Spanning in Suriname loopt op Eis levenslang tegen Blaskic verziekt relatie Kroatië en Tribunaal verder Ziekenhuizen laten personeel te lang werken 4 WEKEN Klimmers schrobben gevel Alhambra schoon Mariniers naar Ambon Peuter gestikt Speurtocht naar fosfor op strand bij Dishoek Water laat diepe sporen na VOOR 16,00 JA, ik wil: Vakbondsleiders opgepakt tijdens demonstratie WÊÊtÊÊÊÊÊHIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Topdrukte in thuiszorg Olierijk Rusland zonder benzine Zwemtop schittert op EK Pagina 10 en 11 Onbewolkt Maximumtemperatuur rond 25 graden en een matige tot vrij krachtige oost- tot .noordoostenwind. 242e jaargang no. 177 donderdag 29 juli 1999 losse nummers 1,80 JAKARTA - De onrust op Am- bon houdt aan. Gisteren kwa men zeker zeven mensen om het leven. Drie van de slachtoffers zouden door de Indonesische politie zijn doodgeschoten, vier werden gedood tijdens vecht partijen tussen moslims en christenen. Het Indonesische le ger heeft gisteren een bataljon mariniers ingevlogen. Honderden mariniers namen onmiddellijk posities in in de hoofdstad Ambon van het ge lijknamige eiland, in Poka, waar de onrust is begonnen, en ïnPasso. Opvallend is dat de Chinese ge meenschap nu ook slachtoffer is van de gewelddadigheden. De Nederlandse pater Cees Böhm zei dat verscheidene winkels van Chinezen zijn geplunderd en in brand gestoken. Bij de vorige golf van geweld begin dit jaar, bleven de voornamelijk katholieke Chinezen buiten schot. In Ambon-stad was het gisteren overdag rustiger dan dinsdag. „De mensen durven weer de straat op", meldde Böhm, die zelf in het centrum van de stad woont en werkt. GPD GENT - De politie in Gent heeft gistermiddag in een auto in het havengebied een tweejarige peuter dood aangetroffen. Het kind bleek door verstikking om het leven te zijn gekomen. De vader had de peuter met een vier jaar oud broertje tien minu ten in de afgesloten wagen ach tergelaten. De politie onder zoekt de zaak. ANP Advertentie Geachte abonnee, Ook onze bezorgers gaan op vakantie. In de maanden juli en augustus wordt uw krant door vervangende be zorgers bezorgd. Het is mogelijk dat u uw krant hierdoor wat later ont vangt. Vanzelfsprekend stellen wij alles in het werk om de bezorging zo ade quaat mogelijk te laten ver lopen. Wij vragen begrip voor deze situatie. De Directie GRANADA - Personeel van een schoonmaakbedrijf schrobt, gehuld in bergbeklimmersuitrusting, de voorgevel van het paleis Karei de Vijfde in het Alhambra-complex in de Spaanse stad Grenada. Voorheen werd dit karwei steeds uitgevoerd vanaf steigers. Ongeveer zevenduizend toeristen sloegen gisteren de schoonmaakbeurt gade. foto Juan Ferreras/AP van onze redactie buitenland DEN HAAG - De aanklager van het Joegoslavië-Tribunaal heeft gisteren levenslang geëist tegen de Kroatische generaal Blaskic, wegens misdaden tegen de mensheid en oorlogsmisdaden. Mede hierdoor loopt de span ning tussen het Tribunaal en Zagreb steeds hoger op. Het is de eerste keer dat bij het Tribunaal in Den Haag een pro ces tegen een zo hooggeplaatste figuur wordt afgerond. De eer ste rechtszaken bij het Tribu naal gingen tegen 'kleine vissen' als Tadic en Erdemovic. De Bosnische moslims en de Bosnische Kroaten voerden van 1992 tot 1994 oorlog tegen el kaar. De inmiddels 38-jarige Ti- homir Blaskic was op het hoog tepunt van die oorlog, in 1993, commandant van de Bosnisch- Kroatische militie HVO in Cen- traal-Bosnië. Massaslachting In april 1993 gingen beelden de wereld over van woedende Brit se VN-militairen die in het dorp Ahmici een massaslachting hadden ontdekt. Zo'n honderd dode burgers, onder wie veel vrouwen en kinderen, lagen, deels verbrand en verminkt, in en bij hun verwoeste huizen. Volgens de aanklager gaf Blas kic het bevel tot de slachting omdat hij wilde dat alle moslims uit de streek zouden vluchten. Met zijn 'etnische zuiveringen' voerde Blaskic volgens de aan klagers een plan uit dat in Za greb was bedacht om het gebied bij Kroatië in te lijven. De uitspraken in de slotplei- dooien van de aanklagers dat de vervolging van de Bosnische moslims het gevolg was van een 'politiek plan dat is ontwikkeld in de paleizen van de macht in Zagreb' hebben in Kroatië voor grote onrust gezorgd. Er wordt al maanden gevreesd voor nieuwe aanklachten tegen Kro atische generaals of tegen presi dent Franjo Tudjman zelf. De Kroatische minister van Justitie beschuldigde het Tribunaal dinsdag al van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Kroatië. De spanning tussen Zagreb en het Tribunaal zal naar verwach ting nog verder oplopen doordat hoofdaanklaagster Louise Ar bour gisteren de procedure be gon om Kroatië wegens gebrek kige medewerking aan te geven bij de VN-Veiligheidsraad. Dit laatste, zwaarste middel dat de hoofdaanklaagster heeft, is tot nu toe alleen tegen de Joegosla vische autoriteiten in Belgrado gebruikt. Bewijsmateriaal Arbour probeert al jarenlang vergeefs bepaalde stukken be wijsmateriaal te krijgen van Kroatië. Het gaat onder meer om documenten met betrekking tot Operatie Storm, de verove ring van de door de Kroatische Serviërs opgerichte Krajina-re- publiek door het Kroatische re geringsleger in 1995. Honderd duizenden Kroatische Serviërs sloegen toen op de vlucht. Veel oude Kroatische Serviërs die in hun dorpen achterbleven, zijn na de Kroatische verovering vermoord. Als het Tribunaal de gebrekkige medewerking van Kroatië rap porteert, dan kan de Veilig heidsraad sancties opleggen. ANP commentaar op pagina 2 NEKA - De overstromingen in Noord-Iran hebben verwoes tende gevolgen gehad, zo blijkt uit dit beeld van een getroffen wijk in de stad Nelta. Minstens 43 mensen kwamen daar afge lopen maandag om in het gebied langs de Kaspische Zee. Zware regenval was de oorzaak van de watersnood. foto Behrouz Mehri/EPA door Jacques Cats VLISSINGEN - Vlissingse brandweerlieden hebben woensdagavond op een strand- vak nabij Dishoek vergeefs ge speurd naar restanten van een fosforgranaat. Het zoeken be gon nadat strandbezoekers 's middags rond half drie enkele brandende deeltjes aantroffen. Kort na de ontdekking werd het materiaal door een golf van het opkomende water overspoeld. De brandweer achtte het toen weinig zinvol om meteen veilig heidsmaatregelen te nemen op het druk bezochte strand. Zolang fosfor onder water blijft kan het geen enkel kwaad. Al leen na opdrogen kan het mate riaal spontaan ontbranden. Vol gens woordvoerder A Dijkstra van de strandreddingsbrigade betrof het een kleine hoeveel heid fosfor, vergelijkbaar met enkele verbrokkelde suiker klontjes. In mei vorig jaar gaf de vondst van fosforgranaten bij Dishoek aanleiding tot een tijdelijke af sluiting van een stuk strand. De projectielen doken daar op bij zandopspuitingen. Een bagger schip had zand gewonnen aan de rand van de als scheepvaart route aangeduide Sardijngeul. Tegelijk met het zand belandde een aantal oorlogsprojectielen op het strand; zes antitank- of pantsermijnen en twee met fos- forstaafjes gevulde granaten. De Explosieven Opruimings Dienst maakte eerder een 40 centimeter grote granaat on schadelijk die aan de Westka- pelse kant van de Domburgse stranden was aangetroffen. door Yvonne Wiggers DEN HAAG - De Arbeids inspectie heeft tegen negen ziekenhuizen proces-verbaal opgemaakt, omdat zij hun arts- assistenten langer laten werken dan is toegestaan. Dat heeft een woordvoerder van het ministe rie van Sociale Zaken gisteren bevestigd. Volgens de wet mogen arts-as sistenten niet meer dan 48 uur per week werken. Maar eerder bleek al dat die werktijden vaak worden overschreden. Werkwe ken van zestig uur zijn geen uit zondering. De Arbeidsinspectie onder zoekt nu in hoeverre de arbeids tijdenwet bij ziekenhuizen wordt nageleefd. Dit onder zoek, dat nu al bijna anderhalf jaar duurt, wordt in het najaar afgerond. Of het onderzoek veel duidelijkheid oplevert, is de vraag. Veel ziekenhuizen en maatschappen van specialisten houden niet precies bij hoeveel uur de assistenten werken. Volgens de Nederlandse Vereni ging van Ziekenhuizen (NVZ) kan de boete bij overtredingen variëren van tien- tot vijftigdui zend gulden. Woordvoerder R. Huisman van de NVZ zegt ove rigens dat de ziekenhuizen die wettelijke arbeidstijden niet naleven, een kleine minderheid vormen. Volgens hem gaat het onder meer om 'een paar zieken huizen in Amsterdam, een zie kenhuis in het zuiden en één in Rotterdam'. Hij vermoedt dat dit aantal nog wordt verdub beld als de Arbeidsinspectie het onderzoek heeft afgerond. Cultuur Als verklaring voor de lange werkdagen van arts-assistenten noemt de NVZ de cultuur. „Niet lullen, maar poetsen; dat is de cultuur bij arts-assistenten. De medisch specialisten maken zelf ook lange dagen. Ze vinden het dus normaal dat hun assisten ten dat ook doen." Volgens Huisman moeten de ziekenhuizen snel met de be trokken medisch specialisten om de tafel gaan zitten. Bij een aantal van hen zouden namelijk werkweken van zestig uur 'heel regelmatig voorkomen'. Ook pleit de NVZ voor een betere re gistratie van werktijden. Medische specialisten denken dat door meer assistenten de werkdruk en het aantal werk uren omlaag kan. Hun orde bepleit vergroting van de oplei dingscapaciteit. Zij heeft daar voor aangeklopt bij de ministe ries van Volksgezondheid en van Onderwijs. ANP (Advertentie) O een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 34,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC door Armand Snijders PARAMARIBO - Bij een demonstratie in de Su rinaamse hoofdstad Para maribo zijn gisteren twee belangrijke vakbondslei ders door de politie opge pakt. Met de aanhouding heeft de regering van Wij- denbosch haar dreige ment uitgevoerd, dat de monstraties waarvoor geen vergunning is ver leend, zullen worden be streden. Het tweetal, Ronald Hooghart en Gilbert Tjon a Tjoe, werd na enkele uren te zijn verhoord weer op vrije voeren gesteld. De aanhouding werd verricht toen honderden ontevreden ambtenaren, aangesloten bij de Centrale van Landsdienaren Organisaties (CLO) waarvan Hooghart voorzitter is, door de straten van Paramaribo een protestmars hielden. In de dagen daarvoor waren soortgelijke acties gehouden. Zoals gemeld kwam het minis terie van Justitie dinsdag met een verklaring dat nieuwe de monstraties niet meer zullen worden getolereerd. Hooghart en Tjon a Tjoe werden onder luid protest van de demonstran ten door de politie in de kraag gevat en afgevoerd naar het bu reau. Ambtenaren Ambtenaren voeren al enkele I dagen actie om hun ongenoegen te uiten over de slechte econo mische situatie in het land. Ze De Zeeuwse thuiszorg heeft het in de zomermaanden zwaai*. Werknemers die niet op vakantie zijn, moeten het werk van hun afwezige collega 's overnemen terwijl de toeristen hen nog eens extra werk bezorgen. Dit j aar komt daar nog een onverwachte piek in hulpvragen voor terminale pa tiënten bijDe kwaliteit van de zorg komt in het ge- ,;j O drang. I feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; jong: 10 en 11, zeeland: 13,14,15 en 17; sport: 19 en 21. eisen met name dat de regering haar achterstallige betalingen aan gezondheidsinstellingen voldoet. Door de wanbetaling van overheidszijde zijn veel in richtingen en artsen in de pro blemen gekomen en genood zaakt om zelfs verzekerde patiënten forse bedragen voor behandeling in rekening te brengen. Hooghart zei na zijn vrijlating zich door niets en nie mand te zullen laten weerhou den om de protestacties voort te zetten. „We gaan door tot deze regering weg is en er weer uit zicht is op een hoopvolle toe komst voor dit volk." Volgens de vakbondsleider heeft de regering door hem aan te houden olie op het vuur ge gooid. De bonden zullen zich vandaag beraden over een ver scherping van de acties. Platgooien Eerder deze week werd al beslo ten om vanaf komende maan dag een belangrijk deel van het openbare leven plat te gooien. Door de aangekondigde acties zullen onder meer banken, de Surinaamse Luchtvaart Maat schappij (SLM) en het interna tionale vliegveld Zanderij wor den getroffen. Bovendien zullen de meeste ministeries hun deu ren sluiten. Vorige maand besliste een meer derheid van het parlement dat president Jules Wijdenbosch en vice-president Pretaap Radha- kishun moeten aftreden en plaatsmaken voor een zakenre- gering. De procedure om tot de afzetting van de twee politici over te gaan strandde echter, doordat hiervoor in het parle ment geen meerderheid kon worden gevonden. GPD Russische automobilisten moeten bij de pomp lang in de rij staan voor het tanken van een gelimiteerde hoeveelheid ben zine. Elders in het olierij ke land is de brandstof zelfs helemaal niet verkrijgbaar. De oliemaatschappijen exporte ren liever nu de wereldmarktprijzen gunstig liggen. O In Rusland zelf gelden verplichte lage prijzen. De Nederlandse zwemtop be leeft gouden dagen in Istanbul. Pieter van den Hoogenband sprintte gisteren op het EK op de 100 meter vrije slag voorbij de Russische titelgrossier Popov en haalde zijn derde gouden me daille. Winst was er ook voor Marcel Wouda op de wisselslag na een boeiende eindspurt. Inge de Bruijn kwam net een fractie tekort op de honderd meter vrije *1] O slag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1