Politie ontkent millenniumbug PZC CDA dringt aan op compensatie bij aanschaf dure leermiddelen Schiphol breekt vandaag record Bloemen en kruisje aan de finish Medisch onderzoek jonge asielzoekers laat te wensen over Niveau klasgenoten van invloed op prestaties leerling binnenland Korpsen vinden alarm ongegrond Wandelaars en fietsers willen meer stilte Tien jaar cel i voor doden fietsenmaker Tevergeefs zoeken naar Chanel (7) Trein is het spoor bijster Bewoners verliezen van Oranjes Vrouw gestraft voor heldendaad Witte illegaal op vrije voeten Hoofdverdachte fraude uitgeleverd (Qm<M fyvzM'm mm met Wémiih, zaterdag 24 juli 1999 f van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse politie heeft geen millennium probleem. Alle regiokorpsen kunnen rond de jaarwisseling op hun computers en appara tuur vertrouwen bij de hulpver lening. Een brief van het ministerie van Binnenlandse Zaken waarin wordt gesteld dat acht korpsen hun zaken niet op orde hebben, doen de betrokken korpsen af als 'paniekvoetbal'. In de brief van Binnenlandse Zaken wordt gesteld dat acht van de 26 politiekorpsen tegen de afspraken in nog niet gereed zijn voor de jaarwisseling. Het zou gaan om de regio's Drenthe, Noord- en Oost-Gelderland, Kennemerland, Amsterdam- Amstelland, Hollands Midden, Midden- en West-Brabant, Bra bant Zuid-Oost en Limburg- Zuid. Bij de verschillende re gio's wordt de zaak echter afge daan als onnodige onrust. „Er moeten nog een paar dingen ge beuren, maar de bedrijven die dat voor ons doen, hebben het te druk. Dus zijn we een maandje later dan de datum van 1 juli. Niets aan de hand", aldus de Amstei'damse woordvoerder C. Rameau. Ambtenarij Óok elders melden woordvoer ders dat alle vitale delen van de politieorganisatie 'millennium- proof' zijn. Woordvoerder Worn ran de regio Midden- en West- Brabant: „Dit is pure ambtena rij die alleen maar onrust geeft door de publiciteit. We gaan een aantal oude telefooncentrales, die trouwens ook millenniump- roof zijn, vervangen door nieu we. Omdat we er zowel in 1999 en 2000 een paar doen, zouden we dus voor 2000 niet klaar zijn, stelt men. Absurd." Een woordvoerster van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken stelt dat de brief wel dege lijk 'ergens' over gaat. „Ik ga niet in op de problemen die er zijn, maar die brief wordt niet zomaar geschreven." Daar staat tegenover dat dezelfde brief er gernis teweeg heeft gebracht bij het Projectbureau Millennium Overheid. Een woordvoerder aldaar: „Wij weten hier niets van. Maar ondertussen maken burgers zich wel zorgen. Geen goede zaak. Het is ons ook hele maal niet bekend dat er proble men bij de politie zijn." Ook de politie in Drenthe verzekert een adequaat computersysteem tij dens de jaarwisseling. De aan gekondigde controle door een controleur van Binnenlandse Zaken wordt bij alle betrokken korpsen met vertrouwen tege moet gezien. GPD/ANP van onze redactie buitenland SCHIPHOL - Schiphol breekt vandaag weer een druktere- cord. De luchthaven verwerkt 130.000 passagiers, iets meer dan gisteren. Vrijdag is vrij wel zeker de drukste dag van dit zomerseizoen. Dan rekent de luchthaven op ongeveer 135.000 gaande, komende en overstappende passagiers. Het dagrecord vorig jaar lag op 125.000 reizigers. Schiphol verwacht weinig problemen, zeker omdat de immense massa vliegtoeristen verspreid over de gehele dag wordt af- en aangevoerd. De eerste passagiers vertrokken vanmorgen al om vijf uur, de laatste terugkerenden kun nen morgenochtend gelijk door naar de kerk. Over de prijzen van artikelen in de Schiphol-winkels be staat bij veel reizigers verwar ring. Sinds 1 juli zijn de tax- en dutyfree-voordelen voor passagiers binnen de Europe se Unie afgeschaft. Alleen zij die naar bestemmingen bui ten de EU gaan kunnen er nog van profiteren. Veel mensen blijken niet exact te weten of ze binnen Europa reizen. Vooral over de positie van Turkije en Cyprus - beide geen EU-lid - bestaat ondui delijkheid. Hetzelfde geldt voor de Canarische Eilanden en de Kanaaleilanden. Hier gelden de voordeeltjes wel, al horen de eilanden bij respec tievelijk de EU-landen Span je en Groot-Brittannië. Dubbel geprijsd De onduidelijkheid wordt nog versterkt, doordat EU- en niet-EU-reizigers in dezelfde winkels mogen kopen. Om die reden zijn sinds kort de flessen sterke drank dubbel geprijsd. Andere producten, zoals par fums, hebben nog steeds tax free-prijzen. Daarover moet wel belasting worden betaald, maar dat doen de winkeliers voor de klanten. GPD WAGENINGEN - Wandelaars en fietsers zijn niet erg te spre ken over de recreatieve kwali teit van het landelijk gebied in Nederland. Volgens een onder zoek van het Staringcentrum in 1 Wageningen mag het best stiller worden. Wandelaars en fietsers geven de recreatieve waarde van het landelijk gebied net geen voldoende: 5,4. De Noodzeekust, Drenthe, Gel derland en het zuiden van Bra bant doen het goed. Noord- en Zuid-Holland, met name het Groene Hart, grote de len van Friesland en Groningen 1 zijn duidelijk minder aantrek kelijk. Dat komt door de hoe- I veelheid lawaai en de beperkte hoeveelheid bos-, duin-, zand en heidegebieden. ANP AMSTERDAM - Een 24-jarige man is door het gerechtshof in Amsterdam veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Vorig jaar bracht de man de 26- jarige Amsterdamse fietsenma ker E. Wind om het leven. De procureur-generaal had tien jaar en TBS geëist. Omdat de man nauwelijks gemotiveerd is voor een behandeling zag het hof af van TBS. De rechtbank kwam eerder tot dezelfde con clusie. De man stak op de eigenaar van cje zaak en diens medewerker in omdat hij vond dat ze geen haast maakten met de reparatie van de band van zijn scooter. De ei genaar liep een buikwond op, Wind werd in het hart gestoken ANP Het legioen wandelaars wordt ontvangen in Nijmegen. van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Het aantal deel nemers aan de Nijmeegse Wan delvierdaagse dat gisteren een kruisje mee naar huis mocht ne men, is hoger dan in 1998 toen 32.705 lopers de finish haalden. Dit jaar bereikten 33.234 wan delaars de eindstreep. Alleen tijdens de Vierdaagse van 1991 bereikten meer deelnemers de finish. In dat j aar hielden 35.475 wandela ars het tot het einde vol Op de vierde en laatste dag staakten 713 van de 33.947 ge starte wandelaars de strijd. Dinsdag waren 36.889 mensen aan de start verschenen. Dit jaar deden 4621 militairen uit bin- foto Vincent Jannink/GPD nen- en buitenland mee. Van hen haalden er 4295 de eind streep. Van de 939 gestarte Ne derlandse militairen kwamen er 810 over de finish. ANP door Hans Sonders DEN HAAG - De medische keu ring van kinderen van asielzoe kers schiet ernstig tekort. Uit buitenlands onderzoek blijkt dat bij veel kinderen die uit tro pische gebieden komen en/of in vluchtelingenkampen verble ven, lichamelijke afwijkingen worden gevonden. Daarbij gaat het onder meer om tuberculose, hepatitis B (geel zucht), bloedarmoede, wormin fecties, cariës, ondervoeding en gehoor- en virusstoornissen. Bovendien hebben veel kinde ren psychosociale problemen als gevolg van traumatische er varingen. Dat leidt tot een grote verscheidenheid aan klachten zoals slaapstoornissen, bed plassen, eetproblemen en hyperactiviteit. Zowel de licha melijke als de psychosociale aandoeningen zijn van negatie ve invloed op de ontwikkeling van het kind. In. het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde pleiten de kinderartsen W.E. Tjon A Ten en T.W. Schulpen er daarom voor de jeugdige asielzoekers dezelf de medische keuring te laten ondergaan als buitenlandse adoptiekinderen. Zij vragen daarnaast aandacht voor hun huisvesting, de aanwezigheid van gespecialiseerd personeel in de opvangkampen en een forse verkorting van de asielprocedu re voor gezinnen met kinderen en andere minderjarigen. Asielzoekers worden weliswaar allemaal medisch gekeurd als ze Nederland binnenkomen, maar de meeste aandoeningen zijn bij dit onderzoek niet te vinden. Er wordt alleen gericht onderzoek gedaan naar tuberculose. Naar schatting is eenderde van de asielzoekers, vorig jaar zo'n 15.000, onder de twintig jaar. Overigens noemt Schulpen de risico's voor de betrokkenen zelf beperkt, omdat er onschuldige ziekten bij zijn die vanzelf weer verdwijnen. Alleen bij besmet telijke ziekten is er gevaar voor de omgeving. Zo zijn tieners die drager zijn van het hepatitus-B virus een besmettingsbron als ze seksueel actief worden. Schul pen schat dat vier procent van de asielzoekers het virus bij zich draagt. Volgens de Utrechtse hoogle raar zal de gezondheidstoe stand van volwassen asielzoe kers niet veel verschillen van die van cle kinderen, maar volwas senen klagen eerder. Daardoor is sneller duidelijk dat er iets mis is. GPD De politie zoekt met behulp van een hond naar sporen van Chanel. van onze redactie binnenland ASSEN - De intensieve zoekactie naar de sinds gisteren verdwenen Chanel Naomi Eleveld (7) uit Assen heeft tot nu toe niets opgeleverd. Het meisje is woensdagavond voor het laatst gezien in de zandbak bij haar huis aan de Mozart- plaats in Assen. Een team van twintig rechercheurs houdt zich met de verdwijning van Naomi bezig. Gisteren werd een groot deel van de dag gezocht op het industrieterrein van Assen. De brandweer dregde donderdag al tevergeefs in zes vijvers in de buurt. Donderdag had een man bij de politie gemeld dat hij op nog geen kilometer van Cha- nels huis een, meisje had zien lopen van wie het signalement aan dat van Chanel voldeed. De politie trof daarop in de berm voetstappen aan die van het meisje zouden kunnen zijn. Nadat de voetsporen waren onderzocht en gipsafdrukken waren gemaakt, werd besloten een speurhond in te schakelen. Die poging werd echter al gauw gestaakt, want het spoor was inmiddels te oud. GPD 1 door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Ouders met meer dan een kind in de bovenbouw van havo en vwo en een belast- baar inkomen net boven 52.023, zijn het komend schooljaar tot wel twintig pro- 1 cent van hun besteedbaar inko- men kwijt aan leermiddelen. 1 Het CDA in de Tweede Kamer vindt dat onaanvaardbaar en i dringt erop aan deze groep huis- I houdens nog dit jaar te compen- I seren voor hoge studiekosten. CD A-Kamerlid Bijleveld wijst erop dat mensen met een lager inkomen en twee schoolgaande kinderen vanaf havo 4 en vwo 5 in aanmerking komen voor een tegemoetkoming van ongeveer vijfeneenhalf duizend gulden. Stijgt het inkomen een fractie en komt het boven de grens van 52.023, dan valt de tegemoet koming geheel weg. Het volledi ge vakantiegeld wordt dan vaak gebruikt om het schoolgeld en de leerboeken te betalen. De christen-democraten vinden dat de studiekosten in een gezin nooit meer dan tien procent van het besteedbare inkomen mo gen vergen. Het CDA pleit al langer voor een 'glijdende schaal' in de Wet Te gemoetkoming Studiekosten, zodat middeninkomens er ook een beroep op kunnen doen. Mi nister Hermans van Onderwijs heeft onlangs een verruiming van de wet bekendgemaakt, die in zo'n glijdende schaal voor ziet. Maar die zal pas ingaan op 1 augustus 2001. De Tweede Kamer en het minis terie van Onderwijs zijn de af gelopen tijd bestookt met brie ven van geschrokken ouders, die klagen over de sterk geste gen boekenprijzen voor hun schoolgaande kinderen. In het ongunstigste geval moet het ko mend schooljaar in de boven bouw van havo en vwo meer dan 3500 worden betaald voor leermiddelen per scholier, in clusief 1775 schoolgeld. De kostenstijging wordt veroor zaakt door de invoering van het zogeheten Studiehuis, waarbij leerlingen veel meer vakken dan voorheen moeten volgen, en dus ook meer boeken nodig hebben. Ouders die hun kinderen naar een school laten gaan, waar geen boekenfonds bestaat, re kenen voor dat de boeken voor bovenbouwscholieren met de invoering van het Studiehuis zo'n dertienhonderd gulden duurder zijn geworden. Is er wel een boekenfonds, waaruit men boeken voor een jaar kan huren, DEN HAAG - Het spoor naar Den Haag was gisterochtend moeilijk te vinden voor de trein van 6:32 uur uit Utrecht. Na dat de sneltrein Utrecht voorbij was, dachten veel passagiers dat ze in de verkeerde trein zaten. Een paar mensen wezen de conducteur er op dat de sneltrein niet naar Den Haag onder weg was maar naar Amsterdam. De conducteur meldde zich bij de nietsvermoedende machi nist, die de trein pardoes aan de rand van Utrecht stopzette. Waarom vroegen de meeste passagiers zich af. Totdat de ma chinist van voor naar achter door de trein liep en zich veront schuldigde voor het feit dat hij het spoor bijster was geweest. Na vijf minuten ging de trein over hetzelfde spoor terug naar Utrecht om na een pauze door te rijden naar Den Haag. GPD ROTTERDAM - Margrietstraat, Prins Hendrikstraat, Juli ana van Stolberglaan en Wilhelminalaan. In dat statige ko ningsgezinde rijtje past het Bokkesteegje beslist niet. En die komt er dan ook niet in de Rotterdamse deelgemeente Hillegersberg-Schiebroek, als het aan het college van B en W ligt. Het wordt het Willem de Rijkepad, genoemd naar de ob scure echtgenoot van Juliana van Stolberg. De deelgemeente had gevraagd om Bokkesteegje om de actie ve Bewonersorganisatie Kleiwegkwartier (BOK) voor haar werk te belonen. Maar dat past niet in een buurt waar alle straten vernoemd zijn naar leden van het Huis van Oranje, zo vindt het college. Toch doet dat wat vreemd aan, want er lig gen al twee straten die niets met de Oranjes te maken hebben: de Baronieweg en de Elektroweg. En waar moest het Bok kesteegje komen? Precies daar tussenin. ANP HENGELO - Een vrouw uit Hengelo die het leven redde van een 65-jarige man, is door een tasjesrover 'gestraft' voor die goede daad. De vrouw greep in toen de 65-jarige man onwel werd. Ze zette bij haar snelle actie even een plastic tas terzij de. In die tas zaten vakantiespullen die ze net had gekocht. Toen de man weer bij kennis was, was de tas verdwenen. GPD AMSTERDAM - De witte illegaal die woensdag in Amster dam werd opgepakt, is gisteren door justitie op vrije voeten gesteld. De 35-jarige Mimoun Aarrass heeft wel een dagvaar ding meegekregen. Justitie verdenkt hem van valsheid in geschrifte en een poging tot oplichting. Aarrass genoot met vijftien andere witte illegalen kerkasiel in deDriestromenkerk in Amsterdam. Woensdag werd hij na een bezoek aan de arbodienst opgepakt. Volgens justitie kwam zijn naam bovendrijven tijdens een groot onderzoek naar schi j nhu welij ken Dominee C. van Veelen van de Driestromenkerk die sinds de arrestatie voor de deur van het politiebureau in hongersta king was, stopt met zijn actie. Hij is tevreden. ANP OSS - De Belgische autoriteiten hebben gisteren een 29-jari- geman uit Oss uitgeleverd aan Nederland. Justitie beschouwt hem als de hoofdverdachte in een grote fraudezaak. In ver band daarmee zijn al eerder vijf andere verdachten uit Noord oost-Brabant opgepakt. Die zitten allemaal nog vast. De bende werkte met officiële bedrijfjes. Ze kochten allerlei goederen zonder te betalen. Na korte tijd lieten de verdachten de ondernemingen failliet verklaren. Daardoor zijn ongeveer honderd leveranciers in heel Neder land benadeeld voor een bedrag tussen 1 en 2 miljoen gulden, aldus een woordvoerder van de politie. De hoofdverdachte is onlangs opgepakt in het Belgische Maasmechelen. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Het niveau van klasgenoten heeft meer invloed op de leerprestaties van leerlin gen dan de etnische samenstel ling van een klas of school. Zit ten er meer bollebozen in een klas - autochtoon of allochtoon - dan hebben kinderen die het normaal wat moeizamer leren, daar profijt van. Dat blijkt uit het proefschrift 'The colours of my education', waarop sociaal wetenschapper K. Westerbeek bij het Europees Universitair Instituut in Flo rence is gepromoveerd. Wester beek werkt bij het Centrum Educatieve Dienstverlening in Rotterdam. Het onderzoek richtte zich op het effect van de etnische samenstelling van klassen op de leerprestaties van basisschoolkinderen. Daaruit blijkt dat niet zozeer die samen stelling naar afkomst, maar juist het niveau van medeleer lingen invloed heeft op de pres taties van de individuele klas genoot. Volgens Westerbeek zijn de zo genoemde zwarte scholen over het algemeen minder goed voor de leerprestaties van leerlingen dan witte scholen. Maar dat komt volgens haar omdat veel kinderen op zwarte scholen vaak uit lagere sociale milieus komen. Ook beheersen ze meestal het Nederlands niet volledig en hebben ze daarmee een achterstand. „Dus niet het feit dat er op een zwarte school meer kinderen van bijvoorbeeld Turkse of Ma rokkaanse afkomst zitten, zorgt voor minder goede prestaties, maar het feit dat er relatief meer kinderen in een klas zitten met een achterstand", aldus Wester beek. Eigen wijk Westerbeek pleit er daarom voor om leerlingen van verschil lende etnische herkomst gelijk over de scholen te verdelen. Scholen moeten daartoe onder linge stilzwijgende afspraken om niet expliciet buiten de eigen wijk leerlingen te werven, losla ten. Bovendien moeten alloch tone ouders erop attent worden gemaakt dat het voor hun kind gunstig kan zijn als het naar een school gaat buiten de eigen wijk. Voor het onderzoek zijn gege vens gebruikt die jaarlijks worden verzameld voor de lan delijke evaluatie van het Onder wijsvoorrangsbeleid. Het onderzoek werd over heel Ne derland gehouden onder ruim 18.000 leerlingen uit groep 4, 6 en 8. ANP Advertentie dan is er nog altijd een totale kostenstijging van zes a zeven honderd gulden. Daarmee zijn veel ouders nog niet klaar, vol gens CDA-Kamerlid Bijleveld. Scholieren moeten vaak een prijzige rekenmachine aan schaffen. Bovendien bevat het verplichte pakket leermiddelen steeds vaker cd-roms, waardoor ouders zich genoodzaakt zien een moderne computer aan te schaffen, waar deze schijfjes op kunnen draaien. Bijleveld: „De aanschaf van zo'n computer is voor lagere in komens echt een probleem. Er dreigt een tweedeling te ont staan van mensen die alle leer middelen voor hun kinderen kunnen kopen en anderen voor wie dat te kostbaar is." GPD Geniet van Mehari's sigaren. En geniet bovendien gratis van 4 unieke koffie- melanges, exclusief vervaardigd voor Mehari's. Maak een wereldreis langs exotische koffieplantages onder het genot van je Mehari's. Haal bij je tabaksspeciaalzaak de actiefolder en het bestelformulier of bel gratis de speciale Mehari's Wereld KoHielijn 0800-023 13 92. Vind your world, find your taste, find your coffee with Wieharïs Brengt de gezondheid ernstige schade toe, k.b. 4.10.1994, Stb. 720.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3