Crisis rond Orahovac opgelost Acht miljoen gulden erven en er niet aan kunnen komen PZC Leger staat vierkant achter Milosevic Gardisten zweren Khatami trouw Politie China arresteert opnieuw honderden leden Falun Gong buitenland Russen elders gelegerd Steek uw licht op tijdens onze opruiming. Kaping kost piloot leven zaterdag 24 juli 1999 door Harald Doornbos ORAHOVAC - De pogingen van Rusland om Nederlandse vre destroepen uit de Kosovaarse stad Orahovac te krijgen, zijn voorlopig mislukt. De Neder landers hoeven geen plaats te Diaken voor Russische troepen ën zullen gewoon doorgaan met het vervullen van vredestaken in Orahovac. Dit melden Neder landse militairen ter plekke. „We houden Orahovac, de Rus- t sen gaan naar het verderop gele- gen Malisevo", aldus de woord voerder van de Gele Rijders in Orahovac, ritmeester M. Bos. „We behouden onze onderko mens èn onze regio. Dat is een goede zaak." Ruimteveer brengt Chandra naar het heelal HUNTSVILLE - Het ruimte veer Columbia, dat gisteroch tend werd gelanceerd, heeft 's werelds krachtigste röntgente- lescoop. Chandra, in de ruimte gebracht. De telescoop bevat ook Nederlandse instrumenten, waaronder zonnepanelen van Fokker Space. Chandra moet in de komende vijf jaar scherpere beelden van rontgenbronnen, zoals zwarte gaten, botsende melkwegstel- s.els en resten van supernova's, jnogelijk maken. Daarvoor ver vaardigde de Stichting Ruimte Onderzoek Nederland een instrument dat, geplaatst ach ter een spiegel, als een prisma de binnengekomen straling ontra felt. De telescoop moet in een el liptische baan om de aarde ko men met een uitslag tot ruim 139.000 kilometer van de aarde en een kortste afstand van bijna 10.000 kilometer tot onze pla neet. ANP Er bestond lange tijd onzeker heid over het lot van de Neder landers in de in West-Kosovo gelegen Kosovaarse stad. De Russen aasden op Orahovac, omdat het één van de weinige steden in Kosovo is met een nog aanwezige Servische minder heid. De Russen, die als bondge noten van de Serviërs worden beschouwd, eisten daarom Ora hovac voor zichzelf op. In ruil voor de Russische con cessie hebben de Nederlandse troepen verscheidene bases en gebouwen in het vijftien kilo meter verderop gelegen dorp Malisevo opgebouwd, zodat de Russen direct onderdak hebben. Tot uit Russen en Nederlanders bestaande gemengde patrouil les - een oplossing die voor de Nederlanders acceptabel was - zal het in Orahovac niet komen. De stad blijft, tot opluchting van de Albanese meerderheid van de bevolking, volledig in Nederlandse handen. Een lid van het Kosovo Bevrij dingsleger U(pK reageerde gis teren opgetogen over het weg blijven van de Russen. „Als ze hier naartoe komen, leveren we onze wapens niet in." Hij noem de de Nederlanders goede sol daten, die veel contact met de bevolking hebben. Afgezien van Nederlanders en Russen zijn er ook Duitse en Turkse KFOR-troepen in de re gio aanwezig. Allen staan onder commando van de Nederlan ders en dienen bevelen uit te voeren die door de Nederlandse overste worden gegeven. De sa menwerking tussen de vier lan den verloopt tot nu zonder pro blemen. „Alleen de taal is soms een probleem", merkt een Rus op. Verderop geeft een Duitser toe, dat hij nauwelijks met de Russen kan communiceren. „Maar het is belangrijk dat de commandanten van al die een heden met elkaar kunnen op schieten. Wij doen het hier wel met handen en voeten." GPD Serviërs steken de vernielde brug bij Raska over. De infrastructuur van Servië ligt nog grotendeels in puin. Aan het einde van deze maand is er een conferentie in Sarajevo over de wederopbouw van Joegoslavië. foto RTR van onze redactie buitenland BELGRADO - Het Joegoslavi sche leger blijft zonder reserves achter president Milosevic staan. Vermoedt Belgrado bo vendien dat de VN-vredes- macht de veiligheid in Kosovo niet garandeert, dan staat zij in haar recht het Joegoslavische leger terug te sturen om de orde in de Servische provincie te her stellen. Deze dubbele waarschuwing uitte gisteren generaal Nebojsa Pavkovic, commandant van het derde Joegoslavische leger korps. „De taak van het leger is het land te beschermen tegen zowel de buitenlandse als bin nenlandse vijand", zei Pavko vic, die benadrukte dat de mili tairen geen enkele politieke partij in het bijzonder steunen. Met de zogeheten binnenlandse vijand doelde de generaal op de studenten en oppositiepartijen, die al wekenlang het aftreden eisen van MilosevicIn Belgrado verspreidden Servische studen ten gisteren 100.000 vlugschrif ten tegen het regime. AFP/RTR Chinezen vluchten voor Jangtze PEKING - De Chinese autoriteiten hebben ruim 350.000 mensen die langs de rivier de Jangtze wonen, in verband met overstromingsgevaar geëvacueerd. De hoge waterstand be dreigt onder meer Wuhan, de hoofdstad van de provincie Hu- bei. met meer dan zeven miljoen inwoners. Het Chinese persbureau Nieuw China meldt dat de stad Yuey- ang, die stroomopwaarts van Wuhan ligt, al is ontruimd. De stijging van het waterpeil in de rivier is te wijten aan de hevige regenval van de laatste dagen. Peking heeft in verband met de overstromingen eerder deze week de noodtoestand afgekondigd in de provincies Hunan, Hubeien Anhui. De overstromingen in China hebben sinds begin juni al meer dan 240 mensenlevens geëist. AFP Reuzenpanda Dudu (37) overleden PEKING - Dudu, met haar 37 jaar de oudste reuzenpanda in gevangenschap, is donderdag overleden in een dierentuin in de Centraal-Chinese provincie Hubei. Dudu leed aan epilep sie en had heel veel last van de warmte. Vermoedelijk deed het extreem warme zomerweer haar de das om. Gemiddeld worden reuzenpanda's in het wild hooguit vijftien en in gevangenschap zo'n 25 jaar. Dudu was dan ook 'de su pergodin van het lange leven', aldus het Chinese persbureau Xinhua. AP Scream-films leidden tot moord LOS ANGELES - Twee Amerikaanse jongens zijn tot lange gevangenisstraffen veroordeeld wegens de moord op de moe der van één van hen. Ze zijn naar hun zeggen daartoe geïnspi reerd door de geweldsl'ilms 'Scream' en 'Scream 2'. Mario Padilla (17) kreeg levenslang, zijn een jaar jongere neef Samuel Ramirez kreeg 25 jaar. Zij hadden in 1998 met eenmes op Padilla's moeder (37) ingestoken terwijlzij thuis achter de computer zat. In verhoren kwam naar voren dat de j ongens geobsedeerd wa ren door de Scream-films, waarin tieners met messen worden vermoord. „Een perfecte manier om iemand te vermoorden", zei één van de twee jongens tegen een vriend, nadat hij de film voor de zoveelste keer had gezien. AP Russische soldaten te koop MOSKOU - Officieren van de Russische eenheden aan de grens met Tsjetsjenië verkopen of verhuren hun soldaten voor geld en heroïne aan Ts jetsjenenVan een brigade in Boejnaksk in Dagestan zjn ongeveer vijftig militairen op deze manier in handen van de Tsjetsjenen gekomen. De Russische krant Kommersant sprak met twee negentien jarige Russen, die in april aan Tsjetsjenië werden verkocht. Zij brachten tien gram heroïne op. De een werd onlangs be vrijd, zijn kameraad zit nog steeds vast. Volgens Kommersant gebruiken de Tsjetsjenen de Russen als gijzelaars. De militai ren worden vrijgelaten, nadat er losgeld is betaald. AFP Maffiavete eist opnieuw leven ROME - De vete tussen twee maffiafamilies in het Siciliaanse stadje Gela heeft opnieuw een mensenleven geëist. De 22-ja- rige Aurelio Trubia werd gisterochtend door twee mannen op een motor doodgeschoten. De strijd tussen de families heeft sinds woensdagavond aan vier mensen het leven gekost. Trubia werkte volgens de Itali aanse omroep RAI met diverse collega's als schoonmaker, toen hij werd beschoten. De collega's bleven ongedeerd. Woensdagavond werden in een kapsalon in Gela twee maffio si vermoord. Zij zouden hebben geprobeerd een maffiabaas af te zetten. Een paar uur later werd uit wraak een 23-jarige jon gen vermoord die banden met de dader had. ANP 75 van onze redactie buitenland PEKING - De Chinese politie heeft gisteren opnieuw enkele honderden leden van de verbo den Falun-Gongsekte opge pakt. De gelovigen protesteer den op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking tegen de vervol ging van hun sekte. Het roemruchte plein werd door dé politie ontruimd en afgeslo- Strijd in Kashmir MUSKOHVALLEI - Het India se leger heeft twee hoge berg- pieken veroverd op moslimre- bellen die weigeren zich terug te E trekken uit Indiaas Kashmir, c Zesentwintig Indiase militairen t raakten bij de herovering van de op 4600 meter gelegen toppen gewond. Aan de zijde van de re- bellen vielen 25 doden. AP ten. De politie is massaal inge zet om nieuwe protestacties in Peking te voorkomen. Falun- Gongaanhangers hebben de af gelopen dagen in het hele land vreedzame protesten gehouden. China zegt inmiddels de duizen den Falun-Gongaanhangers die de afgelopen dagen in stadions werden opgesloten, te hebben vrijgelaten. Zij zijn tijdens hun opsluiting 'opgevoed', ver klaarde een woordvoerder van het Bureau voor Informatie. De leider van de Falun Gong, Li Hongzhi, riep de Chinese rege ring op zijn beweging niet als vijand te beschouwen. Li zei dat het volk hierdoor 'zijn vertrou wen in de regering en haar lei ders zal verliezen'. De Falun Gong beweert honderd miljoen aanhangers te hebben, van wie tachtig miljoen in China. China verbood Falun Gong donderdag, nadat al honderden sekteleden waren opgepakt. De (Advertentie) Alle zondagen geopend De opruiming gaat in de versnelling! Bij l'ol Stoutenbeek zijn dc exclusieve opruimlngs- weken m vuile gang Wees er daarom snel bij en profileer ook van hoge kortingen op topmerken als Jorl. B&B Italia. Cassina. Lcoluv, Montis, Gelderland en Interliibke. stoutenbeek Pot Stoutenbeek. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio Ie verdieping. Bezoek ons ook op Internet: www.stoutenbeek nl beweging zou illegaal zijn. Vol gens het ministerie van Burger zaken is zij verantwoordelijk voor het verspreiden van bijge loof. misleiding, aanzetting tot ordevestoring en het in gevaar brengen van de sociale stabili teit. De sekte houdt zich naar eigen zeggen bezig met het verbeteren van de staat van het hart, geest en moraal, de 'xinxing'. Zij is niet geïnteresseerd in politiek. Falun Gong combineert ideeën uit verschillende religies, waar onder het boeddhisme. De leer schrijft voor dat volgelingen geen dokter mogen bezoeken. Volgens sekteleider Li gaat het erom dat iemand over zijn leven nadenkt, niet of hij geneest. RTR/AFP/ANP De militaire politie patrouilleert over het Plein van de Hemelse Vrede. foto Greg Baker/AP Zwitserse kluis met erfenis buiten bereik verarmde Rus door Hans Hoogendijk MOSKOU - Valeri Sergejev, een 62-jarige, invalide Rus, is van de ene dag op de ande re schatrijk geworden. De man, die in een verpauperd bejaardenhuis in Siberië leeft en rond moet komen van een maandelijks pensioentje van drie tientjes, heeft van zijn grootvader acht miljoen gulden ge- erfd. Maar dat vermogen staat op een Zwitserse bankrekening en Valeri heeft geen paspoort en geen geld voor een ticket om zijn miljoenen op te halen. Pogingen om de nieuwe rijkaard aan de telefoon te krijgen om zijn verhaal te ho ren, bleven vruchteloos. De verbindingen met het geïsoleerde stadje Koedimkar kwamen niet tot stand. Een journalist van een persbureau, die er uiteindelijk wel in slaagde het bejaardenhuis aan de lijn te krijgen, kreeg van directeur Jermakov te horen dat Valeri Sergejev niet aan het toe stel kon komen. „Hij is namelijk niet nuchter. De mensen hebben net hun pen sioen gekregen en ze vieren feest. Ge woonlijk duurt dat dagen", zei hij. Reputatie Maar de plaatselijke correspondent van de krant Komsomolskaja Pravda had het. geluk de directeur en Valeri eerder en dus nog redelijk nuchter te spreken. Directeur Jermakov zei dat Sergejev een tijdje gele den naar hem toe was gekomen en had ge zegd dat hij een auto nodig had plus geld voor een vliegticket naar Zwitserland om zijn dollars op te halen. Jermakov weiger de, omdat hij het verhaal niet geloofde. Sergejev heeft de reputatie een stevige drinker te zijn. Valeri Sergejev (62) gaf toe best van een goed glas wodka te houden, maar, zo ver telde hij de journalist, dat mag ook wel na zo'n hard leven. Tijdens de Tweede We reldoorlog was de kleine Valeri alleen, omdat zijn ouders aan het front dienden: „Ik at gras en verrotte aardappelschil len." Later werd hij officier bij de inlich tingendienst van het leger en was hij on der meer in de toenmalige DDR gelegerd. Daar ontving hij een boodschap van zijn grootvader Goeri von Korzakov met het voorstel naai- West-Duitsland te vluchten. Als rechtgeaard Sovjetofficier meldde hij deze 'provocatie' aan zijn bazen, maar hij vergat de boodschap niet. Sergejev vertel de de Komsomolskaja Pravda dat zijn grootvader na de Eerste Wereldoorlog in Duitsland was gebleven. Hij veroverde het hart van een jonge Duitse barones en bouwde met zijn partner een winkelketen op. Via een diplomaat stuurde hij zo nu en dan berichten naar zijn bloedverwanten achter het IJzeren Gordijn. Op die manier kwamen ze te weten dat opa er zeer warm- pjes bijzat en het geld aan hen wilde nala ten. Begin jaren zestig overleed Korzakov en het spoor naar de schat ging verloren. Va leri Sergejev werkte in die tijd in Kazach- stan aan de bouw van de geheime defen- siestad Goerev-20. Eens belandde hij met zijn auto in een sneeuwstorm en werd pas dagen later met ernstige bevriezingen ge vonden. Zijn ene voet moest worden afge zet. Sindsdien loopt hij op krukken. Vijfjaar geleden belandde hij in Siberië in een tehuis voor bejaarden en gehandicap ten. Daar slijt hij nu zijn dagen met drie mannen op een kamertje en een fles wod ka als er eens geld is. Dit vooxjaar, zo vertelde hij de Komsomo lskaja Pravda, zag hij op de tv dat Zwit serland lijsten openbaar had gemaakt van mensen die eens bankrekeningen in dat land hadden geopend. Sergejev herinner de zich opa Korzakov en begon brieven te schrijven. Hij kreeg te horen dat er inder daad een rekening op naam van Korzakov was en dat hij voor 15 mei naar Zürich moest komen om zich te legitimeren als wettige erfgenaam. Gebrek Omdat de Russische bureaucratische mo lens zeer langzaam malen en Sergejev geen geld had om een en ander te smeren, verstreek de datum. Nu wil hij een nieuwe poging wagen, maar opnieuw dreigt het gebrek aan geld en medewerking van de autoilteiten roet in het eten te gooien. Als Sergejev zijn miljoenen le-ijgt, weet hij wel wat hij ermee doet: „Ik koop hier een leuke flat en ik zal mijn drie zusters helpen." In het bejaai'denhuis zetten ze nog steeds grote vraagtekens bij het hele verhaal. Maar van een ding is een medewerker ze ker: „Als hij dat geld ki-ijgt, gaat het op aan de wodka. Vrienden heeft hij dan ge noeg." GPD van onze redactie buitenland TEHERAN - De Revolutionaire Gardisten in Iran, de pasdaran. staan achter de hervormingsge zinde president Khatami. Dit heeft de commandant van de ul tra-conservatieve elite-een heid, generaal Safavi, gisteren verklaard. De ongeveer 300.000 gardisten van de Islamitische Revolutie vallen direct onder het gezag van de hoogste leider, ayatollah Ali Khamenei. Maandag lekte juist uit dat 24 hoge officieren president Khatami hadden ge dreigd dat hij zijn hervormings beleid niet te ver moest door voeren. De Pasdaran ontstonden rond buurtmoskeeën of kwamen vooxl uit groepen studenten en arbeiders die voorafgaand aan de revolutie demonstraties te gen het bewind van de sjah had den georganiseerd. Na de terug keer van ayatollah Khomeiny uit ballingschap wei-den de co mités omgevormd tot alterna tieve politiekorpsen. Ze speel den onlangs een belangrijke rol bij het neerslaan van de studen tenprotesten, die Teheran zes dagen beheersten. Sinds het verbieden van de de monstraties lijkt de Iraanse re gering zich vooral druk te ma ken over buitenlandse aangele genheden. Gisteren deed Tehe- i-an haar beklag over het Turkse leger, dat donderdag getracht, zou hebben Ii-aans grondgebied te betreden. Iraanse militairen zouden hun Turkse collega's vervolgens hebben verjaagd. De Turkse troepen zouden een aanval willen inzetten op de grensregio Qottur in de noord westelijke Iraanse provincie West-Azerbeidzjan. De strijd tussen het Turkse leger en de Koerdische Arbeiderspartij PKK speelt zich gedeeltelijk af langs de grens met Iran. De Turkse regering heeft Iran ervan beschuldigd de Koerdische gu errillastrijders op haar grond gebied ongemoeid te laten. Iran ontkent dat. Diplomaten en Turkse media berichtten echter dat de PKK kortgeleden enkele belangrijke bases uit Irak naar Iran heeft verplaatst. AFP/AP Roemenië geeft kerken terug aan Hongaren BOEKAREST - De Roemeense premier Vasile heeft beloofd alle kerkgebouwen die aan de Hon gaarse minderheid toebehoor den, terug te geven. Vasile deed dit tijdens een ont moeting met zijn Hongaarse ambtgenoot Orban in Tirgu Mu res. In en rond die stad woont een belangrijk deel van de Hon gaarse minderheid van Roeme nië die ruim anderhalf miljoen mensen telt. Volgens Vasile had zijn regering bij het parlement al een wets ontwerp ingediend, waarin de teruggave van de kerken is gere geld. Als het ontwerp niet tij dens de zittingstermijn van het huidige parlement wordt be handeld, regelt Vasile de ter-ug- gave per decreet, zo beloofde hij. De premiers verklaarden tij dens hun ontmoeting dat etni sche conflicten in centraal-Eu- ropa tot het verleden moesten behoren. Het oplossen van etni sche problemen in Joegoslavië achten zij echter niet mogelijk zolang daar president Milosevic aan de macht is. De relaties tussen Hongarije en Roemenië, lange tijd verzuurd door de behandeling van de Hongaarse minderheid door B oekarestzijn sinds het aantre den van de regering Vasile in 1998 sterk verbeterd. Eerder be loofde Vasile een Hongaarse universiteit in Roemenië toe te staan. DPA/RTR van onze redactie buitenland Ook de kaper, een 28-jarige werkloze, raakte gewond. Van de passagiers liep niemand let sel op. Het vliegtuig was op weg van Tokio naai' het noordelijk eiland Hokkaido met 503 passa giers en veëilien bemanningsle den aan boord. Een woordvoer der van het ministerie van Transport zei dat de co-piloot het vliegtuig aan de grond heeft gezet. DPA/RTR TOKIO - Een met een mes gewa pende kaper heeft gisteren een toestel van de Japanse lucht vaartmaatschappij All Nippon Airways (ANA) gekaapt. Hoe wel de kaper na korte tijd kon worden overmeesterd, ver wondde de man de piloot. Die overleed later aan zijn verwon dingen. Mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5