998 van deze ziekenhuisorga nisatie, die vestigingen in Goes en Zierikzee heeft. De directie moet zelf steeds dieper uit de re serves putten om de begroting van het ziekenhuis rond te krij gen. Een fusie moet de Ooster schelde Ziekenhuizen verlossen van de economische lasten van de ziekenwagens. In 1997 is de Schouwse ambu lancedienst in de rode cijfers be land. In 1998 verslechterde de financiële positie. De verwach ting is dat dit verlies in 19 9 9 ver der zal toenemen. „Nee, de fi nanciering van onze dienst in Zierikzee gaat niet goed", er kent J. C. Broertjes, voorzitter van de raad van bestuur van het ziekenhuis. „Maar het is een al gemeen beeld van de ambulan cediensten in Zeeland." De directie van de Oosterschel- deziekenhuizen doet aan korte termijn politiek bij het oplossen van de financiële problemen van de ziekenwagens. Een fusie met de ambulancediensten van boven de Westerschelde zit er aan te komen. Daarna zal het Oosterscheldeziekenhuis niet meer verantwoordelijk zijn voor het tekort. Broertjes zegt dan ook te Kopen dat de fusie voor het einde van dit jaar gere geld is. De ambulancedienst zit nu al in een samenwerkingsver band met de dienst van de Beve- landen. Beheer en administratie van de post uit Zierikzee wor den gedaan door de dienst te Goes. Overleg De directie van het ziekenhuis voert momenteel overleg met gedeputeerde G. de Kok (PvdA, zorg) hoe de financiële nood aan te pakken. De Haagse politiek moet meer geld voor de Zeeuwse ziekenwagens vrij maken, vindt Broertjes. Stichting Oosterschelde Zie kenhuizen staat er financieel niet goed voor. Het ziekenhuis sloot het jaar af met een nadelig saldo van ruim een half miljoen. Belangrijke oorzaak is de reor ganisatie van beide ziekenhui zen. Een jaar eerder werd er nog een positief saldo van bijna een miljoen geboekt. Broertjes: „Dat komt omdat we toen een eenmalige uitkering van het mi nisterie hebben gekregen om het aantal artsen uit te breiden." In vergelijking met andere jaren is het tekort structureel. Eigen vermogen Het eigen vermogen van het zie kenhuis is vorig jaar verder af genomen. Dat hoort volgens Broertjes niet. De directeur zegt dat het ziekenhuis alles in het werk stelt om het tekort weg te werken. Gehoopt wordt dat de komende jaren de vruchten van de reorganisatie geplukt wor den. Volgens Broertjes moet een effi ciëntere verdeling tussen beide locaties voor lagere personele kosten gaan zorgen. En zal het ziekenhuis de mogelijkheden bestuderen van het gebruik van goedkopere medicijnen. „Op zich hoeft een ziekenhuis geen winst te maken maar het verlies dat we nu hebben is te groot", aldus de ziekenhuisdirecteur. BROUWERSHAVEN - Het voor vanmiddag, zaterdag, geplande concert van organist Jan van Vliet in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven is afgelast. De afgelasting houdt verband met de stait van de kermis in Brouwershaven. Die veroor zaakt volgens concert-organi sator P. Sevestre zoveel geluid dat een orgelconcert erdoor ver stoord zou worden. ZOUTELANDE - Het team 't KenNet van de Meeuwen heeft deze week het beachvoetvolley- toernooi in Zoutelande gewon nen. Naast de muziektent in Zoute lande was 150 kubieke meter zand gestort, waarop twee veld jes waren aangelegd. Dertiens teams van drie of vier spelers bestreden elkaar twee dagen lang in wedstrijdjes van een kwartier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 47