Puinbreker werkt volgens regels PZC Leesvoer voor kleine boekenwurm In de vierwieler op tien, die Zeeuwse Babbelaars 1900-2000 Tweeduizend verkeersdoden in 35 jaar zeeland 12 in detail kunst cultuur P. Sinke VOF ontvangt certificaat voor omstreden apparaat Machinefabriek gaat weg uit Walsoorden Ministerie steunt idee voor museum Middelburg ondernemend zeeland zaterdag 24 juli 1999 de gehele vakantie periode geopend! In het laatste jaar van de twintigste eeuw j blikt de PZC van dag tot i dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. granulaat dat vrijkomt is weer een grondstof voor de bouw en wegenaanleg. In Nederland houden ongeveer 100 bedrijven zich met dat werk bezig, in Zeeland gaat het om een vijftal. P. Sinke VOF kreeg het certifi caat, niet toevallig, precies op de dag van de officiële opening van de nieuwe werkplaats en kantoor op het bedrijfsterrein Nishoek te Kruiningen. Bij wij ze van openingshandeling nam directeur/eigenaar P Sinke sa men met zijn gelijknamige kleinzoon plaats in een kraan waarmee een betonnen balk doormidden werd gebroken. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. All Ears, winkel in gehoor- hulpmiddelen in Goes heeft een zustervestiging in Middel burg gekregen. Aan de Korte Delft opende deze week een t weede winkel met voorzienin gen voor slechthorenden. In een blauwe loods aan de Oude Ferdinandusdijk in Hei kant is recent Verf-Discount-- Heikant gevestigd. De winkel biedt alle merken verf tegen verlaagde prijzen aan. Sporthuis Olympia aan de Ganzepooxtstraat in Goes heeft na een verbouwingspe riode van drie maanden een nieuwe verkoopruimte van 350 m2 met een moderne aankle ding. Van Strien richt zich vooral op outdoorsports, ten nis, bad- en strandmode, win tersport en vrijetijdskleding. De winkel is aangesloten bij de Sport 2000 winkelformule, een samenwerkingsverband van honderd zelfstandige sportspe- ciaalzaak-ondernemers in Ne derland. doorTheo Giele Het Nederlandse wegennet was een slagveld aan het begin van de jaren zeventig. Met de toename van het autobezit nam het aantal dodelijke ver keersslachtoffers dramatische vormen aan. Zeeland vormde geen uitzonde ring op het landelijke beeld. In 1966 vinden 59 weggebruikers de doodin 19 7 0 is dat aantal ge stegen tot 99 om in 1973 het trieste record van 102 doden te bereiken. Tussen 1965 en 1999 kwamen in het Zeeuwse verkeer tweeduizend mensen om het le ven. Een van de zwaarste ongevallen vond plaats op 24 juli 1971. Op de rijksweg bij Oost-Souburg vielen zes doden, slachtoffers waren een man uit Oost-Sou burg, zijn zoontje en een neefje, een man uit Maastricht en zijn twee jonge kinderen. Nog geen jaar later wordt Wal cheren weer opgeschrikt door een zwaar verkeersongeval. Op zaterdag 18 maart 1972 botsten op de provinciale weg tussen Serooskerke en Middelburg twee auto's frontaal op elkaar. Inde ene auto zitten twee 18-ja- rige jongens uit Sint Laurens en Middelburg, in de andere een 48-jarige vrouw, haar 24-jarige dochter uit Domburg en twee meisjes van 17 en 15 jaar uit Nieuw en Sint-Joosland en Se rooskerke. Deze meisjes hadden een lift naar Middelburg kre gen. Ze hadden de bus gemist. Vier mensen waren op slag dood, het 15-jarig meisje en een van de jongens overleden later op weg naar of in het Middel burgse Gasthuis. Berucht was ook het kruispunt bij Sint Anna, waar de invals wegen naar Terneuzen bij el kaar komen. De kruising werd in 1968 in gebruik genomen. Drie jaar later waren er acht do den te betreuren. Pas in 1972 ko men er verkeerslichten op deze black spot. Het jaar 1973 werd het zwai-tste jaar in de geschiedenis van het verkeer: 102 mensen stierven op het wegdek. Op 17 juli was er weer een ongeval met zes doden. Twee Belgische auto's kwamen ten zuiden van Axel met elkaar in botsing. De zes inzittenden verbrandden in hun voertuig. Het aantal van 102 doden zou nog hoger zij n geweest als in ok tober de oliecrisis niet zou zijn aangebroken. Het was de direc te aanleiding voor de invoering van maximumsnelheden en au toloze zondagen. In november en december vallen er nog 'slechts' negen doden. In de jaren zeventig volgden nog meer maatregelen die het aantal dodelijke slachtoffers zouden; verminderen: de helmplicht voor bromfietsers, het maxi-i mum alcoholpercentage en au- togordels. Daarnaast werden ook de auto's en de wegen zelf; veiliger. Na het rampjaar 1973 zakt het aantal naar 57 in 1977. Daarna zal het aantal doden tussen de 45 en 55 blijven schommelen met als 1994 als uitschieter naar beneden: 36. Het jaar overigens dat het Vlissingse meisje Laura Oomens werd doodgereden door een motorrijder die met veel te hoge snelheid uit de bocht vloog. Haar dood leidde uiteindelijk tot wetgeving die het mogelijk maakt roekeloos gedrag op de weg veel zwaarder te straffen dan voorheen. door René Schrier KRUININGEN - De omstreden mobiele puinbreker te Krui ningen kan sinds kort gecertifi ceerd puin afleveren. Dat bete kent dat de installatie werkt volgens de richtlijnen van het KOMO product-certificaat, conform de zogenaamde be oordelingsrichtlijn 2506. Het bedrijf wil onder meer op het bedrijfsterrein Nishoek puin gaan breken. Daar zijn echter bezwaren tegen inge diend, onder meer door een naastgelegen bedrijf, dat hin der verwacht. Momenteel buigt de Raad van State zich over de bezwaren. De gemeente Rei- merswaalefi.de provincie staan achter de puinbreekactivitei- Gratis nieuwe voor de oudste cv-ketel in regio 's-H HENDRIKSKINDEREN - Installateursbedrijf Van Gilst uit 's-Heer Hendrikskinderen bestaat 1 augustus twintig jaar. Om dit feit te vieren biedt de ei genaar, Leen van Gilst, aan om de oudste CV-ketel in Zeeland die hij aangeboden krijgt, gra tis te vervangen door een nieu we hoogrendementsketel. Wie denkt zijn oude, kapotte ketel gratis voor een nieuwe te kunnen inruilen tijdens de ac tie van Van Gilst, komt bedro gen uit. Alleen werkende ketels doen mee in de wedstrijd om de titel 'oudste ketel'. De nieuwe ketel die Van Gilst daarvoor in ruil plaatst, wordt een Nefit. Van Gilst is groot voorstander van dat merk. en van HR-ketels in het bijzonder. „Dat hoge ren dement is alleen niet veel voor deliger voor de portemonee, maar ook veel beter voor het mileu." Van Gilst heeft sinds kort zijn bedrijf uitgebreid. Zijn twee zoons werken nu ook mee in het bedrijf. Van Gilst is al jaren ac tief in de installateursbranche, zijn activiteiten variëren van dakbedekking tot het installe ren van verwarming of sanitair. Expositie miniatuurboeken in Zeeuwse Bibliotheek Storm troepers, vlnr Swensee, Densel en Drs P. door Ernstjan Rozendaal BRESKENS - Het gaat goed met de Zeeuwse popmuziek. Tot enkele jaren geleden kon de ge middelde popliefhebber in Ne derland waarschijnlijk geen en kele Zeeuwse popgroep van betekenis noemen. Inmiddels is Blof een begrip, wordt Nuff Said geroemd in het alternatie ve popcircuit en is Racoon in aantocht. Maar deze zomer ei sen Stormtroepers uit Breskens de aandacht op. Enkele weken geleden verscheen de eerste sin gle van het hiphop-trio: 'Zomer in Zeeland'. Sinds vrijdag ligt hun debuut-cd Zeeuwse Babbe laars in de winkel. Stormtroepers kunnen gere kend worden tot de Nederhop, ofwel Nederlandstalige rapmu- ziek, die grofweg in twee rich tingen is onder te verdelen. Aan het ene kant van het spectrum staat de agressieve hiphopband Osdorp Posse. Het andere uiter ste is de Limburger Extince, die zijn commerciële muziek en tek sten maakt met het oog op ont spanning. Hij is een voorbeeld voor Stormtroepers die in 'Zo mer in Zeeland' niet voor niets vertellen dat 'Extince in de vier wieler op tien' staat als ze langs het strand 'kroezzen'. De muziek van Stormtroepers komt van DJ Drs P. (Frank de Puyt). Hij ondersteunt de rap pers Swensee (Sven Cruson) en Densel (Dennis van der Meule), of zoals het op de cd-hoes staat omschreven: 'Babbels door Swensee&Densel, krabbels door Drs P.Het trio wil weten dat het uit Zeeland komt, getui ge de zeer toepasselijke titel 'Zeeuwse Babbelaars' - die ook de vormgeving van de cd heeft bepaald - en talloze verwijzin gen in de teksten ('de nieuwste trend is het Zeeuws accent'). Er wordt overigens niet in het Zeeuws gerapt. Competitie Het belangrijkste onderwerp in de raps zijn de drie Stormtroe pers zelf. Net als in de Ameri kaanse hiphop is opscheppen over jezelf een voorwaarde. Het gaat om de competitie met an dere rappers. 'Braggen en boos- ten over wie heeft nu de groot ste', heet het in 'Kletskousen'. Dat nummer kan als program matisch worden opgevat: 'Lekker klessebessen om de eer, want wie is nou de beste, zonder ingewikkeld arsenaal, gewoon je kennis testen, van de Neder landse taal, zonder thema of verhaal, wie staat er daar nou voor en wie staat er nou voor paal, het is niet eenvoudig uit te leggen, ik zal het maar gewoon zeggen, onze rijms zijn zonder meer, de meest gewenste loensen op verlanglijstjes van lieve meisjes, dus hou je vast voor die eigenwijze wijsjes, bekend bij de grote groep en niet zonder re den, geliefd bij de massa en de meeste minderheden, stemmen meer en meer op de meesters van de rijm, want zeg nou eerlijk, zo goed als ik zou jij toch ook wel willen zijn, begrijp me niet ver keerd, ik voel me niet beter dan de rest, ik doe gewoon mijn best en dat blijkt genoeg te zijn om te overleven, bands worden opge heven, bij het horen van mijn naam beginnen rappers al te be ven, dus hou je vast hier kom ik binnen sjokken (hoe dan?) met mijn kletskousen hoog opge trokken. Ironie Gelukkig komt de ironie dik wijls om de hoek kijken, wat voorkomt dat de drie Bressiaan- ders als onuitstaanbaar arro gant zouden overkomen. Hoewel het wennen blijft om Nederlandse raps te horen, wringen de teksten van Storm troepers vrijwel nergens en zit ten ze vol met leuke woordspe lingen. De drie verstaan de kunst om in een vrij monotoon genre als hiphop met behulp van uitgekiende samples afwisse lende nummers te maken. Een vrolijke plaat, jammer van de wat geforceerde dialoogjes tus sen de nummers. Maar dat is geen beletsel om Extince eruit te gooien en Stormtroepers in de vierwieler op tien te zetten. door Lilian Dominicus TERNEUZEN - De machinefa briek Durinck, die momenteel nog gevestigd is in Walsoorden (gemeente Hontenisse), ver huist over enkele maanden naar de Polenweg 8 in Terneu zen. Het eenmansbedrijf kon vanwege het bestemmingsplan niet langer in Walsoorden blij ven. „In de vijf jaar geleden door ons verstrekte milieuvergun ning was al een clausule inge bouwd over het maximale kilo wattage, dat op het perceel mocht worden gebruikt", ver klaart L. van de Walle, mede werker Milieu van de gemeente Hontenisse. „Het toelaatbare niveau van het elektrisch ver mogen van het bedrijf op de huidige locatie is 33,8 kW. Deze grens werd met voeten over schreden: de gemeente noteer de tijdens een meting bij de fir ma Durinck meer dan 90 kW." Te meer omdat het buurbedrijf Blijko al een grote belasting voor de directe omgeving vormt, moest Durinck wijken. De gemeente Terneuzen heeft minder bezwaren tegen het grootvei'bruik van de fabriek. „Wij meten niet in kilowatts, maar in decibellen. Tussen 7.00 en 19.00 mogen activiteiten in een straal van vijftig meter niet meer dan vijftig decibel bedra gen; tussen 19.00 en 23.00 uur niet meer dan 45 decibel", licht woordvoerder D. Timmers van de gemeente Terneuzen toe.,In de verleende veigunning wor den deze eisen duidelijk afge dwongen. Ik verwacht niet dat de firma Durinck die norm zal overschrijden. R. Durinck, directeur van het gelijknamige bedrijf, bevestigt dat: „We isoleren het gebouw goed en verder is het een kwes tie van de deur dichthouden." De directeur hoopt het nieuwe gebouw eind van dit jaar nog te kunnen betrekken. MIDDELBURG - De kans wordt groter dat het museum dat de Amsterdamse architec ten Aldo en Hannie van Eyck hebben ontworpen voor de Maisbaai in Middelburg alsnog wordt gerealiseerd. Nadat onlangs de gemeente Middelburg en de provincie be-1 sloten de bouw van het museum opnieuw te bekijken, neemt nu ook het Ministerie van Onder- j wijs, Cultuur en Wetenschap-1 pen deel aan besprekingen. In februari onthulde de PZC dat directeur Rudi Fuchs van het Stedelijk Museum in Amster- dam de motor was achter een j lobby om het museum alsnog te bouwen, als eerbetoon aan de in januari overleden Aldo van Eyck. De provincie en Middel burg hadden plannen om het huidige stadhuis van Middel- I burg tot museum voor heden- daagse kunst te verbouwen. Toen bleek dat daarvoor moge- j lijk meer geld nodig is, kwam het museum van de Van Eycks, weer in beeld. Staatssecretaris Van der Ploeg is vooral gechar- J meerd van het idee van Fuchs om delen van de collectie van het Stedelijk Museum in een nieuw Middelburgs museum j tentoon te stellen. Dat zou bo vendien flink schelen in de ex ploitatiekosten. Twijfels over een gezonde exploitatie waren in 1995 voor de gemeenteraad reden de bouw af te blazen. Advertentie ten op Nishoek. R. L. M. A van Hese van Sinke Sloop- en Ver huurbedrijf sluit niet uit dat ook enkele concurrerende be drijven achter de bezwaar schriften zitten. Hij legde desgevraagd bij de overhandiging van het certifi caat uit dat het de bedoeling is de mobiele puinbreker in te zetten op sloopwerken waarbij veel puin vrij komt. Dat is al ge beurd bij Walsoorden, waar stenen uit de bekleding van de dijk werden gehaald omdat ze niet meer voldeden. Die stenen zijn ter plaatse tot puingranu- laat verwelkt. Uit het oogpunt van mobiliteit en logistiek is het volgens Van Hese veel logischer het puin bij de sloopwerken ter plaatse te verwerken. Het alternatief is dat het door de provincie moet worden gesjouwd om uiteinde lijk op de stortplaats Midden- Zeeland terecht te komen. Hij heeft het dan over een hoeveel heid van 35.000 tot 50.000 ton per jaar alleen al van zijn be- dri j fVan Hese verwacht dat de puinbreker ongeveer zes we ken per jaar bij het bedrijf zelf in Kruiningen actief zal zijn. J. EerlandvanEerland Certifi cation reikte het certificaat uit. Hij gaf aan dat Nederland in de wereld voorop loopt met het hergebruik van bouw- en sloopafval. In Nederland wordt jaarlijks 15 miljoen ton bouw- en sloopafval geprodu ceerd. Daarvan wordt 80 tot 90 procent hergebruikt. In 1998 ging het om een hoeveelheid van 12 miljoen ton. Het puin- Pau Sinke en zijn kleinzoon Pau verrichtten de officiële openingshandeling door het breken van een betonnen balk met daarop de tekst 'Sinke Groep niet te stoppen'. foto Willem Mieras Wilhelmus, 7 bij 7 millimeter. doorOndine van der Vleuten MIDDELBURG - Het zijn idea le verzamelobjecten voor klein - behuisden: miniatuurboekjes. Niet dat verzamelaar P. Aarssen en zijn vrouw G. Aarssen zo klein wonen, maar het is toch wel aardig dat hun hele collectie van achthonderd exemplaren op vier meter boekenplank past. Een deel van de werkjes is tot en met 28 augustus te zien in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Middelburger P. Aarssen en zijn vrouw G. Aarssen begonnen ruim twintig jaar geleden met de verzameling. Het is vooral de zorg waarmee de soms uitzon derlijk kleine boekwerkjes ge maakt zijn, die hen fascineert. „Allemaal handwerk, priegel- werk", omschrijft oud-biblio theekmedewerker Aarssen. Neem nu de uitgave van het Wil helmus, dat 7 bij 7 millimeter meet. Het minuscule werkje, in leren band met goudopdruk, is opgeborgen in een doosje; maar ook dat is slechts enkele centi meters in het vierkant. Liefhebberij Aarssen zit in Middelburg goed voor zijn liefhebberij. Ten tijde van de gilden moesten aspirant leden van het drukkersgüde een proeve van bekwaamheid afleg gen en in Middelburg diende dat meesterstuk een miniatuur boekje te zijn. „De drukker in kwestie moest het zelf zetten, drukken en binden", vertelt Aarssen. Van die 'meesterstuk ken' werden er hooguit tien stuks per keer gemaakt. De Middelburgse verzamelaar heeft twee van die bijzondere exemplaren in zijn bezit. Stigte- lyke Gezangen uit 1769, en Ze delijke Bedenkingen en Spreu ken, uit 1806, de tijd waarin de gilden verdwenen. Verder vallen in de vitrines een viertalig woordenboekje uit 1647 op en een facsimile druk van een gebedenboekje in hand schrift uit de 16e eeuw. Het prie gel werk vergde het uiterste van de maker. Zo ongeveer het kleinste formaat waarop nog met de hand geschreven kon worden, was 37 bij 37 millime ter. Het echte monnikenwerk. Toen het drukwerk zijn intrede deed, werd de marge ruimer: zo'n 8 vierkante millimeter. De nietige lettertjes werden stuk voor stuk in het lood op regels gezet. Rijstkorrels Met het huidige fotozetwerk zijn de zaken een stuk eenvoudi ger. De tekst wordt nu gefoto grafeerd en dan steeds opnieuw gekopieerd en verkleind. In Ja pan, het land waar het schrijven op rijstkorrels tot kunst is ver heven, claimt een uitgever nu het kleinste boekje ter wereld te maken: 2 bij 2 millimeter, én in gebonden. Waarschijnlijk heeft de lezer daar wel een micro scoop bij nodig. Nog steeds heb ben uitgevers er aardigheid in een miniatuur uit te brengen en tot een aantal jaren geleden was het vervaardigen van minia tuurboekjes traditie in de Oost bloklanden, weet Aarssen. Het 'handzame' formaat heeft zo zijn voordelen en er zijn dan ook veel miniaturen met Russisch propagandamateriaal, Duitse propaganda uit de Tweede We reldoorlog, verboden werkjes én natuurlijk woordenboekjes. Vergrootglas Maar hoe prettig het ook is dat je zo'n klein boekje overal weg kunt stoppen en altijd bij je kunt dragen, prettig lezen is het niet. Vandaar dat soms boekjes gele verd werden in een fraai doosje met ingebouwd vergrootglas. Daarvan zijn er op de tentoon stelling een Engels woorden boek van rond 1900 te zien en, heel opmerkelijk, een koran die Vraag onze prijslijst or een gratis offerte de offertelijn- 0118-440 555 INDUSTRIEWEG 13, VLISSINGEN TEL 0118-440 555 - FAX 0118-440 556 Leuk voor in het poppenhuis: boekenkastje met twee Koran's, het communistisch manifest, Alice in Wonderland, History of the Eng lish Costume en drie delen El Libro. foto's Ruben Oreel de Engelsen gedurende de Eer ste Wereldoorlog aan hun isla mitische soldaten meegaven voor geestelijke steun aan het front. Volgens Aarssen is het nog alti j d mogelijk op een rommelmarkt iets leuks vinden. „En wij pro beren altijd onze vakantie te combineren met een zoektocht naar miniatuurboekjes. Maar het gros haal je toch bij ken ners." Die groep is - wereldwijd - klein. Voor wie tot dit selecte gezelschap hoort of wil gaan ho ren: ter gelegenheid van de expositie verschijnt ook een ca talogus. Op leesbaar formaat. Het kleine geëxposeerd, tentoon stelling van miniatuurboekjes, t/m 28 augustus in De Zeeuwse Biblio theek. Open maandag 17.30-21 uur, dinsdag t/t vrijdag 10-21 uur, zater dag 10—13 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 38