PROVINCIALE ZEEUWS! Fiscus wint geding piramidespel Lange files na ongeval op Grevelingendam Schutter richt in VS bloedbad aan 4 WEKEN Ballons verzetten zich bij arrestatie VACATURES BESTOL Pronk verzet zich tegen komst fabriekswinkels Justitie vervolgt vier stemfraudeurs Sluis VOOR 16,00 k Ëw M r Mk' Leger op Ambon schiet gericht Gedupeerden van Titan kunnen naar hun centen fluiten Hunkeren naar korte broek Zwemmers blijven het goed doen Wereldtop over toekomst Balkan 28' 16 04 Zonnig Opnieuw een zomerse dag met veel zon en hoge temperaturen. Een matige oostenwind. 242e jaargang no. 178 vrijdag 30 juli 1999 losse nummers 1,80 IV V [?y M fcUflist cultuur Kirchners veelzijdigheid pagina 9 door Jacques Cats VLISSINGEN De politie ontfermt zich niet alleen over zware jongens, maar houdt zich soms ook bezig met luchtige zaken. Ter handhaving van de openbare orde begaven Walcherse wetsdienaren zich gisteren naar de Vlissingse water kant. Daar waren hardleerse ballonven- ters gesignaleerd. Zij hadden zich al eerder op de kermis in de Scheldestad bezondigd aan verkoop praktijken zonder over de benodigde ver- gunningen te beschikken. Kordaat Toen de mannen, nog steeds niet in het be zit van de vereiste papieren, handelend werden aangetroffen greep het politieap paraat kordaat in. De venters gingen op de bon en de in alle kleuren van de regen boog en in een verscheidenheid aan vor men uitgevoerde ballons werden in beslag genomen. Het afvoeren van de buit verliep niet zonder problemen. Slechts met veel duw- en trekwerk kon een' deel van het weerbarstige materiaal in de surveillan cewagen worden gepropt. Een restant bungelde vrolij k uit de strenge dienstauto toen de agenten koers zetten haar het bu reau. Dat leverde veel vrolijke gezichten op. Die van de venters waren daar niet bij; in plaats van de ballons waren zij het die zich opgelaten voelden. foto Ruben Oreel van onze redactie buitenland ATLANTA - Een gewapende man heeft gisteren in twee kan toorgebouwen in het zakencen trum van de Amerikaanse stad Atlanta, Georgia, negen mensen doodgeschoten. Eerder had hij drie familieleden omgebracht. De schutter pleegde later zelf moord, zo deelde burgemeester Campbell van Atlanta mee. De man, de 44-jarige Mark Bar ton, schoot zichzelf dood in zijn bestelwagen toen hij werd aan gehouden. In de auto vond de politie twee vuurwapens. Volgens de politie heeft hij voor het bloedbad in de kantoorge bouwen drie van zijn familiele- AMBON - Het Indonesische le ger heeft gisteren opdracht ge kregen bij ongeregeldheden op het eiland Ambon gericht te schieten. Dit heeft een hoge mi litair in Jakarta verklaard. Op Ambon werd gisteren voor de derde opeenvolgende dag ge vochten tussen moslims en christenen. Tot dusver zijn daarbij volgens het leger zeker tien doden en honderd gewon den gevallen. Een ooggetuige sprak van twintig doden. AFP den gedood in een appartement in Stockbridge, 56 kilometer ten zuiden van Atlanta. Volgens de Amerikaanse tv-zender CNN gaat het waarschijnlijk om zijn vrouw en kinderen. De schietpartij in het zakencen trum had rond drie uur 's mid dags (21.00 Nederlandse tijd) plaats. Nadat de schutter in een van de gebouwen het vuur had geopend in het kantoor van een beleggingsmaatschappijhep hij naar de overkant van de straat waar hij begon te schieten in een ander effectenkantoor. Twaalf mensen zijn gewond ge raakt, van wie vier zeer ernstig. Volgens burgemeester Camp bell vielen vier doden in het eer ste gebouw. Barton werd daar door een medewerker van de be leggingsmaatschappij herkend. Bij de tweede schietpartij vielen vijf doden. De schutter zou een boze oud-klant van de beleg gingsfirma zijn. AP/RTR/AFP doorWillem van Dam en Piet Kleemans SEROOSKERKE (S) - Bij een ernstig verkeersongeval op de Grevelingendam zijn donder dagochtend omstreeks kwart over elf drie mensen gewond ge raakt. Donderdagavond vielen nog eens twee zwaargewonden in Serooskerke bij een eenzijdig ongeluk. Bij het ongeval op de Grevelin gendam waren een personenau to en een bestelbusje betrokken. De bestuurder van het bestel busje wilde op de Grevelingen dam keren. Daarbij zag hij een personenauto over het hoofd, met als gevolg een bijna frontale botsing. De bestelbus kwam na de aanrijding onderaan het ta lud van de Grevelingendam te gen een hekwerk tot stilstand. Twee inzittenden van de geheel vernielde personenauto moes ten door de brandweer van Bruinisse, ambulancepersoneel en de bemanning van een trau mahelikopter uit het wrak wor den gehaald. Zij werden naar het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam gebracht. De bestuurder van de bestelbus werd naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes vervoerd. Het ongeluk leidde tot aanzien lijke overlast op de drukke Gre velingendam; er ontstonden ki lometerslange files. De politie sloot de hoofdrijbaan van de dam tussen Goeree-Overflak- kee en Schouwen-Duiveland enige uren af en leidde het ver- keeromviadeparallelweg. Om streeks half drie werd de rijbaan weer voor het verkeer vrijgege ven. De slachtoffers van het ongeval bij Serooskerke zijn een 91-jari- ge man en 90-jarige vrouw, bei den inwoners van Schouwen- Duiveland. Iets over zevenen reed de 91-jarige over de Dam- menweg. Bij de kruising met de Stoofweg wilde hij linksaf slaan, richting Zierikzee. Ver moedelijk verblind door de laagstaande zon miste hij de kruising. De auto schoot recht door en kwam in de sloot langs de Stoofweg tot stilstand. Beide inzittenden raakten be kneld. De brandweer moest eraan te pas komen om de slachtoffers te bevrijden. De slachtoffers zijn met spoed naar het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam vervoerd. De auto moest worden weggesleept. Tegen tie nen was de rijbaan weer vrij (Advertentie) ADMINISTRATIEF VERPLEÊ&KtiNDföË&S TVPlSTg PBOOUKHE DAKKgRS DOCEkTKN TSCHNfSOHS; TSKE8MRS SLAGER AUTÓMWeUP. GRAFISCH ONTWERPERS COMMER CIEEL MEDEWERKER ÖJRECTEUREN ACCOUNT MEDEWERKER ITS s - 'ümm «a ËF&ö'Nists HUL.PVAKARSSIÖSR VUILNISMAN LOODGIETERS VLOk'- MORGEN IN DEZE KRANT!! (Advertentie) DAMAGE Molièire zwart 40-46 Geldig t/m 31 juli 1999 MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) De brandweer moest op de Grevelingendam de slachtoffers bevrijden. foto Pieter Honhoff DEN HAAG - Fabriekswinkels mo gen zich volgens minister Pronk (Ruimtelijke Ordening) pas ergens vestigen als zij aan een aantal strik te voorwaarden voldoen. De verkoopcentra moeten goed bereikbaar zijn met het openbaar vervoer, aansluiten bij bestaande winkelcentra en aan stedelijke knooppunten zijn gekoppeld. De komst van een 'factory outlet cen tre' naar Lelystad is daarom 'strij dig met het rij ksbeleid' Pronk schrijft dat in een brief aan het gemeentebestuur van Lelystad, één van de steden die de komst van een fabriekswinkel mogelijk wil maken. Een woordvoerder licht toe dat Pronk het verkoopcentrum in Lelystad ongewenst vindt, maar dié met zijn brief niet definitief blok- keert. Lage prijzen Fabriekswinkels zijn winkelcentra op bedrijventerreinen waar fabri kanten hun producten rechtstreeks aan de consument verkopen: De prijzen liggen vaak veel lager, MKB-Nederland liet woensdag weten zich zorgen temaken. De or ganisatie ziet de fabriekswinkels als een bedreiging voor de winke liers in de binnensteden. Plannen voor dergelijke centra zijn er ook in Goes, Hulst en Sas van Gent. ANP Minister Pronk van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Gedu peerden van het piramide spel Titan kunnen naar hun centen fluiten. De Vereniging tegen Pirami despelen mag niet dwars liggen bij een onderhand se verkoop van de villa van de Titan-topman in Spij- kenisse. Dat heeft de Rot terdamse rechtbank giste ren bepaald in een kort geding dat de fiscus had aangespannen. De fiscus is gerechtigd deze ver koop door te zetten. De belas tingsdienst heeft als schuldeiser samen met de Rabobank (hypo theekhouder) voorrang boven mensen die door deelname aan het piramidespel duizenden guldens armer zijn geworden. Het principe van een piramide spel is dat mensen geld inleggen in de hoop door werving van Blote mannenbenen zijn en blijven taboe bij de PTT. Al vallen de mussen dood van het dak en al mogen vrouwelijke postbe zorgers in broekrok rondlopen, de heren dienen tot de enkels bedekt te zijn. Elke zomer doet dat weer zeer. De vakbond AbvaKabo heeft de kwestie voor de rechter gebracht. Maar deze zomer wordt het niks meer. Het verzoek om een voorlopige voorziening is afgewezen. Volgend jaar I - beter. De Nederlandse zwemmers blijven het goed doen op het Eu ropees kampioenschap in Istanbul. Kirsten Vlieghuis won gisteren zilver op de 800 meter vrije slag. Inge de Bruijn zwom in dehalve finale van de lOOmetervlin- derslag een nieuw Europees record: 58,92. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 9,10,11 en 12, zeeland: 13,14,15 en 17; sport: 21,22,23 en 24. nieuwe klanten op de hiërarchi sche ladder in de organisatie te stijgen. Alleen daardoor kan geld worden verdiend. Maar in de praktijk betekenen meer deelnemers echter een kleinere kans op winst of helemaal geen geld. Miljoenenclaims De belastingdienst en de vereni ging hebben beide miljoenen claims op de Titan-topman ge legd. De fiscus voor 5,7 miljoen, omdat die ook over illegaal ver kregen inkomsten belasting mag heffen. De vereniging om dat er een rechterlijk vonnis is dat gedupeerden hun geleden schade mogen verhalen op de Titan-organisatie. Om een onderhandse verkoop voor 1 augustus te laten door gaan, had de belastingdienst het kort geding in Rotterdam aan gespannen. Op deze wijze kan 815.000 gulden worden binnen gehaald, 90.000 gulden meer dan de executiewaarde. De Vereniging tegen Piramide spelen telt 3400 leden van wie 2236 in totaal dertien miljoen gulden tegoed zeggen te hebben ging maakte advocaat De Jong van Lier de vergelijking met een dief. Als die iemand berooft en er wordt buit bij hem gevonden, dan is het eerlijk dat eerst aan het slachtoffer te geven en niet aan de belasting die criminele winsten kan aanslaan. Deze vlieger gaat volgens recht bankpresident Mendlik niet op. Het valt niet te bewijzen dat de woning direct verband houdt met de door de gedupeerden in gelegde bedragen op het spel. Het vonnis heeft grote gevolgen voor de gedupeerden. Hun raadsman De Jong van Lier zegt dat er ongeveer twintig verge lijkbare zaken zijn waarbij de fiscus en de vereniging azen op het geld dat vrijkomt na ver koop van eigendommen van de Titan-organisatie. Verloopt dat op de wijze als de transactie met de Spijkenisser woning, dan vist de vereniging telkens achter het net. Want de te verwachten inningen zijn waarschijnlijk niet eens voldoende om de ver schuldigde belasting te betalen. De rechtbankpresident erkent dat het zuur kan zijn voor Titan deelnemers. GPD In een van alle kanten zwaarbe waakt Sarajevo (foto) is giste ren de wereldtop begonnen over de toekomst van de Balkan. Hoofddoel is de regio weer vrede en stabiliteit te bren gen. Joegoslavië is de grote afwezige bij dit beraad. door Sheila van Doorsselaer SLUIS - Het Openbaar Ministe rie in Middelburg gaat vier per sonen strafrechtelijk vervolgen voor de stemfraudezaak tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in Sluis-Aardenburg in maart 1998. Twee van hen worden gedag vaard voor de Terneuzénse kan tonrechter wegens het ronselen van stemmen, de andere twee worden beschuldigd van vals heid in geschrifte door het ver valsen van handtekeningen op volmachtkaarten en moeten zich voor de politierechter in Middelburg verantwoorden. Op de uitslag van het onderzoek naar de fraude is ruim één jaar gewacht. Eén van de verdachten is F. Vriends, eigenaar van camping De Wildhof in Retranchement. Hij was ten tijde van de verkie zingen lid van de partij Dorps belangen Toerisme (D&T) en zei zijn lidmaatschap van D&T op omdat hij de partij niet wilde schaden vanwege zijn betrok kenheid bij de fraude. Dit deed ook zijn partijlid A Oosterling. De twee worden er van verdacht twee stemkaarten bij het oud papier weggehaald te hebben en deze van een valse handtekening te hebben voor zien. Oosterling was ooit PvdA- wethouder en is tegenwoordig lid van de Partij voor Zeeland. Ook het zittende WD/Gemeen- tebelangen-raadslid T. Tas wordt genoemd als een van de verdachten. In zijn brievenbus bevonden zich een aantal on dertekende oproepkaarten, waar de kiesgerechtigden niets vanaf wisten. Tas heeft voorals nog altijd zijn betrokkenheid ontkend. straf voor het plegen van vals heid in geschrifte bedraagt zes maanden gevangenisstraf of een boete van honderdduizend gulden. Op ronselen staat een maand hechtenis of een boete van 10.000 gulden.„Deze uit slag heeft geen gevolgen voor de samenstelling van de gemeente raad", zegt burgemeester C.J. van Liere (WD). „Het is te vroeg voor een reactie. Vóór de uitspraak van de rechters er is, zijn we een tijd verder." (eenmalig binnen zes maanden) sJA-j ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 of een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Q per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: van de Titan-topman. De recht bank in Almelo heeft die claim al voor een klein deel, 40.000 gulden, gehonoreerd. Voor het resterende bedrag wil de vereni ging nog processen voeren. Het heikele punt bij de verkoop van de woning is dat de vereniging haar beslag op de woning niet wilde opheffen. In het verweer van de vereni- Loco-burgemeester De vierde verdachte, die tot nu toe buiten schot bleef, is voor malig WD-wethouder en loco burgemeester J. du Fossé. Hij le verde een volmacht zonder toe stemming van de eigenaresse in, op het stembureau waar hij die dag zélf zitting had. De Sluise gedupeerde hoorde van de poli tie dat Du Fossé met haar vol macht had gestemd. Onderzoek door de politie wees uit dat op vijf volmachten een valse handtekening is gezet, maar het Gerechtelijk Labora torium heeft geen overeenkom sten kunnen vinden met de handtekeningen van de ver dachten. Toch vindt het OM dat er genoeg bewijzen zijn om de vier te vervolgen. De maximum- Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1