Zomerkantoor justitie werkt goed Miljoenen nodig voor Zuidhoek PZC Ongeval door flauwte zijn eigen Snel duidelijkheid over verhuizing werf De Schelde Iedere palingroker werkt volgens recept zeeland zaterdag 24 juli 1999 s 13 Geen arrestant in Renesse meer weg zonder dagvaarding Orions naar vliegbasis Woensdrecht Waarschuwing Zeeuwse files UTRECHT - Om files bij de Rotterdamse Heinenoordtunnel zo veel mogelijk te voorkomen, vraagt Rijkswaterstaat auto mobilisten met de bestemming Zierikzee de komende zes we ken al bij knooppunt Oudenrijn via Gorxnchem en de A59 te rijden. Volgens woordvoerder T. Gerritsen van het Traffic Informa tion Centre is het inderdaad bijzonder dat het Zeeuwse Zie rikzee al in Utrecht op de borden verschijnt, maar is het ver standig als bestuurders aan de oproep gehoor geven, tenzij ze graag in de file aansluiten. Het is niet zo dat de beperking al leen geldt voor auto's met caravans zoals de felgele borden bij Oudenrijn suggereren. „Nee, de tunnel is gewoon vier meter hoog, er zijn alleen maar twee smalle rijbanen beschik- baar".(GPD) Hennep wordt ook Zeeuws gewas VLISSINGEN - Dit jaar is in Zeeland vier hectare landbouw grond met hennep beplant, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek in zijn landbouwtelling 1999. Vorigjaar kwam deze teelt in dat overzicht nog niet voor als Zeeuws gewas. Daaren tegen is de zetmeelaardappel zo goed als verdwenen. Telde het CBS vorig jaar nog 100 hectare, dit jaar blijft de teller op nul staan. Oorzaak is de verminderde vraag, omdat de afnemers overgaan op andere soorten zetmeel voor hun producten, zo als soyazetmeel. Consumptie- en pootaardappelen zijn juist meer gepoot. Zeeland volgt met de cijfers de landelijke trend: een stijging voor bijna alle gewassen. Een uitzondering vorm den de granen (bijna 12 procent minder), al werd wel meer zo- mertarwe en -gerst geplant. Die kon echter de daling van het areaal wintertarwe niet opvangen. Records werden gevestigd bij de arealen snijmaïs (verdubbeling ten opzichte van 15 jaar geleden) en bij de zaaiuien: 14.000 ha, het grootste oppervlak van de afgelopen dertig jaar. Man bekneld onder heftruck ARNEMUIDEN - Een 32-jarige man uit Vlissingen is bij een bedrijfsongeval aan de Keet weg in Arnemuiden gewond ge raakt. De man reed in een vorkheftruck met daarop een pallet met stalen platen. Bij het lossen kantelde de heftruck naar vo ren. Het contragewicht van de truck kwam op de Vlissinger terecht die daardoor bekneld raakte. Nadat de man door zijn collega's bevrijd was, is hij naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. De arbeidsinspectie stelt een onderzoekin. Ook Vlissingen wil blauwe vlag VLISSINGEN - B en W van Vlissingen overwegen volgend jaar een blauwe vlag aan te vragen. Het college antwoordt dat op vragen van de CD A-fractie. Vooral Duitse toeristenzien in zo'n vlag een teken dat de kwaliteit van de stranden en het water in orde is. De gemeente Vlissingen heeft een dergelijke onderscheiding nooit aangevraagd, omdat tot voor kort alle stranden in een gemeente gecontroleerd werden. Met name het strand van Ritthem zou nooit in aanmerking komen voor een blauwe vlag. Sinds enige jaren is het mogelijk om per strand een vlag aan te vragen. Internationaal kamp voor scouts ARNEMUIDEN - De Stichting Zeeuwse Scouts voor Roeme nië houdt van maandag 2 tot en met vrijdag 13 augustus een internationaal kamp op het Zilveren Schor. Aan dit bivak ne men scouts deel uit Engeland, Duitsland, Roemenië en Neder land in de leeftijd van dertien tot achttien jaar. Het kamp is een vervolg op een in 1997 gehouden trainingskamp dat werd gehouden in Noord-Roemenië bij de plaats Zamostea. Aan het kamp doet ook een groep kinderen uit de Roemeense plaats Teius mee, die door een Arnemuidse stichting wordt gesteund. door Willem van Dam ZIERIKZEE - Bij een ongeval op de N59 bij Zierikzee zijn vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur twee bestuurders gewond geraakt en naar het ziekenhuis in Zierikzee ver voerd. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Het ongeval gebeurde vlak voor de kruising met de Weg naar dè Val. Volgens de politie ontstond het ongeluk doordat een 31-jarige automobilist uit Bruinissè een inzinking kreeg, vermoedelijk door suikerziek te. Met behoorlijke snelheid reed de man in op een voor hem rij dende auto, die moest afrem men in verband met filevor ming. Na de aanrijding was de Brui- nissenaar in het geheel niet aanspreekbaar. Hij kwam pas bij kennis nadat ambulance personeel hem de benodigde medicijnen had verstrekt. De man werd ter observatie opge nomen in het ziekenhuis in Ziérikzee. De bestuurster van de andere auto, een 18-jarige vrouw uit Bruinissè, werd met nekklachten vervoerd naar het ziekenhuis te Vlissingen. Bei de auto's liepen aanzienlijke schade op en werden door een takèlbedrijf afgevoerd. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans RENESSE - In krap vier weken tijd zijn op het zomerkantoor van justitie in Renesse 55 dag vaardingen uitgereikt. Wie in de badplaats betrapt wordt op overtredingen als ordeversto ring en openbare dronkenschap of misdrijven als verboden wa penbezit en drugsgebruik ver laat het politiebureau niet zon der een bevel om voor de rechter j te verschijnen. Persofficier van I justitie J. Eland spreekt van een goede score. Drieëndertig wildplassers, vechtersbazen, dronkelappen en verstoorders van de openbare orde belandden op het Renesser WOENSDRECHT - De Konink lijke Marine brengt vanaf maandag 26 juli tijdelijk enkele Lockheed P3-C Orion maritie me patrouillevliegtuigen onder op de vliegbasis Woensdrecht. De vliegtuigen zijn afkomstig van Marine Vliegkamp (MVK) Valkenburg. Het is de bedoeling dat de vliegtuigen 16 augustus terugkeren. De Orions komen tijdelijk naar Woensdrecht, omdat het MVK I Valkenburg dan voor onder- houdswerkzaamheden aan de baan gesloten is voor vliegope raties. Afhankelijk van het on derhoud aan de vliegtuigen ope- I reert de Luchtmacht met drie tot vier P3-C's. Tijdens deze periode voeren de I militairen een beperkt aantal I vluchten voor de kustwacht uit. i Als het nodig is, kan de lucht macht ook buiten normale tij den vliegen in het kader van kustwachtoperaties, zoals red dingsoperaties op zee. De over- last van de operaties zal tot een minimum beperkt blijven. Rommelmarkt j SCHARENDIJKE - In het I dorpshuis De Putmeet in Scha- rendijke wordt donderdag 29 juli een rommelmarkt gehou den. Deze begint om 14.00 uur en duurt tot 21.00 uur. politiebureau. Voorheen kon het maanden duren eer zij een dagvaarding kregen en duurde het nog geruime tijd eer zij daadwerkelijk tegenover de rechter stonden. Verleden tijd, dankzij de experimentele voor uitgeschoven post van justitie in Renesse. De wetsovertreders worden 4 september verwach ting op de zitting van de kanton rechter in Zierikzee. Tweeëntwintig mensen werden opgepakt in Renesse wegens verboden wapenbezit en/of drugsgebruik en die zijn 3 au gustus al aan de beurt. Zij moe ten zich - aangezien het hier om misdrijven gaat - melden bij een hogere rechter: de meervoudige kamer van de arondissements- rechtsbank in Middelburg. Persofficier Eland is tevreden: „Onze doelstelling was dat geen enkele arrestant nog zonder jus titiële reactie - een dagvaarding - het politiebureau uitkomt. En die doelstelling hebben we ge haald. We willen op die manier duidelijk maken dat het ons bit tere ernst is en de arrestanten ervan doordringen dat Renesse gezellig moet blijven. Ik denk zeker dat wij daar op deze ma nier een steeentje aan bijdragen en dat dit preventief werkt." We horen nu nog teveel verhalen van 'Van die bekeuring hoor je nooit meer iets', en daar moeten we vanaf." Of het gehanteerde lik-op-stuk- beleid er ook voor zorgt dat mensen zich in de drukbezochte badplaats veiliger zijn gaan voelen, is volgens Elandnogniet te zeggen. „Wij hebben niet de pretentie dat we dat alleen met deze maatregel voor elkaar kunnen krijgen. Daar is meer voor nodig." Nachtdiensten Het zomerkantoor in Renesse wordt bemand door parket secretarissen. Die combineren het avond- en nachtwerk met een vakantie in de Westhoek. En hoewel het voor de meesten een geheel nieuwe ervaring om 's avonds en 's nachts te werken, bevalt het hen volgens Eland prima. „Ze zijn razend enthou siast en dat is voor ons toch een aardig bijkomend voordeel van dit systeem." Eind deze zomer wordt het ex periment geëvalueerd en beslo ten of het al dan niet een vervolg krijgt. Avontuur en sport in Renesse RENESSE - Abseilen, paint- ball, inline-skating en boog schieten. Het kan dinsdag27 ju li allemaal tijdens het Fun Adventure Event in Renesse. Kijken én meedoen is het motto. Het Lol Avontuur-program- ma gaat om 11.00 uur van start en omvat onder meer verschil lende demonstraties van profes sionals. Het accent ligt bij het evenement op het publiek. Dat krijgt alle kans om de sportieve vaardigheden te vergroten en/of kennis te maken met (buiten) sporten. Vrijwel alle buiten- sportorganisaties van Schou- wen-Duiveland zijn tijdens het Fun Adventure Event present in Renesse. Er is van alles mogelijk: moun tainbiking, klimwand, kanova ren, sailskaten en duiken. Daarnaast zijn er diverse rnfo- standjes en promotiestands en worden sportmaterialen ver kocht. Het evenement is een initiatief van de Stichting Re creatie Activiteiten Wester- schouwen (SRAW) in samen werking met de Schouwse buitensportondernemers en de Koninklijke Landmacht. 1 door Piet Kleemans BRUINISSÈ - Oud eikenhout. Daar zweert palingroker J. Ham uit Vlissingen bij. Hij was één van de achttien deelnemers aan de vrijdag, de tweede dag van de Bruse Visserij dagen, in Bruinis- se gehouden palingrookwed- strijd. Henk Willemse uit Zie rikzee ging met de eer strijken. De geur van mosselen vermeng de zich vrijdagmiddag op het havenplateau in Bruinissè met die van de rookovens van de pa- 1 lingrokers. Terwijl velen zich te 1 goed deden aan versgekookte schelpdieren, drentelden ande ren langs de palingrokers in ac tie. Ham werd er een beetje moe 1 van. „Er worden heel veel vra- i gen gesteld waar je antwoord op 1 moet geven, maar tegelijkertijd j moet je natuurlijk wel je paling in de gaten houden." De meeste vragen betroffen de gebruikte houtsoort, de tempe ratuur die nodig is en of er na- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Investering in betere huisvesting drukt uiteindelijk de kosten door Willem van Dam ZIERIKZEE - Om de huisvestingsproble men van de sociale werkplaats De Zuid- hoekin Zierikzee op te lossen, is een inves tering van minimaal 1,2 miljoen gulden nodig. De meest ideale oplossing vergt echter een bedrag a an ruim 7,5 miljoen. Dat staat in een - tot dusver vertrouwelijk gebleven - rapport, waarin de toekomst mogelijkheden van De Zuidhoek worden geschetst. Zoals eerder gemeld, verkeert het sociale werkvoorzieningschap De Zuidhoek in ernstige ruimtenood. Daardoor dreigt het in de toekomst belangrijke orders te mis sen. De oudste gebouwen dateren van on geveer 35 jaar geleden. Geleidelijk vond uitbreiding plaats; naarmate het aantal werknemers toenam. Aanpassing en her inrichting van de gebouwen wordt drin gend noodzakelijk geacht om te komen tot een betere opstelling van de machines en een vlotter verlopende bedrijfsvoering. Ook is een centraal gelegen magazijn no dig, en moet het complex gaan voldoen aan strengere eisen op het gebied van ar beidsomstandigheden. Een probleem daarbij vormt de beperkte beschikbaarheid van nog te bebouwen ei gen grond. In overleg met het ingehuurde extern adviesbureau Infra Domus zijn di verse alternatieven uitgewerkt voor een mogelijke aanpassing én modernisering van de gebouwen. Inmiddels liggen er vier scenario's op tafel. Het goedkoopste voor ziet uitsluitend in de opheffing van aller hande technische problemen, waar De Zuidhoek nu tegenaan loopt. De kosten daarvan bedragen 1,2 miljoen gulden. Maar, zo wordt uit de rapportage duide lijk, dat biedt op de wat langere termijn nauwelijks enig soelaas. De kosten van de overige drie varianten lopen nogal uiteen: van 4,5 miljoen tot een dikke 7 miljoen gulden. In dat laatste geval wordt onder meer voorzien in een gedeeltelijke nieuw bouw van De Zuidhoek. Alle aangedragen oplossingen leiden er toe dat de netto-resultaten van het werk voorzieningschap jaarlijks toenemen met bedragen die - afhankelijk van de gekozen variant - uiteenlopen van 120.00 tot 225.000 gulden. Het werkvoorzieningschap sloot het jaar 1998 af met een verlies van 136.000 gul den. Voor dit jaar is een verlies van 370.000 gulden begrootBinnen het schap vinden (inclusief parttimers) 207 mensen werk. Loonkosten De sociale werkplaats drijft voor een niet belangrijk deel op vergoedingen van het Rijk. Het Rijk verstrekt bijdragen in de loonkosten van de werknemers. Die bij drage is echter niet voldoende om de loon kosten volledig te dekken. Voor komend j aar worden de WS W-lonen begroot op 7,3 miljoen gulden. Daar staat een rijksver goeding van bijna 7 miljoen gulden tegen over; derhalve een gat van ruim 300.000 gulden. Mede tegen die achtergrond moet De Zuidhoek concurrerender gaan wer ken. Dat maakt aanpassing van de gebou wen noodzakelijk. De Zuidhoek zal de kosten die de ver- of nieuwbouw met zich meebrengt uit het ei gen budget moeten financieren. Volgens wethouder Dvan der Wekken van sociale zaken (hij is tevens voorzitter van het werkvoorzieningsschap) is nog niet dui delijk wanneer een keuze wordt gemaakt uit de diverse scenario's. door Ab van derSluis VLISSINGEN - Er komt nog dit jaar duidelijkheid over de ver plaatsing van scheepswerf De Schelde naar Vlissingen-Oost. Pas op dat moment kan de vraag worden beantwoord wanneer een tweede binnenstadsontslui- tingsweg wordt aangelegd. De aanleg daarvan hangt ook af van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat geld beschik baar moet stellen. Dat ant woordt het Vlissingse college van burgemeester en wethou ders op schriftelijke vragen van de CD A-fractie Dagelijks komen duizenden wagens de Vlissingse binnen stad binnen. Dat leidt soms tot filevorming. Door de excentri sche ligging van de stad kent Vlissingen eigenlijk maar één goede toegangsweg, de Sloe- weg. In de zomermaanden slibt ook die dicht. Het gemeentebe stuur erkent de problematiek, maar is afhankelijk van de ver plaatsing van De Schelde. In november vorig jaar nam de Vlissingse gemeenteraad, inclu sief het college, een motie aan over de tweede ontsluitingsweg voor de binnenstad. Daarin be sloot de politiek unaniem stap pen te ondernemen als de oplos sing rond het Scheldeterrein te lang op zich zou laten wachten. De raad vindt een nieuwe bin- nenstadsontsluitingsweg via de Koningsweg over hét Dok van 'cruciaal' belang voor het cen trum. Langdurig uitstel schaadt de Vlissingse belangend Te lang De CDA-fractie stelde vorige maand vragen over de voort gang van de tweede ontslui tingsweg voor de binnenstad. De christen-democraten vinden dat de kwestie veel te lang op zich laat wachten. Fractievoor zitter D. Vos wees erop dat zijn partij al meer dan tien jaar aan dringt op een nieuwe weg. die het centrum beter toegankelijk maakt. Het college antwoordt dat er met het. ministerie van Verkeer en Waterstaat overleg is geweest over de ontsluitingsproblema- tiek van de binnenstad. B en W hebben gevraagd of de aanleg van de weg kan worden opgeno men in het Meerjarenprogram ma Infrastructuur en Transport om in aanmerking te komen voor subsidie. De behandeling van die aanvraag is nog niet op genomen. Op korte termijn wordt er met Rijkswaterstaat Zeeland overlegd over de kwes tie. Het college vindt dat alle aandacht gericht moet worden én blijven op een weg via de Ko ningsweg over hetDok. Doet het gemeentebestuur dat niet, dein loopt het de kans om subsidies mis te lopen. Koppeling B en W geven in hun brief aan de CDA-fractie geen direct ant woord op de vraag wanneer de ontsluitingsweg kan worden aangelegd. Het college stelt slechts dat de aanleg ervan is ge koppeld aan de verplaatsing van De Schelde. Een uitspraak daarover wordt dit jaar ver wacht. Dan zal ook blijken in welk j aar de werf weggaat uit de binnenstad. Het college erkent dat haast is geboden, maar wijst er tegelijkertijd op dat zij af hankelijk is van De Schelde, maar ook van subsidie van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Orgelconcert Leen de Broekert in Zierikzee ZIERIKZEE - Leen de Broekert uit Middelburg geeft dinsdag middag 27 juli een concert op het orgel in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Voor wie op deze middag de kerk binnenwandelt, heeft De Broekert een. gevarieerd pro gramma samengesteld met wer ken van Bach (Sonate nr. I in D), Mozart (een deel uit Die Zau- berflöte en twee delen uit Sere nade KV 361), Mendelsohn- Bartholdy (Drie Lieder ohne Worte) en tot slot van Rossini Allegro uit Sonate nr. III. Leen de Broekert is organist van de Koorkerk in Middelburg. Hij studeerde piano en orgel aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Voor beide instru menten behaalde hij het Eind diploma Solospel. Verder studeerde hij kerkmu ziek bij Barend Schuurman. Bij Jos van Immerseel in Antwer pen specialiseerde hij zich voorts in het bespelen van het klavecimbel en. de fortepiano. Het concert in de Nieuwe Kerk op dinsdagmiddag 27 juli begint om 15.00 uur. Afdeling elektronica van De Zuidhoek. foto Pieter Honhoff tuur dan wel kweekpaling ge bruikt wordt. Een enkeling gaf blijk van verregaande onwe tendheid. „Iemand vroeg me of ik bier aan het maken was. Dat vond ik wel een hele mooie", grinnikt Ham. Hij groeide op met het palingroken, oorspron kelijk bedoeld als manier om vis te conserveren. „Ik ben een ech te Nieuwe Dieper, da's bij Den Helder, en bij ons stonden er wel tien rookpotten in de straat." Recept Iedere palingroker, zo is Ham's ervaring, heeft een eigen recept. „De een gebruikt beukenhout, een ander eikenhout. Ik verge lijk het maar met bakken en braden. De een bakt in croma en de ander in margarine." Over (rook)smaak valt te twisten, maar een goed gerookte paling is volgens Ham makkelijk te herkennen. Het vel moet zich in één keer af laten stropen en het vlees moet zo mals zijn dat het van de graat te zuigen is. Het publiek kwam gisteren en masse naar Bru. Het mocht be halve bij de palingrokers ook een kijkje nemen in een op het Havenplateau gevestigde mos- selhandel en in Oudestraat, Korte en Lange ring, Beurs straat, Deestraat, ds. Waarden burgstraat en Nieuwstraat kon den ze langs de vele kraampjes van de braderie slenteren of zich vermaken op de kermis. Vandaag is de derde en laatste Bruse Visserij dag. De braderie en de kermis staan er nog, loop orkesten zorgen voor muziek, barbier Van Liempt geeft gratis scheerbeurten en Harley David- sonclub Chapter uit Rotterdam showt een verzameling Har- ley's. Traditioneel hoogtepunt van de Bruse Visserijdagen is de vlootschouw. Wie wil kan zich om 13.30 uur inschepen op een van de fraai versierde Bruse mosselkotters voor een tochtje over de Grevelingen. De afvaart staat gepland voor 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43