COURANT Druk op KFOR na moordpartij Marokkanen nemen massaal afscheid van koning Hassan Schuur Levensstrijd eindigt in vlammen 4 WEKEN Verhofstadt krimpt varkensstapel fors in 24' 1 UUR FOTO VERSCHOORE Veertien Servische boeren omgebracht Hooligans bestormen politiebureau Sterke comeback Lance Armstrong Pakistaanse premier in het nauw Extreme erfpachtstijging Frankrijk loost illegalen via Kanaaltunnel VOOR 16,00 JA, ësi&ÉÉÉsir Meer wind Vrij zonnig en droog. Maximumtemperatuur rond 24 graden. Matige tot vrij krachtige noordoostenwind, 242e jaargang no. 174 maandag 26 juli 1999 losse nummers 1,80 FOTOSERVICE Goes Vlissingen MiddelburgHulstTerneuzenZierikzee van onze redactie buitenland PRISTINA - De Joegosla vische president Milosevic heeft om een spoedzitting van de VN-Veiligheids raad gevraagd naar aan leiding van de moord op veertien Servische boeren. De Serviërs werden vrij dag omgebracht bij het dorp Gracko in Kosovo. I De NAVO-vredesmacht KFOR in Kosovo staat nu onder zware druk van Joegoslavië om de da ders te vinden van de moorden. Milosevic eiste zaterdag dat het Joegoslavische leger en de Ser vische politie terug mogen naar Kosovo om op de veiligheid van de bevolking toe te zien. I Rusland stelde de NAVO mede- veranwoordelij k voor de escala tie. De NAVO koketteert met I Albanese extremisten en sepa ratisten, zei minister van Bui tenlandse Zaken Ivanov. Maatregelen i Het hoofd van de VN'ers in Kos ovo, de Fransman Kouchner, zei i met verdubbelde kracht te wer- I ken aan een veilig Kosovo, j Het Joegoslavië-Tribunaal stelt I een onderzoek in naar de moor- j den. De leider van het Kosovo Bevrijdingsleger U£K, Tha9i, ontkende betrokkenheid van zijn organisatie bij de moorden. Het U£K beloofde hulp bij de zoektocht naar de daders. j HEERDE - Woedende fans van GA Eagles hebben zaterdag- 1 avond het politiebureau in Heerde bestormd, nadat fans van FC Zwolle enkele van hun auto's hadden vernield. De De- ventenaren werden na een veld slag verdreven door de politie, die versterking had ingeroepen van korpsen in Zwolle, Epe, 01- debroek, Nunspeet en Elburg. De onrust ontstond in de rust van de oefenwedstrijd Heerde- GA Eagles. In Heerde aanwezi ge fans van FC Zwolle en van GA Eagles daagden elkaar uit. De supporters spraken af elkaar na afloop van de wedstrijd in Heerde op een parkeerterrein te ontmoeten. Nog voordat het zover was ver- I nielden Zwollenaren gepar keerde auto's, waarvan ze ver moeden dat die toebehoorden aan Eagles-fans. Ze braken spiegels af en gooiden ramen in. Een auto werd zo toegetakeld dat die total loss moest worden verklaard. Daarop arresteerde de politie drie Zwolle-suppor- I ters en bracht ze over naar het j politiebureau van Heerde. I Eagles-supporters maakten zich zo boos over het gedrag van I het drietal dat ze met 150 man i optrokken naar het politiebu- 1 reau. Vervolgens probeerden ze I het bureau binnen te dringen. Ze trapten onder meer de deur in en gooiden ruiten kapot. Volgens een politiewoordvoer der konden onder de Eagles- fans geen aanhoudingen wor den verricht, „We hadden de grootst mogelijke moeite de groep uiteen te jagen", zei een woordvoerder. GPD (Advertentie) Geachte abonnee, Ook onze bezorgers gaan op vakantie. In de maanden juli en augustus wordt uw krant door vervangende be zorgers bezorgd. Het is mogelijk dat u uw krant hierdoor wat later ont vangt. Vanzelfsprekend stellen wij alles in het werk om de bezorging zo ade quaat mogelijk te laten ver lopen. Wij vragen begrip voor deze situatie. De Directie De veertien vermoorde boeren waren vrijdag naar hun velden bij Gracko in Midden-Kosovo gegaan om de oogst binnen te halen. Een Britse patrouille hoorde vrijdagavond schoten en alarmeerde een interventie eenheid. Deze kwam echter te laat. De boeren hadden een KFOR-escorte gevraagd om te kunnen oogsten, maar afge sproken was dat die zaterdag zou komen, zei KFOR-com- mandant Jackson. In de stad Nis gingen zaterdag avond ruim 25.000 mensen de straat op om het aftreden van Milosevic te eisen. De demon stranten waren vooral aanhan gers van de voormalige vice- premier Draskovic. In Sombor in de noordelijke Servische pro vincie Vojvodina betoogden on geveer 4000 mensen voor het af treden van de Joegoslavische president. Deze manifestatie was georganiseerd door de Alli antie voor Verandering, een overkoepelend verband van op positiepartijen, waar de bewe ging van Draskovic niet aan meedoet. RTR/AFP/DPA Tourwinnaar Lance Armstrong omhelst zijn moeder Linda. foto Charles Platiau/RTR van onze sportredactie PARIJS - Lance Armstrong is gisteren in Parijs gehuldigd als winnaar van de 86e Tour de France. De 28-jarige Amerikaan, die de Franse ronde beheerste, wordt donderdag door presi dent Clinton ontvangen op het Witte Huis. In de Verenigde Staten verdringen de uitgevers zich inmiddels om het levensverhaal van de Tourwinnaar in boekvorm te mogen uitgeven. Het hoogste bod bedraagt 650.000. Arm strong, die herstelde van teelbalkanker, hoopt dat zijn prestatie miljoenen lotgenoten over de hele wereld aanspoort om de strijd tegen hun ziekte niet op te geven. ,,Ik hoop dat ik al die mensen duidelijk heb kunnen maken dat je nooit moet wanhopen. Ik wil het niet nog eens meemaken, maar de ziekte heeft mij geholpen sterker terug te keren." De Nederlanders speelden in de Tour geen rol van betekenis. Met zijn sprintzege op de Champs Elysées redde de Australiër Robbie McEwen gisteren op de valreep de Tour voor de Nederlandse Rabobank-ploeg. ANP/GPD zie ook pagina 13 ZIERIKZEE - Brandweerlieden plaat sen een pomp in een vijver bij boerderij Levensstrijd aan de Levensstrijdweg in Zierikzee. De monumentale schuur uit 1926 bij de boerderij brandde zaterdag volledig af. De brandweer kon voorkomen dat het vuur oversloeg naar het aan de schuur vastgebouwde woonhuis. Een vierjarige herdershond die in de schuur verbleef, is bij de brand omgekomen. Er deden zich verder geen persoonlijke ongelukken voor. Omdat de brandweer problemen voorzag met de watervoorziening, werd er met een dompelpomp ook bluswater uit de Oosterschelde gehaald In Middelburg werd een leegstaand pa viljoen van de Stichting Arduin aan de Koudekerkseweg door brand verwoest. Bewoners van de omliggende paviljoens werden uit voorzorg geëvacueerd naar andere gebouwen op het complex. foto Pieter Honhoff zie ook pagina 7 door Cees van Zweeden RABAT - Miljoenen Marokkanen en tien tallen buitenlandse leiders hebben giste ren afscheid genomen van koning Hassan n, die afgelopen vrijdag is overleden. Hoewel uitbarstingen van collectieve emotie uitbleven, kwamen naar schatting anderhalf miljoen Marokkanen bijeen voor de laatste reis van hun vorst. De kist van de koning, die naar een mau soleum aan de rand van Rabat werd ge dragen, werd begeleid door de nieuwe ko ning, kleinkinderen en neven van Hassan H. Ondanks de verzengende hitte hadden zich 's ochtends al tienduizenden mensen langs de route verzameld. Koning Hassan overleed vrijdagmiddag aan een hartaanval, luttele uren nadat hij met een longaandoening in een zieken huis was opgenomen. Zijn overlijden werd bekend gemaakt door kroonprins Sidi Mohammed, Hassans oudste zoon. Die werd dezelfde avond nog tot koning gekroond, hoewel hij officieel pas de scep ter gaat zwaaien na veertig dagen rouw. De dood van Hassan, die 70 jaar werd, veroorzaakte een schokgolf in de wereld. Tot de vele buitenlandse staatslieden die zondag afscheid kwamen nemen, behoor den premier Barak, president Weizman en oud-premier Peres van Israël. Hassan was de eerste Arabische leider die het principe van vrede met Israël omarm de. Hij speelde een belangrijke rol in Marokkanen klimmen op daken om iets van de stoet op te vangen. foto Khue Bui/AP de toenadering tussen Egypte en Israël. De Syrische lei dei- Assad bleef op het laat ste moment weg. Hij zou ziek zijn, maar andere bronnen meldden dat hij Barak, die hem wilde aanspreken, wilde ontlo pen. De Palestijnse leider Arafat en presi dent Moebarak van Egypte waren wel bij de plechtigheid aanwezig. Amerika was vertegenwoordigd door pre sident Clinton, Frankrijk door president Chirac. Namens Nederland waren staats secretaris Benschop van Buitenlandse Zaken en prinses Margriet in Rabat- In Nederland hebben dit weekeinde al honderden mensen het condoléanceregis ter getekend. Dat is tot en met woensdag opengesteld bij de ambassade in Den Haag en de consulaten in Rotterdam, Am sterdam en Den Bosch. GPD zie ook pagina 4 Aanhangers van de Islamitische partij, Jamaat-i-Islami, doen het avondgebed tijdens een an ti-regeringsdemonstratie giste ren in de Pakistaanse stad Lahore. De betogers nemen het premier Nawaz Sharif kwalijk dat hij de islamitische rebellen heeft opgeroepen zich uit Kashmir terug te C trekken. Nuzestig guldenper jaar, straks viermille. De aangekondigde erfpachtverhoging is de bewoners van bungalowpark Veerse Meer in Kortgene in het verkeerde keelgat gescho ten. Zij vinden de stijging te extreem. Bewoners wil- Q len het er niet bij laten zitten. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17 en 18. LONDEN - De Franse politie betaalt voor illegale vluchtelin gen uit Oost-Europa en de Bal kan de reis naar Engeland door de Kanaaltunnel. Dit blijkt volgens de Britse krant The Sunday Times uit een geheim rapport dat functiona rissen van de Britse immigratie dienst naar het ministerie van Binnenlandse Zaken stuurden. Franse agenten zetten vluchte lingen in Calais op de trein naar Londen en kopen soms zelfs een kaartj e voor ze in een poging het Franse vluchtelingenprobleem op te lossen. De autoriteiten zouden ook hebben voorkomen dat Brits personeel vluchtelin gen zonder geldige vervoersbe wijzen uit de trein zet. Daar naast zouden gendarmes heb ben gedreigd een personeelslid van Eurostar te arresteren als hij mensen zonder papieren uit de trein zou verwijderen. Volgens vluchtelingen in Groot- Brittannië werken de Franse autoriteiten samen met de men sensmokkelaars die de illegalen in eerste instantie naar Frank rijk hebben vervoerd. De trein kaartjes zouden betaald worden met geld dat de smokkelaars aan de illegalen verdienden. De asielzoekers kunnen niet op de veerboten naar Engeland ge zet worden omdat de maat schappijen controleren op gel dige reisdocumenten. ANP door Mare Peeperkorn en René Hoonhorst BRUSSEL - De Belgische var kensstapel moet het komende half jaar met twintig procent worden ingekrompen. Op die manier hoopt de regering-Ver hofstadt het gigantische over schot aan varkensvlees na de di oxinecrisis terug te dringen en de prijs te herstellen. Het im portverbod voor Belgisch vlees dat Nederland vrijdagavond had afgekondigd, is zaterdag weer ingetrokken. Verhofstadt heeft de Neder landse minister van Landbouw Brinkhorst ervan overtuigd dat er, ondanks het feit dat er op veel Belgische hoeves varkens met verhoogde concentraties PCB's zijn, geen gevaar is voor de volksgezondheid. Het Nederlandse importverbod volgde op een dag vol verwar rende verklaringen van Belgi sche kabinetsleden over nieuwe besmettingen van varkens met het kankerverwekkende dioxi ne. Het Nederlandse ministerie van Landbouw hield er daarom rekening mee dat er een nieuwe bron van besmet veevoer was. Verkest Verhofstadt bezwoor echter dat alle dioxinebesmetting nog steeds veroorzaakt is door vee voer met vei'ontreinigd vet van vetsmelter Verkest. Van een tweede besmettingsbron - wat een geheel nieuwe crisis zou in luiden - is volgens Verhofstadt geen sprake. Wel heeft Verkest veel langer dan tot nog toe werd aangenomen, het besmette vet geleverd. Daardoor zijn er afge lopen maanden vlees en varkens van 233 bedrijven verkocht dat mogelijk dioxine bevat. Ondui delijk is nog of dat vlees al ver kocht of geëxporteerd is. De premier wil nu met de var kenssector afspreken dat het aantal dieren tijdelijk (zes maanden) met een vijf de wordt teruggedrongen. De Boeren bond is bang dat het om een per manente regel gaat en is daarom tegen. Toen Nederland zaterdag het importverbod voor Belgische varkens weer snel introk, zagen Vlaamse boeren af van acties bij grensovergangen. De sussende woorden van premier Verhof stadt gaven de slagers net over de grens met Zeeuws-Vlaande ren weer moed. De beenhouwers kropen net weer uit het dal, ver klaarde slagersvrouw M. Ver- eecken van slagerij Vaerewijck uit Stekene zaterdag. Vereecken: „Hopelijk lost de nieuwe regering de problemen snel op. De mensen begonnen na zes weken net weer een beetje vertrouwen in het varkensvlees te krijgen. Het hoogseizoen van de vakantie is traditioneel rus tig bij ons. Mensen gaan vaker buiten de deur eten en de mosse len zijn vers. Maar als ze volgen de week terug komen van vakantie en ze gaan weer thuis koken, zou alles weer normaal moeten zijn." GPD Advertentie ikwiL een proefabonnement van 4 weken voor 16.00 of een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 000002 3. Martinello (Ita)z.t.j 38. Boogerd (Ned) z.t. I 1. Armstrong (Vst) 91.32.16; j 2._Z_üUe(Zwj) op 7.37[ L 3^Escartin.(Spa) op 10.26 56. Boogerd (Ned) op 1.42.22 zie pagina 13 en 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1