Duitslands juwelenkistje verjaart Neurenberg viert 950-jarig bestaan 30 31 33 35 p vrije tijd zaterdag 24 juli 1999 J J Duitsland heeft een bekende jarige. Neurenberg. Stad van het speelgoed. Maar ook van Hitlers rassenwetten en van het oorlogstribunaal. In 2000 bestaat de stad 950 jaar, maar nu al wordt een begin gemaakt met het feest. Op 25 september zullen gasten uit heel Europa in het centrum van de stad aanschuiven voor het nuttigen in de open lucht van een vredesmaaltijd. Een feestelijk etentje aan een meer dan zes kilometer lange tafel, hetgeen stellig een vermelding oplevert in het Guinness Book of Records. Niettemin een gebeurtenis met historische achtergrond. Want in 1649, precies 350 jaar geleden dus, werd in Neurenberg ook al een vredesmaaltijd geserveerd ter afsluiting van een vredescongres dat het officiële eind bezegelde van de Dertigjarige Oorlog, maar ook van onze 'eigen' Tachtigjarige Oorlog. "NTeurenberg zal zich het hele weekend -LN in september presenteren als stad van de vrede en mensenrechten. Want te gelijk met de maaltijd zal het de interna tionale prijs voor de mensenrechten uit reiken tijdens een congres dat gaat over vrede, religie en mensenrechten en met veel manifestaties op allerlei gebied om geven zal zijn. In het licht van de jongste geschiedenis lijkt de presentatie niet vrij van ironie. Geen stad in Duitsland waar de nazi 's zo'n zwaar stempel op hebben gezet als op Neui'enberg. Toch is Neurenberg door de eeuwen heen een open, humanistische stad geweest, die in het algemeen anders denkenden ruimte bood. Bijvoorbeeld in de tijd van de reformatie. Het was de eer ste protestantse stad. Ooit had Karei IV bepaald dat iedere nieuwe Duitse keizer zijn eerste rijksdag in Neurenberg diende te houden. Dat sprak Hitier aan. De stad had de pech dat de Führer in dit historische voetspoor trad en besliste dat Neurenberg de plaats moest worden voor de jaarlijkse partij dag. En zo herbergde de stad jaarlijks een menigte fanatieke nazi's uit alle hoeken van het land; lawaaiige dwepers onder in vloed van massaal gemarcheer, unifor men, duizenden banieren, dreunende hoempamuziek en het retorische getetter van de Führer zelf. Massa enscenering waarvoor een enorm complex werd ge bouwd, het Reichsparteitagsgelande. Deplorabel Het ligt er nog steeds, zij het in deplorabe le toestand. Niettemin een navrante toe ristische bezienswaardigheid waarmee Neurenberg toch wel wat in z'n maag zit. Dit was de plek waar het Duitse volk werd voorbereid op oorlog, waar de beruchte Neurenberger wetten werden afgekon digd (1935), die onder meer joden hun burgerrechten ontnamen en de haken- kruisvlag tot officiële nationale vlag maakte. Via Luitpoldheunhet eindpunt van lijn 9 sta je al snel op het Reichsparteitagsge lande dat door zijn ongehoorde afmetin gen al direct iets duidelijk maakt van de nazistische grootheidswaan. Een onaf zienbaar groot opstelveld voor het leger, een enorm colosseum-achtig congresge bouw voor zeventigduizend mensen, het Zeppelinfeld met zijn tribune van waar Hitier de massa aan zijn voeten toe schreeuwde. Dat alles gevat in veel groen met grote vijvers. Niettemin, een histo risch monument voor grootheidswaan. En voor massahysterie die eindigde in oorlog, terreur, holocaust. Overal in de wereld staan monumenten voor de slacht offers van het nazisme. Hier staat een mo nument voor de daders. Bewaren? Afbre ken? In feite heeft de tijd zijn ontluisterend werk al gedaan. Het nazi-colosseum is een rommelige opslagplaats, de Zeppelintri bune een afgebrokkelde bouwval. Wat eens heilige grond voor brallende nazi's was, is nu eën grote, groene uitlaatplaats voor honden. Neurenbergers joggen er de welvaart van het lijf, kinderen skeeleren er. Vrachtwagens vinden er een parkeer plek en autorijscholen laten er de leerlin gen slalommen. Kortom, het staat allemaal veraf van wat de nazi's ooit be oogden. Documentatiecentrum Het ziet er overigens nu naar uit dat een deel van het complex eindelijk een in his torisch opzicht passender bestemming zal krijgen. De musea van Neurenberg hebben plannen gemaakt voor een histo risch documentatiecentrum in de con greshal. Waartoe het nazi-colosseum een fikse en dure opknapbeurt zal moeten on Congresgebouw der nazi's, ooit plaats voor 70.000 volgelingen van Hitier, nu een rommelige opslagruimte en straks onderkomen voor een documentatiecentrum. dergaan. Jaarlijks trekt het Reichspartei tagsgelande ruim honderdduizend bezoe kers uit de hele wereld. Ze staan er vol onbegrip en hebben hun vragen. Het be oogde documentatiecentrum moet straks de antwoorden geven. Het is niet de enige erfenis waarmee de nazi's Neurenberg hebben opgescheept. Het was ook de stad waar eind 1945 de processen begonnen tegen de van oorlogs misdaden beschuldigde nazi-kopstuk ken. Nog geen jaar nadat de oude, histori sche binnenstad vrijwel volledig was plat gebombardeerd. Weer had Neurenberg pech. Want, ironisch genoeg, wat alle maal werd weggevaagd, niet het paleis van justitie en omdat het vrijwel het enige onbeschadigde justitieel centrum van enige omvang in Duitsland was, werd Neurenberg aangewezen als proces- plaats. En natuurlijk was de locatie Neu renberg tegen de achtergrond van alle bombarie van de partij dagen, als plek van justitiële ontluistering niet helemaal zon der betekenis. Zittingszaal 600 Het paleis van j ustitie in de Further Stras- ze, begin deze eeuw opgetrokken in neo- renaissancestijl, is nog steeds volop in ge bruik. Maar het is te bezoeken, evenals zittingszaal 600 waar het historische proces destijds werd gehouden. Je kunt natuurlijk de pech hebben dat er net een zitting is. Foto's geven op een der verdie pingen tekst en uitleg. Lange tijd is de jarige stad een centrum van humanisme geweest, kunsten en we tenschap kwamen er tot bloei. Het eerste zakhorloge, de eerste wereldbol, ze wer den in Neurenberg gemaakt. Het was de stad van de Meistersinger, van Hans Sachs ('Die Meistersinger von Nürnberg') en van Albrecht Dürer. De eerste Duitse Chris van Twisk Informatie Vredesmaal: ledereen kan deelne men aan het Vredesmaal op 25 september. En het kost niets. Er zijn speciale arrangementen. Informatie en reserveringen: Congress-und Tourismus Zentrale Nürnberg, tel. 0049-911- 23 360, fax 0049-911-23 36166, e-mail: touris- mv.s@nuernberg.btl.de. Voor toeristische informatie over Neurenberg en over de feeste lijkheden rond z'n 950-jarig bestaan: Duits Verkeersbureau, Hoogoorddreef 76, 1101 BG Amsterdam Z.O., tel: 020-697 80 66. fax: 020- 691 29 72, folderbestellijn: 0900-109 10 29 (60 ct.p.m.), emtfil: duitsland@compuserve.com. Zum Gulden Stern, Bratwurst als culinaire verrassing. Foto boven: herinneringen aan Neuren- bergs rijke verleden. stoomtrein pufte naar en van Neurenberg. De stad heeft er nog een spoorwegmuse um aan overgehouden. En er staat een speelgoedmuseum want het was ook de stad van het speelgoed. De Neurenbergers hebben met veel zorg en toewijding hun oude, historische bin nenstad opgebouwd. Een enorm karwei. Wie er nu ronddwaalt kan zich makkelijk in het rijke verleden wanen; begrijpen dat Neurenberg bekend stond als het 'juwe lenkistje van het Duitse rijk'Het huis van Dürer trekt natuurlijk vele bezoekers. Het slot staat er weer. Wat in de oude stad wel in tact bleef tijdens het bombarde ment van 1945 was het enorme onder grondse gangenstelsel van vroegere brou werijen. Het fungeerde haast letterlijk als juwelenkistje, want daar was in de oorlog een groot deel van Duitslands waardevol le kunstbezit ondergebracht. Het bleek een veilige bewaarplaats. Nu vormt het gangenstelsel een nieuwe attractie. Sinds deze zomer is het open voor het publiek. Al is er bovengronds genoeg om er een vrije dagen plezierig door te brengen. Desgewenst op de fiets, want er is een ar rangement waarbij je bij je hotelonder dak ook een fiets tot je beschikking krijgt. Neurenberg is zeker een attractieve win kelstad met leuke hoekjes en met genoeg lijke, betaalbare eethuisjes. Waar zelfs de Bratwurst anders smaakt. Ga maar eens Zum gulden Stern, naar de 'Historische Bratwurstküche' aan de Zirkelschmieds- gasse. Daar in Duitsland oudste braad worstkeuken wordt van het simpele worstje een culinaire verrassing gemaakt. Parket verzamelnaam voor alle houten vloeren Inspirerende ode aan de volksschilderkunst Overzicht van de hypotheken Nederlander was van oudsher een visliefhebber Parijse couturiers pakken uit met millenniumshows Lekkere wijn op een halve dag rijden Suzuki zet aanval op cabriomarkt in .Porsche Boxster heeft meer kracht gekregen Vouwfiets hoeft niet duur te zijn Astrologen duiken in het ontstaan van sterren Internet net zo ingrijpend als de industriële x-evolutie Postzegels en puzzel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29